EIDEN PvdA wil college met CDA en Groen Links Zelfs de prijs is heel zacht. Veel criminaliteit op het AZL-terrein LEIDSCH DAGBLAD 'Er is helemaal seen verschil WOENSDAG 28 MAART 1990 Na 16 jaar mogelijk weer CDA-wethouders LEIDEN - De PvdA-fractie heeft in meerderheid geko zen voor de vorming van een college met het CDA en Groen Links. Beide partijen hebben instemmend gerea geerd op de beslissing van de PvdA-fractie. De onder handelingen over een colle geprogramma beginnen nog deze week. De verwachting is dat er een college wordt gevormd met drie PvdA- wethouders, twee CDA-wet houders en een Groen Link ser. De keus voor de PvdA ging gister avond tussen het CDA of D66. Dat echt heel blij Groen Links zou terugkeren in een nieuw college stond eigenlijk al vast, evenals het feit dat de VVD zou moeten plaatsmaken. De vraag of de PvdA zou strev eindelijk bleven er bij ons vraagte kens of er een progressiever college zou ontstaan als D66 er bij zou zit ten. Wij zaten natuurlijk met de vraag of de verkiezingswinst van D66 niet moest worden beloond. Maar daar staat tegenover dat het CDA even groot is en al jaren sta biel". De deelname van Groen Links heeft niet echt ter discussie te staan. "We hebben Groen Links er vier jaar geleden zelf ingehaald. Dat is goed gegaan. Dan is er nu geen re den om die partij eruit te houden", aldus de PvdA'er. "Bij Groen Links is de progressiviteit echt in pro gramma en opstelling verzekerd", voegde ze daar nog aan toe. CDA-fractieleider Walenkamp re ageerde verheugd op de beslissing de PvdA-fractie. "We zijn er Maar nu moet nog blijken dat we het programmatisch eens worden", aldus Walenkamp. "Ik ben vooral blij met de argumen ten van de PvdA om voor ons te kie- We kunnen gezamenlijk de uit- links college met D66, dat zich daging opnemen, die Den viervoudigde en na de verkiezin- Haag zijn aangegaan", zegt de frac- gen beschikt over acht zetels, of dat tieleider, daarmee doelend op de so- het CDA de plaats van de VVD zou ciale vernieuwing. Het CDA is dok blij met de deel- lame van Groen Links. "Je moet ware argumenten hebben wil je en partij buiten het college houden omdat deze partij meer bestuurlijke die de zaken in de stad goed heeft varing heeft en 'sterkere banden aangepakt. De la Mar heeft als wet- PvdA-lijsttrekker Van Dongen vertelde gisteravond dat de keus uiteindelijk op het CDA is gevallen er een aanbod zou komen voor een college met het CDA, we dat aanbod onder voorwaarden zouden accep teren". aldus lijsttrekker De la Mar. Belangrijkste voorwaarde is dat er binnen twee weken in ieder geval een raamakkoord ligt over het colle geprogramma. "We willen dan dui delijkheid hebben, omdat er dan nog een mogelijkheid is om te swit chen van onderhandelingspartner", zegt De la Mar. "Als je tot het laatste moment doorpraat, heb je die mo gelijkheid niet meer". Bovendien eist Groen Links dat de discussies over erfpacht en de Breestraat niet worden heropend. "Over erfpacht kunnen we jaren blijven praten. Daar ligt nu een raadsbesluit over en daaraan willen we vasthouden", zegt De la Mar. Ook de discussie over de Breestraat - het CDA bepleit eenrichtingsver keer in de Breestraat in het kader van een ringweg in de binnenstad - mag niet opnieuw worden begon nen, aldus De la Mar. De PvdA'er Van Dongen accep teert de voorwaarden van Groen Links. "Ze passen in ons program ma", aldus Van Dongen, die goede hoop heeft dat er snel een program ma is gemaakt. Walenkamp wil eerst met zijn fractie praten voordat hij reageert op de voorwaarden, maar ook hij streeft naar snelle on derhandelingen. wortels in de Leidse samenle- houder ving heeft'. Ook het feit dat het CDA resultaten samen met de PvdA in de regering zit heeft ben die nieuw beleid, vooral op