'Sociale vernieuwing is een modeverschijnsel' Progressief Zoeterwoude kiest nog niet voor CDA B en W Wassenaar willen groenafval gescheiden ophalen Het cynisme van de oudere WD-wethouder Van Dalen uit Voorschoten WD doet officieel nog steeds mee PvdA Wassenaar beraadt zich over nieuwe strategie DONDERDAG 29 MAART 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 19 J.D. van Dalen, de scheidende WD- wethouder van financiën, ruimte lijke ordening, bouw en woningtoe zicht, grondbedrijf en nutsbedrij ven in Voorschoten, verdeelt politi ci in kampen. Politici die aan de toekomst denken en politici die dat niet doen; politici die meehuilen en politici die hun eigen koers varen. Hijzelf denkt aan de toekomst en vaart daarbij een rechte, zuinige koers. Het bestuur van zijn Voorscho- tense VVD-afdeling wilde daar voor de vorige verkiezingen een einde aan maken, maar de leden wisten Van Dalen van de beschamende twintigste plaats naar een eervolle eerste plek op te stoten. Vier jaar later wil de politicus niet te veel woorden vuil maken aan zijn won derbaarlijke wederopstanding in 1986, het jaar waarin zijn partij van acht naar zes zetels duikelde en werd ingehaald door de eeuwige collegepartner CDA. "Het was waarschijnlijk om elec* torale redenen met hier en daar wat touwtrekken", zegt hij. "Bestuurs leden hebben mij verzekerd dat het niet tegen mij persoonlijk gericht was en dat men niet ongelukkig was met mijn beleid. Men vond gewoon dat acht jaar genoeg was en een wisseling van de wacht op zijn plaats was". En dan: "Wellicht dat anderen graag op deze stoel hadden gezeten. Dat moet je zeker niet uit sluiten. al wil ik niet zeggen dat het zo is. Nou ja, het is allemaal poli tiek". Ditmaal zet hij vrijwillig een punt achter zijn carrière: "Ik heb een leeftijd bereikt waarop je het een beetje kalmer aan gaat doen, het niet meer zo lange leven een beetje plezierig gaat vullen. Mijn taak heb ik ondertussen wel vervuld". "Ik zou de komende jaren best tips willen geven, maar zoiets ge beurt nooit in de praktijk. Zodra je je hielen hebt gelicht, ben je verge ten. Ze willen het allemaal zelf doen, zelf uitvinden. In zekere zin is dat wel droevig, maar iedereen moet zélf het vak leren, met vallen en opstaan". Ook Van Dalen moest er opeens aan geloven toen voorganger Oos- terbaan een jaar voor de gemeente raadsverkiezingen van 1978 ziek werd. Oosterbaan deed financiën en dus deed Van Dalen, die acht jaar tevoren raadslid werd, dat ook. De verkiezingen van 1978 veranderden het beeld niet voor de chemicus: "Aangezien de twee andere wet houders, Eveleens en Marselis, aan bleven was het niet heel erg logisch om absoluut alles door elkaar te gooien en ben ik een beetje aan fi nanciën blijven hangen, als je dat zo wilt uitdrukken". VOORSCHOTEN - "Je kunt je niet anders voordoen dan je bent", zegt J.D. van Dalen, de scheidende WD-wethouder van Voorschoten. "Je kunt niet veinzen, hypocriet zijn en dingen doen die je in je hart niet gelooft en die je alleen maar doet omdat je denkt dat het electoraal leuk ligt. Als je dan mee gaat huilen is dat de pest. Dan gebeuren dingen die je 50, 60, 70 procent niet wil omdat iemand zegt dat het toch aardig is - politiek gezien". door Paul van der Kooij "Voorbeeld is de kinderopvang. Ik kan best allerlei Argumenten vin den waarom het uit demografische en emancipatorische overwegingen nodig is. Maar het gemak waarmee de gemeenteraad van de ene op de andere dag meer dan 200.000 gulden structureel gaat besteden... Geld dat ik niet eens had... Andere terrei