Meer werk in Zuid-Holland Statenlid wijst bouw van nieuwe vuilverbranding af 'Helft van bankfilialen dicht' Regio Leiden blijft achter - Rijnstreek minder bedrijven 'Herindeling kleine gemeenten werkt niet' REGIO PAGINA 15 Vliegkamp Valkenburg houdt een open dag' VALKENBURG - Voor het eerst in zijn geschiedenis houdt het marinevliegkamp Valkenburg een open dag. Dat gaat gebeuren op vrijdag 1 juni. Omdat de or ganisatie een grote toeloop van belangstellenden verwacht, overweegt men in overleg met de betrokken gemeenten een deel van de provinciale weg tus sen Katwijk en De Zilk af te zetten. De weg kan dan worden benut voor het parkeren van au to's. Mensen die in de buurt wo nen en een kijkje willen nemen, wordt dringend verzocht per fiets naar het vliegkamp te ko- drons 320 en 321 hun vijftigjarig jubileum vieren. In totaal zul len 2000 reünisten en andere feestgangers op de basis rondlo pen. Op 2 juni wordt bovendien in Schevcningen een vliegshow gehouden en een deel van de daar in te zetten vliegtuigen wordt op Valkenburg 'gepar keerd'. Hoewel de organisatie van Valkenburg het leuk zou vinden als met name de buurtbewoners een kijkje in de keuken van de vliegbasis nemen, is men een beetje bevreesd voor de gevol gen van de verwachte grote toe loop. "Ik hoop niet dat men van heinde en verre met auto's naar Valkenburg rijdt, want dan wordt het een chaos", aldus ko lonel Geers. belast met de orga nisatie. Het is de bedoeling dat die vrijdag 's middags om één uur de poorten voor het publick opengaan. Vertegenwoordigers van allerlei opleidingsinstitu ten zijn aanwezig om voorlich ting over de opleidingen te ge ven. "En natuurlijk is er het be kende werk van buttons, stic kers en kraaltjes". Vanzelfspre kend kunnen ook de marine-pa trouillevliegtuigen. de Orions. worden bekeken als ook de vliegtuigen die de volgende dag in Seheveningen deelnemen aan de vliegshow. ROTTERDAM - Het is een goede zaak dat de politie meer aandacht gaat geven aan de handhaving van milieuvergunningen en milieuwetten. Het mag echter niet zo zijn dat door deze bemoei enis van de politie er concurrentie en overlappingen ontstaan tussen de verantwoordelijkheden van het bestuur en die van het straf recht. Dat zei de Zuidhollandse milieu-gedeputeerde J. van der Vlist gisteren in Rotterdam op een symposium over regionale milieudiensten. Van der Vlist (PvdA) reageerde op een nota over handhaving van milieuwet geving. die de ministers Dales (binnenlandse zakenr'en Hirsch Ballin (justitie) vorige week naar de Tweede Kamer hebben ge stuurd. Provincies en gemeenten zijn voor een groot deel verantwoor- Provincie wil geen concurrentie van politie bij milieutoezicht delijk voor het verlenen van milieu-vergunningen aan bedrij ven en het toezicht op de naleving ervan. Bij die handhaving is poli- tie-bijstand op verzoek van het bestuur een goede zaak. meent Van der Vlist. De gedeputeerde, die in Zuid- Holland de nodige ervaring met allerlei milieuzaken heeft opge daan. heeft geen behoefte aan het inzetten van agenten bij controle bezoeken aan bedrijven. Ook het adviseren bij het verlenen van vergunningen erftiet daartoe ver richten van 'antecedenten-onder- zoek' dient volgens Van der Vlist geen zaak van de politie te zijn. Op het symposium in Rotter dam sprak ook H. Fangman. sinds september vorig jaar lande lijk coördinerend milieu-officier van justitie. Hij bepleitte een be tere milieu-samenwerking tussen bestuur, politie1 en openbaar mi nisterie. Politie en OM zouden door het bestuur ten minste geïn formeerd moeten worden over de bestuurlijke controle. aldus Fangman. De landelijk milieu-officier sprak zich ook uit voor het verder ontwikkelen van regionale crimi nele inlichtingendiensten. Milieu is een van de terreinen waaraan hierbij aandacht besteed moet worden. Eerdere plannen voor de oprichting van een speciale lan delijke Milieu Inlichtingen- en Opsporingsdienst zijn in de ijs kast beland. Statenlid John Steegh van Groen Links vindt