mm 'Nieuw Huis ter Duin geeft Noordwijk extra dimensie Overname De Wreede kost 10 arbeidsplaatsen Huisvesting van directie cultuur naast De Lakenhal nog onzeker nujjAu au maakt ïyyu LEIDEN/REGIO Ontwerp met groot enthousiasme ontvangen NOORDWIJK - Het ontwerp voor het nieuwe hotel Huis ter Duin is gistermiddag enthou siast ontvangen. Directeur G. Noorlander van Duin Holdings was na alle tegenslag van de af gelopen maanden duidelijk in genomen met de lof voor de bouwplannen. "Ik hoop dat we snel weer aan de slag kunnen", verzuchtte hij dan ook na afloop van de persconferentie in het Boulevardhotel. "Dit geeft Noordwijk een extra di- mensie", vond een opgetogen VVV- directeur W. Rovers. "Het plan ziet er goed uit. Het wordt veel fraaier dan het ontwerp dat eerder is inge diend", meende wethouder V. Sal man van ruimtelijke ordening. "Mooi, heel mooi", luidde het oor deel van M. van der Jagt van de stichting WV Noordwijk Promo tie. "Dit betekent een versteviging van de positie van Noordwijk als badplaats". Duin. De volgende stap moet wor- plannen toestemming moeten ge- den gezet door de Noordwijkse ven. raad, die de bouwplannen dinsdag De bouwkosten worden door al krijgt voorgeschoteld in de com- Noorlander geraamd op vijftig mil- missie voor ruimtelijke ordening. joen gulden. "Daarvan moeten we "We zullen dit met voorrang be- de helft zelf financieren. De andere handelen", beloofde wethouder helft komt uit de brandschadever- Salman. "Ik verwacht een positief zekering". Een zegsman van scha- oordeel van de afdeling welstand, deverzekeraar Aegon sprak giste- Daarmee is al overleg gevoerd. De ren z'n voldoening uit over de snelle oude bouwvergunning van Huis ter afhandeling van de zaak met Huis Duin benadert de huidige plannen, ter Duin. "We hadden het geluk dat dus ook wat dat betreft verwacht ik alles bij dezelfde verzekeraar - weinig bezwaren. Als de commissie ondergebracht", vertelde hoteldi- meewerkt, kan het voorbereidings- recteur A. Kaufmann. besluit nog in de gemeenteraad v april worden behandeld en kan mis schien al begin juni de vergunning worden verleend". Speels "De materiële schade van de brand was zo aanzienlijk dat een geheel nieuwe opzet van het hotel noodza kelijk is geworden", meldde Noor lander. Het hotel had al enkele jaren bouwplannen in de la liggen. Het nieuwe ontwerp van de jonge Noordwijkse architect A. Korbee mag gedurfd en typerend voor deze "De sloopwerkzaamheden zijn al tijd worden genoemd. Op de plaats het in januari bij de storm door Ondertussen houdt Huis ter Duin het voor een deel nu werkloze per soneel in dienst. Noorlander: "We willen dat iedereen terugkomt. Dat is de afspraak die we met het perso neel hebben gemaakt. De vaste kern die we de laatste jaren hebben opgebouwd willen we behouden. We proberen wel om mensen tijde lijk bij collega's aan het werk te krij- gen. Anderen kunnen misschien dakgroet hand- en spandiensten verlenen bij aan zee", vol de bouw. Maar je kunt een kelner directeur natuurlijk niet dwingen om stenen Noorlander. te sjouwen of zand te scheppen". P" begonnen. Over enkele weken be ginnen we met de bouw. Op grond brand verwoeste middengedeelte van de bestaande bouwvergunning kunnen we ren", aldus het moederbedrijf Financiële Bonden dwingen verbeteringen in sociaal plan af meevallers voor Leiden het complex verrijst een tien heleboel realise- verdiepingen tellende hoteltoren, der Ingh van die gezichtsbepalend zal worden 'an Huis ter voor Noordwijk. De architect moest daarbij zorgen dat de oude gevel van het hotel niet aan het oog werd onttrokken en dat het geheel har monisch paste in de omgeving van Z Het nieuwe getouw dat 182 ho- LISSE - BiJ de overname van slaagd verbeteringen aan te telkamers toevoegt aan de bestaan- bet bollenexportbedrijf de brengen in het sociaal plan en de 80 van Huis ter Duin, krijgt een Wreede uit Lisse door Boot Ex- de afvloeiingsregeling, golvend dak. "Een groet naar zee", port in Voorhout zal definitief noemde Noorlander het. Het nieu- voor tien van de 24 medewer- we hotelgedeelte krijgt dezelfde