'Nooit meer oorlog, daar moeten wij voor zorgen' PAGINA VOOR JONGEREN Jeugdgids y>% Toneelspeler zet Ajax op zijspoor Koss geeft gala glans met record koningin van de misdaad Voetballers Woubrugge kennen regels Info-dag 'Au Pair in America' WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 27 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. KINDER FOON De kindertelefoon wordt nogal eens gebeld om inlichtingen over zakgeld. Zo vroeg een meisje van vijftien, hoe zij moet 'rondkomen' van 7,50 per week. Van dat be drag dat haar ouders haar geven, lukt het haar dat niet. Het gaat er natuurlijk om wat zij allemaal van dat bedrag moet betalen. Gaat het alleen om ca deaus, koffie en de discotheek, of komen daar ook nog kleding- en reisgeld bij? Daarnaast speelt de omvang van de portemonnee van de ou ders een belangrijke rol. Mis schien is die wel niet zo dik als de geldbuidel van de ouders van vrienden en vriendinnen. Jonge ren schamen zich er soms voor om er voor uit te komen dat zij het thuis niet zo breed hebben. Maar door dat probleem te verzwijgen lossen ze helemaal niets op. Als ouders zich niet laten over halen het zakgeld te verhogen, dan moeten andere geldbronnen worden aangeboord. Een meisje van vijftien moet nog tot haar zes tiende verjaardag wachten voor zij officieel mag werken. Bijver dienen door een krantenwijk te nemen (mogelijkheden genoeg!), auto's te wassen of te 'babysitten' behoort echter wel tot de moge lijkheden. Het voordeel van zelf verdienen is dat je ook zelf kunt uitmaken wat je met dat geld gaat doen. Als je met je ouders over zak geld wilt onderhandelen, is het handig als je een richtlijn bij de hand hebt. Het Nibud in Den Haag heeft hiervoor rekensom metjes gemaakt, die je gemakke lijk kunt opvragen. Bedenk wel dat er, ook met betrekking tot zakgeld, niet één waarheid be staat. Jongeren van acht tot achttien kunnen met vragen en proble men zeven dagen per week bij de kindertelefoon terecht. Van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds zit iemand klaar om de te lefoon op te nemen. Het nummer van de Leidse kindertelefoon is 01-120611. Het miljoenste exemplaar van het naslagwerkje voor jongeren 16 of zo... en alles wat jij moet weten, is vorige week uitgereikt. Deze uit gave van de Amersfoortse Stich ting Jongeren Informatie be steedt dit jaar onder andere aan dacht aan de 1990-maatregel en de économische zelfstandigheid voor 18-jarigen en ouder. Sinds vier jaar wordt het boekje gratis verspreid over alle scholen voor voortgezet onderwijs. Het is ook voor een tientje verkrijgbaar in boekhandels en kiosken. Ne gentien hoofdstukken over onder meer geld, werk, strafrecht, seks en gezondheid geven uitgebreide informatie. Achterin staan adres sen en'telefoonnummers van in stanties waar men terecht kan met specifieke vragen of voor hulp. Nabeschouwing schaduwverkiezingen Middelbare scholieren uit Lei den, Alphen aan den Rijn en Oegstgeest hebben een vooruit ziende blik. De gemeenteraads verkiezingen liggen nu alweer een week achter ons. De resulta ten daarvan zijn in hoge mate een afspiegeling van de schaduwver kiezingen, die het Leidsch/Alp- hens Dagblad twee dagen voor de echte verkiezingen op diverse scholen organiseerde. D66 was zowel op school als in de diverse gemeentes de grote winnaar. De PvdA boekte in bei de gevallen teleurstellende resul taten. van onze krant en de deelnemen de scholen. Uit Wassenaar kwam ondanks toezeggingen geen en kele uitslag door. Het Rijnlands Lyceum uit Oegstgeest daarente gen was een schooldag