Stond Einsteins vrouw aan basis relativiteitstheorie? \v\vj i iwh m i 'Olijfolie is belangrijk voor cholesterolgehalte' Rendement van zonnecellen is sterk verbeterd 'Elektriciteitsbesparing van 40 procent haalbaar' Dwergmaki herontdekt in regenwoud Madagascar Broeikaseffect zorgt mogelijk nu al voor temperatuurstijging Grillige ideeën die doorbraak betekenden kwamen van echtgenote Mileva' 'Afwijkingen landelijk registreren' Ruggeprik door verwarming effectiever Supergeleidende kunststof NEW YORK (AP) - Een onderzoek van Britse geleerden heeft uitgewe- zen dat de lichte temperatuurstij- ging van de aardatmosfeer die de laatste eeuw is opgetreden, niet ge heel aan natuurlijke factoren is te wijten en daarom mogelijk deels het gevolg is van het broeikaseffect. De afgelopen honderd jaar is de temperatuur op aarde met ongeveer i een halve graad celsius gestegen. Volgens T.M.L. Wigley en S.C.B. Raper van de universiteit van Nor wich kan die stijging voor drievijfde worden toegeschreven aan de na tuurlijke invloed van de oceanen. De grote wereldzeeën hebben het vermogen enorme hoeveelheden warmte-energie op te nemen of af te geven. Hierdoor is een stijging of daling van de temperatuur van de atmosfeer met ongeveer een kwart graad per eeuw normaal. Maar de temperatuurstijging van de laatste honderd jaar is die na tuurlijke schommeling te boven ge gaan, aldus de onderzoekers die hun conclusies hebben gepubli ceerd in het Britse wetenschappelij ke tijdschrift Nature. Daarmee is nog niet bewezen dat het broeikas effect reeds zijn uitwerking heeft gehad, maar het is evenmin uit te sluiten, zo stellen de onderzoekers. Het broeikaseffect onstaat door dat zich grote hoeveelheden gassen, met name koolzuurgas, in de atmos feer ophopen. Koolzuurgas onstaat voor een groot deel door menselijke activiteiten, zoals de verbranding van olie en andere fossiele brand stoffen, die de afgelopen eeuw enorm in omvang zijn toegenomen. Het koolzuurgas in de atmosfeer heeft tot gevolg dat de aarde de warmte van de zon vasthoudt zodat de temperatuur op aarde stijgt. We tenschappers menen dat daardoor klimaatveranderingen zullen optre den en de zeespiegel zal stijgen. Tot dusverre is men het er nog niet over eens of het broeikaseffect al daadwerkelijk tot temperatuur stijging heeft geleid. WAGENINGEN (GPD) - De effec ten van vetzuren op het cholesterol gehalte zijn heel anders dan tot nu toe werd aangenomen. Dat stelt ir. R.P. Mensink in het proefschrift waarop hij is gepromoveerd aan de Landbouwuniversiteit in Wagenin- gen. Met onderzoeksresultaten toont Mensink aan dat het gebruik van oliesoorten met enkelvoudige on verzadigde vetzuren, zoals olijfolie, net zo'n cholesterol-verlagend ef fect hebben als linolzuur. Tot nu toe was bij de heilzame werking van cholesterolverlagende middelen al le aandacht gericht op het 'meer voudig" linolzuur. Door recent on- derzoek zijn echter de nodige twij fels gerezen aan de louter positieve kant van het linolzuur. Mensinks promotor prof. dr. ir. M. Kazan wijst er in dat verband ook op dat mensen met in hun bloed een te hoog cholesterolgehalte onvol doende weten dat een 'eventueel verlagend effect' van linolzuur min der belangrijk is dan de cholesterol- verhogende werking van verzadig de verzuren die bijvoorbeeld in veel zuivelprodukten voorkomen. Te hoge cholesterolafzetting in de bloedvaten kan door verstoppingen leiden tot hartinfarcten. Het choles terolgehalte kan worden beïnvloed door minder vet te eten. Volgens de nieuwe onderzoeksresultaten heb ben de linolzuUrnjke produkten echter geen specifiek cholesterol verlagend effect. De Wageningse onderzoekers verwachten daarom de opkomst van onverzadigde vet ten met oliezuur, zoals olijfolie. De nieuwe kijk op de beïnvloeding van het cholesterolgehalte zal er in de Wageningse visie toe leiden dat er nieuwe typen olie in de winkels ko men, zoals koolzaadolie en zonne bloemolie. De verwachting is echter ook