Wassenaar provincie over heel boos'op stortplaats Terugbetaling EWR-geld rommeltje Hartrevalidatie moet meer op maat' PAGINA 15 Gemeenten met Rijkswaterstaat in gesprek over rekening-rij den LEIDEN/REGIO - Onder leiding van Rijkswaterstaat komen verte genwoordigers van alle gemeen ten in deze regio maandag bijeen om de problemen van het reke ning-rijden in kaart te brengen. In overleg zal een opzet worden ge maakt van de plaatsen waar de heffingspunten moeten komen. Daarbij zal zoveel mogelijk reke ning worden gehouden met plaat selijke belangen. Volgens ir. J. de Bont van Rijkswaterstaat schuilt in het sys teem van rekening-rijden het ge vaar dat automobilisten sluipwe gen gaan zoeken om de heffings punten te omzeilen. "Er komen in de Randstad 40 heffingspunten op rijkswegen. Als automobilis ten meer gebruik gaan maken van provinciale en lokale wegen, dan komt de overlast daar. Wat wij met deze bijeenkomst bedoelen is de gemeenten in te lichten over eventuele problemen die kunnen ontstaan en over de oplossing daarvan". De Bont denkt zelf aan de mo gelijkheid van het tijdelijk afslui ten van wegen of het instellen van eenrichtingverkeer. Tegelijker- Als het rekening-rijden doorgaat, zullen op rijkswegen of toeleidende wegen meetpunten komen, die bij elke passage een aanslag op de porte monnee van de automobilist in de Randstad doen. (archieffoto» tijd tekent hij daarbij aan dat dit geen echte oplossingen zijn: "In het uiterste geval kun je denken aan heffingspunten op de sluip wegen, zodat de overlast daar be perkt blijft. De vraag wel of niet rekening-rijden komt maandag trouwens niet aan de orde. Het gaat erom klemsituaties en de ge volgen daarvan op te lossen". DEN HAAG - De regering wil niet alleen provincies en gemeenten, maar ook de Nederlandse water schappen laten vallen onder de wer king van het Europees Handvest Lokale Autonomie. Waterschappen zijn immers ook een vorm van alge meen gedecentraliseerd bestuur-, vindt de regering i Waterschappen ook onder werking Europees handvest lokale autonomie De betrokken ministers en staats- zelfstandigheid secretarissen hebben dat de Twee- den beschermd de Kamer laten weten in antwoord op vragen en opmerkingen van die kant. De waterschappen w plaatselijke overheden. De be doeling van het handvest is dat de lokale overhe- ersterkt wordt. De regering maakt nog wel op er punten voorbehoud ten aan- en van het handvest. Het gaat om irzieninge: vankelijk buiten de werkingssfeer gevallen waarbij de Nederlandse het handvest gehouden. Het Handvest Lokale Autonomie bevat bepalingen over de rechten wetgeving niet of nog niet bij de bepalingen in het handvest. De voorbehouden betreffen luit der andere de sociale voor gekozen lokale bestuurder aan een betere rechtspositie van die gering: bestuurders wordt gewerkt - en de plaats artikel-12-gemeenten met meer rijkssteun en daardoor meer finan ciële armslag dan het handvest toe staat. De regering wil verder het huidi ge systeem van toezicht (door de Kroon) op lokale overheden hand- goedkeuren. DEN HAAG/WASSENAAR - Het gemeentebestuur van Wassenaar is boos op de pro vincie Zuid-Holland omdat die op zijn grondgebied een stortplaats voor licht ver vuilde bagger wil verwezen lijken. Wassenaar vindt dat de provincie haar niet of nauwelijks bij dit plan heeft betrokken. De gemeente is overigens 'faliekant' tegen dé stortplaats, zoals ze in een brief op poten aan het pro vinciebestuur schrijft. Zuid-Holland presenteerde vorig jaar zomer een studie naar mogelij ke stortplaatsen voor vervuilde bag ger. Daarbij werd onder meer de Ommedijkse polder nabij het Val- haven. Dat systeem komt niet over een met een van de bepalingen in het handvest. Het Europees Handvest biedt lo kale overheden ook de mogelijk