Uniek koppel aan Trekvaart Willem Lugthart struint Leids circuit weer af Jan Roomburg: liever gezond dan boven je stand 'MHiiUiU^e '90 De Munnik staat op tweesprong WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 23 Eens per jaar zet Roomburg de poort van het park open voor de nationale (sub)top van Nederland. De week dat de A- tennissers aan de verzameld, is voor de Roomburg-achterban de enige gelegenheid partijen van enig niveau te aanschouwen. In de competitie immers heeft de illustere eersteklasser van weleer weinig meer in de melk te brokkelen. De gewijzigde indeling mag dan een geflatteerd beeld weergeven, het komt wat vreemd over als Roomburg anno 1990 als vierdeklasser wordt gerangschikt. door Rob Onderwater Het 'klassesysteem' van de tenniscompetitie interesseert Joost van Leeuwen geen zier. "Wat maakt I mij het nu uit of ik in de eerste- of zesde klasse speel. Als ik het maar naar m'n zin heb", laat het oordeel I van de 28-jarige kopman van De combinatie mag gerust een 'unieke' worden genoemd, die dus waarvan al weer een jaar of tussen de Leidse tennisclub Unicum en het Leiderdorpse bouwbedrijf Noorlander. Want waar in den lande vind je een dergelijk naadloos aansluitende vorm van samenwerking tussen enerzijds een op sportieve grondvesten gebouwde vereniging en anderzijds een op commerciële uitgangspunten gerichte onderneming? Nergens toch. als je niet eens kunt praten over een contract - want dat bestaat doodeenvoudig niet - maar toch als club jaarlijks kunt rekenen op een meer dan modale bijdrage van pakweg een halve ton. Al even opmerkelijk, maar uiteraard passend in het geheel, is dat er evenmin een looptijd is gesteld aan dit buitengejvone samenzijn. Voor eeuwig, Steve? Kan best zijn, Har. door Ad van Kaam Er valt natuurlijk iets te precisieren, te meer nu de namen toch al genoemd zijn. Die van (Steve) Noorlander, de president van de bouwgigant (omzet meer dan 100 miljoen per jaar) en die van (Har) Meijer, de voorzitter van Unicum (900 leden) en huisarts te Leiden. Dat duo zette destijds op een mooie dag dat één-tweetje op, hun van oudsher bestaande banden met de voetbalwereld daarbij niet verloochenend. Noorlander speelde ooit in RCL en sponsorde dat ook en Meijer trapt nog altijd tegen een bal bij good-old ASC. Toen Steve Noorlander acht jaar geleden het tennis ontdekte was 'het verband' al snel gelegd, om in termen te blijven. Waarom De nu 55-jarige Noorlander legt voor de goede orde eerst even uit waarom het zo lang duurde eer die tweede jeugd een aanvang nam. "In de tijd dat ik opgroeide, in de Groenoordbuurt bij de Haarlemmertrekvaart, waren sporten als tennis en hockey slechts weggelegd voor de elite. Dat deed je als gewone jongen niet. Trouwens, daar hadden we, met vier van die gasten thuis, ook het geld niet voor. Ik praat nu over de jaren dat mijn vader begon met zijn aannemersbedrijfje. Je ging gewoon voetballen. Eén paar voetbalschoenen voor z'n tweetjes. Mijn broer de linker, ik de rechter, en aan de andere voet een gympie. Ja, zo ging dat toen, zuinigheid voor alles. Aanvankelijk zat ik bij UVS. later bij RCL". Een aardig verhaal voor iemand die inmiddels niet op een paar stuivers hoeft te kijken, maar nog altijd gaarne refereert aan die tijd van toen. "Enfin", zo slaat hi j gemakshalve wat decennia over, "een jaar of acht geleden werd ik een keertje uitgenodigd op het Casino in Noordwijk voor het Badgastentoernooi daar. Ik was meteen verkocht. Wist het zeker, dat moest ik ook doen. Ik ben toen in eerste instantie een balletje gaan slaan bij Jan van der Lippe op Huis ter Duin. Nou ja, daar heb ik in elk geval leren drinken", lacht hij om