'Geen dwang bij aannemen migrant' EG stelt graanboeren teleur Amro en ABN maken zich op voor rol op wereldtoneel Kamer voelt voor Canadees model Belgische politie jaagt op varkens met pest in het lijf d ROODBORSTJE BLIJFT GEELTJE EG eist van Griekenland radicale oplossing crisis ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer wil werkgevers niet verplichten een bepaald aan tal werknemers uit etnische minderheidsgroepen in dienst te nemen. Wel moet er bij werkgevers op worden aangedrongen buitenlanders die in ons land zijn toegelaten, te scholen met uitzicht op een baan. Dat is het standpunt dat de drie gro te fracties in de Tweede kamer. PvdA. CDA en VVD. in grote lijnen innemen na de uitlatingen van pre mier' Lubbers het afgelopen week einde. Lubbers vindt dat minderhe den niet 'soft' moeten worden be handeld, maar dat ze moeten wor den gewezen op de rechten en plich ten die ze in ons land hebben. Al lochtonen moeten volgens hem een zelfde bijdrage kunnen leveren aan de samenleving als anderen. Daar om moeten minderheden niet lan ger aanvaarden dat een groot deel van hen werkloos is. Zij moeten daaraan zelf iets gaan doen, aldus Lubbers. CDA-er Van Leijenhorst vindt dat een goed standpunt. "Ook deze mensen moeten we als volwassenen benaderen. Je mag dan ook iets van hen vergen. Daarbij moeten ze de zelfde behandeling krijgen als een werkloze Nederlander", meent Van Leijenhort. Hij vindt dat je werklo zen onder de minderheden ook kunt dwingen zich te laten scholen of omscholen met een uitzicht op een baan. "Daarbij moet je ze wel een perspectief bieden." De PvdA-er Apostolou wil vooral steken, al zou hij de uitspraken van premier Lubbers anders hebben ge formuleerd. Hij wijst evenals de woordvoerders van PvdA en CDA het opleggen van een verplicht aan tal aan de werkgevers van de hand. Hij vindt dat het paard achter de wagen spannen. Druk Hij wil werkgevers echter niet ver plichten jaarlijk een bepaald aantal allochtonen in dienst te nemen. De werkgevers moeten jaarlijks al gaan publiceren hoeveel buitenlandse werknemers ze in dienst hebben ge nomen. Van Leijenhorst wil een ze kere druk op werkgevers uitoefe nen, zoals ook in het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid is bepleit. De Kamer verwijst ook naar een rapport van de Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid (WRR). Elke burger in ons land moet het recht krijgen een bedrijf aan te spre ken op het aantal vrouwen en min derheden dat het in dienst heeft. Naar Canadees voorbeeld zou in ons land een dergelijke wet moeten worden ingevoerd. In het Canadese voorbeeld kan BRUSSEL (GPD) De Belgische rijkswacht heeft er sinds kort een taak bij. Naast de jacht op boeven en terroristen jaagt men nu op var kens. En met succes. De voorbije weken hebben rijkswachters in West- en Oost-Vlaanderen al vele honderden varkens van de straat gehaald. door Hans de Bruyn Vooral 's nachts patrouilleert de rijkswacht met veel ijver op de land wegen van het Vlaamse land. De aandacht gaat vooral uit naar vrachtwagens. Die worden tot stop pen gedwongen en geïnspecteerd om te zien of zij soms varkens aan boord hebben. Want dat is momen teel verboden. West- en Oost-Vlaanderen zijn ge heel in de ban van de 'Afrikaanse varkenspest'. Op de ene na de ande- /arkenmesterij wordt de gevrees- 40e besmettingshaard genoteerd. De voor België belangrijke ex port van varkensvlees wordt be dreigd. Van de acht miljoen varkens in België wordt jaarlijks een derde uitgevoerd, vooral naar Frankrijk, Duitsland en Italië. De omzet van de varkenshouderij is drie miljard gul den. Het gaat dus om enorme belan gen. de varkens in het holst nacht naar mesterijen of slachthui zen buiten de schutzone brachten. Tegen betrapte varkenshouders werd proces-verbaal opgemaakt. Hen wachten forse boetes. Diverse EG-landen hebben in Brussel al aangedrongen op een vol ledig export-verbod van Belgische /arkens. Tot nog toe heeft Brussel De Keersmaker zei dit weekeinde