heid naar een onafhankelijke rech terlijke instantie te stappen. Lokale overheden kunnen in ons land ech ter terecht bij de Kroon, vindt de re- beroep is geen rechterlijke toet sing". De regering sluit niet uit dat enke le van de genoemde voorbehouden komen te vervallen door toekomsti ge wetswijzigingen: De Tweede Ka- moet het Europees Handvest kenourgse meer genoemd. Die polder. De bagger zal met grote stortplaats moest, zo was toen de vrachtwagens worden aangevoerd, bedoeling, volledig op Valkenburgs En daar zijn de wegen in dit gebied grondgebied komen. Vorige maand absoluut niet op berekend. Er lig- echter ontdekte Wassenaar dat de gen voornamelijk kleine landweg provincie de locatie had verschoven getjes, en die kunnen de verkeers- en de stortplaats nu vrijwel volledig stromen niet verwerken", aldus ge rilde verwe- meente-voorlichter Wim Is- sendonck. Hij vreest bovendien een grote toename van het verkeer op de ventwegen langs de Rijksstraat weg. Provincie-voorlichter Paul Ren- sen benadrukt dat het nog slechts om een studie gaat. "We hebben ze ven verschillende plaatsen in de provincie onderzocht. Een keuze is echter nog niet gemaakt". Rensen sendonck. "We zijn volledig verrast erkent dat de voorgenomen plek be door dit plan. Het lijkt ons normaal langrijk afwijkt van eerdere plan- De gemeente is daar furieus over. Ze stelt dat Zuid-Holland nimmer met haar over deze kwestie heeft overlegd. En ze vindt het zeer onge lukkig dat ze nu slechts een maand de tijd heeft om alsnog haar mening over de nieuwe plek te geven. Gemeente-voorlichter Wim Is- dat de provincie de verschillende partijen er tijdig bij betrekt. We kwamen het echter pas voor het eerst tegen toen we de startnotitie onder ogen kregen voor de milieu effecten rapportage. Wij, en de om wonenden. voelen ons nu flink overdonderd". De gemeente wijst het voorne men van de provincie af omdat de stortplaats precies in een natuurge bied komt te liggen. Wassenaar is bovendien tegen de plek omdat ze bang is voor een enorme toestroom van verkeer "Om een aantal planologische redenen is de stortplaats verscho ven naar het Wassenaarse grondge bied. Maar juist omdat die gemeen te niet vanaf het begin bij de plan nen is betrokken, hebben we de ter mijn waarop reacties konden wor den ingediend met een maand ver lengd". Als de keuze ooit op Wasse naar komt te vallen, heeft de ge meente volgens de provincie-vool- ichter nog alle gelegenheid om haar zegje te doen. Het vervuilde slib wordt gestort in een nieuw te graven, ongeveer 30 hectare grote zandwinput. Bij de stort worden voorzieningen getrof fen die moeten voorkomen dat het oppervlakte water vervuild raakt. Als het werk klaar is. wordt de win put en de stort een recreatiegebied. Enquête Konsumenten Kontakt: Gemeenten weinig actief bij liet gescheiden inzamelen van huisvuil DEN HAAG - Gemeenten doen veel Bijsluiter niet bijgesloten - Veel klachten van klanten LEIDEN/LEIDERDORP - In Lei derdorp is enige verwarring ont staan over de 'opheffingsuitkering' die het energiebedrijf aan zijn klan ten geeft. Het bedrijf dat voor de EWR de afrekeningen verstuurt, is vergeten een speciale bijsluiter in te vouwen. Daardoor is een aantal klanten er nog steeds niet zeker van of ze de uitkering - gemiddeld zo'n 60 tot 100 gulden per gezin - nu heeft gehad of niet. Dit heeft inmiddels geleid tot een flink aantal klachten, zo erkent een voorlichter van de EWR. Het energiebedrijf geeft de uitke ring aan de verbruikers die waren aangesloten bij het voormalige EBR. Bij de opheffing van dit be drijf bleef een bedrag over van on geveer 20 miljoen gulden en dat wordt nu terugbetaald door middel van een korting op de elektriciteits prijs van 1.5 cent per kilowattuur en een verlaging van het gastarief