5 Het milieu gaat er voorlopig nog geen sikkepit op vooruit NABIJ Ontspanning is in Korea nog ver te zoeken Genève: bezwaren tegen reorganisatie REPORTAGE CDA en PvdA sceptisch over Alders' Milieuplan Plus PAGINA 2 UliNÖUAU GEESTELIJK LEVEN Veel 'koninkrijkjes' binnen Wereldraad GENEVE (GPD) De plannen voor een ingrijpende reorgani satie van de Wereldraad van Kerken stuit bij de leden van het bestuur, in Genève bijeen, op veel bezwaren. De kans is grootl dat het hele project in de ijskast wordt gezet tot na de algemene vergadering, die over een jaar in Canberra (Australië) plaats vindt. Minister Alders (milieubeheer) ziet het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) als een vroom verlanglijstje, niets meer en niets minder. Het echte huzarenstuk wil Alders zelf leveren door de brave voorne mens om te zetten in daden. Maar hoe? "De prikkel om veranderingen af te dwingen, schuilt misschien in het doorberekenen van de milieukosten in het produkt", op perde Alders onlangs in de Tweede Ka- crofoon: "U weet dat het CDA daar niet mee akkoord gaat", sprak hij op bezwe rende toon. "En wij ook niet", voegde hij r alle zekerheid toe. Het CDA zweeg. Maar inmiddels voelen de christendemocraten wel degelijk voor nieuwe heffingen "die er flink inhakken", aldus CDA-Kamerlid Esselink, "Als ze er niet inhakken, hebben ze ook geen zin". de financieel-economisch specialisten? Esselink: "Ik zie geen licht tussen mijn standpunt en dat van mijn fractiegeno ten". Recent zette ook het milieubureau van de werkgeversorganisaties VNO en NCW de deur naar nieuwe milieuheffingen "on der zeer stringente voorwaarden" op een kier. De toenemende eensgezindheid be treft 'regulerende heffingen', een duur woord voor boetes op aanschaf van milieu onvriendelijke produkten. Voorwaarde is dat alternatieve produkten in de handel zijn die het milieu minder schade berok kenen. "Een kwartje op melk in kartonnen pak. Dat lijkt me wel een substantiëel be drag", stelt Esselink. Verbreekt deze coalitie dan de heilige belofte dat de collectieve lastendruk niet verder mag stijgen. "Welnee", sust Alders "het zijn immers vermijdbare kosten". Kamerleden Van De Vaart (PvdA) en Es selink (CDA) beamen dat. "Dan koop je melk toch weer gewoon in een fles", ver duidelijkt de laatste. i die berg misschien wat kleiner kunnen DEN HAAG - "Ik daag die gast van een Alders uit met creatieve ideeën te komen". CDA-Kamerlid Esselink heeft hooggespannen ver wachtingen van de aanvullingen die minister Alders in petto heeft op het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP), want in dat NMP-Plus moet vooral de uitvoering van het NMP gestalte krijgen. Maar Esselink geeft alvast op een 'briefje': "Het NMP zal in het eerste jaar geen en kel effect sorteren. Anders gezegd: het milieu gaat er voorlopig geen sikkepit op vooruit". Extra heffin gen zullen onontbeerlijk blijken om milieuvriendelijk gedrag af te dwin gen, meent hij. door Margreet Vermeulen In interviews en Kamerdebatten herhaalt Alders bijna tot vervelens toe dat het milieubeleid op de drem pel staat, dat nü de overgang ge maakt moet worden van woorden naar daden. Kopstukken uit be drijfsleven en wetenschap worden bij de bewindsman ontboden, want niemand weet precies hóe de drem pel 'overwonnen' moet worden. Het NMP is onuitvoerbaar met het bestaande vergunningenstelsel, meent milieukundige Huppes van de Leidse universiteit. "Dat vergun ningenstelsel is statisch en dus een sta-in-de-weg in een dynamische ontwikkeling naar een milieuvrien delijker produktie", meent Huppes. In vergunningen is veelal vastge legd wat in technisch opzicht aan milieubescherming dient te gebeu ren. Omdat daar vaak kostbare in vesteringen uit voort vloeien, werkt het systeem verstarrend. Ook de Groningse professor