die vlotte introductie. Roomburg niets aan duideli jkheid te wensen over. En hij staat daarin, volgens eigen zeggen, niet alleen. De 'gezondheid' en de gezelligheid staan torenhoog in het vaandel. Wat het prestatieve betreft: Roomburg wil heus wel maar is niet bereid om ten koste van alles hoog in de competitie te spelen. Met anderewoorden: "Wij betalen geen flappen om betere tennissers te krijgen en we zijn niet bereid om dat in de toekomst te gaan doen. Wat wat win je er nu mee? Laat Unicum mij nu maar eens vertellen wat zi j er beter van worden met dat gekochte team. Schei toch uit. die club wordt toch kunstmatig in leven gehouden. Als Noorlander de geldkraan dichtdraait, dan stort die club helemaal in elkaar. Nee, geef mij Roomburg dan maar. Liever een gezonde vierdeklasser dan een hoofdklasser met problemen. Want die hebben ze hoor. Buiten die toppers komt er geen hond aan de bak. Ze lopen er allemaal weg". Het irriteert Van Leeuwen mateloos dat Unicum een 'beroep' heeft Steve Noorlander (links) en Har Meijer (rechts) willen dat Unicum een voortrekkersrol gaat vervullen. (foto Lock Zuyderduin) Vervolgens bij Unicum binnengekomen, stuitte de goedlachse en als een bourgondiër ogende Steve Noorlander direct op Har Meijer, zelf ook het type van een levensgenieter. "Hij had me gestrikt voor ik het in de gaten had", blikt Noorlander terug, "inderdaad het klikte meteen", vertaalt Meijer dat prompt terug naar de club. Unicum had ambities, wilde hogerop en vond de man die dat plaatje ook financieel kon invullen. Zonder daar in feite iets voor terug te eisen, want dat is het aardige in zijn geval. Hij was notabene niet eens lid. "Ben ik vorige week pas geworden", grijnst hij naar de andere kant van de tafel. Maar hij mag dan wel goed zijn, gek is Steve Noorlander natuurlijk niet. "Sponsoring is voor ons bedrijf', verzakelijkt hij zijn toon, "nu niet bepaald van levensbelang. Per slot van rekening bouw je geen Het Leidse circuit is gewaarschuwd: na een afwezigheid van eén jaar maakt Jan Willem Lugthart weer zijn opwachting op de tennisvelden. Voordat de Katwijker een door de KNLTB opgelegd uitstapje maakte naar de A-lijst, openbaarde de tennisser zich als een grote slokop. Zeven van de acht B-toernooien werden door Lugthart winnend afgesloten. Hij verloor in dat opzienbarende seizoen slechts twee wedstrijden. De prestaties waren voor de tennisbonzen aanleiding om hem een promotie in de maag te splitsen. door Rob Onderwater Zo althans ervaarde Lugthart de doorstroming naar de A-lijst. Anderen zouden een gat in de lucht springen bij het vernemen van het goede nieuws, Lugthart kon er niet warm of koud van worden. "Omdat ik toen al wist dat ik niets op die lijst te zoeken had", verklaart de trainer van Zee en Duin. "Het ontbreekt mij gewoon aan tijd om A- toernooien te speien. Als je pas op die lijst komt. word je overal naar toe gestuurd en moetje bovendien kwalificatie spelen. Dat is niet erg, maar dat kostje teveel tijd. En die heb ik nu eenmaal niet". gedaan op Kees-Jan Schuilenburg en Bionda Zonderop van De Munnik. "Die club heeft zich met talent uit eigen gelederen opgewerkt van de tweede klasse naar de overgangs A. Nu die twee zijn weggegaan, kun je op je vingers natellen wat er met De Munnik gaat gebeuren. Triest voor zo'n club. Ze hebben verschrikkelijk veel in Schuilenburg en Zonderop geïnvesteerd en vervolgens stappen ze op zonder datje daar aan wat kunt doen. Ze zijn puur om het geld verkast, want qua niveau verschillen De Munnik en Unicum niet veel. Jammer. Het tennis in Leiden is daarmee niet gediend". Sponsorcentjes zouden bij Roomburg een geheel andere bestemming