dat er geei nieuwe vuilverbranding in Leidsehendam moet worden gebouwd als vervanging voor bestaande installaties in Leiden, Den Haag en Zoetermeer. Steegh meent dat het provinciaal bestuur zich beter kan richten op het terugdringen van de hoeveelheid afval dan nieuw installaties te laten bouwen die de produktie van afval juist aanmoedigen. De provincie neemt vermoedelijk nog voor de zomer een beslissing over de bouw van een nieuwe vuilverbranding. Dat andere fracties dan de zijne hem zullen steunen Steegh uiterst onwaarschijnlijk. De roep uit linkse splinterpartijen om een doortastend milieubeleid wordt immers wel vaker genegeerd. Hij weet de argumenten waarmee zijn pleidooi zal worden afgewezen al te noemen: "We zijn nu al zó ver, we kunnen niet meer terug" of "we geloven niet in terugdringing van de hoeveelheid afval" en "de nieuwe vuilverbranding wordt juist milieuvriendelijk". ht Steegh pleit voor terugdringen afvalstroom LEIDEN - 'De toekomst zal het leren", zegt Steegh met de nodige ironie in zijn stem. Die toekomst gaf hem in het verleden al vaker gelijk. In '84 vroeg het statenlid om een onderzoek naar dioxines in de uitstoot van de Leidse vuil verbranding. Het verzoek was ontleend aan een onderzoek in West-Duitsland dat aan het licht had gebracht dat de vuilverbran ders daar dioxines de lucht in bliezen. aan de richtlijnen voor verbran dingsovens die minister Nijpels vorig jaar stelde. "Volgens cie fa brikant voldoet de installatie in een laboratoriumsituatie aan die normen. Dat betekent naar mijn idee dat het in de praktijk, waar sprake is van ongelijkmatige hoe veelheden afval en menselijke be diening. bijna ondoenlijk is om binnen de normen te blijven. Dat is één van de redenen waarom die s installatie er niet moet ko- door Gert Visser "Ik dacht, wanneer dat in West- Duitsland wordt aangetoond, moet dat hier ook kunnen. Maar GS vonden het niet nodig. Boven dien had men zoiets als: ook al komt er 100 maal te veel dioxine uit. we kunnen het ding bij ge brek aan beter toch niet sluiten". De rest van het verhaal is be kend. Drie weken geleden werd van de één op de andere dag aan gekondigd dat de Leidse vuilver branding dicht gaat. TNO trof in de wolk een overdaad aan dioxines aan. Wanneer de vuilverbranding zoals beloofd voor de zomer sluit (minister Alders heeft zeer kien 21 juni als limiet genoemd) wordt bet afval uit deze regio tijdelijk opgeslagen in vuilstortplaatsen. Het eerste jaar in Drenthe, de vol gende jaren in Zuid-Holland zelf. Over vijfjaar zal een nog te bou wen supermoderne vuilverbran ding. vermoedelijk in Leidsehen dam. de installaties in Leiden. Den Haag (sluit in '92) en Zoeter meer vervangen en kan de stort worden beëindigd. Steegh betwijfelt nu al of die nieuwe installatie kan voldoen Het alternatief van Steegh voor die nieuwe vuilverbrander is de gescheiden inzameling van huis vuil opdat een deel kan worden hergebruikt in plaats dat het in de ovens belandt. Dat betekent het apart inzamelen van bij voor- beeld glas. papier ("waar zie je nu in Leiden een papiercontainer staan?") en plastics. Ook zouden gemeenten hun inwoners com- postbakken moeten verstrekken om groente en tuinafval te ver werken. Waar de meeste gemeen ten het op dit onderdeel laten af weten. moet de provincie hen on der druk zetten door te eisen dat het afval gesorteerd wordt aange leverd bij stort- en verbrandings plaatsen, betoogt Steegh. Plastic tasjes De bouw van een nieuwe installa tie die met een capaciteit van 750.000 ton per jaar groter is dan de drie die zij vervangt, zal de ge meenten niet aanmoedigen tot zo'n beleid, verwacht Steegh. Eerder andersom. "Als die instal latie er eenmaal staat, moet zij ook optimaal worden gebruikt om de kosten er uit te halen. Er is dan zelfs sprake van een econo misch belang van de gemeenten om de produktie van vuil juist niet terug te dringen". "Wanneer het aanbod door een ander inzamelbeleid in vijf jaar tijd met een derde afneemt, heb ben we zelfs na