eerder dan de rest met de schaduwverkiezin gen. Diverse andere scholen belden hun uitslagen pas op dinsdag door. Daardoor kon de uitslag van het Ashram-college uit Alphen aan den Rijn niet meer worden verwerkt in het zogenaamde staafdiagram onderaan de pagi na. Dat gaf een vertekend beeld van de Alphense uitslag. Door een communicatiestoornis is Al- banianae zelfs helemaal buiten de schaduwverkiezingen gevallen. Dacht je eindelijk dat je alles wist, komt Pim Lemmers weer met een stel 'hot'-nieuwtjes! Kijk uit, want voor je het weet gaat je eigen Big Deal! in vlammen op, zo waanzinnig heet zijn ze de ze week! Na eerst de nodige backgroundvocals voor Paul Young, Duran Duran en Boy George te hebben verzorgd, is zangeres Gee Morris van de groep Innonence zelf in de belangstelling gekomen met het dansbare Natural Thing. Een echte hit! Wist je dat bandlid Donnie Wahlberg van de New kids On The Block al diverse malen gearresteerd is? Meestal was dit voor duistere zaken als diefstal en het in bezit hebben van verdovende middelen. Voor de rest kan Donnie overigens uitstekend muziek maken! Er gaan geruchten dat de zus van Kylie Minoque, Dannii, zich ook in de muziekbizz gaat storten. Zus Kylie gaat zelf een aantal nummers voor haar schrijven. Maar pas op, het blijven natuurlijk maar ge ruchten!? Volgende maand verschijnt het album shut up and dance van de ra zend populaire zangeres Paula Abdul. Het album telt acht nummers waarvan er zeven werden ge-remixed. Het achtste nummer is een UK-Medley-Mix. Een absolute aanrader voor de echte dancefreaks. Het album please hammer don 't hurt 'emvan rapper Mc Hammer is opgedragen aan de slachtoffers van de verwoestende hurricane Hugo en eveneens aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Los Angeles afgelopen jaar. Hammer's muziek lijkt een beetje op die van Run DMC. Lisa Stansfield gaat touren! Allereerst in haar eigen Groot-Brit- tannië waar ze in de maanden april en mei negen optredens zal gaan verzorgen. Het is nog niet bekend of ze ook naar Nedereland komt. Naast Lisa Stansfield gaat ook Sinead O'Connor touren. Van Sinead is overigens wel bekend dat ze in oktober naar Nederland komt. Een exacte datum moet nog worden gepland. "Wat toen we met ons verdiende geld?", dacht Five Star. Nou. schrik niet: Ze kochten een prachtig huis met maar liefst vijftig kamers, waarvan veertien slaapkamers, voor het lieve sommetje van negen miljoen keiharde guldens. Verder schafte de familie zich een wa genpark aan van vijf miljoen gulden. Hopelijk worden met de nieuwste single Treat Me Like A lady en de optredens weerde nodi ge flapjes verdient. VRAAG 1 Wie is dit? U Jan Timman Hans Böhm Ton Sybrands Datum: 14-3 Pagmé VRAAG 5 Welk woord staat hier7 Datum 15-3 PAGINA LONDEN (GPD) - Irak heeft van morgen met de onverwacht snelle van de Iraans-Britse jour nalist Farzad Bazoft de wereld ver bijsterd. De Britse minister van bui tenlandse zaken Hura sprak van een 'barbaarse daad'. Labour- uitwijzing executie straf Datum: 15-3 Pagina VRAAG 2 Wie is dit? Heinz Garfie'd Jerry Datum: 14-3 PAGINA: 28 Vraag 6 Over wie gaat het hier? Thijs Libregts Hans van Breukelen Jan Wouters Datum: 15-3 Pagina: 17 VRAAG 9 Hoe heet deze pagina? PAGINA VOOR JONGEREN Jong Leiden Big Deal Schoolplein Datum 14-3 Pagina 25 VRAAG 3 Wie is dit? «ÉF Shamir Gorbatsjov Jeltsin PAGINA: 28 Datum: 13-3 Pagina: 7 Schaatsen Atletiek Zeilen Datum: 14-3 Pagin COMPUTERS. 1 KINDERSTOEL (Ikea)/ 100.-; rieten fiets mand met klem ƒ25,-; Tefal Mini wash 45.-, oudholl. kogelkachel( gas) 250.