krijgen. "Om te beginnen een feestje voor de hele vereniging", lacht Van Leeuwen. Dan serieus: "Bij Roomburg zullen er meer mensen van profiteren dan bijvoorbeeld alleen het eerste team. Er zouden faciliteiten worden geboden aan alle spelers". Dat gebeurt nu slechts mondjesmaat. Eén van de redenen parkeergarage onder het Malieveld omdat je een hockeyclub als Alecto, een handbalvereniging als Foreholte of een tennisclub als Unicum ondersteunt. Die relatie is niet te leggen. We verkopen natuurlijk geen pennen of een produkt als bier, om eens wat te noemen. Maar al met al zijn wij toch nog een bedrag van een kleine drie ton per jaar aan dit soort sponsoring kwijt. Je moet dat meer zien als het kweken van een beetje goodwill, dan dat wij dat uit puur zakelijke overwegingen doen. Moeilijk meetbaar allemaal". Met personeel Hij staat inmiddels zelf zo'n acht keer per week op de baan, vaak ook met zijn personeel, de meesten net als hij oud-voetballers. "Helemaal Het bestaan als tennisleraar weigerde Lugthart op te geven om een hoger gekwalificeerde speler op de A-lijstte worden. "Als ik wat jonger was geweest, had ik het misschien wel gedaan. Maar ik ben inmiddels 25, heb hier in Katwijk mijn verplichtingen en dan maak je geen rare bokkesprongen meer". Lugthart is door Zee en Duin ingehuurd om de Katwijkse tennisclub weer een flonkerend imago te geven. Vroeger had de kustclub naam op te houden, maar de reputatie liep forse deuken op. Teleurgesteld nam een regiment tennissers de wijk en het wekte dan ook geen verwondering dat Zee en Duin tuimelde naar de weinig tot de verbeelding sprekende vierde klasse. "De club heeft gewoon een tijdje zitten slapen", wijst Lugthart aan als oorzaak van de vrije val. "Ze dachten dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Bij het bestuur heerste de gedachte dat de leden nog clubliefde hadden en niet zo snel zouden weglopen. Maar dat is tegenwoordig wel anders. Helaas, maar als je als club wilt presteren, moetje wel meedoen". Ambities Zee en Duin steekt haar ambities niet onder stoelen of banken. Om het eerste team in de derde klasse (de voormalige overgangs B) kansrijk voor de titel te maken, heeft de club geinvesteerd. De Katwijkers trokken Astrid Bauw aan om het niveau bij de vrouwen uit of hij nu eerste of vierde klas speeltde gezellig weegt voor hein het zwaarst. (archieffoto) waardoor Roomburg geen vooraanstaande rol meer speelt in de Leidse regio. De belangrijkste verslingerd aan het tennis", glimlacht voorzitter Meijer, "helemaal verslingerd aan het sfeertje ook bij Unicum. Maar hij wil absoluut geen invloed op het beleid uitoefenen en dat is natuurlijk prima. Van onze kant proberen wij hem op alle manieren tegemoet te komen. Geen zotte dingen met dat geld, een leuke ontvangst, een jaarlijkse sponsormiddag. Toch proberen om ook wat terug te doen". Het geld wordt dit jaar aangewend om vooral de Leidse belangen te laten prevaleren. 'Terug naar de basis', heet het motto, dat ook Noorlanders' goedkeuring geheel kan wegdragen. Vorig seizoen handhaafde Unicum zich als toonaangevende Leidse club in de hoofdklasse, uitsluitend en alleen dank zij de duurbetaalde inbreng van buitenstaanders. "Daar wilden we vanaf', zegt Meijer resoluut. op te krikken. Lugthart, samen met Leon Damen het mannenduo vormend, heeft goede hoop dat de club voor het vierde achtereenvolgende seizoen promotie bewerkstelligd. Dat echter is niet de enige doelstelling van de zeekanters. Het vizier is niet louter gericht op het eerste team. Lugthart: "Als er een paar spelers van het eerste weggaan, loopt de club het gevaar Jan Willem LugtharV.' Er gaat een zuigkracht uit