Honecker vrijuit voor hoogverraad Zimbabwe beleeft mogelijk laatste vrije verkiezingen Zwarten leven in VS zes jaar korter dan blanken Politie Zuid-Afrika doodt 8 zwarten 'Stalin-terreur eiste in DDR 70.000 slachtoffers' Steun voor teruggetreden Böhme BERLIJN (GPD/AP) De voormalige Oostduitse commu nistische leiders Erich Honecker, Günter Mittag. Erich Mielke en Günther Hermann worden niet strafrechtelijk vervolgd wegens hoogverraad. Wel wordt het onderzoek naar andere strafbare handelingen voortgezet. Dat ver klaarde de hoogste openbare aanklager in de DDR, Hans- Jürgen Joseph gisteren. De CDU-fractie heeft gisteren haar leider Lothar de Maizière kandidaat gesteld voor het pre mierschap. Hij wil nog voor Pasen een kabinet hebben ge vormd. WASHINGTON - De levensver wachting voor zwarte Amerikanen is in 1988 opnieuw gedaald, zo blijkt uit een studie over de gezondheid van de Amerikanen die gisteren is gepresenteerd door minister Sulli van (volksgezondheid). Blanke Amerikanen worden (cijfers van 1988) gemiddeld 75,5 jaar, zwarten 69,5 jaar. door Henk Dam dient onslag in Het zijn vooral zwarte mannen blanke die relatief jong sterven. Ameri- Uit de cijfers kaanse zwarte mannen worden ge middeld 65,1 jaar oud. De redenen lager wordt, zijn onder meer aids, drugsgebruik en moorden. De kans dat een zwarte man door moord om het leven komt, is zeven keer zo gröot als bij een blanke man. Zwar te vrouwen hebberveen vier keer zo grote kans te worden vermoord als het rapport blijkt verder, dat zwarte babies een aan- enlijk grotere kans hebben hun i nog steeds eerste verjaardag niet te halen dan blanke kinderen. Bij blanken gaat het om 8,6 sterftegevallen per 1000 geboortes, bij zwarten om 17,9 per 1000 babies. Er zijn drie redenen voor deze verschillen. In de eerste plaats wor den bij zwarten meer babies gebo ren die ernstig verzwakt zijn als ge volg van cocaïne-gebruik van hun moeder. Hetzelfde kan worden ge zegd over babies die ten dode zijn opgeschreven omdat zij het aids-vi- nomen. De laatste reden is, dat met name de arme zwarte moeders uit de binnensteden lang niet altijd een adequate gezondheidszorg voorhanden is. Nogal wat van deze moeders laten bovendien zelf ook PRISTINA (Rtr) - De regionale mi- niet hun zwangerschap medisch be- nister van binnenlandse zaken van geleiden. Kosovo heeft zijn ontslag genomen Minister Sullivan noemde giste- kort nadat de Joegoslavische deel- ren Amerika'ê gezondheid "goed, staat Servië, waarvan Kosovo deel hoewel we beter kunnen". Hoopvol uitmaakt, alle politietaken in Koso- is onder meer, dat het aantal hart- vo had overgenomen. Jusuf Kara- aanvallen de afgelopen jaren als ge- kashi diende zijn ontslag zondag in, volg van een gezondere levensstijl zo deelde een functionaris van het drastisch is afgenomen. Tussen ministerie van voorlichting van Ko- 1970 en 1987 nam het aantal hart- sovo gisteren mee. aanvallen in Amerika met 33 pro- Servische politie-eenheden. die cent af, aldus Sullivan. In diezelfde naar de Joegoslavische prov periode daalde het aantal beroertes Kosovo waren gezonden met 54 procent. Volgens de verklaring van de open bare aanklager is bewezen dat oud- communistenleider Honecker en de drie andere voormalige communis tische kopstukken de grondwet hebben geschonden, maar is hier voor het hele stalinistische, com munistische systeem verantwoor delijk. Hoogverraad kan volgens de justitie evenmin worden bewezen als samenzwering tegen de grond wet. Wel wordt het onderzoek