van 1.3 cent per kubieke meter. Voorts worden er vaste bedragen uitge keerd van gemiddeld 17 gulden per gezin. De kortingen worden in de jaarlijkse eindnota verrekend. In die afrekening zelf wordt niet duidelijk gemaakt hoe hoog de kor tingen nu precies zijn. Dat wordt Acties bij begin cao-gesprekken voor kruiswerk UTRECHT - De organisaties van verpleegkundigen zullen op dins dag 3 april bi j het begin van de cao onderhandelingen kruiswerk, in Den Haag actie voeren. Om kwart voor twee 's middags zal de vaste kamercommissie voor de volksge zondheid 'bezorgdheidsverklarin gen' worden aangeboden. Eerder op de dag zal de Vereniging Ver pleegkundigen en Verzorgenden In Opstand (VVIO) de voorzitter van de onderhandelingen een verkla ring overhandigen. De bezorgdheidsverklaringen die dinsdagmiddag worden aangebo den zijn verzameld tijdens de esta fette- en marathonacties van janua ri. Toen werd de bevolking duide lijk gemaakt wat verplegenden en verzorgenden in het Kruiswerk te bieden hebben en met wat voor pro blemen zij kampen. Bij de politici zal worden aange drongen op het toekennen van meer middelen in het kruiswerk, vermin dering van werkdruk en betere ar- beidsvoorwasarden. De cao-onderhandelingen zou den eigenlijk al in oktober van vorig ■aar hebben moeten beginnen. Op erzoek van de vakbonden werden ij in eerste instantie uitgesteld tot januari 1990. Daarna werd het over leg opnieuw opgeschort. Mochten de onderhandelingen wederom af ketsen, dan ligt een draaiboek klaar voor verdere acties. TECHNIEK - De Vereniging Katho lieke Land- en Tuinbouwvrouwen begint 5 april met haar nieuwe jaar thema: 'Techniek en gezondheids zorg; overdreven of overleven. Dit gebeurt tijdens de algemene leden vergadering die de vereniging die dag in de Lunazaal van restaurant Treslong in Hiliegom houdt. De bij eenkomst duurt van 09.15 uur tot 16.00uur. een speciale bijsluiter, voormalige EBR heeft besloten dit woordvoerder van de ëeld meteen door te sluizen aan zijn er brui kers. uitgelegd Volgens t EWR heeft het nutsbedrijf deze fol ders afgeleverd bij het bedrijf dat de rekeningen verstuurd. "Maar door een vergissing daar zijn ze niet bij gesloten". Het betreft volgens hem vooral de rekeningen van klanten in Leiderdorp. De vergroot Dit leidt tot een extra korting op de gasprijs van 0,4 cent per kubieke meter en op het elektriciteitstarief van 0.5 cent per kilowattuur. Een gemiddelde verbruiker krijgt hier door volgend jaar een bedrag terug nabij de 25 gulden. Een doordat de klanten in Leiderdorp aa"ta,da'?ten.' mdr"k had wel een folder hebben gekregen dat dlt de opheffingsuitkering over de - veel lagere - fusie-uitke- was' heeft nu te.le"rg^S,,l, j ring. Dat is een bedrag van enkele opgenomen met de EWR Ze had miljoenen guldens die jaarlijks aan den gerekend op meel geld, met we de 32 bij de EWR aangesloten ge- ,er? ,1 hun uitkering ïnmid- meenten worden uitgekeerd. Het dels al hadden gekregen. Politie betrapt vanuit vliegtuig inwoner tijdens illegaal lozen olie LISSE Een inwoner van De Zilk is op heterdaad betrapt bij het lo zen van een paar honderd liter dieselolie in een zijsloot van de Leidsevaart. Dat gebeurde tijdens een kortgeleden gehouden milieuvlucht van de rijkspolitie boven de duin- en bollenstreek. Volgens een woordvoerder komt het zelden voor dat vanuit de lucht iemand op heterdaad wordt be trapt op milieuvervuiling. puin en ander afval en het op een onjuiste wijze storten van mest in de gemeenten Hiliegom, Lisse en Noordwijkerhout. De controles worden uitgevoerd in samenwer king met de gemeenten, de pro vincie en het Hoogheemraad schap van Rijnland. De teruggave van de 20 miljoen gulden, waarmee vorig jaar juni een begin is gemaakt, is volgens de voorlichter overigens bijna