Pen is die me ning toegedaan. Metertje Bovendien staat deze vorm van ver gunningverlening haaks op het' NMP. Daarin is de mate waarin ver vuilende stoffen worden uitgesto ten, maatgevend en niet de techniek die fabrikanten inzetten. Huppes: "Er zijn echt ontzettend weinig fa brieken waar een metertje in de schoorsteen hangt of gehangen kan worden om de uitstoot van giftige stoffen te meten". Deels om die reden biedt wetge ving evenmin een gemakkelijke uit komst. De controle op de naleving van de bestaande voorschriften roept al de grootst mogelijke pro blemen op. "Waar Alders nu naar toeloopt is een te grote nadruk op wetgeving. Hij verslikt zich nog in al die regeltjes", voorspelt Esselink. Het is. kortom, niet zo verwonder- PANMUNJON - Bridge of no re turn', 'freedom pagoda'. 'propagan da village', 'reunification building'. De namen worden door de gids uit gesproken alsof het toeristische at tracties betreft. En eigenlijk heeft de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuidkorea daar wel wat van weg. Maar het is bittere ernst. Twee tot de tanden bewapende na ties staan hier tegenover elkaar, als marionetten van de grootmachten. door Hans Willems De Berlijnse muur is gevallen, het ijzeren gordijn is geopend en aan de onderhandelingstafels in Wenen en Genève wordt het ene na het andere succes geboekt. Maar in Korea lij ken de twee systemen onverzoenlij ker dan ooit. Bijna 37 jaar na het be stand van Panmunjon, zijn 'noord' en 'zuid' formeel nog altijd met el kaar in oorlog. Over een lengte van 250 kilometer respecteren de beide Korea's een gedemilitariseerde zone (DMZ) van vier kilometer, in twee stroken van twee kilometer verdeeld door een demarcatielijn van simpele borden op paaltjes. Aan beide kanten is de zone van de buitenwereld afge schermd met hekken, muren en prikkeldraadversperringen. In 'bestandsdorp' Panmunjon staan de militairen van de VN-vei- ligheidsmacht, die Zuidkorea in 1950 te hulp snelde, en van het volksleger van Noordkorea 24 uur per dag en 7 dagen per week oog in oog. Aan de zuidelijke kant wappert ook de vlag van Nederland, ëen van de zestien landen die troepen lever den om de invasie van Noordkorea te keren. In een stenen barak vinden hier bijna dagelijks onderhandelingen plaats. Bezoekers die zich aan de lijk dat Alders zijn heil zoekt in de ontwikkeling van financiële prik kels om consumenten en producen ten tot milieu-vriendelijk gedrag te dwingen. "Regulerende heffingen kunnen volgens mij enorm effectief zijn", meent Esselink. "Ik denk bij voorbeeld aan een kwartje op een kartonnen pak melk. Ik noem nu maar een voorbeeld, want de ver pakking waarop je de heffing legt moet natuurlijk de meest milieube lastende variant zijn. Tussen twee haakjes: heffingen mogen natuur lijk niet in de plaats van wetgeving komen. Onaanvaardbaar vervuilen de verpakkingen, die ook nog eens onnodig zijn, die moet je gewoon verbieden". Esselink verwacht dat met een heffing van een kwartje vrijwel ie dereen de melk in de milieu-on vriendelijkste verpakking zal laten staan. "Het gaat met deze heffingen dus niet om de opbrengst waarmee je vervolgens weer milieumaatrege len financiert. Als de heffing werkt, is de opbrengst verwaarloosbaar". PvdA-Kamerlid Koos Van De Vaart hoopt dat partijgenoot Alders in het NMP-Plus concrete voorstel len doet voor regulerende heffin gen. "Ik weet dat Alders daar een grote voorstander van is. Maar ik ben sceptisch", aldus Van De Vaart, die vreest dat het NMP-Plus blijft steken in vage verhalen. "Er wordt in Europa al vijftien jaar gefiloso feerd over regulerende heffingen, maar er is nog nergens ervaring mee opgedaan". Op zichzelf een teken aan de wand, vindt Van De Vaart. "Maar als Alders met voorstellen komt, ga ik mee". Karakter Esselink vindt de