In Suriname ruikt alles naar drugs In de rij voor een verblijfsvergunning NABIJ 'Muren apartheid nog pal overeind' iREPORTAGE) Goede rechtsvorm basis voor gezonde onderneming Na Bouterse ook Brunswijk onder verdenldng WOENSDAG 28 MAART 1 GEESTELIJK LEVEN Ondernemen zonder zich te verdiepen in de keuze van de ondernemingsvorm, kan ver strekkende gevolgen hebben. Dat ondervinden jaarlijks tien tallen kleine ondernemers die in moeilijkheden raken door een bij de start verkeerd ge kozen rechtsvorm. Om dit te voorkomen kunt u het best een beroep doen op een juridisch adviseur: de notaris. Ook voor tussentijdse wijzi gingen - bijvoorbeeld van een manszaak naar BV - of andere problemen, zoals bedrijfsop volging is de notaris uw vraag baak bij uitstek. Hij kent de weg In de vaak ingewikkelde wets- regels en kan met u een prak tische oplossing vinden. Bovendien is de notaris onpartijdig. Hij heeft daarom oog voor uw belang en dat van de andere betrokkenen zoals de compagnonls), partner of kinderen. Vraag de notaris niet alleen juridisch advies bij de start van uw bedrijf, maarook bij andere belangrijke beslissingen in het leven, zoals samenwonen, huwelijk, voogdij, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huis, het op richten van een vereniging of stichting. Een kort oriënterend ge sprek met de notaris kost u trouwens niets. Maak dus rust een afspraak. Hij kan u precies vertellen hoe u uw zaakjes het best kunt regelen. REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS Ds. Chikane: sancties blijven nodig GENÈVE (GPD) Sancties tegen Zuid-Afrika kunnen pas worden opgeheven, als de apartheid volledig is ontmanteld. Mandela is weliswaar vrij, maar d,e muren van het apartheids systeem staan nog pal overeind. Dat meent ds. Frank Chikane, secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Chikane was gisteren een halve dag aanwezig in Genève waar het algemeen bestuur van de Wereld raad van Kerken vergadert. Hij liet merken optimistisch te zijn over de recente ontwikkelingen in zijn land. Chikane sprak van "opwindende en moedgevende tekenen van hoop dat er een eind zal komen aan ons lijden". Het slechte nieuws is echter dat de racistische wetten nog volop van kracht zijn. "Het is zeker dat onze bevrijding zal komen, maar de vraag is nog steeds: wanneer?" Hij noerpde de onafhankelijkheid van Namibia een teken van "de verrassende dingen die God de zer dagen in de geschiedenis tot stand brengt". Als voorwaarden die vervuld moeten worden voor er in Zuid- Afrika echte onderhandelingen Tökés bisschop ORADEA (ANP) - Ds. Laszló Tö kés is gekozen tot bisschop van Oradea, een van de twee distric ten in de Hervormde Kerk van Roemenië. Dat is door het het Keston College, het Engelse insti tuut voor de bestudering van de godsdienst in Oost-Europa, ver nomen. Tökés, die wel de 'katalysator' van de revolutie in Roemenië wordt genoemd, volgt Laszló Papp op, die wegens verregaande collaboratie met het Ceausescu- regime eind vorig jaar moest af treden en naar Frankrijk vlucht te. De verkiezing van Tökés ge schiedde op zondag 11 maart door alle kerkeraden in het district. De gemeenten hadden eerst enkele weken de gelegenheid bezwaar schriften tegen de stemprocedure in te dienen voordat de briefjes werden geopend. Vandaag zou Tökés het alge meen bestuur van de Wereldraad van Kerken in Genève toespeken, dat een speciale zitting aan de ontwikkelingen in Oost-Europa wijdt. Tokes leverde deze maand in een interview nog felle kritiek op het publieke stilzwijgen van de Wereldraad. Gisteren werd door de Wereld raad bekendgemaakt dat er wel een verklaring over Roemenië uitgeven, maar dat daarin geen verontschuldig zal staan