voortgezet naar corruptie en machtsmisbruik waaraan Honec ker en econoom Mittag zich zouden hebben schuldig gemaakt. Honecker en zijn vrouw Margot worden, nadat ze afgelopen week einde werden verjaagd uit een 'gast huis' op het platteland, waarschijn lijk naar een sanatorium van het Sovjetleger in de DDR overge bracht. De Sovjetunie, die 380.000 militairen in de DDR heeft, be schikt er over zeker twee militaire sanatoria waar het publiek geen toe gang toe heeft. De Oostduitse sociaal-democrati sche partijvoorzitter en fractieleider Ibrahim Bóhme bevriest al zijn functies tot duidelijkheid is ver schaft over de beschuldigingen dat hij vele jaren voor de staatsveilig heidsdienst heeft gewerkt. Na over leg in het partijbestuur maakte Bohme bekend dat hij de demissio naire communistische minister president Hans Modrow tevergeefs heeft gevraagd onafhankelijke on derzoekers toegang tot zijn dossiers te verschaffen. "Toch moet dit mijn rehabilitatie opleveren", aldus Böh- Het partijbestuur schaarde zich achter haar voorzitter en suggereer de dat er een bewuste campagne wordt gevoerd om het nieuw geko zen parlement in diskrediet te bren gen. Böhme zei op een persconfe rentie: "Persoonlijk verklaar ik dat ik op geen enkel tijdstip en via geen enkele tussenpersoon voor het mi nisterie van staatsveiligheid, in het ministerie of met het ministerie heb gewerkt of bewust informatie door heb gegeven. Alle andere bewerin gen. zoals in Der Spiegel, zijn on- juist". De fractie van de communisti- NAVO: aantal kernkoppen in Europa halveren BRUSSEL (AFP) - De landen van de NAVO zijn bereid hun huidige arsenaal van 4000 kernkoppen in Europa, met ten minste de helft te verminderen. Dat is gisteren in di plomatieke kringen in Brussel ver- NAVO-experts hebben hierover tijdens een vergadering op 15 en 16 maart overeenstemming bereikt. Op dezelfde bijeenkomst is even eens afgesproken zich voor te berei den op toekomstige onderhandelin gen met het Warschau Pact over tac tische kernwapens (raketten met een bereik van minder dan 500 kilo meter). Onrust Azerbajdzjan In Nagorno-Karabach, de meren deels door Armeniërs bewoonde enclave in de Sovjet-republiek Azerbajdzjan, hebben onbekenden gisteren het vuur geopend op een bus met Azerbajdzjaanse passa giers. Eén van de inzittenden werd gedood; vier anderen raakten ge wond, aldus een bericht van het Sovjet-persbureau Tass. De laatste tijd dreigen de etnische onlusten weer op te laaien. Veroordeling Recruit In het Japanse Recruit-schandaal, waarbij al menig politieke kop in de Japanse politiek is gerold, heeft een rechtbank voor het eerst een ver oordeling uitgesproken. De 56-jari- ge Shigeru Kano, een voormalige directeur van het ministerie van ar beid, is daarbij veroordeeld tot een jaar cel en een boete van 1,35 mil joen yen (16.000 gulden). Voedselhulp lukt Ongeveer een miljoen mensen in Eritrea ontvangt ondanks de burge roorlog en de chaos in Etiopië voed selhulp. Begin dit jaar waarschuw den hulpverleners voor een ramp, vergelijkbaar met de hongersnood van 1984/85 toen een miljoen men sen stierven aan honger, oorlog en ziekten. sche PDS, die gisteren in eerste zit ting bijeen kwam, koos voorzitter Gysi tot fractieleider en stelde Hans Modrow kandidaat voor het kamer voorzitterschap. Ook bij de PDS speelde de Stasi een rol. Uit opmer kingen van Gysi viel op te maken dat ook niet alle nieuwe communis ten zuiver op de graat zijn. Verschil lende afgevaardigden hebben om een persoonlijk