sluiting van de in stallaties in Leiden, Den Haag en Zoetermeer voldoende capaciteit om het Zuid-Hollandse afval te verwerken", heeft Steegh uitge rekend. In de tussenliggende ja ren kan het vuil op stortplaatsen worden ondergebracht, zoals ove rigens toch al de bedoeling was. Stortplaatsen hebben een nega tieve bijklank. In het verleden werden zij op grote schaal mis bruikt voor het storten van giftig afval waardoor de meeste stort plaatsen milieuvervuilers van de eerste orde zijn geworden. Toch is een goed gecontroleerde stort plaats waar voldoende voorzorgs maatregelen zijn getroffen beter voor het milieu dan een vuilver branding. "Een goede stortplaats lekt niet", aldus Steegh. "En mocht er onverhoopt iets fout gaan dan weet je tenminste waai de vervuiling zit. Wanneer het uit de schoorsteen van een vuilver brander komt, verspreidt het zich en moet je maar afwachten waar het terecht komt". Naast de gescheiden inzame ling van afval pleit hij voor een nationale of Europese aanpak om het gebruik van onafbreekbare milieu-onvriendelijke stoffen te gen te gaan. Op dat onderdeel be gint het milieubeleid dicht bij huis. Steegh: "Waarom worden de plastic tasjes die we in de win kel in onze handen krijgen ge drukt. niet massaal geweigerd? Waarom koopt de consument zijn melk niet in glazen flessen? En waarom steekt de overheid geen geld in de produktie van de gla zen fles? Het moet zo langzamer hand toch duidelijk zijn dat het zoals het nu gaat, echt niet langer DEN HAAG - De herindeling van kleine gemeenten werkt in vrijwel geen enkel opzicht. Deze vernieti gende conclusie staat in het rapport 'De napijn van de herindeling'. Alle door de overheid gehanteer de argumenten voor gemeentelijke herindeling worden in het rapport onderuit gehaald. Die argumenten zijn onder meer: het is goedkoper omdat er minder bestuurders nodig zijn. politie, brandweer en gemeen- telijke diensten kunnen efficiënter worden ingezet en grotere gemeen ten kunnen daadkrachtiger optre den. Volgens de stichting echter is herindeling niet goedkoper omdat ambtenaren in grotere gemeenten veel meer tijd nodig hebben om za ken uit te zoeken. Ook krijgen de bestuurders na de samenvoeging vaak een hoger salaris. Efficiénter is de herindeling ook al niet, omdat heringedeelde ge meenten vaak weer niet groot ge noeg zijn om bijvoorbeeld eigen brandweer te hebben. Ze bestrijdt DEN HAAG/LEIDEN De werkgelegenheid in Zuid-Hol land is met bijna een half procent gegroeid. In mankracht uitgedrukt betekent dit een baan voor 4500 mensen. In Lei den en omgeving is het aantal banen met bijna twee procent teruggelopen. Aldus blijkt uit de 'Statistiek van vestigingen en werkzame personen in Zuid-Holland 1988' die de provin cie heeft uitgebracht. Op 1 mei 1988 werkten er in 117.143 bedrijven of instellingen 1.079.667 personen voor minimaal 15 uur per week. In de regio Leiden liep de werkge legenheid in vrijwel alle bedrijfs takken licht terug. Alleen de open bare nutsbedrijven, banken, verze keringen en zakelijke diensten no teerden een groei. De sterkste teruggang gaf de bes- dnjfstak transport-, opslag- en com municatiebedrijven te zien. Met meer dan een gemiddelde daling kregen industrie, handel, horeca- en reparatiebedrijven,en landbouw en visserij te maken. Van alle werkza me personen in de Leidse regio werkt bijna de helft in de dienstver lening. Midden-Holland scoort nog eens een half procent boven het provin ciaal gemiddelde. Hazerswoude (re gio Rijnstreek) geeft een sterke groei - vijf procent - van de werkge legenheid te zien terwijl er in Rijnsaterwoude en Nieuwveen sprake is van minder banen. De groei van de werkgelegenheid in de Rijnstreek noemt de provincie op merkelijk. Meer werk terwijl het aantal bedrijven met 4.6 procent HOLLAND-SYMPOSIUM - Er kelijke dienstverlening en open baar bestuur, defensie en sociale verzekeringen bieden in Zuid- Holand aan 80.000 mensen werk. Op de 'top 100' staat algemeen over heidsbestuur met ruim 48.000 per sonen het hoogst genoteerd. Aanne mingsbedrijven en tuinbouw sco ren met ruim 28.000 en bijna 26.000 mensen een tweede en derde plaats. De toename van de werkgelegen heid in de provincie is hoofdzake lijk te danken aan de groei 'banken, verzekeringen, zakelijke diensten' met 6250. 