dat niet willen doen omdat het be- 'machteloos' te staan tegenover de smette gebied beperkt bleef en om- het eerst begin dit dat de overheid snel handelde. Maar jaar uitbrak bij een veehouder plaatsje Wingene, zo'n 15 kilometer onder Brugge. Het bedrijf werd meteen gesloten het gebied steeds groter wordt, moet Brussel iets doen. Volgens De Keersmaker zijn on zorgvuldigheden bij het transport 'schutzone' afgekondigd. Maar dat (dan wel overtredingen), de vaak la- is op zoek naar jongeren met eeri handicap, wonend in de regio Am- „wiuiuc sterdam, die niet ouder zijn dan 26 zjekte vastgesteld. Er znn jaar en nog geen werkervaring heb- 50 0oo varkens geslacht en ver- brand. Afgelopen zondag werd de hielp niet. Het aantal haarden breid de zich uit en het gebied steeds groter. De politie ging controleren dat sommige varkenshouders het directe 'gev vervoerverbod aan hun laars lapten varkenshouderijen. te melding van besmetting grote concentratie van varkensbe drijven oorzaak van de snelle ver spreiding van de pest. Alleen in de liggen al 3500 De Belgische staat vergoedt dat aan de varkenshouders, en krijgt de helft daarvan weer terug van de EG. Maar de schade van het wegvallen de export moeten de boeren zelf dragen. Uit een rapport van het Eu ropese Rekenhof blijkt dat de var kenspestepidemie van 1985. die ook in Nederland woedde, de EG ruim 200 miljoen heeft gekost, vooral om dat men vlees opkocht voor een ho gere prijs dan waartegen het later weer afgezet werd. De maatregelen die de EG-commissie nam toen vijf jaar geleden Afrikaanse varkens pest de Europese varkensstapel teisterde waren een misslag. De EG- commissie gaf indertijd premies voor het opslaan van varkensvlees. Later nam de Gemeenschap dat vlees (ruim 37.000 ton) over tegen een prijs die tien procent hoger lag dan de toen geldende marktprijs. De rekenkamer verwijt de com missie dat ze steun gaf voor de op slag zonder te weten wat ze met het vlees zou moeten doen. Het opge slagen vlees bleek na enige tijd zo in kwaliteit achteruit te zijn gegaan dat nog maar 11.500 ton geschikt was voor menselijke c dat allochtone werklozen een goede elk individu of belangengroep i opleiding krijgen met uitzicht op bedrijf voor de burgerrechter dagen werk. Wel is Apostolou van mening, op verdenking van discriminatie, dat er een zekere pressie op de als er naar verhouding te weinig werkgevers moet worden uitgeoe- mensen van een bepaalde groep (in fend om zich serieus met het pro- het Canadese geval allochtonen) bleem bezig te houden. "Want het werkzaam zijn. Die kan het concern bedrijfsleven heeft ook een verant- dwingen alsnog een verplicht actie- woordelijkheid ten opzichte van de programma op te stellen, mensen die het moeilijk hebben op Het grote voordeel is. aldus de de arbeidsmarkt." Concreet denkt WRR, dat niet de overheid, maar de ATHENE (Rtr/AP) - De Europese Commissie heeft Griekenland in krachtige bewoordingen laten we ten dat het snel ingrijpende maatre gelen moet nemen om zijn econo- uit het slop te halen. Gebeurt dat niet dan dreigt het land zijn in ternationale geloofwaardigheid te verliezen, zo staat in een op 5 maart verzonden brief voorzitter Jacques Delors Griekse premier Xenophon Zolo- schove tas. hij aan het scheppen van werkerva ringsplaatsen in het kader van op leidingen. De WD-er Wiebenga vindt het juist, dat de minderheden ook zelf de handen uit de mouwen moeten Milieuprojecten belangrijk voor Volker Stevin ROTTERDAM (ANP) Projecten op het gebied van milieutechnolo gie worden voor het aannemerscon cern Volker Stevin steeds belangrij ker. Daarbij moet worden gedacht aan bodembeschermingstechnie ken. reinigingsmethoden voor ver vuilde onderwaterbodems en ge luidswallen. Op dit moment haalt het concern met deze activiteit on geveer 100 miljoen gulden van de omzet van 2,2 miljard. Volker Stevin constateert een op leving op de baggermarkt. helaas nog tegen te lage prijzen. Toch ver wacht Topman Van Baardewijk. zo zei hij gisteren in