CDA twijfelt aan tolpl an Maij-Weggen Veel hogere straffen voor discriminatie Peptalk voor veelgeplaagd onderwijs Rectrix van Barlaeus is opgestapt Geen koerswijziging PvdA- Kamerfraetie na nederlaag Marktrente geldt straks ook voor studenten Aantal longtransplantaties wordt door Simons beperkt Dales blijft bij banenplan Molukkers 1991 DONDERDAG 29 MAART 1990 DEN HAAG (GPD) Het CDA overweegt de bezwaren tegen de verhoging van de accijns op benzine in te trekken. Bij CDA- woordvoerder Hennekam groeit de twijfel over het door minister Maij-Weggen (verkeer) gewenste systeem van rekening-rijden. Volgens Hennekam zou die elektronische tolheffing wel eens een te dure oplossing kunnen zijn. Maij-Weggen stelde bij de behande- Het CDA voelde toen veel voor de ling van haar begroting, afgelopen argumenten van partijgenote Maij, januari, dat rekening-rijden haar de omdat het alternatief, het verhogen beste oplossing lijkt om de bouw van de brandstofaccijns, grote na- van vijf nieuwe tunnels in de Rand- delen had. Met een verhoging van stad te bekostigen en het openbaar die accijns zou Nederland alleen AMSTERDAM (GPD) - De rectrix van het Barlaeus gymnasium. Char lotte de Vries Lentsch. stapt toch op. Via haar advocaat heeft zij het gemeentebestuur gistermiddag ge vraagd haar met onmiddellijke in gang buitengewoon verlof te verle- Volgens de rectrix is het haar in middels duidelijk geworden dat de kleine harde kern binnen de school, die zich altijd al tegen haar komst en aanblijven verzette, niet bereid is te wachten op een uitspraak van de beter zou zijn de rectrix uit haar gemeenteraad. DE raad moet zich functie te ontheffen. De verhoudin- nog uitspreken, maar om te voorko- gen op de school waren zo ernstig men dat de harde kern onder haar ontwricht en vastgelopen, dat een verantwoordelijkheid verdere scha- andere oplossing onmogelijk leek. de berokkent, lijkt het De Vries Onderwijswethouder Ada Wilde- Lentsch beter zelf te vertrekken, kamp besloot daarop, zij het met school aanwezig. Vandaag kwam zij niet meer. Vorige week oordeelde op de grote tegenzin, het advies te volgen en de rectrix uit haar functie te ontheffen. De Vries Lentsch liet aanvanke- i goede diensten al dat het lijk weten zich van dit vrijdag geno men besluit niets aan te trekken en verscheen maandag gewoon weer op school. Zij stelt, dat als de com missie de feitelijke gang van zaken binnen de school aan het licht had gebracht en op grond daarvan con clusies had durven trekken, de or ganisatie en sfeer binnen de school gezond had kunnen worden. De wethouder heeft inmiddels in gestemd met het onmiddellijk ver trek van de rectrix. In overleg met haar wordt gezocht naar een nieu we. passende werkkring. Het is nog niet duidelijk of dit voor haar een nieuwe functie als schooldirecteur betekent. Volgens een woordvoer der van de gemeente zal dit uit het verdere overleg moeten blijken. Op het Barlaeus gymnasium zal nu een waarnemend rector worden aangesteld. Of dit iemand van de school zelf zal worden, is niet zeker. Ook daarover moet nog overleg plaatsvinden. DEN HAAG (An£) - Discrimina- Hirsch Ballin meende dat het on- tie van ras zal binnenkort als mis- juist is de strafwetgeving uit te brei- drijf in het Wetboek van Strafrecht den met als beperkte doel het kun- worden opgenomen. In de praktijk optreden tegen bepaalde por- betekent dit dat discriminatie veel nografische uitingen. Ook strenger kan worden bestraft. Nu is gevaar ontstaan dat polemische ge- discriminatie een overtreding. Mi- schriften in de feministische of anti- eft feministische sfeer door een derge- de lijk wetsartikel getroffen zouden kunnen worden. In dit verband werden in het debat de produkten van de zich soms zeer anti-feminis tisch uitende schrijver Maarten 't die regio te verbeteren. Kamerlid. Hennekam