Sociale vernieuwing: veel woorden, maar weinig geld 1 Keus voor CDA in college een historische beslissing j TULPENKONINGIN Leidse ambtenaren smeden veel plannen Volgens ambtenaren werkt Leiden al veel langer met de uitgangspun ten van de met veel bombarie gepre senteerde ideeën van de sociale ver nieuwing. Genoemd wordt het suc cesvolle experiment van de omge vingsvaklieden dat de gemeente en kelejaren geleden in de wijken Pan- cras-Oost en de Slaaghwijk startte. Langdurig werklozen ruimen in de wijk rotzooi op en plegen herstel werkzaamheden. Twee vliegen in één klap kortom, want mensen ko men zo aan werk, houden wijken die extra zorg behoeven op orde, zorgen voor sociale veiligheid. Leo Meijer, hoofd afdeling stads beheer, meent dat het verbeterings plan van de verpauperde Slaagh wijk even zeer een schoolvoorbeeld is van sociale vernieuwing. Behalve het opknappen van de woonomge ving, wordt er een sociaal beheers plan gemaakt. Er komen huismees ters, de buitenverlichting wordt verbeterd en er komt kinderop vang. "Toen we twee jaar geleden met het plan begonnen was het woord nog helemaal niet uitgevon den", zegt Meijer laconiek. In die zin komt er dus ook weinig verandering voor Leiden. PvdA-lei- der Kok doelde met zijn kleine revo lutie dan ook met name op het door breken van de zogenaamde verko kering van de rijksoverheid. Ge meente-ambtenaren kampen met het hardnekkige verschijnsel dat ministeries hun eigen winkeltje af schermen. Het verkrijgen van sub sidie voor een onderwijsproject kost vreselijk veel moeite, omdat elk ministerie zijn eigen regeltjes en eigenaardigheden heeft. Dat probleem gaat helemaal spe len indien voor een project, zoals dat van de sociale vernieuwing, de steun van verschillende ministeries nodig is. Het kabinet Lubbers heeft het klaargespeeld om die muren te slechten en ministeries afstand te laten doen van privileges. De ge meenten krijgen nu simpel gesteld de bulk geld en hebben de vrijheid resultaat als de afgedankte appara ten worden opgehaald. In de ge meentewerkplaats wordt de voor het milieu schadelijke koelvloeistof afgetapt. De gemeente verwacht het eerste jaar zo'n honderd koelappa- raten op te halen. De kosten van het inzamelsysteem worden geschat op zevenduizend gulden. Als andere bijdrage aan het milieu stelt het college een proef voor waarbij de burgers hun tuinaf val, ook op zaterdagmorgen, naar de gemeentewerkplaats kunnen bren gen. Op dit moment gaat jaarlijks zo'n zeventigduizend kilo van dit af val naar de vuilverbranding in Lei den. Alkemade verzorgt het trans port vanaf de gemeentewerkplaats naar een groenrecyclingbedrijf in Rijpwetering. De kosten hiervoor worden begroot op tienduizend gul den. Na een jaar wordt bekeken of de proef wordt voortgezet en of daarvoor geld in de begroting moet worden opgenomen. Stoelendans "Indien de regering doet wat ze be looft, is er zeker sprake van een re volutie", zegt Arjan Vermeulen. Hij is coördinator van de groep ambte naren die hun hoofd breken over de plannen die Leiden bij de regering gaan indienen. Deze werkgroep was razendsnel gevormd. Wat dat be treft lijkt nog steeds de geest van oud-wethouder Waal bij de ambte naren rond te zweven. In de jaren zeventig kreeg Leiden bij de verde ling van de stadsvernieuwingsgel- den een onevenredig groot deel. Leidse ambtenaren mogen dan meesters zijn in het binnenslepen van subsidies, het blijft de vraag hoe het geld binnen de gemeente wordt verdeeld. "Daarover is nu al een stoelendans ontstaan", zegt een hoofd van een afdeling. Probleem is echter dat de hoeveelheid geld