SPD wil meedoen aan coalitie DDR Een beter tv-aanbod zult u in deze krant niet vinden. Mythe ontzenuwd: Cleopatra was helemaal niet zo mooi 'Oude partijen belemmeren grondig Stasi-onderzoek' Westduitse coalitiepartijen verdeeld over verkiezingen Indiërs verlaten Sri Lanka met stille trom na mislukte missie WOENSDAG 28 MAART 1990 Vandaag besprekingen over nieuwe regering OOST-BERLIJN (DPA/AFP) De Oostduitse SPD en CDU zijn vandaag besprekingen begonnen over een grote coalitie nadat de SPD gisteren haar verzet tegen deelname van de rechtse DSU grotendeels had opgegeven. Eerder op de dag hadden de Alliantie en de libe ralen bekendgemaakt dinsdag het parlement bijeen te roepen om een nieuwe regering te kiezen. CAÏRO - Als Cleopatra nu op een feest zou verschijnen, zou geen man haar een tweede blik waardig keu ren. Zodra ze echter met een man in gesprek zou raken, zou ze hem vol ledig inpalmen. Dat is althans de conclusie van de Amerikaanse Maar dat is volgens Bianchi niet de Egyptoloog Robert Bianchi, die enige misvatting. Zo had ze bijv twintig jaar onderzoek heeft gedaan naar de femme fatale van de Grieks- Romeinse wereld door Mimi Mann/AP In tegenstelling tot de meeste westerse geleerden, die hun mening hebben gevormd op basis van de roddels van Romeinse schrijvers, heeft Bianchi geprobeerd de godde lijke koningin te bekijken door de ogen van haar onderdanen. De Romeinen schilderden Cleo patra af als de laatste grote farao en als een wat vulgaire verleidster. beeld geen druppel Egyptisch Egypte regeerde van de dood 1 bloed door de aderen vloeien, zegt Bianchi, die verbonden is aan het Brooklyn Museum in New York. "Ze zag er heel gewoon uit, met een wat groot uitgevallen kin en neus. Een Griekse matrone, die Griekse kleren droeg, en zeker niet de oog verblindende schoonheid die Eliza beth Taylor in de film speelde". Maar wat ze aan schoonheid te kort kwam, maakte ze meer dan goed met haar persoonlijkheid. Cle opatra moet een buitengewoon charmante en goed onderlegde vrouw zijn geweest, die iedereen onherroepelijk voor zich innam. Desondanks werd ze het symbool van de ondergang van het Egypti- Alexander de Grote Christus, tot de inname door het Ro meinse rijk in 31 voor Christus. Als jong meisje trouwde Cleo patra met haar halfbroer Ptole- maeus XIII en werd ze koningin van Egypte. Als zodanig vocht ze uit alle macht om te voorkomen dat haar rijk onderworpen werd door de Romeinen. Volgens Bianchi moet Cleopatra echter niet als een eenzame figuur in de geschiedenis van die tijd ge zien worden, maar als de laatste van een lange reeks wilskrachtige Ma cedonische vrouwen, die begon bij Olympias, de moeder van Alexan der de Grote. "Olympias was een feeks, een vrouw die haar eigen le ven stuurde en haar zoon opzette te gen zijn vader. De koningin van de bijenkorf'. "Later was daar Arsinoe II, een vrouw die voornamelijk op geld en macht uit was. Ze trouwde met een hele reeks mannen, die allemaal eerder dan zij stierven en haar geld en land nalieten. Toen dwong ze haar broer Ptolemaeus II zijn vrouw te verstoten en met haar te trou- Cleopatra's slechte imago is vol gens Bianchi het gevolg van de bot sing van verschillende culturen. "Ze was een telg van een dynastie die veel waarde hechtte aan weelde en groots opgezette spektakels, iets dat de conservatieve Romeinen te gen de borst stuitte. Bovendien was ze een vrouw die zich gedroeg als een man, en dat vonden de Romei nen zo mogelijk