Handel met Duitse buren naar record EG tussen hoop en vrees over auto Japan Stakingswapen in stelling gebracht Waarde bedroeg 116 miljard gulden Amro en ABN komen snel met sociaal plan bij fusie LUBBERS KRIJGT GELD VOOR OPENING Personeel bij Sikkens wijst flexitime' af Bond roept om aanpak asbest in treinstellen DONDERDAG 29 MAART 1990 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) - Het verlies aan banen bij de fusie van de ABN Bank en de Amro Bank zal zo veel mogelijk opgevangen worden door natuurlijk verloop. De raden van bestuur van de twee banken zullen de vakbonden binnen enkele we ken uitnodigen voor besprekingen over een sociaal plan dat de fusie zal moeten begeleiden. Het aantal ge vallen waarin personeelsleden ont slag zal worden aangezegd, moet beperkt blijv de bank Pierson, neel veel bereidheid worden ge- Pierson in Amsterdam, vraagd om overgeplaatst te worden binnen het concern en om opleidin gen te gaan volgen voor andere kantoor Heldring Over de fusieplannen gaf Kok 'al met al beslist positief oordeel' Bij de vakbeweging bestaat de functies. dat door de fusie duizenden De Amro Bank, die gisteren haar arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. EMU DEN HAAG (ANP) - De wederzijdse Nederlands-Duitse handel bereikte vorig jaar een re cordhoogte van 116 miljard gulden. Naar verwachting zal de handel dit jaar nog verder groeien door de monetaire eenwording van de beide Duitslanden en de belastinghervor mingen in Duitsland en Nederland. r dat zij met het oog daarvoor zelfs een aantal van tussen alvast een perso- de 5000 en 10.000 banen genoemd. Het verloop in het personeelsbe- Amro, zal de vorming netaire en economische de Bondsrepubliek en de DDR de Dat blijkt uit de jaarcijfers van de handel tussen beide landen, die vanmiddag zijn gepubliceerd door de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in Den Haag. De Bondsrepubliek bleef met een in voer van 52 miljard mark de belang rijkste handelspartner van ons land. Andersom neemt Nederland de tweede plaats in (achter Frankrijk) op de ranglijst van handelspartners van de Bondsrepubliek, dat voor 54 miljard mark naar Nederland uit voerde. Nederland dekte met zijn export van 52 miljard mark (een kwart van onze totale export) tien procent van de Duitse importvraag. De waarde steeg met 14, de hoeveelheid met acht procent. Alleen de export de VS In guldens, volgens CBS-cijfers, voerde Nederland voor 59 miljard gulden uit en voor 57 miljard gulden in. Hier deed zich ook vorig jaar te de uitv weer de merkwaardige situatie voor weer in. dat het handelsoverschot in marken in Duits voordeel uitvalt en uitge drukt in guldens in Nederlands voordeel. Oorzaak zijn verschillen in de ex portstatistieken in beide landen. In de CBS-statistiek steeg het over schot vorig jaar van 1,8 tot 2.3 mil jard gulden, terwijl aan Westduitse zijde sprake was van een dalend overschot van 3,7 naar 2,5 miljard mark. Het aandeel van de fabrikaten in de export ligt nu op 48 procent en vertoonde een voortdurende groei jaarverslag presenteerde, gaat ech- Bij de Dienstenbond CNV wordt Volgens Meys, directeur ter nog niet op de fusi' neelsstop afkondigt. Zo lang de fu sie niet juridisch is beklonken, gaat stand van de Amro Bank ligt ook de concurrentie met de ABN tussen de 2000 en 2500 gewoon door, aldus gisteren be stuursvoorzitter mr. R.J. Nelissen. Minister Kok (financiën) heeft ABN en Amro opgeroepen om bij 28 procent). Doordat het Ne- hun voorgenomen fusie de negatie model voor de EMU staks". Hij acht een zo onafhankelijk mogelijke cen trale bank in het belang van een af gewogen besluitvorming in Europa. De structuur van De Nederland- sche Bank voldoet volgens hem hieraan. In totaal verleende Amro 62.2 mil jard gulden aan zakelijk krediet, 10,2 procent meer dan in 1988. Deze flinke groei houdt