'Ik wil en kan heel veel geven voor het tennis' 'Ik weet nu waar ik sta en wat ik kan' '96 Ster Heieen van den Berg stijgt snel 'Op papier een erg sterk team' 'I ®"- 1 WOENSDAG 28 MAART 1990 i PAGINA 21 Hcleen van den Berg trekt binnenkort het tennisbroekje uit en vervolgt haar carrière in een modieus rokje. Het zijn de kleine dingen die het doen. Details zijn soms veel- zeggender dan duizend woorden. Op weg naar de nationale en misschien wel interna tionale top wordt afgerekend met attributen die herinneren aan 'Heleentje' uit Noordwijkerhout. Het 18-jarige talent heeft zich in broekspijpen altijd prettiger gevoeld dan in een wapperend stukje stof, maar beseft dat het geen pas meer geeft op het niveau waar ze inmiddels is beland. Want het kleine, lieve meisje van weleer dat bij De Boekhorst haar eerste slagen leerde, is een volwassen prof aan het worden. Tennis is haar brood geworden. En al is de boterham voorlopig dun belegd, slagen zal ze. Daarvan is ook haar huidige trainer Cees Houweling doordrongen. "Als ze op deze manier doorgaat, kan ze de ab solute nummer één van Nederland worden". Het afscheid van het karakteristieke broekje li:>kt behalve een stap op weg naar volwassenheid tevens een eresaluut aan haar I oude liefde. "Als ik een jongen was geweest, had ik nu gevoetbald. Voetbal is en blijft mijn sport. Ik vond tennis vroeger maar een stomme bezigheid. Nog steeds baal ik enorm als mijn trainer'belt terwijl ik naar een voetbalwedstrijd op tv zit te kijken". Ze heeft zich inmiddels neergelegd bij het feit dat het talent in haar vrouwenlichaam e toch vooral in de armen zit en niet in de benen. Er is trouwens voor vrouwen weinig eer en geld te verdienen in de voetbalsport. door Rob van der Zanden 'Heleentje' van toen is geestelijk en lichamelijk groter gegroeid - 1 meter en 75 centimeter om precies te zijn en staat aan het begin van een professionele carrière waarin geen plaats meer is voor voetbal en 1 'jongensdromen En ook niet voor tennisbroekjesdie voor het imago van een aankomend sterretje nooit bevorderend kunnen werken. Ook al moet iedereen eigenlijk gewoon dragen wat hem of haar het best bevalt, wel of geen gezicht. "Ik sloot vorig jaar een weddenschap met mijn teamgenoten bij Popeye Goldstar in Amsterdam. Bij een I kampioenschap moest ik beloven een rokje te gaan dragen, want ze vonden het maar niks. We pakten de titel dus het broekje verdwijnt in de kast". Texas In figuurlijke zin wil ze hem aanhouden. Dat dat aardig lukt bewees ze begin dit jaar in Amerika, waar ze haar eerste 10.000 dollartoernooi won. Door die prestatie in Midland (Texas) klom ze op tot een plaats bij de beste 300 tennissters van de wereld. "Het is niet goed om je vast te pinnen op een bepaalde positie, maar het geeft me toch wel zelfvertrouwen zo'n forse stijging". Vorig jaar baarde ze al opzien door de halve finale te bereiken van het NK in Son. Ze sloeg achtereenvolgens Yvonne der Kinderen, Manon BollegrafenTitia Wilmink uit het toernooi. In de halve finale werd de verrassing van 1989 gestuit door Nicole Jagerman "Toen was ik een absolute verrassing voor velen. Het ging ook ontzettend lekker en dan groei je op een bepaald moment. Zeker omdat je een outsider bent in feite. Dit jaar zal het bijvoorbeeld alweer veel moeilijker zijn om goed te presteren tijdens het NK. Er wordt meer rekening gehouden met me". Ontwikkeling Van den Berg ontdekte in de VS dat er schot zit in haar ontwikkeling. "Tijdens het toernooi in Texas voelde ik pas goed hoe sterk ik ben geworden in het afgelopen jaar. Bovendien werd ik daar prima begeleid door Marian Laudin. Ik moet na een partij kunnen praten met een kenner. Daar leer je enorm van. Daarom was die trip niet alleen succesvol, maar ook nuttig". Marian Laudin is een Tsjech die bondscoach Stanley Franker assisteert. De hulptrainer begeleidt zo veel mogelijk de jongere speelsters die deel uitmaken