uit Den Haag per salo niet groter is dan nu. Er moeten kortom keuzes wor den gemaakt en afdelingen teleur worden gesteld, met alle frustaties van dien. Daarbij komt dat het Leidse amb tenarenapparaat net zo verkokerd is als op Rijksniveau. Niet voor niets begon het college van B en W vorig jaar met het FIKS-project, een po ging om afdelingen wat beter met elkaar te laten samenwerken. De re sultaten daarvan zijn nog steeds niet echt zichtbaar. Vraag aan de ge meentereiniging of ze het vervuilde grasveldje bij u voor schoon maken en de kans is groot dat bij aankomst zeggen: 'het spijt me, dat deel komt voor rekening van de plantsoenen dienst'. Gouden speld voor Van der Hoeven LEIDEN - Emiel van der Hoeven heeft gisteren, uit handen van bondsbestuurslid K. Langeveld, de gouden speld van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Gymnas tiek Bond ontvangen. Hij heeft ruim 25 jaar deel uitgemaakt van de redactie van het clubblad van de gymnastiekvereniging Excelsior, was lid van de toenmalige pers- en propagandacommissie en vervulde twaalf jaar lang de functie van twee de secretaris. Bij zijn aftreden werd Van der Hoeven al benoemd tot lid van verdienste. Tot op de dag van vandaag beheert hij nauwgezet het verenigingsarchief. In december is Van der Hoeven 40 jaar lid van Ex celsior. Henny Sieval trad gisteravond af als bestuurslid van Excelsior. Hij vervulde ruim 25 jaar diverse func ties, waaronder het penningmees terschap. Sieval stelde geen prijs op de onderscheiding omdat hij zijn werk als een hobby beschouwt die niet beloond hoeft te worden. Wel werd Sieval benoemd tot lid van verdienste van de gymnastiekvere niging. SCHIPHOL De Nieuwzeelandse tulpenkoningin zal eind april figure ren op één van de praalwagens van het door de Bollenstreek trekkende bloemencorso. De 23-jarige Yvonne Rood, die vorig jaar tot 'Tulip Queen' werd gekroond, kwam deze week in het gezelschap van haar zus Angela rechtsop Schiphol aan. De Nieuwzeelandse is van Nederlandse afkomst een van de voorwaarden voor de uitverkiezing. Haar vader komt oorspron kelijk uit Heerhugowaard, haar moeder uit Ede. «foto pr> REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Pex Langenberg blijft fractievoorzitter van een partij die niet in het college zit. LEIDEN - Het is nog steeds niet duidelijk wat de prachtige term sociale vernieuwing voor Lei den gaat betekenen. Leidse ambtenaren maken overuren met het smeden van plannen om problemen in Leidse wijken te bestrijden, maar het is de vraag of er voor al die plannen wel geld is. Minister Kok van fi nanciën noemde het een kleine revolutie, maar of dat voor de Sleutelstad gaat gelden is zeer de vraag. door Meindert van der Kaaij Ondanks de economische opleving dreigen bepaalde groepen mensen definitief uit de boot te vallen. Veel werklozen wonen in verpauperde buurten, hebben geen of weinig op leiding, hebben geen uitzicht op een andere toekomst. Er is soms sprake van verslaving aan alcohol of drugs. In bepaalde wijken wonen veel meer allochtonen dan in andere buurten. Een samenklontering van problemen, waarvoor een gebun delde aanpak noodzakelijk, zo meent het kabinet. Kern van de sociale vernieuwing is dat mensen in zogenaamde pro bleembuurten niet op een deelge biedje worden geholpen, maar dat er een totale aanpak komt. Rijk, lo kale overheden en instellingen moeten kortom niet meer langs el kaar heen werken, maar gezamen lijk wat aan de benarde situatie iets doen. Daarbij sluit het kabinet met gemeenten, waaronder Leiden, een zogenaamd convenant, waarin de doelstellingen worden