dat "het toenemend gezond heidsbewustzijn bij de consument niet echt zal leiden tot minder vet- gebruik". AMSTERDAM (ANP) - Zonnecellen kunnen tien procent meer vermogen le veren zonder dat dit meer hoeft te kosten. Dit heeft een onderzoek van drs. L. Verhoef, die is verbonden aan het FOM-Instituut voor Atoom- en Molecuulfysica (AMOLF) in Amsterdam, aangetoond. De onderzoe ker slaagde erin de kwali teit te verbeteren van het si licium, waarvan zonnecel len worden gemaakt. Hij deed dit door onzuiverhe den in het silicium uit te gloeien en fouten in de kris talstructuur van het materi aal te corrigeren. Onzuiverheden en struc- tuurfouten in silicium heb ben volgens Verhoef een enorme invloed op de kwa liteit van een zonnecel. Sili cium is van nature veront reinigd met atomen van an dere elementen. "Een ver ontreiniging van één vreemd atoom op de mil jard siliciumatomen kan al desastreus zijn voor de kwaliteit van de zonnecel", zegt de onderzoeker. Bo vendien is ook de kristal structuur van het silicium in de praktijk nooit perfect. Dit betekent dat er altijd wei-atomen op een verkeer de plaats in het kristalroos- ter zitten. Dergelijke onzuiverhe den en fouten vangen vrij bewegende elektronen weg. Hoe minder de elek tronen die door de energie van het invallende zonlicht worden vrijgemaakt, wor den gehinderd door storen de invloeden in het materi aal, hoe langer ze vrij kun nen bewegen en hoe meer elektronen bijdragen aan de uitwendige elektrische stroom. Met behulp van de nieuwe technieken van Verhoef nam de levensduur van de vrij bewegende elek tronen met 40 procent toe. EINDREDACTIE HANS SONDERS De tijd die men moet beste den aan het bedenken van stellingen kan beter worden benut voor het uitvoeren van wetenschappelijk onderzoek. De beste stelling is van alu minium. (Bart Pluis) In het rijtje: Fascisme - racis me - seksisme hoort ook ou disme' thuis. Mede op grond van de argu menten die Bismarck had voor het vaststellen van de pensioengerechtigde leeftijd op 65 jaar, kan men overwe gen om deze nu te verhogen tot 85. (G.J. Ligthart) Ik had het niet kunnen doen zonder mijn vrouw". Onnoemelijk vaak komt dit zinnetje voor in de afscheidsrede van mannen, vaak in hoge posities, die afscheid nemen van een arbeidszaam leven. Het lijkt een cliché en menige vrouw kan een blik van géne op zulke momenten nauwelijks verhullen. Maar het waarheidsgehalte, al dan niet geméend, van de opmerking is in sommige gevallen groter dan mannen zouden willen toegeven. Neem nu de eerste vrouw van de grote natuurkundige en bedenker van de relativiteitstheorie Albert Einstein. Keer op keer komt de discussie terug-op de vraag in hoeverre zijn eerste vrouw Mileva Maric een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de basis van de relativiteitstheorie. Drie manuscripten uit 1905, alom gezien als het basiswerk achter de theorie lijken die stelling te ondersteunen. De discussie over het werk van Ma ric wordt keer op keer nieuw leven in geblazen en voor- en tegenstan ders maken elkaar op zijn minst voor fantast uit. Volgens een Russi sche natuurkundige waren de origi nele manuscripten uit 1905 door Einstein en zijn vrouw onderte kend. Ook uit de correspondentie van Einstein zou de belangrijke bij drage van zijn vrouw aan zijn werk blijken. In een brief aan haar in 1900 schrijft hij bijvoorbeeld: "Hoe ge lukkig en trots zal ik zijnwanneer wij beiden ons werk aan de relatie- door Nico Hylkema Einstein ontmoette zijn eerste vrouw toen beiden studeerden aan het Zwitsers Federale Instituut voor Technologie in Zurich. Ze trouwden in 1904. In 1919 eindigde het huwelijk in een echtscheiding. Een onderdeel van de scheidings- voorwaarden was de belofte van Mileva Maric PU) Einstein dat, mocht hij later de No- Een van de voornaamste bepleiters tje weer eens op op de jaarlijkse bij- belprijs winnen, hij Maric het prij- van Mileva's bijdrage aan Einsteins eenkomst van de American Associ- zengeld