gesprek gevraagd, aldus Gysi. Hij zei dat zijn partij zich net als de CDU niet tegen een algemeen onderzoek verzet. Hij stelde inter-fractionaire contacten voor om een uitweg te vinden in dit schandaal, dat het eerste, vrij geko zen, parlement steeds meer belast. Niemand in de DDR weet hoe duidelijkheid kan worden verschaft over de vele beschuldigingen aan het adres van politici. De hoogste openbare aanklager Joseph ver klaarde- eind vorige week dat zo lang het nieuwe parlement zich niet teren in Sebokeng, een zwarte wijk over de zaak heeft gebogen, elke in- bij Johannesburg, het vuur ge- zage in de dossiers in strijd is met de opend op zwarte anti-apartheid be- grondwet. De hoogste kerkelijke togers. Hierbij zijn ten minste acht bestuurder Manfred Stolpe waar- doden en enkele honderden gewon- schuwde voor een heksenjacht. Hij den gevallen, zo heeft een woord zei het zich "nagenoeg niet te kun- voerder van het plaatselijke zieken- nen voorstellen" dat Bóhme of de huis gemeld. Maizière, die hij persoonlijk goed T -kent, voor de Stasi hebben gewerkt. demonstranten in Sebokeng "Maar na het geval-Schnur is het ^dlden zich aansluiten bij een grote wantrouwen overal enorm". Negen auto's diplomaten in Athene opgeblazen ATHENE (AP) - In Athene zijn afge lopen nacht negen auto's van bui tenlandse diplomaten opgeblazen. Niemand raakte gewond. De vernielde auto's waren van di plomaten van de ambassades van Syrië, de Sovjetunie, Hongarije, Tsjechoslowakije en Bulgarije en van de PLO-vertegenwoordiging. Acht van de wagens waren met een tijdbom opgeblazen. Niemand heeft nog de verantwoordelijkheid opge ëist. daar orde en gezag te herstellen, hebben etnische Albanezen opgepakt die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij recente aanvallen op Serviërs. De aanvallen vonden plaats nadat een geheimzinnige ziekte was uitgebroken waardoor honderden tieners moesten worden opgenomen. Volgens autoriteiten in Belgrado was er geen sprake van enige aandoening of vergiftiging, maar betrof het een actie die in sce ne was gezet om chaos en onrust te bevorderen. De Servische minister van bin nenlandse zaken Radmilo Bogda- novich, zei dat naar alle steden en dorpen in Kosovo speciale politie- eenheden waren gezonden en dat de orde volledig was hersteld. De re gering van de republiek Servië be sloot de autonome provincie Koso vo onder rechtstreeks gezag van de Servische politie te stellen, nadat berichten waren ontvangen dat lo kale politieagenten hadden staan toekijken toen Serviërs door etni sche Albanezen werden afgetuigd. Inwoners van de zwarte woonwijk Sharpeville vluchten nadat de politie traangas had afgevuurd om anti apartheid betogers te verspreiden. (foto afp> stad Vereeniging zou voeren. Tot de hannesburg, vuurde politie traan gasgranaten af om betogers te ver spreidden die demonstreerden te- terorganisatie van het ANC. Doel gen de hoge huren en de crisissitua- was om bij het hoofdkwartier van de regerende Nationale Partij in Vereeniging lucht te geven aan een aantal grieven zoals te hoge huren en tarieven, rassenscheiding en apartheid in de gemeentelijke dien sten. Een woordvoerder van de poli tie bevestigde dat er "heel wat moei lijkheden zijn", maar wilde geen na dere informatie verschaffen. Computerproblemen: nog geen uitslag verkiezingen Hongarije BUDAPEST Geplaagd door computerproblemen en onervaren heid is de Hongaarse Kiesraad er nog steeds niet uit. Vanmorgen negen rum wordt, op de voet gevolgd door het