'Men vraagt altijd naar Italiaanse successen Leidenaar GiuJio Molino, veelzijdig musicus, vanavond op Radio 5 BRJGITTE LOST MARTIAL AVRO-harttest voor Beenhakker VRIJDAG üu MAAK! 1!WU Uit crèche Pieterburen LEIDEN Even moest Giulio Molino aan ons land wen nen, maar na anderhalfjaar heeft de Italiaanse musicus zijn draai gevonden. De in Leiden woonachtige gitarist en zanger, die in Frankrijk het conservatorium afrondde, treedt inmiddels in de grote steden van de Randstad niet alleen in Italiaanse etablissementen op, maar bijvoor beeld ook op de Aalsmeerse party's van Joop van den Ende. In de maanden april en mei musiceert hij weke lijks zo'n vijf avonden, met name in Delft, Rotterdam en Amsterdam. Vanavond is hij in woord en klank te beluis teren in het radioprogramma voor Italiaanse buitenland se werknemers. "Het is een kwestie van het weer. het is niet voor niets dat Italiaan se platen in Nederland in de zo mer een hit worden, dat heeft met de zon te maken'" zo ken schetst de 40-jarige Giulio Moli no de verschillen in muzikaal temperament tussen Nederlan ders en Italianen. De Nederland se taal is hij nog niet machtig. Frans kent hij goed en Engels heeft hij van zijn nederlandse vriending geleerd. Sinds hun ontmoeting, anderhalf jaar gele den in het Italiaanse Sorrento, zijn ze onafscheidelijk. "Mijn contract daar liep net af en er wa ren misschien wel kansen om in andere landen aan de slag te ko men. Maar ik ben toch naar het land van mijn vriendin gegaan. In het begin was het moeilijk hier te aarden, want ik ontdekte dat muziek niet. zoals vooral in Zuid-Italië", bij de mensen een deel van hun leven is en in de landsaard zit." Geboren te Napels weet Moli no als geen ander wat muziek be tekent. Zijn vader speelde wel viool in de Scala van Milaan en zijn broer is eveneens musicus. Als veertienjarige trad Molino al op in de Amerikaanse nacht clubs in Napels, waar militairen op de NATO-basis gelegerd wa ren. Hij leerde de muzikale prak tijk eerder kennen dan de theo rie. later in Frankrijk. "In 1967 door Emiel Fangmann waren in Zuid-Europa de groep van Marino Marini en Renato Ca- rasone fameus. Carasone heeft zelfs een keertje bij mij thuis aan gebeld om me op te halen om hem te begeleiden, maar mijn moeder die open deed herkende hem niet" lacht Molino. Na zijn militaire diensttijd, waarin hij uiteraard in het mili taire orkest speelde, vertrok hij met een Italiaanse groep naar Pa rijs en werkte tenslottte in heel Frankrijk en Noord-Spanje. In 1973 begon hij aan het conserva torium van Bordeaux met en stu die klassieke contrabas, die hij later in Parijs succesvol afsloot. Daarnaast bespeelt hij de man doline, de electrische en in zijn huidige werkzaamheden vooral de acoustische gitaar. Tango Naast het populaire repertoire - Hij musiceerde in live-orkesten voor Charles Aznavour en werk te mee aan een plaat van de jonge Gino Vanelli - is hij thuis in de jazz en de tango. "Maar dan wel de Argentijnse tango waarin het juiste geovel voor ritme zit". Ten bewijze laat hij breed gesticule rend en de klanken ritmisch imi- •hil tussen Nederland en Italië Leidsc musicus Giulio Molino: "Door het kaal temperament." terend het verschil met de klas sieke tango horen. Als contrabas sist concerteerde hij dan ook met de vermaarde Astro Piazolla en tot het midden van de jaren tach tig bleef hij als orkestmusicus in Frankrijk., aleer hij voor een drietal jaren naar Italië' terug keerde. Inmiddels heeft Guilio Molino in Noord-West Europa aardig grond onder de voeten gekregen. "Nederland heeft niet zo'n grote Italiaanse gemeesnehap, maar Belgie en Luxemburg daarente gen wel. Ja, dan noem jij Rocco Granata. maar dat vind ik niet zo'n goede zanger. Inderdaad, hij maakte Marina maar verder wei nig." En Molino heeft enig recht van spreken, want begin deze maand werd hij derde op het 'Festival della Canzone