een toelichting op eht jaarverslag, dat de verliezen van de baggervloot dit jaar kunnen wor den omgebogen in een winstgeven de situatie. De vorderingen die Vol ker Stevin nog op Nigeria heeft zijn in de balans per eind 1989 netto ge waardeerd op 152 miljoen gulden. Betalingen komen met de regel maat van de klok binnen. Economie kort gehele samenleving 'inspanningen' afdwingt. Daarmee wordt voorko men dat de overheid zijn hand over speelt bij quota-afspraken. De raad doelt hiermee op de WAGW, waarin de overheid bepaalt dat 5 procent van het personeelsbestand van elk bedrijf uit gehandicapten moet be staan. Een evaluatie eind vorig jaar van het in 1987 gestarte project leer de dat de norm bij lange na (net twee procent) niet werd gehaald. Handicap Jongeren met een handicap kunnen werkervaring opdoen bij de ge meente Amsterdam en daar een ge richte opleiding volgen. De ge meente zal bovendien proberen hen in een reguliere functie te plaatsen. Een woordvoerder van de gemeen te heeft dat bekend gemaakt. De ge meente is hiervoor met een tijdelijk werkproject gestart. De jongeren die worden aangenomen kunnen maximaal twee jaar werkervaring opdoen. De gemeente Amsterdam LUXEMBURG (ANP) - De voormannen van de Ne derlandse akkerbouwers waren gisteren afgezakt naar Luxemburg om hun eisen voor een betere graanprijs kracht bij te zetten. Maar de confrontatie met Europe se landbouwraad dreigt al een even grote teleurstel ling te worden als het bezoek aan het Europees Parle ment, twee weken geleden. Bij de EG bestaat weinig begrip voor de noden van de Nederlandse graanboer. De verbijstering stond dan ook op de gezichten te le zen toen de akkerbouwers het compromis onder ogen kregen, waarmee de ministers van landbouw hun overleg over de prijzen voor het komende seizoen heb ben hervat. Het gepeperde commentaar van de Ierse EG-commissaris Ray MacSharry maakte de zaak al leen maar erger. Als de Ier zijn zin kijgt gaat de garan tieprijs voor graan op 1 juli niet met 3 procent, maar met 7,5 procent omlaag. Daar staat tegenover dat de af- zetheffing die de boeren moeten afdragen (nu 3 pro cent van de opkoopprijs) wordt gehalveerd. "Dan moeten we 800 gulden in plaats van 500 gulden per hectare van Braks gaan eisen", aldus akkerbouwer Van der Maas, die namens de Zeeuwse Landmaat schappij (ZLM) de temperatuur in Luxemburg was komen opnemen. "Dit voorstel toont nog eens aan hoe weinig Europa begaan is met de situatie van de Neder landse graanteler", luidde echter het droge commen taar van de woordvoerder van minister Braks. Minister Braks (landbouw) heeft zich in Luxemburg verzet tegen nieuwe EG-voorstellen, die neerkomen op een extra verlaging van de graanprijzen. "Daar kan ik absoluut niet mee thuiskomen", zei hij tegen zijn collega's in het overleg over de EG-landbouwprijzen. De ministers van landbouw van de twaalf begonnen gisteren aan hun jaarlijkse vierdaagse prijzenmara- thon, waar de landbouwprijzen voor het produktiejaar 1990-1991 moeten worden vastgesteld. Het werd al gauw duidelijk dat de overgrote meerderheid geen verder prijsdaling zal aanvaarden. Volgens EG-landbouwcommissaris MacSharry zou de graanprijs met 4,5 procent moeten dalen om de EG niet op extra kosten te jagen. Maar dat is voor vrijwel alle ministers niet aanvaardbaar. Die verlaging komt dan bovenop de speciale heffing van drie procent die de Europese graanboeren moeten betalen, omdat de produktie van graan in 1990 de afgesproken drempel van 160 miljoen ton overstijgt. Omdat de speciale hef fing wordt gehalveerd zou dit alles neerkomen op een prijsdaling van 6 procent. AMSTERDAM Het Neder landse publiek zal wel kleuren blind blijven en het nieuwe briefje van 25 gulden, het Roodborstje, een Geeltje blijven noemen. Dit on danks de rijke rode kleurscha kering in het nieuwe bankbil jet en de afbeel ding van een roodborstje in het watermerk. De inhoud van de brief werd gis- Zo schatte de teren openbaar gemaakt door de lei president Dui- der van