van Jong Oranje, zoals Van den Berg. De bond betaalt ook de reiskosten voor een aantal toernooien die door Laudin en Franker zijn uitgestippeld. De verblijfkosten moeten de spelers zelf ophoesten. Ondanks de medewerking van de bond houden de verdiensten voor Van den Berg nu nog niet over. Van de racketsponsoring (Dunlop) kan ze niet leven. Als beginnend professional is het vooral investeren. Later moet het zich allemaal terugbetalen in prijzengeld. In Texas werd al een klein begin gemaakt met de eigen inkomsten. In de komende maanden wil ze via deelname aan sterk bezette Challengertoernooien (25.000 dollar) kijken hoe ver ze er internationaal voor staat. Grenzen Want het gaat nu nog vooral om het aftasten van de grenzen. Ze weet nog niet precies waar ze staat en waar ze komt te staan. "Ik heb niet zo'n zin om ver vooruit te kijken. Mensen vragen of ik de nationale top (ze zit nu bij de beste vijftien van Nederland, red.) of misschien de wereldtop haal. Dat ligt misschien in mijn mogelijkheden, maar het hangt van zoveel verschillende factoren af. Iedereen noemt mij een talent, maar ik voel dat niet als een druk. Ik wil alles geven voor het tennis en kan dat ook, maar ik kijk er aan de andere kant ook nuchter tegehaan. Wat dat betreft heb ik veel aan Brenda Schultz waarmee ik veel train. Zij is als een speer omhooggeschoten en is vervolgens in de knel gekomen. Dat hoop ik te vermijden, maar wie garandeert mij dat het allemaal vlekkeloos verloopt. Voorlopig krijg ik van mijn trainer te horen dat ik zoveel mogelijk moet trainen en spelen". Houweling Die trainer is Cees Houweling van Popeye in Amsterdam. Vorig jaar kwam ze bij hem terecht nadat ze driejaar lang met Carel de Bruijn bij Dekker in Warmond had gewerkt. Ze heeft die wissel als een vooruitgang ervaren, zonder afbreuk te willen doen aan de capaciteiten van De Bruin. "Van hem heb ik erg veel geleerd. Ik ben een aanvallende, gretige speelster. Als ik de kans heb, ga ik naar het net. Carel leerde mij geduldig te zijn. Eerst moest ik mijn opbouw goed verzorgen, zei hij". Toch voelde ze na een aantal jaren de noodzaak om Warmond te verruilen voor Amsterdam. ""Op het laatste klikte het niet meer zo. Langzamerhand kreeg ik het idee dat mijn natuurlijke spel er onder leed. De nadruk kwam te veel op de verdediging te liggen. Dat is niet mijn spelletje". Carel de Bruijn zag haar node vertrekken als speelster van Dekker en meer nog als pupil. "Maar dat moment komt vroeg of laat", reageert de coach. "Dat moet je accepteren. Ze kon bij Dekker natuurlijk niet op het niveau spelen dat ze graag wilde. Bij Popeye kon dat wel. Ik heb altijd prettig met haar gewerkt. Ze was leergierig en had weinig afleiding. Dat is een enorm voordeel. Het blijft koffiedik kijken als je het over haar toekomst hebt. Ze bezit alle slagen. Heieen heeft die zeldzame combinatie van techniek en kracht. Wat dat laatste betreft lijkt ze op haar vader. Die was ook oersterk. Ze heeft weinig zwakke punten. Misschien moet ze mentaal nog wat leren. En onderschat dat niet, want mentaliteit is een heel complex en veelomvattend aspect in het tennis". Nuchterheid Het is in de volksmond altijd vooral lieve Heleentje geweest. Haar eerste trainer Harrie Verdegaal neemt die woorden ook in de mond als hij Van den Berg voor de geest tovert. "Een verschrikkelijk lieve meid, zeker. Maar dat neemt niet weg dat ze haar sport te zachtof halfslachtig benadert. Ze stelde hele hoge eisen aan zichzelf. Ook op zeer jonge leeftijd al. Iedereen zag dat ze talent had. Zelf was ze ook overtuigd. maar ze voelde wel dat ze tot het uiterste moest gaan. Dat wilde ze ook", zegt Verdegaal, inmiddels clubtrainer bij Hillegom. Verdegaal speelde zelf samen met zijn pupil twee seizoenen in het eerste van De Boekhorst toen hij nog trainer was in Noordwijkerhout. "Ik denk dat Heieen vooral in die periode veel heeft geleerd. We praatten