opgenomen. Geld dat de gemeente tot nu toe ver snipperd kreeg, wordt nu gebun deld in een grote uitkering. Per sal do komt er dus niets extra. Alkemade gaat oude koelkasten en diepvriezers apart inzamelen ALKEMADE - Afgedankte koel kasten en diepvriezers in Alkemade worden in het vervolg apart opge haald. Een tweede maatregel om het milieu te verbeteren is de ge scheiden inzameling van tuinafval. De commissie milieuzaken buigt zich volgende week over de voostel len van het college. Alkemade wilde in eerste instan tie dat de burgers oude koelkasten en diepvriezers bij de gemeente in leverden. Burgemeester en wethou ders verwachten echter een beter De brug I Toen D66-lijsttrekker Pex Lan genberg vorig jaar als coverboy het magazine Ambtenu van het ministerie van binnenlands za ken opsierde, voorspelden wij al dat er een grote verkiezingsover winning in het verschiet lag voor de Leidse democraten. Zo'n op en top D66-jongen is voor de Veroni- ca-generatie immers heel wat aar diger om je stem op uit te brengen dan zo'n grijnzende WD'er in driedelig grijs of zo'n Mina Bak- graag van Groen Links. Die dynamische pose, die bru tale jongensachtige blik, die spor tieve glimlach maakte meteen duidelijk dat Pex Langenberg de verleidingskunst volledig mees ter was: de ideale stemmentrek- ker dus. We hebben gelijk gekre gen. Seksy Pexy sleepte zes zetels winst in de wacht voor de demo craten. Zijn tweemansfractie groeide uit tot de 8 leden tellende tweede partij van de stad. Groter dan de WD, net zo groot als het CDA. Winnaar D66 was aanvankelijk helemaal beduusd van de stem busuitslag maar eiste, bij monde van fractievoorzitter Langenberg, wel meteen twee zetels op in het te vormen college van B en W. Binnen en buiten de partij rees evenwel onmiddellijk de vraag of D66 wel voldoende kwaliteit in huis had om twee dagelijks be stuurders voor de stad af te leve ren en daarnaast nog in staat zou zijn een fractie van formaat over eind te houden. Andere kritiek waarmee Langenberg om de oren wordt geslagen is dat dat de geko zen D66'ers niet beschikken over wortels in de Leidse samenleving en, zo schreef deze krant vorige week, bestuurlijk onervaren zijn. Langenberg reageerde furieus op de aantijgingen. Hoe we er bij komen om dat soort dingen te denken. Wel, Jan Hoekema, voor malig fractievoorzitter en de hui dig nummer 8 op de lijst, heeft het ons zelf verteld. Toen Hoekema vorig jaar afscheid nam van de ge meenteraad verklaarde hij in een interview- in deze krant dat de D66-achterban bestaat uit 'vrij- zwevende mensen, veel forensen die er notie van hebben dat D66 landelijk een heel aardige partij is en plaatselijk dus misschien ook wel. Mensen die iets van politiek weten maar zich totaal niet be kommeren om de dagelijkse praktijk in Leiden. Wat wij mis sen is een duidelijke achterban die zijn wortels heeft in de stad', aldus Jan Hoekema ruim een jaar geleden. Wie zijn wij om iemand die zo geworteld is in D66 tegen te spreken? De brug (2) Dezer dagen overhandigde Pex Langenberg ons overigens een lijstje met informatie over de 8 nieuw gekozen raadsleden van zijn fractie. Jan Hoekema heeft gelijk, blijkt ook daaruit. Op één na bestaat de fractie uit forensen van wie de meesten werkzaam zijn bij één of ander ministerie of bij de Tweede Kamer. Natuurlijk beschikken de dame en heren al lemaal over een goed stel hersens. Dat is wel duidelijk. Maar wortels in de Leidse samenleving? Slechts één van de D66-raadsle- den is geboren en getogen in Lei den. Zes andere wonen 10 jaar of langer in deze stad. Tuurlijk heb ben ze allemaal