nen blijven dan achter. We zullen in de toekomst meer bejaarden dan kinderen hebben, maar dat was eventjes verdrongen in het politie ke beeld en voor bejaardenzorg is niets meer over. Enige duizenden of tienduizenden guldens en dan houdt alles op. De pot is dan ge woon leeg. Vooruitlopend op wat we nog bezuinigen kunnen, is in een klap 200.000 gulden uitgegeven. En dat vind ik een beetje onevenwich tig" - Kon uw VVD daar niets aan doen? "Onze partij heeft natuurlijk geen meerderheid in de raad. Bovendien is het een kwestie van afwegen. Als je ziet dat iets toch een meerderheid haalt in de raad, maak je je niet po pulair als je tegenstemt. Zo loop je toch dikwijls achter elkaar aan en krijg je een soort dominospel waar bij een dingetje omrolt en de rest volgt". Rampen Tegen de ondergravende arbeid van D66-leider J. Aikens, de grote win naar bij de verkiezingen van vorige week, heeft Van Dalen zich meer malen met hand en tand verzet. Ook bij zijn afscheid heeft hij het over 'praatjes' en 'ondeskundige beto gen' van Aikens: "Je mag best best zeggen dat ik me heb geërgerd aan die betogen over zuinig begroten en de uitdijende reserves. Het was alle maal wel erg gestoeld op electorale overwegingen en raakte vaak kant noch wal". Het sterkt hem in de overtuiging dat politici veel te vaak de neiging hebben leuke dingen te doen voor de mensen en zich amper afvragen of dat op den duur bedrijfs-econo- misch en financieel-economisch wel kan. "Men kijkt niet verder dan de volgende verkiezingen", oor deelt hij hard. En vervolgens verklaart hij de potverteerders voor het laatst de oorlog: "Over 1987 hadden we een tekort van 3 ton, als ik dat even mag zeggen. En als je dan een keer een overschot hebt, begroot je te voor zichtig. Ik zeg wel eens dat het geld niet wegloopt. Voorzichtig begro ten heeft geen invloed op datgene wat we kunnen doen" - En de reserves? "Moet u horen. We hebben voor 90 miljoen riolering in de grond lig gen en we hebben daar nooit op af geschreven. De gemiddelde levens duur van de pijpen is 50. 60 jaar en dat betekent dat we jaarlijks ander half miljoen gulden aan kapitaals- waarde verliezen zonder dat ik daar compensatie voor krijg. Wanneer ik alles opnieuw moet lenen tegen een rentevoet van acht procent, dan zal ik spoedig geen rioolbelasting van 50 maar van 500 gulden per jaar moeten heffen". En ook: "We heb ben miljoenen, maar als er inflatie komt, smelt dat geld zo weg". In raads- en commissievergaderin gen wisten dergelijke betogen me nigeen te prikkelen, maar sloegen ze door hun lengte en hoge abstrac tiegraad ook vaak een discussie dood. Van Dalen ontkent dat hij daar politieke bedoelingen mee had en laat weten dat het hij onzin nu eenmaal graag weerlegt: "Als dat met eenvoudige woorden niet kan, maar een omstandig verhaal nodig is met diepere achtergronden en boekhoudkundige overwegingen, kan dat op een lezing lijken. Ik kan daar niets aan doen, zo ben ik nu eenmaal gebakken". Dat Van Dalen ook in collegever gaderingen lang aan het woord was, maakte PvdA/PPR-wethouder J. van Leeuwen duidelijk na diens vertrek in 1986: "De sfeer raakte vaak geprikkeld als Van Dalen na onnavolgbare beschouwingen over financiën, chemie en olie nog rustig zei: 'Laat mij nou eens even uitspre ken' Van Dalen: "In het huidige colle ge zijn de anderen minstens even vaak en even lang aan het woord. Ik zat Van Leeuwen wat vaker in de haren omdat hij nu eenmaal tot het type mensen behoort dat heel sterk een opinie heeft en die opinie wil opdringen. Zodra je in deze wereld mensen