voor zijn beleid ten opzichte van het regi- me-Ceausescu. EN VER plaatsvinden, noemde Chikane intrekking van apartheidswetten, de onvoorwaardelijke terugkeer! van politieke bannelingen en de| dito vrijlating van alle politieke) gevangenen. Waakzaamheid blijft geboden, 1 want De Klerk heeft weliswaar aangegeven dat hij verandering wil, maar hij heeft nog niet ge zegd dat de apartheid ontmanteld zal worden. Chikane, die de We reldraad bedankte voor diens steun in de strijd tegen apartheid, had er goede hoop op dat De Klerk onder voldoende druk tot goede besluiten zal komen. Chikane vroeg de oecumeni- sche beweging om 11 april, de dag I dat het ANC voor het eerst praat met de Zuidafrikaanse regering, tot een dag van gebed te maken. "De dialoog moet leiden tot af spraken over onderhandelingen, waarbij alle bevolkingsgroepen in ons land betrokken zijn". Het doel is een grondwet voor een niet-raciale, niet-seksistische, rechtvaardige en democratische samenleving. Volgens de secreta ris van de Raad van Kerken hoeft het eigenlijke werk aan een nieu we grondwet niet langer te duren dan de tachtig dagen die in Nami bia nodig waren. "In ieder geval niet nog eens vijf jaar". De kerken hoeven volgens Chi kane geen rol te spelen in de on derhandelingen over een nieuwe grondwet. Maar ze willen er wel aan bijdragen dat de voorwaar den worden geschapen voor ech te veranderingen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: bedankt voor Kootwijk-Kootwijkerbroek B. J. van Vreeswijk Ridderkerk. Gereformeerde Kerken: aangeno men als geestelijk verzorger van het Westfries Gasthuis te Hoorn L. E. van Loo Heerjansdam, naar Lochem drs. R. J. Dekker Schipluiden. Geref. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor De Bilt-Bilthoven P. W. de Wit Bergentheim, voor Enschede-Oost C. van der Leest Harlingen. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Capelle (i.e. dovenzorg) R. Boogaard Leiden, te Utrecht C. Ha- rinck Oostkapelle. Baptistengemeenten: aangenomen naar Amsterdam (onafhankelijke bap tisten gemeente) W. Kos Arnhem. MILAAN hi het overwegend rooms-katholieke Italië is deze week1 groot tumult ontstaan door een grootscheepse campagne tegen racisme, i De controversionele advertentie toont een aan een groot kruis gebonden negergekleedin de lendenendoek waarmee de gekruisigde Jezus tra-1 ditioneel wordt afgebeeld. (foto ap) PARAMARIBO Betrok kenheid bij de handel in co caïne is, als we de Surinaamse autoriteiten mogen geloven, de reden van de spectaculaire arrestatie van Ronnie Bruns wijk. De leider van het jung lecommando maakte afgelo pen zondag melding van de onderschepping in Oost-Suri- name van een Colombiaans vliegtuig met aan boord dui zend kilo cocaïne. door Ruud de Wit en Jos Heymans De Surinaamse autoriteiten, die zich aanvankelijk verheugd toon den 'over de inzet van het jungle commando bij de bestrijding van drugs' verwijten Brunswijk nu dat hij het nieuws dagenlang geheim heeft gehouden. De drugs waren vo rige week dinsdag al gevonden. Ze wekken bovendien de indruk dat Brunswijk zelf betrokken is bij de cocainesmokkel, terwijl de leider van het Junglecommando juist het omgekeerde suggereerde. Brunswijk is daarmee de zoveel ste Surinamer die ervan wordt ver dacht handen vol geld te verdienen aan de doorvoer van cocaine. Hij is nu met dezelfde kwade reuk om hangen als legerleider Desi Bouter se, wiens naam al enige jaren in ver band met drugssmokkel wordt ge noemd. Doorvoer Tien jaar na de machtsgreep van Bouterse liggen de woorden 'drugs' en 'cocaïne' in Paramaribo op ie ders lip. In de Palmentuin achter het Onafhankelijkheidspaleis spui ten verslaafde Surinamers zich in met uit Nederland