nog erger. En het is vooral de Romeinse overlevering waarop het huidige beeld van de slechte Cleapatra is gebaseerd". De CDU had de SPD al eerder ge vraagd deel te nemen aan een nieu we regering samen met de andere twee partijen van de christen-demo cratische Alliantie, de DSU en Demokratischer Aufbruch, en de li beralen. SPD-vice-fractievoorzitter Richard Schroder, die in plaats van Bohme aan de besprekingen deel neemt, stelde wel enkele voorwaar den aan de toetreding tot een coali tie. Zo eist de SPD een definitieve erkenning van de Duits-Poolse grens, geen stationering van NAVO-troepen op het DDR-gebied en een zorgvuldig overleg in Euro pees verband over iedere stap op weg naar Duitse hereniging. Verder moet de bevolking van de DDR haar sociale zekerheden behouden en mogen de communisten in het staatsapparaat geen rol van beteke nis meer spelen. De grote winnaar bij de verkiezin gen, de Alliantie voor Duitsland, maakte gisteren ook haar verlang lijstje bekend. Zo willen zij in een nieuwe regering de premier leveren en de ministersposten van buiten landse zaken, economie, onderwijs en sociale zaken bemannen. De CDU bood bij monde van secreta ris-generaal Martin Kirchner de SPD Binnenlandse Zaken aan. Volgens verwachting kozen de CDU-afgevaardigden in het parle ment Lothar de Maizière tot hun fractievoorzitter. Opvallend was wel dat van de 158 aanwezige CDU- parlementsleden er slechts 82 voor De Maizière stemden. SPD-leider Ibrahim Böhme liet gisteren weten zijn plaats als parle mentslid weer in te nemen. Bóhme kwam tot die beslissing nadat de onderzoekscommissie die toezicht houdt op de ontbinding van de bin nenlandse veiligheidsdienst Stasi had bekendgemaakt dat zij geen be lastende bewijzen tegen Böhme kon vinden. De socialistische voor man is pas van plan het voorzitter schap van de SPD weer op zich te nemen als hij inzage heeft gehad in de dossiers van de onderzoekscom missie. Böhme was zaterdag be schuldigd van banden met de Stasi waarna hij maandag besloot af te treden als partijvoorzitter en parle mentslid. Inmiddels is het liberale samen werkingsverband van drie partijen uit elkaar gevallen. De LDP besloot in een speciale partijbijeenkomst zonder de andere liberale partijen (FDP en DFP) als 'Bund Freier Demokraten' verder te gaan, de naam waaronder de liberale partij en aan de verkiezingen deel hebben genomen. Met name de FDP was te gen het plan om gezamenlijk en on der leiding van de LDP op te gaan in een nieuwe 'Freie Demokratische Partei die Liberalen'. De afsplit sing van de LDP heeft geen invloed op de liberale zetelverdeling in het parlement en de coalitievorming. BERLIJN De Oostduitse oppo sitie van Nieuw Forum, Initiatief Vrede en Mensenrechten en De mocratie Nu, vreest dat de oude Oostduitse partijen een grondig onderzoek naar het mogelijke sta- si-verleden van nieuwe parle mentariërs saboteren. door Hans Hoogendijk Sebastian Pfugbeil, demisio- nair minister en lid van Nieuw Forum, noemde het gisteren "een fatale ontwikkeling dat gepro beerd wordt de veelvuldige over tredingen van de grondwet, de criminaliteit en de schendingen van de mensenrechten voor te stellen als 'vriendelijk gebaar'. En dat is niet voor de eerste keer in de Duitse geschiedenis". Pflugbeil en andere hervor mers van het eerste uur zeggen de indruk te hebben dat inmiddels iedereen die pleit voor een onder zoek naar het verleden, wordt ver weten de rechtsstaat te ondermij nen en de