TAD LEIDEN Financier voor bouw kantoortorens station Miljoenencontract voor inrichting Pesthuis LEIDSCH DAGBLAD Kosten geraamd op 20 miljoen gulden Leidenaar ten onrechte voor baan afgewezen bij Leidse gemeentereiniging s DONDERDAG 29 MAART 1990 LEIDEN - De Haagse pro jectontwikkelaar Mabon, die de plannen voor het Leidse stationsgebied heeft ge maakt, heeft 'een van de grootste beleggers in Neder land' bereid gevonden twee kantoortorens mede te fi nancieren. wenste omvang een terrein voor verwante bedrijven. Het AZL wil Het het eigen terrein waarop nu de oude naai gebouwen staan, voor het Medi- Park gebruiken. In het Mabonplan wordt uitgegaan van woningbouw een MediPark, de gemeente prijs stelt op woning- het ziekenhuis bouw aan die zijde van het station. ook aantrekkelijk voor Leide- om daar te wonen. De ge meente heeft natuurlijk ook een vinger in de pap via het bestem mingsplan. Een MediPark kan het wel meewerken, maar eist dan el ders in de Leeuwenhoek grond. Boks dié nu weer ontstaat. De torens moeten verrijzen naast betreuren wij het als een planning het nieuwe station als de plannen wordt doorkruist, terwijl die ruim is worden uitgevoerd. Volgens direc- opgezet", zegt Boks. Maar hij wil teur Boks, bij Mabon verantwoor- aan het uitstel vooralsnog geen con- delijk voor het commercieel onroe- sequenties verbinden, rend goed. kosten de torens en 'een Mabon heeft het plan klein parkeergaragetje' zo'n twintig AZL voor het MediPark niet jui- iljoen gulden. chend ontvangen. "Wat het AZL op het terrein. Het AZL wil daaraan AZL niet zomaar aanleggen" De Mabondirecteur denkt niet - dat de vertraging door het AZL van niet blij met de vertraging invloed hoeft te zijn op het hele pro- Natuurlijk ject. "We kunnen natuurlijk met de LEIDEN - De gemeente heeft be gin vorig jaar ten onrechte Leide- naar Ron Erades afgewezen voor de functie reiniger algemene dienst. Er is in dit geval een on juiste toepassing geweest van het doelgroepenbeleid. Tot deze be vindingen komt de commissie 'Gelijke Behandeling'. Erades was tot vorig jaar nog werkzaam bij de gemeentereini ging als uitzendkracht van het bu reau START, dat zich richt op het weer aan werk helpen van lang durig werklozen. Erades was daarvoor langer dan een jaar werkloos geweest. Hij solliciteer de januari 1989 naar een van de zes vacatures die de gemeente toen had bij de reiniging. Deze sollicitatie werd echter af gewezen vanwege het doelgroe penbeleid dat de gemeente voert. Binnen het doelgroepenbeleid valt het voorrang geven aan men sen die een achterstandssituatie op de arbeidsmarkt hebben, zoals langdurig werklozen. Binnen dat beleid zijn er echter nog speciale voorkeursregels voor vrouwen en etnische minderheden. Volgens deze regels werden Erades en een andere sollicitant. B. Spijker, af gewezen. Uiteindelijk zijn twee vrouwen en vier kandidaten uit een etnische minderheidsgroepe ring aangenomen. Volgens de commissie Gelijke Behandeling heeft de gemeente echter een fout gemaakt door geen acht te slaan op de algemene regels voor werving van perso neel die ze heeft. Deze bepalen dat interne kandidaten, mensen die al bij de gemeente werken, voorrang hebben op externe kan didaten, ook al behoren deze tot de doelgroepen. Daar kan alleen vanaf worden geweken wanneer het gaat om technische, leiding gevende en hogere functies. De commissie stelt vast dat Erades op het moment van sollici teren een interne kandidaat was voor een functie waarvoor geen hogere opleiding dan lbo werd ge vraagd. Hij had daarmee dus voorrang moeten krijgen op de vrouwen die