ingevoerde hero ïne; marihuana komt met zakken te gelijk vanuit het binnenland de stad in en als men de verhalen in Para maribo mag geloven is Suriname uitgegroeid tot een van de belang rijkste doorvoerlanden voor latijn- samerikaanse cocaïne. Het is een publiek geheim, dat bouwprojecten massaal worden op gekocht door Nederlandse Surina mers, die aldus hun zwarte cocaine- inkomsten een 'witte' bestemming geven. Opvallend is ook, dat vol gens de 'mofokoranti', de geruch tenstroom, nagenoeg iedere Surina mer met enig aanzien of macht - va riërend van de legerleiding, de ver schillende junglebendes in het bin nenland, de 'oude politiek' en het bedrijfsleven - bij de handel in drugs betrokken is of ervan op de hoogte. Vorige week maakte de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) bij de presentatie van het jaarver slag over 1989 bekend, dat er reële aanwijzingen bestaan dat in Suri naamse laboratoria cocaïne wordt geproduceerd. Het was voor het eerst dat de Nederlandse politie Zo nadrukkelijk melding maakte van de rol van Suriname, niet alleen bij de doorvoer maar ook bij de pro- duktie van cocaïne. De in ons land in beslag genomen hoeveelheden cocaïne zijn in de laatste jaar enorm gestegen. In 1980 werd nog maar 46 kilo aangetroffen, in 1984 180 kilo en vorig jaar bijna 1400 kilo. Volgens de CRI is het aan toonbaar dat dertig procent van de hoeveelheid van vorig jaar afkom stig is uit Suriname. Een van de be wijzen daarvoor is de vondst van 330 kilo cocaïne in de haven van Rotterdam, in december vorig jaar. Begin februari meldde de Suri naamse politie aan de Nederlandse (foto and Ronnie Brunswijk autoriteiten over aanwijzingen te beschikken, dat er 70 kilo cocaïne in de vracht van een KLM-lijnvlucht naar Amsterdam was verborgen. En aan het einde van de maand werden twee passagiers vlak voor het ver trek van de KLM-DC 10 om dezelf de reden uit de wachtkamer van de luchthaven Zanderij gehaald. Boer en veen De verhalen dat Suriname een be langrijke rol speelt bij de doorvoer van Zuidamerikaanse cocaïne naar Nederland en dat invloedrijke per sonen daarbij een rol vervullen, zijn niet van de laatste tijd. Surinamers in Nederland, zoals Henk Chin a Sen, Jules Sedney en Andre Haak mat uitten reeds in 1986 de beschul diging, dat legerleider Desi Bouter se en de voormalige Surinaamse ambassadeur in Nederland, Henk Herrenberg, pogingen zouden heb ben gedaan om buitenlandse devie zen binnen te halen via Colom biaanse drugsbaronnen. In datzelfde jaar werd de tweede man van de Surinaamse legerlei ding, kapitein Etienne Boerenveen, in Miami veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf, nadat hij in een drugsval van de CIA was gelokt. In de afgelopen drie jaar zijn ver schillende vliegtuigjes met cocaïne in het door de jungle-oorlog ver scheurde binnenland van Suriname opgedoken of neergestort. Een daarvan, met 200 kilo ruwe cocaïne en afkomstig uit Brazilië, veronge lukte vorig jaar en dat kon door de militairen en politie niet uit de pu bliciteit worden gehouden. Bouterse Bijna alle verhalen, die in Paramari bo de ronde doen over cocaïne, noe men ook nadrukkelijk de militaire leiding en de verantwoordelijkheid van Desi Bouterse. Er wordt op ge wezen, dat Bouterse zich in tien jaar heeft weten op te werken van een simpele sergeant-majoor met een salaris van 1600 gulden per maand tot een miljonair met buitenlandse bankrekeningen en bezittingen in Suriname en daarbuiten. Toch heeft niemand ook maar een hard bewijs op tafel weten te leggen voor zijn betrokkenheid bij de co caïnehandel. Een vooraanstaande jurist in Paramaribo, die erop staat anoniem te blijven, formuleerde het als volgt: "Ik twijfel