belastingverho ging op gelode en de daaraan ge koppelde belastingverlaging voor ongelode benzine een bewijs dat heffingen goed kunnen werken. Volgens de letter der wet gaat het bij de benzine-prijs om een zogehe ten 'belastingdifferentiatie', net als bij de fiscale stimulering van de ver koop van 'schone' auto's met kata lysator. Tijdens het debat over zijn begroting waarschuwde Alders de Tweede Kamer alvast dat hij onder regulerende heffingen iets anders dan belastingdifferentiatie verstaat. Het verschil zit 'm in de hoogte van de heffing. De heffing moet hoog genoeg zijn om consument danig af te schrikken. Wie bepaalt hoe hoog de heffing moet worden? Van de Vaart: "Daar zit nu juist het probleem. Het moet echt om hele forse bedragen gaan, vergis je niet. En hoe schadelijker een produkt, hoe hoger de heffing. Voor elke heffing moet dus een aparte wet komen. Je moet van te voren kunnen inschatten wat het ef fect van de heffing zal zijn en je moet bewijzen dat de schadelijk heid van een produkt de heffing rechtvaardigt". Wetgeving mag nooit gebaseerd zijn op berekenin gen vanaf het manchet, waarschuwt het PvdA-kamerlid, dan komt de rechtspositie van de burger in ge- "Ach, dat is die man zijn karak ter", wuift Esselink de bezwaren van zijn collega-Kamerlid weg. "Wij zijn ook maar mensen en mogen dus fouten maken. En als een hef fing écht niet blijkt te werken, dan schaf je hem gewoon weer af'. WC-papier Nederland staat overigens niet al leen in de speurtocht naar een alter natief instrumentarium voor het milieubeleid. In Finland bestaat al een forse heffing op een bepaald soort plastic fles en in Italië wordt een heffing op plastic draagtassen overwogen. "Ierland is warm voor stander van regulerende heffin gen". meldt Dr. Delbeeke, econo misch adviseur van de Europese Commissie. Maar Italië en Ierland zijn natuurlijk niet de méést in vloedrijke landen in de EG, geeft hij onmiddellijk toe. Volgens Delbeeke verstoren re gulerende heffingen op eindpro- dukten de concurrentieverhoudin gen zodanig, dat ze alleen in EG-ver- band haalbaar zijn. Delbeeke acht het veel realistischer een heffing te leggen op het lozen van schadelijke stoffen. Op die manier maak je het voor het bedrijfsleven financieel aantrekkelijk om milieuvriendelijk te produceren. Dat vindt ook de Leidse milieuk undige Huppes. Huppes: "Neem nu WC-papier. Ik ben tegen een heffing op wit WC-papier. Want, wat wil de overheid hier regelen? Niet dat we allemaal grauw WC-papier kopen. Het doel is dat er minder vervuilen de stoffen in het milieu komen. Dus moet je een heffing leggen op het chloor en de natronloog dat de fa brikant op het water loost, nadat het papier ermee is gebleekt". De fabrikant moet vervolgens zelf maar bepalen of hij milieu-vriende lijke bleekmiddelen gaat gebruiken of dat hij het chloor en natronloog gaat hergebruiken. "Dat soort din gen moet de overheid niet allemaal willen regelen. Tot slot, als iemand nou met alle geweld wit WC-papier wil kopen, laat hem toch. Alleen moet hij daar wel extra voor beta len", aldus Huppes. Draagtasjes Om dezelfde reden is Huppes te gen een heffing op draagtasjes. "De overheid moet naar de milieu-pro blemen kijken en zich afvragen of die draagtasjes wel het probleem zijn? Kijk, de vervuilende substan tie is nafta. Van éen kilo nafta kun je 15 'plastic tasjes maken, maar je kunt er ook een auto-rit van 15 kilo meter van maken. Voor het milieu is Een Noordko- reaanse pa trouille langs de gedemilitari seerde zone. Twee tot de tan den bewapende naties staan hier tegenover elkaar. (toto AP) geschoten. Het weinige verkeer dat onder strikte begeleiding van de VN-macht de rivier mag overste ken, moet gebruik maken van de 'vredesbrug', een simpel stalen ge val waarop slechts in een richting tegelijk