zou uitbetalen. Die belofte werk is Evan Harris Walker. Hij ation of Advanced Science. Hij her- stookte enige tijd geleden het vuur- haalde daar de claim dat 'Einsteins kwam hij drie jaar later r woorden alleen al aantonen dat Mileva de mede-auteur was van de speciale theorie van relativiteit'. Hij bracht de speculatie naar voren dat 'de meest grillige ideeën die de doorbraak betekenden in de relati viteitstheorie van Mileva kwamen, terwijl Albert verantwoordelijk was voor de meer formele formulering van de_theorie'. Steun voor Walker kwam van de Duitse taalonderzoeker Senta Troe- mel-Ploetz. Zij haalde de Russische fysicus Abraham Joffe aan. die de eerder genoemde gezamenlijke dertekening van de vroege i nuscripten had aangetoond. De i nuscripten werden uiteindelijk publiceerd onder Einsteins na Volgens Troemel-Ploetz maakte Mileva ook plannen voor een ma chine die elektrische gebeurtenis sen kon meten. Een patent voor de machine werd echter aangevraagd onder de namen van Einstein en een mede-fysicus. 'Fantast' "Het was in die tijd heel normaal dat mannen zich het werk van vrou wen toeeigenden en met de eer gin gen strijken. Einstein was een heel normale man", aldus Troemel. Troemel en Walker werden op de bijeenkomst van de AAAS fel aan gevallen door de hoogleraar John Stachel van de Boston University. Hij bestempelde Walker _als een 'fantast die de werkelijkheid beoor deelt op grond van zijn eigen wen- De bewering dat Maric zou moe ten worden beschouwd als de vrouw die 'Einstein's wiskunde voor hem heeft gedaan', bestreed Sta chel. Daarvoor is volgens hem geen enkel bewijs. Haar cijfers voor wis kunde op het eindexamen in Zurich waren beduidend lager dan die van Einstein. Hij stelde dat er door de theorieën rond Maric beslist niet meer begrip zal komen voor de moeilijke situatie waarin vrouwen rond de eeuwwisseling in het alge meen verkeerden. Troemel-Ploetz, zo blijkt uit een verslag van de discussie in het Brit se New Scientist, liet zich door het betoog van Stachel niet overtuigen. Ze beschreef het gebrek aan erken ning van Marie's rol als een reflectie van een breder vooroordeel tegen vrouwelijke wetenschappers. Na dat Einstein beroemd werd na hun gezamenlijk eerste werk, beweert Troemel, werd de vrouw onzicht baar, ze is onbekend en van haar werd niet meer gehoord. Nieuwe elektriciteitscentrales zijn overbodig. Er kan veertig percent worden bespaard op elektriciteit. Dat schrijft de werktuigkundige Henk Deinum uit Delfzijl in zijn Energie- en Milieubeleidsplan. Dei num heeft de afgelopen jaren het energiegebruik van scholen in Delf zijl bestudeerd. Aan de hand van zijn adviezen kon vijftig percent op de verwarming worden bespaard. Maar er kan ook minder stroom worden gebruikt. Een berekening van Deinum voor heel Nederland laat zien, dat veertig percent besparing op elektriciteit haalbaar is. Dat is beter voor het milieu en nog goedkoper ook dan de bouw van nieuwe elektriciteits centrales. Bovendien kunnen de in vesteringen die nodig zijn voor de stroombesparing meestal binnen vijf jaar worden terugverdiend. "Diepgaande en ingewikkelde onderzoeken zijn niet nodig en dik ke rapporten evenmin. Waar het vooral om gaat is bestaande fouten uit het energiesysteem halen, de or ganisatie duidelijk regelen en regel matig de situatie evalueren", aldus Deinum. Vooral bij nieuwbouw en renovatie moet volgens hem veel meer op de energie- en milieu-as pecten worden gelet. Tot nu toe wordt veel te weinig aandacht besteed aan het nuttig ge bruik (rendement) van energie bij de consument. En dat terwijl men in de elektriciteitscentrales zelf veel werk verzet om het rendement met één-tiende percent te verhogen. Als het opvoeren van het rendement bij de consument net zoveel aandacht zou krijgen, zou van het ene op het andere jaar 6.000 Megawatt aan elektriciteitscentrales minder no dig zijn Ter vergelijking: de kerncentra les Dédewaard en Borssele zijn sa men goed voor 500 