er niet aan, dat Bouterse zijn persoonlijke rijkdom op een onfatsoenlijke wijze heeft verkregen. Vriendjespolitiek, dief stal uit de staatsbegroting, het wis selen op de zwarte markt, noem maar op. Maar wij beschikken niet over bewijs, dat hij of de legertop betrokken is bij de handel in cocaï ne". Dat kan niet gezegd worden van een aantal van zijn militaire mede standers van het eerste uur. Van de 16 onderofficieren, die met Bouter se naar de Surinaamse macht gre pen, wordt Roy Tolud rechtstreeks in verband gebracht met de handel in cocaïne. Tolud is spoorloos sinds hij door de Surinaamse justitie wordt gezocht vanwege de moord op vier Braziliaanse drugshandela ren. Benny Brondenstein wordt eveneens genoemd in relatie tot co caïne en is om die reden uit het leger gezet. Niemand weet waar hij nu uithangt. Net als Tolud is het moge lijk dat hij om het leven is gebracht. Ook de leiders van de verschillen de junglebendes, zoals Ronnie Brunswijk, beschikken over du bieuze fondsen, waarmee zij hun verzet tegen Bouterse financieren. Dat kan geld uit Nederland zijn; de opbrengst van de goudwinning in het binnenland, maar natuurlijk ook de winsten uit de cocaïne-bus- siness. Samenwerken De Surinaamse minister van justitie Adjodhia vindt dat Nederland en Suriname nauw moeten samenwer ken bij de opsporing van de cocaï nehandel. Het rechtshulpverdrag tussen beide landen, na de decem bermoorden in 1982 opgeschort, is sinds kort door minister Hirsch Bal- lin (justitie) weer deels van kracht verklaard, waardoor die samenwer king weer tot de mogelijkheden be hoort. Want de cocaïnehandel is niet alleen een Surinaamse aangele genheid. Minister Adjohia: "Ik wijs de' kwalificatie van Suriname als een tweede Noriega-Panama resoluut af. En als ik er zeker van was, dat het Surinaamse leger bij de cocaïne handel betrokken is, zou ik daaruit de consequenties trekken. Maar het wordt tijd dat Nederland en Surina me nauwer gaan samenwerken". mensen in de ziekenboeg zitten, êen ongewoon hoog ziekteverzuim. "Het afgelopen jaar heb ik onder mijn mensen een hartinfarct gehad, een maagperforatie en twee mensen overspannen. Het is hard nodig dat er hier verjongd wordt, want ik ver tik het om chef te worden van een dooienbeweging". Capaciteit Ook de toekomst ziet Springer met zorg tegemoet. Op grond van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek rekent de Amsterdamse vreemdelingenpolitie op een jaar lijkse toename van het aantal vreemdelingen met 5.500. Op dit moment zitten er in Amsterdam 100.000 vreemdelingen, ruwweg een vijfde van het totaal in Neder land. De vreemdelingenpolitie telt 103 functionarissen. "Met de beperkte capaciteit die we hebben, kunnen we al lang niet meer het werk doen dat van ons ver wacht wordt", aldus Springer. "In feite lossen we de meest dringende zaken zo goed mogelijk op. Maar be tere controle van verhalen van men sen of opsporing van illegalen is er nauwelijks meer bij". En ook de dienstverlening laat dus nogal wat te wensen over. Het beleid van de rijksoverheid en de gemeentelijke overheden spo ren niet altijd met elkaar, conclu deerde doctor Monique Aalberts in februari dit jaar al in haar proef schrift 'Politie tussen discretie en dicriminatie'. Terwijl de centrale overheid een streng toezicht op vreemdelingen voorstaat, kennen gemeentelijke korpsen lage priori teit toe aan het toezicht en het op sporen van illegalen, aldus Aal berts. Een conclusie die de Nijmeegse politiewoordvoerder P. Bussema- kers volmondig onderstreept. "De toezichthoudende taak komt niet meer uit de verf, heeft geen priori teit meer, omdat we er de mensen niet voor hebben", zegt hij. "De overheid kan wel tegen ons zeggen