Bouterse laat zien wie de sterke man is in Suriname Financieringstekort lager Gat van honderd miljoen ontwildcelingssamenwerldng succes LIJKT GGN GGLUK. Zijreflectie scheelt slachtoffers PARAMARIBO (GPD) - "Ik heb me in het hol van de leeuw ge waagd", zei Ronnie Brunswijk on der luid applaus van zijn toehoor ders op de eerste massameeting van het junglecommando in Moengo. Daar, en tot in het kleinste dorpje aan de bovenloop van de Marowij- ne- en de Surinamerivier heeft Brunswijk verantwoording afge legd over zijn plotselinge toenade ring tot zijn ex-baas legerleider Bouterse. door Marie- Annet van Grunsven "Als we op uitvoering van het Kourou-vredesakkoord moeten wachten, dan is het binnenland in de tussentijd verhongerd", was zijn vaste boodschap. Hij legde zijn aan hang uit, dat van de regering in Pa ramaribo weinig te verwachten was. "Bouterse is de baas in de stad, en daarom praat ik met hem". Eind november vorig jaar kon menigeen zijn ogen niet geloven. Bouterse en Brunswijk ontmoetten elkaar op een bootje, dobberend op de Commewijnerivier, tusen Moen go en Paramaribo. "Daar zit hij nou. mijn baas", zei Brunswijk trots te gen een televisiecamera vlak voor zijn eerste gesprek met 'de bevel hebber. Brunswijk deed wat wijlen ambassadeur Henk Heidweiler al tijd had voorspeld: hij zocht 'als mi litair' toenadering tot zijn oude milieu, het nationaal leger waarin hij tot 1986 tot volle tevredenheid heeft gediend. In dat jaar ontstond er een ondui delijke ruzie tussen de legerleiding en de geschoolde militair Bruns wijk. Hij werd uit het leger gegooid, gearresteerd en weer door voorma lige 'maten' vrijgelaten. Als Bouter se toen had geweten, wat de gevol gen waren van Brunswijks verdwij ning uit het leger, dan had hij zich wel tweemaal bedacht. Brunswijk dook in zijn geboortedorp Moen- gotapoe op als 'Robin Hood' die banken beroofde, reizigers overviel en de buit verdeelde onder zijn dorpsgenoten. Kort daarna werd Brunswijk 'ont- dekt' door de bevrijdingsraad in Ne derland, die al jaren zon op een mo gelijkheid om Bouterse te verdrij ven. Brunswijk kreeg vooral morele steun en zijn strijd kreeg een ander karakter. In de ogen van Bouterse veranderde Brunswijk van een 'ge wone bandiet' in 'een terroristische bendeleider'. In de Nederlandse optiek begon hij aan een optimistische 'mars op Paramaribo', die halverwege stokte toen de Surinaamse bevolking Bou terse liever door middel van verkie zingen zag verdwijnen, al bleef men sympathie koesteren voor 'Ronnie'. Na de verkiezingsnederlaag van Bouterses NDP kwam het jungle commando in een vacuüm terecht. De overwinnaars, het Front voor Democratie en Ontwikkeling, had den toenadering beloofd. "Wij wan delen ongestoord naar het oosten om vrede te bewerkstelligen", was een van de verkiezingsleuzen. Maar dat pakte anders uit. De nieuwe re gering kon slecht tot overeenstem ming komen met Brunswijk, en die door Bouterse nog steeds van 'terro risme' werd beschuldigd. Iedere stap die Brunswijk zette, bracht vol gens het leger de 'nationale souve- reiniteit in gevaar', met steun van vermaledijde landen als Nederland en Frankrijk. Het was dan ook even slikken voor Bouterses eigen aanhang toen het gesprek tussen 'de twee bevel hebbers' op gang kwam. De leger leider Bouterse had begrepen dat Brunswijk militair niet was te ver slaan en de politicus Bouterse was op zoek naar een bondgenoot tegen de nieuw aan aangetreden regering. Ondanks zijn nieuwste vrienden, de opstandige Toekayana-indianen, die namens Bouterse de strijd aan bonden met het junglecommando, werden Brunswijk en Bouterse vrienden. Brunswijk beklom zelfs het feestpodium dat was opgericht ter ere van 'tien jaar revolutie' in Su- Liefde Ondanks de pril ontloken liefde tus sen de commandanten zijn er altijd twee zaken die Bouterse hebben ge hinderd. Brunswijk mocht zich niet teveel ontwikkelen als leider van een politiek autonoom binnenland, wat tot een 'tweedeling' van Surina me zou leiden. En Bouterse heeft Brunswijk er voortdurend van ver dacht hand en spandiensten te ver lenen aan de internationale