wel in de commis sie-zus of de commissie-zo geze ten, een blaadje voor de partij rond gebracht of zijn ze lid van de tennisvereniging zoals de politi cologe Patricia Verzantvoort (29). Patricia zou maar bij weinigen in de D66-afdeling bekend zijn. Ze heeft haar sporen in de plaat selijke politiek nog niet verdiend. Maar als medewerker van de Tweede-Kamerfractie wordt ze evenwel geacht het nodige van de politiek af te weten. Verzantvoort wilde wel kandidaat zijn voor de Leidse democraten omdat ze be langrijk vond dat er vrouwen op de lijst staan. Op eigen verzoek zou ze een onverkiesbare plaats op de lijst innemen. Tot haar stomme verbazing belandde ze vorige week woensdag toch op het pluche. Als enige vrouw bij de acht gekozen D66-raadsleden haalde ze en passant ook nog het respectabele aantal van 1190 voorkeurstemmen en is het dus wel heel moeilijk om de pijp aan Maarten te geven. Een verkiesbare plaats in de raad was dus zeker niet de bedoe ling. Verzantvoort schrok zich vo rige week dan ook rot van de ver viervoudiging van de D66-raads- fractie. "Ik vond de zevende plaats op de lijst prima", verklaar de ze daags na de verkiezingen in de Volkskrant. "Ik zou toch niet gekozen worden, zodat ik rustig nog wat ervaring in de Leidse po litiek kon opdoen. De enige par tijervaring is mijn lidmaatschap van de redactie van het afdelings- krantje. Ik zorg er voor dat het re gelmatig verschijnt en dat ande ren stukjes schrijven. Maar die er varing leek me nogal wat weinig". Wie zijn wij om dat tegen te spre ken? Patricia Verzantvoort zegt zich te zullen inzetten om de kloof tus sen kiezers en raadsleden, het voornaamste probleem van de laatste raadsverkiezingen, te overbruggen. "Dat is een cliché", geeft ze toe, maar ze weet niets or- ginelers te bedenken. Denken en Doen In deze krant van maandag 26 maart stond een bericht waaruit bleek dat de bewonerscommissie Denken en Doen zichzelf heeft opgeheven. Als reden werd een ruzie met de bewo- nersgroep van de Opaalstraat ge noemd. Voor de rest weigerde woordvoerster Van Leeuwen ieder commentaar. Tenminste, dat lijkt zo. Want in een aan W. de Leen van de Opaalgroep gerichte brief kan deze mevrouw het toch niet laten om een medebewoner zwart te ma ken. Zij verwijt hem dat hij zich op de bewonersavond van 22 maart 'onbeschoft gedroeg'. De Leen gaf deze informatie door aan uw journa list. Het gebeurt wel vaker dat men sen gaan schelden wanneer ze geen argumenten meer hebben. Hoe komt dat toch? Het verhaal begint in juli 1989. Evenals nu waren er veel bewoners die klachten hadden. Aanvankelijk ging het om kosten die door de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) zonder overleg in rekening werden gebracht. Later komen daar de klachten over de slechte verwar ming bij. Omdat men weinig gehoor vond, noch bij de WBL, noch bij de bewonerscommissie, besloten on- De brug (3) Winnaar D66 lijkt thans de verlie zer te worden van de collegevor ming. De PvdA-fractie kiest in meerderheid voor een college met het CDA en Groen Links. Daarmee is D66 op een zijspoor gerangeerd. De democraten lijken patent te hebben op de rol van verliezer bij de collegevorming. Sinds de te loorgang van het linkse college dat Leiden van 1974 tot 1978 re geerde (met D66-wethouder Oos terman) is het telkens slecht afge lopen met de democratische be- stuursaspiraties. In 1978 sloeg de toenmalige D66-fractievoorzitter Hoekema een brug tussen de PvdA en de WD door zijn steun aan een links dergetekenden om de koppen bij el kaar te steken. Tevens deden wij een beroep op Kees Walle van de