Italiano in Belgio' te Luik. "Hij was ge- pushed om mee te doen" vult zijn vriendin aan, om vervolgens relativerend te verklaren: "Ze zeiden daar: joh je wordt eerste, maar natuurlijk won er een griet met zo'n kort rokje". Molino reis de eerder, in februari, naar RTL—Veronique in Luxemburg voor het zondagmiddagse Itali aansgesproken kabelprogram ma 'Bueno Domenica', dat ook in Nederland te ontvangen is. Dat de Nederlandse populaire muziekcultuur zich vooral op Engeland en de Verenigde Sta ten richt, en dat door de techniek de melodie van steeds minder groot belang is geworden, terwijl het ritme steeds vaker electro- nisch wordt bepaald, is voor een gevoelige musicus als Molino ook wel een voordeel. "Je valt daardoor tcoh wel sneller op. Er zijn maar weinig Italiaanse musi ci die bijvoorbeeld twee uur, maar dan zonder pauze, spelen in restaurants. Meestal moet je de hele avond spelen, zo tussen door. maar ik treed echt op. Het Nederlandse publiek, bijvoor beeld in Italiaanse restaurants moet aan je wennen, maar ik pro beer me altijd aan te passen. Daarom improviseer ik bijvoor beeld veel." De oude Italiaanse, en ook Franse, succesnummers, speelt Molino allemaal, al geeft hij er soms wel een eigen inter pretatie aan. "Zo heb ik La belle histoire van Michel Fugain in een ander ritme gezet. Maar ik laat ook Volare - de Gipsy Kings, die dit nu opnieuw hebben uitge bracht, cToen dat goed, vind ik - horen. Ciaociao bambino. Qua- no. quando. Acqui IHurl van Ti- mi Yuro) of Pregaro (Stand bij De Italiaanse hitparade-arties ten die in Nederland de hitpara de halen, roepen bij Molino ge mengde gevoelens óp. Over Zuc- chero is Molino zeer te spreken, maar anderen zijn te veel op doelgroepen gericht. "Adriano Celentano vind ik niet al te goed. maar hij voelt de markt op een in telligente manier aan. Paolo Con té is voor de intelectuelen. hij is teveel een dichter, geen musicus, wanneer hij echt muziek maakt is hij zeer goed. Ramazotti is er voor de jongeren en Gianna Nan- nini is een soort vrouwelijke Joe Cocker." De namen, die voor Molino op de eerste plaats ko men. zullen hier niet al te veel re actie svan herkenning oproepen. 'Toto Cotuguo is de beste, ook een goed componist, maar hij wordt steevast tweede op het be- reomde songfestival van San Re- mo en verder hou ik veel van de oudere doorleefd zingende Or- nella Vanoni." Voor Giulio Molino is de een voud van een song belangrijk. "Maar het is tegenstrijdig genoeg juist heel moelijk om een een voudige melodie te maken. Lily was here van Candy Dulfer en Dave Stewart speel ik bijvoor beeld graag, dat is herkenbaar aan vier noten. Daar moet je ta lent voor hebben om zo iets te maken. Het ritme is voor mij ook belangrijk, maar de woorden ko men op de eerste plaats. Nee, ei gen composities speel ik hier niet, want men vraagt altijd weer naar de oude succesnummers". (Vanavond, Radio 5, 20.00) CAYEUX - Martial, een zeven maanden oude zeehondebaby. wordt door Brigitte Bardot in eigen persoon aan de Noordfranse kust losgelaten om het zilte zeewater op te zoeken. Martial is ruim een halfjaar in ons Groningse Pieterburen in de zeehondencrèche van Lenie 't Hart verzorgd, nadat de zeehond in Cayeux was aange spoeld. Het beestje mag het weer op eigen kracht gaan proberen... vast dat ook Beenhakkers rookgedrag onder de loep wordt genomen. In de directe uitzending van maandag avond zal staatssecretaris Hans Simons van volksge zondheid als eerste een hart- testformulier invullen. Ne derland zal dan weten of de bewindsman een voorbeeld van gezondheid is. in het AVRO-program- 'Nationale harttest" dat 2.15 uur begint. DEN HAAG .