VVD buiten beeld bij collegevorming in Zoeterwoude D66 levert geen wethouder maar praat nog wel mee D66 Voorschoten valt af GENDA Tweede sporthal niet afgevoerd via bijzin Bouw villa's Hagheweijde in Warmond is begonnen VRIJDAG 30 MAART 19901 VRIJDAG 30 MAART Alkemade voorstelling: 'Soubrette', door Toneelvereniging St. Theodolfus, aanvang 20.00 uur in de Alke burcht. Roelofarendsveen. Alphen koppelklaverjassen in buurt centrum Halfje Wit, aanvang 20.00 uur. bridgen in De Ridder, aanvang 20.00 uur. orgelconcert Simon Stelling, aanvang 20.15 uur in de Advents- kerk. film: 'Yaaba', van Idrissa Ouedraogo in Parkfilmhuis, aan vang 20.30 uur. optreden door Slagwerkgroep Den Haag, thema: 'Slagwerk in Kleur', aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Hazer8woude een-acter-festival in Pleyn 68, Rijndijk 92. aanvang 20.00 uur. Leiden concert in de serie 'Romanti sche Pianomuziek', door Alwin Bar, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest voorstelling: 'Vrijdag', van Hugo Claus, door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Verre Vrienden', an Alan Ayckbourn, door Thea tergroep Imperium, aanvag 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. dansvoorstelling: 'Slips and Streams', door De Nieuwe Dans groep, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. optreden 'Crippled Inside'. 23.00 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp afsluiting Popworkshop Sjelter, mmv twee bands, aanvang 21.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. ZATERDAG 31 MAART Alkemade voorstelling: 'Soubrette', door Toneelvereniging St. Theodolfus, aanvang 20.00 uur in de Alke burcht, Roelofarendsveen. tropisch feest in jongerencen trum Farmhouse, Weteringlaan, Oude Wetering, 20.30 uur. Alphen verzamelbeurs in gebouw Na bij, van 10.00 tot 16.00 uur. open dag Vrije School. Hoef bladstraat 46, vanaf 10.00 uur. braderie en rommelmarkt in De Bron, van 10.00 tot 16.00 uur. bingo-avond in buurthuis Halfje Wit, aanvang 20.00 uur. voorstelling: 'De Emigranten', met Huub Stapel en Sjoerd Pleij- sier, 20.30 uur Parktheater. film: 'Gold througf the fire', bi) jongerenorganisatie TOV, aan vang 20.30 uur in gebouw Ouver ture, Ouvertureweg 137. stijldansen in buurtcentrum De Ridder, Concertweg, aanvang 21.00 uur. science-fiction-avond in jonge- Madonna, aanvang Leiden vlooienmarkt, van ,10.00 tot 16.00 uur; auto-occasionshow, van 10.00 tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. rommelmarkt en fancy fair inde Pacellischool, Damlaan 22, van 11.00 tot 16.00 uur. Lenteloop over 4, 6, 10 en 13 km in de Leidse Hout, start om 15.00 uur. musical: 'Up on,the Roof', aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Verre Vrienden', Leiderdorp open dag: politievrouwen ver tellen over hun werk, van 10.00 tot 17.00 uur in Districtsbureau. Van de Valk Boumanweg. Leimuiden presentatie van sport- en hob byclubs, van 10.45 tot 16.00 uur in de nieuwe sporthal 't Spant. Nieuwbouw raadhuis opnieuw bekeken ZOETERWOUDE - Het CDA en Progressief Zoeterwoude (PZ) gaan samen proberen een nieuw college te vormen. Dit deelden beide partijen gisteravond mee na de raadsvergadering. De chris ten-democraten zijn bereid om hun mening over de vernieuwing van het oude raadhuis - het grote knelpunt tussen beide partijen - te heroverwegen. PZ meent dat nieuwbouw van het raadhuis niet meer dan 1,5 miljoen gulden mag kosten. Het CDA heeft ingestemd met een plan dat 3 mil joen gulden kost, maar wil nu on derzoeken of er goekopere. oplos singen zijn om het ruimtegebrek van de ambtenaren te verhelpen. Het takenpakket van burgemees- ter A.J.M. Houdijk is het tweede grote knelpunt tussen beide partij- Landbouwplastic beter opgehaald ZOETERWOUDE B en W van Zoeterwoude willen het landbouwplastic driemaal per jaar gaan ophalen. "Het zou een kostenbesparing