volgens de bank verband met de positieve ontwikke lingen in het Nederlandse bedrijfs leven door in de kredietverlening an de aan het groot-, midden- en kleinbe- sn mo- drijf. De bruto kredietverschaffing tussen (nettokrediet plus kosten en rente) de bank aan het grootbedrijf al totstandkoming van de Economi- groeide met 23 procent, terwijl het per sche en Monetaire Unie in Europa nabij 10 procent van de niet bemoeilijken. De vorming van 700 medewerkers. Door de EMU is zo een omvangrijke ope- 1e dat de problemen van de Duit- monetaire integratie hierbij derlandse melktekort (door de EG- quotaregeling) is weggewerkt, zak- melkprodukten jaar, om in totaal (vervroegde) pensionering, vertrek naar een andere werkkring verwacht de bank veel van de straks volume van de aangetrokken depo sito's met zelfs veertig procent toe nam. De bruto kredietverlening aan het midden- en kleinbedrijf nam met vijftien procent toe. Daarbij gevolgen voor de werkgelegen- overtollig wordende banen te kun heid zoveel mogelijk te beperken. De minister deed zijn oproep giste ren bij de opening 1 laten vervallen zonder dat het problemen met personeel oplevert. Tegelijkertijd zal er van het perso- Meys greep ook de gelegenheid aan om reclame te maken voor het Nederlandsche-Bankmodel als "hèt de Bondsrepubliek sinds 1985 (32 procent). De dalende groeide sneller. De Nederlandse exportgroei kwam voor het grootste deel voor rekening van industrieprodukten. Met groeicijfers tussen de 20 en 70 procent, zowel in waarde als in om vang, kan zonder meer worden ge sproken van een ware 'export- boom' van Nederlandse investe ringsgoederen, aldus de Kamer. Ook consumptiegoederen als kle ding en textiel, papierprodukten en meubelen deden het goed met groeicijfers tot 20 procent. SASSENHEIM - Het verlofdagen die je kunt kopen en verkopen ('flexitime') is onaan vaardbaar. als dat ten koste gaat van nu in de cao vastgelegde rechten op vakantie, bijzonder verlof en com pensatie. Dat is gistermiddag una niem uitgesproken tijdens een door de Industriebond FNV georgani seerde personeelsbijeenkomst bij verffabriek Sikkens in Sassenheim, de belangrijkste poot van Akzo Coatings. Het cao-overleg bij Akzo (in totaal 23.000 werknemers) staat op sprin gen vanwege meningsverschillen over flexitime. De directie van het chemieconcern ziet het als een mid del om af te komen van de "lappen deken" aan atv-rechten, compensa tiedagen en verlofuren. Daarbij gaat het om ruwweg 14 dagen per jaar. Daarnaast wil Akzo het vaste aantal vakantiedagen terugbrengen van 23 naar 20 dagen. De 'ingeleverde' vrije tijd krijgt de werknemer vervolgens weer terug in de vorm van 17 in overleg op te nemen flexidagen, waarvan hij er vijf kan verkopen. Hij kan er echter ook vijf bijkopen. De tweespalt spitst zich toe op de mogelijkheid dagen te verkopen. "Wij zijn bang dat de extra vrije tijd vooral het hoger personeel ten goe de komt. Voor de lager betaalden, de mensen in de produktie, komt het 's avonds en op zaterdag werken weer in beeld", zo vertolkt FNV-dis- trictsbestuurder Peter van Emme- nes de gevoelens van de ongeveer twintig Sikkens-werknemers, die zich gisteren over de kwestie uit spraken. De bonden hikken vooral aan te gen het doorbreken'van de 38 uur: als een werknemer al zijn verhan delbare dagen verkoopt, zit hij op een 39-urige werkweek. Van Em- menes wijst er op dat er "jarenlang is gevochten" voor arbeidstijdver korting teneinde anderen aan het werk te helpen. "Met die vijf kiesda- gen glijdt je weer af naar een werk week van 40, straks misschien zelfs 45 uur". trend in het energie-aandeel i stopt en bleef stabiel op 16 procent (1985 nog 36). Het Nederlandse landbouwaandeel kwam uit op 24 procent en blijft daarmee ook vrij wel gelijk. De ranglijst werd hier voor het eerst aangevoerd door vlees- en vleeswaren, maar dat kwam