Stichting Welzijn. Hij adviseerde ons uitdrukkelijk om toch de bewo nerscommissie in te schakelen en samenwerking te zoeken. Vervol gens zonden wij 'Denken en Doen' op 22 juli een brief waarin alle klachten waren vervat. Tevens ver zochten wij om een gsprek. Deze brief werd, afgezien van een niets zeggend telefoontje van mevrouw Van Leeuwen, nooit beantwoord. De bewonerscommisie Denken en Doen liet pas wat van zich horen toen wij in januari een bewonerscir culaire verspreidden waarin werd opgeroepen om de huismeestersen quête van de WBL te boycotten. De ze actie werd ons niet in dank afge nomen. Te meer omdat al tijdens het eerste gesprek bleek dat me vrouw Van Leeuwen er voorstander van was om in onze buurt (a raison van 17 gulden per maand) een huis meester aan te stellen. Toch werd tot samenwerking besloten. Dat was niet gemakkelijk, want ook op andere punten toonde de bewoners commissie veel vertrouwen in de WBL en weinig begrip voor het 'ge zeur' van de bewoners. Inmiddels zat onze groep met een fiancieel probleem. De uitgaven voor drukwerk, koffie en telefoon kosten bedroegen inmiddels een kleine 170 gulden. Mevrouw C. Boutard, lid van het overkoepelen de orgaan van de bewonerscommis- college te onthouden. Toen die twee partijen elkaar hadden ge vonden was D66 niet meer nodig en werd de brug uit de weg ge ruimd. Vier jaar later waarschuw de Hoekema dat de PvdA geen knip voor de neus waard is als zij D66 opnieuw zouden laten vallen. De verkiezingsuitslag maakte een voortzetting van het PvdA-WD- college evenwel logisch. Vier jaar geleden streelden de socialisten naar een verbreding van het college maar ging Groen Links, in plaats van D66, met een wethouderszetel aan de haal. Nu de WD aan de kant is gezet blij ken de christen-democraten een aantrekkelijker partner dan de Democraten '66. D66 was een par tij die de afgelopen vier jaar niet in de oppositie zat en blijft een partij die niet in het college zit. LEIDEN - Een historische beslis sing in de politiek, zo is het be sluit van de PvdA om te streven naar een college met het CDA en Groen Links zeker te noemen. Na zestien jaar buitenspel te hebben gestaan, krijgt het CDA eindelijk weer een kans om deel te nemen aan het Leidse college. door Henny van Egmond Na de verkiezingen in 1974 viel het CDA voor het eerst uit de boot. Er werd een links college gevormd dat steunde op een krappe meerderheid in de raad. Regelmatig dreigde het college uiteen te vallen. Het zijn jaren waarin vergaderingen tot diep in de nacht duurden. De strijd in het college verlamde het stadsbe stuur. Voor de PvdA was dat reden om na de verkiezingen in 1978 te kiezen voor de WD. Een keus voorjaren, zo zal later blijken. Er werd door PvdA'er Van Dam en WD'er Kuijers snel een college gevormd. Kenmerkend voor het college waren de strakke afspra ken in het collegeprogramma. Na jaren van stuurloosheid werd de verbetering van de stad met volle kracht aangepakt. Het was de tijd waarin de PvdA-wethouders Waal en Tesselaar miljoenen aan rijkssubsidie naar Leiden wisten te halen. Vier jaar later onderhandelde, de PvdA na de verkiezingen met de WD én het CDA. Hoewel van tevoren steeds werd beweerd dat sies (OOBK), verzekerde ons dat wij deze uitgaven bij de bewonerscom missie konden declareren. Voor een goed begrip: iedere commissie krijgt jaarlijks een bijdrage voor de bestrijding van gemaakte kosten. Tot ieders verbazing weigerde Denken en Doen bij monde van me vrouw Van Leeuwen om deze kos ten te vergoeden. Toen de commis sieleden op 22 maart ook nog eens weigerden om tijdens de gezamen