'Ik ben tevreden' Oude dame verslaat Vietnam- veteraan Sky Radio groeit snel Anti-Oscars voor Sylvester Stallone en Bo Derek als alternatief in Los Angeles uitgereikt Jany Bron (The Ramblers) werd zeventig - 'Glory' drie, 'Born on the 4th of July' twee Daniel Day-Lewis: Osear voor beste mannelijke hoofdrol in My Left Foot. doto Aid LOS ANGELES (GPD) - De oude Joodse dame heeft het uiteindelijk ge wonnen van de oorlogsve teraan. Driving Miss Dai sy, een kleine, innemende maar echt geen meesterlij ke film van Bruce Beres- ford, is de grote overwin naar geworden van de 62- ste Oscar-uitreiking. Gis teravond werden er vier Oscars mee gewonnen in de categorieën beste film, beste actrice (Jessica Tan dy) beste script-adaptatie (Alfred Uhry bewerkte zijn eigen toneelstuk) en beste make-up. De door Oliver tone geregisseer de Vietnam-film Born On The 4- th of July, had voor acht Oscars genomineerd gestaan, waarvan er uiteindelijk slechts twee wer den verzilverd; in de categorieën beste regie en beste montage. Born on The 4-th of July (over een Vietnam-veteraan die van een verbitterde gehandicapte verandert in een gedreven paci fist) werd zodoende nog over vleugeld door Edward Zwick's film Glory die vijfvoudig geno mineerd stond en uiteindelijk drie Academy Awards gewon nen heeft: beste fotografie, beste mannelijke bijrol (Denzei Was hington) en beste geluid. Glory is een film over een zwart regiment dat heroïsch gevochten heeft tij dens de Amerikaanse Burger oorlog. De prijs voor de beste manne lijke hoofdrol ging naar Daniel Day-Lewis, die in My Left Foot een kunstenaar speelt die kampt met een hersenverlamming. De ze film viel twee keer in de prij zen: Brenda Fricker, die de moe der van de kunstenaar speelt, kreeg de Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol. Als beste buitenlandse speel film werd Cinema Paradiso, een door de Italiaan Giuseppe Torna- tore geregisseerde debuutfilm met de Franse acteur Phliippe Noiret in de hoofdrol. De Oscar voor het beste originele scenario ging naar Tom Schulman voor Dead Poet's Society. Henry V, de groots opgezette Engelse film van Kenneth Bra- nagh, kreeg de Oscar voor het beste kostuumontwerp. De Ja panse regisseur Akira Kurosawa, de maker van films als De Zeven Samurai en Rashomon, kreeg een ere-Oscar. Lijst van uitgereikte Oscars: Film: Driving Miss Daisy; mannelijke hoofdrol: Daniel Day-Lewis, My Left Foot; vrou welijke hoofdrol; Jessica Tandy, Driving Miss Daisy; mannelijke bijrol: Denzel Washington, Glory; vrouwelijke bijrol: Bren da Fricker, My Left Foot; buiten landse film: Cinema Paradiso, Italie; art direction: Batman; ci nematografie: Glory; kostuum ontwerp: Henry V; lange docu mentaire: Common Threads, Stories from the Quilt; korte do- cumentarie: The Johnstown Flood; filmmontage: Born on the Fourth of July; make-up: Dri ving Miss Daisy; filrr\muziek: The Little Mermaid; filmsong: Under the Sea uit The Little Mer maid; korte tekenfilm: Balance; korte speelfilm: Work Experien ce; geluid: Glory; geluidseffec ten: Indiana Jones and the Last Crusade; visuele effecten: The Abyss; ere-Oscar: Japanse film regisseur Akira Kurosawa; Jean HILVERSUM - Sky Radio, een, kabelstation dat naar eigen zeg gen 'dag en nacht non stop lekke re muziek midden in de roos' uit zendt, heeft tussen november vo rig jaar en nu zijn aantal luiste raars ruim verdubbeld. Het ka naal is in bijna vier miljoen Ne derlandse huishoudens te ont vangen. In de doelgroep 13 tot en met 34 jaar is Sky Radio, na Ra dio 3, veruit het best beluisterde radiostation. Dit blijk uit een In- tomart onderzoek