drugs koeriers. En dit laatste zou verkla ren hoe Brunswijk steeds aan de moderne vliegtuigjes kwam, die hij met de regelmaat van de klok de grond inboorde tijdens onhandige landingen. Blijkbaar is voor Bouterse de tijd aangebroken om zijn nieuwe vriend op zijn nummer te zetten. Precies op de dag dat Brunswijk zijn aspira ties als leider van het binnenland ontvouwt tijdens de vredesconfe rentie van president Shankar, wordt hij gearresteerd. Bouterse. behalve legerleider ook 'hulpoffi cier van justitie', pakte Brunswijk op een kwetsbaar moment. Eén dag voor de vredesconferentie kwam de junglecommandoleider met een nogal ongelooflijk verhaal over de vondst van 1000 kilo cocaine op de proppen. "Waar of niet", daar kan Desi Bouterse niet mee zitten. Voor lopig heeft hij zijn slag geslagen en laten zien wie de sterke man van Su- DEN HAAG (GPD) Het financieringstekort zal dit jaar op 5,1 procent uitkomen. 0,15 procent (600 miljoen gulden) lager dan verwacht. Het Cen traal Pan Bureau (CPB, de rekenaars van de staat) heeft dit vanmorgen be kendgemaakt bij de presentatie van het Centraal Economisch Plan (CEP) 1990. Het tekort (het veschil tussen inkomsten en uitgaven) daalt daarmee ten opzichte van 1989 met 0,8 procent. De koppeling tussen lonen en uitkeringen kost de staat dit jaar 400 mil joen gulden meer. Binnen de sociale zekerheid is er dit jaar sprake van een tegenvaller van 800 miljoen gulden. De stijgende rente (voor dit jaar ge schat op gemiddeld 8,75 procent) zal pas volgend jaar voor de schatkist merkbare gevolgen hebben, aldus het planbureau. De economische groei zal dit jaar uitkomen op 4 procent, 1,25 procent meer dan verwacht. De inflatie komt op 2 procent uit, een procent meer dan in 1989. Op basis van de tot nu toe afgesloten cao's gaan de lonen dit jaar (inclusief incidenteel) met 4,5 procent omhoog. De werkgelegenheid neemt dit jaar met 100.000 mensen toe, 20.000 minder dan over heel 1989. Het aantal werklozen daalt daardoor slechts met 25.000 tot 365.000 gemid deld. DEN HAAG (GPD) Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) zit met een gat in zijn begro ting van 100 miljoen gulden. Het te kort is ontstaan doordat de afgelo pen jaren te veel exportkredieten zijn verstrekt aan westerse bedrij ven die investeren in ontwikke lingslanden. Pronk moet op zijn ei gen begroting compensatie vinden voor de verliezen, zo heeft minister Kok (financiën) hem laten weten. Pronk meldt de nieuwe over schrijding van zijn begroting in een reactie op een rapport van de In spectie Ontwikkelingssamenwer king te Velde (IOV). Die stelde ruim een maand geleden dat Ontwikke lingssamenwerking tenminste 300 mijoen gulden is kwijtgeraakt aan het verstrekken van voordelige ex portkredieten aan westerse bedrij- In sportkringen is een veel gehoorde stelling "suc ces kun je afdwingen". Zeker. Echter, als Volvo voegen we daar graag iets aan toe: succes móet je afdwingen. En wel door alle mogelijke en soms zelfs ogenschijnlijk onmogelijke voor waarden daartoe te scheppen. De nieuwe Volvo 460 geeft tot in het kleinste detail blijk van déze opvatting. Alles is erop afge stemd aan de hoge eisen van u, als succesvolle business class rijfler en die van uw gezin in de negentiger jaren te voldoen. In de nieuwe Volvo weet u zich dan ook om ringd door ruimte, luxe en comfort. Neemt u plaats in de met fraai multi-colour velours beklede fauteuil. Of pre fereert u het als optie verkrijgbare rundleder? De voorstoelen zijn voorzien van een verstelbare lendesteun. Bovendien is uw bestuurdersstoel - net als het stuurwiel trouwens - in hoogte verstelbaar. Comfort in optima forma. Sprekend over vorm, het exterieur van de nieuwe Volvo 460 heeft een onmiskenbaar representatieve uitstraling. Uiteraard mag u ervan uitgaan dat ook de veiligheid, de duurzaamheid en de betrouwbaarheid op het spreekwoorde lijk hoge Volvo-ntveau zijn. Eén ding is zeker, of u nu opteert voor de GL, de GLE of de Turbo tntercooler, met de nieuwe Volvo 460 heeft uw persoonlijke succes vorm gekregen. Met het bovenstaande in gedachten, hebben we het