- Tel 071-410082 Piccolo's Peuters Sleuteltjes Datum: 14-3 Pagin VRAAG 4 Over wie wordt dit gezegd? Miss Parple Agatha Christie Cagney Datum: 14-3 Pagina. 10 1. Letter 1 van vraag 3 2. Letter 2 van vraag 10 3. Letter 2 van vraag 2 4. Letter 5 van vraag 8 5. Letter 6 van vraag 7 6. Letter 2 van vraag 5 7. Letter 7 van vraag 9 8. Letter 4 van vraag 6 9. Letter 2 van vraag 1 10. Letter 2 van vraag 1 11. Letter 4 vannvraag 9 KRANTLEESQUIZ Test je kennis van het nieuws van de afgelopen week en win een platenbon door deze eerste aflevering van de krantleesquiz goed op te lossen. De oplossing moet je voor dinsdag 3 april sturen naar het Leidsch Dagblad (re dactie Big Deal), postbus 54, 2300 AB Leiden. Onder de goede inzendingen wordt een platenbon van 25 gulden verloot. Veel succes! Sassenheimse scholieren adopteren verzetsmonument Groep 7 van basisschool 'Het straks toch open. Dan lijkt het me se landen is het echt oc Groep 7 van basisschool 'Het Anker' uit Sassenheim adop teerde twee weken geleden het verzetsmonument dat voor het locale gemeentehuis is opgericht. Op 4 mei, op de dag dat de mensen worden herdacht die in de Tweede Wereldoorlog zijn gesneu veld, gaan ze het monument helemaal schoon schrobben. Renske, Derk en Ronald zijn 11 jaar. Ze zitten in de combinatie groep 7 en 8 van 'Het Anker'. Ze zeggen het nodige over de oorlog te weten, omdat ze er veel infor matie over hebben gekregen. Renske: "Ik praat er nooit over, maar ik lees wel veel boeken over de oorlog". "Ik ook", vult Derk aan, "ze zijn zo spannend. Wat er in staat is echt gebeurd. Ik praat er ook wel eens over met mijn oma. Dat ze in de kelder zaten en dat er een granaatsplinter door het dak kwam". Ze vinden het een goed idee, de adoptie van het verzetsmonu ment. "Het is belangrijk dat het er is", vindt Ronald. Derk: "Het is er voor mensen die belangrijk wa ren". Renske: "En ook voor min der belangrijke mensen. Ze zaten in het verzet en waren tegen de oorlog". Ronald: "Door het mo nument blijf je eraan denken". Voor kinderen van 11 jaar is de oorlog iets van ver vóór hun tijd. Trouwens, ook hun ouders zijn in de regel na de oorlog geboren. Toch zien de kinderen het gevaar van een oorlog wel degelijk in. Renske: "Het kan nog een keer gebeuren, dat weetje maar nooit. Ik zou erg bang zijn als er weer een oorlog uitbrak". Ronald denkt niet dat dat zo snel gebeurt: "De grenzen gaan straks toch open. Dan lijkt het r moeilijk dat er nog een oorlog kan komen. En trouwens: we leven hier goed. Oorlog is gemeen". Derk zou het niet geloven als hem werd verteld dat er een oorlog was uitgebroken. Toch maakt hij zich zorgen: "Als Duitsland straks weer één land is, bestaat er een kans dat ze Polen binnen val len. Om een stuk op te eisen". Soms zien ze op de televisie een film of een documentaire over oorlogen in andere landen. "Zoals in Zuid-Afrika. Als je daar protes teert word je opgepakt", aldus Ronald. Derk vult aan: "In de rest van Afrika is het ook erg. Dat de mensen daar honger hebben, komt niet alleen door de droogte maar ook door de oorlog. Ik vind het zo stom dat bijvoorbeeld het graan niet in een land naar binnen kan, vanwege die oorlog". Ro nald: "En wij gooien eten weg, stom hoor". Renske: "Ja, inder daad. Maar als ik eet denk ik daar niet altijd aan hoor, dan denk ik echt wel: Hoppa, 't is lekker". Tips Als Renske, Derk en Ronald het later voor het zeggen hebben, hebben ze een paar tips voor het in stand houden van de vrede. Renske: "Regeringen moeten met elkaar praten en niet meer ru zie maken. Praten is beter