Ouderschapsverlof erg karige regeling' Dalende yen bezorgt Japanners hoofdpijn Braks wil harde aanpak mestberg Kamer hoopt op uitbreiding in cao's 'Economie Suriname draait beroerd op rassenverschil' Buiten kantoortijden werken bespreekbaar We hebben de rolgordijnen in prijs laten zakken. WOENSDAG 28 MAART 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer staat achter de door de regering voorgestelde wettelijke regeling van het ouderschapsverlof, maar vindt dat de regeling wel erg karig is. Vooral PvdA, D66 en Groen Links zien liever een uitgebreider recht op ouderschapsverlof. Maar ook CDA-kamerlid Souten- wordt gezet". De door de regering dijk benadrukte dat het hier om een voorgestelde regeling voorziet in minimumregeling gaat. "Een mini- een recht op onbetaald deeltijdver- mumregeling is het wel. Alle ons lof voor zowel de vader als de moe- omringende EG-landen hebben be tere regelingen. Wettelijk langere verlofperioden en betere financiële condities", aldus Soutendijk. "Wij accepteren de voorliggende regeling dan ook als minimum-ba sisregeling en wij verwachten dat daarop door cao-afspraken een kop Order HCG125 miljoen van vuilverbrander (van onze verslaggever) der, gedurende zes maanden. Soutendijk diende samen met Leijnse (PvdA) een voorstel in om na een periode van drie jaar te be zien of de regeling in de praktijk wel voldoende effect heeft. Leijnse meent dat het wetsvoorstel aanvul ling behoeft. Een werknemer zou volgens Leijnse na afloop van het ouderschapsverlof het recht moe ten krijgen blijvend in deeltijd te werken. Ook zou een oplóssing moeten worden gevonden voor het pro bleem dat de sociale zekerheid van iemand die gebruik maakt van het ouderschapsverlof aanzienlijk ver slechtert. Het gaat dan met name om de opbouw van pensioenrech ten en om de risico's van ziekte, in validiteit, overlijden en werkloos heid. Leijnse zei dat veel van deze na- y; LEIDEN Het Leidse metaalbe- drijf Hollandse Constructie Groep (HCG) gaat de verbrandingsinstal- delen worden voorkomen, wanneer latie bouwen voor de afvalverwer- het ouderschapsverlof betaald ver hing in het Amsterdamse havenge- lof zou zijn. Hij pleitte ervoor de ko- bied. Met deze opdracht van de Am- mende jaren te onderzoeken wat de sterdamse stadreiniging, die wordt mogelijkheden van betaald verlof uitgevoerd samen met het Duitse - W en E Umwelttechniek, is een be drag van ongeveer 125 miljoen gul den gemoeid. De vuilverbrander gaat met een capaciteit van 765.000 ton per jaar tot de zeer grote behoren (de vuil verbrander Leiden bijvoorbeeld verbrandt 90.000 ton per jaar). HCG bouwt voor de vuilverwerking, die in 1993 klaar is. 4 verbrandingske tels volgens tekeningen van Um- welttechnik en de daarbij behoren de staalconstructies. Dit levert HCG 250 manjaren werk op. Volgens directeur Nicolaas van HCG is de opdracht het zoveelste te ken dat het erg goed gaat met de Hollandse Constructie Groep. Nico laas: "Wij hebben heel veel orders en de omzet stijgt. Toch staan er I veel negatieve berichten in de kran ten, die de indruk wekken dat het heel slecht gaat met HCG". I De directeur van HCG, dochter van het bouwconcern Hollandsche Beton Groep (HBG), doelde op be richten over de forse omzetdaling vorig jaar van 10 tot 15 procent in de -» i i tak metaalconstructies van HBG. V^3.O"OV0Il0£f AKZO HCG, die goeddeels actief is in de I metaalconstructies, studeert om die reden al maanden op een reorgani- satie, waarvan nog niet duidelijk is 1 wat die precies inhoudt. Gisteren voerde de directie van HCG overleg met de industriebon den FNV en CNV over de reorgani- I