door prijsstijgingen fnet soms 25 pro cent. Traditioneel gaan groenten, gevolgd door bloemen en planten voorop in de agro-export. De Bondsrepubliek Duitsland bleef de grootste kaasafnemer van ons land (40 procent). De Duitse uitvoer naar Nederland groeide in waarde met 11 procent tot 54 miljard Mark, terwijl de vo lumegroei maar zes procent be droeg. Dat is minder dan de totale volumegroei met negen procent. Reden is de achterblijvende invoer- vraag in Nederland (plus vier, tegen plus zeven in l988). De Bondsrepu bliek Duitsland dekte 26 procent van de Nederlandse invoerbehoef- te. Het aandeel in de totale uitvoer daalde met een half procent tot 8,5. De groei lag ook hier bij de indus trieprodukten, vooral kantoor machines, motoren en turbines. De Bondsrepubliek zette 139.000 auto's af in Nederland en behield hiermee zijn leidende positie, ondanks een licht dalend marktaandeel (van 29 Winst voor Bols NIEUW-VENNEP (ANP) - Het drankenconern Bols heeft in 1989 zijn nettowinst met 13,8 procent zien stijgen van 73,5 miljoen tot 83,6 miljoen. De omzet daalde echter van 1,23 miljard gulden tot 1,11 mil jard. De verbetering van het be drijfsresultaat van 108,7 miljoen tot 118,1 miljoen was dan ook uitslui tend te danken aan daling van de kosten voor het personeel en grond stoffen. Dat heeft Bols woensdag bekend gemaakt. In het omzetcijfers van 1988 waren nog de verkopen begre pen van de detailhandelsactivitei ten in Nederland die per 1 januari 1989 zijn afgestoten. volgende week bruikers e dinsdag komen met een plan aanpak voor het werken met asbest daarna een in de onderhoudswerkplaats in On- Van den (Groningen). Als dat niet ge- mogen hooguit t achter elkaar werken e rust neme l twijfelt de NS om alle advii beurt, dan zal de vervoersbond zich TNO c r te r Om druk uit te oefenen heeft de Vervoersbond en ultimatum gesteld. Als vegen niet met een accep tabel voorstel komen, dan zijn ac ties niet uitgesloten. Bouw beraden op eventuele acties, heeft bestuurder C. meegedeeld. In de werkplaats in Onnen is een aantal treinstellen in onderhoud. De treinstellen die op verschillende plaatsen het kankerverwekkende blauwe asbest bevatten. Hoewel de Op de arbeidsomstandigheden zal NS had beloofd dat al het asbest worden vastgelijmd - onschadelijk zou zijn Van den Berg uit een onderzoek TNO gebleken dat de waarden de toegestane norm 'erg verontrus tend' overschrijden. Om het onderhoud aan het mate rieel veilig uit te voeren zouden werknemers gebruik moeten ma ken van wegwerpoverals en over- drukmaskers, zo blijkt uit adviezen TNO. Vooral het gebruik verdrukmaskers, die de werkne- trole i strenger worden toegezien. De daarmee beidsinspectie gaat vaker controles olgens uitvoeren in de bouw en bovendien sneller boetes uitschrijven. Bedrij ven die herhaaldelijk worden be trapt op het overtreden van de re gels zullen harder worden aange pakt. Dat blijkt uit een nota over de bouw die minister De Vries (sociale zaken) vandaag heeft aangeboden aan werkgevers en bonden in de bouw. De uitbreiding Spoorwegen en zuivel doelwit UTRECHT/LEEUWARDEN (GPD/ANP) - De vakbonden bij de Nederlandse Spoorwegen (26.500 werknemers) en de zuivel (20.000) heb ben de werkgevers met stakingen gedreigd. De FNV wil vanaf 8 april stakingen bij de spoorwe gen organiseren. Dit het cao-overleg werd vori ge week donderdag opgeschort. Vandaag wor den de eerste stakingsvergaderingen gehouden in de zuivelindustrie bij Frico in Leeuwarden en Novae in Tuk en Domo in Groningen. Treinreizigers moeten vanaf 9 april rekening houden met stakingembij het spoor als het cao- overleg bij de Nederlandse Spoorwegen van daag op niets uitdraait. De voorzitters van de af delingen van de Vervoersbond FNV hebben dit gisteren besloten. De bonden proberen tot een gezamenlijk te genbod te komen. De Vervoersbond FNV eist een