kers ontslag worden aange- hoogte- en breedtemaat als het be- vraagd. De vakbonden FNV en staan twee gelijkwaardige blokken. De hoge glazen gevel van de oud- bouw krijgt aan de landzijde een LEIDEN - De financiële toekomst moderne variant staande gedeelte. Hierdoor ont- cNt? onderhandelin- staan twee ffeliikwaarrW hlnkken CJN V zlJn er J? onaemanaeiin- gen met de directie wel voor die tijd ander werk te vinden voor de personeelsleden die moeten verdwijnen. De belangrijkste doelstelling van de opzegtermijn voor de werk- de vakbonden het voorkomen ïrs met twee maanden ver- van gedwongen ontslagen is niet lengd, waardoor de ontslagvergun- gehaald, zo stelt woordvoerder G. ningen niet voor 30 juni worden ge- Wijnhoven van de FNV vast. "Er bruikt. Het bedrijf heeft verder toe- was een bankinstelling die de on gezegd zich te zullen inspannen om derhandelingen over een andere baan. "Verder hebber de werknemers ook meer tijd gekrd gen om zelf naar een andere betrekr king uit te kijken. Eén van hen ii daarbij al succesvol geweest". De directie van De Wreede toon! zich in een eerste schriftelijke reac tie verheugd over het feit dat een rej sultaat is bereikt waarin alle partij] i zich kunnen vinden. Er was van morgen niemand aanwezig om ver] i de gemeente Leiden is iets r twee glazen panoramaliften. Ook de kleuriger dan tot voor kort werd ge- bovenzaal van het hotel wordt dacht. Het geraamde tekort uit het transparant zodat er, zo vindt Noor- meerjarenbeeld i 1 1995 kwart lander, t rustige overgang komt het gebouw naar de lucht. niljoen gulden minder. Overigens is een groot aantal zaken in dat te kort nog niet meegenomen, zoals het nieuwe beleid waarover op dit öcneiP moment wordt onderhandeld tus- Voor het hotelcomplex komt sen de collegepartijen en bij voor- grote congresruimte, met een beeld de extra kosten die ontstaan pervlakte van duizend vierkante LEIDEN - Het is nog steeds onzeker door de sluiting van de vuilverbran- meter. De zaal krijgt de vorm van of de nieuwe directie kunst en cul- een reuzeschelp, die als het ware in tuur wordt gehuisvest in het monu- te- de duinen ligt. Het geheel staat op mentale pand Oude Singel 26 naast poten, waardoor een overdekte en- de Lakenhal. Het pand wordt nu op- tree ontstaat. "Je rijdt onder de zaal geknapt met volkshuisvestingsgel- komt in het hart van het den en verbouwd tot twee wonin- complex. Het geheel staat los van gen. Voor de restauratie is 800.000 het hoofdgebouw en wordt door gulden uitgetrokken, onder meer middel van een glazen tussenstuk subsidie van het ministerie van met het gebouw verbonden," zei volkshuisvesting. behoorlijk onder druk zette. Als vakbonden stonden we daardoor in feite met de rug tegen de muur". Het Lissese exportbedrijf boekt al jarenlang slechte financiële resulta ten. Voor het lopende boekjaar wordt een verlies van minstens een miljoen gulden verwacht. Door de directie van De Wreede was vorige week al ontslag aangevraagd voor elf van de 24 werknemers, maar die aanvraag werd na enkele der commentaar te leve acties van de bonden weer ingetrok ken. FNV en CNV kregen de toezeg ging dat er 'open' over de conse quenties van de overname kon wor den overlegd. "De uiteindelijke winst die we hebben behaald, zit 'm vooral in het verlengen van de pe- LEIDEN - De onlangs afgetredeil Kuijers blijft SAVA-voorzitter het ontslagen personeel zijn wat bij- giogemeenten die t ding. Zonder deze zaken is er al kort dat meer dan een miljoen gul- poten, waardoor den ligt. Het tekort is lager door een tree grote uitkering van het rijk. Leiden door blijkt meer woningen te hebben en meer inwoners dan was begroot. Ook de kosten van de straatverlich ting vallen twee ton goedkoper uit door een andere berekeningswijze Noorlander. Bij de plannen hoort 2 directie als kantoor in ge- voor de Rekeningen die een onder- Sesteld en dan gaat het met bruik worden genomen. Het PvdA- zoek instelde naar de administratie- °.m ,het gedurende een bepaalde pe- raadslid Van Rij had gevraagd of er ve chaos bij de schouwburg, wilde riode aanvullen van de