Journalistenkara vaan trekt voorbij aan Van Goghs Geen subsidie Shaffy-theater Roman Claus schandalig' vertaald in het Duits WC-bril wordt een leesbril OORLOGSLEED WOENSDAG 28 MAART 1990 KUNST PAGINA 33 AMSTERDAM (ANP) - Een internationaal gezel schap van tussen 850 en 900 journalisten verzamelde zich gisteren in het Rijksmu seum Vincent van Gogh in Amsterdam en het Rijksmu seum Kröller-Müller in Ot- terlo voor de voorbezichti ging van de grote expositie die is georganiseerd ter her denking van het honderdste sterfjaar van Vincent van Gogh. Daarbij waren onge veer 50 radio-en televisie ploegen, zo vatte de woord voerster van de Stichting Van Gogh 1990 de opkomst samen. De woordvoerster deelde verder mee dat er inmiddels 500.000 toe gangsbewijzen zijn verkocht voor de dubbel-expositie in Amsterdam en Otterlo. Deze wordt vrijdag ge opend door koningin Beatrix en duurt tot en met 29 juli, de sterfdag van de schilder in 1890. De stichting heeft zijn sluitende begroting mede gebaseerd op de verkoop van 800.000 toegangsbewijzen, maar er kunnen maximaal 1,4 miljoen be zoekers worden ontvangen. Voor de opvang van de bezoe kersstroom in Amsterdam hebben de vier hoofdsponsors inmiddels een tijdelijk Van Gogh Village op gericht op het Museumplein. De be zoekers kunnen daar terecht voor een hapje en een drankje en de aan schaf van souvenirs. Als fraaiste 'souvenir' kan echter de dubbele ca talogus dienen die is uitgebracht in een aantal Europese talen. Alleen de Westduitsers durfden dit com merciële risico niet aan. De catalo gus toont alle geëxposeerde werken in 'ware kleuren' en bevat een een aantal grondige artikelen ter toe lichting op de ontwikkeling van Van Gogh als kunstenaar en zijn ei gen visie daarop. Leidraad Het actieve kunstenaarsbestaan van Van Gogh (1853-1890) heeft al leen de laatste tien jaar van zijn le ven beslaan. Hij maakte in die pe riode ongeveer 900 schilderijen, waarvan er de komende tijd 133 worden getoond in het Van Gogh- Het werk is in de eerste plaats af komstig uit het Van Gogh-museum en het museum Kröller-Müller die samen de grootste Van Gogh-col- lectie ter wereld beheren. Daar naast werd echter een essentiële aanvulling geleverd door bruikleen gevers uit onder meer Japan (het Kunstmuseum in Hiroshima), Italië (de Galleria Nazionale d' Arte Mo- derna in Rome), Frankrijk (het Mu- s'ee d' Orsay) in Parijs) en de Vere nigde Staten (een groot aantal mu seale en particuliere collecties). Als leidraad bij de samenstelling van de expositie is het werk geno men dat Van Gogh zelf als 'de kern' van zijn oeuvre beschouwde. Voor de reconstuctie van zijn denkbeel den daarover konden de samenstel lers onder meer gebruik maken van gegevens als het formaat van de doeken, het bestaan van meerdere versies van één schilderij en niet in de laatste plaats de brieven van de schilder aan zijn broer Theo. Deze opzet leidde tot een exposi tie waarin een breed overzicht wordt gegeven van de groei van de kunstenaar van "een wat geexal- teerde, onbeholpen tekenaar tot een in onze ogen volleerde meester met een onnavolgbaar oeuvre", zo schrijven Evert van Uitert en Louis van Tilborgh in de schilderijencata logus. Er zijn opvallend veel schilderij en met hetzelfde (soort) onderwerp geselecteerd zodat goed is te zien op welke gedreven manier Van Gogh zijn kunstenaarsschap vervolmaak te. Zo hangen er verschillende ver sies van '1' Arl'esienne', 'La Berceu se', 'Les