satie, waarbij onderdelen van het metaalbedrijf worden verzelfstan digd. Het overleg leverde volgens I de betrokken geen enkele concreet resultaat op en was uitsluitend be doeld om de bonden te informeren over de stand van zaken. hiermee gevolg aan een dringende wens van de PvdA-fractie in de Eer ste Kamer. Kruidenier De Voedingsbond FNV en de Dien stenbond FNV gaan in cassatie te gen de uitspraak van het gerechts hof in Amsterdam om 700.000 gul den schadevergoeding te betalen aan het kruideniersechtpaar Kip uit Winterswijk. De bonden hadden volgens het hof in 1980 te vroeg een bezetting georganiseerd van de Aal- tense vestiging van de Elka-super- marktketen. De bonden betichtten Kip van wanbeheer en een feodaal personeelsbeleid. Varkenspest Boze Westvlaamse boeren hebben gisteren op drie plaatsen slachthui zen geblokkeerd. Ze wilden daar mee voorkomen dat varkens van buiten de zone die vanwege de heer sende varkenspest is afgesloten voor de slacht werden aangeboden. Japan en VS Bi jna de helft van de Japanse bevol king heeft begrip voor de eis van de Verenigde Staten dat Japan zijn economie liberaliseert en toeganke lijker maakt voor buitenlandse pro- dukten, zo blijkt uit een enquête van de krant Nihon Keizai Shim- bun. Van de 10.000 ondervraagde Japanners was 47.4 procent het eens met de Amerikaanse wensen. De verwachting dat de levensstan daard in Japan zal verbeteren speel de daarbij een belangrijke rol. Bijna veertig procent vond dat de Japan se regering niet moet ingaan op de Amerikaanse eisen. ADVERTENTIE (CDA) omarmde het ouderschaps verlof vooral om ouders een alterna tief te bieden voor kinderopvang. De PvdA is met name voor ouder schapsverlof vanuit een oogpunt van emancipatie en roldoorbreking. DEN HAAG "De economische si tuatie in Suriname is bar en bar slecht. Het land is sterk verpauperd en er is maar een hele kleine groep, die zich staande weet te houden. De werkgelegenheid brokkelt steeds meer af, de inflatie is enorm. De cor ruptie viert hoogtij, de zwarte markt floreert. De Surinaamse economie zakt razendsnel in elkaar" door Jos Heymans Bé van de Weg, voorzitter van de Industriebond FNV, is triest ge stemd teruggekeerd uit Suriname. Eind vorig jaar bracht een delegatie van de FNV een bezoek aan de voor malige kolonie. De vakbondsverte genwoordigers spraken met enkele ministers, de Nederlandse ambas sadeur Hoekman, de Surinaamse vakorganisaties en de Raad van Kerken. Dezer dagen heeft Van de Weg rapport uitgebracht aan de Fe- deratieraad. "Hoewel de autoriteiten dat niet toegeven, is de inflatie enorm. Ze wat bij door op stukjes grond wat te proberen de zaak nog een beetje te verbouwen" redden door bankbiljetten bij te drukken, maar dat kun je op den duur ook niet volhouden. Er kan niet worden voorzien in de meest simpele levensbehoeften. Er wordt gerommeld met goederen, die op raadselachtige wijze verdwijnen en plotseling weer terugkeren op de zwarte markt". Daar worden door een kleine groep mensen goede zaken gedaan. "Er zijn niet veel mensen die in staat zijn op de zwarte markt te ko pen. Een gewoon schoolschrift, en dat hebben kinderen toch nodig, kost twintig gulden. Voor de meeste mensen is dat onbereikbaar. Van degenen die nog een baan hebben, zijn de inkomens laag. Er wordt veel gebedeld. Sommigen verdienen De vakbeweging in Suriname is land. dat economisch op de rand van de afgrond balanceert. "De eco nomie draait op basis van een naar ras ingedeelde samenleving. Van samenwerking is absoluut geen sprake. Er is een fors ambtenaren apparaat. bijna de helft van de wer kende bevolking is ambtenaar. Het