de Griekse conservatieve senberg van De partij, Constantine Mitsotakis. "Dit Nederlandsche is de meest straffe waarschuwing Bank gisteren die de Commissie ooit naar een EG- bij de presenta- lidstaat heeft doen uitgaan", zei hij. tie van het nieu- Delors schrijft in zijn brief dat de biljet diens economische situatie in Grieken land sinds 1988 aanzienlijk is ver- de slechterd. "Dit is voor ons allen een bron van ernstige zorg." Volgens delors dient er een meerjarenplan te komen om de economische situatie te verbeteren. De voorzitter van de Europese Commissie wijst op een lening van 1,5 miljard ecu (3,4 mil jard) in 1985 tijdens een eerdere eco nomische crisis. "De commissie komt als betrokkene bij deze lening in een moeilijke positie als de voor waarden daarvan niet worden nage komen door de kredietnemer", al dus Delors. De inflatie is in Griekenland drie maal zo hoog is als het EG-gemid- delde van vijf procent. De lonen stij gen jaarlijks met 20 procent stijgen en de overheidsschuld is de afgelo pen twee jaar fors is toegenomen. Sinds de socialisten vorig jaar juni een nederlaag leden is Griekenland bestuurd door twee zwakke coali tieregeringen die de economische problemen voor zich uit hebben ge- toekomstige volksmond i Staking zuivel LEEUWARDEN (ANP) - De direc tie van de zuivelcooperatie Noord- Nederland (Frico Domo) houdt vast aan sluiting van de kaasfabriek in Tuk. Daar werd vanochtend vroeg een 24-uurs werkonderbreking ge houden door de 70 personeelsleden. De werknemers eisen dat de fabriek open blijft. Ook bij de afdeling melkpoeder en kleinverpakking van het zuivelconcern ccFriesland legden de ruim honderd werkne mers het werk gisteravond voor 24 Bedrijven geven vooral orders over de grens GRONINGEN (ANP) - Nederland se bedrijven besteden de meeste van hun werkzaamheden uit in het buitenland, blijkt uit een onder zoekt van de Rijksuniversiteit van Groningen. Het onderzoek deelt de zorgen van het ministerie van eco nomische zaken dat een groot aan tal opdrachten dat niet in Neder land wordt geplaatst. "Een goede Nederlandse toeleve ringsindustrie is niet alleen van be lang voor de bestaande bedrijven in ons land, maar ook gunstig voor het vestigingsklimaat van buitenlandse ondernemingen", schrijft Leus van de Faculteit der Ruimtelijke Weten schappen aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Hij stelde met steun van de overheid een onderzoek in naar de manier waarop het Neder landse bedrijfsleven gedeelten van de produktie bij andere onderne mingen hier of in het buitenland on derbrengen. Leus noemt een duidelijk voor beeld. DAF-Trucks laat meer dan de helft van de totale uitbestede waarde aan toeleveringsprodukten uit de Bondsrepubliek komen. Het gaat om een bedrag van 700 miljoen gulden. Het bedrijf kent in Neder land slechts 10 toeleveranciers te genover 31 in het buurland. AMSTERDAM - Waarom gaan de twee grootste Nederlandse banken, Amro en ABN, nu pas over een fusie praten en is dat al niet jaren eerder gebeurd? Het antwoord is dat de minister van financiën en De Ne derlandsche Bank daar destijds we gens de structuurwetgeving (lees: concurrentie) geen toestemming voor hadden verleend. Maar inmid dels is de financiële wereld veran derd. door Hans Amesz Cao Philips Philips vindt de looneisen van de bonden in verband met de aan- "Alles is in een stroomversnelling staande cao-onderhandelingen gekomen", zo zei ABN-bestuurs- voor 60.000 werknemers 40 procent voorzitter mr R. Hazelhoff het gis te hoog. De bonden hebben 4 pro- teren tijdens een toelichting op de cent gevraagd. Philips is bereid in voorgenomen fusie uitdrukte. Op geleden tijdens de presentatie van wat inhoudt dat zo'n bank in heel versterkte mate door te gaan met de Nederlandse markt zijn de de jaarcijfers aankondigde op eigen veel landen haar diensten op het ge- kracht haar weg te zullen zoeken, bied van corporate finance, dus leidde de stroomversnelling in de fi- dienstverlening aan bedrijven in de nanciële