vermoeden dat een uitgebreide testrit 't meest logische gevolg is. MAAR IS T NIGT MGGR 'N GGVOLGP inspanningen van die commerciële bedrijven in het algemeen weinig zoden aan de dijk. In plaats van de ontwikkelingslanden zijn het vaak de westerse ondernemingen die voordeel halen uit de goedkope le ningen door de overheid. Het ging de bedrijven meer om het bevorde ren van de handel dan om de hulp aan arme landen. De regeling voor voordelige ex portkredieten werd in 1988 stopge zet, omat de overschrijdingen toen al duidelijk werden. De Tweede Ka mer, met name de CDA-fractie. heeft er onlangs nog op aangedron gen de regeling weer toe te passen Volgens Pronk wil Financiën daar in alleen toestemmen als de over schrijdingvan 100 miljoen is wegge poetst. De bewindsman schrijft dat het "niet eenvoudig is" binnen zijn eigen begroting een oplossing te vinden. Het vernietigende oordeel dat de Inspectie over de regeling voor goedkope exportkredieten velt. wordt door Pronk grotendeels on derschreven. Wordt de regeling ooit weer toegepast, dan moet er vol gens de minister veel aan worden gewijzigd. 'Verander bijdrage woningbouw niet" DEN HAAG (ANP) - De gemeenten Amsterdam. Rotterdam, Den Haag. Utrecht en Groningen voelen niets voor het nieuwe subsidiesysteem voor de bouw van sociale huurwo ningen, dat staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) in 1992 wil in voeren. Ze zijn bang dat ze te veel ri sico's zullen lopen als de kosten te-, genvallen. De gemeenten hebben dat de Tweede Kamer, die morgen over het nieuwe,systeem spreekt, laten weten. De staatssecretaris heeft aange kondigd voor subsidiëring van soci ale woningbouw te willen kiezen voor het netto-contante-waardesys- teem. Dat houdt in dat van te voren wordt vastgesteld hoeveel subsidie in totaal voor een nieuwe huurwo ning nodig is. Mochten de kosten la ter mee- of tegenvallen dan wordt het subsidiebedrag niet meer aan gepast. Verrassingen op de begro ting worden zo vermeden. Ook in het huidige systeem, het dynamisch kostprijsstelsel (DKP- systeem), wordt van te voren bere kend welke subsidiebedragen het rijk voor sociale huurwoningen kwijt is. Jaarlijks wordt echter be keken of de bedragen ook kloppen. Is dat niet het geval dan worden ze aangepast. De grote steden vinden dat Heerma opnieuw voor dat sys teem moet kiezen. Zij stellen dat het rijk medeverantwoordelijkheid moet dragen voor de sociale wo ningbouw, en dus een deel van de risico's voor zijn rekening moet blij- Verder vrezen zij dat de bedragen die via het netto-contante-waarde- methode beschikbaar komen, te laag zullen zijn. De corporaties en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten hebben die laatste vrees ook geuit. Zij wezen het netto-con- tante-waardestesel echter niet af. DEN HAAG (ANP) - Het aantal doden en gewonden onder fiet sers is met vier procent gedaald sinds de invoering van de ver plichte zij reflectoren in 1987. Dat komt overeen met een ver mindering van 100 slachtoffers per jaar. De daling blijkt uit een onder zoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Een ander gegeven is dat jongeren tussen 12 en 16 en ouderen tus sen 45 en 55 jaar zich het best houden aan de verplichting zij- reflectoren te voeren. Het slechtst houden mensen tussen de 20 en 35 jaar zich aan de ver plichting. In december 1988 was 73 procent van de fietsen met zij reflectie uitgerust. LEIDERDORP, BAARS PERSONENWAGENS LEIDEN BVRIETSCHANS 70. TEL: 071-899307. RIJNSBURG. AUTOMOBIELBEDRIJF A MULDER BY.RIJNSBURGERWEG 88. TEL 01718-29302 VOORSCHOTEN, GARAGE VLIETWIJk BV. VAN BEETHOVEN LAAN b7. TEL 01717-3941 DES-MOEDERS Bijna vijfhon derd mensen hebben gereageerd op de campagne van de des-actiegroep om moeders en kinderen op te spo ren die het schadelijke hormoon preparaat in de periode tussen 1974 en 1975 hebben gebruikt. Ook heb ben 350 huisartsen materiaal be steld om voorlichting te verschaf fen. Dat heeft de des-actiegroep gis teren bekendgemaakt. Voor de campagne zijn op vijfhonderd NS- stations affiches opgehangen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9