Bonn: immigratie verder beperken Veldslag in Natal Televisie toont onschuld 'Birmingham Six' Nieuwe maatregelen tegen Übersiedler Timide Malaysiërs veranderen achter het stuur in wegpiraten Deel Contra's wil wapens niet neerleggen MDF wil conservatieve regering in Hongarije Bouterse: Brunswijk niet onschuldig BONN AP/Rtr/AFP/DPAl De Bondsrepubliek heeft gisteren opnieuw maatregelen ge nomen om de enorme toeloop van Duitsers uit Oost-Europa te beperken. Minister van bin nenlandse zaken Wolfgang Schauble diende een wetsvoorstel in waarbij de Westduitse ambassades al potentiële immigranten toetsen. Tot op heden geldt dat kandidaten pas in West-Duitsland zelf aan een onderzoek worden onderworpen. KUALA LUMPUR - De van Malaysia zijn internationaal be kend om hun hartverwarmende verlegenheid. Minder bekend is dat velen van hen een gedaanteverwis seling ondergaan zodra ze achter het stuur kruipen: ze veranderen in roekeloze waaghalzen. door P. Prashanth/IPS De gevolgen zijn letterlijk ramp zalig. Dagelijks vallen onder de ze ventien miljoen Malaysiërs gemid deld tien doden bij zo'n tweehon derd verkeersongelukken. Daar mee is het verkeer de vierde doodsoorzaak in het Zuidoostaziati- sche land. Minister van transport Ling Liong Sik stelde onlangs dat de menselijke factor de oorzaak is van 95 procent van de ongelukken. "Op de weg veranderen de Malay siërs in ongeduldige en agressieve waaghalzen", aldus de minister. Hi.i heeft een commissie in het leven ge roepen die dit 'lelijke fenomeen moet verklaren. Enkele jaren geleden vertienvou digde de regering de boetes vooi verkeersovertredingen. Het straat beeld laat echter zien dat de hogere nabestaanden te benadrukken, boetes weinig hebben veranderd. Kort daarop raakte Minibussen zijn zo volgepropt dat lay de passagiers uit de deuren hangen, motoren vervoeren meerdere passa giers tegelijk, vrachtwagens zijn overleed en de zangeres lag lange len. Maar minister Ling meent dat een mentaliteitsverandering een eerste vereiste i§. Hij vroeg journa listen dan ook in hun berichten over auto-ongelukken het nodeloos ver- het verdriet van bekendste zangeressen. Zaiton Sameon, zwaar gewond bij auto-ongeluk. Haar zoontje /erbeladen, bussen en taxi's tijd 1 hullen de straten in een rookgordijn nooit en voetgangers storen zich geen dia ee moment aan zebrapaden of ver- vies keerslichten. Verschillende organisaties heb ben aangedrongen op strengere controle, het aanleggen coma. Gevreesd wordt dat eer zal zingen. Voor de me ideaal incident om het ad Bonn besloot vorige week al een halt toe te roepen aan immigratie uit de DDR door de speciale hulpverle ning te beëindigen. De stroom im migranten stuit in de Bondsrepu bliek op verzet omdat in toenemen de mate sprake i heeft hij gisteren voor de Westduit se radio gezegd. Nadat de SPD haar verzet tegen deelname van de recht se DSU opgaf, is de weg vrijge maakt voor zo'n brede regering. De twee partijen zijn het volgens De te brengen. De regering besloot e verkeersonderwijs te Op de lagere school keersdrempels en andere maatrege- keerslessen ingevoerd torijscholen wordt onderwijs in de fensief rijden verplichte kost. Volgens Aminuddin Adnan. een ingenieur van de Universiteit van Malaya, zouden echter ook eenvou dige verbeteringen aan het wegen net de rampspoed kunnen beper ken. Als voorbeeld noemt hij een kruispunt in de hoofdstad Kuala Lumpur waar jaarlijks bijna twintig doden vallen. Aminuddin schat dat het aantal ongelukken