Verbond van Vrije Democraten. De hele dag door waren de uitslagen slechts druppelsgewijs binnenge- _Pwerd opnieuw het tellen komen. Vooral de resultaten der stemmen hervat: de laatste Budapest bleven tot laatp" twintig procent moet nog. protestmars die naar de industrie- tie binnen het onderwijs. Een deel van de betogers bekogelde daarop het politiebureau met stenen. Minister Adriaan Vlok van wet en orde, die een bezoek bracht aan de onrustige gebieden, zei dat de situa tie onder controle was en dat het po litietoezicht in de betroffen wijken zal worden opgevoerd. Hij veroor deelde blanken die in zwarte woon- Volgens ooggetuigen vond de oorden eigen rechter spelen. Aartsbisschop Desmund Tutu in de Zuidafrikaanse Anglicaanse aan ae mars. Betogers en politie Kerk heeft gisteren gepleit voor be stonden oog in oog met elkaar toen eindiging van de gewapende strijd het vuur werd geopend. Even later tegen de blanke minderheidsrege- lagen tientallen slachtoffers op de ring. Tutu zei tijdens een persconfe- grond, waarvan er acht dodelijk ge- rentie in Nairobi dat het ANC niet troffen bleken. Ruim driehonderd langer gewapend verzet zou moeten werden naar een naburig propageren. "Iedereen die beweert door Runa Hellinga De voorzitter van de Hongaarse Nationale Kiesraad moest gister avond acht uur definitief zijn per- soonlijke nederlaag toegev ~s niet gelukt binnen de wette- aangeleverd. de mid- uit. Volgens een tv-presentator die verantwoordelijk was voor de verkiezingsuitzending, waren er van het begin af aan problemen ge weest met de gegevens uit Bud apest. Eerst kwam er helemaal niets, toen was de computer stuk, vervolgens hadden ze zoveel gege vens geleverd dat de centrale com- daarna wer den de gegevens maar op floppy lijk verplichte termijn het sluiten uitslag Maar de voornaamste problemen -an de stembussen de lagen toch in het computersysteem, de zondag gehouden dat volstrekt ontoereikend bleek e sen vermoeid naar huis j daarmee was het volslagen i gelijk geworden om op maandag- weken door de politieke partijen nog een aantal nieuwe veiligheids- gesteld, die de soft-u avond nog met een definitieve uit- onnodig ingewikkeld maakten. ziekenhuis gebracht,1 voor verdere verpleging moesten blijven. In Sharpeville, eveneens bij Jo- s dertig door te willen gaan met vechten ter wijl er de mogelijkheid is tot praten, zal weinig steun vinden in Zuid- Afrika en daarbuiten". slag te komen. Het was een droevig slot van een verder vlekkeloos lopen verkiezingsronde. Gisteren was naar schatting tach tig procent en was duidelijk dat eerste ronde waarschijnlijk het De leverancier van het program ma, het Hongaarse bedrijf Controll, had drie weken voor de verkiezin gen nog gewaarschuwd dat de pro- iiddi bi.xidi.uiig tSCH- gramma>s nooit rond konden ko- de stemmen geteld ^en a,s er steeds weer njeuwe ejsen erden gesteld. Het bedrijf, dat zich goed realiseerde wat i rechtse Hongaars Democrat.sch Fo- goede naam zijn, heeft zelfs nog geprobeerd Zo'n 12.000 ultra-orthodoxe joden verzamelden zich gisteren in een bas ketbalstadion in Tel Aviv om te luisteren naar de toespraak van rabbijn Eliezer Schach. (foto AFi') Sliach spreekt verlossend woord kabinetsformatie Israël niet TEL AVIV - De lang verwachte toe spraak van rabbijn Ehezer Shach, geestelijk leider van de ultra-ortho doxe Degel Hatora, heeft gister avond niet de politieke duidelijk heid verschaft waarop in Israël werd gehoopt. In een onsamenhan gend betoog van twintig minuten