FNV boos op dreigement Weitenberg FNV-voorzitter Stekelenburg heeft de leden van het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) opgeroepen hun directeur Weitenberg te "corrigeren". Aanleiding is Wei- tenbergs dreigement de werkge versbijdrage van 22,5 miljard gulden terug te trekken uit de ziektekostenverzekering als staatssecretaris Simons (volks gezondheid) zijn brede zorgver zekering doorzet. De FNV is "verbijsterd" om dat de werkgeversbijdrage is ge regeld in wetten en cao's. De werkgevers zullen dus parle ment èn bonden op hun pad vin den. aldus Stekelenburg. Hij voegt hieraan toe dat de werkge versbijdragen geen cadeautjes zijn maar arbeidskosten die eerst zijn verdiend. Weitenberg zelf zei maandag dat het NCW het plan-Simons afwijst omdat het neerkomt op een klassieke volksverzekering. De kosten - waarvan de werkge vers meer dan de helft betalen - zouden daardoor onbeheers baar worden. verder uit de pas lopen in Eu ropa. Met het wegvallen van de Eu ropese binnengrenzen in het voor uitzicht leek dat toen geen goed idee. Maar Hennekam toont zich nu een voorstander van verhoging van de belasting op benzine en diesel. Volgens de CDA'er is zo'n verho ging eerlijker, omdat het autorijden zo voor iedereen duurder wordt. Bij rekening-rijden moeten alleen de automobilisten die de tunnels pas seren betalen. Het ministerie van verkeer en waterstaat is bezig met de voorbereidingen voor een expe riment met rekening-rijden, dat in 1992 zou moeten beginnen. Justitie: Geef stadswacht voortaan meer bevoegdheden DEN HAAG (GPD) Stadswach ten moeten meer bevoegdheden krijgen. Zo moeten ze de mogelijk heid krijgen overtredingen op te sporen en andere lichte taken van de politie overnemen. Op die ma nier kan de politie worden vrijge maakt voor belangrijker taken. Dit zei topambtenaar J. Horn van het ministerie van justitie vanmid dag tijdens een symposium van de Nederlandse Vereniging voor Cri minologie in Amsterdam. Horn leidt de afdeling Politiële Criminali teitspreventie. Hij zei echter uit drukkelijk op persoonlijke titel te spreken. Hom wil de stadswachten de sta tus van hulppolitie geven. Hij gaat daarmee lijnrecht in tegen de me ning van het kabinet, dat de stads wachten slechts toezichthoudende taken wil geven en juist niet op het terrein van de politie wil laten ope- Horn meent dat de politie de afge lopenjaren ernstig tekort is gescho ten bij de bestrijding van de crimi naliteit. "De effectiviteit van het po- litie-optreden is de laatste jaren niet bijster hoog geweest", zei hij. "De politie zal weer de regie moeten gaan voeren. Anders zal zij steeds meer terrein aan anderen verlie- nister Hirsch-Ballin (justitie) heeft de wetswijziging gisteren Tweede Kamer voorgesteld De Tweede Kamer had herhaal delijk aangedrongen op strenger straffen van rassendiscriminatie. Ook het Landelijk Bureau Racisme- Hart ten tonele gevoerd. Dinsdag bestrijding wees minister Hirsch had D66-woordvoerster Groenman Ballin erop dat de ernstige vormen daar ook al op gewezen, van racisme strenger gestraft zou den moeten worden. Hirsch Ballin wil niet tegemoet komen aan de wens van CDA- woordvoerder Krajenbrink ook dis- minatie niet alle heil Hirsch Ballin erkent dat op het punt van het bestrijden van discri- i de straf- criminerende uitingen wegens slacht in de strafwet op te nemen. Krajenbrink dacht daarbij vooral aan pornografische uitingen die volgens hem kwestsend kunnen zijn wetgeving kan worden verwacht. Een belangrijke aanvulling vormt de wet Gelijke Behandeling, waar van de voorbereiding naar verwach ting in de loop van mei zal zijn afge rond. DEN HAAG (ANP/GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer ziet geen enkele reden voor een koerswijziging na de nederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorige week. De inbreng van de so ciaal-democraten in het regerings beleid en de verhouding tot coalitie partner het CDA moeten niet scher per worden. Dat is de uitkomst van een meer dan vijf uur durend be raad binnen de PvdA-fractie over de verkiezingsnederlaag. Een grote meerderheid van de PvdA-kamerleden voelt weinig voor polarisatie en confrontatie met het CDA, zei fractievoorzitter Thijs Wöltgens erkende dat scepcis over de resultaten van het CDA/P- vdA-kabinet ten grondslag kan lig gen aan het verlies van de PvdA. "Maar aan het eind van deze kabi netsperiode zal duidelijk zijn dat er een centrum-links beleid is ge voerd". De fractievoorzitter relati veerde de politieke betekenis van de nederlaag met verwijzingen naar de lage opkomst, het lokale karak ter van de stembusstrijd en de winst van D66. De D66-winst is duidelijk een aanwijzing dat de kiezers geen radicalere koers willen, meent Wölt gens. De PvdA-kamerleden schrijve Woltgens gisteravond na het be- de verkiezingsnederlaag voor drie- raad. "Er bestaat een redelijke mate kwart op rekening van de lage op- overeenstemming c dat c komst. Verder gelooft Woltgens dat bijna natuurlijke reactie uit het de kiezers zich in sterke mate door DEN HAAG - Nog een geluk dat de Rotterdamse burgemeester Peper (l) gisteren geen stap naar achteren deed. Alles is immers wat kleiner in miniatuurstad Madurodamwaar Peper gisteren samen met zijn Madurodamse "collega" Gijs Verdoen Kleijn en hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat Bosman een getrouwe miniatuur van gebouw De Maas onthulde. De Maas is een geschenk van de gemeente Rotterdam aan Madurodam. (foto anp) verleden om te radicaliseren, niet juist is". De fractie schaart zich daarmee achter het standpunt dat het Pvd A-partij bestuur maandag avond al innam. DEN HAAG (ANP) - Studenten moeten in de toekomst studielenin gen afsluiten tegen markt-conforme rentepercentages. Als je studeren beschouwt als een investering van studenten in hun "immateriële in frastructuur". is het redelijk ook de financiële kant "bedrijfsecono misch" af te wikkelen. Dit zei de voorzitter Le Blanc gis teren bij de presentatie van een inte rimrapport van de commissie ver zelfstandiging studieleningen. Vol gens Le Blanc zegt hij niets bijzon ders. De privatisering van de studie leningen is al aangekondigd in het regeerakkoord. Het interimrapport wordt niet duurder en ook de hoog- gevoerd. De Landelijke Studenten te van de schuld blijft gelijk. Het ligt vakbond LSVB eist echter voor de hand dat dat in de Gp het verschij altijd hebben gevreesd. Privatise' een reactie ring leidt uiteindelijk tot schuldv de interim- hoging voor de studenten. En toekomst anders wordt, aldus Le rapportage dat Ritzen het geheel schuldverhoging belemmert de toe- lokale factoren hebben laten leiden. "Het aandeel van de fractie in de ne derlaag was niet zo groot". Volgens Wöltgens hing er dan ook "beslist geen crisissfeer" tijdens het beraad. De kamerleden hebben wel afge sproken meer aandacht te besteden aan contacten met kiezers en orga nisaties. "We moeten ons meer ori ënteren op de mensen die we verte genwoordigen en ons werk minder naar binnen richten". De gemeente Den Haag krijgt waarschijnlijk een breed college be staande uit PvdA, CDA, WD en Blanc. Privatisering betekent uit eindelijk dat studenten een "markt conforme" rente gaan betalen. Als minister Ritzen (onderwijs) haast maakt, kan de verzelfstandi ging al op 1 januari 1991 worden in- zijn plannen met de studiefi- gankelijkheid nanciering nu spoedig openbaar met i maakt. Een woordvoerder uitte Dat i woensdag verder scherpe kritiek op afsluiten DEN HAAG (ANP) - Minister Dales (binnenlandse zaken) houdt vast aan het streven om 1000 banen bij de rijksoverheid en lagere overhe den te scheppen