het terrein van de sociale vernieuwing, gestalte te geven", aldus Van Dongen. Portefeuilles van Kuijers verdeeld niet vervangen. Tot aan de verkie zingen nemen burgemeester Goe- koop en de wethouders Van der Nat, Tesselaar en Van der Molen de •esultaten behaald, ,n wij ons kunnen inden. En er was de afgelopen pe- rol gespeeld. "We heb- riode een goede fractie". acten hard nodig om Dat*D66 buiten de boot is geval- LEIDEN - De vacante plaats in het len, vindt Walenkamp niet verba- college van B en W die is ontstaan zingwekkend. "Een college zou door het vertrek van wethouder minder zeker zijn van zijn stabiliteit Kuijers, wordt niet opgevuld. De Voor de sociaaldemocratische als D66 zou deelnemen. Ik sluit niet WD wil haar partijgenoot die af- fractie speelde bovendien een be- uit dat het stuk voor stuk voortreffe- trad vanwege de schouwburgaffaire langrijke rol dat het CDA op het lijke raadsleden zijn van D66, punt van lastenverzwaring voor de wij kennen ze niet. Dat is een burgers dichterbij de PvdA staat kerheid, terwijl het college et dan D66. Over de wijze waarop D66 biele en zekere koers moet va het eigen programma wil financie- De Groen-Linksfractie besloot portefeuilles van Kuijers ren. heeft de PvdA 'sterke twijfels', gisteravond dat een links college Tesselaar houdt zich tot 1 mei be- Volgens Van Dongen was het haar eerste voorkeur heeft. "Maar zig met de reiniging, havens en wa- geen gemakkelijke afweging. "Uit- we hebben tegelijk besloten dat als renmarkten en is daarmee verant woordelijk voor de sluiting van de vuilverbranding. Van der Nat doet volksgezondheid en cultuur, terwijl Van der Molen de directie groen on der haar hoede neemt. Burgemees ter Goekoop, die tot heden niet meer dan zijn wettelijke taken had, mag zich tot er een nieuw college is gevormd bezighouden met de afde ling voorlichting, de Eerste Hulp dienst en Centrale Post Ambulan cevervoer. D66 woedend over houding PvdA LEIDEN - D66 is woedend over het besluit van de PvdA-fractie om niet met de democraten te onderhandelen over de vorming van het college. Vooral de argumenten waarop de PvdA heeft gekozen voor het CDA zijn D66-fractieleider Langenberg in het verkeerde keelgat geschoten. "Het is de schaamteloze hooghartigheid van de grootste verliezer", zo reageert Langenberg op het besluit van de PvdA, die 'verbijsterd' is. Volgens Langenberg had de PvdA voor D66 moeten kiezen in het licht van de verkiezingsuitslag waarbij de democraten van twee op acht zetels kwamen. "De kiezers hebben hun vertrouwen uitgesproken in D66, omdat ze bestuurlijke vernieuwing willen. Ik denk dat de PvdA met het CDA op dit punt nergens komt. De PvdA heeft voor gemak het geweten van de PvdA, want zo zie ik D66 toch, buiten gesloten en voor de gemakkelijke weg gekozen door het CDA erin te halen". Over Groen Links is Langenberg ook niet te spreken. Hij verwijt Groen Links dat de partij te snel het standpunt heeft verlaten dat er progressieve college moet komen. "Dat riekt naar kiezersbedrog. Groen Links had een sleutelpositie in handen door de nauwe band met de PvdA. Groen Links heeft niet eens de moeite genomen om met ons in gesprek te komen. Ik vind dat verraad aan de linkse beweging in Lei den". Nu een progressief college op dit moment geen steun krijgt, zal D66 een brief schrijven aan de PvdA waarbij wordt gepleit voor een college met van PvdA, CDA, D66 en Groen Links. Voorwaarden zijn wel dat er 'keiharde afspraken worden gemaakt over bestuurlijke vernieuwing en het milieu' en dat het aantal wethouders ter discussie wordt gesteld. Kinderen van het woonwagencentrum op het Trekvaartplein en kinderen uit de Stevenshof hielden gisteren een gezamenlijke speurtocht vanaf buurthuis Winnie Mandela. (foto Jan