LEIDSCH DAGBLAD Extra geld akkerbouw nodig WE ZIJN NIET TE STOPPEN NODIG! MULTI VERS Litouwen wacht met instellen grenswacht Commissie 'wijze mannen' bepleit reorganisatie Dienstplicht in W. Duitsland kan naar jaar Thijs Libregts op non-actief Britse douane ontdekt delen Iraakse kernbom Rietveldstoel inzet kort geding WIE ONTMOET BORIS BECKER IN MONTE CARLO? VILNIUS/MOSKOU (AP/Rtr/AFP) De Litouwse regering heeft stap pen genomen om de spanningen met Moskou te verminderen. Presi dent Landsbergis zette de plannen voor een eigen grenswacht in de ijs kast en riep de bevolking op zich niet te verzetten tegen invordering van hun wapens. Moskou liet gisteren weten dat ze in Litouwen "orde en gezag zal her stellen". De verklaring was een ant woord op de brief van Landsbergis dinsdag, waarin hij Sovjetpresident Gorbatsjov ervan beschuldigde uit te zijn op het creeren van een insta biele situatie in de Baltische repu blieken. De commandant van de Sovjet- paratroepen in Litouwen, generaal Atsjalov, voegde daar gisteren aan toe dat zijn soldaten worden aange vallen "door jong gepeupel". Het le ger onthield zich na de razzia van dinsdag echter van verdere acties. Landsbergis zei dat het instellen van een eigen grenswacht kan wor den opgevat als een provocatie van Moskou en dat zoiets op dit moment 'niet opportuun' is. Hij vroeg verder de Litouwers zich niet te verzetten als de wapens die ze uiterlijk giste ren hadden moeten inleveren, wor den gevorderd. Van de 30.000 in Li touwen geregistreerde vuurwapens zijn er slechts ongeveer 1000 ingele verd bij de Litouwse politie, die overigens heeft geweigerd ze aan het Rode Leger over te dragen. Zachte baksteen voor boze kijker GENEVE (DPA) - Kijkers die zich vaak ergeren aan tv-pro- gramma's vinden op de 18de Ge- neefse uitvindersbeurs die mor gen open gaat iets naar hun ga ding. De afkeer kan nu eenvou digzij het tijdelijk, worden ge koeld door een zachte baksteen van een Britse firma, die tegen het scherm kan worden gesme ten, het apparaat voor een paar seconden uitschakelt en dan Een elfjarig jongetje in Frarikrijk heeft een wasknijper uitgevonden die gaat knippe renwanneer de was droog is. Antoine Vial gebruikt een gewo ne wasknijper met een batterij tje, twee stukjes draad en een voorziening die de stroomloop onderbreekt zolang het goed nat De beurs telt een record van 595 deelnemers uit 25 landen met 1000 nieuwe vondsten. Volgens de president moeten de Litouwers de functionarissen die hun wapens kwamen confisceren behandelen als ongenode gasten. "Ze moeten beleefd zijn, maar de in dringers uitleg geven". Dat past in de strategie om te weigeren de Sov jet-wet te gehoorzamen zonder ge weld uit te lokken. Landsbergis vroeg ook het Rode Kruis een onderzoek in te stellen naar het lot van de 23 opgepakte de serteurs. Een legerwoordvoerder zei gisteren dat ze niet worden ge straft, maar wel terug moeten naar hun onderdelen om hun dienst plicht te voltooien. Voorzitter Lau- rinkus van de Litouwse parlemen taire commissie bevestigde die le zing. NOORDWIJK - Hotel Huis ter Duin wordt voor ongeveer 50 mil joen gulden verbouwd en uitge breid. Het door brand verwoeste middengedeelte wordt door een 'to ren' vervangen. De nieuwbouw is hoger dan de appartemententorens ernaast. Dat maakte directeur G. Noorlander van Duin Holdings van middag tijdens een persconferentie in Noordwijk bekend. De gemeente Noord wijk zal de plannen zo snel mogelijk behandelen. Bij de (her)bouw wordt rekening gehouden met het oude, kenmer kende gedeelte van het complex, al dus Noorlander. Het middengedeel te werd bij de brand, waarbij drie brandweerlieden omkwamen, to taal verwoest. Na de herbouw en uitbreiding moet Huis ter Duin weer de allure krijgen van een vijf sterren hotel. Tegelijkertijd worden de door de brand beschadigde ap partementen in de woontorens Duinroos en Duindistel