Leiden wil gifgrond in Doesgebied kwijt 'Bestuur wil van onderwijsvorm af College-onderhandelingen in Warmond zijn openbaar Brandweermuseum Wassenaar gaat naar kelder gemeentehuis Leidse vrouw aangehouden na aanrijding Voorlopig geen maatregelen tegen geluidsoverlast Holtlant PAGINA 12 WOENSDAG 28 MAART 1990 VOORSCHOTEN - Veel mensen maakten gistermiddag gebruik van de gelegenheid om gratis melk te ha len bij de familie Rodenburg aan de Oude Adegeesterlaan in Voorscho ten. De actie was bedoeld uit protest tegen het beleid van minister Braks (landbouw) veehouders met melk overschotten boetes te geven. Mevrouw W. Rodenburg verkoopt dagelijks 'boerenmelk' aan particu lieren. Ze zegt dat er jaren een over heidsbeleid .is geweest, waarbij boe ren hun bedrijf moesten vergroten. "Nu leidt dat tot melkoverschotten en moet iedereen koeien ruimen". Om de heffing dit jaar te ontlo pen, heeft het Voorschotense bedrijf vorig jaar enkele koeien weg ge daan. Toch blijken de koeien te veel melk te leveren. Dat komt door de goede zomer", aldus mevrouw Ro denburg. "De koeien hebben daar door meer melk geleverd". Omdat haar man niet weet of er dit jaar weer zo'n mooie zomer volgt, wil hij niet meer dieren verkopen. De familie Rodenburg hield de ac tie, omdat het heffingsjaar op 1 april afloopt. Hebben melkveehou ders na die datum overschotten dan worden ze beboet. Het Voorschotense bedrijf, dat 120 koeien telt, zit net als vorig jaar boven het quotum dat mag worden gemolken. De boerin zegt de melk liever gratis weg te ge ven dan boete te betalen. Dat levert ook nog wat reclame op voor 'echte' boerenmelk, geeft zij aan. "We doen dit liever dan Braks een vette mond te geven". (foto Ellen Martens) 'Licht vervuilde grond op puinstort Leiderdorp toegestaan' LEIDERDORP/LEIDEN - De gemeente Leiden wil 15.000 kubieke meter ver vuilde grond van de Zijloe- ver graag kwijt in de toe komstige puinstort in het Leiderdorpse Doesgebied. Het gaat om licht verontrei nigde grond die tijdelijk ligt opgeslagen in het Leidse de pot Roomburg. Opslag van verontreinigde grond in het Doesgebied is in principe mogelijk. Voor het storten van de grond is geen chemi sche afvalstoffenwetvergun ning vereist. Woordvoerder G. in 't Veld van de gemeentelijke directie milieu in' Leiden reageert verheugd op de me dedeling dat de met lood veront- reingde Zijloever-grond in principe in Leiderdorp kan worden gestort. J "Begin van dit jaar hebben wij daar Inbraak Oegstgeest OEGSTGEEST - Uit een woning j aan de Van Wassenaarlaan in Oegst- l geest heeft een inbreker gister- avond een videorecorder en zilve- I ren bestek meegenomen. De bewo- jners ontdekten de inbraak toen ze i thuis kwamen. De dader heeft een {deur aan de achterzijde van de wo- Jning geforceerd. DIEFSTAL - Antieke goederen ter .'waarde van ongeveer 400 gulden 'zijn gistermiddag gestolen uit een r winkel aan de Geversstraat in I Oegstgeest. Een olielamp en een kop en schotel werden meegeno- 1 VOORSCHOTEN - Geboren: Ene J.J. z.v. 'j.F Ransijn en Y.H. Angelier. Robert M. z.v. 'F.AA. van den Eijnden en M.A Duindam. Christopher D. z.v. A D. Hollos en M.B, Hares- O A. van der Zalm met A.M M. de Groot. M.Th.Ch. Zonnenberg met T.H. Schott. Gehuwd: G.J Timmerije en I.M. Scheers. om gevraagd, maar wij hadden be grepen dat het storten van de grond in Leiderdorp niet kon. Nu het toch blijkt te kunnen zullen wij de pro vincie opnieuw benaderen", aldus In 't Veld. De Leiderdorpse wethouder A. Roest (milieu) is niet op de hoogte van de mogelijkheid om vervuilde grond in het Doesgebied te storten. "Volgens mij berust dit op een mis verstand. In Leiderdorp mag alleen 'schoon puin' worden gestort. Er is inderdaad wel eens gesproken over het eventueel storten van licht ver ontreinigde grond, maar in het ka der van de