voor de gemeente betekenen wanneer ze niet meer hoeft langs te ko men wanneer boeren bellen dat ze plastic hebben", aldus Van der Salm, raadslid, agrari ër èn initiatiefnemer. Volgen de week donderdag buigt de commissie openbare werken en volkshuisvesting zich over het plan. Het plastic zal in de maan den januari, mei en september worden opgehaald. Het gaat in totaal om ongeveer 15.000 kilo plastic per jaar. Van der Salm: "Boeren zijn volgens mij be reid om het plastic op te spa ren. Het gaat om een kleine hoeveelheid plastic per boer. In de winter wordt het plastic gebruikt om over kuilgras te leggen. Veel boeren gebruiken in de zomer een silo, waarin de kunstmest los kan worden ge stort". en. PZ wil Houdijk van zijn politie ke portefeuilles ontheffen; het CDA vindt dat niet noodzakelijk. Mochten de onderhandelingen tot een goed resultaat leiden, dan zal een collegeprogramma met hoofd lijnen worden aangeboden aan de raad. Welke PZ-wethouder in het college komt, is nog onbekend. De progressieven hebben W. Ooijen- dijk en A.B. Ringersma als eventue le kandidaten aangewezen. R. Ho- genelst is de kandidaat-wethouder van het CDA. Hogenelst zei gisteravond dat het zijn partij moeite kost om de WD, die jarenlang collegepartner van is geweest, los te laten. Maar het grote verlies van deze partij was de reden om deze stap te doen. Hogenelst verwees bovendien naar het lande lijke advies van zijn partij om, in dien mogelijk, met progressieve partijen tot samenwerking te ko- Verbaasd WD'er H.O. van der Kooij is ver baasd over de eventuele samenwer king tussen PZ en CDA. "Ik denk niet dat er redenen zijn om ons uit te sluiten. Wij hebben jarenlang tot te vredenheid van iederen in het colle ge gezeten en iedereen was vol lof over onze nog betere wethouder (mevrouw H.S. Graniewski, red.)". Dat het CDA zijn standpunt over nieuwbouw van het raadhuis wil heroverwegen vindt Van der Kooij 'betreurenswaardig': "Als dat waar is dan is dat is dat in strijd met alle diepgaande gesprekken die wij daar in de raad over gehad hebben". De WD'er vindt het verder 'abso luut onjuist' dat het CDA zich in zijn keuze voor PZ onder meer heeft la ten leiden door landelijke adviezen: "Dat de landelijke politiek voor schrijft wat je op gemeentelijk ni veau moet doen is betreurenswaar- Dit veldje achter de Voorschotense sporthal wordt opnieuw verhard en krijgt belijning. Op de achtergrond de wijk Bijdorp. Opvallende discussie over belijning Voorschotens veldje VOORSCHOTEN - De bovenste laag van het veld van de Voorscho tense handbalvereniging HVV'70 aan de Burgemeester van der Haar- plein wordt opnieuw verhard. Het veld krijgt bovendien een handbal en een tennisbelijning. Alle partijen gingen hier gisteravond mee ak koord. In 1984 had de raad al een bedrag van 28.000 gulden voor de verhar ding van het veld opzij gelegd. De zaak werd uitgesteld omdat ondui delijkheid bestond over Over twee zinnen in het raadvoor- stel ontstond een discussie. 'In het kader van de ontwikkeling van ge dachten met betrekking tot een tweede sporthal is deze activiteit (de verharding van het veld, red) aangehouden. Nu het ten aanzien van dit punt duidelijk is dat een sporthal niet op de plaats van het wijkveld komt en geen halbare op tie is, is een langer uitstel niet nood zakelijk respectievelijk wenselijk', schrijft het college. D66-fractievoorziter J. Aikens stelde voor om deze zinnen te schrappen, omdat hij bang is dat zij een eigen leven gaan leiden.. Hij kreeg steun van de WD en de PvdA/Groen Links. "Het mag niet zo zijn dat door dit soort kleine zin nen het college straks zegt, dat al is besloten dat die hal van de agenda afkan", aldus G. Both (PvdA/Groen Links). "Dergelijke zinnen moeten door de raad worden uitgesproken. Wat B en W denken is nu niet oppor tuun", aldus mevrouw J.B.M. Boe- zeman (WD). Het