daar kan worden gehalveerd met een inves tering van 370.000 ringgit (230.000 gulden). Aan blikschade alleen al zou dat een besparing van 1,6 mil joen ringgit opleveren. De regering is intussen kennelijk tot dezelfde conclusie gekomen. Alexius Loo, de directeur Wegennet voor het ministerie van transport, kondigde onlangs aan dat 42 ver- de praktijk keersknooppunten die bekend staan als 'dodentrajecten', ingrij- /eneens het pend worden gerenoveerd. De kos- verbeteren. ten daarvan, geraamd op 40 miljoen /orden ver- gulden, worden gedekt door een le- n op de au- ning van de Wereldbank. huizen- en arbeidsmarkt. De versiteiten hebben deze week om spoedoverleg gevraagd van alle deelstaten met als doel krapte op de Maizière verder nigd front tegen Oostduitse studen- grondgebied. rantie voor de Poolse grens, de ver dediging van het eigendomsrecht, en een verbod op de aanwezigheid NAVO-troepen op Oostduits ten te vormen. Volgens het West duitse weekblad Der Spiegel zullen volgende maand in de DDR 30.000 zetels De CDU. die samen met twee con- /atieve partijen 192 van de 400 het parlement bezet, wil de middelbare scholieren hun diploma liberalen en de sociaal-democraten halen en is er aan de Oostduitse i versiteiten plaats voor 20.000 stu denten. Enkele duizenden studen- ten-in-spe zullen in de Bondsrepu bliek proberen te gaan studeren, al dus het blad. Vorig jaar waren er aan verscheidene Westduitse uni versiteiten demonstraties en stakin gen omdat er al geen plaats was voor de Westduitse gegadigden. Bondskanslier Helmut Kohl maakte gisteren bekend dat hij in december twee gescheiden EG-con- ferenties wil houden over de Duitse - hereniging en het verdwijnen van de binnengrenzen in de gemeen schap. Op de komende EG-top in Dublin op 28 april staat de integra tie van een verenigd Duitsland in de EG ook centraal. "Daarvoor zijn verstandige overgangstermijnen vereist", zei Kohl na een bezoek van de Ierse premier Haughey. De bondskanselier voegde hier aan toe hij al medio volgend jaar verkiezin gen voor het parlement van een ver enigd Duitsland verwacht. Bonn denkt ook volgend jaar fors te korten op defensie. Kohl wil dit jaar al 560 miljoen gulden bezuini gen op de totale defensiebegroting van 60.5 miljard. De bezuinigingen op de defensiebegroting van 1991 zullen aanzienlijk worden opge voerd. aldus bronnen in Bonn. De socialistische oppositie (SPD) heeft de afgelopen maanden Kohl her haaldelijk onder druk gezet om de- fensiegelden te gebruiken voor steun aan de DDR. DDR CDU-voorzitter Lothar de Maizière verwacht dat de DDR binnen twee weken een grote coalitie heeft, zo Buitenland kort Censuur Tsjechoslowakije heeft gisteren of ficieel de censuur afgeschaft die na de Russische inval ip 1968 werd in gesteld. Tsjechoslowaken en bui tenlanders mogen weer eigen tijd schriften oprichten en uitgeweken Tsjechoslowaken kunnen het hun afgenomen staatsburgerschap te rugkrijgen. Volgens de nieuwe wet kunnen burgers alleen hun nationa liteit kwijtraken op hun eigen ver zoek. Colombia In het noorden van Colombia zijn opnieuw vijf leden van de linkse op positionele Patriottische Unie ver moord. Vorige week donderdag kwam UP-presidentskandidaat Bernardo Jaramillo bij een aanslag om het leven. De vijf jongste slacht offers vielen in de regio Uraba. Sinds de partij in 1984 werd opge richt zijn al 1050 van haar leden om het leven gebracht, waarschijnlijk door doodseskaders met steun van de Colombiaanse drugsmaffia. Filipijnen In