afvalstoffenwetvergun ning is dat niet toegestaan". Erfpacht Stortplaats De Does wordt naar ver wachting in mei operationeel. De Gemeenschappelijke Vuilverwer king Leiden en omstreken (Gevul- ei) is beheerder van het gebied, maar zal het beheer binnenkort overdragen aan de Provinciale Af valverwerking (Proav). Directeur van de Proav, L.A.B. de Jong, zegt dat het storten van licht verontrei nigde grond in het Doesgbied inder daad mogelijk is. "Het storten van licht verontreinigde grond in het Doesgebied is mogelijk op grond van de verleende afvalstoffenwet vergunning". Volgens De Jong zou alleen de erfpachtovereenkomst tussen de Gevulei en de gemeente Leiderdorp het storten van vervuil de grond in de weg kunnen staan. De Jong: "De Gevulei had in prin cipe geen bezwaar tegen het storten van de Zijloevergrond in Leider dorp. Gisteren hebben wij onder zocht in welke mate de Zijloever grond is verontreingd. Het ziet er naar uit dat die heel licht is ver vuild. Als het milieuhygiënisch niet onverantwoord is zullen wij er geen probleem van maken om die grond in Leiderdorp te storten. Ik kan niet zeggen welke harde afspraken daar al over gemaakt zijn: wij zijn ons nog aan het inwerken in het Leider dorpse Doesgebied". WARMOND - De college-onder- handelingen in de gemeente War mond zijn openbaar. Alle partijen zullen zaterdag rond de tafel gaan zitten om te kijken waar knelpun ten liggen, maar het streven is om te komen tot een gezamenlijk col legeprogramma. Dat blijkt uit een eerste overleg tussen de partijen. Voorzitter van de besprekingen is CDA-lijsttrekker J.C.M. Wasse naar. Het CDA behaalde vorige week vijf zetels en is weer de grootste partij in Warmond. De WD haalde twéé zetels en Pro gressief Warmond (PW) kreeg er vier. Volgens Wassenaar zijn de besprekingen openbaar, omdat alle partijen vinden dat "zaken die je in de politiek bespreekt openbaar moeten zijn". Wassenaar verwacht niet dat de standpunten zo ver uit elkaar zul len liggen, dat CDA, PW en WD geen zaken kunnen doen. Wel denkt hij aan dat er "gestoeid zal worden". De partijen verschillen bijvoorbeeld van mening over de sporthal, woningbouw en de aan stelling van een milieurecher cheur. Wassenaar wil zich er nog niet over uitlaten welke partijen vol gens hem de nieuwe wethouders moeten leveren. Het CDA zal als grootste partij zeker een wethou der moeten leveren, vindt hij. Of hij zelf wethouder zal worden "hangt van de onderhandelingen af'. "We gaan de onderhandelin gen blanco in, zonder claims", al dus de de CDA'er. D. Duynhoven is de huidige PW-wethouder, die zich kandi daat heeft gesteld voor de komen de raadsperiode. De WD heeft in het raadslid W.A.B de Vos ie mand die wethouderservaring heeft. De CDA-lijsttrekker heeft geen ervaring als wethouder of raadslid, maar is wel bereid om wethouder te worden. Het gebrek aan ervaring hoeft in zijn ogen geen bezwaar te zijn en kan leiden tot een "frisse kijk op de zaken". De besprekingen zijn zaterdag in het gemeentehuis en beginnen om 10.00 uur. Ouders boos over opheffen Jenaplan-school Leiderdorp LEIDERDORP - Een groep ou ders van oud-leerlingen van ba sisschool In de Houtkamp in Leiderdorp heeft verontrust ge reageerd op de plannen om het Jenaplan-onderwijs op te hef fen. Deze vorm van onderwijs komt op de tocht te staan nu In de Houtkamp en het Zijlkwar tier gaan fuseren. Het protes tants-christelijke schoolbe stuur wil van de gefuseerde school geen Jenaplan-school maken. De nieuwe school wordt ondergebracht in het ge bouw van de Siem van der Stoelschoól aan de Wilddreef- /Lijnbaan. In een open brief aan het pc-school- bestuur schrij ven de ouders het een 'treurige ontwikkeling' te vinden dat het christelijk Jenaplanonder- wijs van de Houtkampschool ver dwijnt. 