lijk belegde vergadering achter de tafel plaats te nemen was de maat vol en een vertrouwensbreuk on vermijdelijk. Tekenend is trouwens de manier waarop mevrouw Van Leeuwen re ageert. In plaats dat zij en haar me de-commissieleden hun optreden volgens het Huishoudelijk Regele- ment van de WBL verantwoorden op de bewonersvergadering van 24 april aanstaande, gaat zij de kwestie 'eerst met de WBL bespreken'. Daarmee beledigt ze niet alleen ons, maar ook de andere bewoners van ons complex. Over onbeschoft ge sproken... J. Devilee, R.ter Haar, C. Leijendekker, p/a Opaalstraat 153, Leiden. De la Mar Op de avond van de verkiezingen zei D66 dat de partij misschien wel samen wilde werken met het CDA. Dat beviel wethouder De la Mar niet. Hij kon dat niet begrijpen, om dat D66 eerst in een progressieve sa menwerking wilde. Hij stelde in de Leidse Courant van 22 maart vast dat D66 helemaal niet in een pro gressief programma is geïnteres seerd. Wat schetst mijn verbazing toen ik een dag later, in het Leidsch Dag blad, las dat Groen Links eventueel wel met het CDA wil samenwerken. Maar misschien is Hans de la Mar het wel niet eens met zijn eigen par tij Groen Links? Als dat zo is, komt hij natuurlijk niet "terug, want: een man een 'man, een woord een woord. Of is De la Mar ook omge zwaaid. In dat geval zien we hem wel terug. Daar durf ik om te wed den Hans, want ik weet wel dat jouw wethouderssalaris drie maal zo hoog is als mijn uitkering. Wat is toch de reden van die lage op komst? Ben ik even blij dat ik niet heb gestemd op 21 maart. J. de roode, Hoflaan 123, Leiden. (naschrift redactie: wethouder De la Mar stort 25 procent van zijn bruto salaris in de plaatselijke partijkas.) Informatie over verbreding van A4 LEIDEN - De plannen van Rijkswa terstaat voor de verbreding van de A4 staan op de agenda voor de ver gadering van de commissie ruimte lijke ordening die op 11 april wordt gehouden. Rijkswaterstaat geeft tij dens de openbare vergadering in het Gulden Vlies (Breestraat 125) een toelichting. Het aanvangstijd- stip van de vergadering is nog onbe kend, maar wordt bekend gemaakt via de gemeentelijke advertentie. SASSENHEIM Het organisatie bureau Krekel, Van der Woerd, Wouterse uit Rotterdam zal waar schijnlijk worden belast met een onderzoek naar het functioneren van het werkvoorzieningsschap Het Spektrum in Sassenheim. Het dage lijks bestuur van de sociale werk plaats zal op korte termijn overleg voeren met dit bureau en is gemach tigd een contract voor de werk zaamheden af te sluiten. De meerderheid van het ambte naren orgaan van overleg en het er grote programmatische ver- J schillen waren tussen het CDA en de PvdA, bleek dat bij een nadere J bestudering van de twee pro- gramma's niet het geval te zijn. Toch koos de PvdA uiteindelijk J voor de VVD. Vanwege de be- t stuurlijke continuïteit, zo luidde de verklaring. In 1986 werd er niet onderhan- deld met het CDA. De PvdA sprak direct na de verkiezingen uit dat in principe het college met de WD moest worden voortge- zet. Dat gebeurde, hoewel er één i belangrijke verandering was: j Groen Links werd erbij gehaald. Na de verkiezingsnederlagen van de PvdA en de VVD van vori- ge week is voortzetting van het huidige college onmogelijk. Het draagvlak in de gemeenteraad is onvoldoende, zo constateren PvdA en Groen Links. De PvdA-fractie heeft nu geko- zen voor het CDA als partner. Voortzetting van de samenwer- king met Groen Links stond niet ter discussie. Gezien 'de positieve ervaringen' is samenwerking met Groen Links zelfs 'het uitgangs- punt voor een nieuw te