Megawatt. Elektriciteitsbedrijven geven soms verkeerde adviezen. Neem bijvoorbeeld de advertentiecam pagne voor elektrische boilers: "Als men er zelf aan kan rekenen, zou men geen boih.r nemen, zeker niet op dagstroom", aldus Deinum. Met boilers op zonne-energie is het niet anders: "Vaak is elektrische bijver warming nodig. Het gasgebruik in de elektriciteitscentrale voor deze bijverwarming is groter dan wan neer men gewoon was doorgegaan met warm water uit een gasgeiser". Koffiezetten met een elektrisch apparaat is ook energieverspilling. Als koffie gezet wordt met heet wa ter van de gaspit in plaats van met een elektrisch apparaat, spaart dit 600 Megawatt uit. Direct met aard gas verwarmen geeft een besparing van 55 percent ten opzichte van ver warmen met stroom. In totaal kan volgens Deinum 6.000 Megawatt aan stroom worden bespaard in huishoudens, diensten en industrie. HERMAN DAMVELD Er moet een landelijke registra tie komen van aangeboren af wijkingen die niet een erfelijke oorzaak hebben maar bij voor beeld zijn veroorzaakt door het gebruik van genees- of genot middelen, door infectieziekten, straling en stoffen in voeding en milieu. Dat stelt dr. P.W.J. Pe ters, werkzaam bij het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne, in de rede waarmee hij het ambt van bij zonder hoogleraar aan de Utrechtse universiteit aan vaardde. "In Nederland zoeken we niet, vinden we niet en me nen we dus geen probleem te hebben", aldus de nieuwe hoog leraar. Hij stelt dat het probleem, an ders dan in Nederland, sinds de 'Softenonaffaire' in 22 landen wordt erkend. Deze landen wer ken al vijftien jaar met een lan delijk registratiesysteem. In Ne derland worden jaarlijks onge veer 7.000 kinderen geboren met een ontwikkelingsstooi'nis, waarvan vrijwel steeds de oor zaak onbekend is. Lang uit het oog verloren familielid van mens en aap NEW YORK (AP) - In een door bloedzuigers vergeven regenwoud op Madagascar is een lang uit het oog verloren familielid van de mens en de aap herontdekt: de dwergma ki. De gebeurtenis geldt voor inge wijden als een van de belangrijkste herontdekkingen van zoogdieren van de laatste tien jaar. Bernard Meier, een bioloog ver bonden aan de Ruhr Universiteit in het Westduitse Bochum, worstelde zich vorig jaar april uit het woud met een verwonde knie, bloedver giftiging en malaria. Meier bleek daarnaast in het bezit van de eerste foto's van de dwergmaki, een kleine primaat die nog nooit eerder levend door geleerden was waargenomen. In musea worden vijf opgezette exemplaren bewaard, waarvan de eerste 115 jaar geleden werd gevon den. Tot Meier zijn vondst open baarde, hadden geleerden geen idee dat het dier nog bestond. De eerste volledige beschrijving van de dwergmai, in het Latijn Allo- cebus Trichotis geheten, wordt bin nenkort gepubliceerd in het weten schappelijke tijdschrift Folia Pri- matologica. De dwergmaki is bruin en heeft een ongeveer 13 centimeter lang lijf je, met een staart van zo'n 18 centi meter. Het diertje weegt niet meer dan een ons. Het onderscheidt zich van de muismaki, die iets meer weegt, behalve in het droge seizoen als het minder vet en kleiner is. De maki's van Madagascar zijn wetenschappelijk zeer interessant omdat zij zich in de loop van miljoe nen jaren in volledig isolement kon den ontwikkelen. Dit verschijnsel geldt overigens niet alleen voor de in bomen wonende maki's of halfa pen, maar ook voor de andere dier soorten op Madagascar, dat in de woorden van de New Scientist "een gigantisch experiment in alternatie ve evolutie" vormt. De herontdekking is van belang omdat het gaat om de enige overle vende soort van een geheel geslacht maki's, dat verloren werd geacht. Meier, die onder vakgenoten de re putatie heeft een onbevreesd onder zoeker te zijn, noemt het "een beetje bizar" dat het dier al in 1875 werd ontdekt en nimmer door geleerden levend werd waargenomen. "Ik ben drie maal het woud in gegaan om het dier te