door de gemeente extern zijn geworven, zo meent Medewerker G. Sunter-Mulder van directie personeel en organi satie zegt de uitspraak van de commissie nog niet goed bestu deerd te hebben en daarop dus geen commentaar kan geven. De advocate T.A.M. Visser van Era des kon nog niet zeggen welke stappen haar cliënt gaat onderne men met deze uitspraak. De uit spraak van de commissie Gelijke Behandeling die een onafhanke lijke instantie is, is overigens niet bindend. De gemeente heeft al eerder bij deze commissie ook een oordeel gevraagd over haar in het alge meen gevoerde voorkeursbeleid. Dat onderzoek is op dit moment nog gaande. Boks is optimistisch over de reali satie van de plannen, hoewel er ver traging optreedt in de procedure. Die vertraging werd eerst veroor zaakt door de discussie in de Leidse gemeenteraad, nu is het Acade misch Ziekenhuis daarvoor verant woordelijk omdat het een onder zoek laat uitvoeren r i feite een commerciële ont wikkeling. Ik geloof niet dat het de eerste doelstelling is van het zieken huis om gebouwen neer te zetten en te verkopen", aldus Boks. "Mabon heeft in het project flink veel com merciële panden. Ik vraag me af of land", aldus Boks,"die de r plannen aan de kant van de stad be ginnen. Op zich kunnen de plannen aan beide zijden van het station los °n- van elkaar worden gerealiseerd. Ik heb begrepen dat de gemeente Lei- het den in ieder geval heeft ingestemd met de door ons opgestelde plannen voor die kant en dat er ook overeen stemming is over de lange tunnel". Voor de twee kantoortorens aan de voorzijde van het nieuw te bou wen station heeft Mabon inmiddels een financier gevonden. "Een van de grootste beleggers in Neder- JONGEREN KNAPPPEN KOETSHUIS OP Optreden harmonie Wei'kmans Wilskracht al die instellingen niet gewoon de ge- die gebouwen kunnen". Boks heeft met voorzitter Peters van Bestuur van het AZL. "Ik heb hem gewezen op de grote belangen van Mabon in het gebied. Wij heb- de geldschieter nog niet wil noe men. De belegger is bereid de 13.000 gesprek gehad vierkante meter grond en de par- de Raad keergarage onder de toren mede te financieren. "Over de gronduitgifte hebben nog niet gesproken met de ge- LEIDEN - Werkmans Wilkracht gestoken in de planontwikkeling, geeft op vrijdag 6 april een concert ook en vooral op verzoek van de i de zalen van Con Fuoco aan de heer Peters. Ik ga er vanuit dat als ben al honderdduizenden guldens meente", aldus Boks. "Met de nieu- regels die de gemeente hanteert J.C. de Rijpstraat 27. Het concert van de harmoniekapel begint om 20.00 uur. Er worden allerlei muzieksoorten gespeeld: recent werk van Jan de Haan en Jacob de Haan, muziek van oudere datum zoals van Rossini, maar ook lichte muziek. Werkzaamheden het MediPark een commerciële ont wikkeling wordt, hij contact op- erfpacht, moet dat niet al te veel problemen opleveren". Boks doelt daarmee op de eeuwigduren de afkoop van de erfpachtscanon aan straten LEIDEN - Een aantal straten in Lei- het AZL. "Ik kan best 'wel den wordt de komende weken op- beetje meevoelen met het AZL. neemt met Mabon. Dat is voor de waartoe het Japanse bedrijf JVC de hand liggend, gezien onze belangen gemeente Leiden onlangs kon be- in het gebied. Ik geloof niet dat het wegen. AZL dan aan ons voorbij kan gaan". Op zich is het MediPark, dat het AZL wil, niet strijdig met het Mabonplan. Al kunnen volgens Boks de instellingen en te werven bedrijven gemakkelijk in de kanto ren komen die zijn opgenomen in het plan. "Of op het Schuttersveld", suggereert Boks, die op zich wel be grip heeft voor het