opgeknapt. Etagegewijs zullen de in totaal 172 woningen worden aangepakt. Er wordt naar gestreefd om het hotel op 1 april 1991 weer volledig in gebruik te hebben. Er komen meer en luxere kamers bij de bestaande 80, zodat het totale aantal kamers op met ongeveer 400 parkeerplaatsen 262 komt. Ook de vergader- en con- gepland. De verwachting is dat de gresfaciliteiten worden uitgebreid, appartementen over een half jaar Bovendien is er een parkeerkelder weer voor bewoning geschikt zijn. Zonder kaartje meegereisd op treeplank trein LEIDEN/VOORSCHOTEN - Een 25-jarige man uit Stomp- wijk is gistermiddag rond twee uur vanaf het Haagse sta tion Mariahoeve tot aan het Leids/Voorschotense station de Vink aan de buitenzijde van i treil eisd. De conducteur had de man op het Haagse station Ma riahoeve uit de trein gezet, omdat hij zonder kaartje reis de. De conducteur stapte als laatste weer in. maar zag tot zijn verbazing bij de halte De Vink de Stompwijker weer in de trein lopen. Volgens een Voorschotense politiewoordvoerder gaf de man toe, dat hij was meege reisd op de treeplank aan de buitenzijde van de trein. Naast de deur bevindt zich een dun ne stalen roe v heeft vastgehouden. De werd overgedragen aan spoorwegpolitie en kreeg proces-verbaal. hij s BONN (DPA) - Volgens de West- duitse minister van defensie Stol- tenberg kan de dienstplicht in de Bondsrepubliek terug van 15 naar 12 maanden. Dit zei hij vandaag op een bijeenkomst in Bonn over troe penverminderingen in Centraal-Eu- ropa. Onderhandelingen maken het volgens Stoltenberg mogelijk het Westduitse leger in te krimpen tot minder dan 400.000 man. Op het ogenblik zijn dat er 495.000. Daar door wordt de Bundeswehr wel kleiner maar tegelijk professioneler en moderner, aldus de christen-de mocratische bewindsman. Het totale aantal militairen, inclu sief reservisten nu 1,34 miljoen, wordt als het aan Stoltenberg ligt ook aanzienlijk verminderd. Dat zal niet ten koste gaan van de verplich tingen, onder meer in NAVO-ver- band, voor de jaren '90. Overwegend zonnig In de nacht flinke opklaringen en hier en daar mistbanken. Minimumtempe ratuur ongeveer 0 graden met op veel plaatsen vorst aan de grond. Overdag overwegend zonnig. Middagtcmpera- tuur ongeveer 13 graden. Overwegend zwakke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zonnig maar na het weekeinde meer bewolking. Middag- temperaturen oplopend tot rond 17 graden in en na het weekeinde. Vrijdag 30 maart zon op: 07.20 uur. zon onder: 20.10 uur; maan op: 08.26 uur, maan onder: 00.39 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.22 en 18.45 uur; laag wa ter: 01.55 en 14.25 uur. 26 PAGINA'S LEEUWARDEN/DEN HAAG/LUXEMBURG (GPD/ANP) De Nederlandse regering moet meer dan 100 miljoen gul den uittrekken om de problemen in de Nederlandse akker bouw op te lossen. Dat geld is nodig om de graanboeren die in grote geldproblemen zitten te helpen. Bovendien moet het kabinet nog eens extra geld op tafel leggen om de gehele akkerbouw te reorganiseren, opdat de overheid op de lange duur veel minder geld kwijt is aan deze noodlijdende sec tor. Dat vinden de drie 'wijze die vanochtend advies hebben uit gebracht aan het kabinet, dat mor gen vergadert over de problemen gaan werken vooral de graanboeren top in Dublin inzet om de prijsverla ging voorlopig even uit te stellen. In ucjJ CC13LC CA zelfs 1 Watt warmte te hebben opge wekt. Koude kernfusie is storm in glas water DEN HAAG (ANP) - Na een uitge breid onderzoek is het Interfacul tair Reactor Instituut in Delft tot de conclusie gekomen dat het gerucht makende Amerikaanse koude kern fusie-experiment een storm in een glas water was. Vorig jaar maart beweerden de Britse hoogleraar Fleischmann en zijn Amerikaanse collega Pons erin geslaagd te zijn koude kernfusie tot stand te brengen door middel van elektrolyse van zwaar water met een palladium kathode