de Filipijnse hoofdstad Manila heeft de politie gisteren slag gele verd met het communistisch verzet. In het zuiden van de Filipijnen, in de provincie Surigao del Sur, wordt sinds zondag gevochten tussen een heden van het regeringsleger en communistische opstandelingen. Bij de confrontaties zijn in totaal al 62 doden gevallen. De gevechten vonden plaats aan de vooravond van de 21ste verjaardag van het communistische Nieuwe Volksle ger. Sri Lanka De Srilankaanse premier Dingiri Banda Wijetunge is gisteren afge treden. Vandaag al benoemt presi dent Ranasinghe Premadasa een nieuw kabinet, waarbij hij de na druk wil leggen op "kritieke gebie den die met prioriteit moeten wor den aangepakt". Wetunge werd in maart 1989 voor een jaar benoemd tot premier na de verkiezingsover winning van zijn Verenigde Natio nale Partij (UNP). Vredesconferentie De Amerikaanse oud-president Jimmy Carter heeft na terugkeer van een particuliere vredesmissie naar het Midden-Oosten verklaard dat er zonder internationale vredes conferentie geen einde zal komen aan de onrust in het gebied. Carter, die president Bush verslag heeft uitgebracht van zijn wedervaren in Israël, Egypte. Syrië en Jordanië, zei overigens optimistisch te zijn. "Ik denk dat er nu algemeen wordt aanvaard dat een alomvattende vre de niet alleen noodzakelijk, maar ook onvermijdelijk is", zei Carter. bij de formatie betrekken c tweederde meerderheid in het par lement te hebben. Dit is noodzake lijk om de grondwettelijke verande ringen voor de Duitse vereniging door 'te voeren. 'Stasi nog actief in West-Duitsland' BONN (DPA/Rtr/AFP/AP) - De Oostduitse veiligheidsdienst Stasi spioneert nog steeds in de Bondsrepubliek en tapt daar nog dagelijks telefoons af, ver moedelijk in samenwerking met de KGB, zo heeft de Westduitse minister van binnenlandse za ken Wolfgang Schauble gisteren ''De afluisterpraktijken zijn in een tot nu toe onvermoede omvang", aldus Schauble. Het ministerie heeft de informatie over spionage gekregen van voormalige Stasi-agenten die naar de Bondsrepubliek zijn overgekomen. In de DDR wordt intussen de roep om openbaarmaking van geheime Stasi-dossiers steeds luider. De SPD-fractie in de Volkskammer eiste gisteren snelle duidelijkheid omdat an ders parlementsleden chantabel blijven. De voormalige Oost duitse premier Hans Modrow beschuldigde gisteren in een ge sprek met het Westduitse week blad Stern de Westduitse veilig heidsdienst van diefstal van Sta si-dossiers om op die manier DDR-politici te kunnen chante ren. Neues Forum, de beweging die de aanstoot heeft gegeven tot het aftreden van de commu nistische leider Erich Honecker, heeft het publiek opgeroepen vandaag te demonstreren om i onmiddellijk onderzoek te in naar de achtergrond van de leden van het nieuwe parle ment. JOHANNESBURG (GPD/AP) Duizenden aanhangers Zulu-beweging Inkatha sympathisanten hebben gisteren de heuvels rond Pietermaritzburg. in de provincie Natal, ware veldsla gen uitgevochten. Het was de laatste oprisping in een burgeroor log die de afgelopen drie jaar minstens 2500 heeft gekost. Inkatha en de zuster organisatie van het ANC, het Vere- werk, omdat de gevechten het de openbaar vervoer hebben lam ge- ANC- legd. Scholen bleven gesloten. De Zuidafrikaanse regering heeft legereenheden en extra politietroe- pen naar het gebied gestuurd om de situatie het hoofd te bieden. Voor zover bekend zijn bij de gevechten van gisteren twee doden en tiental- het leven len gewonden