standpunt van Bouwplan 'Woutertje Pieterse' niet behandeld LEIDEN - De bouw van de nieuwe openbare basisschool Woutertje Pieterse komt vanavond niet aan de orde in de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning. Op verzoek van omwonenden. Bestuur Ons Doel bespreekt spoedig zaak gevelisolatie LEIDEN - Het bestuur van Ons Doel komt zo spoedig mogelijk bij een om de kwestie rond de gelevel- isolatie in de Valeriusstraat te be spreken. Volgens woordvoerder C. Vrou we van de woningbouwvereniging is dit nodig omdat binnenkort een besluit moet worden genomen over het al dan niet uitvoeren van de iso latie. De bewoners vinden dat Ons Doel de kosten van de gevelisolatie geheel voor eigen rekening moet nemen. Ze stellen dat de verwachte vochtproblemen ontstaan na uit voering van groot onderhoud die hen verplicht wordt opgelegd. Vrouwe acht de kans klein dat het bestuur besluit de kosten helemaal zelf te dragen. Ons Doel betaalt al 9 ton mee aan de islolatie en vindt het redelijk dat de bewoners ook wat bijdragen. "Het levert ze immers ook geriefsverbetering en energie besparing op", aldus Vrouwe. Hij verwacht dat het bestuur be sluit de voorgenomen enquête uit te stellen totdat de buurt officieel heeft gehoord hoe Ons Doel over de kostenverdeling denkt. bestraat. Het gaat om de Door de vestiging van de medische die bezwaar maken tegen de bouw van de school, is het punt van de agenda afgevoerd. Het is nog niet Boks: "Maar dat betekent niet dat bekend wanneer de kwestie wel in helemaal geen woningen moeten de raadscommissie besproken zal •orden. Bloemistenlaan (tussen de Heren- faculteit bij het ziekenhuis straat en de Lindestraat), de Max minder ruimte voor woningen' Regerlaan en de Veilingkade. In de eerste twee straten begint het werk vrijdag 30 maart, de Veilingkade wordt vanaf dinsdag 17 april aange pakt. Op de Veilingkade wordt niet al leen herbestraat maar worden ook de bomen gekapt. De populieren bevinden zich in een slechte staat en zijn instabiel. De kans op afbre kende takken is groot geworden. Met het kappen van de bomen wordt al op maandag 9 april begon nen. In het plantseizoen 1990-1991 worden er ter vervanging van de po pulieren en kastanjes geplant op de Veilingkade. komen. Ik heb altijd begrepen dat LEIDEN - Jongeren zijn bij het Koetshuis van de Leidse Hout bezig met restauratiewerkzaamheden. Net als in de Smidssteeg, waar vier binnenstadspand jes worden vernieuwdgebeurt dit in het kader van de zogenaamde leer/werkprojecten. Hierbij kunnen werkzoekenden werkervaring op doen om zodoende een grotere kans op vast werk te krijgen. Mabon heeft interesse voor leegkomende panden rijksmusea in Leiden Wandeltocht naar Den Haag voor onderwijs Juigalpa LEIDEN - De Haagse project ontwikkelaar Mabon heeft inte resse in de panden van het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um aan de Garenmarkt en de Doezastraat. De toekomstige bestemming van de panden wordt betrokken in de discus sies over restauratie van het Pesthuis, de behuizing voor het museum. Door de vestiging van het Nationaal gebouwendienst bij teit. Ik verwacht dat we daar het LEIDEN - Voor het derde achter eenvolgende jaar houden de steden bandorganisaties van Leidén en Den Haag van 23 op 24 mei de 'Nacht van Juigalpa'. Dit is een 26 De financiering van de tussen de 60 kilometer lange wandeltocht van en 70 miljoen gulden kosten restau- Den Haag naar Leiden. De route ratie en nieuwbouw aan de Pest- voert door polders, duinen en over huislaan lijkt rond. Volgende week het strand. sluiten de vijf betrokkenen een