van de club. (foto Loek Zuyderduin) reden van de mindere prestaties is de vergrijzing van de professorenwijk, vindt Van Leeüwen. "Er woont nauwelijks jeugd meer in de deze buurt. Het is niet anders. Het kleine beetje dat we hebben, proberen we zo goed mogelijk op te leiden. Wat dat betreft doen we er alles aan. De club heeft een kanjer van een tennisleraar". Maar als het talent kiest voor het frivole bestaan, dan legt Roomburg ze niets in de weg. Geheel volgens het karakter van de vereniging. "De echte top is maar voor weinigen weggelegd, de rest kan allemaal onder de recreanten worden gerangschikt", spreekt Van Leeuwen uit ervaring. "De meeste spelers in de regio Leiden denken dat ze wedstrijdtennissers zijn. maar dat is een misvatting. Èr loopt er zegge en schrijve één rond: Kees J an Schuilenburg. Hij heeft er alles voor over. De overigen leven er nauwelijks voor, doen alleen alsof'. Het tennis is voor Van Leeuwen, voorzover dat nog niet duidelijk is, een sociale bezigheid. "Waarom "dat is water naar de zee dragen. Zo komen ze, en zo zijn ze vertrokken naar een andere club. Unicum moet weer een herkenbare Leidse club worden, met een duidelijk regionale inbreng. Dan eerst maar bouwen, om later te oogsten". Talenten Mooie woorden, waar ze evenwel bij buurclub De Munnik in Leiderdorp nauwelijks troost in zullen vinden. Daar zag men met lede ogen het vertrek van hun talenten Kees-Jan Schuilenburg en Bionda Zonderop aan, die prompt kozen voor de betere faciliteiten die het ruim gesponsorde Unicum hen kon bieden. "Laat ik vooropstellen dat ze uit zichzelf zijn gekomen. Maar dan nog. Wij willen een voortrekkersfunctie in de regio vervullen, onze nek uitsteken, zo hoog mogelijk spelen en talent een om in een groot gat te vallen. Het is daarom zaak om ook aandacht te schenken aan de overige teams. Ik moet zeggen dat we bij Zee en Duin goed zitten. Toen ik driejaar geleden kwam had de club geen enkele B-speler meer. nu spelen in de eerste drie teams acht B-spelers en we hebben heel wat sterke C- spelers. Het gaat de goede kant op". Dat heeft Zee en Duin voor een belangrijk deel te danken aan het opzetten van een jeugdselectieplan. "Daarin wordt extra aandacht besteed aan de beste talentjes in Katwijk. We hebben daar een sponsor voor gevonden en kunnen de spelers daarom extra faciliteiten bieden. Dat plan is in Katwijk enorm aangeslagen". Zuigkracht Geregeld wordt Lugthart door ouders benaderd, die hun zoon of dochter volgaarne bij Zee en Duin willen stallen. "Er gaat een zuigkracht uit van de club. Dat is vroeger anders geweest, maar net als voorheen stralen we weer wat uit. Maar laat ik eerst een misverstand uit de weg ruimen: wij benaderen niemand, de talenten komen vanzelf naar ons toe om de simpele reden dat we een goede faciliteiten hebben". In ruil daarvoor dienen de tennistalenten zich voor twee jaar te verbinden aan de Katwijkse club. "Dat is toch begrijpelijk. Wij doen veel voor hen. dan moeten ze ook wat voor de club overhebben", zegt Lugthart. gaat iemand korfballen? Omdat hij samen met anderen de bal in het mandje wil gooien. Met tennis is het precies hetzelfde. Het contact met andere mensen vind ik eigenlijk nog het leukste. En wat wil het nu precies zeggen dat een beetje beter bent? Ik heb toevallig een beetje meer talent dan een ander. So what. Bij Roomburg ben ik net zo belangrijk als de recreant en dat moet zo blijven. Ik ben clubkampioen in het dubbel met Ton van Aelst. Die man is 71Dat kan allemaal bij ons. Prachtig toch". Kortom, van'Roomburg valt ook in de toekomst op competitieniveau weinig te verwachten. "We zijn trots op het A-toernooi, dat bepaalt voor een