'Ouders die voor deze vorm van onderwijs kiezen zijn voortaan aangewezen op een overvolle open bare school aan de overkant van de Engelendaal (De Hobbit, red.). Voor de andere wijken verdwijnt het laatste alternatief voor traditioneel onderwijs', zo staat in de brief. Voorzitter van het pc-schoolbe- istuur, P.H. Laman. zei op 13 maart 'in deze krant dat het Jenaplan-on- [derwijs van In de Houtkamp nooit Izo'n aantrekkingskracht heeft ge had op de Leiderdorpse ouders. In de brief van ouders van oud-leerlin gen wordt tegen die opmerking krachtig stelling genomen. De ou- jders beschuldigen het pc-schoolbe- kstuur zelfs van 'openlijke tegenwer king binnen de eigen vereniging'. Ouders die voor deze school zouden kiezen moeten zich bij het pc- jschoolbestuur verantwoorden voor hun keuze. Leerkrachten van pc- kleuterscholen zouden in het verle den ouders hebben afgeraden hun kinderen naar de Jenaplan-school te sturen. Krankzinnig i In de Houtkamp, F. De Houtkampschool gaat waarschijnlijk fuseren met het Zijlkwa Vroon, zegt dit een "kranzinnige" beschuldiging te vinden. "Het pc- bestuur heeft zelf voor. een Jenaplan-school gekozen, vanwege de pluriformiteit van h^t onderwijs. Waar die ouders het over hebben is misschien" heel lang geleden ge beurd", aldus Vroon. Dat de school geen grote aantrekkingskracht heeft beaamt Vroon. "Wij zijn nooit een extreem grote school geweest. In de drukste jaren hadden we rond de 125 leerlingen". Nu heeft In de Houtkamp 79 leerlingen. Laman zegt dat de vermeende te genwerking binnen de eigen vereni ging zich "misschien in lang vervlo- De ouders schrijven dat de school veel leerlingen trekt uit omliggende gemeenten als Leiden, Koudekerk, Voorschoten, Hoogmade en Wou- brugge. Vroon ontkent dit. "Er ko men wel eens leerlingen uit buiten gemeenten naar onze school, maar dat zijn er nooit veel geweest". Vroon wil zijn mening over het verdwijnen van het christelijk Jena- palan-onderwijs niet geven. "In dit stadium lijkt het mij niet verstandig daarover uitspraken te doen", aldtis de directeur. "We zijn nog in ge sprek met het pc-bestuur over hoe het nu verder gaat. Er vindt een in houdelijke discussie plaats en ik kan nog niet zeggen dat het Jenaplan-onderwijs een gepasseerd station is". De groep verontruste ouders heeft de indruk dat het pc-schoolbe- stuur van het Jenaplanonderwijs af wil om financiële en organisatori sche redenen. 'U ontdoet zich zon der gedegen inhoudelijke discussie van een school die beter verdiend heeft', zo staat in de brief. Eind april neemt de ledenverga dering van het pc-onderwijs een be sluit over de fusie. Wellicht twee containers voor landbouwplastic in Warmond WARMOND - Er komen wellicht twee containers voor het inzamelen van landbouwplastic in warmond. De leden van de contactcommissie agrarische aangelegenheden maak te gisteravond duidelijk daar veel voor te voelen. Een bedrijf dat land bouwplastic voor andere doelein den kan verwerken, moet hiervoor worden benaderd. De agrariërs wil len de containers graag in mei in ge bruik nemen. De leden van de commissie zien de containers het liefst op het ter rein van een bollenkweker aan de Wasbeeklaan 13 en bij een boer aan het eind van de Zijldijk in het Lage Land. De bollenkweker heeft al toe stemming gegeven, de agrariër moet nog instemmen. Vooral in het voor- en najaar is de berg landbouwplastic groot. De boeren willen in mei en oktober korte tijd van de containers gebruik maken. De containers mogen er niet te lang staan om te voorkomen dat er ander afval in beland. Kiitiek op nieuwe plek die te vochtig zou zijn WASSENAAR - Het Wassenaarse brandweermuseum wordt ver plaatst van de brandweerkazerne aan de Pieter Twentlaan naar de kelder van het raadhuis aan de Paauwlaan. Dr. J.P.A. van der Vin, museumconservator van het Ko ninklijke Penningkabinet in