Alyscamps' en 'De slaapka- Tekeningen De expositie in Otterlo. waar aan de hand van 248 van de 1100 bekende tekeningen stapsgewijs de ontwik keling van Van Gogh als tekenaar kan worden gevolgd, laat zien dat zijn meesterschap niet alleen de schilderijen gold. Van Gogh stelde ooit zelf dat "de wortel van alles teekenen is" en is het tot aan zijn dood blijven doen. Daarbij worstelde hij altijd met het conflict tussen kwaliteit en de vereiste snelheid van werken. Hij was daar pas in de zomer van 1888 tevreden over, zo schrijft Johannes van der Wolk in de tekeningencata logus. Ook voor dit deel van de expositie is overigens alleen werk uitgekozen dat Van Gogh zelf als "voldragen" beschouwde.De tekeningen wer den nog nooit eerder in zo groten getale aan het publiek getoond om dat daglicht schadelijk kan zijn voor hun kwaliteit. De zalen in het museum zijn daarom voor deze ge legenheid verduisterd tot een lichtsterkte van 50 lux. Internationale media storten zich op Van Gogh-tentoonstellingSchilderijen filmen en elkaar. iGPD) GRONINGEN (ANP) - De roman 'Het verdriet van België' van Hugo Claus is schandalig in het Duits ver taald. Dit zei dr. Heinz Eickmans van het Nederlands Instituut van de Wilhelmsuniversiteit in Münster, Bondsrepubliek, gisteren in Gro ningen, waar hij in het Harmoniege bouw sprak over de hedendaagse Nederlandse literatuur in Duitse vertaling. Neemt de overheid haar cultuur politieke verantwoordelijkheid niet serieus genoeg, dan zal het aanzien van de Nederlandse literatuur en cultuur in Duitsland worden be paald door toeval en blinde com mercie. Dat kan dan het beeld van grote droefenis opleveren zoals het geval is met de gewraakte vertaling. Eickmans meent dat de grote Westduitse uitgeverijen misschien wel over vertaalkritische deskun digheid beschikken, maar grondige kennis van de Nederlandse taal en literatuur is er een zeldzaamheid. Er valt volgens Eickmans veel te verbeteren. De vertaalkritiek moet haar academisch isolement verlaten en beseffen ook een toetsende taak te hebben in de massamedia. Hij achtte scholing en nascholing van literaire vertalers van het aller grootste belang, ook met het oog op 1993. Dan is Nederland het zwaarte punt van de grootste jaarlijkse boe kenbeurs ter wereld, die van Frank furt. Eickmans wees erop dat de studie van de Nederlandse taal en litera tuur in de Bondsrepubliek zich stormachtig heeft ontwikkeld. De opleiding Nederlands in Munster telt meer dan 300 studenten en is daarmee de grootste buiten Neder land. De activiteiten van Münster en van instituten in Keulen, Berlijn en Oldenburg stralen uit naar volksho gescholen en onderwijs. De ontwik keling wordt versterkt door het in terdisciplinaire universitaire cen trum voor de Nederland-studie dat onlangs in Münster is gevestigd. Bij dit centrum staat de Noord- en Zuidnederlandse cultuur in het middelpunt. De vertaling is het al les beheersende medium in de ver spreiding van met name de Neder landse letterkunde en dat zal voor lopig wel zo blijven, aldus Eick- AMSTERDAM (ANP) - Het Shaf fy-theater in Amsterdam heeft de Arob-procedure verloren die het had aangespannen tegen de ge meente Amsterdam. De Raad van State liet het besluit van de hoofd stad intact om het theater per 1 sep tember 1990 geen subsidie meer te geven. Dit heeft het Shaffy-theater gisteren bekend gemaakt. Het theater wilde met de proce dure bereiken dat de subsidie pas per 31 juli 1992 zou worden