voor werkloze Mo- zijn commissie regelt de "eerste liikkers. De a^sPraak is in april 1987 stap" waarbij de positie van de staat A A als verstrekker van de leningen wordt ingenomen door een private rechtspersoon (de Stichting Ver- aelfstandiging Studieleningen). gemaakt tussen het toenmalig kabi net en de Molukse organisatie Badan Persatuan. Maar het nako men ervan levert nogal wat proble men op. Van de 1000 toegezegde vaste banen zijn er nu 602 gereali seerd, zo stelde Dales gisteren in de Het lenen Kamer. De Kamer reageerde met teleur stelling. "Het is bijna beschamend om er opnieuw over te moeten pra ten", aldus CDA-Kamerlid Doel man-Pel. Buurmeijer (PvdA) vond de doelstelling destijds te ambi tieus, maar "je moet juist ambitieus zijn op dit terrein". Dijkstal (WD) meende dat de doelstelling vanaf het begin te ambiteus is geweest en daarom gedoemd te mislukken: "Ik heb weinig vertrouwen in de be reidheid van het kabinet en de mi nisteries om er daadwerkelijk iets aan te doen". Dales verzette zich tegen de in druk dat er in feite niets gebeurd is. Van de 300 werkloze Molukkers die bij de rijksoverheid te werk zouden worden gesteld zijn er nu 217 in dienst. Bij het uitbesteden van de opleiding voor Molukkers die in la gere overheden zouden moeten werken, is het echter mis gegaan. Die opleiding is uitbesteed aan de organisaties IVIO en SMA (vroeger onderdeel van het Vendex-con- cern). Het contract rnet de organisa ties zal worden verbroken. Dales zal haar collega-bewindslie den verzoeken om Molukkers die momenteel een tijdelijke aanstel ling hebben bij de rijksoverheid een vaste baan te geven. Er is namelijk nog een flinke groep, die onder de criteria van het banenplan valt, in rijksdienst met een tijdelijke aan stelling. Verder zal Dales de minis teries nadrukkelijk verzoeken door te gaan met het reserveren van vaca tures voor werkloze Molukkers. het onderwijs, D66. Andere age inkomens, werking worden door het CDA en leningen moet de VVD geblokkeerd. Dat heeft dus de enige PvdA-onderhandelaar Heijnen gis- teren namens alle democratische partijen in de raad verklaard. Voor al PvdA en D66 hebben moeten in leveren. Zij hadden een voorkeur voor een smaller college op basis van drie partijen met WD of CDA. Deelname van Groen Links aan zo'n college werd niet uitgesloten. Maar CDA en WD trekken gelijk op. Zij menen dat bij een breed col lege de continuïteit van het bestuur het best is gewaarborgd. DEFENSIE Ook CDA-minister Van den Broek (buitenlandse za ken) vindt nu dat het defensie-bud get volgend jaar kan worden bevro ren gezien de verminderde dreiging van het Warschaupact. In het re geerakkoord van CDA en PvdA was nog een stijging afgesproken van 0.6 procent in 1991. De PvdA zegt al geruime tijd daar onder uit te wil len. Van den Broek toont zich daar- i akkoord. mee r Rijbewijs Het sneller innemen van het rijbe wijs bij verkeersovertredingen heeft volgens de ANWB maar een beperkt effect op de verkeersveilig heid. Meer resultaat is te verwach ten van speciale cursussen, waarbij de kennis van de automobilist wordt bijgespijkerd, zo meent de bond. Vegetariërs De horeca houdt te weinig rekening met de wensen van vegetariërs. In het blad 'Die' klaagt ruim 42 pro cent van de Nederlandse vegetari ërs over restaurants en cafetaria's, waar maar zelden een vegetarisch menu wordt aangeboden. Over het aanbod in winkels zijn de vegetari ërs wel tevreden. Familiedrama De Eindhovenaar die dinsdag zijn vrouw en zichzelf in een ziekenhuis doodschoot en zijn dochtertje (2) zwaar verwondde, verkeerde in het waanidee dat het hele gezin onge neeslijk ziek was. Dat blijkt uit brie ven die de man vlak voor de schiet partij schreef. De toestand van het meisje is nog steeds zeer kritiek. Brand Een grote brand heeft gisteravond een produktiehal