'handel, horeca en repara tiebedrijven' met 2900 en 'bouwnij verheid en installatiebedrijven' met 500. Vrouwen Het werkzame deel van de Zuidhol- landse bevolking bestaat voor 68 procent uit mannen en voor 32 pro cent uit vrouwen. In de Leidse en Haagse regio komt het aandeel van vrouwen boven de 35 procent. Uit de statistiek blijkt verder dat de werkgelegenheid in negen van de twaalf regio's is toegenomen. De Rotterdamse en Haagse regio zijn samen goed voor bijna zestig pro cent van de werkgelegenheid in Zuid-Holland. Omzet bedrijven Zuid-Holland blijft achter LEIDEN Het Zuidhollandse bedrijfsleven heeft een redelijk jaar achter de rug. Toch heeft het een veer moeten laten ten opzichte van het Nederlandse bedrijfsleven in zijn totaliteit. Landelijk gezien was 1989 een goed jaar. Tot die conclusie komen de Vereniging van Kamers van Koophandel, het Instituut voor Ruimtelijke ordening-TNO en het bankwezen in een gezamen lijk onderzoek naar 'De vitaliteit van het Nederlandse bedrijfsle ven in 1989'. De ontwikkeling van het be drijfsleven in Zuid-Holland, ver deeld in zes regio's, blijft achter bij het landelijke beeld. Grote boosdoener was het achterblij ven van de omzet. Alleen in het zuidoosten van de provincie lag de omzet boven het landelijk ge middelde. Vooral de kleinere bedrijven hebben dat gemiddel de omlaag getrokken. In de regio Leiden scoorden de zakelijk dienstverlening en de detailhandel food laag; beter was het gesteld met de machine industrie. Positief was ook de investeringsontwikkeling. Kamer praat in mei over aantal politieregio's DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat in principe akkoord met de vorming van regionale politiekorp sen. Over de indeling van de politie regio's heeft de Kamer nog geen uit spraak gedaan. Half mei praat de Kamer verder over het gewenste aantal regiokorpsen. Het is de be doeling dat in dit gebied de korpsen uit de Leidse en Alphense regio en de duin- en bollenstreek worden sa mengevoegd. Er is herhaaldelijk voor gepleit om ook Gouda daarbij te voegen. De Kamer ziet het liefst een doel uitkering voor de politie, van waar uit de politieregio's worden gefi nancierd. Verder willen de fracties dat het openbaar ministerie wordt versterkt zodat justitie haar taken beter kan vervullen. De Kamer wenst verder dat het beheer van de nieuwe regionale korpsen moet be rusten bij een beheersraad, waarin alle burgemeesters in die regio zit ten. Vanuit de lokale politiek is hier tegen overigens verzet gerezen om dat de invloed van raadsleden daar mee zou verminderen. De Kamer heeft een motie aangenomen, waar in staat dat de verantwoordelijk heid voor de lokale politiezorg bij de burgemeester berust, die hier over verantwoording is verschul digd aan de gemeenteraad. Het da gelijks bestuur van de regionale po litie moet door de burgemeester van de grootste gemeente worden ge voerd. Het parlement aanvaardde ook een motie van het VVD-Kameiiid Dijkstal waarin de regering wordt gevraagd een samenwerkingsor gaan van de regionale politiekorp sen in het leven te roepen. Dit ter bevordering van de onderlinge af stemming van beleid en samenwer king tussen de regionale politie korpsen. Een andere motie van Dijkstal, die de regering vroeg voor 1 juli de politiesterkte uit te breiden, werd verworpen. DEBATTOERNOOI - De Leidse studentendebatstichting MASQ or ganiseert op 3 april de voorronde van het Leids Studenten Debattoer- nooi 1990. Enkele prominenten, on der wie WD-kamerlid Jorritsma die zelf altijd zo aardig debatteert met minister Maij-Weggen, selecte ren de twee beste teams. Aandeelhouders EWR bezorgd over nieuwe tariefsverhogingen daalde. De Bollenstreek geeft een meer dan