en een plati na anode. Beide onderzoekers zei den in hun eerste experimenten derland. In een eerste voorzichtige ropese akkerbouwprobleem Luxemburg vergeefs met andere bepleiten dat Europese landbouwministers ver gaderde over de landbouwprijzen, dat de voorstellen van de commis sie grotendeels aansluiten op zijn ei gen voorstellen. Hij hoopt dat het rapport van de commissie de diensten een oplossing voor de conflicten tussen de over heid en de graanboeren de afgelo pen weken. Enkele weken terug kwamen de akkerbouwers in Nederland mas saal in opstand, toen de Europese Gemeenschap de graanprijs met 3 procent wilde verlagen. Deze verla ging vloeide voort uit de afspraak die de Europese regeringsleiders 2 jaar geleden maakten dat de graan prijzen automatisch dalen, zodra de Sindsdien trachten laboratoria over de hele wereld vruchteloos dit experiment te herhalen. LISSE - De Keukenhof - vanmor gen door Martin Schroder, presi dent-directeur van de luchtvaart maatschappij Martinair geopend - heeft het in haar veertigjarig be staan nooit eerder meegemaakt dat er zoveel bloemen zo vroeg in bloei staan. Directeur en tuinarchitect Henk Koster sprak van een fleurige en sprankelende kleurenpracht als gevolg van het vroege voorjaar. De Keukenhof, met een nieuw ca rillon en een andere indeling van de LONDEN (GPD) kassen, gaat zich, voor wat haar re clame-activiteiten betreft, richten op de Amerikaanse markt. Daarbij onderschept die bestemd krijgt de voormalige tuin van Jaco- - - ba van Beieren onder van Schroder. Alle burgemeesters van de 12 ste den waarop zijn maatschappij vliegt krijgen in de loop bloemen en een boek over De Keu elk land apart quotum wordt vastgesteld. In een eerste reactie zei een verte genwoordiger van de landbouwor ganisaties vanmiddag "nog niets nieuws gehoord te hebben. Dit is al- goe- leen maar een ondersteuning voor het beleid van minister Braks", zo zei hij. ZEIST (ANP) - Het bondsbestuur van de KNVB heeft gisteravond in vergadering besloten Thijs Libregts totale ÉG-produktie de 160 miljoen met onmiddellijke ingang op non- ton overschrijdt. Dat was vorig jaar actief te zetten als coach van het Ne- het geval, maar de akkerbouwers derlandse elftal. Wapensmokkelaars op luchthaven gepakt )NDEN (GPD) - Op de Londen- het complot om de ontstekingen via luchthaven Heathrow zijn giste- Londen naar Baghdad te smokke- onderdelen voor een kernbom Irak. Bij de actie, uitgevoerd steun door Britse en Amerikaanse doua niers, werd een bende wapensmok kelaars gearresteerd. De bende probeerde ontstekings- de dag mechanismen aan boord van ee i toestel van Irak Airways te smokke- Officieel zegt Irak niet van plan te zijn een atoombom te maken. Maar aangenomen wordt dat het regime in Baghdad binnen enkele jaren een atoombom gereed heeft. In 1981 haalde Israël een streep door de rekening door de kerncen trale bij Baghdad te bombarderen. kenhof. Het Noordhollands jongens- len. De onderdelen, in totaal 40 Maar volgens Jeruzalem zijn de zagen de verlaging als een zoveelste aanslag op hun inkomen. De opstand werd voorlopig be zworen met de instelling van een commissie van goede diensten, die recteur bestaat uit oud-minister Jan de Ko ning en de Commissaris van de Ko ningin in Friesland en Drenthe, Hans Wiegel en Wim Meijer. Het ka binet vroeg hen een oplossing te be denken voor de problemen in de ak kerbouw. De commissie gelooft dat er in elk geval wel toekomst is voor de ak kerbouw in Nederland, als het op nieuw inrichten van de akkerbouw tenminste versneld wordt doorge voerd. Er moeten bedrijven weg en de blijvers moeten uitbreiden, effi ciënter gaan werken en andere markten zoeken voor hun produk- ten. Ook uitbreiding van de biolo gische landbouw biedt soelaas. Op Het contract loopt op 1 juli van dit jaar af. De Rotterdammer is giste ren wel weer begonnen met zijn werkzaamheden als technisch-di- de bond nadat een con trolerend geneesheer hem voldoen de hersteld vond van een hernia operatie. 