leger verslindt kapitalen en er is geen uitvoer". Toch heeft Suriname volgens volgens Van de Weg vrijwel mach- Van de Weg voldoende mogelijkhe- teloos. Vijf van de zes centrales wer- den om de crisis te bezweren. Het ken weliswaar samen, maar er land is rijk aan olie. bauxiet en zuid- heerst een onderlinge verdeeldheid. "Een deel wil de politiek in, een an der deel niet. Ze hebben dat al eer der geprobeerd, een soort PvdA op- 'ruchten. Bovendien is er de zon, die het toerisme zou kunnen trek ken. Maar een zak met geld is vol gens de voorzitter van de Industrie- gericht, maar dat is mislukt. Er valt bond geen oplossing. "Er moet heel bovendien voor de vakbeweging gerichte steun komen. We hebben weinig eer te behalen. Door de enor- bedrijven gezien, die prima zouden zijn. De tekortkomingen van de re geling brengen volgens de PvdA'er een goede werking van de wet in ge vaar. De WD-fractie liet bij monde van kamerlid Jorritsma weten dat de kwestie toch vooral een zaak van de sociale partners moet blijven. Ook in de pensioenproblematiek stelde zij -haar vertrouwen in de so ciale partners. Groenman (D66) pleitte er onder meer voor dat het ouderschapsver lof voor ten minste de helft wordt doorbetaald, dat er na het verlof een recht op deeltijdwerk ontstaat, dat de pensioenopbouw gewoon door gaat en dat bij ziekte of werkloos heid het verlof wordt opgeschort (en dus een uitkering op basis van het volledige salaris wordt uitge keerd). Tijdens het debat kwam duidelijk een principieel verschil van mening tussen de regeringspartijen CDA en PvdA naar voren. Soutendijk gels. Dat is misschien wel begrijpe- Brazilië moet komen. Zo n machine lijk, maar voor de vakbeweging zijn kost misschien twee miljoen gul die regels bijna onaanvaardbaar". den, maar dan draait die fabriek Ook de regering staat nagenoeg wel. Je kunt beter zo n investering machteloos in de strijd om Surina- doen dan twintig miljoen aan het me weer uit het slop te halen. Van bedrijfsleven geven, zonder te w e de Weg schetst het beeld van een ten wat er met het geld gebeurt". DEN HAAG (ANP) - Werken in de avonduren, op zaterdag of des noods zondag is voor ongeveer de helft van de bevolking op zijn minst bespreekbaar. Dat blijkt uit een on derzoek van drs. P. Kattenberg van de Stichting Maatschappij en On derneming (SMO) dat gisteren in Nieuwspoort werd gepresenteerd. Een meerderheid van de beroeps bevolking vindt het aantrekkelijk of tamelijk aantrekkelijk om 's avonds te werken en overdag vrij te zijn. Van de mensen die daar niet veel voor voelen is altijd nog 44 pro cent bereid dit te proberen. Drie kwart van de ondervraagden wil wel proberen hoe een flexibele werkdag bevalt, waarop de ene keer minder en de andere keer meer dan acht uur wordt gewerkt. Van de mensen die bereid zijn om 's avonds te werken zegt tachtig procent ook wel op zaterdag aan de slag te willen. Eén op de vijf van de ondervraagden wil op grond van le vensbeschouwing de zondag vrij houden. Dertien procent wil op an dere gronden niet op zondag wer ken. Maar ruim eenderde zegt wer ken op zondag aantrekkelijk of ta melijk aantrekkelijk te vinden. De helft daarvan stelt als voorwaarde dat werken op zondag beperkt moet blijven tot twee ruim van te voren ingeroosterde zondagen per maand. De FNV heeft ernstige kritiek op het onderzoek van de SMO. De FNV denkt dat het onderzoek van de stichting SMO een doelbewuste ac tie van werkgevers is om hun stand punt zo mooi mogelijk te presente ren. Bovendien zei Aldelmund dat het heel wat uitmaakt of je voor bij voorbeeld werken op zondag een toeslag van enkele honderden