loonsverhoging van 4 procent per 1 juli (NS bieden 2,5 procent), een eenmalige uitkering van 600 gulden (NS: 400), verdubbeling van de tijdscompensatie voorwerken in onregelmatige dienst, verlaging van de vut-leeftijd tot zestig jaar en aanvulling op het invaliditeitspensioen. Ook in de zuivelindustrie worden de i geslepen. Vanmorgen om 3 uur werd na 16 uur onderhandelen het overleg tussen werkgevers en vakbonden over een nieuwe cao afgebroken zonder dat er een resultaat was bereikt. Werkge vers-woordvoerder Tiny Brouwers zei dat het bod van de directies duidelijk hoger was dan de 4 procent van de vorige keer. "Ik heb ook de in druk dat wij nu redelijk op de lijn van de andere cao's zitten". De verlaging van de vut-leeftijd en de mate waarop een beroep moet worden gedaan op flexibele arbeidskrachten vormden volgens Brouwers de breekpunten. De werkgevers wa ren bereid de vut-leeftijd van 60 naar 59,5 jaar te brengen (bonden: 59 jaar). Zij wilden ook men sen van 57 jaar (bonden: geen minimum) met een dienstverband van 40 jaar van deze regeling gebruik laten maken. DSM Het overleg over een nieuwe cao bij DSM dreigt vast te lopen. Als het chemieconcern vandaag weigert in te gaan op de eis van de vakbeweging voor verdere arbeidstijdverkorting, roepen de nodig omdat het ziektever zuim en de arbeidsongeschiktheid in dc bouw ongekend hoog is. Liefst 90.000 bouwvakkers zijn arbeidson geschikt. Sociale zaken wil de arbeidsom standigheden in de bouw langs een aantal wegen aanpakken. Belang rijkste thema is de verbetering van de inspecties. Zo zullen bedrijven die herhaaldelijk de regels overtre den, vaker worden bezocht en des noods gedwongen worden de situa tie te verbeteren. Ook bedrijven waar het produktieproces niet zon der risico is voor de werknemers, zullen vaker worden geïnspecteerd. Het gaat dan vooral om de wat klei nere Firma's waar bijvoorbeeld met chemische reinigingsmiddelen wordt gewerkt. De Bouw en Houtbond FNV heeft grote twijfel over het welsla gen van de nieuwe aanpak, vooral omdat er alleen nog maar gespro ken wordt over een onderzoek naar de mogelijkheden voor vergroting van de inspectiecapaciteit bij de Ar beidsinspectie. Het aantal van acht inspecteurs waar nu over gespro- De vakbonden hebben gisteren het overleg ken wordt is daarvoor te gering, over een nieuwe cao voor de suiker- en chocola- "Daarmee wordt de Arbeidsinspec- deverwerkende industrie (5.300 werknemers) tie geen gevreesd en gerespecteerd bonden een actiecomité in het leven om stakin gen of andere acties voor te bereiden. Inzet is vooral de verdere arbeidtijdverkorting van 36,7 naar 33,6 uur, in een vijfploegendienst in plaats van een vierploegendienst nu. Het personeel in acht kartonbedrijven in Gro ningen en Drenthe dreigt na vrijdagavond het werk voor onbepaalde tijd neer te leggen als de werkgevers niet ingaan op een aantal eisen van de vakbonden. Belangrijkste eisen zijn een loonsverhoging van 4 procent, werkervarings projecten voor kansarmen, 2,5 procent winstuit kering, arbeidstijdverkorting voor de dag dienst, vierdaagse werkweek voor ouderen en betere afspraken over de vijf ploegendienst. met de werkgeversorganisatie Nevesuco broken. De bonden willen de vele cao's in de be drijfstak terugbrengen en tot één cao komen voor de fabrikanten en verwerkers in de cacao- en suikerindustrie. Nevesuco wil daar echter niet aan. handhavingsinstituut". BRUSSEL Europees Commissa ris Frans Andriessen is eind deze week in Tokyo om aan de Japan ners beleefd te vragen of zij mis schien bereid zijn hun export van auto's naar West-Europa nog een paar jaar langer vrijwillig te beper ken. Een vraagje, meer niet. Onder handelen namens de EG is er niet bij. door Hans de Bruijn De voorzichtigheid waarmee An- driessens bezoek is omgeven geeft al aan dat het hier gaat om een zeer delicate