liet de 96-jarige rabbijn de politiek vrijwel onberoerd, zodat zowel Li- koed als Arbeiderspartij na afloop konden verklaren gesterkt te zijn.. door Ad Bloemendaal Voor kabinetsformateur Shimon Peres lijkt het belangrijkste dat Shach samenwerking met de Arbei derspartij niet nadrukkelijk heeft uitgesloten. Niettemin menen inge wijden in de wereld van de ultra-or- thodoxie dat Degel Hatora zal vast houden aan een regering onder Li- koed-leider Jitschak Shamir. Rabbijn Shach is niet alleen al leenheerser over Degel Hatora, met twee parlementsleden, maar heeft ook vergaande invloed in Shas, een ultra-orthodoxe partij met zes ze tels. Dat wil zeggen dat Peres, die op dit moment de steun heeft van zestig van de honderdtwintig parle mentsleden, op Shach is aangewe zen bij het vormen van zijn coalitie. Verwacht wordt dat hij in de ko mende dagen alles op alles zal zet ten om Shas en Degel Hatora, die beide naar de Likoed neigen, alsnog voor een kabinet met de Arbeiders partij te winnen. Eerder gisteravond bereikte Shi mon Peres namens de Arbeiders- THATCHER - De regering van pre mier Margaret Thatcher komt steeds meer in de problemen, ook in haar eigen partij. Vier Conservatie ve parlementsleden stemden maan dagnacht mee met een wetsvoorstel van Labour om de gevolgen van de omstreden "poll tax" te verzachten; 35 Conservatieven onthielden zich van stemming. Volgens de jongste opiniepeilingen is de populariteit van de regering-Thatcher tot een dieptepunt gezakt. partij overeenstemming met de lei ding van de ultra-orthodoxe Agoe- dat Jisraël over samenwerking in een regeringscoalitie. Over de in houd van het akkoord zijn geen me dedelingen gedaan, maar het zou gaan over onder meer het openbaar op de sabbat, sabbatswerk 'obscene reclame' in de media. SAARBRUCKEN (AP) - In Oost- Duitsland zijn na de Tweede We reldoorlog mogelijk 70.000 gevan gen in Russische interneringskam pen om het leven gekomen. Rege ringsvertegenwoordiger en expert op het gebied van de Stalin-tijd Ger hard Finn heeft dit gisteren meege deeld. De opmerkingen van Finn volgen op berichten van de ontdekking van verscheidene massagraven in Oost- Duitsland, met daarin duizenden slachtoffers uit de interneringskam pen. Het Oostduitse dagblad Berliner Zeitung berichtte zaterdag dat vele oud-nazi's en oud-SS'ers de dood vonden in het kamp Fünfeichen niet ver van Neubrandenburg. Het dagblad meldde dat tevens "veel onschuldigen" het slachtoffer wer den, onder wie jongeren. Het jong ste slachtoffer zou twaalf jaar zijn geweest. Expert Finn zei te verwachten dat er meer massagraven worden ont dekt. "We schatten dat er 65.000 tot 70.000 mensen om het leven zijn ge komen in de interneringskampen van de Sovjetrussische bezettings machten na de Tweede wereldoor log", verklaarde Finn voor de Saar- lander Rundfunk. Hij zei dat het on mogelijk zou zijn een precies aantal doden te noemen omdat alle overlij densakten van de inmiddels geslo ten kampen zijn vernietigd. Volgens Finn zijn er tussen 1945 en 1950 ongeveer 200.000 mensen ondergebracht in dertien kampen van het Rode Leger in de DDR. Tsjechoslowakije breekt ijzeren gordijn volledig af PRAAG (AFP) - De Tsjechoslo- waakse regering wil het ijzeren gordijn langs de grenzen met Oostenrijk en de Bondsrepu bliek Duitsland volledig ont mantelen. Grenstroepen heb ben de opdracht gekregen de nog bestaande versperringen af te breken. Dat heeft het Tsjechoslowaakse persbureau CTK'gisteren gemeld. De regering wil dat het