voor, tijdens en na de wedstrijden veel met elkaar. Dat werkt heel stimulerend. Bovendien stapje samen na winst of verlies met een bezweet lichaam de baan af. Dat schept een bepaalde band". Verdegaal, die haar ongeveer vijf jaar begeleidde, wil zichzelf geen tweede vader noemen. "Misschien tennisvader, maar verder hou ik niet zo van dat soort termen. Heieen en ik houden wel contact met elkaar. We wisselen nog steeds ervaringen uit. En wat ik erg op prijs stel is dat ze elk jaar met oud en nieuw rond twaalf uur opbelt om me nieuwjaar te wensen". Over lief gesproken. Nuchter Heieen van den Berg praat liever over haar andere karaktereigenschappen. De nuchterheid en het vermogen om te relativeren. Ze heeft niet het idee dat ze ooit diep zal vallen. Graag wil ze het hoogste bereiken in haar vak, maar ze beseft terdege dat er ongrijpbare zaken zijn die dat kunnen verhinderen. Maar ze houdt zich slechts in haar achterhoofd bezig met eventuele remmende factoren. Ze wil nu vooruit. "Ik ben nog jong en mijn topjaren liggen nog ver voor me, hoop ik. Maar ik ben in anderhalf jaar bij Cees Houweling al enorm vooruit gegaan. Hij heeft me geleerd pressie te spelen met mijn fore-hand. Brenda Schultz heeft ook zo'n knaller van een fore-hand, dat was een voorbeeld. Ik moest sneller en harder slaan. We trainden enorm veel op de aanval. Het was een omschakeling, maar ik ben er veel beter door geworden. Cees heeft me ook gedwongen mijn positiespel aan te passen. Hij leerde me om in de baan te blijven". "Daarbij is alles veel professioneler geworden natuurlijk. Nu kan ik trainen met Paul Dogger en Schultz. Van die twee kan ik erg veel leren. Ze zijn nog jong. maar hebben toch al het een en ander meegemaakt. Het is nu makkelijk om te zeggen dat ik eerder naar Popeye had moeten gaan. Zo simpel ligt dat niet. Ik heb keurig mijn contract uigediend bij Dekker". Gratis Op doordeweekse dagen traint ze nu vrijwel elke dag van 's ochtends acht tot negen uur met Houweling. Daarna kan ze terecht in het Amsterdamse Frans Ottenstadion waar een aantal aanstormende talenten van de bond - onder andere Siemerink, Krajicek, Dogger, Schultz het recht hebben gekregen om gratis te spelen. Van den Berg traint meestal van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur. Daarna is er vaak nog conditietraining. Op zaterdag krijgt ze van 's ochtends acht tot tien drilltraining van Cocky van Duyvenbode. Nadat ze haar mavo-opleiding heeft voltooid, kan ze zich voor honderd procent storten op haar grootste hobby die uiteindelijk haar leven zal gaan bepalen. "Voor afstomping ben ik niet bang. Ik heb bewust alles opzij gezet voor de sport, omdat ik het allerhoogste wil bereiken. Ik heb geen vaste vriend e,n stappen doe ik zelden. Met carnaval ben ik wel weggeweest. Soms moetje er even uit. Maar in principe leef ik voor het tennis". Pa en ma Van den Berg hebben wat dat betreft weinig klachten over hun dochter voor wie de wijde wereld langzaam open lijkt te gaan. Vroeg of laat zal dochterlief weieens het ouderlijke nest verlaten, maar voorlopig vaart ze wel bij de begeleiding. "Mijn vader bemoeit zich niet echt met het spel. Hij heeft natuurlijk nooit op hoog niveau gespeeld en weet wel dat de trainer er is om me technische zaken bij te brengen. Hij is niettemin een belangrijke steun op ander gebied". Frisser Toch zal ze het vooral van Houweling moeten hebben. Een man die veel talenten onder handen heeft en die graag resultaat ziet komen uit zijn oefeningen. Wat dat betreft is Van den Berg bij de juiste persoon beland. De oefenstof van de trainer heeft zijn vruchten al afgeworpen. "Heieen is frisser geworden. De slagen zi jn geperfectioneerd in anderhalfjaar en ze is veiliger gaan slaan. We hebben steeds haar fore-hand aangepakt en dat werkt. Als ze doorgaat op deze manier staat ze aan het eind van het jaar bij de beste honderd van de wereld". "Van daaruit