voertuigen kunnen rijden. In deze zone geldt 's nachts een uit gaansverbod en strikte verduiste ringsplicht voor de weinige boeren die hier hun rijstvelden bewerken. Ze zijn vrijgesteld van belasting en genieten andere voordeeltjes als compensatie voor hun riskante be staan. We passeren nog wat militaire kampen en staan dan voor de DMZ, waar behalve handwapens en wat lichte geweren geen wapens zijn toegestaan. In een barak van de VN krijgen de bezoekers een diaserie te die autorit vele malen schadelijker dan die 15 tasjes. Dus moet je de heffing op nafta leggen, niet eenzij dig op die tasjes". Het Kamerlid Esselink gelooft er niet in. "Dat wordt controleur op controleur, als je de uitstoot van vervuilende stoffen wilt belasten. Bovendien, de hele chemische in dustrie draait op chloor! Reguleren de heffingen mogen alleen als er een alternatief voorhanden is". Dat de consument de heffing moet kunnen ontwijken is essen tieel. Want dat is hèt (enige) argu ment waarmee Alders de reguleren de heffingen los kan weken van het debat de collectieve lastendruk. De belofte van CDA en PvdA dat die niet omhoog mag, is immers heilig. Het bedrijfsleven spreekt van een truc. "De weerstand van het be drijfsleven is gebaseerd op prakti sche ervaringsfeiten", schrijft se cretaris Korten van het milieubu reau van de christelijke werkge- "De tabak- en alcohol-accijns is ook opgezet met de bedoeling om het gebruik van de volksgezond heid bedreigende produkten te ont moedigen", aldus Korten. De rijks overheid moet er niet aan denken dat dat beleid zou slagen. Maar al met al lijkt het streven van Alders de regulerende heffingen los te we ken van het debat over de collectie ve lastendruk, nog zijn minst moei lijke opgave. zien over de geschiedenis van de zo ne. Uit de tekst blijkt hoezeer Zuid korea, de VS en hun Westerse bond genoten zichzelf hier voor een histo rische taak gesteld weten. Taal uit de Koude Oorlog, maar een feit is dat Noordkorea de meest rigide vorm van communisme praktiseert, in combinatie met een persoonlijk heidscultus die erger schijnt te zijn dan in het Roemenië van Ceauses- Beide landen hebben hun best ge daan om van 'hun' kant van de grens een zo fraai mogelijk beeld te scheppen. Het imposante gebouw aan de noordkant is volgens onze gids slechts een paar meter diep, het is alleen de fagade die telt. Lach wekkend zijn de 'modeldorpen' die beide landen op nog geen twee kilo meter van elkaar gebouwd hebben. Het noordelijke schijnt niet eens be woond te worden. Wel wordt vrij wel dagelijks op luide toon via luid sprekers de loftrompet gestoken over de grote leider Kim Il-sung. Olympische Spelen Meestal gaan de onderhandelingen in de barak over lachwekkende futi liteiten die horen bij de propagan- da-oorlog. Zelfs de vorm en de hoogte van de vlaggen die aan beide kanten op de onderhandelingstafel staan, zijn onderwerp van gesprek geweest. Heel vaak worden er over en weer klachten uitgewisseld over echte of vermeende schendingen van de bestandsregels. Maar van tijd tot tijd wordt in Panniunjon ook over serieuze voor stellen gesproken om in Korea tot ontspanning en hereniging te ko men. De laatste keer dat er met gro te verwachtingen naar de barak in Panmunjon werd gekeken, was in de maanden voor de Olympische Spelen, toen het noord en zuid over wogen deed om gezamenlijk als gastlanden op te treden. Het liep op niets uit. De voorzitter van de commissie die de reorganisatie heeft voorbe reid, metropoliet Paulos Grego- rios (India), zette de discussie enigszins onder druk. Hij stelde dat het bestuur moet kiezen: of nu verder gaan en voor Canberra besluiten nemen, of de hele zaak op de lange baan schuiven waar door er niet eerder dan in 1995 een andere structuur zal zijn. Het bestuur staat voor een moeilijk