uitkering tot ter verbranding wil bouwen op Ypenj burg. Kuijers is als raadslid voorzit] al duidelijkheid vesting van kunst over de huis- nog wel weten wat de rol vari de di- procent van het salaris", aldus en zat i cultuur. dit samenwerkingsverband niet in als wethouder, rectie financiën wordt in de opzet. Hij vroeg zich vooral af hoe den hiermee volgens hem het Wijnhoven, die aangeeft dat de bon- verklaarde plaatsvervangend ge- i het energiebedrijf. Een tegen- vallertje is het schoonhouden van schoolpleinen. Dat kost 18.000 gul den extra. De commissie financiën ging gis- het zit met de interne controle v„„ teravond akkoord met een aantal de gemeente. "Als je de stukken nieuwe banen bij de directie. Ook leest, krijg je toch sterk de indruk de vorming van een afdeling finan- dat er weer iemand komt te zitten cieel-economische zaken werd bij die zichzelf moet controleren", al- rde directie werd goedgekeurd Deze dus Van Rij. Hy werd echter gerust- uit twee lagen bestaande par- Wethouder Bordewijk bevestigde afdeling gaat de volledige admini- gesteld. De directie financiën wordt „L—x;- J; deLeidse nadrukkelijk betrokken bij de in terne controle en adviseert ook over meentesecretaris Scheepbouw gisteravond desgevraagd. De wethouder, die aftrad i keergarage met 400 parkeerplaat- gisteravond tijdens de sen. Gemeente en provincie zullen financiën dat met name voor dit onderdeel van de sluit nodig is als de woningen door stratie doen, ook die raadsbe- Schouwburg. zal het aantal personeelsleden dat band met de schouwburgaffaire, raakte onlangs wel al zijn andere neJ venfuncties kwijt. Dat gebeurde zegging van het bedrijf dat actief toen de overgebleven wethouders wordt bemiddeld, bij het zoeken van zijn taken overnamen. Van Ry, lid van de Commissie de opzet van de REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Dissident (I) Het scheidende WD-raadslid Jacques van Cruijsen wordt door de meeste leden van zijn fractie met de nek aangekeken. "Heel vervelend", zegt hij er zelf van. "Ze groeten me niet eens meer. Maar, ik maak mij er niet echt druk om. Ik heb een schoon ge weten". Aanleiding voor het gedrag van de WD-fractie is de afstand die Van Cruijsen heeft genomen van het standpunt dat de fractie heeft ingenomen in de schouwburgaf faire. De liberale raadsfractie heeft de afgetreden WD-wet- houder Kuijers steeds door dik en dun gesteund. Van Cruijsen nam daar openlijk afstand van door in een brief te verklaren dat Kuijers moest aftreden. Hij baseerde zich daarbij op het rapport van de Commissie voor de Rekeningen waarin staat dat Kuijers de ge meenteraad heeft misleid. In zijn brief schreef Van Cruij sen dat hij zijn eerder genomen beslissing om niet voor een motie van wantrouwen te stemmen in trok. "Die beslissing heb ik onder druk van de fractie genomen", be kent hij. "Daar had ik het heel moeilijk mee. De eed. door mij af gelegd bij het aanvaarden van het raadslidmaatschap, weegt voor mij heel zwaar. Als ik met het fractiestandpunt was meegegaan zou ik niet naar eigen eer en gewe ten hebben gehandeld, en dus in strijd met mijn eed". De stap van Van Cruijsen bete kende een definitieve breuk met zijn fractie. Hij heeft er geen spijt van. Integendeel. "Mijn integri teit is geen geweld aangedaan, en dat vind ik het belangrijkst". Tussen de VVD-fractie en Van Cruijsen botert het al langer niet. Gedurende zijn raadslidmaat schap nam Van Cruijsen immers wel vaker een afwijkend stand punt in. "Dat werd mij niet in dank afgenomen", zegt hij zelf. "Ik was natuurlijk een dwarslig ger op wie ze geen greep konden krijgen omdat ik geen politieke carrière nastreef. Gezien mijn leeftijd (60) heb ik geen bestuur lijke aspiraties. Daardoor kon ik mij onafhankelijker opstellen". Dissident (2) Jacques van Cruijsen kwam in 1984 tussentijds in de raad. Bij de verkiezingen van 1986 werd hij door de ledenvergadering van zijn partij op een verkiesbare plaats gezet nadat eerder ge poogd was het dissidente raadslid te lozen. De lager op de lijst ge plaatste Alexander Geertsema werd echter met voorkeurstem