van een metaalfa- briek in de as gelegd. De schade be draagt ruim dertien miljoen gulden. Omdat de produktie waarschijnlijk pas over een half jaar kan worden hervat, zal het schadebedrag uitein delijk nog enkele miljoenen gul dens hoger uitvallen. Chauffeur Een Nederlandse chauffeur van een vrachtauto, die een tijdlang stuur loos voortdenderde over de Duitse autoweg tussen Vechta en Alhhorn, is gisteren door een collega gered. De Nederlanse chauffeur was zwaargewond en bekneld geraakt bij een botsing en niet meer in gele genheid om te remmen. Een collega reed hem na tien kilometer klem te gen de vangrail, waarna de man kon arden bevrijd door de brandweer. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) wil het aantal longtransplantaties kader van de Wet Ziekenhuisv zieningen. De invoering van ve behandeltechniek zal veel mogelijk beperken. Hij vreest den begeleid door de commissie snelle en onbeheersbare groei van het aantal transplantaties, waardoor de financiering van ande re delen van de gezondheidszorg in het gedrang komen. In het Antonius-ziekenhuis in Nieuwegein is in september vorig jaar de eerste longtransplantatie met succes uitgevoerd. Een tweede is intussen uitgevoerd, en een derde wordt voorbereid. Veel ziekenhui zen hebben belangstelling getoond om de behandeling te gaan uitvoe- Ontwikkelingsgeneeskunde. Daar mee wil de staatssecretaris wild groei voorkomen. Simons overweegt ook maatrege len om te voorkomen dat zieken fondsen bijdragen aan behandelin gen die nog niet in het ziekenfonds zijn opgenomen. Het betalen van delen van een nieuwe techniek, bij voorbeeld de voor- en nazorg, acht Simons onjuist. Eerst moet er een weloverwogen besluit zijn geno men over de nieuwe behandeling. De Ziekenfondsraad is gevraagd op welke manier dergelijke oneigenlij ke financiering kan worden voorko- ADVERTENTIE Miele inbouwapparaten voor optimaal komfort in uw keuken r :c" LEIDEN Zelfs de docent van het Individueel Beroeps Onderwijs (voor moeilijk lerende kinderen) kon tevreden naar huis. Invoering van basisvorming op het voortgezet onderwijs betekent helemaal niet dat onderwijs voor moeilijk lerende kinderen verdwijnt. Staatssecreta ris Wallage (onderwijs): "Ik heb het IBO juist heel bewust buiten de dis cussie over de basisvorming gehou den. Ik wil het eerst zorgvuldig be kijken. Maar het staat voor mij vast dat die groep leerlingen niet ver dwijnt. En dat er dus faciliteiten voor moeten zijn". door Jeroen Dirks Staatssecretaris Wallage (onder wijs) was gisteravond op uitnodi ging van de Algemene Bond Onder wijzend Personeel in Leiden. Pep talk voor de volhouders, de mensen die toch in het onderwijs gingen, ook al werd dat de laatste jaren steeds moeilijker. Overigens niet al leen door de keiharde bezuinigin gen die onder onderwijsminister Deetman zijn doorgevoerd. Walla ge: "Het beroep van leraar, het aan zien, is onmiskenbaar aan erosie on derhevig. Vijftig jaar geleden was het een fantastische sprong voor waarts als je uit het arbeidersmilieu kwam en de kweekschool ging vol- wordt verdiend. "U noemt het gen. Nu zijn er simpelweg veel meer hoger opgeleiden". De PvdA-staatssecretaris wees "Ik ben me dan ook, bij mijn aan treden als staatssecretaris, te pletter geschrokken toen ik zag dat er een tekort aan leraren was van 10.000. Een sterk regionaal bepaald tekort en dan nog vooral in de beroerdste wijken van de grote steden, maar toch een gigantisch tekort". Nieuwe banen Inmiddels lijkt de belangstelling voor de pabo, opvolger van de kweekschool, weer wat aan te trek ken. Wallage noemde een stijging van tien tot vijftien procent. Men sen willen toch weer leraar worden. "Ik vlij me met de gedachte dat dit te maken heeft met de beslissing per 1 augustus aanstaande 2.500 nieuwe arbeidsplaatsen te schep pen in