Het is de bedoeling dat deelne- overeenkomst over de uitwerking mers zich laten sponsoren door bij van de plannen. Op 1 juni moet dat voorbeeld familieleden om zodoen- gereed zijn. de geld in te zamelen voor volwas- A. de Caluwé, directeur van het seneneducatie in het Nicaraguaan- museum en voorzitter van de werk- se Juigalpa. groep die de haalbaarheid van de De Leidse deelnemers kunnen plannen onderzoekt, is blij met de woensdag 23 mei vanaf 22.00 uur overeenkomst die volgende week een manifestatie bezoeken in het wordt gesloten. "Als je in schaakter- universitair sportcentrum aan de men spreekt, kun je zeggen dat we Einsteinweg. De wandeltocht start in het eindspel zitten", aldus De Ca- hieruit om middernacht. On derweg zijn tal van evenementen georganiseerd. Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse Heereweg 350 (N208) Lisse telefoon 02521-19037 luwé. Het is de bedoeling dat de verdere verbouwing en uitbreiding van het Pesthuis met geld van beleggers wordt betaald. Over de financiering wordt nog gesproken maar een be legger, Arconada geheten, is een van de ondertekenaars van de over eenkomst. Ook de Haagse project ontwikkelaar Mabon ondertekent het convenant, evenals de Rijksge bouwendienst (de eigenaar van het pand), het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en de gemeente Leiden. "Het idee is dat een private onder neming het museum verder bouwt eigenaar wordt. De Rijksgebou wendienst zou het pand dan huren tief rustig'Volgens De Caluwé het museum ter beschikking stellen. Maar hoe het precies vorm krijgt, is nu nog niet helemaal dui delijk. Of het huur wordt, of lease, of een andere vorm krijgt, staat nog ter discussie", aldus De Caluwé. Volgens de directeur is het nog te vroeg om nu al te zeggen dat Arco nada, een in Nederland gevestigde belegger met een Zweedse achter grond, de eigenaar wordt van het Pesthuis. de andere, kleinere panden van het museum aan de Heren gracht en de Vree wijkstraat nog geen bestemming. De directeur is optimistisch over de verdere uitwerking van de plan nen, al houdt hij nog wel een slag om de arm. "Als onze studie in juni té afgerond, moet er nog wel een mi nisteriële beslissing worden geno men. Zoals het er nu naar uit ziet, heeft het museum binnen de Rijks- LEIDEN - De Leidse projectontwikkelaar Erica-UM Group, moederbedrijf van Erica Beheer, start in mei met de bouw van een nieuw kantoorgebouw op het Schuttersveld. Het pand, dat tussen de 14 en 15 miljoen gulden gaat kosten, wordt opgetrokken uit rozerode baksteen en ge tinte glaspanelen. De werkzaamheden nemen onge veer een jaar in beslag. De vloeroppervlakte bedraagt 6000 vierkante meter, waarvan de helft inmiddels is verhuurd aan het Zweedse prcjectinrichtingsbedrijf Khymia A.B. Het is de bedoeling de resterende ruimte ook te verhuren aan een onderneming met een internationaal karakter. De bedoeling is dat nog voor de zomer een project aan de Spilsteeg kan beginnen waar vijf en wellicht zelfs acht wevershuisjes worden opgeknapt. De boerde rij in de Leidse Hout was al eerder gerestaureerd, maar toen was er geen geld meer over voor het daar naast liggende koetshuis. Voor de drie projecten is 950.000 gulden beschikbaar gesteld. (foto jan Holvast) Natuurhistorisch Museum i het Pesthuis komen er zeven pan- groene licht wel krijgen. Ook bij joen op de achtste plaats. Nu staan twee zijn al in uitvoering. We heb- den vrij. Het huidige pand aan de WVC verwacht ik dat". we met een bedrag van tussen de 60 ben een geweldige sprong Raamsteeg wordt depot voor alle in De Caluwé is veel