28 MAART T/M 8 APRIL Dagelijks van 10-17 uur. WO. 4 T/M VR. 6 APRIL ÓÓK 19-22 UUR. )egangspri|s f 15,-, 's avonds f 10,-. tis Pendeldienst.' volg borden Q RAI. ifo: RAI Nieuwslijn 020 - 549 3990 AMSTERDAM raï n Toegangbiljetten b.| NS-stat.ons. koor dat op tournee naar Amerika stuks en afkomstig uit de VS. WEEKAANBIEDIN jacks van 159,-nu 139, Irakezen al weer over die klap heen en beschikken ze over een kleine hoeveelheid verrijkt uranium. Een ontstekingsmechanisme is een onmisbaar onderdeel a kernbom. Het mechanis- uit ongeveer de rol die een de smokkelactie trekker speelt bij een gewe tijdelijk opgeslagen in een vracht- kluis op de luchthaven. Ze werden vervangen door nep-ontstekingen en er werd toegeslagen toen het echter transport op gang kwam. voor e De Britse douane was op de hoog te gebracht dit terrein kan Nederland zelfs markleider worden, vinden de drie. Om tijd te winnen moet premier Lubbers zich op de komende EG- UTRECHT (ANP) - De Italiaanse meubelfabrikant Cassina heeft vandaag voor de rechtbank in Utrecht geëist dat HF Style in Culemborg stopt met de namaak van een Rietveldstoel. Het gaat daarbij om het model 'Utrecht' dat Cassina in licentie zelf ver vaardigt. Architect Gerrit Rietveld ont wierp het model in 1935. In 1971 kreeg Cassina van de erven Riet veld de exclusieve licentie voor het produceren en exploiteren van meubelontwerpen van Gerrit Rietveld voor de gehele wereld. Volgens raadsman mr. T.M. Kolle biedt de auteurswet ook bescher ming aan meubelontwerpen. Raadsman mr. J. Bult vroeg zich namens HF Style af of het bij het model 'Utrecht' wel gaat om een oorspronkelijk ontwerp van Rietveld. Tussen de stoelen van de twee bedrijven bestaat boven dien een groot aantal verschillen. Zij vertonen volgens Bult weinig gelijkenis. Ga naar de Ford Dealer en maak kans op één van de 135 verzorgde 1 tweepersoonsreizen in het x J Ford Tennis Gala (t/m 14 april a.s.). door Amerikaanse collega's. Gehei- Irak verbaasde eind vorig jaar de me agenten ontdekten vorig jaar al wereld met de lancering van een in tercontinentale raket. Het wapen, dat uitgerust kan worden met kern koppen, had een reikwijdte van 3.800 kilkometer - genoeg om bij voorbeeld Rome te treffen. De angst voor een Iraakse kern bom is des te groter omdat het regi me van Hussayn nog recentelijk niet terugschrikte om gifgassen te gebruiken. STAKING - Ongeveer 60 vrijwilli gers die werken aan de bouw van een replica van de Oostindievaarder „Amsterdam", hebben het werk neergelegd uit protest tegen de be sluit van het bestuur van de Stich ting Amsterdam Bouwt Oostindië- vaarder om hen tijdens de intocht van de Sail-parade op 9 augustus niet te laten meevaren op het VOC- schip. administratieve software voor het MKB JNIT 4 dealer 071 - 4111 81 Demmenie EgBI Computers n'.'uum^ Van Gogh in trek AMSTERDAM (ANP) - Voor de grote Van Gogh-expositie in het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam en het Rijksmuseum Króller-Müller in Otterlo zijn al bijna 550.000 kaartjes in de voorverkoop ver kocht. De expositie wordt mor gen geopend door koningin Beatrix. De belangstelling uit het bui tenland is zeer groot. Zo zijn er tot nu toe 90.000 kaartjes ver kocht in Frankrijk en 50.000 in België en Italië en komen er ook kijkers uit Zimbabwe en Korea. De Nu halen, nu niet betalen' actie van Skoda gaat op herhaling, ledereen die voor 22 april 1990 een Skoda Favorit koopt, gaat pas over een half jaar betalen. Informeer bij uw Skoda-dealer naar de voorwaarden. De Skoda- j importeur weet welke dealer bij u in de buurt zit. Bel snel 071-600200. Afgebeeld de Skoda Favorit Vedette. vm,\M r - I I- I- I I 8 i I 8 I óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15' Ik neem' een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1