Lei den, denkt dat de kelder te vochtig is en vreest dat van de collectie wei nig overblijft. De collectie bestaat onder meer uit oude brandweerslangen, unifor men, lederen emmers, zwaailichten die op olie werken, foto's en pren ten. J. van der Mark heeft de verza meling opgebouwd toen hij in de ja ren twintig commandant van de vrijwillige brandweer was in Wasse naar. Behalve uit deze gemeente heeft hij ook veel brandweermateri aal uit de Tegio verzameld. De gemeente Wassenaar wil van het raadhuis een multifunctioneel gebouw r^iaken, waar ook cultuur aan bod komt. Volgens gemeente- voorlichter W. Issendonck is het brandweermuseum goed op zijn plaats in het raadhuis. Hij is ervan overtuigd dat er goede voorzorgs maatregelen zijn genomen voor het behoud van de collectie, 'maar de praktijk zal leren of ze voldoende zijn'. Issendonck: "Aan de catacom ben onder het raadhuis is 40.000 gul den besteed. De muren zijn met een speciaal vochtwerend middel be werkt, verwarming is aangelegd en op dit moment wordt de vloer ge lakt. We zullen zorgen dat de tempe ratuur constant blijft en de collectie regelmatig controleren". Kwetsbaar Van der Vin heeft zijn twijfels over de genomen maatregelen. "Het kost tonnen als je de vochtige ruimte op een goede manier wil aanpassen. Dat doe je niet door verwarming aan te leggen. Dat zou te simpel zijn voorgesteld. De collectie is heel kwetsbaar door de gebruikte mate rialen zoals hout, papier, foto's en leer". Waarschijnlijk kan niet de hele collectie van het museum mee naar het raadhuis. Een oude brandweer wagen kan door het lage plafond en de smalle toegangsdeur van het raadhuis niet naar binnen. Is sendonck: "De wagen is nog geheel intact, maar we weten op dit mo ment niet wat we ermee moeten doen. We kunnen hem laten demon teren .en ergens anders in het raad huis plaatsen, maar dat kost veel tijd en geld. We kijken uit naar een alternatieve plek. Misschien kun nen we hem in de Haagse brand weerkazerne stallen, zodat hij nog regelmatig kan worden gebruikt". OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft gisteravond een 25-jarige vrouw uit Leiden gearres teerd, omdat zij was doorgereden na een aanrijding. Vorige week dins dag had zij een geparkeerde auto op de Oegstgeester Hélène Swarthlaan aangereden. De gedupeerde hoorde een klap en kon de politie een beschrijving geven van de auto die zijn wagen had beschadigd. De politie kon de vrouw hierdoor aanhouden. Ze be kende direct nadat zij was aange houden. Deze brandweerauto uit het Wassenaarse brandweermuseum kan niet mee naar de kelder van het raadhuis, maar krijgt misschien een plaats in de Haagse brandweerkazerne. (foto Eiien Martens) LEIDERDORP - B en W van Lei derdorp willen voorlopig geen maatregelen nemen om de geluids overlast in Holtlant te beperken. Het collége wil het geluidspro bleem 'meenemen' in de adviezen aan rijkswaterstaat over de verbre ding van de rijksweg 4. Dit staat in een brief aan de bewonersvereni ging Holtlant. De bewoners bera den zich over verdere stappen. In een brief aan de gemeente heeft de bewonersvereniging eind oktober geklaagd over de geluids overlast in de achtertuinen van bo venstaande woningen. Vooral bij windstil weer of noordoostelijke of zuidwestelijke wind hebben de be woners veel last van de geluiden van het verkeer. De achtertuinen van deze woningen worden alleen door het medisch dagverblijf Mar griet afgeschermd van de rijksweg. Uit afzonderlijke metingen van de bewonersvereniging en de ge meente blijkt dat het geluidsniveau in de achtertuinen boven een door de wet op de geluidshinder toege stane waarde ligt. In de brief die het college vorige week heeft ver stuurd, onderstreept het college dat de metingen geen absolute waarde hebben. Er is in de metingen name lijk geen rekening gehouden met het medisch dagverblijf .Margriet. Dit zou de achtertuinen van de rijksweg afschermen, waardoor de geluidsbelasting wellicht lager wordt. Bovendien geeft het college aan dat dit soort problemen niet langer kunnen worden aangemeld bij de rijksoverheid in het kader van het meerjaren uitvoeringsprogramma geluidhinderbestrijding. 