het basisonderwijs en even later 2.250 nieuwe banen voor de ba sisvorming in het voortgezet onder wijs. Dat zijn toch uitbreidingen die we tijden niet hebben gekend en daar reageert de markt op", aldus de staatssecretaris. Maar nieuwe arbeidsplaatsen scheppen is niet voldoende. Er moet ook wat aan de salarissen van leraren gebeuren, vooral aan de om streden WISO-korting (ook et zuinigingsmaatregel) op de vangssalarissen. Op dit moment lig gen de aanvangssalarissen van eer leraar zeven tot twaalf procent on Dat kan zeker als de scholen straks (veel) groter worden, zoals Wallage ruimte vrijkomt om andere, interes sante zaken gezamenlijk aan te pak- ken. "Wordt projectonderwijs dan niet meer beschouwd als lesuitval", vroeg een Leidse leraar zich sarcas tisch af. Wallage: "Uiteraard niet". Maar de staatssecretaris realiseert zich ook dat die functiedifferentatie raakt aan een moeilijk punt binnen het onderwijs. Leraren gaan er vaak prat op dat ze zich een bepaald ge bied na studie eigen hebben ge maakt. Daarna volgt "bescherming van de eigen marktsituatie". Wallage stelde gisteren duidelijk de vraag of die "eenvakkigheid" niet tot verstarring leidt. Voorzich tig heeft hij daarom in het wetsvoor stel basisvorming al geopperd te ko men tot "clustering" (samenvoe ging) van bijvakken. "Maar ik heb me wel voorgenomen de komende vier jaar geen vragen op te roepen die geweldig langlopende discus sies opleveren. En dit is er mis schien zo een", aldus Wallage. o anp) "Maar erop dat het overaanbod en het Wallage. Staatssecretaris Wallage Convenant Werken aan een betere toekomst in het onderwijs is prima, maar onrust moet worden voorkomen. Wallage: WprlrH ri F "Ik wil alleen zaken aanpakken die ik ook redelijkerwijs binnen vier der wat elders door ambtenaren Meer perspectief op de korte ter- jaar kan afmaken. Geen losse eind- wordt verdiend. "U noemt het een mijn ziet Wallage in 'functiediffe- jes dus, die ik niet op een of andere korting, ik vind het diefstal", stelde rentatie'. Er moet een einde komen maniér kan vastknopen. Ik heb ge- een bezoeker gisteravond. "Dat kan aan de situatie dat een leraar zijn noeg losse eindjes van mijn voor zijn, maar ik heb niet gejat", vond loopbaan begint voor de klas e Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen. Denneweg/hoek Hooistraat 2. tel. 070-3646154. Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11tel. 071-149859. daarmee gepaard gaande dalende aanzien van het leraarschap ook een rechtstreeks gevolg is van de demo cratiseringsgolf. Iedereen kon naar de kweekschool. Een goede ontwik- Hij benadrukte dat wordt gezocht naar mogelijkheden om de WISO- scheelt in de werkdruk en je brandt korting ongedaan te maken. Veel ook minder snel op. Wallage denkt ganger geerfd". digt voor de klas. Hij of zij moet ook Vandaar dat hij overleg is begon- wat anders kunnen doen. Dat nen met de onderwijsbonden over A J '-j-1 'convenant', waarin moet ko- te staan wat er de komende ja- hangt daarbij af van "solidariteit" bij die functiedifferentatie niet al- ren wel, ma^r vooral ook keling. andere ambtenaren, want op de leen met "buitengewoon onderwijsbegroting is geen ruimte. gevaarlijke" gevolgen, want hoe t ook tegen eèn leraar wordt aangeke ken, een samenleving heeft wel kennis nodig. "Andere ambtenaren moeten dus verlof sneller op te bereid zijn hun collega's op onder- binnen de school meer samen- wijs de achterstand in te laten lo- werking te stimuleren tussen lera- pen", aldus Wallage. Enigszins iro- ren uit verschillende vakgebieden. niet moet gebeuren om het onderwijs beter te maken. En Wallage maakte gisteravond duidelijk dat één van die zaken die in ieder geval niet moet gebeuren de opheffing van het Individueel Beroeps Onderwijs is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3