treft die wel een opinie heb ben. maar bereid zijn te luisteren naar argumenten en bereid zijn hun opinies bij te sturen, dan heb je een zakelijk gesprek. Dan kom je tot ge meenschappelijke conclusies en hoef je ook niet zo uitvoerig te pra ten om de ander te overtuigen". Vastgeroest Paul van der Burg, lijsttrekker van de PSP, had het in de campagne van 1986 vooral gemunt op de hoge leeftijd van de drie kandidaat-wet houders van PvdA/PPR. WD en CDA. "Het is een dankbaar onder- VVV Warmond komt met folders, kaarten en gidsen WARMOND - De VW in War mond wil in mei een kaart uitge ven met een fietsroute rond de Kagerplassen. Verder wenst de VVV toeristen te werven met een folder vol plaatselijke toe ristische attracties. Ook komt er dit jaar een nieuwe gids waarin zomer-evenementen zijn ver meld. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1988 van de Warmond- se VW. Toeristen hebben vorig jaar vaker het informatiecentrum aan de Dorpstraat 106 bezocht dan in 1988. In totaal werden 1.015 bezoekers ontvangen, ter wijl de informatrices een jaar eerder 725 bezoekers verwei-" komden. Daar staat tegenover dat het aantal telefonische vra gen is gedaald: er werden vorig jaar 341 telefoontjes minder ge teld dan in 1988. Het totaal aan tal 'verzoeken' daalde hierdoor licht van 1.944 tot 1.891. Het aantal particulieren dat logies en ontbijt wil verstrek ken, blijkt nog steeds te laag. Vooral wanneer de Keukenhof in Lisse is geopend, is er in de bollenstreek een tekort aan par ticuliere opvangadressen. De VW heeft de vergoeding daar om dit jaar verhoogd tot 25 gul den per persoon per nacht. Par ticulieren die gasten willen ont vangen, kunnen zich nog aan melden. Het aantal leden en begunsti gers van de VW bleef de afgelo pen twee jaar op 163 staan. r-soonlijk denk ik nog steeds dat een domme jongen van dertig jaar minder INBRAAK - Inbrekers hebben gis teren uit een woning aan de Voor- schotense Van Kempenstraat een aantal sieraden en een fototoestel gestolen. Om binnen te komen, werd een raam aan de achterzijde geforceerd. Wethouder Marselis terug na hartinfarct VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense CDA-wethouder L.L. Marse lis gaat zaterdag weer aan de slag. De wethouder werd begin maart ge troffen door een hartaanval. Hij werd tijdelijk vervangen door CDA- fractievoorzitter F.J.M. ten Have. Marselis neemt 1 mei afscheid en zal als wethouder waarschijnlijk wor den opgevolgd door Ten Have. Zaterdagochtend houdt Marselis van 09.00 tot 10.00 uur spreekuur op het gemeentehuis, 's Middags is hij om 12.00 uur aanwezig bij de ope ning van het nieuwe vaarseizoen van het pontje tussen het Frans Halsplantsoen en het recreatiege bied De Vlietlanden. Marselis zal di rect hele dagen gaan werken. Van Dalen voorzichtig. En hij vervolgt met een kenmer kende uithaal: "Persoonlijk denk ik nog steeds dat een domme jongen van dertig jaar minder goed is voor een gemeente dan een slimme vent van zestig. Als je te scherp op de leeftijd let, doe je net alsof je op ou dere leeftijd bent vastgeroest en werp om óver te klagen en om kri- niet meer zo precies meegaat met de tiek op uit te oefenen. Maar per- tijd. Nou, dat kan in veel gevallen zo soonlijk raakt het mij niet", begint zijn, maar ik ken Bij 6000 gezinnen in laagbouwwijken WASSENAAR - B en W van Wassenaar willen bij 6.000 huis houdens het groente-, fruit en tuinafval (gft-afval) gescheiden moet er vervolgens voor zorgen dat het compost weer uit Wassenaar verdwijnt. Het ophalen en composteren gaan ophalen. Het vergt een