gestaakt in plaats van september dit jaar. "Het Shaffy-theater wil nu verder praten met de gemeente om een op lossing te vinden voor de komende twee jaar", aldus directie en bestuur van het theater. Het theater vindt het onbehoor lijk dat de gemeente plotseling stopt met de subsidie on Meer bezoekers Concertgebouw AMSTERDAM (ANP) - Het aantal bezoekers van het Concertgebouw in Amsterdam is vorig jaar toegeno men met 14 procent ten opzichte van 1988. Het bedrijfsresultaat is verbeterd met 400.000 gulden van 1,8 miljoen negatief naar 1,4 miljoen gulden negatief. De gemeente sub sidieert het Concertgebouw met een bedrag van ongeveer 1,5 mil joen gulden. Deze gegevens staan in het jaarverslag 1988/1989 van het Concertgebouw dat maandag 2 april officieel wordt gepresenteerd aan de aandeelhoudersvergadering. In het seizoen 1988-1989 gingen 570.000 muziekliefhebbers naar het Concertgebouw. Het seizoen daar voor waren dat er 500.000. Hierdoor stegen de inkomsten behoorlijk: met meer dan 35 procent. De in komsten uit zaalverhuur namen toe met bijna 30 procent terwijl de hore- ca-omzet groeide met ruim 60 pro cent. De kosten stegen 21 procent. De stijging van de personeelskosten wordt volgens het jaarverslag ver oorzaakt doordat het gebouw is uit gebreid met een nieuwe vleugel. Er was daardoor meer technisch, schoonmaak- en bewakingsperso neel nodig. Er is ook meer personeel aangetrokken door de toeneming van het aantal concerten. De begroting is met ruim 300.000 gulden overschreden. Voor een aan zienlijk deel, 100.000 gulden, wordt die overschrijding veroorzaakt door een verhoging van de onroerend- goedbelasting. Het Concertgebouw hoopt dat de gemeente die verho ging zal compenseren met een ver hoging van de subsidie. initiatieven te ondersteunen, zoals de moderne muziek door de 'IJsbre ker'. Het steekt het theater verder dat het maar een korte overgangsfa se is gegund om 1993 te halen. De gemeente heeft het Shaffy-theater twintig jaar lang in toenemende ma te gesubsidieerd. Bij de behandeling van de zaak eind januari betoogde de raadsman van het Shaffy-theater dat Amster dam haar bevoegdheden misbruikt of tenminste verkeerd combineert. Ze kocht in 1982 het pand Felix Me- ritus aan de Keizersgracht en zette daar het Shaffy in. Dat mocht het tot en met 1992 huren. Door de sub sidie in 1990 stop te zetten bereikt de gemeente dat het Shaffy er twee jaar eerder uit moet, omdat het doodeenvoudig de huur niet meer kan opbrengen. Verder nam het theater het de ge meente kwalijk dat zij het advies van de Amsterdamse kunstraad naast zich had neergelegd. De raad was mening dat verdwijning van Shaffy een vergrijzing zou beteke nen voor Amsterdam. Wethouder W. Etty van financiën zei tijdens de behandeling dat het pand was gekocht in het kader van de monumentenzorg voor een „cul turele bestemming" en dus niet spe ciaal voor het Shaffy-theater. Bo vendien zou het Shaffy best mogen blijven als het de huur uit andere bronnen zou kunnen betalen. Etty zei verder dat de procedure normaal is afgehandeld, dat er toch al een overcapaciteit is aan kleine zalen en dat het toneel veelvuldig wordt gesteund door de overheid. Dit terwijl moderne (en ook kamer-) muziek juist weinig steun ondervin den. Snijden in de subsidie was bo vendien nodig omdat anders bij voorbeeld het Holland Festival fail liet zou zijn gegaan. KUNSTRAAD - Mr. drs. Adze Ni- colai (30) wordt de nieuwe alge meen secretaris van de