wereld ook daar snel tot ruimste zin van het woord, moet andere gedachten. Met als gevolg kunnen aanbieden. Daar is grote fi- dat de 'normale rituele bewegingen' nanciële slagkracht voor nodig", al- tussen Amro-bestuursvoorzitter dus Hazelhoff. mr. R. Nelissen en zijn ABN-collega Volgens Hazelhoff zijn er heel Hazelhoff ("we spreken elkaar grote banken in de wereld die zich ander ka- beperken tot hun thuismarkt. An- een werkervaringsproject. Sedert laatste jaren grote internationale 1983 heeft Philips elk jaar 700 extra partijen verschenen. In Denemar- personeelsleden aangenomen met ken hebben drie banken zich eengesloten en ook in Zweden bij voorbeeld "gebeurt van alles". tijdelijk dienstverband. Cao journalisten De Nederlandse Vereniging van Journalisten en de Nederlandse Dagbladpers hebben gisteravond een akkoord bereikt over een cao voor de 3500 dagbladjournalisten. Belangrijkste resultaten zijn een sa larisverbetering van 5 procent en verlaging van de vut-leeftijd naar 60 jaar. De cao. die geldt per 1 januari 1990, heeft een looptijd van vijftien maanden. Fuji investeert Volgende maand begint Fuji Photo Film met de bouw van haar derde fabriek in Tilburg. Daarin wordt 170 miljoen gulden gestoken. Dat bete kent dat het Japanse bedrijf zijn to tale investering in Tilburg ruim bo ven het miljard gulden brengt. Fuji zet een fabriek neer voor de vervaar diging van fotogevoelige alumini- umplaten voor de Europese offset industrie. Gasveld ontwikkeld De Stork-onderneming Protech In ternational heeft van Ultramar Ex ploration BV opdracht ontvangen voor de ontwikkeling van het gas veld Markham in de Noordzee. Be halve voorstudies over veiligheid, kosten, vereiste faciliteiten en per soneelsbezetting omvat de order het basisontwerp voor'het centrale produktieplatform. het puttenplat- form en de pijpleidingen binnen het gasveld. Intern bestuderen beide banken die veranderende wereld al jaren. En zowel ABN als Amro zijn na vele vaak") op 15 februari analyses tot de conclusie gekomen rakter kregen, dat schaalvergroting de aangewe- "Door een versnelde vrijmaking zen weg is om verder te gaan. De en integratie van de financiële Amro Bank had de handen tevens markten is de wereld in feite één toen vrij, na het mislukken vorig markt geworden. Daarbij komt dat jaar van de besprekingen over ver- de snelle technologische ontwikke- regaande samenwerking met de Ge- ling grote investeringen vereist, nerale Bank uit België. Een aantal banken wil op die markt Hoewel de ABN-top nog maar pas 'global player' (wereldspeler) zijn, Amro en ABN uit fusies ontstaan AMSTERDAM (GPD) De Amro Bank en de ABN Bank zijn zelf ook uit fusies ontstaan. Allebei werden zij in 1964 opgericht. De ABN Bank was altijd de grootste. In 1989 bereikte de Amro Bank echter een ba lanstotaal dat voor het eerst groter was dan dat van de ABN. De Algemene Bank Nederland kwam in 1964 voort uit een fusie van de Nederlandsche Handel Maatschappij en de Twentsche Bank. In 1967 volgde een belangrijke uitbreiding door de overname van de Hol- landsche Bank Unie. Voorts trad in 1975 de Bank Mees Hope tot het concern toe. De Amsterdam-Rotterdam Bank ontstond eveneens in 1964 uit een fusie tussen de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bank. In 1975 kwam het bankiershuis Pierson Heldring Pierson erbij. Zowel de ABN als de Amro Bank bestrijken het hele gebied van de bancaire dienstverlening. De Amro heeft daarvoor in Nederland 760 kantoren, de ABN 700. Beide banken»beschikken daarnaast over een groeiend net van vestigingen in de hele wereld. Samen zullen ze straks 375 buitenlandse vestigingen hebben. De ABN Bank heeft ruim 30.000 mensen in dienst, van wie ruim 10.000 in het buitenland. De Amro Bank doet het met bijna 24.000 me dewerkers, van wie er ruim 2000 vast in het buitenland zitten. dere willen het accent leggen op de regio (bijvoorbeeld een paar landen als de Benelux of het blok van de Duitse mark). Weer andere preferen een zogenaamde 