dat we meer toezicht moeten hou den en beter moeten controleren op illegalen, maar als ze dat echt willen zullen ze toch ook het personeelsap- paraat moeten uitbreiden". Onnodig Overigens blijkt niet iedereen daar even rouwig om te zijn. "Je moet niet alles en iedereen wantrouwen", vindt de Utrechtse politiewoord voerder J. Kramer. "Als je meer agenten zet op de opsporing van il legalen loop je ook het gevaar dat steeds meer buitenlanders onnodig gecontroleerd worden. Uit onze cij fers blijkt niet dat er vreselijk veel illegalen zijn en dan heeft het dus ook geen zin om een jacht daarop te ontketenen". AMSTERDAM - Al ruim voor achten in de vroege ochtend schemering heeft zich een aanzienlijke rij gevormd voor het kantoor van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie. Als klokslag acht uur de deur open gaat, leiden drie ambtena ren de stroom in goede banen. Ongeveer twintig minuten later is iedereen binnen. "Rustige dag vandaag, komt zeker door het slechte weer", zegt een van de portiers opgelucht. door Mac van Dinther/IPS De vreemdelingenpolitie in de Ne derlandse grote steden bezwijkt haast onder de werklast. In Amster dam staan sinds enige maanden el ke dag rijen vreemdelingen voor de deur van het bureau van de vreem delingenpolitie aan het Waterloo- plein om een nummertje op te ha len. Wie later komt. loopt een grote kans de volgende dag terug te moe ten komen, want vol is vol. Bij de af deling visumaanvragen is een ach terstand van ettelijke maanden. Amsterdam is wat dat betreft geen uitzondering. Ook andere korpsen klagen over grote werkdruk en ach terstanden in behandeling van aan vragen voor verblijfsvergunningen en visa. Een immigrant die in Rotterdam een aanvraag voor een verblijfsver gunning wil indienen, moet tweeen- eenhalve maand wachten op een af spraak. Een Surinamer die een be zoek wil brengen aan familie in Den Haag kan erop rekenen dat het vi sum drie tot vier maanden op zich laat wachten. De vreemdelingenpo litie in Utrecht zegt met soortgelijke problemen te kampen. Een 'werk lastmeting' moet uitwijzen hoe het precies gesteld is met de werkdruk van de vreemdelingenpolitie. En in een relatief kleine gemeente als Nijmegen kan de vreemdelingenpo litie de verwerking van de stroom buitenlanders alleen de baas door andere taken te laten liggen. Immigratieland Nederland is al jaren een immigra tieland. Sinds 1983 neemt de stroom buitenlanders die zich in Nederland willen vestigen gestaag toe, van ruim 36.000 in 1983 tot bijna 61.000 in 1987. Sinds 1988 schommelt het aantal rond de 63.000 nieuwkomers per jaar. Het aantal personeelsleden van de vreemdelingendiensten houdt nauwelijks gelijke tred met deze groei. In 1988 werkten binnen de gemeentelijke politiekorpsen 363 mensen bij de vreemdelingen politie, evenveel als in 1983. Tegelijkertijd zijn de criteria voor toelating aanzienlijk verscherpt. Op arbeidsmigratie (gastarbeiders) is sinds -1973 vrijwel een stop gezet, met uitzondering van ingezetenen van de Europese Gemeenschap. Toelating van niet-Europese bui tenlanders op grond van werk vindt alleen nog bij hoge uitzondering plaats. Een deel van de toename komt op het conto van de asielzoekers, van wie er vorig jaar bijna 14.000 Neder land opzochten. Het grootste aantal buitenlanders komt echter naar Ne derland in het kader van gezinsher eniging en - de laatste jaren steeds belangrijker - gezinshereniging. Turken maken de hoofdmoot uit van de buitenlanders in Nederland, gevolgd door EG-onderdanen, die bijna een kwart van het totale aantal buitenlanders uitmaken. Illegalen Alle vreemdelingen, waar ze ook vandaan komen, dienen zich te mel den bij de vreemdelingenpolitie in