gft-afval zou jaarlijks zo'n 476.000 eenmalige investering van één gulden meer kosten. Daar staat te- miljoen gulden en kost de ge- genover dat de gemeente 158.000 meente jaarlijks 318.000 gulden verdient wanneer ze 1500 p-v-tra Of de nneratie de reini ton gft-afval minder aanbiedt, tegen extra. UI ae operatie ae reini- de huidige verbrandingsprijs. Of de gingsrechten omhoog drijft, gemeente deze 1500 ton ook haalt, is wordt in september duidelijk. onduidelijk. Wel geldt bij gemeenschappelijke B en W hopen dan inzicht te hebben regelingen een inspanningsver in de financiële gevolgen van de plichting die voor Wassenaar zou sluiting van de Leidse vuilverbran- neerkomen op 1125 ton in 1995 en ding. Op voorhand houden ze er re- 3370 ton in 2005. Het voorstel wordt kening mee dat de vuilverwerking op 4 april besproken door de raads- nieuwe stijl veel meer gaat kosten commissie voor ruimtelijke orde- dan nu. En dat zou het 'des te aan- ning en openbare werken en op 9 trekkelijker' maken groente-, fruit april door de raadscommissie voor en tuinafval zelf te scheiden. financiën en economische zaken. Het is de bedoeling dat de 6000 huishoudens in 'landelijke en stede lijke laagbouwwijken' keukencon tainers krijgen met een inhoud van acht liter en mini-containers met een inhoud van 120 of 240 liter. We- VOORSCHOTEN - Geboren: Cindy S.M. Burgerlijke Stand kelijks wordt het gft-afval opge haald en naar de vuilstort aan de Hogeboomseweg gebracht, niet ver van het Valkenburgse meer. Samen met de 5300 ton plantsoen- en sloot- afval van de plantsoenendienst, wordt dit door een gespecialiseerd bedrijf gecomposteerd tegen Wijger- P.C.A.M. Duyvestijn den, Tomas J. z.v. R.J. Meijer en A.J.D. Ver loop. Annabel P.S. d.v. W.L.M. van den Bos sche en F.M. Clasing, Shiva d.v. D. Hermsen Gehuwd:G.J. Timmerije i vast bedrag per ton. Dit bedrijf C.A.P. Zevenhoven met M.F.J. Onderwater. hun dertigste hartstikke tief zijn. Niet in de zin dat ze WD'er zijn, maar in de zin dat ze niet flexi bel zijn in hun aanpassingsvermo gen. Ik ken bijvoorbeeld een vent van 35 die nog steeds in tienerkle- ding loopt. En daar komt hij niet zo snel uit". - U vindt uzelf wel flexibel? "Neem nou computers. Als com puters ter sprake komen, vragen ze wat ik nu van computers afweet. Dan zeg ik: ik weet meer van com puters af dan mijn hele fractie. Van a tot z. Ik heb zelf zo'n pc thuis en zit iedere dag leuk turbo-pascal te pro grammeren. Ik heb nu eenmaal de interesse om, telkens als er iets nieuws is, me erin te verdiepen. Vooral als het een technologische ontwikkeling is. Ik blijf een techni cus en ben misschien wat meer ge ïnteresseerd in techniek dan in de grote fijnheden van de sociale ver nieuwing. Want het is toch wel een hele hoop window-dressing. Ze hebben het woord uitgevonden voordat ze wisten wat ze er eigenlijk mee bedoelden. Nu is eindelijk het hoge woord eruit en zeggen ze: we hebben het nu uitgevonden, de ge meenten moeten het maar uitzoe ken". En wederom lacht hij hoog en hikkend. - U bent dus blij dat u die discus sies over sociale zekerheid niet meer hoeft mee te maken als wethouder? "Nou, in zijn algemeenheid maak ik me over sociale onderwerpen best druk hoor. Alleen ben ik in dat opzicht misschien iets cynischer, cynischer ten aanzien van ideeën die een proces in werking stellen dat niet meer te stoppen is. Omdat het een modeverschijnsel is en nie mand meer durft te zeggen dat het misschien wat overdreven is. In de observatie van die dingen ben ik wat cynischer, inderdaad". De portefeuille heeft hem