vormen college', aldus PvdA-onderhan- delaar Van Dongen. Het CDA is erbij gehaald van- wege de binding met de maat schappelijke organisaties in de stad. Het CDA mag 'daardoor in staat worden geacht een goede in vulling te geven aan de wens de politiek dichter bij de Leidenaar te brengen', zo meent de PvdA. En juist op dat punt - de wortels in de Leidse samenleving - schiet j D66 volgens de sociaal-democra- ten tekort. Schouwburg (3) Over de toestanden bij de schouw-' burg is zoveel gepubliceerd, heb ben zovelen hun mening gegevenj dat het zo langzaamaan iedereen de strot wel uitkomt. Toch menen de ondergetekenden nog eenmaal hun verwondering en ergernis kenbaar! te moeten maken over de in deze) kwestie voor de gewone burger vol strekt onbegrijpelijke gang van za ken. Met name het ontslag van ad junct-directeur Kagie ligt ons zwaar! op de maag. Het verschil in de ver-i wijten die directeur Boelen en ad junct-directeur Kagie kunnen wor den gemaakt is duidelijk. Voor zo-( ver die tenminste aan de openbaar heid zijn prijsgegeven. De directeur bevoordeelt zich ten nadele van de gemeente. Het bedrag doet er niet toe. Het strafbare feit telt, vinden wij. Er bestaan geen tabellen voor fraudebedragen waarbij ambtena ren wel of niet worden ontslagen (Terzijde: dat is toch eigenlijk wel jammer. Nu weet immers geen ambtenaar tot hoever hij kan gaan). De kwestie die bij Kagie de deur naar het onvoorwaardelijk ontslag kennelijk wijd openzette was de kwestie rond het volksdansfestival. Kagie vulde een subsidieverzoek aan de provincie opzettelijk foutief' in omdat hij bang was dat er anders geen geld zou worden overgemaakt. Afgezien van de vraag wie hier de eerst benadeelde is, de gemeente of de subsidiegever (i.e. de provincie) en wie dus Kagie in eerste instantie ter verantwoording zou moeten roe pen, blijft de vraag of Kagie zich de subsidiegelden dan wel een deel daarvan heeft toegeëigend. Niet be kend en niet bewezen. Juridisch ge zien dus niet. Tot op heden. Plichtsverzuim van Kagie vormt, dat. mag worden geconcludeerd uit hetgeen de heer Bordewijk aan het Leidsch Dagblad te Kennen heeft gegeven (zie het artikel in deze krant van donderdag 15 maart jl.) de redén, zo niet de belangrijkste re- j den (andere redenen blijven in duis- 1 ternis gehuld), voor het onvoor waardelijk ontslag. Pleegde direc teur Boelen dan geen verzuim? Hij is toch de hoogste ambtenaar van de schouwburg en dus ook de eerstver- j antwoordelijke? Temeer nu om trent de taakverdeling geen duide lijkheid was (en is?). Hij had deze hele onverkwikkelijke zaak moeten voorkomen. Diefstal en plichtsverzuim weegt dus niet zo zwaar als plichtsverzuim alleen. Boelen wordt voorwaarde-1 lijk ontslagen hetgeen de facto bete kent dat hij mag blijven zitten. Ka gie gaat onvoorwaardelijk de laan uit. Van justice for all blijft hier naar onze mening niets over. Ruud van Zijp, Piet Hiestand, Erik Nelemans, Ernst Blansjaar, Paula Klap, Frank Bonte, p/a Johan Wagenaarlaan 10, Leiden, j centraal orgaan van overlegorga- nen, waarin de personeelsleden van Het Spektrum zijn vertegenwoor digd, heeft zijn voorkeur voor het Rotterdamse bureau uitgesproken, i De directe aanleiding voor het or ganisatie-onderzoek is een rapport dat het Sociaal Adviescentrum (SAC) uit Katwijk onlangs uit bracht over een groot aantal mis standen bij Het Spektrum. Met na- 1 me het functioneren van de huidige algemeen-directeur werd in dit rap port aan de kaak gesteld. Rotterdams organisatiebureau buigt zich over problemen bij Spektrum

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14