besluit. Vorig jaar juli benoemde het in Moskou een commissie die de reorganisatie moest voorbereiden. Nu schrikt het bestuur van zijn eigen doortastendheid. De commissie wil de huidige zeventien pro gramma-afdelingen (verdeeld in drie blokken) terugbrengen tot zeven programma's. Bovendien moet de leiding van de Wereldraad meer bevoegdheid krijgen. Belangrijkste oogmer ken van de nieuwe opzet zijn ver eenvoudiging van de structuur, meer duidelijkheid over de bij belse en theologische basis van de Wereldraad, grotere flexibili teit en minder versnippering. Hoewel secretaris-generaal dr. Emilio Castro zich gisteren niet in de discussie mengde, wijst alles erop dat hij het is die de reorgani satie wil voltooien voordat hij eind 1993 met pensioen gaat. In zijn langdurige oecumenische er varing heeft Castro ondervonden dat de secretaris-generaal weinig greep heeft op de 'koninkrijkjes' waaruit de Wereldraad nu be staat. Zelfs over het administra tieve personeel kan de secretaris generaal in de huidige situatie niet vrijelijk beschikken. Castro is erop gebrand dat zijn opvolger meer mogelijkheden krijgt om eenheid in het beleid te brengen. Onder de stafleden v,an de We reldraad zijn de meningen over de reorganisatie verdeeld. De com missie verzekerde gisteren dat de operatie zonder ontslagen zal ver lopen en ook geen verandering Vastenmaand van moslims begonnen LEIDEN De Ramadan, de col lectieve vastenmaand van de moslims, is vandaag begonnen. In Noord-Jemen en Saudi-Arabië is gisteravond de nieuwe maan gesignaleerd, het begin van de is lamitische maand. Tijdens de Ramadan, die ieder jaar in verband met de maanstand elf dagen eerder begint, moeten moslims die daartoe in staat zijn zich van zonsopgang tot zonson dergang onthouden van eten, drinken, roken en seksuele ge meenschap. Kerken Uganda tegen condooms op nachtkastjes NAIROBI (IPS) - 'De bijbel redt je ziel, een condoom je leven'. On der dat motto heeft het Ugandese ministerie van volksgezondheid hotelhouders opgeroepen niet al leen bijbels, maar ook condooms op de nachtkastjes in hun kamers te leggen. De oproep, die werd verspreid in een advertentie in een week blad in Kampala, leidde direct tot een stroom van verontwaardigde ingezonden brieven van geestelij ken, zo meldt de Africa Press Ser vice Bulletin in Nairobi. De geestelijken waarschuwden in hun brieven dat het gebruik van condooms de onzedelijkheid zal doen toenemen, terwijl het mi nisterie zelf eerder campagnes voerde ter bevordering van ont houding en trouw aan de partner. Wereldraad zet schijnwerpers op Aboriginals GENÈVE (ANP) - De Aborigi nals, de oorspronkelijke bewo ners van Australië, krijgen een belangrijke plaats op de algeme ne vergadering van de Wereld raad van Kerken, volgend jaar fe bruari in Canberra. Als eerste zal een Aborginal de deelnemers toespreken tijdens de openingszitting op 7 februari 1991. Dit maakte het voorberei dend comité gisteren in Genève bekend. Er komt een speciale zit ting over hun problemen. Cultu rele evenementen en bezoeken aan Aboriginal gemeenschappen staan verder op het programma. „Er moet een hoge prijs voor worden betaald om als zwarte in Australië te leven", aldus Anne Pattel-Gray, die als Aboriginal meewerkt aan de voorbereiding van Canberra. Aborigines leven volgens haar gemiddeld 20 jaar korter dan blanke Australiërs. De kindersterfte is drie keer zo hoog als het Australische gemiddelde (18 per 1000). EN VER van het budget veroorzaakt. Veel stafleden zijn echter bang dat ze een deel van hun zelfstandigheid; moeten prijsgeven. Oekrainse Kerk niet zo tevreden als het Vaticaan VATICAANSTAD (KNA) - Het! Vaticaan verschilt met de Oek- rains-Katholieke Kerk van me ning over de resultaten van over leg eerder deze maand met de Russisch-Orthodoxe Kerk over