CDA had geen problemen met de tekst. "We hebben met z'n al len duidelijk afgesproken dat de discussie over de tweede sporthal terugkomt bij de accommodatie- problematiek. De andere wensen van HW'70 worden daar nog bij be trokken", aldus mevrouw W.A.M. Zoetemelk. Plaatsvervangend CDA-wethou- der F.J.M. ten Have sloot zich aan bij zijn fractie. "De definitieve uit spraak over de hal wordt gevoerd bij de bespreking van de accommo datienota. Ik heb er geen bezwaar tegen de zin te schrappen, maar ik vind het niet nodig messen te trek ken of het college van kwade trouw te betichten". "Het is geen kwade trouw", pa reerde Aikens. "Maar misschien is het nodig om het college beter Ne derlands bij te brengen. Als de schriftgeleerden zich hier later over buigen, leidt zo^n zin al snel tot ver keerde conclusies". WASSENAAR - Om nog meer Was- senaarse jongeren van de straat te houden, moet er een fitness-ruimte komen bij de boksschool voor rand-1 groepjongeren en andere jeugdi gen. Een door de gemeente betaalde beheerder moet de boksschool en de fitnessruimte twintig uur per week in de gaten houden, schoon maken, artikelen kopen en verko pen, deelnemers en afvallers regi streren en contributie innen. Dat voorstel prijkt in het jaarverslag van boksschool 'De Wassenaarse Slag'. De boksschool is in september 1988, na veel discussie, van start ge gaan in de Van Wassenaer Obdam- school aan de Van Bellelaan. Vol gens de initiatiefnemers draait het initiatief goed en is er een harde kern van 14 deelnemers. Om meer I meisjes te trekken en het aantal af vallers terug te dringen, zou de ge- i meente voor 5.000 gulden fitness- apparatuur moeten aanschaffen. De apparatuur kan een plekje krijgen in een schoollokaal aan van de Van Bellelaan dat wel door de boksschool wordt gehuurd, maar niet wordt gebruikt. Voor duizend gulden kan deze ruimte worden in- gericht en voorzien van een jus-bar met alcoholvrije drankjes. Zo'n jus- bar zou jaarlijks 1000 gulden in het laatje kunnen brengen en dat geld kan weer aan de activiteiten ten I goede komen. Opstap Volgens het jaarverslag kan het fit ness-gebeuren dienen als opstap naar ëen zelfverdedigingscursus voor meisjes. Vrijwilligers met een sportopleiding zouden die taak op zich kunnen nemen, erkende bege leiders van bestaande sportscholen ook. Daarnaast denkt 'De Wassenaarse Slag' aan een overlevingstocht en hardlooptrainigingen, gericht op grote wedstrijden. Om het boksen j aantrekkelijk te maken voor begin ners, zijn aparte beginnersavonden nodig. In de huidige situatie lopen de niveaus te veel uiteen en dat werkt ontmoedigend. Tot nu toe moet de boksschool het zien te redden met een jaarlijkse subsidie van 15.400 gulden. De ver schillende plannen zouden een jaar lijks exploitatietekort van 36.000 gulden veroorzaken. Vooral het be drag van 27.500 gulden voor de be roepskracht telt hard aan. Daar komt nog bij dat voor de fitness- en zelfverdedigingsactiviteiten een startsubsidie van 8.000 gulden no dig zou zijn. WARMOND - De bouw van 24 vrij- staande villa's in het Warmondse gebied tussen de Haarlemmertrek- 1 vaart, de Oranje Nassaulaan en de voormalige zwemgelegenheid Lommerlust is begonnen. Het vier hectare tellende stuk grond krijgt de naam Hagheweijde. Er worden vier woningtypen ge- bouwd die in prijs variëren van 790.000 tot een miljoen gulden. On- geveer driekwart van de dure wo- ningen en de helft van de goedkope re woningen zijn al verkocht. Make- laar is Sassenheimer M.J.H. Sede- laar. De kopers komen uit heel Ne- derland. Een belangrijk argument om een huis te kopen in Warmond is r- volgens Sedelaar de goede bereik baarheid van Amsterdam en Den Haag. De eerste villa's worden over 'een jaar opgeleverd. "We zullen be- ginnen met de grotere woningen, omdat daar de meeste van zijn ver- kocht", aldus de makelaar. De bouw van