afge rond. Alleen de verbruikers in Rijnsburg en in een deel van Leiden moeten het geld nog krijgen. Deze verbruikers krijgen trouwens nog een tweede folder bijgesloten. Het energiebedrijf heeft namelijk ge constateerd dat veel mensen niet begrijpen waarom de termijnbedra gen voor gas omhoog zijn gegaan. "De klanten verwachten dat de termijnen dalen, omdat de winter een paar keer achter elkaar'heel zacht is geweest. Bij het berekenen van de maandelijkse termijnen kij ken we echter niet naar de winters van de laatste paar jaar. maar naar die van de afgelopen 30 jaar. Dat doen we om al te grote schommelin gen te voorkomen". Door een aantal andere zaken, zoals onder meer de stijging van de gasprijs en de verho ging van de milieuheffing, vallen de voorschotnota's in de meeste geval len wat hoger uit. Daarnaast werden nog zestien andere gevallen van mogelijke milieuverontrcinging genoteerd. Gisteren tijdens een nabespre king over de milieuvlucht is be sloten al die gevallen na te trek ken. Het gaat om vermeende ge vallen van het illegaal storten van In de plaatsen Hiliegom, Lisse en Sassenheim hebben die nota's en kele weken geleden voor grote be roering gezorgd. De bedragen vie len daar fors hoger uit omdat de De milieuvlucht was de eerste klanten opeens elf 'maandelijke' van dit jaar. In de loop van het termijnen moesten betalen en niet, jaar volgen nog mee vluchten. De zoals daarvoor gebruikelijk, twaalf, rijkspolitie in de duin- en bollen- De EWR deed dit om de manier van streek heeft momenteel twee ge- afrekenen in het hele gebied gelijk specialiseerde waarnemers in te trekken. Ze vergat echter de klan- dienst die vanuit de. lucht milieu- ten in die drie plaatsen daarvan op verontreinging kunnen vaststel- de hoogte te stellen. Het Hillegomse len. Het is de bedoeling er dit jaar raadslid Van Brummelen vindt dit nog twee op te leiden. Eén van hen verzuim een 'kwalijke zaak', zo ver- zal worden gerecruteerd uit de klaarde hij tijdens een aandeelhou- gemeentepolitiekorpsen van Kat- dersvergadering van het nutsbe- wijk of Noordwi.jk. drijf. BOUWVAKKERS BRUINEN SCHIPHOL Het zijn geen stakers dit keer, maar gewoon bouw vakkers die de lunchpauze gebruiken om even van de zon te genie ten. Binnenkort leggen ze de laatste hand aan de nieuwe verkeers- toren op Schiphol. Het duurt daarna nog een jaar voordat de ver keerstoren volledig in bedrijf wordt genomen. Men heeft een half jaar nodig om de geavanceerde communicatieapparatuur aan te leggen en dan nog een halfjaar om het uit te testen. Voor mei 1991 staat de officiële opening op het programma. (toto anp» Rapport Nederlandse Hart Stichting BILTHOVEN/LEIDEN Hartrevalidatie heeft zin. maar moet anders gebeuren. Dat is de conclusie van een rapport dat de Nederlandse Hartstichting ter ge legenheid van de Nationale Hart- week (1-8 april) heeft gepubli ceerd. In haar huidige vorm is de ze revalidatie niet doeltreffend. Het doel is vaag en niet afgestemd op de individuele patiënt. Daar om wordt aanbevolen ook in dit opzicht 'zorg op maat' te gaan toe passen. Revalidatie, in wezen conditie training, heeft wel tot een veel kortere opnameduur geleid dan voorheen. Daarnaast verdween gaandeweg het beeld van de hart patiënt als invalide. Het bleek mogelijk al snel na het infarct door de inspanningstest risico op nieuw infarct of overlijden te her kennen. Bij een kwart van de pa tiënten treden die kansen binnen een jaar op. In die gevallen wordt men met spoed opnieuw onderzocht en zo- - nodig 'gedotterd' ('ontvetting' van slagaderen) of geopereerd. Revalidatie is dus sterk gericht op lichamelijk herstel en moet al in het ziekenhuis beginnen. Maar de discussie is nu ontstaan over wat er na het ontslag moet gebeuren. Daarom heet het rapport 'Hartre