dan op elkaar schelden". Derk zou niet te veel wetten veranderen: "Dat is niet goed. Dan worden mensen ontevreden. We hebben het nu best goed". Veel kinderen spelen in hun vrije tijd 'oorlogje'. Gewoon voor de grap. Je verstopt je achter de struiken en schiet iemand met je vinger zogenaamd dood. Derk vindt dat spelletje helemaal niet leuk. "Ik deed het wel eens. maar nu niet meer. Ik dacht: in sommi- landen is het echt oorlog, en willen ze zo graag dat het over is. En dan zou ik oorlogje als spelle tje doen? Dat vind ik stom". Ro nald denkt daar anders over. "Tour of Duty is nu op tv. Ik speel wel eens een man uit die serie na. Dan sluip ik met een paar vriend jes door de bosjes, in de buurt van het sportpark waar ik woon. Met mijn wijsvinger schiet ik dan ie mand 10 seconden dood. De actie vind ik leuk. Het is niet echt Oorlog blijft een raar iets als je in vrede leeft. Zeker als je het nooit meegemaakt hebt. Renske, Derk en Ronald stellen zich altijd voor hoe hun dorp eruit zou zien als het oorlog is. Hun onderwijzer leest veel voor uit oorlogboeken. Renske: "Als hij voorleest zie ik altijd een donkere wereld voor me. een zwarte tijd". Derk: "Dat heb ik ook. Maar dan kijk ik naar buiten en dan denk ik: goh, het zou ook licht kunnen zijn, het zou zelfs mooi weer kunnen zijn. De zon die schijnt. En dat is niet wat ik me bij een oorlog voorstel". Door de adoptie is groep 7 meer na gaan denken over de oorlog. Volgend jaar is een andere school aan de beurt het verzetsmonu ment te adopteren. Zo wordt de oorlog niet vergeten. Van Renske, Derk en Ronald mag dat ook niet. Ze willen later wel in dienst Renske kwam op het idee door de reclame: mannenwerk voor vrou wen. Maar als het oorlog wordt, willen ze er graag weer uit. "We willen geen mensen doodschie ten. Wel ons vaderland verdedi gen, maar geen mensen doodma ken. Heel veel Duitsers wilden dat ook niet. Die Hitler, die was slecht. Maar niet meteen alle Duitsers. Wij moeten ervoor zor gen dat er geen oorlog meer komt". DANIELE WESTERINK Mark Willem van der Horst. Martin Borst. Mike Prangers, Evert Jan van der Horst en Michiel van der Harst met beker) zijn de trots van Henk Haak rechts), die al 21 jaar spelregelteams van VV Woubrugge naar de top begeleidt. (foto Henk Bouwman) Wat is passief gevaarlijk spel? Me nige voetballiefhebber staat bij het horen van die vraag met de mond vol tanden. Maar de jeugd spelers van voetbalvereniging Woubrugge hebben het antwoord bij de hand. Zij weten zo'n beetje alles van de spelregels. Al jaren blijkt dat, tijdens spelregelwed strijden in de regio en provincie. Steevast steekt een Woubrugs team, al 21 jaar onder leiding van Henk Haak, met kop en schou ders boven de rest uit. De 52-jarige Woubruggenaar kan dan ook als geen ander vertel len wat het geheim is van de gede gen kennis die de jongens uit zijn dorp van het voetbalspel hebben. Haak heeft ze zien komen en zien gaan, door de jaren heen. Want de spelregels schrijven voor dat al leen junioren aan de wedstrijden mogen deelnemen. Tegenwoor dig wordt nog maar één deelne mer per leeftijdsklasse 'opge steld'. Het huidige spelregelteam van Woubrugge bestaat uit Martin Borst (18), Evert Jan van der Horst (17), Mark Willem van der Horst (15) en Mike Prangers (14). Ze zijn zorgvuldig uitgezocht door de leider, die alle elftallen is afgegaan op zoek naar 'denkta- lent'. "De jongens moeten een beetje kunnen leren", zegt Henk Haak. "Dan zorg ik wel dat ze goed voorbereid aan de spelregel wedstrijden kunnen deelnemen". Zo simpel als hij het