toestand in de DDR te destabiliseren. Werner Fischer van Nieüw Forum, een van con troleurs van de opheffing van de staatsveiligheidsdienst, eiste gis teren opnieuw een grondig on derzoek naar het verleden van de 400 afgevaardigden. Zijn colle ga's Bohmer van de Boerenpartij en generaal Fritz Peter zijn daar tegen. Zij beroepen zich op de hoogste openbare aanklager Jo seph, die heeft gezegd dat een on derzoek voor de constituerende vergadering van de Volkskam- mer onwettig is. Fischer ziet hierin een vertra gingstactiek van de communisti sche PDS en de oude partijen, zoals de CDU, die tientallen jaren met de communisten hebben sa mengewerkt. Volgens Fischer zijn de oude structeren nog in tact en zoeken Stasi-mensen de aan val. In oppositiekringen wordt het macaber genoemd dat uitge rekend ex-stasi-mensen nu in het parlement zit en mede kan bepa len wat er met de belastende dos siers gebeurt. Wolfgang Templin van Initiatief voor Vrede en Men senrechten: "Het hoort toch tot het minimum in een verder nog totaal ondemocratisch land, dat tenminste de afgevaardigden naar het eerste democratische parlement gegarandeerd niet massaal voor de staatsveilig heidsdienst hebben gewerkt". De Berlijnse Muur is na vijf maanden al aardig verwesterd. Na de vele er al zo aan gewend dat hij langs de graffiti loopt zonder z duizenden 'muurspechten', die stukjes uit de muur hakten (en hakken), heb- waardig te keuren ben ook de graffiti-spuiters de muur in bezit genomen. Deze Westberlijner is BONN (DPA/Rtr/AFP) - De West- duitse coalitiepartijen zijn verdeeld over de vorm en het tijdstip van de eerste algemene Duitse parlements verkiezingen. Dat bleek gisteren bij gesprekken tussen de belangrijkste parlementsleden van de coalitiepar tijen en bondskanselier Helmut Ko hl, aldus bronnen uit kringen van de coalitie. De christen-democratische CDU en de liberale FDP denken dat alge mene Duitse verkiezingen volgend jaar al mogelijk zijn als de DDR zich snel bij de Bondsrepubliek weet aan te sluiten. Dat zou dan via arti kel 23 van de Westduitse grondwet moeten gebeuren, wat betekent aan de eenwording van de Duitslanden zo weinig mogelijk voorwaarden worden gesteld. De verschillende Oostduitse deelstaten kunnen na melijk via dat artikel aansluiting bij de Bondsrepubliek vragen. De Beierse zusterpartij van de CDU, de CSU, is voorstander van speciale na-verkiezingen voor de DDR-burgers. Volgens dat scenario gaan zij na de Westduitse verkiezin gen van december naar de stembus, waarna de gekozen Oostduitse afge vaardigden aan de Bondsdag wor den toegevoegd. Dat "uitgebreide" parlement moet dan de normale ter mijn van vier jaar volmaken waar door op zijn vroegst in 1995 de eer ste algemene Duitse verkiezingen plaats zullen vinden. De FDP is tegen het CSU-scena- rio omdat daarin de DDR-burgers als minderwaardige na-kiezers wor den behandeld. De voorstanders van algemene Duitse verkiezingen willen zo snel mogelijk onderzoe ken of het volgens de Westduitse grondwet mogelijk is de Bondsdag voortijdig te ontbinden om dergelij ke verkiezingen te houden. Zij zijn van mening dat een herenigd Duits land zo snel mogelijk een gezamen lijk gekozen parlement moet heb ben. Op die manier wordt ook voorko men dat Oostduitse na-verkiezin- gen de machtsverhoudingen bin nen het Duitse parlement verande ren. FDP en CDU vrezen een rege ringscrisis en instabiliteit aan het begin van de Duitse eenheid. Bondskanselier Kohl wilde