'niche'-positie. Al les kan, maar zowel Amro als ABN heeft zijn zinnen gezet op een posi tie als 'global player'. In totaal zijn er zo naar schatting een stuk of zes. Daar horen de Deutsche Bank in de Bondsrepubliek bij, de Crédit Lyonnais in Frankrijk, twee Engel se banken (National Westminster en Barclays) en de Citibank in de Verenigde Staten. Al deze banken hebben het voor deel in landen te zitten met een in verhouding grote produktie van goederen en diensten (bruto natio naal produkt). Daardoor beschik ken zij over een aanzienlijke thuis markt. "Wil je uit het kleine Neder land meespelen, dan moet je op het jaar 2000", voorspelde Hazelhoff, ontstaat e zen te uit te breiden en dat is voor waardigheid van de posi een 'wereldspeler' uiteraard nood- reldspeler'. Dan zou het zakelijk. bank aan voldoende kapitaalkracht In de komende 10 tot 15 of 20 jaar ontbreken en over een aansprake- zal een bank kunnen worden ge- lijk vermogen in de gewenste ver bouwd die werkelijk internationaal houding tot de aangegane verplich- is en eijn rol op de wereldwijde fi- tingen beschikken. Dat h^t interna- nanciële markten met verve kan tionake bedrijfsleven steeds grotere vervullen. Door de fusie hopen de financiële verlangens heeft, behoeft Rabobank: wij waren al groot UTRECHT (ANP) - De Rabo bank Nederland is niet ge schrokken van de aangekondig de fusiebesprekingen tussen ABN en Amro Bank. In een eer ste verraste reactie wijst een woordvoerder er desgevraagd op, dat de Rabo in Nederland op een aantal gebieden nog altijd de grootste bank blijft, ook als de fusie zou doorgaan. "Op de spaarmarkt hebben wij een marktaandeel van 40 procent, ABN en Amrobank sa men komen nauwelijks tot de helft daarvan. Op het gebied van woninghypotheken zitten wij op 25 procent en de beide grote banken samen op zo'n 15 pro cent", aldus de woordvoerder, die eraan toevoegt dat de Rabo bank meent de toenemende bin nenlandse concurrentie met verve te kunnen weerstaan. Ook de NMB Postbank maakt zich weinig zorgen over de posi tie van de bank op de financiële markt. De besprekingen over een fusie tussen ABN en Amro hebben volgens een woordvoer der weinig gevolgen voor de vo rig jaar gefuseerde bank. "Ook onze bestuursvoorzitter. W. Scherpenhuijsen Rom, denkt aan een complementaire natio nale of internationale uitbrei ding", aldus de woordvoerder. Of de fusiegesprekken de even tuele uitbreidingsplannen van NMB Postbank zullen versnel len, wilde de woordvoerder niet bevestigen of tegenspreken. gebied van de kapitalisatie groot zijn", had Hazelhoff voorts een 'moeilijke manier gevonden om te zeggen dat je veel geld moet heb ben. Met een aansprakelijk garan tievermogen (aandelenkapitaal, bank de 1000 groot- derland op veel terreinen Machtspositie Nelissen en Hazelhoff legden serves en achtergestelde leningen) nadruk op dat alleen een fusie, met ongeveer 20 miljard gulden be- als einddoel geïntegreerde hoort de combinatie Amro/ABN bank, in aanmerking komt. Samen- qua vermogen tot de top. Dat geeft werking, in welke vorm dan ook. de mogelijkheid i afbreuk doen machtspositie inneemt. Bijvoor beeld in de sector grote bedrijven, in de kredietverlening, bij transac ties op de kapitaalmarkt (emissies, het naar de beurs brengen van be drijven), in het effectenverkeer. Op die machtsconcentratie aangespro ken, zei Nelissen dat hier niet met Nederlandse maar met Europese maatstaven moet worden gemeten. Qua balanstotaal bezetten Amro en ABN samen (ruim 350 miljard gul den) de zevende positie op de Eu ropese banken top-10. Hoffelijkheidshalve hebben bei de banken de EG in Brussel verteld dat zij van plan zijn te gaan fuseren. Een aanmeldingsplicht is er niet, want het Verdrag van Rome gaat over Europese concurrentie. In principe zou de minister van finan ciën een fusie tussen de Amro Bank en de ABN Bank kunnen verbie den, maar Kok heeft al laten weten er geen enkel bezwaar tegen te heb ben.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5