'De ge- luidsproblematiek in Nederland blijkt zo groot dat men van rijkswe ge heeft gesteld dat er vanaf sep tember 1989 geen nieuwe projecten kunnen worden opgenomen", schrijft het college. Het rijk zou voor het jaar 2000 geen nieuwe pro jecten kunnen aanpakken. Daarom vinden B en W het handiger om de problemen mee te nemen in de ad viezen aan rijkswaterstaat over de verbreding van de weg. C.A. Hartman, secretaris van de vereniging, zegt dat de vereniging 'niet gelukkig' is met de brief. De verbreding van de weg zal nog jaren duren en daarom verwachten de be woners tijdelijke maatregelen van de gemeente. "We zijn hier nog niet mee klaar. Ik ga me wat meer ver diepen in de wet op de geluidshin der om te kijken of we voor de ver breding van de weg nog iets kunnen doen tegen het probleem. Met de verbreding van de A4 wordt pas over vier jaar begonnen. Dan moe ten wij nog zo'n acht jaar wachten op maatregelen tegen geluidsover last". WOENSDAG 28 MAART Alphen leugdinstyuif volleybal m gym nastieklokaal van de Zonne- bloemschool. Jongkindt Coninck- straat. van 18.30 tot 19.30 uur uitvoering van 'Blanco Strafre gister'. door Toneelvereniging Kunst na Arbeid, aanvang 19.30 n De Wiele- pelijk v 20.00 tot 21.00 bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. tel: 121554. lezing over 'Kreta en Malta', door reisleidster Karin Schaedtler, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp bingo bij carnavalsvereniging De Rijnschuimers, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Ter Aar lezing over Oost-Europa door J. ter Laak. aanvang 19.15 uur in bibliotheek De Aarlezer. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional, van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool, Emma- laan. DONDERDAG 29 MAART Leiden lunchconcert Axel Schoenlein (contrabas) en Miriam Jaurena Y Calderon (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. voorstelling door Valentin. Veldman Co met een Komisch Labyrinth, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. derde lezing Tuinen en tuinge- schiedenis: 'China, moeder der tuinen', door dr. Leslie Tjon Sie Fat, aanvang 20.15 uur. Kapel- Alan Ayckbourn, door Thea tergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. voorlichtingsavond 'Eet je bord leeg'. Stichting Spel- en Opvoed- huis De Kringloop, aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest Bollenstreek met thema: 'Groeps wonen door ouderen' en 'Centraal Wonen', aanvang 20.00 uur in Ge meentecentrum, Lijtweg. VRIJDAG 30 MAART Alphen koppelklaverjassen in buurt centrum Halfje Wit. aanvang 20.00-uur. bridgen in De Ridder, aanvang 20.00 uur. orgelconcert Simon Stelling. film: 'Yaaba', van Idrissa Ouedraogo in Parkfilmhuis, aan vang 20.30 uur. optreden door Slagwerkgroep Den Haag. thema: 'Slagwerk in Kleur', aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Super Swing Party in jongeren centrum Het Kasteel, aanvang 21.30 uur. Hazerswoude een-acter-festival in Pleyn 68, Rijndijk 92, aanvang 20.00 uur. Leiden concert in de serie 'Romanti sche Pianomuziek', door Alwin Bar, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest voorstelling: 'Vrijdag', van Hugo Claus, door Toneelgroep Amsteram, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden 'Crippled Inside', aan vang 23.00 uur in het LVC, Bree- voorstelling: 'Verre Vrienden', van Alan Ayckbourn, door Thea tergroep Imperium, 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12