Holvast) Stevenshofldnderen over woonwagenkinderen: LEIDEN - De aankondiging twee jaar geleden dat in de Stevenshof een woonwagenkamp zou komen zette de wijk op haar kop. Later luwde de verontwaardiging weer en leek men te berusten in de on vermijdelijkheid van het kampje. Nu de 14 of 15 woonwagens in het voorjaar in de wijk komen, begin nen de buurthuizen Winnie Man dela (Stevenshof) en De Rolle- man (Trekvaartplein) de actie 'Woonvormen in de Stevenshof. Waarom wonen mensen eigenlijk in een woonwagen of op een woonboot? "We willen meer begrip kwe ken voor de verschillende vor sen bewust kiezen", zegt Elwin Mentink, een van de organisato ren van de actie. "Het blijkt dat 'burgers' vaak helemaal niets we ten van leefomstandigheden en gebruiken van woonwagenbewo ners. We hebben gesprekken ge voerd met kinderen die elkaar vragen konden stellen. De con clusie van de kinderen uit eenge zinshuizen was dan ook: er is he lemaal geen verschil". Nu de wijk bijna klaar is blijkt volgens Mentink dat er heel veel woonvormen in de Stevenshof zijn te vinden. Behalve de gebrui kelijke eengezins- en de flatwo ningen zijn er ook woonboten, se niorenwoningen, centraal-wo- nenprojecten en straks dus ook woonwagens. "We willen laten zien dat mensen bewust kiezen voor een woning. We willen be grip kweken voor de mensen die van een bepaalde levensstijl hou den en dat je dat moet respecte- Liepen de Stevenshofbewo- ners destijds te hoop tegen de komst van het kampje, de woon wagenbewoners zouden eigenlijk ook niets lievers willen dan op het Trekvaartplein blijven wonen. Zij worden gedwongen te verhuizen, omdat de regering wil dat de gro te kampen worden opgedeeld in kleinere kampjes. "Ze moeten el kaar dus niet", erkent Mentink. Maar Mentink denkt ook dat de storm al weer geluwd is. "Daarom lijkt het ons goed om door infor matie te geven de laatste vooroor delen weg te halen en de komst van woonwagenbewoners te ver gemakkelijken", zegt ze. Dat gebeurt niet alleen voor volwassenen maar met name ook voor kinderen. De buurthuizen van de Stevenshof en het Trek vaartplein hielden gistermiddag en vandaag voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar een fotospeur tocht door de wijk. Op alle scho len in de nieuwbouwwijk wordt in de lesprogramma's aandacht besteed aan het wonen in ver schillende huizen in de Stevens hof. Zo'n 500 kinderen kregen een speciaal daarvoor gemaakt pro jectboekje. In het kader van de actie heeft de gemeente de fotograaf Mare de Haan opdracht gegeven om een serie foto's te maken over de ver schillende woonvormen. Hij moet laten zien hoe de bewoners omgaan met het typische van hun woontype. Het gaat daarbij niet om de mooie plaatjes van de bui tenkant. maar om Stevenshofbe- woners in hun eigen woonomge ving. Deze foto's worden samen met een video over de Stevenshof ge presenteerd op donderdag 29 maart in buurthuis Winnie Man- dela (aanvang 20.00 uur). Daarbij wordt ook een forumdiscussie over woonvormen in de Stevens hof gehouden. Er zijn gesprekken met de verschillende bewoners en er kunnen vragen worden ge steld. Angst onder verpleegkundigen na aanrandingen LEIDEN - Werknemers van het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn bang om 's avonds alleen over het terrein te lopen. Verpleegkundi gen verlaten groepsgewijs het com plex nadat er de laatste weken een aantal aanrandingen heeft plaatsge- Expositie over milieu in museum van 'Geologie' LEIDEN - In het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie is van 6 april tot en met 2 september een tentoonstelling te zien met als the ma 'Leven in het milieu'. Op de ten toonstelling wordt een groot aantal aspecten getoond van de omgeving waarin wij leven. In het museum aan de Hoogland se Kerkgracht