(GPD) Ajax- trainer Leo Beenhakker wordt zondag tijdens de wedstrijd van zijn club tegen Feyenoord aan een uitvoeri ge test onderworpen. Hij zal de match bijwonen, niet 'nor maal' in de dugout, maar ge kluisterd aan allerlei appa ratuur waarmee zijn hartslag en bloeddruk wordt geregi streerd. NHS en AVRO ontwierpen samen de schriftelijke proef. Daarin kan men via een soort meerkeuzesysteem antwoor den geven op vragen over de leefstijl. Die antwoorden le veren dan een puntentotaal op, waaruit kan worden ge concludeerd of het gedrag gezond is, niet zó gezond of beslist zeer ongezond. Voe ding. gewicht, beweging, al coholgebruik en dergelijke vormen maatstaven voor de reacties. In Nederland wordt iedere acht minuten een inwoner door een hartinfarct getrof fen. De NHS en AVRO zijn zeer benieuwd of mensen willen meedoen aan zo'n harttest. Volgens beide is dit een eenvoudige manier om te zien of men risicovol leeft. Ruim 60.000 mensen boven de 18 jaar zijn elk jaar bij het di recte hartlijden betrokken. Dit bijzondere 'optreden' van Beenakker heeft te ma ken met de Nationale Hart- week van de Nederlandse Hartstichting (NHS). Hij is één van de spraakmakende figuren die aan proeven wordt onderworpen, maar dan wel zeer levensecht, tij dens zijn werk. Het resultaat is maandagavond 2 apri! te Beenhakkers rookgedrag. De beelden van Beenhak kers registratie zijn eerder opgenomen. Presentatrice Ria Bremer verzekerde al- Het is nog steeds de eerste doodsoorzaak. door Bremer onder de loep genomen. 'Jfoto anp) wijd. Het Duitse woord voor dwaas is 'tor' en dat zou de verkla ring voor de gekte zijn. Dat Duits en Noors twee verschillende talen zijn, is waarschijnlijk over het hoofd gezien. Anderen zien het meer in de in voering van onze tijdrekening door Paus Gregorius XIII in 1582. Tot dan toe begon het jaar met april en eindigde op 31 maart. Gregorius liet januari met het jaar aanvangen. Sommigen waren daar niet tevreden over én vier den op 1 april Nieuwjaarsdag met het gevolg dat ze voor gekken, zotten en narren werden uitge maakt. Het duurste paasei ter wereld. Dat is gemaakt door de juwe liers Kutchinsky uit het Britse Knightsbridge. In het model is ongeveer 17 kilo goud verwerkt en het geheel is afgezet met 20.000 roze diamanten. Er wordt nu gezocht naar een koper voor het 60 centimeter grote ei dat een kleine 23 miljoen gulden moet opbrengen. (foto epai 1 aprilgrap (1) Er worden zondag weer heel wat grappen uitgehaald. Het werkelij ke ontstaan van de 1 aprilgrap weet niemand. Oudheidkundigen zochten het al in de Noorse my thologie en ontdekten dat de vier de maand aan de god Thor is ge- 1 aprilgrap(3) In 1962 ontstond door een zeer ge slaagde aprilgrap het 'Nationaal 1 april Genootschap'. De grondleg ger, de beeldhouwer Edo van Tet terode. had een beeld gefabri ceerd dat hij liet aanspoelen op het Zandvoortse strand. Ver momd als de Noorse professor Lindstrom verklaarde hij dat het beeld waarschijnlijk van de Paas eilanden afkomstig was. Iedereen trapte erin. Vanaf die tijd reikt het genootschap een kleine kopie van het beeld uit als prijs voor de meest originele en geslaagde grap. 1 aprilgrap (2) Aprilgrappen zijn niet alleen ge meengoed in Nederland. In Vlaanderen spreekt men van 'Verzenderkensdag'. in Duitsland van 'Narrentag' en Engeland kent 'All Fools Day'. Uit Europa is het overgewaaid naar de Verenigde Staten waar het ook populair is. Iemand voor een niet-bestaande boodschap naar de winkel sturen, is de meest voorkomende grap. Door de opkomst van de media werd met een goede grap een gro ter publiek bereikt. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog stond de landelijke pers rond 1 april bol van de grappen. Het NOS-Jour- naal bijvoorbeeld meldde op 31 maart 1972 dat alle PTT-bestellers de volgende dag met een speciaal apparaatje zouden controleren wie geen kijk- en luistergeld be taalde. De volgende dag liep het storm op de postkantoren, waar verontruste zwartkijkers alsnog kwamen betalen. De PTT zelf vond de mop minder geslaagd. A/£/A/Z WAT H£BB£H WEM£-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22