kan ze verder werken en de top 50 bereiken. Ik durf die voorspelling wel voor mijn rekening te nemen. Ze heeft het gewoon in zich. Anders dan Brenda Schultz. Die is minder beweeglijk, maar heeft wel een mokerslag ter beschikking. Heieen is meer souplesse en heeft een groter slagenrepertoire. Ze is ook veel minder kwetsbaar dan Brenda, want die heeft een hele slechte periode doorgemaakt. Dat zie ik bij Heieen niet gebeuren". "Heieen zal in een mindere periode gewoon doorgaan, vermoed ik. Maar ze zal af moeten zien om de top te bereiken. Technisch zit het wel snor. Fysiek en geestelijk moet ze nog groeien. Als je ziet wat er tegenwoordig nodig is in de top van de wereld dan heeft ze nog een achterstand. Die kan ze in de komende jaren inlopen en dat doet ze. De vraag is uiteindelijk of ze mij meer wil gebruiken. Nu is het ruim vijf uur per week. Als je met de wereldtop mee wil doen, moet dat worden opgevoerd". Houweling wil wel. "Ik zie het zitten met Heieen van den Berg". Jan Siemerink mikt dit jaar op een plaats in de top 50 De tijden dat Jan Siemerink de tennisbaan opstapte en dacht 'eens kijken wat het vandaag wordt' zijn voorbij. De Rijnsburger heeft het grote gat tussen de absolute dieptepunten en partijen waarin opeens alles lukt kleiner gemaakt. door Rob van der Zanden "Ik weet nu waar ik sta en wat ik kan. Vroeger kon het met een wedstrijd echt alle kanten uit. Het was soms alles, soms niks. Nu heb ik een bepaalde basis bereikt die ik altijd kan aanspreken tijdens een partij. Een soort zekerheidje waardoor je steeds constanter gaat spelen". Zakelijk Hij heeft ook ondervonden dat het allemaal niet meer zo mooi hoeft te zijn en ook niet kan zijn. Dat betekent een wat zakelijke benadering die misschien niet de amusementswaarde verhoogte, maar wel de prestatie. Zijn trainer Frits Don heeft hem dus al aardig wegwijs gemaakt in het keiharde leven van de tennisprofessionals. Siemerink kent als jonge full-prof het wereldje trouwens al aardig. Tijdens het ABN- wereldtennistoernooi in Rotterdam besefte hij dat in het circuit van de beginnende profs de concurrentie moordend is. In de tweede ronde van het kwalificatietoernooi in Ahoy' liet hij bij een 5-2 voorsprong in de tweede set de Amerikaan Tim Pawsat ontsnappen. "Je denkt die partij heb ik in de knip. Maar dat werkt zo niet op dit niveau. De kleinste concentratieverslapping of fout wordt meteen afgestraft. Het was wel leerzaam. Er zijn zoveel spelers die via kwalificatie een plaats in een groot toernooi moeten afdwingen. Je moet echt van goeden huize komen om te overleven". In dat laatste heeft de 19-jarige linkshander (over twee weken wordt hij 20) alle vertrouwen. Siemerink ligt op schema, al zegt dat nog niet alles. "Ik maak progressie dat is duidelijk. Maar waar mijn grenzen liggen, is me nog absoluut niet duidelijk. Dat hoeft ook niet, als ik maar vooruit ga. Paul Haarhuis is 24 en begint nu pas de grote sprong naar de wereldtop te maken". Amstelpark De speler van Amstelpark (waar ook Jan Willem Lodder speelt) beweegt zich nu nog voort in de Satellite-toernooien en de Challengers. Dat zijn de toernooien die van minder niveau zijn dan de World Series (de vroegere Grand Prix). Hij hoopt snel de stap naar de grote wedstrijden te zetten. In Azië speelt hij in april enkele kwalificatietoernooien van World Series-evenementen. Op basis van zijn plaats op de wereldranglijst komt hij nog niet rechtstreeks binnen bij de toptoernooien, dus is het elke keer weer knokken voor een stekkie. Hij bivakkeert nu ergens rond de 350ste plaats op de internationale ladder. Dit seizoen wist hij al aardig wat bijeen te sprokkelen. In de Masters van een Satellite-circuit in Italië behaalde hij begin dit jaar de halve finale. Onder andere door de beoogde troonopvolger van Yannick Noah, de Fransman Fabrice Santoro, uit te schakelen. "In dat toernooi speelde ik boven verwachting. Ik