gevallen. De veldslag Natal markeert een uitbarsting i geweld in Zuid-Afrika die deze ïigd Democratisch Front (VDF) be- maand bijna 100 leve twisten elkaar de heerschappij n Eerdere pogingen Contra's staan mobilisatieplan voor de Contra' voelt een aanzienlijk deel v, caraguaanse rebellen niets NEW YORK/MANAGUA zelf een eerste provocatie plaats. (GPD/Rtr) Terwijl de Veilig- Even ten noorden van de stad Jino- heidsraad van de Verenigde Naties tega lókten zo'n 100 Contra's een i akkoord ging met een de- troepentransport van het Sandinis- tische leger in een hinderlaag. Daar- deNi- bij kwamen 12 soldaten, vijf rebel- het len en ook een burger om het leven, inleveren van de wapens en zou op Uit verschillende delen van het land dit moment bezig zijn. doodseska- zijn deze week nieuwe gevechten ders te vormen. Eind vorige week werden verte genwoordigers van Violeta Cha- dat tal morro, de winnares van de onlangs dinisten gehouden verkiezingen, en een paar commandanten van de Contra's het handdrukken op hun deur hebben eens dat de rebellen uiterlijk op 20 aangetroffen. Een van de huizen april - vijf dagen voordat Chamorro werd later door onbekenden met gemeld. Het Sandinistische dag blad Barricada meldde maandag a vooraanstaande San- de stad Leon de afgelo pen dagen zwarte, geschilderde de macht overneemt van Daniel Or tega - met hun demobilisatie begin nen. Voor de rebellen die zich op Ni- caraguaans grondgebied bevinden moeten er voor die datum speciale veiligheidszones zijn. Maar dit vooruitzicht is de afgelo pen dagen verdwenen. Een paar uur voordat het ontwapeningsakkoord werd gesloten, vond er in Nicaragua machinegeweer beschoten. Vanuit Honduras wordt gemeld dat deze maand duizenden Contra's de grens met Nicaragua zijn overge stoken, wat erop wijst dat veel Con tra's aan ontwapening proberen te ontkomen. Het is een publiek ge heim dat verschillende Contra-lei ders niet blij zijn met Chamorro, die evenals een aantal van haar minis ters uitmaakte van de eerste San dinistische junta. De Contra's drei gen nu het nieuwe bewind in een vicieuze cirkel te Want zolang de Contra's het lev Nicaragua de Sandinisten een ijzeren argu ment om het leger aan het gezag va de nieuwe regering te onttrekken. het gebied. Ooggetuigen spraken ders als Nelson Mandela om de on- van een "complete oorlog". derlinge strijd tussen de verschil- Duizenden Inkatha-aanhangers lende anti-apartheidsorganisaties te zijn sinds zondag op oorlogspad en bezweren, haalden weinig uit. Het hebben het leven in de zwarte VDF streeft naar een zwart meer- woonoorden rond Pietermaritzburg derheidsbewind in Zuid-Afrika, ter- volledig ontwricht. Tienduizenden, wijl de Inkatha-beweging de na- vooral vrouwen en kinderen, zijn druk legt op de vorming van afzon voor het geweld op de vlucht gesla- derlijke staten op basis van de ver gen. Mensen konden niet naar hun schillende etnische groeperingen. BUDAPEST (Rtr/AFP) Het een- kreeg het Forum 24,71 procent van trum-rechtse Democratisch Forum de stemmen en de Vrije Democra- (MDF), de winnaar van de eerste ten 21,38 procent, zo bleek gisteren ronde in de Hongaarse parlements- uit de definitieve uitslag. De Kleine verkiezingen, hoopt dat dat de con- Landeigenaren kwamen als derde servatieve partijen gezamenlijk een uit de bus met 11,76 procent van de absolute meerderheid zullen beha- stemmen. De grote verliezers waren len bij de tweede ronde op 8 paril. de voormalige communisten vere- Het Democratisch Forum