ijzeren gordijn, dat bestaat uit rijen prikkeldraad, uitkijkposten en alarmmateriaal, uiterlijk in juni is neergehaald. "Het gordijn zal dan alleen nog in de vorm van een souvenir bestaan", aldus CTK. het contract te verbreken. De afgelopen dagen hebben de stemmentellers moeten werken met een volstrekt ontoereikend computernet. Ieder district be schikte over welgeteld één compu ter, waar alle gegevens van honder den stembureaus moesten worden verwerkt. Zo moest alle informatie van de pakweg duizend stembu reaus in Budapest via een computer aan het nationale stembureau wor den aangeleverd. De voorzitter van het nationale kiesbureau kon er alleen maar droe vig bij kijken en verklaren dat het allemaal niet zijn schuld was, omdat het tellen gebeurde onder verant woordelijkheid van het ministerie van binnenlandse zaken. De Honga ren houden al rekening met een enorm schandaal in de kranten. Maar de grootste vraag wordt, welk effect de problemen op de kiezer hebben, die over twee weken wordt geacht voor de tweede ronde op te komen. HARARE - Morgen en donderdag worden in Zimbabwe, het voormali ge Rhodesië, twee verkiezingen ge houden. Op het spel staan 120 zetels in de nationale vergadering, en het presidentschap. De overwinning kan, zegt iedereen, president Ro bert Mugabe noch zijn Zanu-PF- partij ontgaan. Mugabes rivaal Te- kere en zijn ZUM-beweging zijn te onbeduidend. Toch worden deze verkiezingen beschouwd als een mijlpaal. Het zouden wel eens de laatste vrije verkiezingen kunnen zijn in het land dat tien jaar geleden onafhankelijk werd en tot voor kort gold als het voorbeeld voor Zuid- Afrika. door Peter vari Nuijsenburg De verhouding tussen blank en zwart in Zimbabwe is nog steeds rooskleurig. De 100.000 blanken die na de machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid besloten te blij ven, hebben de gedaanteverwisse ling van Rhodesiér naar Zimbab- weaan vrij soepel ondergaan. De zwarte bevolking heeft hen met een opmerkelijke ruimhartigheid geac cepteerd als medeburgers en ziet hen niet langer als wat ze decennia' zijn geweest: onderdrukkers. Een wandeling door Harare is daarom een verademing voor wie uit Johannesburg komt en dage lijks wordt geconfronteerd met de spanning tussen de verschillende bevolkinsgroepen. Hij vraagt zich ook af wat president Robert Muga be bezielt om deze betrekkelijke harmonie te verstoren. De verkiezingscampagne heeft het karakter aangenomen van een bokspartij, waarbij alleen de slagen onder de gordel tellen. En het ver ontrustende is dat Mugabe niet lan ger als scheidsrechter optreedt, maar uit volle macht mee mept. Blanken die overwegen voor zijn zwarte rivaal Edgar Tekere en diens ZUM-beweging te stemmen, zijn het mikpunt geworden van een campagne waarvoor alleen het woord hetze de lading dekt. Tijdens een verkiezingsmanifestatie van zijn Zanu-PF-partij vertelde Muga be zijn gehoor: "Als de blanken in Zimbabwe hun racistische en terro ristische kop willen opsteken door samen te werken met ZUM, zullen we die kop afhakken". Zijn minister van buitenlandse zaken, Shamuya- rira, waarschuwde blanke boeren die ZUM steunen dat "ze met vuur spelen en hun gemeenschap in ge vaar brengen". Hoewel de leiding van ZUM haar gelijk eveneens op de vismarkt meent te moeten zoeken, is het op treden van Mugabe voor de meeste 'waarnemers' een raadsel. Tekere kan geen bedreiging zijn voor Mugabe, een politieke reus, en ZUM is een vergaarbak voor pro teststemmen. Niet te onderschat ten, maar