nog cy nischer gemaakt. Waar zijn wel zij nscollega van CD A-huize veel kon openen en de PvdA/PPR-colle- ga van openbare werken de ene boom na de andere plantte, moest Van Dalen als wethouder financiën en ruimtelijke ordening vaak een onaangename boodschap brengen. Zelfs met verkeer, de portefeuille die hij in 1986 moest inleveren, wist hij amper te scoren. De wethouder is nu eenmaal niet erg populistisch ingesteld, meldt hij eerlijk. "Ach teraf zeg ik: als ik met geweldig veel poeha steeds maar had uitgedragen dat ik tegen rijksweg 11-west ben, was ik heel populair geweest". ZOETERWOUDE - Progres sief Zoeterwoude (PZ) re kent op een wethoudersze tel, maar is gisteravond nog niet op het aanbod van het CDA ingegaan om samen met deze partij een college te vormen. Maandag overleg gen beide partijen opnieuw over college-vorming. PZ wil ook bekijken wat de mo gelijkheden zijn om met de tweemansfractie van de WD in zee te gaan. Een combinatie tussen CDA en WD behoort eveneens tot de mogelijkheden, al geven de christen-democraten de voorkeur aan een samenwer king met PZ. De winnaar van de raadsverkiezin gen was PZ, dat van vier naar vijf raadszetels is gegaan. Het CDA is met zes zetels de grootste fractie ge bleven, terwijl collegepartner WD een zetel verloor. De kandidaten voor een wethou derschap zijn R. Hogenelst (CDA), Mevrouw I. Sprey (WD), W. Ooij- endijk (PZ) en A. Ringersma (PZ). PZ is zestien jaar lang buiten het college gebleven. De progressieven zijn de college-onderhandelingen in gegaan met de overtuiging dat veel kiezers op de partij hebben gestemd vanwege de zaken waar de fractie de afgelopen raadsperiode pal voor heeft gestaan. Zo willen de progres sieven burgemeester Houdijk zijn 'politieke' portefeuilles afnemen, terwijl de huidige collegepartijen (WD en CDA) slechts spreken over een herschikking van de burge- meesterstaken. Het grote geschilpunt tussen de partijen is het plan voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. WD en CDA steunen de nieuwbouw- plannen en hebben daarvoor inmid dels drie miljoen gulden gereser veerd. PZ wil opnieuw onderzoe ken of het wel noodzakelijk is om het oude gedeelte van het raadhuis af te breken en door een nieuw voorstuk te vervangen. Mocht dat zo zijn, dan moet er volgens PZ een gebouw komen dat in de omgeving past en hooguit 1,5 miljoen gulden kost. Tijdens de gemeenteraadsverga dering van vanavond komt de bouw van het nieuwe raadhuis aan de or- WASSENAAR - De ledenvergadering van de Wassenaarse PvdA heeft gisteravond, een week na de verkiezingsnederlaag, een werk groep ingesteld die moet onderzoeken wat de partij wil en hoe ze haar doelen kan bereiken. Volgens voorzitter J.H. Hupkes lijkt het alsof zijn partij op een doodlopende weg is aanbeland. "Misschien moeten we wel terug naar de wortels van het socialis me. Vraag is dan alleen hoe we dat naar de jaren '90 moeten verta len?", zegt de man die volgende maand raadslid wordt. Zijn partij ging woensdag terug van 15,4 procent naar 10,4 procent en verloor haar derde zetel aan D66. Hupkes ziet verschillende oorzaken voor de teruggang. In de wij ken waar de PvdA traditioneel goed scoorde bleven de mensen weg, terwijl in WD-wijken een goede opkomst werd genoteerd. Groen Links haalde geen zetel maar snoepte wel 461 stemmen weg bij an dere linkse partijen. Bovendien maakten peilingen bij stemlokalen duidelijk dat de PvdA heel weinig jonge kiezers trok. Hupkes: "Belangrijkste is, volgens mij, dat mensen niet langer denken dat de politiek er voor hun persoon en hun belangen