Nederland. De vreemdelingenpoli tie verstrekt en verlengt verblijfs vergunningen en neemt asielaan vragen in behandeling. Daarnaast behandelt de vreemdelingenpolitie visumaanvragen die bij Nederland se ambassades in het buitenland worden gedaan. De derde taak, waarop door de centrale overheid steeds meer nadruk wordt gelegd, is het toezicht houden op illegalen. P. Springer, plaatsvervangend chef van de afdeling toelating van de vreemdelingenpolitie in Amster dam, ziet dagelijks 400 mensen de deur van het kantoor tegenover het gemeentehuis passeren. Met welge teld dertien ambtenaren moet hij die hoeveelheid mensen verwer ken. En dat gaat dus niet. De afspra- kenagenda staat al voor anderhalve maand vol en elke morgen verdrin gen de mensen zich voor de deur om maar aan de beurt te komen. "Sinds een half jaar hebben we rijen voor de deur. En toen ging het even snel, want dat zagen de ge meenteambtenaren vanuit het stad huis aan de overkant. Per 1 januari heb ik drie extra mensen gekregen en in de loop van dit jaar komen er daar nog eens drie bij". Maar vol gens Springer is dat nog lang niet genoeg. Om de toestroom echt de baas te kunnen zou hij zeker nog vier mensen nodig hebben. De Amsterdamse vreemdelingen politie is gevestigd in een stoffig oud pand, dat is ontsnapt aan de slo pershamer die rond het Waterloo- plein zo actief is geweest, de afgelo pen jaren. De hele ochtend is het een komen en gaan van mensen aan de balie die allemaal grote stapels papier met zich meetorsen. De be- Een groep vluchtelingen wacht op Schiphol op wat komen gaat. De vreem delingenpolitie kan de stroom asielaanvragen nauwelijks de baas. (foto ANP) handeling is niet echt onvriende lijk, maar wel kortaf. Mensen die niet de juiste papieren bij zich heb ben worden onverbiddelijk terug gestuurd; ingewikkelde verhalen worden met nauwelijks verholen ongeloof aangehoord. Nummertje Portier Aris Kuyt doet dit werk al 17 jaar en verbaast zich nergens meer over. De eerste vraag is steevast naar het paspoort, want zonder pas poort loopt er niets bij de vreemde lingenpolitie. Behalve voor die ene Iraanse asielzoeker die deze och tend Amsterdam aandoet en zegt zonder papieren vanuit Turkije naar Nederland te zijn gereisd. Kuyt gelooft er geen snars van, maar geeft hem wel een roze 'asielzoe- kersnummertje'. Een andere Iraniër, die een paar weken langer in Nederland wil blij ven totdat hij in Duitsland een oog operatie kan ondergaan, krijgt nul op rekest. "Ik geef je pas een stem pel als ik een ticket zie waarop staat wanneer je weer vertrekt uit Neder land", krijgt de Iraniër te horen. Om half twaalf is de afspraken- agenda voor 11 april al volgeboekt en begint Kuyt aan de volgende dag. "Natuurlijk schuif je hiermee het probleem voor je uit, maar wat moet je anders, we kunnen gewoon niet meer mensen behandelen op een dag", zegt Kuyt. Het lange uit stel zorgt voor de nodige irritatie on der de bezoekers. Een Turk wil per se een eerdere afspraak, omdat anderhalve maand wachten zijn vakantieplannen in het water gooit. Zonder succes. Even weinig succes heeft een meis je, dat speciaal vandaag een vrije dag had genomen en nu te horen krijgt dat ze over zes weken terug moet komen. "Dat kost me dus weer een vrije dag", bitst ze nijdig. Een Zuideuropese man slaat kwaad met zijn vuist op de balie als hij te horen krijgt dat hij nog een paar we ken moet wachten. "Ga jij maar met iemand anders praten, ik ben je zat", werpt Kuyt hem toe. De werkdruk en de bijbehorende stress van de vreemdelingenpolitie zijn hoog, aldus Springer. Gemid deld heeft hij een derde van zijn NO Al RAZZiSMO S! ALU TOLLER AN Z

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2