men gekozen zodat Van Cruijsen alsnog uit de boot viel. "Ik ben daar nog steeds boos over. Niet omdat een kandidaat met voorkeurstemmen wordt ge kozen. Dat is een democratisch proces. Wat ik unfair vind is dat Geertsema bij Minerva heeft lo pen lobbyen en een campagne met potloodjes en gummetje voor zichzelf heeft gevoerd. Dat vind ik onjuist als de ledenvergadering je een plaats op de lijst heeft toe gewezen". Volgens Van Cruijsen hebben de leden van studentenvereni ging Minerva een onevenredig grote invloed op de samenstelling van de VVD-kandidatenlijst. Als de lijst wordt vastgesteld bestaat een derde van de aanwezige leden uit Minervanen en een derde uit fractie- en bestuursleden met hun partner. Het resterende derde deel heeft nauwelijks invloed op de besluitvorming". Dissident (3) In de resterende raadsperiode (tot de installatie van de nieuwe ge meenteraad op 1 mei) woont Van Cruijsen geen fractievergaderin gen meer bij. Wel zal hij de com missie- en raadsvergaderingen blijven bezoeken. En, hij blijft lid van de WD. "Sociaal gezien voel ik mij meer thuis bij de PvdA. Mensen als Elly Kerckhoffs en Tjeerd van Rij, daar kon ik het beste mee opschieten. Met mijn partijgenoten in de raad kon ik ei genlijk helemaal niet zo goed overweg". Dat was anders in Amsterdam, waar Van Cruijsen 17 jaar woon de. "Daar zaten mensen in de par tij met wie ik een heel goede rela tie had. Hier in Leiden zijn het bij na allemaal academici. Die 'volks partij' is in Leiden ver te zoeken. Ik irriteer mij mateloos aan die gosers, net 20 jaar, en dan al een Van Cruijsen: "Het klinkt gemaakt heeft. grote smoel opzetten in de leden vergaderingen". "Veel Leidse WD'ers hebben geen idealen", meent Van Cruij sen die ook niet onder de indruk is van de 'broekjes' die op de WD-kandidatenlijst staan. "Hun enige ideaal is een politieke carri ère. Ze weten nauwelijks wat er in Leiden gaande is. Het enige dat ze daarvan weten lezen ze in rappor ten. Er is in de WD heel weinig oog voor de dicht-bij-huis-proble- men van mensen". "De bevlogenheid en betrok kenheid van mensen als Elly Kerckhoffs mis ik heel erg in mijn partij. Door Elly heb ik gezien hoeveel armoe er in Leiden nog is. Daar hebben ze in de WD geen weet van. Maar Elly Kerck hoffs is in haar partij ook een uit zondering". Van Cruijsen is niet onder de indruk van de pïestaties van zijn partijgenoten in het college van B en W de afgelopen jaren. "Als Tes- selaar (PvdA) de WD-wethou- ders niet de hand boven het hoofd had gehouden waren ze al veel eerder gesneuveld. Ook wethou der Fase. In de loop der jaren heeft Fase wel iets bereikt voor de i Leiden. De stad heeft dank zij Fase een veel gun stiger bedrijfsklimaat gekregen". "Door de bank genomen heb ben de WD-wethouders te veel ja en amen geknikt", meent Van Cruijsen. "Veel irritatie heeft dat niet teweeggebracht in de fractie. Het werd eigenlijk als heel ge woon ervaren dat de WD door de PvdA werd overvleugeld. De PvdA valt weinig te verwijten. Zij hebben de VVD niet ingepakt, de WD heeft zich laten inpakken". Volgens Van Cruijsen had ook de fractie meer tegenspel kunnen bieden. "Maar dat was moeilijk. De fractiediscipline was heel sterk en er gebeurde veel binnen skamers waar de fractie geen weet van had". Het scheidende raadslid steekt de hand ook in eigen boezem: "Ik heb niet veel sporen nagelaten", geeft hij toe. "Helaas. Maar, als in valler met telkens een andere por tefeuille hen ik weinig kans ge kregen me goed in te werken. Het idee dat ik als raadslid meer kon doen dan als voorzitter van de wijkvereniging is mij wel tegen gevallen". In een brief aan de politieke partijen die betrokken zijn bij de vorming van een nieuw college heeft Van Cruijsen er voor gepleit om de komende jaren meer reke ning te houden met de belangen van de steeds groter wordende groep ouderen. Het ouderenbe leid wordt nu gedaan door wet houder De la Mar. "Mijn verzoek is om een wethouder te benoe men die door leeftijd en ervaring dichter bij de ouderen staat en die door ouderen geaccepteerd wordt in het vertegenwoordigen