gemiddelde groei te zien. Ver antwoordelijk hiervoor zijn de be komt in november in Hoofddorp een symposium over de splitsing van de provincie Holland in Zuid- Holland en Noord-Holland, 150 jaar drijfstakken handel, horeca, ban- geleden. Noord-Holland trok uitein- ken, reparatiebedrijven, verzeke- ringswezen en zakelijke dienstver lening. Daarentegen noteerden lemmermeer moet behoren. landbouw, visserij en bouw minder banen, de werkgelegenheid in 'bollen' zelf groeide niet. De detailhandel, groothandel. Rond deze herdenking worden een gedenkboek en brochure uitge geven en wordt er een recreatieve fietstocht gehouden. LEIDEN - Aandeelhouders van de EWR maken zich zorgen om de ta riefsverhogingen die dit nutsbedrijf de komende jaren wil doorvoeren. Ze zijn er nog lang niet van over tuigd dat de directie alle mogelijk heden heeft onderzocht om prijs verhogingen te voorkomen, zo bleek gisteren tijdens een algemene aandeelhoudersvergadering van de EWR. Een ABN- en een Amro-filiaal in een straat, zoals in de Dorpsstraat in Hazerswoude. is een veel voorkomende situatie. Amro-topman Nelissen heeft toegezegd dat na de fusie beide filialen kunnen blijven bestaan, "omdat ze allebei klanten ontvangen". Volgens de vakbonden is die toezegging 'pure verlakkerij'. (fotu s John Hakkaart» Woordvoerder Dienstenbond CNV: fel dat grotere gemeenten bestuurs- krachtiger zijn. Juist in de kleine ge meenten is de betrokkenheid en daarmee de slagvaardigheid van ambtenaren veel beter. De staatssecretaris zei de conclu sies van het rapport niet op voor hand te kunnen onderschrijven: "Ik ken behoorlijk wat gemeenten die na de herindeling juist tevreden zijn met de resultaten. Die meer be stuurskracht hebben dan voor heen". REGIO/WOERDEN - Zeker de helft van de Amro- en ABN-filialen in de Leidse regio gaat op korte termijn dicht. Dat verwacht althans Ton de Zeeuw van de Dienstenbond CNV, nu de fusie van beide banken op sta pel staat. "Ik kan niets anders con stateren, want de fusie is bedoeld om de winst te verhogen. De kosten die beide banken maken bestaan voor 70 procent uit salarissen. Dus de winst moeten komen uit het ver lagen van de personeelskosten". In totaal werken in de Leidse en Alphense regio en de duin- en bol lenstreek 800 mensen bij beide ban ken. Er zijn 25 filialen van de Amro- bank, de ABN heeft er 21. Het overleg tussen vakbonden en de fuserende banken zal binnen drie weken in een beslissend stadi um zijn, zo verwacht Dick Hamaker van de Dienstenbond FNV. "Er is grote onrust onder de mensen, om dat er van directiewege totaal geen zekerheid wordt geboden". Beide banken deden gisteren de toezegging dat er binnen enkele we ken samen met de vakbonden een opzet voor een sociaal plan zal wor den gemaakt. Hamaker: "Maar al bij voorbaat wordt niet de verzekering gegeven dat de werkgelegenheid 'kan worden gehandhaafd. Gespro ken wordt over het verdwijnen van zeker 10.000 banen, maar ik vrees dat het er meer zullen zijn. Zeker nu het automatiseringsproces bij beide ondernemingen in volle gang is. Dat zal op zichzelf ook banen kosten". De Zeeuw vreest dat de fusie wordt gebruikt om de overcapaci teit aan personeel, die door de auto matisering vooral bij de ABN is ont staan. op te lossen. "Wanneer de on derhandelingen over een sociaal plan beginnen, zal ons uitgangs punt zijn dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen". Willen de werkgevers daaraan geen gevolg geven, en De Zeeuw heeft al bij voorbaat grote argwaan, dan sluit hij acties onder het personeel van beide banken niet uit. "Nu al mel den zich tientallen nieuwe leden per dag aan. Bij de FNV zal het niet an ders zijn". Hamaker zal erop hameren dat er goede regelingen komen: "Een af vloeiingsregeling voor 57-jarigen geeft natuurlijk al verlichting. Maar de angst bestaat dat de banken zich beroepen op een ontsnappingsclau sule in hun sociaal beleidsplan. Daarin staat dat bij calamiteiten de werkgelegenheid niet zonder meer kan worden gewaarborgd. Ik