gul dens volgens de cao krijgt, of dat de ze onregelmatigheidstoeslag weg valt. "Voorwaarden aan flexibel werken zijn een regeling in de cao, een goede beloning en vrijwillig heid, zodat de werknemer desge wenst wer op normale dagen en werktijden kan terugvallen" Prinses Juliana wacht op de eerste munt van vijftig gulden. Produktie- medewerker Swaan geeft uitleg bij de vervaardiging van de munt die wordt geslagen ter gelegenheid van het feit dat het Koninkrijk der Ne derlanden 100 jaar onafgebroken door vorstinnen wordt geregeerd. De eerste werd gisteren in 's Rijks Munt in Utrecht geslagen. Iberische werknemers Het Europese Hof van Justitie heeft gisteren Spaanse en Portugese werknemers toestemming gegeven bijna driejaar eerder dan in het EG- verdrag was voorzien, in andere lid staten van de Europese Gemeen schap te gaan werken. Dat geldt al leen voor tijdelijk werk. Gescheiden vrouwen Minister Kok (financiën) wil bekij- ken of gescheiden vrouwen zonder hngsronden staan de partij' baan dit jaar een kleine tegemoet- recht tegenover elkaar. Voornaam- koming kunnen krijgen. Dit om de ste strijdpunt is invoering van de negatieve gevolgen van het nieuwe vijfploegendienst op basis van een belastingstelsel volgens Oort werkweek van 33,6 uur. enigszins te compenseren. Hij gaf staat op springen UTRECHT (ANP) - Het cao-over leg bij het chemische concern Akzo (23.000 werknemers) staat op het punt te breken. Vooral op het ge bied van het door Akzo voorgestel de systeem van 'flexitime' staan de partijen lijnrecht tegenover elkaar: werknemers zouden daarmee vrije dagen kunnen verkopen en kopen. In het particuliere ambulancever voer (2500 werknemers) hebben werkgevers en vakbonden een prin cipe-akkoord gesloten voor een tweejarige cao. De werknemers die een paar keer actie hebben gevoerd, ontvangen een loonsverhoging van 2,5 procent per 1 januari van dit jaar. De Essoraffinaderij (600 werkne mers) in het Rotterdamse Botlekge- bied probeert de werknemers ervan te weerhouden door hun handteke ning de wens te onderstrepen om onderhandelingen over arbeids voorwaarden in de toekomst met de vakbonden te voeren. De Industrie bond FNV is de handtekeningenac tie begonnen, omdat de arbeids voorwaarden bij Esso achterlopen. Bij DSM (28.000 werknemers) dreigen acties. Na drie onderhande- lijn- Meldingsplicht DEN HAAG (GPD/ANP) - Be leggers die 10, 25, 50 of 66,6 pro cent van de aandelen van een aan de Amsterdamse beurs ge noteerde bedrijf hebben, moe ten dat met ingang van 1991 mel den. Minister Kok (Financiën) heeft hiertoe gisteren een wets voorstel ingediend voor een meldingsplicht die geldt zowel wanneer de belegger onder die grens komt als wanneer hij er boven komt. DEN HAAG (GPD) Het ministe- verder mag worden verhoogd. On- bije toekomst het grondwater door fosfaten wordt vervuild. De bedrijven moeten zelf in twee aanwijzen, waar het gebruik van groeid van 14 miljoen naar 15,1 mil- jaar hun mest op een verantwoorde joen ton. Vooral het aantal door fos- manier hebben ondergebracht, het- rie van landbouw gaat de komende danks de reeds genomen maatrege- twee jaar een groot aantal gebieden len is die de afgelopen twee jaar g mest fors moet worden verminderd. Het gaat om ,60.000 hectaren zand grond in het zuiden en oosten van ons land. Verder wordt in 1993 de faat verzadigde gronden is aanzien- zij op eigen grond, hetzij via een toe- lijk toegenomen. Ongeveer twee- reikend afzetcontract met collega's derde van de landbouwgrond in de of een mestverwerkingsfabriek, i voor het mestgebruik in de zandgebieden (270.000 hectaren) Overtreders wacht