zaak. Tegelijkertijd staan van de Europese de principes van de vrije Europese markt op het spel. EMU-controle Bij de gesprekken over de vorming het voortbestaan van de Europese Monetaire Unie autoindustrie (EMU) moet het parlement nadruk- - - - - kelijk worden betrokken. Minister De belangen zijn groot, vooral Kok van financiën zal zich daar dit grote weekeinde in Ierland, op de infor mele bijeenkomst van EG-minis- ters van financiën sterk voor ma- Klacht arme landen De Europese Gemeenschap te traag met het uitbetalen v; landen is beloofd autoproducerende landen zoals Italië, Frankrijk en Spanje, die het sterkst de concurrentie van de Japanse autogiganten voelen. De laatsten wijzen erop dat de Japanse verovering van de grote Ameri kaanse automarkt ook de Ameri- veel kaanse autofabrikanten langzaam geld ne^ dreigt om te draaien. Dat mag in Europa niet gebeuren. De het vorige handels- en hulpverdrag werkgelegenheid van honderddui- (Lomé-verdrag) uit 1985. Er is 8,5 zenden EG-burgers staat op het (19,5 miljard gulden) spel, zegt men. aar in 1989 was pas 1 6 ^ot no£toe va" met "e Japan- toegezegd, miljard ecu uitgekeerd, vertegenwoordigers landen. Geen pensioengeld ■erovering van Europa nog wel mee. Vorig jaar was tien procent van de 13,5 miljoen in West-Europa verkochte auto's van Japanse ma kelij. Maar de Japanners willen meer. Binnen enkele jaren kan hun De cao-onderhandelaars van de Ab- aandeel al tot een kwart van de Cresson, de hoge bazen van de staatsautofabnek Renault mede achter de tafel zaten. In de strijd te gen de Japanners zijn de regeringen en de autofabrikanten twee handen op een buik. De beperkingen die de ze landen hebben afgekondigd zijn de Europese Commissie een doorn in het oog. Destijds heeft zij ze oog luikend toegelaten, maar als straks in 1992 Europa een grote vrije markt is, moeten zij verdwijnen, zeggen commissaris Andriessen (buiten landse zaken) en zijn collega's. Voorstellen daartoe zijn tot nog toe echter op een fel 'neen' in de EG- - ministerraad gestuit. Formeel heeft de Commissie daar niets mee te ma ken. Het voeren van het handelsbe leid namens de EG is immers een van de weinige echte bevoegdhe den die de Commissie heeft. Maar de realiteit is anders. melijk om de komende jaren steeds meer van hun auto's in gloednieuwe fabrieken in diverse EG-landen te gaan bouwen. Zo is in het Britse Sunderland een Nissan-fabriek in aanbouw, waar in 1993 200.000 auto's van de lopende band moeten rollen. In elkaar gezet uit onderdelen die deels uit Japan zijn aangevoerd en deels in Enge land zelf zijn gemaakt. 'Schroeven- draaierfabrieken' worden deze be drijven dan ook genoemd. Volgens de EG-regels gaat het dan eigenlijk om Europese produk- ten, zeker als het aandeel van in Eu ropa gemaakte onderdelen groot is. De daar gemaakte auto's kunnen dan vrij door de EG circuleren. Het zou in strijd met het EG-recht zijn om ze dan in bijvoorbeeld Frankrijk nog te weren. De Fransen en Italianen zijn het 'Open ruitjes' beurs weer weg AMSTERDAM (ANP) - Het beursbestuur heeft in samen spraak met de Stichting Toe zicht Effectenverkeer (STE) be sloten het open ruitje in de Offi ciële Prijscourant te schrappen. Daarmee worden de twaalf on dernemingen die nog geen ja of nee tegen de beperking van de beschermingsmaatregelen heb ben gezegd, van alle bijzondere kenmerken verlost. De bedrij ven die tegen de beperkingen waren, behouden hun zwarte ruitje. Dit heeft de Vereniging voor de Effectenhandel (VvdE) woensdag medegedeeld. Het beursbestuur wil de onderne mingen zoals CSM, Nutricia en Wester Suiker, die de beperking weigeren, nog niet schrappen uit de notering. Eerder besloot de beurs dat de betroffen fond sen zouden moeten verdwijnen naar het niet officiële gedeelte van de markt. De verdeeldheid onder de twaalf daar uiteraard niet n-hogingen die tot stand komen rigens opvallend. In Denemarken, Kabo gisteren uit, tijdens een debat panse makelij. In Nederland is dat Directeur Raymond. Levy van Renault kan nog glunderen bij de presenta tie van de riante jaarcijfers. Hij en nog vele anderen vrezen echter op de Europese markt te worden weggespoeld door de Japanse auto's, (foto archief) de koers van de komende jaar. Vorig jaar werd voor meer loon in de cao voor de gezondheidszorg in pensioenpotten gegraaid. 