voelde duidelijk die constante factoren die je nodig hebt op dit niveau. Trouwens: kort daarvoor ging het in Portugal ook al lekker. Het zijn tekenen dat het de goede kant op gaat". Gerust Vorig jaar maakte Siemerink zijn vwo-opleiding af. Nu kan hij zich met een gerust hart voor honderd procent op het tennis storten. "Tennis is nu mijn beroep, maar het is prettig om dat vwo-diploma te hebben. Mijn ouders hebben er ook steeds op aangedrongen dat ik het haalde. Mijn spel leed misschien tijdelijk onder de studie, maar dat moest dan maar. Dat haal ik nu ruimschoots in". Zeker wat de trainingsarbeid betreft. Jan Siemerink trainde vorig jaar ongeveer zes uur per week, nu is dat al bijna twintig. "Mijn conditie wordt er ook beter van. En tegenwoordig is het belangrijk dat je bovenlijf sterk is. Dat betekent dus dat ik naar een krachthonk moet. Steeds duiken er in de topsport weer nieuwe dingen op. Die krachttraining is ook weer iets van de laatste tijd. Nu heb ik de ruimte en tijd om het bij te houden. Je moet immers wel bijblijven". "Tennis is mijn beroep. Het klinkt voor d^ buitenwereld zo luxe dat tennisleven. Lekker trainen, even naar huis, weer eens naar het buitenland. De werkelijkheid is anders. Ik vind het een heerlijk beroep, maar ik moet keihard werken voor mijn brood. Het komt niet vanzelf. Ik kan nu net quitte spelen. Het prijzengeld ligt niet voor het oprapen en de hotels zijn duur. Een paar weken geleden had ik voor het eerst een autootje gekocht. Nu is hij al gestolen. Van die dingen". Oranje Siemerink wordt als lid van Jong Oranje gezien als een toekomstige topper. Tijdens het recente Davis Cup-duel tegen Westduitsland werd hij zelfs al genoemd als reserve voor het grote Oranje-team met Schapers, Nijssen. Haarhuis en Koevermans. "Dat moetje een beetje in zijn verband zien. Ik ben linkshandig en zou een prima trainingspartner zijn geweest, omdat Carl Uwe Steeb links is. Dat was eigenlijk de reden". Niettemin wordt Siemerink gezien als een man van de nabije toekomst. Zelf noemde hij vorig jaar de top 100 van de wereld als doel. Inmiddels is het al top 50 geworden. Als tennis net zo gemakkelijk zou zijn als rekenen... Jan Siemerink.'Ik vind het een heerlijk beroep, maar ik moet keihard werken voor mijn brood, het prijzengeld ligt niet vioor het oprapen en ho tels Zijn duur". (foto Look Zuyderduin) Michael van den Berg Michael van den Berg en Dek ker in Warmond zijn een andere weg ingeslagen. De vorig jaar uit de hoofdklasse gedegradeerde tennisclub wil toch een beetje sportieve revanche en dat kan eigenlijk alleen als de#principes voor een deel over boord wor den gegooid. Dat wil zeggen: niet alleen meer spelen met ei gen mensen, maar ook eens over de Warmondse grenzen heen kijken. Het team leunde vorig jaar op de 21-jarige Van den Berg en dat was een slechte zaak. De Koude- kerker die inmiddels een half jaar full-prof is en rond de der tigste plaats van de nationale ranglijst cirkelt (een internatio nale ranking heeft hij nog niet, al werkt hij er hard aan) is zelf de boer op gegaan voor verster king. Dat heeft geleid tot de komst van de Amerikaan Kevin Lub bers, 26 jaar en nummer 800 of daaromtrent van de wereldrang lijst. Samen met Van den Berg, Amy van der Linden en de even eens van elders gehaalde Pascal Druyts (Maastricht) wil Dekker het verloren terrein terugwin- "Op papier een erg sterk team", zegt Michael van den Berg, die ondanks diverse aan biedingen (onder andere Zand- voort) zijn club trouw is geble ven. "Maar we moeten het in de competitie bewijzen. We willen met Dekker gewoon een goede prestatie neerzetten. Zelf voel ik me verplicht om er iets van te maken". Internationaal aast de blonde speler nog steeds öp zijn eerste ATP-punten die hem een plaats op de wereldranglijst geven. Heieen van den Berg:"Ik heb niet om ver vooruit te kijket

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21