de woningen maakt deel uit van een overeenkomst tus sen de gemeente Warmond en grondeigenaar Aegon. De verzeke- ringsmaatschappij draagt de wegen en paden die worden aangelegd voor een symbolisch bedrag van een gulden over aan de gemeente die voor het onderhoud 188.000 gul den ontvangt. Ook het openbaar groen wordt voor een gulden aan de gemeente verkocht. Voor een af- koopsom van 294.000 gulden wordt Warmond verantwoordelijk voor het onderhoud. Ook achterstallig onderhoud moet hiervan worden betaald. Een derde gulden betaalt de ge- f. meente voor de vroegere zwemgele genheid Lommerlust. Het terrein 1 wordt opnieuw ingericht als recrea- tiegebied. De gemeente ontvangt verder anderhalve ton voor al uitge voerde aanpassingen aan de riole- - ring. Aegon had ook het koetshuis met de bijbehorende tuinderswoning aan de Poelweg in handen, maar heeft deze panden verkocht aan een particulier. Het koetshuis is inmid dels gerestaureerd. WD en CDA Oegstgeest Idezen voor verliezend PvdA 'Naast boksschool ook fitness voor randgroepjeugd van Wassenaar' bleef dan het CDA, waren er twee opties. Het college zou blijven zitten of een D66-vertegenwoordiger zou de plaats innemen van de PvdA- wethouder. Voor de eerste optie pleitte de goede samenwerking met PvdA-wethouder Kohlbeck, de tweede optie zou een vertaling bete kenen van de verkiezingsuitslag. Het CDA kóós voor PvdA en Groen Links toen de PvdA garan deerde dat Groen Links wekelijks zal worden bijgepraat en Groen Links liet weten zo goed mogelijk te willen samenwerken met de PvdA. De WD constateerde dat de D66- optie geen raadsmeerderheid kreeg en liet de oppositiepartij vervolgens vallen. Inleveren Dit weekeinde gaan de partijen met huiswerk naar huis en maandag hoopt de VVD het eerste concept programma te presenteren. Woens dagavond wordt dat besproken en aan het eind van de week kunnen er mogelijk al wat knopefi worden doorgehakt. Als het aan de liberalen ligt, krijgt Oegstgeest een kort, con creet en actiegericht collegepro gramma. "Het is nu eenmaal vol strekt ondenkbaar om alles af te dekken, er kunnen altijd onver wachte dingen op je af komen", zegt WD-onderhandelaar Kuntze. Vervolgens wordt bekeken welke wethouder welke portefeuille krijgt. Alles wijst erop dat de partij en grofweg 'hun' portefeuilles hou den, maar het zou Kuntze niet ver bazen wanneer de verliezende PvdA wat moet inleveren: "Alleen al om praktische redenen. De porte feuille openbare werken is namelijk ongelofelijk zwaar geworden". Het feit dat de Groen Link- s/PvdA-combinatie straks even groot is als de PvdA/Groen Links- combinatie van hu en een zetel I meer heeft dan de PvdA van de laatste vier jaar, zegt hem niets: "Groen Links en de PvdA vormen geen communicerend vat. Dat de partijen samenwerken, betekent niet dat ze altijd op één lijn zullen zitten".. D66'er Poelmans zegt dat wat sterker: "Ik denk dat Groen Links vooral gewonnen heeft door zich in de Endegeest-affaire tegen de PvdA-wethouder af te zetten. Het verbaast me dan ook dat de lijstverbinding tussen de twee par- tijen nu opeens uitmondt in een nauwe samenwerking. Is dit wat de kiezers hebben gewild?" Als D66 het voor het zeggen had gehad, hadden de partijen eerst over het collegeprogramma gepraat en vervolgens beslist welke partijen deelnemen aan het cqllege. Volgens 1 Poelmans had dan duidelijk kun nen worden dat CDA en D66 dichter I bij elkaar liggen dan CDA en Groen Links. Het liep anders en ingewij den wijten dat aan de kritische op stelling van D66, de afgelopen jaren. Poelmans blijft dat onzin vinden: "Bij onderhandelingen moetje naar de toekomst kijken, niet naar het verleden. Bovendien hebben wij een zakelijke oppositie gevoerd". KEUKENBRAND - In een woning aan de Voorschotense Welterdreef is gisteravond een keuken volledig uitgebrand. Volgens een woord voerder van