de teruggave van kerkelijke goe-1 deren aan de met Rome verbon- den Oekrainse kerk. Het Vaticaan constateerde na 1 afloop "zeer tevreden", dat de Or- thodoxe Kerk heeft ingestemd met een drie-fasen-plan voor de teruggave van de goederen. De Oekrainse kerk ziet echter i geen enkele reden tot tevreden- heid. Er kan volgens haar van zo'n overeenkomst in het geheel i geen sprake zijn, zolang de "volle-1 dige legalisering en rehabilitatie van de kerk niet is geregeld". Aartsbisschop Sterniuk, die na-1 mens de Oekrainse kerk aan het overleg deelnam, is zelfs tussen-1 tijds "uit protest" opgestapt. Het Vaticaan houdt staande, dat tijdens het overleg in Lvov is besloten, dat in alle plaatsen met meer dan één kerk de kerken tus sen de Oekrains-Katholieke en de Orthodoxe Kerk worden ver deeld. In plaatsen met slechts één kerk wordt deze gegeven aan het kerkgenootschap met de meeste aanhangers. Als onduidelijk is i welk kerkgenootschap de meer- derheid heeft, moet een stem ming uitkomst brengen. De Oekrainers staan op het standpunt, dat alle kerken, die in 1946 na de gedwongen inlijving in de Russisch-Orthodoxe Kerk in beslag werden genomen, moeten worden teruggegeven. Pas dan kan worden gepraat over de toe wijzing van sommige daarvan aan de Orthodoxe Kerk. Leidse Christen gemeenschap nu in bezit van kerk LEIDEN De Christengemeen schap in Leiden heeft het gebouw van de Jehova's Getuigen aan de Vestestraat 39-49 aangekocht. Tot dit moment maakt de gemeen schap gebruik van het 'Witte Kerkje' van de oud-katholieken aan de Cronesteinkade. De gemeenschap heeft het pand voor 250.000 gulden aange kocht. Het gebouw is de laatste tijd gebruikt als opslagloods. De gemeenschap zal het pand in april feestelijk betrekken, maar in ver band met de renovatie pas in het najaar daadwerkelijk in gebruik nemen. De Leidse Christengemeen schap omvat negentig adressen van leden en belangstellenden, die wonen in de 'kring' die zich uitstrekt van Oegstgeest tot Al phen aan den Rijn. Herbebossing. De jaarlijkse vastenactie van de rk parochies in Zoeterwoude heeft dit keer als motto 'Herbebossing voor het te laat is'. De kerken willen 41.000 gulden bijeen brengen om in Tan zania vijf boomkwekerijen van de grond te krijgen. Moker. De uitzending van Mo ker van donderdagavond (zeven uur tot half acht) gaat o.a. over het paasproject in de Leidse Lok- horstkerk. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. strenge veiligheidsvoorschriften houden en een verklaring tekenen dat ze de tocht op eigen verantwoor delijkheid ondernemen, mogen hier een paar stappen zetten op Noord - koreaans grondgebied. Aan de Noordkoreaanse kant van de barak lopen grenswachten rond. De VN- soldaten houden iedere beweging met argusogen in de gaten. De grim migheid op de gezichten van deze jonge soldaten verraadt dodelijke ernst. Zeker drie keer kwam het in Pan munjon in de afgelopen 37 jaar tot ernstige incidenten, die een conflict op wereldschaal hadden kunnen veroorzaken. In 1976 bijvoorbeeld werden twee Amerikaanse soldaten gedood bij een ruzie tussen grens wachten van beide kanten. Het leid de tot een eindeloze reeks onder handelingen en allerlei nieuwe af spraken over de 'diplomatieke cor ridor' waarvan 'Panmunjon' het centrum is. De DMZ is te vinden langs de 38e breedtegraad en begint ongeveer vijftig kilometer ten noorden van Seoul aan de kust. De busrit erheen voert langs verschillende Ameri kaanse legerkampen. Hoe dichter we de zone naderen des te drukker het militaire verkeer. De VS hebben 43.000 man gelegerd in het zuiden. Hoeveel Noord-Korea daar tegen over kan zetten aan Chinese man schappen en adviseurs is niet be kend. De oude stenen brug is in de Ko reaanse oorlog (1950-1953) in puin

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2