heb aanwijzingen dat deze fusie onder de 'calamiteiten' valt en dat er dus een beroep gedaan gaat worden op de ww-pot. Maar dat zou pure onzin zijn. Het zijn met hun miljoenen winsten geen noodlijdende bedrij ven. Een beroep op die pot, waarbij ontslagen werknemers een werk loosheidsuitkering krijgen die door het bedrijf tot 100 procent wordt aangevuld, zou dus op oneigenlijke gronden gebeuren". De toezegging van Amro-topman Nelissen dat waar in een straat van beide banken een filiaal is geves tigd, zoals bij voorbeeld in Hazers- woude-dorp, er niet per se één van beide zal sluiten, stelt Hamaker evenmin gerust. "Dat is verlakkerij. Een zoethoudertje. Je kunt op je vingers natellen dat als beide filia len vlak bij elkaar zitten er één dicht gaat. En dan kun je een aantal per soneelsleden naar dat andere filiaal verkassen, maar toch zullen er klap pen vallen". 'Strengste eisen aan verbrandingsoven' DEN HAAG - De nieuwe vuilver brandingsinstallatie, die waar schijnlijk in Leidsehendam wordt gebouwd, zal aan de strengste milieu-eisen voldoen. Die verzeke ring gaf de Leidse oud-wethouder Kuijers - voorzitter van de SAVA - vanochtend tijdens een vergadering van de provinciale commissie milieu. de garantie gegeven dat de vuiloven de Richtlijn Ver branden 1989 niet zal overschrijden. Die richtlijn is zo scherp dat geen enkele bestaande installatie er aan voldoet. Kuijers zal van de fabrikanten ei sen dat zij hun 'stellige verzekering' omzetten in een schriftelijke garan tie. Hij sluit niet uit dat de organisa tie daarbij een dwangsom laat opne men voor het geval de fabrikanten hun beloften niet nakomen. wijk en Voorschoten stelden dat de financiéle plannen tot dusver vaag zijn en dat de noodzaak van tariefs verhogingen nog niet zijn aange toond. De Alphense wethouder Molle- ma, president-commissaris van de EWR, verklaarde gisteren dat de plannen nog niet meer zijn dan een 'richtingaanwijzer' voor toekomstig beleid. Ze moeten nog nader wor den uitgewerkt en dan wordt vol gens Mollema vanzelf wel duidelijk óf de tariefstijgingen noodzakelijk zijn en hoe ze uiteindelijk zullen uit vallen. Zoals het er nu naar uitziet schat de EWR dat de komende paar jaar verhogingen van gemiddeld 20 gul den per gezin nodig zijn. Die moe ten vooral worden doorgevoerd om de elektriciteitslevering kostendek kend te maken. Ondanks hun kriti sche kanttekeningen gingen de aan deelhouders gisteren overigens ak koord met de financiéle plannen. - Menigen voorbijganger zal hei deze week zijn opgevallen dat de wel wat antieke tabakswinkel op de Haarlemmerstraat hoek Vrouwesteeg, in een modernen koekbakkerswinkel is geme- tamorphoseerd. Dit heksenpro ces heeft plaats gehad in den zeer korten tijd van 12 dagen; een bewijs dus dat men hier ook wel vlug kan bouwen. De archi tect, de heer Jacs. Van der Heg den, als het ware de aangewezen man voor zulk een spoedstuk, heeft aanspraak op een woord van lof, en zal stellig tevreden zijn over zijne medewerkers. Vijftig jaar geleden: - De minimumprijs voor tulpen is thans gesteld op 10cent per do zijn. Bij doordraaien wordt er 8 cent per dozijn uitbetaald. - De politie te Oegstgeest heeft te gen een persoon uit Leiden pro cesverbaal opgemaakt wegens het fotografisch opnemen van daarvoor door het Departement van Defensie verboden plaatsen in de gemeente. - De Finsche president Kallo heeft gisteren den van het front teruggekeerden veldmaarschalk Mannerheim in zijn villa te Hel sinki een bezoek gebracht om hem dank te betuigen voor de diensten aan de landverdedi- ging bewezen. Naar verluidt be loopt de oorlogsschade in Fin land volgens de tot dusverre op gestelde beramingen ongeveer een milliard Finsche marken. Ongeveer 500.000 Finnen hebben al hun wereldsche bezittingen verloren. Duizend Zweedsche arbeiders zijn te Helsinki aan gekomen om de Finnen te helpen in hun wederopbouw-werk. In de komende dagen worden nog 5000 anderen verwacht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15