wil dan nigd in de Socialistische Partij, die met de kleinere rechtse partijen, de 10,89 procent achter zich kreeg. Partij van Kleine Landeigenaren e de Christelijke Volkspartij, gering De Hongaarse radio meldde ech ter dat de Alliantie van Vrije Demo craten (SzDSz) al in twee districten een pact heeft gevormd met de Landeigenaren. De Alliantie, die het Forum op de hielen zit, rekent er eilig maken, hebben bovendien op dat ze haar conserva- tieve rivaal in de tweede ronde voor bij zal streven. Bij de eerste vrije Hongaarse verkiezingen sinds 1945 PARAMARIBO/DEN HAAG/WAS HINGTON (GPD/ANP/IPS) - De vrijlating van Ronnie Brunswijk be tekent "zeer zeker" niet dat hij on schuldig is. "Het Openbaar Ministe rie heeft zijn vrijlating gelast. Daar om hebben wij juridisch geen argu menten meer om hem nog langer vast te houden", aldus gisteren le gerleider Desi Bouterse voor de Ne derlandse-televisie. Hij verscheen ondanks een verbod van de Suri naamse premier Shankar aan de PTT in zijn land om een beeldver binding tot stand te brengen. De uitspraken van de Surinaamse president Shankar over de vondst van 1000 kilo cocaïne waren volgens Bouterse "vanuit onze grondwette lijke taak gerede aanleiding Bruns wijk aan te houden. Helaas heeft de regering weer opdracht gegeven om in dit geval de hoofddaders vrij te laten". Brunswijk zelf eiste onmiddellijk De relatie tussen de Alliantie en het Democratisch Forum, die het af gelopen jaar nog samenwerkten om het communistisch bewind uit te schakelen, heeft tijdens de verkie zingscampagne een dieptepunt be reikt door scherpe persoonlijke aanvallen van beide kanten. MDF- leider Jozef Antall heeft dan ook een partnerschap met de liberalen uitgesloten, tenzi j Hongarije in "een economische catastrofe" zou belan den. Peter Tolgvssey. leider van de Alliantie van Vrije Democraten, verklaarde op zijn beurt dat zijn par tij "intensieve onderhandelingen' voert met de Bond van Jonge De mocraten. Overigens is pas over 125 van 386 parlementszetels beslist. Wie de res terende 261 zetels innnemen, wordt beslist bij de tweede verkiezings zijn onvoorwaardelijke vrijlating werd de centrale op last v« de Surinaamse regering en de Junglecommando korte tijd door ronde op 8 april, de werknemers van de Suralco geslo- aardoor een deel van Parama- Ontslag Malev-directeur legerleiding dat de lijken twee doodgeschoten lijfwachten ten, aan het Junglecommando worden ribo enige tijd verstoken w overgedragen, dat de wapens wor den teruggegeven en dat de drie bosneger-opperhoofden voor een bespreking met het Junglecom mando afreizen naar het bauxiet- stadje Moengo in het district Maro- wijne. Brunswijk maakte niet bekend wat hij zal doen als zijn eisen niet worden ingewilligd. Wel hebben le den van het Junglecommando de elektriciteit. BUDAPEST (GPD) - Directeur Het Amerikaanse ministerie van Lajos Jahoda van de Hongaarse buitenlandse zaken heeft gisteren luchtvaartmaatschappij Malev is officieel zijn verontrusting uitge- gisteren ontslagen vanwege zijn be sproken dat Suriname in toenemen- sluit de vluchten op Tel Aviv stop te de mate wordt gebruikt als door- zetten na dreigementen van de Isla- voerhaven door drugsmokkelaars, mitische Jihad met aanslagen op De zegsman noemde het echter nog landen en maatschappijen die jo- te vroeg voor specifieke beschuldi- den uit de Sovjetunie naar Israël brug gingen. Het ministerie reageerde op verhaal gisteren in de Washing- Marshall-kreek onklaar ton Times