wordt met fotorepor tages van het Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschap pen een reeks milieus uit de Eu ropese Gemeenschap getoond. Ook de dieren die in de milieus leven zijn op de foto's te zien. Daarnaast wordt een aantal milieus uit het verleden tentoonge steld, zoals een bos uit de steenkool- tijd en de bevolking van de zeebo dem uit de tijd dat Nederland nog onder water lag. Fossielen van die ren en planten uit de ijstijden zijn ook te zien. Via de video 'Iedere dag een milieudag' wordt duidelijk gemaakt wat de mens zelf kan doen om ver vuiling tegen te gaan. Er is verder een informatieposter verkrijgbaar en kinderen kunnen meedoen aan een milieuprijsvraag. Het museum is op werkdagen ge opend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. had. Als gevolg van de toenemende criminaliteit heeft directie van het AZL op zeer korte termijn maatre gelen aangekondigd om het terrein veiliger te maken. De onrust onder het personeel wordt met name veroorzaakt door een voorval drie weken geleden waarbij een vrouwelijke verpleeg kundige op het parkeerterrein door een onbekende man werd aange rand en onder bedreiging van een mes. Sindsdien zijn er nog verschil lende meldingen geweest over een man die vrouwen lastig valt. Volgens een paar maanden gele den verschenen rapport van de be wakingsdienst van het AZL is er op het complex sprake van een aan zienlijke criminaliteit. Met de regel maat van de klok worden auto's opengebroken, fietsen gestolen en vandalisme gepleegd. Maar ook wordt ingebroken in kamers en worden mensen beroofd en aange rand, zo meldt het rapport. Hoofd van de bewakingsdienst, D. van Ingen Schenau, zegt dat er op het terrein een Leidse jeugdben de actief is. "Soms pakken we op één avond wel drie of vier van die knapen op", zo zegt hij. Politie- woorvoerder Graveland zegt echter niets van zo'n bende af te weten. "Zaken als insluiping, diefstal en verneiling komen op het terrein van het AZL zeker voor. Maar dat is aan de andere kant ook niet verwonder lijk, omdat het om een heel groot terrein gaat", zo zegt Graveland. De hoge criminaliteit wordt voor een deel aan de openheid van het Kooter failliet LEIDEN - Groothandel in vlees De Kooter is afgelopen maandag op ei gen verzoek falliet verklaard. Cura tor van het bedrijf is mr. W.H.E. La- gro uit Alphen aan den Rijn. Het be- Arrestaties in zaak van doodgeschoten vrouw (27) LEIDEN - Twee mannen van 19 en 25 jaar uit Leiden zijn gisteren aan gehouden in verband met de dood van de 27-jarige Hacer Kartal op 6 maart. Zij worden verdacht van me deplichtigheid en/of mededader schap. Het is niet uitgesloten dat op korte termijn meer aanhoudingen volgen. De politie houdt overigens nog steeds rekening met de moge lijkheid van zelfmoord van de Het slachtoffer werd in de avond van 6 maart door aangetroffen in de flatwoning van haar 24-jarige broer aan het Jacques Urlusplantsoen. Uit sectie kwam vast te staan dat een kogel van dichtbij haar bovenli chaam had doorboord. Het vuurwa pen werd dicht bij haar ontzielde li- gebied achter het station toege- gangen. Daarnaast vermeldt het chaam gevonden. Kogel en huls Van verschillende kanten rapport dat de stallingen, ingangen werden eveneens in de kamer aan- en garderobes beter bewaakt moe- getroffen. De vrouw woonde in Den ten worden. De surveillance van de Haag, maar verbleef enkele dagen medewerkers van de bewakings- bij haar broer, dienst moet worden uitgebreid. Het Recherchebijstands Team, De klacht van onder anderen ver- bestaande uit 15 man, heeft vervol- pleegkundigen is dat grote delen gens een uitgebreid buurtonder- het AZL-terrein erg donker zoek gehouden. Ook zijn personen Politie trok pistool bij vechtpartij voor station LEIDEN - De