nog niet op de kwestie ingaan. "Eerst moeten wij de vorming van een nieuwe Oostduitse regering af wachten". Kohl uitte wel zijn be zorgdheid over de toenemende be richten dat vooraanstaande DDR- politici zouden hebben samenge werkt met de Stasi. Hij riep de Oost duitsers op het verleden te laten rusten en haast te maken met de vorming van een nieuwe regering. Kohl sloot zich daarmee aan bij uitlatingen van zijn minister van binnenlandse zaken, Wolfgang Schauble, die pleitte voor een alge hele amnestie voor het merendeel van de ruim 100.000 Stasi-medewer kers. Milieugroepen stop met redden van regenwouden LONDEN (Rtr) - Internationale milieugroepen hebben gisteren de Verenigde Naties en de Wereldbank opgeroepen om hun reddingsplan voor de tropische regenwouden uit te stellen. Het programma, dat bijna 10 miljard gulden kost, zou de wou den meer schade dan goed doen, menen de milieuactivisten. "Het moedigt juist een enorme uitbreiding van de houtwinning in de primaire wouden aan", aldus een rapport van de Friends of the Earth en de World Rainforest Movement dat gisteren in Londen werd gepre senteerd. De voedsel- en landbouworgani satie van de VN (FAO) en de We reldbank willen houthakkers en boeren die beloven om bomen te sparen, een financiële vergoeding geven. Maar volgens de milieugroe pen is in sommige landen geen en kele controle of de bomen toch niet worden gekapt. De Friends of the Earth vrezen dat binnen 30 jaar alle regenwouden zullen zijn verdwe nen als de vernietiging in hetzelfde tempo doorgaat. Peres lijkt kansloos in formatie Israël TEL AVIV (GPD) - Kabinetsforma- teur Shimon Peres heeft de moed nog niet opgegeven, maar de kans dat Israël een regering krijgt onder leiding van de Arbeiderspartij is zo goed als vérkeken. Nu de ultra-or thodoxe partijen Shas en Degel Ha- tora hebben besloten premier Yit- schak Shamir te steunen, ziet het er niet naar uit dat Peres kan rekenen op meer dan zestig van de honderd- twintig parlementsleden. Peres zei gisteren zelfs liever vervroegde ver kiezingen te willen houden dan het Likud-blok een kans te geven een coalitie te vormen. Drie kleinere partijen die eerder hebben verklaard de Arbeiderspar tij te steunen, zeggen nu dat het zin loos is verder met Peres te onder handelen als deze geen kans maakt op het vormen van het kabinet. Het gaat om de socialistische Mapam, de progressieve Beweging voor Burgerrechten en de liberale Shi- nuy. In de Likud ondertussen groeit het vertrouwen dat Yitzhak Shamir er uiteindelijk in zal slagen een meerderheidsregering te formeren. Meer buitenlands nieuws op pagina 31 Cuba De Cubaanse regering heeft in de Verenigde Naties om internationale steun gevraagd tegen de Ameri kaanse propagandazender TV-Mar- ti, die gisteren begon met op Cuba gerichte uitzendingen. De zender was pas tien minuten in de lucht, toen Cuba al een stoorzender inzet te om ontvangst van de Ameri kaans-Cubaanse programma's on mogelijk te maken. Tsjechoslowakije Het Tsjechoslowaakse parlement heeft gisteren een nieuwe begroting goedgekeurd die het financierings tekort bijna moet halveren, en wet ten aangenomen die de vrijheid ven vereniging, vergadering en petitie garanderen. Voortaan hoeven Tsjechoslowaken niet meer vooraf toestemming te vragen voor het op richten van een vereniging of het houden van bijeenkomsten. Massagraven Oostduitse functionarissen hebben aanwijzingen dat bij alle vroegere Sovjet-gevangenkampen in de DDR