over drugsmokkel in Su- gemaakt, ongeveer 30 km Afobaka-stuwdam op de weg i Paramaribo. Er kan niet r de Op basis van uitspraken regeringsfunctiona- meldde de krant dat legerlei Na het ontslag maakte de vlieg tuigmaatschappij bekend dat lijn- vluchten naar Israël worden hervat, maar de speciale chartervluchten joden uit de Sovjetunie gaan lopen. De krachtcentrale van Afobaka levert een belangrijk deel van de zette Panamese leider generaal Ma- stroom het hoofd vooralsnog niet door. Hongarije is de brug worden gereden, alleen ge- der Desi Bouterse stond van een smokkelorganisatie voor Russische joden een belang- het model van die van de afge- rijk transitland, omdat er nog steeds - - - geen directe vluchten van Moskou Paramaribo. Dinsdag nuel Antonio Noriega. naar Tel Aviv bestaan. ORANIENBURG Bij een voormalig interneringskamp van het Rode Leger waar na de Tweede Wereldoorlog nazi's gevangen werden gehouden, zijn honderden skeletten gevonden. De opgravingen hij het kamp in het dis trict Oranienburgongeveer 50 kilometer ten noorden van Berlijn, begon nen nadat een 66-jarige inwoner van het district plaatselijke functionaris sen vorige week had verteld dat hij er tussen 1946 en 1948 getuige van was geweest dat Sovjet-soldaten 100 tot 400 Duitse gevangenen hadden geëxe cuteerd. De Oostduitse Berliner Zeitung meldde vorige week dat in een ander in terneringskamp, bij Fuenfeichen, ongeveer 130 kilometer ten noorden van Berlijn, wellicht 12.000 Duitse gevangenen zijn gedood. Veel kampen van het Rode Leger in het na-oorlogse Duitsland waren eerder door de nazi's ge bruikt. Er deden al jaren geruchten de ronde dat in de kampen uit de perio de van Stalin grote aantallen nazi-gevangenen de dood hadden gevonden, maar onder het voormalige communistische regime in de DDR kwam hier van maar weinig naar buiten. In Keulen verklaarde het Verbond voor Slachtoffers van Stalin gisteren dat er van de 200.000 Duitse gevangenen in de na-oorlogse Sovjet-kampen wellicht 90.000 zijn omgebracht. (foto dpa> LONDEN De radicale Labour-parlementari- ër Tony Benn had de minister gevraagd de uit zending op de Britse televisie te verbieden. In de Ierse Republiek was een beroep op de rech ter gedaan om het programma van de buis te houden. Maar gisteravond konden miljoenen Ieren en Britten toch kijken naar de geruchtma kende documentaire waarin de moordenaars werden onthuld. door Cees van Zweeden "Wie pleegde de bomaanslagen in Birming ham?", zo luidde de titel van de gedramatiseer de documentaire van Granada Television. Het antwoord werd aan het einde van de 104 minu ten lange uitzending gegeven: Seamus McLoug- hlin, Michael Murray, James Gavin, Michael Hayes en een vijfde, anoniem gebleven man. Het bijzondere van de onthulling was dat de vier genoemde mannen, allen IRA-leden, vrij rondlopen in Dublin. Het verbijsterende ervan was dat zes anderen, geen van allen IRA-leden, al zestien jaar achter de tralies zitten voor aan slagen die zij (waarschijnlijk) niet pleegden. Op een sombere novemberdag in het jaar 1974 explodeerden kort na elkaar twee bommen in pubs te Birmingham. De IRA had gewaar schuwd, maar slechts zes minuten van tevoren. Toen de rook was opgetrokken, werden 21 do den en 162 gewonden geteld - een triest record. Vijf Ierse mannen werden enkele uren later door de politie gearresteerd. Zij waren per trein onderweg naar Heysham, vanwaaruit ze de boot naar het Noordierse Belfast wilden nemen. De mannen wilden daar een