drie Leidenaars die worden verdacht van aanranding en geweldpleging bij het station in de nacht van zaterdag op zondag zijn gisteren vrij gelaten. De officier van justitie had vanwege de ernst van het delict besloten hun arrest te verlengen tot gisterochtend. Naar nu pas bekend is geworden heeft de politie de verdachten in bedwang gehouden met een pistool. Een groep van circa tien jongeren toog rond drie uur van zaterdag op zondag richting station. Een aantal wilde nog naar Den Haag om daar wat te drinken, maar uiteindelijk zag de groep er van af. Door politie mensen in burger werd de groep in het oog gehouden. Hoewel volgens de politie de jongeren op hun weg naar het station mensen bedriegden en uitdaagden, werd er niet ingegre pen. Dat gebeurde pas nadat een 19-ja- rige Leidenaar een vrouw bij het in stappen in een taxi onzedelijk be tastte. De twee politiemensen in burger hielden, na zich te hebben gelegitimeerd, de man aan. Die ver zette zich en kreeg daarbij steun van zijn twee kornuiten (beiden 23). Dat liep uit op een flinke vechtpartij, waarbij een 28-jarige politieman zijn neus brak. Die trok daarop zijn pistool om de drie Leidenaars in be dwang te houden. In de eerste le zing van de politie werd van het ge bruik van een pistool geen melding gemaakt. Vlak daarna arriveerden collega's, waarna de drie werden aangehouden. De 19-jarige wordt geweldpleging met aanranding ten laste gelegd. De twee andere Leidenaars wordt ge weldpleging ten laste gelegd. schrev kunnen bezoekers en dus ook onge wenste personen praktisch onge zien het terrein betreden. Zo is er van de Plesmanlaan naar het sta tionsgebouw een voet- en Fietspad. Studenten die aan de Wassenaarse- weg wonen gebruiken het terrein J als doorgaande route naar de bin- zijn. Tussen 22.00 en 24.00 i de verhoord die contact hadden met het slachtoffer. Dit onderzoek ver- nodigt het open terrein uit tot pleegkundigen en dan voelen zij loopt moeizaam omdat de personen zich niet veilig. Zo is het grotejpar- voornamelijk uit de Turkse ge meenschap afkomstig zijn en dus van een tolk gebruik moet worden gemaakt. De uitkomsten van die verhoren bevatten zodanig veel te- nenstad. Volgens Van Ingen Schen- wisseling van diensten au nodigt het open terrein diefstallen en criminaliteit. Directielid Jonkers van het AZL keerterrein aan de zijde van de Ples- heeft.onlangs aangekondigd dat het manlaan in hun ogen een onher bergzaam gebied waar ze slechts in groepjes durven komen. Het verbe- rapport staat dat er camerabewa- teren van de verlichting behoort genstrijdigheden, dat de politie be- de twee dan ook tot de aanbevelingen de be wakingsdienst. ADVERTENTIE LEIDEN - De voorzitter van de Vereniging van Belangstellenden Lakenhal, dr. D.E.H. de Boer, heeft gisteravond een kunstwerk aangehou den. Namens De Lakenhal werd het object ontvangen door de nieuwe direc trice van de gemeentelijke afdeling cultuur, mevrouw Y. van Baarle. Het moderne kunstwerk is gemaakt in 1969 door de Noordwijksekunste- drijf is gevestigd in een ruimte naar Krijn Giezen. Het bestaat voornamelijk uit textiel. De Vereniging het slèchthuis aan de Pasteurstraat. van Belangstellenden heeft het object aangekocht ter verrijking van de col- lectie van De Lakenhal. Elk jaar schenkt de vereniging een kunstwerk aan het stedelijk Door het bankroet komen de 34 mensen die bij het bedrijf werkten op straat te staan. dfli' >'A' foiifI *r '*U 3? - Prachtig hoogpolig karpet. In 3 warme interieur-tinten. Gemêleerd beige, gemêleerd grijs of gemêleerd roze. Van synthetische en wollen garens. 200 x 240 cm. Van 449,- voor 299,- 160 x 240 cm. Van 399,- voor 249,- Aanbiedingen geldig t/r 't Wordt steeds leuker bij V&D. - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9