geen partij voor Zanu-PF. Wie zich aan een verklaring voor Mugabes onheilspellende wapenge kletter waagt, houdt het er op, dat hij nerveus is en een zondebok zoekt voor het geval het tot voor kort ondenkbare werkelijkheid wordt: een overwinning van ZUM en Tekere. "De nederlaag van de Sandinis ten in Nicaragua is hier als een bom ingeslagen", zegt een diplomaat. "De regering heeft veel werk ge maakt van de verwantschap met de Sandinisten. Ze zaten in het zelfde schuitje, zijn in de zelfde tijd aan het bewind gekomen. Beiden trotseer den een machtige buurman: de San dinisten de VS, en zij Zuid-Afrika. En beiden voelen zich aangetrok ken tot de een-partij-staat. Het lot van de Sandinisten wordt door sommige partijleiders daarom ge zien als een teken aan de wand". De onvrede van de bevolking over het economische wanbeheer die de Sandinisten de das om deed, leeft ook in Zimbabwe, met name in de steden. In vergelijking met de si tuatie in buurlanden als Zambia, Angola en Mozambique, heeft de 'modale Zimbabweaan' nog geen reden tot klagen: de levensstan daard ir. nog steeds redelijk hoog. Verval Maar hij kan de tekenen van verval niet langer negeren: het openbaar vervoer is ingestort, zodat hij uren eerder moet opstaan om op. zijn werk te komen. De inflatie holt zijn koopkracht uit en de angst vöor werkloosheid bedreigt zijn ge moedsrust: dertig procent van de beroepsbevolking heeft momenteel geen baan. De kans op een economi sche opleving kan bovendien ver waarloosd worden, omdat Mugabes pogingen om het land te bevrijden uit de tentakels van de planecono mie nog geen merkbaar resultaat hebben opgeleverd. Wie zelf de buikriem moet aanha len, ergert zich aan de uitbundige le vensstijl van de elite. De corruptie van vele partijbonzen heeft de ge loofwaardigheid van de regerende partij ondermijnd. Twee jaar gele den kwam het grootste schandaal tot nog toe aan het licht. Vertrouwe lingen van Mugabe, onder wie mi nisters, bleken zich verrijkt te heb ben aan een zeer dubieuze autohan del. Een gerechtelijke commissie zocht de zaak uit en de schuldigen vlogen de laan uit. Maar de commis sie is niet, zoals gehoopt, zonder on derscheids des persoons te werk ge gaan. Naar verluidt zou de vrouw van de president haar handtasje be hoorlijk hebben gevuld, maar voor Sally Mugabe golden kennelijk an dere regels. Sindsdien speelt zij een steeds prominenter rol in de partij en in de vrouwenbeweging die haar tegen de zin van de leden als voor zitster moest accepteren. Tegen deze achtergrond wordt de weerzin, ook binnen de eigen gele deren, tegen Mugabes voornemen om van Zimbabwe een een-partij- staat te maken begrijpelijk. Het in voeren van de een-partij-staat wordt in Afrika meestal gerecht vaardigd door te verwijzen naar de verscheidenheid van volkeren en stammen die in het betrokken land leven. De een-partij-staat zou stam mentwisten en chaos voorkomen. Voor Zimbabwe gaat deze theorie niet langer op, zeggen de meeste 'Mugabe-watchers'. Na het neer slaan van de opstand in Matabele- land, ruim vijf jaar geleden, is de toestand in het land redelijk stabiel. Een politicoloog aan de universiteit van Harare werpt een ander licht op de motieven van de president. "Mugabe wil via de een-partij-staat zijn macht versterken. Een klinken de overwinning moet hem het man daat verschaffen. Als dat ten koste gaat van de democratie, en de ver houdingen in het land, nou ja, dat is dan jammer".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7