tijdelijke slui- maïsgronden aanzienlijk ver scherpt. De toegestane hoeveelheid wordt teruggebracht van 250 tot 150 kilo fosfaat per hectare. Deze voorstellen doet minister Braks in een notitie over het mest beleid. Die heeft hij gisteren voor advies naar het Landbouwschap en de Natuur en Milieu gezonden. De minister stelt in de nota nog maals dat de mestproduktie niet wordt met verzadiging bedreigd. ting van het bedrijf. Braks wil bovendien de produk- tie verder inperken door het instel len van een zogenaamde 'overscho- denkt Braks dit probleem aan te theffing'. Iedere boer die meer dan Behalve met Je uitbreiding van het aantal beschermde gebieden pakken door de norm voor de mais- gronden te verscherpen. Deze heb ben de eigenschap veel fosfaat te een boete gaan betalen van 1,25 tot kunnen verdragen. Door de norm nu al terug te brengen, hoopt Braks te voorkomen dat ook hier in de na- 1,50 gulden per kilo fosfaat. Daar mee wordt de mestverwerking in fa brieken gesubsidieerd, die uitein delijk in 1994 een capaciteit van 6 miljoen ton moet krijgen. Braks wil verder het doorverko pen van mestquota tegengaan. Het wordt bovendien verboden mest- rechten door te schuiven naar be schermde gebieden. Ook eenden, konijnen en andere pelsdieren wor den in de mestwet opnemen. In de nota worden ten slotte maat regelen voorgesteld om de verzu ring aan te pakken. Braks denkt daarbij aan een ammoniakheffing voor de veehouderijen in ons land. De heffing die vermoedelijk vol gendjaar zal ingaan, bedraagt 350 tot 850 gulden per rundveebedrijf per jaar. Varkenshouders zullen per jaar tussen 150 en 900 gulden gaan betalen. TOKYO (Rtr/ANP) De financiële autoriteiten in Japan, tot voor kort gezien als halfgoden waar het gaat om de beheersing van de economie, zullen de komende maanden waar schijnlijk hulpeloos moeten toezien hoe de koers van de. nationale munteenheid verder wegzakt, zo verwachten valutahandelaren in Tokyo. Na jaren van vertrouwen in de yen keren Japanse institutionele beleggers zich steeds meer af van de valuta ten gunste van de Ameri kaanse dollar. De koers van de yen is alleen al deze maand met acht procent ge daald ten opzichte van de dollar. Gisteren sloot de dollar in Tokyo op 156,96 yen. Volgens Masafumi Koyama van Bank of Tokyo zal er op korte termijn waarschijnlijk een korstondig technisch koersherstel van de yen komen, maar eind april verwacht hij een dollarkoers van ongeveer 160 yen en aan het begin van de zomer van 165 yen. Koyama brengt de zwakte van de Andere belangrijke valuta heb- yen in verband met een algemene ben zich tegenover de dollar rede- verslechtering van het imago van lijk weten te handhaven, wat bete- Japan. Ook de flinke koersverliezen kent dat zij eveneens terrein heb- die dit jaar op de effectenbeurs van ben gewonnen op de yen. De gulden Tokyo werden geleden wijzen in die was gisteren ongeveer 82 yen waard richting. De Japanse centrale bank tegen 78 yen aan het begin van de heeft vergeefs geprobeerd de koers- maand. val van de yen te stoppen door grote januari februari hoeveelheden yens op te kopen in ruil voor dollars. Sinds het begin van het jaar werd naar schatting 12 miljard dollar op de markt ge bracht. Met deze interventies is een flinke aanslag gedaan op de deviezenre serves. Die bedragen volgens valu tahandelaren nu nog ongeveer 70 miljard dollar. Dat betekent dat de centrale bank in feite nog maar 10 miljard dollar heeft te spenderen aan steun voor de yen. De reserves zullen dan zo sterk zijn verminderd dat het ministerie van financiën druk op de bank zal uitoefenen om haar strategie te wijzigen. "Als