is". Ook zegt hij: "Onze partij zegt op te komen voor de zwakkeren in de sa menleving. maar kennelijk zijn er te weinig zwakkeren of voelen die zich niet aangesproken". In Wassenaar komt daar nog bij dat het aantal welgestelden blijft oprukken en het PvdA-kiezerskoor altijd al anders is geweest dan in grote steden. Het ledenbestand onderstreept dat. Hupkes: "We hebben nogal wat leden met hogere inkomens, die om ideële rede nen lid zijn en diepgaand willen theoretiseren op ledenvergaderin gen" Toch is Hupkes niet verslagen. "We hebben wel een veldslag maar geen oorlog verloren", klinkt het strijdbaar. "De mensen die anders op ons stemden zijn niet naar andere partijen gegaan, maar bleven gewoon thuis. Daar komt bij dat WD en CDA alleen percentueel gewonnen hebben. Wat aantallen stemmen betreft hebben ze slech ter gescoord bij de Tweede Kamerverkiezingen". DONDERDAG 29 MAART Leiden voorstelling door Valentin, Veldman Co met een Komisch Labyrinth, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. derde lezing Tuinen en tuinge- schiedenis: 'China, moeder der tuinen', door dr. Leslie Tjon Sie Fat, aanvang 20.15 uur, Kapel zaak van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Verre Vrienden', van Alan Ayckbourn, door Thea tergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura. Beukenschans, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen. aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. voorlichtingsavond 'Eet je bord leeg'. Stichting Spel- en Opvoed- huis De Kringloop, aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest ledenvergadering Humanitas Bollenstreek met thema: 'Groeps wonen door ouderen' en 'Centraal Voorschoten vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge- Zoeterwoude vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge- VRIJDAG 30 MAART Alphen koppelklaverjassen in buurt centrum Halfje Wit, aanvang 20.00 uur. bridgen in De Ridder, aanvang 20.15 uur in de Adventskerk. film: 'Yaaba'. van Idrissa Ouedraogo in Parkfilmhuis, aan vang 20.30 uur. optreden door Slagwerkgroep Den Haag, thema: 'Slagwerk in Kleur', aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Super Swing Party in jongeren centrum Het Kasteel, aanvang 21.30 uur. Hazerswoude een-acter-festival in Pleyn 68. Rijndijk 92. aanvang 20.00 uur. Leiden concert in de serie 'Romanti sche Pianomuziek', door Alwin Bar, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest voorstelling: 'Vrijdag', van Hugo Claus, door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. tergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. dansvoorstelling: 'Slips and Streams', door De Nieuwe Dans groep. aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Clevenngaplaats. Leiderdorp afsluiting Popworkshop Sjelter, mmv twee bands, aanvang 21.00 uur in Sjelter. Heemraadlaan. ZATERDAG 31 MAART Alphen open dag Vrije School, Hoef bladstraat 46, vanaf 10.00 uur. braderie en rommelmarkt in De Bron, 10.00-16.00 uur. bingo-avond m buurthuis Halfje Wit, aanvang 20.00 uur. voorstelling: 'De Emigranten', met Huub Stapel en Sjoerd Fles sier, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. stijldansen in buurtcentrum De Ridder, Concertweg, aanvang rencentrum Madonna, aanvang 21 00 uur. optreden Eelco Gelling and the Leiden vlooienmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur; auto-occasionshow. van 10.00 tot 17.00 uur in de Groenoordhallen. voorstelling 'Verre Vrienden', van Alan Ayckbourn, door Thea tergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19