begrafenis bijwonen. Een zesde verdachte werd de volgende dag op gepakt. Onderzoek van hun handen door een chemi cus van de politie wees uit dat twee van de man nen wellicht in aanraking waren geweest met nitro-glycerine, een vloeistof die gebruikt wordt bij de vervaardiging van bommen. Na enkele dagen van politieverhoor tekenden voorts vier van de zes verdachten een bekentenis. Na een proces van 45 dagen werd het zestal op 9 juni 1975 schuldig bevonden. Ieder van de mannen hoorde 21 maal levenslang tegen zich uitspre ken. Onderzoek In 1985 begon Granada Television de zaak te on derzoeken. Bij het onderzoek trad Chris Mullin, 1 die al acht jaar lang het vermoeden had dat zes onschuldige mensen waren veroordeeld, op als adviseur. Mullin is nu een parlementslid voor de oppositionele Labour Partij, toen was hij een freelance journalist bij de Daily Mirror. Nog in datzelfde jaar zond Granada een pro gramma uit dat grote opschudding veroorzaak te. De zes verdachten, zo bleek, waren op het po litiebureau ernstig mishandeld. Ze waren gesla gen, geschopt en met 3t hoofd onder water ge houden. Het was onuer invloed van dit politie- geweld dat vier van hen een 'bekentenis' had den getekend. Tijdens het programma van een uur werd ook de scheikundige test nog eens overgedaan die sporen van nitro-glycerine op de handen van twee verdachten had aangetoond. Met de test, zo bleek, kon alleen de aanwezigheid van nitraathoudende stoffen worden aangetoond. Maar nitraathoudende stoffen zitten ook op bij voorbeeld speelkaarten. En wat hadden de man nen in de trein naar Heysham gedaan? Gekaart dus. In december 1986 zond Granada opnieuw een documentaire uit, getiteld 'A Surprise Witness' (Een Verrassingsgetuige). De getuige was een voormalige politieman die tijdens het verhoor dienst had gedaan op het politiebureau van Bir mingham. De ex-agent bevestigde alle vermoe dens over de mishandelingen. Op grond van al het, nieuw aangedragen be wijsmateriaal besloot minister Hurd van bin nenlandse zaken de zaak voor te leggen aan het Hof van Beroep. Maar na alle betrokken nog eens gehoord te hebben, sprak opperrechtter Lord Lane: "Hoe langer deze zaak duurt, des te meer raakt het Hof ervan overtuigd dat het oor deel van de jury (in 1975) terecht was. We twijfe len er niet aan dat de veroordelingen solide en bevredigend waren". Schaakmat Gisteravond deed Granada Television de zet die de autoriteiten schaakmat zou moeten zetten: het publiceerde de namen van de werkelijke da ders. Sommige critici, zoals Labour-parlemen- tariër Tony Benn, vonden dat Granada daarmee over de schreef ging. De journalist, zo meende Benn. mag niet op de stoel van de rechter plaats- Chris Mullin, die tegenwoordig op dezelfde Lagerhuisbankjes zit, kende de namen al veel langer. Hij was het met Benn eens: Granada had de identiteit van de daders niet mogen onthul len. Zelf kwam Mullin gisteren met een geactua liseerde herdruk van zijn uit '86 daterende boek 'Error of Judgement' (Beoordelingsfout) op de markt. In zijn herziene uitgave publiceerde Mul lin een document dat eigenlijk nog onthullen- der was dan twee uur Granada-documentaire. Het document, afkomstig van een anonieme po litiebron. toonde aan dat de autoriteiten eind 1975 al wisten wie de echte daders waren. Vandaag is het precies 15 jaar, 4 maanden en 7 dagen geleden van de 'Zes van Birmingham' de celdeuren achter zich in het slot hoorden vallen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7