deze 10 miljard nu wordt gebruikt blijft er niets meer over om de stijging van de dollarkoers in de toekomst zelfs maar af te remmen", aldus een valutahandelaar. Ook het eens almachtige ministe rie van financiën weet geen raad met de koersval van de yen. Teke nend was gisteren op een perscon ferentie de reactie van minister van financien Ryutaro Hashimoto op een vraag naar zijn oordeel over de ontwikkelingen op de wisselmark ten. "Ik heb er hoofdpijn van", al dus de bewindsman. De koers van de yen zal verder wegzakken als Ja panse levensverzekeraars deze week volgens verwachting op grote schaal inschrijven op Amerikaanse staatobligaties. Begin volgende __0van d> maand kunnen nog meer yens voor yen' maar zo n pleidooi zal vermoe- zwakte van de yen voor een belang rijk deel toe aan het beleid van de Japanse autoriteiten ten aanzien van de financiële markten en de flinke koersverliezen op de effec tenbeurs in Tokyo. Begin deze week werden op de wisselmarkten yens verkocht uit teleurstelling over het resultaat van overleg van Hashimoto met zijn Amerikaanse collega Nicholas Brady. Een duide lijk plan voor het verdedigen van de yen bleef uit. Valutahandelaren vrezen dat ook de bijeenkomst van de zeven groot ste industrielanden (G-7) op 7 april in Parijs wat dit betreft niets zal op leveren. Japan zal naar verwachting aandringen op een krachtige ver klaring ter ondersteuning dollars worden verkocht in het ka der van de investeringsstrategie van het Japanse bedrijfsleven voor het op 1 april beginnende boekjaar. Valutahandelaren schrijven de ADVERTENTIE Uni rolgordijnen. Keuze uit diverse actuele kleuren. Bediening door middel van een ketting mechanisme. Zeer eenvoudig op maat te maken. Hoogte 185 cm. Breedtes: 70, 90,120,140, 180 en 220 cm. 70cm B 120cm 220cm Gedessineerde rolgordijnen. Keuze uit diverse kleurstellingen. Bediening door middel van ketting mechanisme. Zeer eenvoudig op maat te maken. Hoogte 185 cm. Breedtes: 70, 90, 120, 140, 180 en 220 cm. Nu70cm ^UOcmJg 220cm g^ Uni verduisteringsrolgordijn. 100% lichtdicht.Wit. Hoogte185 cm. Breedtes: 70.90,120,140en 180 cm. Nu70cm^JQ120cmJ2 JQ180cm( "95,- Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 7 april of zolang de voorraad strekt. Niet verkrijgbaar in Alphen a/d Rijn. - 't Wordt steeds leuker bij V&D. delijk zijn gericht aan dovemans oren. De Verenigde Staten hebben de handen vol aan hun eigen econo mische problemen en de Bondsre publiek Duitsland is volledig ge fixeerd op de vorming van een mo netaire unie met de DDR. De problemen rond de yen na men ernstige vormen aan kort na de Japanse parlementsverkiezingen van 18 februari. De financiële mark ten achtten toen de tijd rijp voor een discontoverhoging. De Japanse centrale bank aarzelde echter, mede door bezwaren van het ministerie van financiën. Toen er op 20 maart uiteindelijk toch een discontover hoging kwam van 4,25 tot 5,25 pro cent bleef het gewenste effect op de yen uit. Het tarief had eerder en sterker omhoog moeten gaan, zo was de algemene opinie op de valu tamarkten. Volgens valutahandelaren moet het disconto nogmaals worden ver hoogd om het gewenste doel te be reiken. Het tarief komt dan op het niveau van het Westduitse disconto (6 procent). Daardoor zou de kapi taalstroom van Japan naar de Bondsrepubliek tot staan kunnen komen. Er zijn echter weinig hande laren die verwachten dat de rente verder zal worden verhoogd. De Ja panse centrale bank vreest dat de economie dan zal inzakken en acht dat een te hoge prijs voor een sterke yen, aldus handelaren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5