en beschermen van hun belangen en die hun problemen en wensen kan aanvoelen". Over het verlies van zijn partij (2 zetels) is Van Cruijsen niet erg rouwig. "Ik geloof dat het voor el ke partij goed is om weer eens in de oppositie te zitten. Dat scherpt de geesten. Het klinkt misschien een beetje cru, maar ik vind ei genlijk dat de WD er de afgelo pen jaren niet veel van gemaakt heeft". "De optater die de Partij van de Arbeid van de kiezer heeft gehad vind ik niet verdiend. Het is on eerlijk als je kykt naar wat die partij in de afgelopen 16 jaar voor de stad gedaan heeft. Ik hoop dat ze er van geleerd hebben om meer naar de bevolking toe te gaan en beter naar mensen te luisteren". De Hoop reddingsvaartuig voor offshore IJMUIDEN - Het voormalige hospitaal-kerkschip De Hoop wordt momenteel bij een scheepswerf in Great Yarmouth (Engeland) gereed gemaakt voor een nieuwe functie in de offshore industrie. Het vaartuig wordt in gericht als een zogenaamd survi- vor-standby-ship, met aan boord 60 bedden en 240 zitplaatsen. De Hoop gaat dienst doen als een soort reddingsschip dat zich voortdurend in de buurt van de grote olie- en produktieplatforms op de Noordzee bevindt. Samen met andere schepen wordt zij in gezet om bij eventuele rampen de bemanning van deze platforms in veiligheid te brengen. De nieuwe eigenaar van De Hoop is de Engelse rederij Brit- tannia Marine Ltd, die een tiental van deze standby-schepen ex ploiteert. Het voormalige hospi taal-kerkschip komt in de vaart als Brittannia De Hoop. Medische Diensten De weekenddienst begint zaterdag om 8 en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen i medische hulp). Wassenaar za: G. Schaepman. tel: 14561, Van Zuylen v.Neijeveltstraat 42; zo: M.F. v.d. Feen, tel: 18309, Hofcampweg 65. Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Crobach, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus. tel: 132500, Middelstegracht 129. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis,, tel: 126371, Minnebroersgracht 41. Groep 3 - Pleiter. Smit. Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne. Huibers, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne. tel: 125245, Kernslraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: M.E. v.d. Muysenbergh. tel: 132877, De Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn. Bé- nit. Nieuwenhuis. Horn, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, tel: 120347, Zoe- terwoudse Singel 11 zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, tel: 765400. Kennedylaan 24. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: P. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, tel: 123752, Noordeindeplein 4a. 9 Homeopatische artsen: tel: APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 30/3 tot vr. 6/4 door: Apotheek De Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Lei den, tel: 071-315048; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 071-174161. Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Wasse- naar. tel: 01751-11350. der Wouw, Boshuizerlaan 26. Lei den. tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: A.A.M. Thijssen, Saffierstraat 3, Lei den. tel: 071-313748, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: Leiderdorp za: P. van 't Woud. tel: 410070. spreekuur: tel- 071-761961 Hoofdstraat 40; zo: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 891100, spreekuur: Vlaskamp 16; spreeku ren (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 van za 8 uur tot ma 7.30 uur: mevr. C. de Rui ter. Hendrik Andriessenlaan 31. tel: 156200. Voorschoten za: W. van Dam, Palestinalaan 29, tel: 3960; zo: S.M. Platteel, Beethovenlaan 69b, tel: 5417. Warmond Praktijk Sleeboom/Hoornweg, Prof. Aalberse- laan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui- j tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: I 122222. Bereikbaarheid Kruisverenigin land', werkgebied F Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp bgiten kantooruren, tel: 06-8212141.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14