27 procent, in België een op de vijf. Maar in Frankrijk slechts 3 procent, en in Italië en Spanje is het minder dan een procent. Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal hebben enkele jaren geleden eenzijdig besloten de invoer van Japanse auto's aan ban den te leggen. groot, dat de Commissie wel moest schipperefi. Het aanvankelij ke voorstel om de EG-markt vanaf 1 januari 1993 volledig open te gooien werd ingeslikt. De Commissie is nu bereid tot een overgangsperiode, maar over wanneer die begint en hoelang die moet duren is men het nog oneens. Andriessen kreeg begin maart te horen dat hij Tokyo niet namens de twaalf mag onderhandelen. Hij mag er slechts vrijblijvend praten. Daar mee is de ultieme botsing uitge steld, maar voor hoelang? Er is voorlopig maar een weg voor An driessen: vragen of de Japanners aardig voor ons willen zijn. Daar lijken zij toe bereid. Drie we ken geleden zei een woordvoerder van het ministerie van industrie en handel MITI, bereid te zijn de uit voer van auto's naar de EG te beper ken, maar uiterlijk tot 2000. Daarna mag de Toyota's, Nissans, Honda's, Suzuki's of Daihatsu's niets meer in de weg worden gelegd. Het lijkt e'en royaal gebaar, Zij die auto's als Japans, ook al er bijna geen Japanse hand aan te pas gekomen. Edith Cresson heeft al gedreigd de Franse automarkt desnoods eenzijdig te zullen af schermen voor de zo gevreesde con currenten. Desondanks is de strijd met Ja pan een ongelijke, die de EG alleen dingsbond FNV is blij dat de Ko- FNV blij dat Verkade geheel wordt overgenomen ZAANSTREEK (GPD) - De Voe- aankan als zij drastisch het r gooit, zei EG-commissaris Bange- manii (industrie) onlangs. Er is hoop, niet alleen door de invoering ninklijke Verkade in zijn geheel door het Engelse Voedingsconcern United Biscuits wordt overgeno- zodat bepaalde onderdelen moderne (vaak Japanse) pro- niet bij voorbaat gedoemd zijn te duktietechnieken in de Europese fabrieken, maar ook door de redelij ke export-cijfers. In 1988 voerden de EG-landen voor 42 miljard gul den aan auto's uit en voerden voor 'slechts' 22,5 miljard gulden in. Maar toch zijn de meeste autofabri kanten volgens Bangemann nog te afhankelijk van hun thuismarkt. De waarschuwing is duidelijk. Al- elen. De ondernemingsraad heeft nog geen standpunt ingeno men. maar voorzitter F. Rijkes meldt wel dat 'het personeel niet de deur heeft platgelopen omdat men zo ongerust is'. Voor de Voedingsbond FNV en voor de ondernemingsraad was 'de geen verrassing. "De United Biscuits is al eerder leen autoconstructeurs die met hun gevallenzegt bondsbestuurder D tijd meegaan, en kwalitatief hoog- de Graaf. "Ik ken het bedrijf niet uit staande produkten afleveren, kun- mijn eigen werkcontacten r nen de strijd met de Japanners teraard wel uit de Engelse top der- diverse malen voorgeko- de Japanners zijn natuurlijk niet overleven. Kunstmatige maatrege- tig". Veel gevolgen voor de Neder- len zoals invoerbeperkingen kun- nen dat nog even verdoezelen, maar het uur van de waarheid komt snel. Het men dat op persconferenties van de gek. Zij kunnen zich dat permitte- Franse premier Rocard of diens mi- ren omdat zij andere troeven achter nister voor Europese zaken, Edith de hand hebben. Hun plannen na- landse werkomstandigheden wacht hij niet, omdat Verkade als bedrijf blijft bestaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5