vinden, maar ik wist al dat het er was," aldus Meier. Een De eerste foto ooit gemaakt nabijgelegen dorp maagdelijk; laag gelegen regen woud, met onvoorstelbaar hoge bo men, wel 50 meter hoog," aldus Mei- i het bestaan e oude mai had hem teld. Meier moest drie dagen lopen en veel rivieren en beken oversteken om bij het woud te komen. De rivie ren zitten vol bloedzuigers, maar die waren niet het ergst. De muskie ten vond hij gevaarlijker, "omdat die malaria overbrengen", aldus de bioloog. Meier ontdekte enkele jaren gele den een geheel onbekende maki, de gouden bamboe-maki. Hij heront dekte tevens de grote bamboe-ma ki, die uitgestorven werd geacht. Meier benadrukt dat de vondst van belang is voor het behoud van het regenwoud op Madagascar. De UNESCO beschermt ruim 23.000 hectare bos op Madagascar, maar het voortbestaan van een tien maal zo groot bosgebied wordt door de plaa^elijke bevolking bedreigd. "Het is een van de laatste stukken ,,Dit bos i isysteem, i vangen." ROTTERDAM (GPD) De rugge prik die anesthesisten toepassen, is effectiever wanneer de verdovende vloeistof voor inspuiting wordt ver warmd tot lichaamstemperatuur. De werkingsduur van de verdoving wordt daardoor langer. Ook is het li- chaamsgebied dat wordt verdoofd gemakkelijker vast te stellen. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek waarop de anesthe sioloog R. Stienstra is gepromo veerd aan de Erasmus Univeriteit Rotterdam. D.e toediening van de ruggeprik geschiedt in de pra'ktijk op twee ma nieren. Volgens één methode wordt een verdoVende vloeistof ingespo ten ter hoogte van de vliezen die het ruggemerg en de hersenvloeistof, waarin het ruggemerg als het ware drijft, omgeven. De andere metho de is de spinale anesthesie waarbij de verdovende vloeistof direct in de hersenvloeistof onder het rugge merg wordt gespoten. Beide methodes leiden ertoe dat een deel van het lichaam gevoelloos wordt en de operatie kan beginnen zonder dan de patient pijn voelt. In vaktaal heet zo'n gevoelloos deel van het lichaam een 'block'. De grootte van het gebied dat verdoofd is, noemt men de 'blockhoogte'. Wanneer de verdovende vloeistof voor inspuiting wordt verwarmd tot lichaamstemperatuur is de uitein delijke blockhoogte goed voorspel baar, zo ontdekte Stienstra. De wer kingsduur van de verdoving is lan ger dan wanneer de verdovende vloeistof op kamer- of koelkasttem- peratuur wordt toegediend. Kans op kernsmelting iets groter geacht De kans dat er zich in een Franse kerncentrale voor het jaar 2000 een kernsmelting zal voordoen is niet éénmaal in honderdduizend jaar per centrale (een fractie van een per cent), maar een paar procent. Dat stelt het Franse elektriciteitsbedrijf EDF in een intern rapport. Een kernsmelting is een ongeluk waarbij na het droogkoken van het reactorvat de brandstofstaven smel ten. Vervolgens kunnen grote hoe veelheiden radio-actieve stoffen vrijkomen. ARNHEM/LUDWIGSHAFEN (GPD)- BASF heeft in het kunststofla boratorium in Ludwigshafen een polyacetyleen ontwikkeld dat stroom even goed geleidt als koper. Het Duitse chemieconcern kent bijzondere kansen toe aan organische materialen als kunststoffen. Vooral op het gebied van polymeren wordt onderzoek gedaan, omdat die stoffen zich onderscheiden door een buitengewoon elektrisch ge leidend vermogen. Dankzij het researchresultaat is BASF betrokken bij een nationaal onderzoeksprojekt van het Japanse Ministerie voor internationale handel en industrie (MITI). Doel van het projekt is de ontwikkeling van materialen met niet-li- neaire optische eigenschappen voor extreem snelle schakelprocessen. Dit soort materialen valt het beste te vergelijken met bepaalde kristal len. Bij geringe lichtsterkte zijn ze bijna niet lichtdoorlatend. Bij een hogere intensiteit worden ze meer lichtdoorlatend. Deze wisseling tus sen ondoorschijnende en glasheldere toestand gebeurt in biljoensten van seconden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9