de politie bedraagt de schade ruim tienduizend gulden. De brand is ontstaan doordat een verhitte frituurpan vlam vatte. Over een jaar staan hier tussen de Warmondse Oranje Nassaulaan, Haarlemmertrekvaart en de vroegere zwem gelegenheid Lommerlust villa's die een miljoen gulden kosten. Op de achtergrond de Haarlemmertrekvaart, (foto Ellen Martens) VVD en CDA willen opnieuw college met PvdA VOORSCHOTEN - De WD, het CDA en de PvdA in Voor schoten zullen elk een wethou der leveren voor het nieuwe col lege. Een korte bespreking maakte gisteravond duidelijk dat CDA en VVD blijven kiezen voor de PvdA. D66 en Groen Links zullen geen wethouder le veren. raad wordt 1 mei beë digd. Het CDA behoudt straks ze ven zetels en de WD is na het ver lies van de zesde zetel uitgekomen op vijf zetels. De twee fracties heb ben 12 van de 19 raadszetels in han den. D66 en PvdA hebben er allebei drie, Groen Links veroverde één ze tel. Tijdens het overleg is de wense lijkheid van een vierde wethouder ter sprake gekomen. Al eerder bleek dat vooral CDA en WD daar weinig voor voelden. "We zouden dat dan alleen maar doen om D66 aan een wethouderszetel te hel pen", aldus CDA-fractievoorzitter en onderhandelingsleider, F.J.M. ten Have. "Ook vonden wij het niet juist dat de partijen ter linkerzijde dan ook twee wethouders zouden leveren, terwijl ze slechts zes raads zetels bezetten". CDA en WD kozen voor samen werking met de PvdA, omdat de drie partijen al jaren met elkaar sa menwerken in het college 'en er be hoefte was aan continuering van het bestaande beleid'. Dat de PvdA zich 'loyaal heeft opgesteld tegenover het gevoerde beleid' heeft volgens Ten Have een zware Teleurstellend D66-fractievoorzitter J. Aikens noemt de uitkomst bijzonder te leurstellend. Hij vindt dat de grote fracties D66 niet zo snel de deur hadden moeten wijzen: "Ze hadden 'ons in ieder geval de kans moeten geven om op hoofdlijnen tot over eenstemming te komen". CDA, WD en PvdA zullen mor gen verder praten over de porte feuilleverdeling. Wanneer de partij en het niet eens worden, blijft sa menwerking met D66 mogelijk. Die kans lijkt echter klein. Volgens Ten Have hebben de drie fracties 'duide lijk uitgesproken dat ze er samen uit willen komen'. Welke mannen of vrouwen straks op het wethouderspluche terecht komen, wordt volgens Ten Have duidelijk wanneer de portefeuille verdeling vaststaat. Bekend is dat Ten Have, Van de Poel (WD) en Breunesse (PvdA) bereid zijn om wethouder te worden. OEGSTGEEST - D66 Oegst geest zal waarschijnlijk geen wethouder leveren. De gemeen te wacht wederom een college met wethouders van VVD, CDA en PvdA. Groen Links steunt de PvdA-wethouder, waardoor 1 het nieuwe college 14 van de 17 raadsleden achter zit weet. D66, na de verkiezingen de derde partij van Oegstgeest, blijft deelnemen aan de onderhande lingen over het college-pro gramma en heeft de hoop op een wethouderszetel nog niet helemaal opgegeven. Dit werd gisteravond duidelijk tij dens langdurige college-onderhan delingen. D66 liet vlak voor en vlak na de verkiezingen weten graag een wethouder te willen leveren en heeft grote moeite met de ontwik kelingen. Volgens lijsttrekker M.J. Poelmans doen de ontwikkelingen geen recht aan de verkiezingsuit slag. "We hebben bij de verkiezin gen de PvdA ingehaald en het is in Oegstgeest al jaren de gewoonte dat de drie grootste partijen een college Volgens de leider van de onder handelingen, WD'er A.C.H. Kunt ze, had het CDA echter een 'uit drukkelijke voorkeur' voor een voortzetting van het huidige colle ge. De PvdA-wethouder zou zich dan wel gesteund moeten weten door Groen Links, een partij die dichter bij het CDA zou staan dan D66. Voor de WD, die bij de verkie zingen de zesde zetel moest inleve ren en alleen percentueel groter

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16