enthousiaster en 70 miljoen op de derde plaats, waarts gemaakt". Leiden gevestigde rijksmusea. Zij hebben een groot tekort aan opslag ruimte. De twee panden aan de Garen- markt en de Doezastraat staan in de belangstelling van Mabon, dat ook de plannen voor het Leidse sta tionsgebied heeft ontwikkeld. "De Rijksgebouwendienst, die nu eige naar is, is zelf niet geïnteresseerd in projectontwikkeling of de bouw van woningen. Daarvoor moet een projectontwikkelaar worden ge zocht", aldus De Caluwé. De toe komst van die panden wordt be trokken bij de discussie over het Pesthuis. "De opbrengst nemen we De Leidse wethouder Van der Molen (PvdA/ruimtelijke ordening) zegt wel wat te voelen voor wonin gen in de panden aan de Doeza straat (het voormalige gymnasium) en de Garenmarkt (de voormalige meisjes-hbs). Er ontstaat dan een betere aansluiting met het Van der Werfpark. Een van de andere gebouwen die leeg komt, het huidige pand van het museum voor mineralogie en geolo gie aan de Hooglandse Kerkgracht, komt in handen van de gemeente Leiden. Het is geruild met het Pest huis. "Het is een schitterend ge bouw", zegt Van der Molen, die ooit opperde een centrum voor moderne kunst daar te vestigen. "Maar dat wordt nu bij De Lakenhal gedacht. Hoewel er geen uitgewerkte ideeën over zijn, is het gebouw natuurlijk een ideale plek voor woningen voor ouderen. Centraal in de stad, rela- Bijzondere regeling voor beheer land in Cronesteyn LEIDEN - De gemeente Leiden is met boer De Wit aan Crones teyn 1 een beheersregeling van zijn land overeengekomen. Bij het veeteeltbedrijf komt tevens een mestopslagvoorziening, omdat de bestaande voorzie ning een gevaar vormde voor het grond- en oppervlaktewater. Bij het bedrijf komt nu een mestkelder. Het besluit voor een beheers overeenkomst is genomen na een onderzoek van de Leidse universiteit. Hieruit bleek dat het land van De Wit een grote milieu-biologische waarde heeft. De beheersregeling houdt in dat De Wit een vergoeding van 8000 gulden krijgt voor het rekening houden met de op dat land aanwezige flora en fauna. Volgens Erica-directeur A. Swaak zijn er momenteel nog geen gegadigden. Maar als de bouw is begonnen melden die zich vanzelf'. Het ontwerp is van het Leidse architectenbureau Hans van Egmond. Het voorziet in een parkeerplaats voor zestig auto's op de binnenplaats van het L-vormi- ge complex. Het nieuwe gebouw is het vierde dat Erica realiseert op het Schuttersveld. Het eerder ontwikkelde Educa- gebouw, het pand van Research en Beleid en het Busi ness Centre Leiden zijn inmiddels geheel verhuurd. Vrouw aangerand LEIDEN - Een Leidse vrouw is gis teravond om 23.00 uur in het Huig park aangerand. Door goed van zich af te slaan en te trappen kon ze ont snappen aan de greep van de man die ongeveer 35 jaar was. De vrouw alarmeerde thuis gekomen onmid dellijk de politie. Het Huigpark werd daarna zonder resultaat uitge kamd. Eerste paal voor De Brug LEIDEN - Wethouder Van Dongen (onderwijs) slaat op vrijdag 6 april om 14.00 uur de eerste paal voor de nieuwbouw van de openbare school voor speciaal onderwijs De Brug en het daaraan verbonden gemeente lijk Pedologisch Instituut. De nieuwbouw komt aan de Blauwe Vogelweg. De school en het instituut kosten samen ruim 3,3 miljoen gulden en is ontworpen door het Delftse archi tectenbureau Mecanoo. Het rijk be taalt het grootste deel van de kos ten, maar de gemeente moet zelf ook 200.000 gulden bijdragen. De bouw wordt uitgevoerd door het aannemingsbedrijf BV Van Oosten en De Vette. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13