Raad voor de Kunst. Zijn benoeming wordt een dezer dagen verwacht. Nicolai is de opvolger van Yvonne van Baarle, die per 1 maart directeur is geworden van de nieuwe dienst cul tuur in Leiden. Nicolai werkt nu nog als stafmedewerker bij de di rectie Kunsten van het ministerie van WVC. In die hoedanigheid heeft hij diverse nota's geschreven. LONDEN - De zesjarige Ja panse violiste Tomomi Sawa- be bespeelt haar instrument voor de portier van het Londense ho tel Claridges waar de bijzon derheden van het 'Japans Fes tival '91' werden bekend ge maakt. Het festi val is zeer geva rieerd. Er zijn uitvoeringen van Japanse theatergezel schappen, tal van culturele activiteiten, tot een toernooi van Sumo-worste- laars in de Royal Albert Hall in Londen, aan toe. <fotoAP> Expositie foto's G. H. Breitner AMSTERDAM (ANP) - In het Am sterdams Historisch Museum is van 26 maart tot en met 27 mei een selec tie te zien van de duizenden foto's die George Hendrik Breitner (1857- 1923) maakte. Behalve schilder was Breitner een enthousiast fotograaf van vooral Amsterdamse straattafe relen. Op de expositie hangen bo vendien bijzondere foto's die hij van zijn vrouw, familieleden en naaktmodellen maakte. De schilder gebruikte de foto's geheel of gedeeltelijk als hulpmid del bij het maken van zijn schilderij en en tekeningen. Een bekend voor beeld daarvan zijn de schilderijen van bouwputten. Dit materiaal raakte na zijn dood in vergetelheid. De negatieven gingen in de loop van de tijd ernstig in kwaliteit achteruit, maar de Haarlemse fotograaf Harm Botman heeft er inmiddels nieuwe afdrukken van gemaakt zodat zij voor het nageslacht blijven behou den. Tegelijkertijd is in het museum een expositie te zien over de docu mentaire fotoboeken die na de Tweede Wereldoorlog zeer populair waren. Oorzaak daarvan was onder meer dezelfde 'beeldhonger' bij het publiek die ook het bioscoopbe zoek en het Amerikaanse fotomaga zine 'Life' zo populair maakte. DEN HAAG (GPD) - De Duitse vertaling van 'Het verdriet van Bel gië' stemt tot diepe droefenis. "Sommige delen van de roman slaan echt nergens meer op", aldus Eickmans, "Der Kummer von Flan- dern is in ieder geval een uiters raadselachtig boek geworden De hoogleraar somt wat voor beeldjes op. Twee dames praten in het verhaal over een bevalling. In sappig Vlaams gaat dat zo: 'Aan den andere kant, Constance, voelt ge dat niet altijd. Bij onze Alfons heb ik niets gevoeld, niksmendalle. 'k Ga naar achter, ik zet mij op de bril. ik zeg: Tiens, wat krijgen we nu?, en hij rolde eruit'. In het Duits krijgt het gesprek een geheel andere wending. De da me vertelt: 'Bei meinem Alfons ha- be ich nichts gemerkt, überhaupt nichts. Ich gehe nach hinten, setze meine Brille auf, sage Tiens, was ha- ben wir denn da? und er flutscht he- raus'. "Een leesbril is ook in het Duits toch heel wat anders dan een wc-bril, dacht ik zo", aldus Eick- Of: "Heeft iemand uit het dorp ge zien, dat je met haar wegging9" "Nee luit, Ze zat alleen onder de truck naar de muziek te luisteren". De vertaler heeft de zaak omge draaid; „Hat jemand aus dem Dorf gesehen dass du mit ïhr weggegan- gen bist?" "Nein, Leutnant. Sie sas sen alle unter den Lastwagen und Horten der musik zu". Adèle Bloemendaal met nieuw soloprogramma ALKMAAR Adèle Bloemendaal komt het komende theaterseizoen opnieuw met een soloprogramma naar de Nederlandse schouwbur gen. Na haar vorige programma 'Adèle in Casa Blanca' brengt