voorstelt, gewoon even de vragen met el kaar doornemen, is het volgens de jongens niet. "Die spelregel boekjes veranderen steeds", klaagt Martin. "Om een voor beeld te noemen: wat vroeger strafbaar buitenspel was, is nu soms wel toegestaan". Bovendien zijn spelregelwed strijden ontzettend spannend. Soms kun je alleen met ja en nee antwoorden. Dat kan het verschil tussen honderd en nul punten be tekenen. Een andere keer mag je helemaal niets vergeten bij een opsomming. Er zijn ook strikvra gen. Je denkt al gauw dat er maar twee voetballers per wedstrijd mogen worden vervangen. Maar het zijn er natuurlijk vier, name lijk twee per elftal. Eigenlijk zou Woubrugge eens tot de landelijke spelregelfinale moeten doordringen, maar dat is tot nu toe nog nooit gebeurd. Steeds gooit HHSC roet in het eten. Onlangs was het verschil weliswaar kleiner dan ooit, maar weer grepen de op en top gespan nen Woubruggenaren naast de districtstitel. Inmiddels zijn de jongens van Woubrugge, die ook in het veld hun mannetje staan, heel handig geworden in het vermijden van fouten. Dat blijkt wel uit de gene rale repetitie onder leiding van Henk Haak. Standaard formule ringen met kreten als 'rapporte ren aan de bond' vliegen over,ta fel. Geen speld tussen te krijgen. Rest de vraag wat 'passief ge vaarlijk spel' nu precies is. Met z'n allen komen de jeugdige spel regel-experts er snel uit. "Dat is gevaarlijk spel waarmee je jezelf in gevaar brengt, bijvoorbeeld te laag koppen". Dat wordt hele maal link als de tegenstander te gelijkertijd te hoog trapt. Maar daar hebben de Woubruggenaren tijdens spelregelwedstrijden in elk geval geen last van. TIM BROUWER DE KONING En vol jaar in Amerika als au pair. Voor heel veel schoolverlaters/on derbrekers is dit een zeer aanlokkelijk idee. Maar wat houdt het nou precies in? Waar kom je terecht, wat moet je doen en wat zijn je vrijhe den? Op 31 maart houdt het bemiddelingsbureau Au Pair in America een open dag van 11.00 tot 17.00 uur in -stadskasteel Oudaen te Utrecht. Oudaen ligt op zo'n tweehonderd meter lopen van het Centraal Station. Iedereen tussen de 18 en 25 jaar kan zich laten informeren over en even tueel inschrijven voor een vol jaar Au Pair in Amerika. Als je bent geïnteresseerd kun je, evenals het Amerikaanse gastge zin, worden geïnterviewd. Zo kunnen de wensen van beide partijen op elkaar worden afgestemd. In New York zelf krijgen alle nieuwkomers uit Europa een vierdaagse introductie-cursus over het Amerikaanse le ven, voordat zij naar hun gastgezin doorreizen. Na aankomst in de 'Ho metown' wordt de au pair opgevangen en gedurende het hele jaar bege leid door een counsellor van de Amerikaanse Au Pair in America-orga- nisatie. De counsellor zorgt in haar regio voor gezellige bijeenkomsten en uit stapjes. Je blijft daar dus in contact met andere au pairs. Het gastgezin betaalt de reiskosten en geeft zakgeld. Bovendien zorgt datzelfde gast gezin ervoor dat je bent verzekerd en betaalt lesgeld voor het volgen van een cursus. Om in aanmerking te komen voor dit jaartje moetje ervaring hebben in het omgaan met kinderen. Babysitten is al voldoende. Een redelijke beheersing van de Engelse taal en een rijbewijs zijn onontbeerlijk. Een au pair is er voor de kinderen en zal alleen huishoudelijke karweitjes verrichten die daarop betrekking hebben. Op de open dag zal een Amerikaanse counsellor aanwezig zijn alsme de enkele au pairs die al een jaar in Amerika zijn geweest. Heb je intere- se, ga dan even kijken daar in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27