validatie op maat. nieuwe visies'. Cardioloog dr. F. Bar, voorzit ter van de NHS-revalidatiecom- missie, lichtte gisteren toe welke nieuwe koers zou moeten worden gevolgd. Trainingsprograma's lei den niet tot de gehoopte daling van nieuwe infarcten en sterfte. De afneming is minimaal. Dat komt mede omdat risicovol ge drag als roken, vet eten e.d. slechts beperkt door dergelijk oe fenen wordt beinvloed. Conditieverbetering blijkt slechts tijdelijk. Na een jaar kan geen verschil meer worden aan getoond tussen niet- en wel gere- valideerden. Verder zijn veel hartpatiënten, meest ouderen, erg angstig (al dan niet terecht). Daardoor durven ze hun activitei ten niet te hervatten. Ook blijken de oefenprogramm's maar be perkte invloed te hebben op werkhervatting. Als het program ma is afgesloten en men op eigen benen moet staan, is het vaak Dit wil niet zegen, aldus Bar, dat revalideren geen zin heeft. Daardoor verbetert met name het dagelijks functioneren: sociaal le ven, wandelen, boodschappen doen e.d. Dat is trouwens voor de patiënt veel belangrijker dan con ditieverbetering. Overigens bleek dat bij jongere patiënten met een ongecompliceerd infarct het functioneren vaak al spontaan herstelt. Oudere, alleenstaande en vrouwelijke patiënten hebben juist oefentherapie nodig. Helaas worden juist die groe pen nogal eens uitgesloten. Men gaat er - ten onrechte - van uit dat het gevaarlijk of zinloos is. AZL Fysiotherapeut R. Sneep van het Academisch Ziekenhuis Leiden gelooft niet in groter risico voor ouderen of vrouwen: "Wij helpen mensen op de hartbewaking al zo snel mogelijk om weer te bewe gen. Ongeacht leeftijd, geslacht of maatschappelijke status. Meestal gebeurt dat al binnen 24 of 48 uur, in enkele gevallen duurt het vijf of zes dagen. Het gaat erom men sen zoveel moglijk weer dezelfde kwaliteit van leven aan te bieden alsvóór het infarct". Sneep toont zich eveneens voorstander van individuele be handeling. "Ieder mens is anders en reageert ook anders. Stan daard-behandeling is dan ook niet adequaat". In het algemeen kiezen veel re- valideerders de verkeerde doe len, concludeert de Revalidatie moet zich richten op herstel van het normaal, dagelijks functioneren. Ook de ouderen en patiënten met lichamelijke of geestelijke problemen moeten in aanmerking komen. Dan zal het effect veel groter worden. Snijdt de zorg toe op de maat van elke patiënt individueel, zo formuleert de cardioloog de be langrijkste aanbeveling van het rapport. In de meeste centra wordt de zo verscheidene patiën tengroep op uniforme manier be handeld. Want verscheidenheid is juist nodig om individuele (meestal psychische of sociale) problemen op te vangen. Het hui dige overheidsbeleid, waarbij psychosociale hulp meestal niet wordt vergoed, wordt als de be langrijkste oorzaak van deze 'mis stand' gezien. Het systeem moet dus verande ren. maar het geheel mag niet meer kosten. Dat hoeft ook niet. denkt de Hartstichting. Nu kost de revalidatie van 30.000 patiën ten per jaar (21.000 infarctlijders en 9000 geopereerden) totaal ruim 9,5 miljoen gulden. Naar schat ting komen de totale kosten van revalidatie volgens de nieuwste inzichten op bijna negen miljoen gulden. enquête die Konsumenten Kontakt en Humanitas hebben gehouden onder plaatsen met meer dan 40.000 inwoners. Vrijwel geen enkele ge meente haalt plastic afval geschei den op. In nog geen derde van de plaatsen wordt groente-, fruit- en tuinafval apart ingezameld. Bij het gescheiden inzamelen van klein chemisch afval is de voorlichting vaak een probleem. Veel mensen weten niet goed wat nu precies on der dit afval moet worden verstaan, aldus Konsumenten Kontakt. Daar door verdwijnt chemisch afval, zoals tl-buizen, spraalampen en vlooienbanden nog geregeld in