mogelijk massagraven zijn aan te treffen. Volgens schattingen zijn in de Sovjet-kampen in de DDR, die onder leiding stonden van de voorloper van de KGB, in de eer ste jaren na de oorlog tienduizen den gevangenen geëxecuteerd. Veerboot kapseist Ten minste 43 mensen zijn verdron ken toen maandag in het zuiden van Bangladesh een veerboot kapseis de. Gisteren werden nog zestig per sonen vermist. Slechts vijftig van de 153 opvarende werden gered. Volgens overlevenden kapseisde de boot toen te veel mensen aan één kant gingen staan nadat een kind te water was geraakt. Sovjetunie haalt mensen uit Bayrut na bedreiging BAYRUT (Rtr/DPA) - De Sovjetu nie heeft een aantal diplomaten uit de Libanese hoofdstad Bayrut te ruggehaald na bedreigingen door een radicale moslemgroep. De pro- Iraanse beweging 'Islamitische Ji had voor Bevrijding van Palestina' kondigde ruim een week geleden aan dat zij vliegtuigen en kantoren zal aanvallen van landen die betrok ken zijn bij de uittocht van de Sov jetjoden naar Israël. De Hongaarse vliegtuigmaat schappij Malev heeft inmiddels ook haar vluchten op Bayrut gestaakt nadat eerder de vluchten naar Israël geannuleerd waren. Een woord voerder van de vliegtuigmaatschap pij zei gisteren dat niet de dreige menten vanwege het transport van Sovjetjoden de oorzaak zijn van de stopzetting, maar de onveiligheid van het Libanese luchtruim. De Hongaarse regering liet weten dat besluit te betreuren. Egypte heeft gisteren de Verenig de Staten en de Sovjetunie ge vraagd om te verzekeren dat de rechten van de Palestijnen niet in gevaar komen door de toevloed van joodse immigranten naar Israël. Tij dens een debat van de Veiligheids raad over de emigratie van Sovjetjo den zei ambassadeur Amre Moussa dat de ongerustheid in Egypte over de Israëlische vestigingspolitiek groeit. De vertegenwoordiger van Egyp te, het enige Arabische land dat di plomatieke betrekkingen onder houdt met Israël, zei dat iedere staat het recht heeft om immigranten te ontvangen, maar dat dit niet mag leiden tot schending van humani taire wetten. "De vestiging van im migranten op de Westoever en in de Gazastrook is onbetwistbaar ille gaal", aldus Moussa. DEN HAAG In een schimmig verleden van goden en mythische helden werd eens in India de godde lijke Sita met open armen ontvan gen na haar gedwongen verblijf op het verre eiland Lanka. Nog steeds wordt dit feit in India jaarlijks met het Diwali-feest en veel vuurwerk herdacht. Een dergelijke ontvangst valt de Indiase vredesmacht zeker niet ten deel als de laatste militair op 31 maart Sri Lanka verlaat. door Aad Luymes/ANP Het Sri Lanka-avontuur van New Delhi is immers schromelijk mis lukt, nadat de troepenmacht in au gustus 1987 voet aan wal zette. In de eerste plaats is de zogenoemde vre desmacht van ongeveer 60.000 mili tairen er niet in geslaagd de onge veer 5000 Bevrijdingstijgers van Ta mil Eelam (LTTE) te ontwapenen en de rust te herstellen. Een verne derende ervaring voor het Indiase leger, dat geldt als het sterkste leger in de regio. Met stille trom verlaten de Indiërs dan ook het eiland. Daarnaast heeft de vredesmacht in gevechten met de Bevrijdingstij gers 1100 militairen verloren. Niet bepaald een wapenfeit om over naar huis te schrijven. Vooral niet omdat hun dood in een vreemd land geheel voor niets blijkt te zijn geweest. Ironisch genoeg leidde het ver blijf van de vredesmacht alleen maar tot meer bloedvergieten. De vredesmacht raakte