belangrijk deel het gezicht van de club. En ach. we pruttelen op door op het hetzelfde pitje, of liever gezegd, op hetzelfde vlammetje. Als het kan willen we omhoog, maar niet ten koste van alles. Wat mijn rol hierin is? Ik vind het treurig dat ik nog steeds de kar moet trekken in het eerste team. Maar zolang zich nog geen opvolger heeft aangediend, houd ik me beschikbaar. Dat heb ik voor de club over. Ik zal ze blijven helpen tot ik de pijp uit ben". kans geven. Nou, dan gaat het toch in principe net als bij het voetbal. Het jongetje van Oranje Groen dat naar UVS gaat en later misschien naar het betaalde voetbal. Zo werkt dat bij ons ook. Zo zijn wij op onze beurt Jantje Siemerink en Jacco Eltingh weer kwijt geraakt. Toen ze te goed en dus te duur werden voor Unicum". Dat zich dit jaar nog eens extra van zijn ambitieuze kant wil laten zien met het instellen van een twee sterren A-toernooi. U raadt het al het Noorlander-A-toernooi. Direct al vroeg in het seizoen, in de week rond Pasen. "Een probeersel, vooral bestemd voor A2-spelers, de jeugdige talenten", licht Har Meijer toe. "Als het aanslaat bouwen we het wellicht uit naar vier sterren. We willen niet alleen onze leden, maar heel de streek wat bieden. Nietwaar, Steve?". Je zegt het maar. Har. Daarbij wordt het complex in de Katwi jkse duinpan nog eens grondig gerenoveerd. In het kader van de privatisering kocht de tennisclub het sportpark voor 200.000 gulden van de gemeente Katwijk. Het bestuur zag daarin een reden om het enigszins vervallen complex een grondige opknapbeurt (op 31 maart wordt er ter ere daarvan een open dag gehouden) te geven. Tot genoegen van Jan Willem Lugthart, die zichzelf als een echte, ouderwetse clubman kwalificeert. "Als ik competitie speel, doe ik dat voor de club. Dat gevoel heb ik nu eenmaal. Ik ben in Katwijk geboren en getogen en heb met uitzondering van een paar jaar altijd bij Zee en Duin gespeeld. Voor mij is de competitie erg belangrijk. Maar ik geef toe: als je voor jezelf speelt geeft een overwinning soms meer voldoening". Geen bezwaar De combinatie trainer/speler is voor Lugthart geen bezwaar. Hij geeft ongeveer 50 uur les per week en heeft daarnaast nog genoeg tijd om toernooien te spelen. Lugthart is van zins om niet het hele 'circuit' af te struinen. "Maar je weet hoe dat gaat: als ik plotseling tijd heb schrijf ik toch maar weer in en voordatje het weet sta je weer elke week te spelen". De 'Leidse' tennissers weten dus waar ze aan toe zijn in het komende seizoen. Al is De Munnik met ruim duizend leden een behoorlijke kolos om te runnen, de ware clubgeest heeft er nooit onder geleden. De Leiderdorpse tweedeklasser heeft kwaliteit en een overvloed aan talent de laatste jaren kunnen koppelen aan een goed verenigingsleven. "Bij De Munnik kent iedereen elkaar nog en gaat iedereen met elkaar om", zegt voorzitter Rein Teijken. door Rob van der Zanden Niet dat het elders allemaal veel slechter is geregeld, maar het is een bekend gegeven dat met het inslaan van een professionele koers de sociale aspecten naar de achtergrond verdwijnen ten behoeve van de prestatie. En daar hebben ze in het aanleunstadje van Leiden nog geen last van. Met de nadruk op 'nog'. Want het kader van De Munnik denkt wel hard na over de nieuwe ontwikkelingen. Men is er nog niet uit, maar weet wel dat er een keuze zal moeten worden gemaakt als ambitieuze club met veel jong talent. Gaan we verder op dezelfde weg - dus met behoorlijke, maar beperkte financiële middelen en zonder al te veel illusies - of moet er geld bijkomen en wordt de weg bewandeld die, om een voorbeeld te noemen, Unicum al tijdenlang volgt? De