de vuilniszak. Ophaalsystemen voor chemisch afval blijken over het algemeen goed te werken, zo komt uit de en quête naar voren. Slechts 7 procent van de ondervraagde gezinnen blijkt nooit aan zo'n systeem mee te werken. In gemeenten waar men sen zelf hun klein chemisch afval moeten wegbrengen, stijgt het aan tal 'weigeraars' tot 23 procent. Van de geenquèteerde gemeen ten haalt slechts 28 procent groente- fruit- en tuinafval gescheiden op. Vaak gaat het dan bovendien om niet meer dan experimenten. Een dergelijk experiment is in Leiden enkele jaren geleden gehouden en vervolgens weer gestaakt. Veel ge meenten verwachten overigens dat het gescheiden inzamelen van der gelijk afval tot forse kostenstijgin gen leidt. Wat volgens Konsumen ten Kontakt onzin is. Met dergelijke ophaalsystemen zijn op de lange termijn juist besparingen mogelijk. De organisatie pleit na de enquête voor een verbetering van de inza meling van oud papier. Van de on dervraagde gemeenten doet 72 pro cent niets aan het ophalen van dit 'afval'. Daarin moet verandering ko men, aldus Konsumenten Kontakt. Weer gesprek met NS Mogelijk toch ov-kaart voor ambtenaren DEN HAAG De provincie Zuid-Holland gaat toch weer pra ten met de Nederlandse Spoorwe gen of het mogelijk is een open baar-vervoerkaart voor haar amb tenaren in te voeren. Eind vorig ketste de ov-kaart af. De kosten, vijf miljoen gulden, kon de pro vincie niet betalen, zo antwoor den gedeputeerde staten op vra gen van Groen Links en het CDA. Na een nieuwe berekening van de NS zou de provincie niet meer 5 miljoen, maar nog slechts 2,5 miljoen gulden moeten bijpassen om de ov-kaart voor haar ambte naren mogelijk te maaken. Nog te veel, zeggen GS, maar bespreek baar. De provincie bekijkt of voor het uittrekken van gelden voor de ov-kaart de arbeidsvoorwaarden- middelen kunnen worden inge zet. Overigens moet dit eerst nog met de vakorganisaties worden besproken. De provincie zegt het niet uit te sluiten dat de ov-kaart voor amb tenaren alsnog mogelijk wordt. Voor de zomer willen GS de zaak afronden. uti ï^icutos» - Eene aardige anekdote werd bij een der laatste hoffeesten ver teld van Caprivi. den tegen- woordigen rijkskanselier. Hij ontmoette een ouden bekende uit zijne luitenantsjaren en deze laatste vertelde dat' reeds toen door ieder aan hun collega Caprivi eene schitterende loop baan uerd voorspeld. Op zeke ren dag moest een onderzoek naar een of ander feit worden ingesteld. Op de vraag, waar men samen moest komen, luidde met eenige verwondering het antwoord van den korporaal ..Bij luitenant Caprivi," en op de tweede vraag, waarom de sa menkomst juist bij hem werd ge houden, zeide de korporaal: ..omdat hij de eenige luitenant is, die inkt op zijne kamer heeft." Vijftig jaar geleden: - De voetbalwedstrijd Holland- Luxemburg, die morgen in het Feyenoord-stadion te Rotter dam gespeeld zal worden, zal niet door de radio worden uitge zonden. Dit besluit, dat door het K.N.V.B.-bestuur is genomen, zal ongetwijfeld bij velen in den lande groote teleurstelling ver wekken. De aanleiding tot dit besluit is dat vele clubs hierop met den meesten klem hebben aangedrongen, daar zij ver wachten dat bij radio-uitzen ding hun wedsstrijden, die op diezelfden dag plaats vinden, zeer slecht bezocht zullen worden met het natuurlijk gevolg, dat dus op dien dag weinig entree gelden geind zullen worden. Ge zien het feit, dat de clubs door den langdurigen winter in zeer moeilijke, ja hier en daar zelfs catastrophale omstandigheden verkeeren, betoogen de vereeni- gingen het financieele nadeel van weinig bezoekers op één wedstrijddag thans onmogelijk te kunnen dragen. Voor deze ar gumentatie is het K.N.V.B.-be stuur gezwicht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15