spoedig ver strikt in een complexe geweldspi- raal en polariseerde de politieke si tuatie nog verder. De aanwezigheid van de buitenlandse militairen werkte op nationalistische Singale- zen als een rode lap op een stier. Het militante Singalese Volksbe vrijdingsfront (JVP) greep de aan wezigheid van de Indiërs aan om in het zuiden een niets ontziende ter reur te ontketenen. Iedereen die vóór het verdrag was, werd zonder pardon vermoord. De Srilankaanse regering reageerde met een even eens nietsontziende tegenterreur van geheime doodseskaders. Vorig jaar werd de JVP een harde klap toegebracht doordat veel kopstuk ken, onder wie de leider Rohan Wij- ewera, werden gedood. In het zui den van Sri Lanka is het nu weer rustiger, maar in het noorden dreigt nieuw oorlogsgeweld. Vacuüm Na haar vertrek laat de Indiase troe penmacht in het noorden een machtsvacuüm achter, dat inmid dels wordt opgevuld door de taaie Tijgers wier kracht nog steeds onge broken is. Toen vorige week de laatste Indiër de havenstad Trinco- malee nog maar amper had verla ten, marcheerden de Tamiltijgers al trots de stad binnen. Zal de situatie van voor 1987 terug keren? Dat is de brandende vraag die de gemoederen in Sri Lanka mo menteel bezighoudt. Velen vrezen een nieuwe burgeroorlog, waarbij verschillende partijen tegenover el kaar staan. In de eerste plaats de Tamiltijgers tegenover de Srilankaanse rege ring. Maar daarnaast is de situatie tussen de verschillende Tamilgroe- peringen gespannen. Veel Tamils nemen het zekere voor het onzeke re. Duizenden die in meer of minde re mate met de Indiërs hebben sa mengewerkt, verlaten nu hals over kop het land om in den vreemde een veilig heenkomen te zoeken. De meeste Tamils die onlangs zijn gevlucht zijn lid van het Revolutio naire Volksbevrijdingsfront voor Eelam (EPRLF). Deze gematigde Tamilgroepering aanvaardde in 1987 wel het vredesverdrag tussen New Delhi en Colombo. Het stemde ook in met beperkt zelfbestuur voor de noordelijke en oostelijke provin cies waar de Tamils in de meerder heid zijn. Overeenkomstig het ver drag zijn hier de laatste jaren verkie zingen gehouden voor de autonome Provinciale Raad. Grote broer Het LITE vond echter dat de auto nomie niet ver genoeg ging en wei gerde daarom aan de verkiezingen deel te nemen. Zonder deelname van zijn rivaal won de gematigde EPRLF met gemak. Nu de Indiase vredesmacht weg is, lijkt een nieuw bloedbad bijna niet te vermijden. De Bevrijdingstijgers willen gewa penderhand de lokale macht van de EPRLF overnemen die deze met de verkiezingen van vorig jaar heeft verkregen. Grote delen van de noor delijke en oostelijke provincies zijn inmiddels in handen van de Tijgers. Met de terugtrekking van de In diase troepenmacht uit Sri Lanka gekomen aan de aspiraties van New destijds tegen het vredesverdrag. Delhi om zich te doen gelden als e regionale grootmacht zoals ex-pre- mier Rajiv Gandhi destijds graag wilde. De huidige Srilankaanse presi- lijkt voorlopig ook een einde te zijn dent Ranasinghe Premadasa Toen hij vorig jaar aantrad werden dan ook spoedig, mede onder druk van het links-nationalistische JVP, onderhandelingen gestart. Deze re sulteren nu, na veel vertraging, in de terugtrekking van de Indiërs. ADVERTENTIE Philips kleurentv. 55 cm "inline" beeldbuis. On-screen display. 40 voorkeuze zenders. Front luidspreker. Van 1199,- voor 't Wordt steeds leuker bij V&D.-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7