zij nu de voorstelling 'Adèle op de Orino- De teksten die ze gebruikt komen van onder anderen Jan Boerstoel, Frans Mulder en Jacques Klöters, met wie ze het programma ook sa menstelt. De bijbehorende compo sities worden geleverd door Martin van Dijk en Tom Barlage en de regie heeft Kees Prins. Adèle zal zich laten zien als we reldreizigster, op de vlucht voor Arabieren in de woestijn, die in de Oriënt-Express Russische roulette speelt met de vice-consul van Frans Guyana en die overal de gebaande paden poogt te verlaten, op de hie len gezeten door hordes westerse toeristen. Werk Van Gogh oppervlalddg LYON (AP) De Franse schrijfster Francoise Sagan (54) is gisteren door een Franse rechtbank veroordeeld tot eeh voorwaardelijke celstraf van een halfjaar wegens drugsbezit. Ook moet zij 10.000 francs boete betalen en 360.000 francs overmaken aan de Franse douane. Sagan werd vorig jaar gearresteerd nadat in haar woning 300 gram heroi ne en 300 gram cocaine waren aangetroffen. Haar arrestatie maakte deel uit van een actie van de politie tegen de leveranciers die de Parijse literaire wereld van drugs voorzagen. In totaal stonden 45 mensen terecht, van wie Andre Trihan vijftien jaar cel kreeg. Hij zou als schakel in de nu ontmantel de French Connection van 1983 tot 1987 heroine hebben geïmporteerd. Francoise Sagan werd in 1954 op slag beroemd na het verschijnen van haar eerste roman, 'Bonjour Tristesse'. Sindsdien heeft zij meer dan twaalf bestsellers geschreven, alsmede toneelstukken en filmscenario's. AMSTERDAM Bij het Amsterdamse Rijksmuseum kwamen onlangs vier Roemeense schilderijen aan die tijdens de revolutie vorig jaar ernstig beschadigd raakten. De werken zullen in het museum en bij de Stichting restauratie-atelier Limburg worden gerestaureerd. Het schilderij op de fo to is 'De kruisdraging' van de Zuid-Nederlandse 16de-eeuwse schilder Jan van Heinessen. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) De voornaamste reden van de belachelijk hoge prij zen voor schilderijen van Van Gogh ligt in de signatuur 'Vincent'. Dit con cludeert prof. Hermann Bauer in het eerstvolgende nummer van Westduit se kunstmaandblad 'Pan'.- Bauer, hoofd van de faculteit geschiedenis der schone kunsten aan de Universiteit van München, keurt de Van Gogh-euforie af. Hij stelt vast dat Van Gogh niet zelden een slecht schilderij maakte. Dit komt doordat hij vereenzaamde en terugviel op jeugdige, zelfs kinderlijke naïviteit. Ondanks zijn inspanningen om in zijn schilderijen verschillende facet ten uit de natuur voor te stellen, schiep Van Gogh volgens de hoogleraar in werklijkheid slechts een aangenaam sierpatroon dat dikwijls heel opper vlakkig was. Door verf rechtstreeks uit de tube op het doek te brengen, be reikte hij niets anders dan een simpele, zelfs banale voorstelling, vindt Eind vorige eeuw werd aan de Amsterdamse Van Diemenstraat gebouwd. De schilder en tekenaar George Hen drik Breitner maakte daar toen deze opname van. De foto maakt deel uit van de tentoonstelling in het Joods Histo risch Museum. 'Foto in omslag' toont 70 fotoboe- boeken is opgenomen. Zo hangt er *em Diepraam, Ed van der Elsken, ken aangevuld met een aantal ver- fotowerk van gerenommeerde foto- Cor Jaring, Dolf Toussaint, Koen grotingen van het werk dat in deze grafen als Oscar van Alphen, Wil- Wessing en Ad Windig. Sagan veroordeeld voor drugsbezit

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33