talenten die de laatste jaren uit het nest van De Munnik kwamen, hebben dus niet alleen de ogen van de concurrent geopend (Unicum legde een halfjaar geleden Kees Jan Schuilenburg en Bionda Zonderop vast), ook de Leiderdorpse vereniging zelf is wakker geschud. -Het is niet leuk, maar wel logisch als het talent na een opleiding bij de De Munnik zijn loopbaan wil voortzetten bij een hoger spelende club. Om die tendens te stoppen zal De Munnik meer geld, faciliteiten en een hoger spelend eerste team moeten kunnen overleggen. Dat alleen kan beloftes voor de toekomst ervan weerhouden verder te kijken dan hun neus lang is. Teijken zegt te beseffen dat de keuze niet te lang uitstel duldt. "Maar het is wel een ingrijpende beslissing. Ik heb de indruk dat de leden graag een geleidelijke weg bewandelen. Dus niets forceren en stap voor stap een meer professionele koers varen". Daarbij moet ook de hoofdsponsor aannemerscombinatie ACL - erin geloven, financieel vooral. "We willen er goed over nadenken en een weloverwogen besluit nemen. Een professionelere koers mag op geen enkele manier van negatieve invloed zijn op de rest van de club. Het mag niet ten koste gaan van bij voorbeeld de recreanten, de baanbezetting en dat soort zaken". Met Schuilenburg en Zonderop wist De Munnik vorig jaar met grote overmacht de titel in de Overgangs B-klasse in de wacht te slepen. De overgangsklassen zijn inmiddels opgeheven. Volgens de hernieuwde indeling komt het eerste team dit seizoen uit in de tweede klasse. Zonder de twee genoemde aanstormende talenten komen de papieren voor De Munnik an,ders te liggen. Volgens het oude schema was de Overgangs A de doelstelling. Nu zijn de doelen bijgesteld. Er komt ook een nieuw meerjarenplan van de technische commissie. Trainer Henk Jansen en Loek Demmenie (vice-voorzitter van de tc) hebben daaraan gewerkt en nog steeds ook geeft Donald Patiwael zijn adviezen, al is laatstgenoemde wat teruggetreden. Nieuw of oud, de organisatie bij De Munnik is altijd goed op peil gebleven (Teijken "Ouders weten dat hun kinderen hier in goede handen zijn"). Het gaat nu om knopen die moeten worden doorgehakt. Waar De Munnik al wel overduidelijk voor heeft gekozen, is kunstverlichting op het park tegenover zwembad De Does waar 12 banen liggen. De bewoners rond de banen hebben evenwel een andere mening en hebben besloten tegen te zijn. De rechter moet nog een uitspraak doen. Naast verlichting wil De Munnik ook een renovatie van het clubhuis bewerkstellingen. Zo groeit de grote club dus langzaam toch groot. Volgens Teijken is het allemaal geen makkie meer om een tennisinstituut van deze omvang te leiden. De uit een voetbalnest stammende bestuurder - hij keepte in zijn jonge jaren op hoofdklasse niveau, maar een zware blessure noopte hem tot een voortijdige beëindiging van zijn loppbaan - wil daarom graag een managerstype aantrekken. Hij wil de vergelijking met Unicum niet speciaal maken. Maar onbedoeld zijn de plannen en voorkeuren van de Leidse buur toch ook in Leiderdorp misschien in het achterhoofd beland. Niet zo gek, bovendien zijn de banden tussen de twee clubs hersteld na een kortstondige ruzie vorig jaar. De overgang van Schuilenburg en Zonderop van Leiderdorp naar Leiden was daarvan de oorzaak. Teijken: "We hebben de zaak uitgepraat, wat heeft het voor zin om straks met kwaaie koppen met elkaar op het terras te zitten. Maar ik wil eigenlijk nog steeds een discussie op grotere schaal over de overgang van spelers van de ene naar de andere club". Kanaalweg zijn Het één-tweetje van Har Meijer/Steve Noorlander wat sprake is S-ó

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23