onder 7000 Ne derlanders. Sky Radio meldt dat het 'de eerste commerciële om- roepzender is die in Nederland winst maakt'. Herscholt-prijs: Howard W. Koch; Gordon E. Sawyer Techni sche prijs: Pierre Angenieux. Vrouw Trump eist helft van fortuin NEW YORK (Rtr) Ivana Trump wil nog steeds niet officieel van de Amerikaan se miljonair Donald Trump scheiden, maar ze heeft gis teren de rechtbank wel ge vraagd om de helft van zijn fortuin toe te wijzen. Het vermogen van onroerend goed-magnaat Trump wordt geschat op vijf miljard dolf lar (bijna 10 miljard gulden). Het huwelijk tussen de be roemde NewYorkcr en zijn Tsjechoslowaakse vrouw is op de klippen gelopen omdat hij een verhouding zou zijn aangegaan met een 26-jarig model. LOS ANGELES (AFP) - Sylvester Stallone en Bo Derek zijn zondag in Los Angeles door de "Stichting van de Gouden Frambozen" uitge roepen tot respectievelijk de slechtste filmacteur en de slechtste film actrice van het afgelopen decennium. De stichting heeft het tweetal aan de vooravond van de jaarlijkse uitreiking van Oscars in Hollywood (voor de beste filmprestaties) zogenaamde anti-Oscars oftewel "Gouden Frambozen" toegekend. Een dergelijke "onderscheiding" viel ook ten deel aan William Shatner als "slechtste regisseur". De door hem geregisseerde film "Star Trek Vkreeg het predikaat "minst goede film". ANKEVEEN - Jany Bron, die in de jaren vijf tig grote bekendheid kreeg als zangeres bij The Ramblers, is dit weekein de zeventig jaar gewor den. Aanleiding om haar op te zoeken in haar mooie witte huisje in Ankeveen. En natuurlijk heeft ze veel te vertellen. Verhalen over vroeger. Prettige herinne ringen en minder prettige. Maar de prettige overheer sen. door Robert Grijsen "Ik denk vaak: goh, wat enig was het toch. Annie de Reuver, dat is een vriendin van me. die komt hier wel eens en dan zitten we ou de herinneringen op te halen. En ik vertel wel eens wat tegen de buren, want die weten niet hoe zo'n leven met zingen en reizen in elkaar zit. Ja, ik kijk er echt met plezier op terug. Ik ben een tevreden type". "Ik wilde en zou zangeres wor den toen ik een meisje van een jaar of twaalf was. Van mijn va ders kant waren ze muzikaal. Daar musiceerden ze altijd op zondag. Mijn tante was een cel liste, mijn oom violist, er kwam ook een fluitist spelen en dan moest ik het Largo van Handel zingen van m'n opa. Dat ik bij The Ramblers ging zingen, vond hij maar zedenverwildering" Voor de oorlog zong Jany Bron bij verschillende amateurorkes ten. Na de oorlog begon het echte werk. Ze kwam in het Lido te recht, kreeg een wekelijks radio programma en rolde van het ene orkest in het andere. In 1951 kwam ze bij The Ramblers. "Ik kreeg meteen m'n vuurdoop. We gingen in januari op tournee, in een onverwarmde bus heel En geland door. En dat zijn afstan den, hoor. Meestal mist. Ik zei te gen mezelf: je wil zangeres wor den, dan moetje er ook wat vooi over hebben". Heimwee "Ik ben altijd een big band-freak geweest. Gek op big bands, daar wilde ik bij zingen. Daar heb ik nog wel eens heimwee naar. Dan hoor ik nog wel eens een oude plaat uit de vijftiger jaren. Heer lijk. Het was zo'n leuke tijd. En het publiek ook, de mensen dansten langs je en knikten. Het publiek vrat ons op. Ze stonden vaak in rijen voor de deur om binnen te komen". Haar Ramblers-tijd duurde tot 1963. Toen vond Jany Bron het welletjes. "Dan zag ik al die jon gelui dansen en die dachten na tuurlijk: die ouwe moet nog zo nodig. Dat gevoel krijg jë op een gegeven moment. Ik dacht: ik schei er mee uit, ik ga achter de schermen werken. En dat heb ik - Jany Bron: "Vroeger wilde ik altijd vernieuwing, maar nu loop ik niet meer zo hard". toen gedaan". Jany Bron ging ra dioprogramma's produceren, verzorgde de muziek voor Langs de Lijn. Klinkklaar, De VARA fe liciteert, Reis door Operetteland, noem maar op. En niet te verge ten: samen met haar man Charlie Nederpelt de uitzendingen van het VARA-dansorkest. Ze miste het zingen niet. "Al leen als iemand anders stond te stuntelen. Dan dacht ik: mens, ga weg, ik zal het wel doen. Maar verder niet. Nee, je moet je er overheen zetten. Ik ben sigaret ten gaan roken. Nou, dan word je lekker hees". Dat produktiewerk, ook bij de televisie, was heel leuk, maar al les bij elkaar toch teveel voor Ja ny Bron. "Mijn leven bestond in die tijd uit: even gauw dit, even gauw dat, nog even gauw naar de groenteman, nog even gauw een programmaatje maken. En dat even gauw resulteerde in een hartinfarct. In 1979 was dat. Op een zaterdag, ik zat midden in mijn werk, werd ik opeens niet goed en op zondagochtend heb ben ze me naar het ziekenhuis gebracht. Daarna heb ik nooit meer gewerkt. En je leven wordt dan zo anders. Je wordt bang. Als je het aan je hart hebt, dan zit daar negentig procent angst bij. Maar dat is nu over. Dat moet je allemaal verwerken". Zingen doet ze alleen nog voor zichzelf. "Ik betrap me er wel eens op, dan denk ik: hee, ik loop te zingen. Maar toen mijn man net dood was, drie jaar geleden, toen kon ik het niet. Dan begon ik te huilen. Mijn zoon zei toen steeds tegen me: mam, tegen de poes praten en de radio aanzet ten. Ik ben ook meteen weer in dit huis gegaan. Als je dat niet doet, kun je niet meer wennen. En je moet het toch zelf allemaal doen". Over de poes gesproken: de moeder van het beestje kreeg ze ooit van Willem Ruis. Jany Bron kende Ruis goed. "Ja, die was ook zo actief. Hij had hetzelfde sterrebeeld als ik: een ram. Die hebben iets van: een nieuwe len te, een nieuw geluid. Ik wil altijd vernieuwing. Tenminste, vroe ger dan. Nu loop ik niet meer zo hard". De twee in december geboren jongen van poolbeer Amy in de dierentuin van Cincinnati (VS) waren afgelopen weekeinde voor het eerst buiten op ontdekkings tocht. (foto AP) Fossiel vishagedis NOIREFONTAINE AFP) - In het oosten van Frankrijk is het fossiel van een ichthyosaurus, een visha gedis, gevonden, zo is gisteren vernomen in kringen van deskun digen op dit gebied. De vondst werd gedaan in Noirefontaine aan de Doubs. De ichthyosaurus kwam 180 tot 190 miljoen jaar geleden voor, kon een lengte bereiken van 3,5 meter en een gewicht van onge veer een ton. Big Ben staakt boing LONDEN-(AP) - Big Ben, de klok die de Londenaren sinds 1859 ie der uur welluidend op de hoogte brengt van de tijd, heeft gister morgen om acht uur voor de laatste maal voor een periode van 12 weken geslagen. De onderbre king is noodzakelijk in verband met de vervanging van de klepel van de klok, die aan metaalmoe heid lijdt. De BBC, die de nieuwsbul letins op de radio met een recht streekse weergave van de klokslagen begint, kondigde aan dat Big Ben voor de duur van de reparatiewerkzaamheden wordt vervangen door Big Tom, de klok van de St. Paul's Cathedral. Het is niet de eerste madl dat Big Ben het zwijgen wordt opge legd. In augustus 1976 sloeg de klok gedurende 22 dagen niet, omdat er werkzaamheden moes ten worden verricht aan de klok- ketoren. Vorig jaar oktober stopte de klok drie uur door een techni sche storing. De wijzers van de klok draaien gedurende de vervanging van de klepel normaal door, zodat de Londenaren wel de slagen maar niet de tijd behoeven te missen. Radioactieve limonade TRAUNSTEIN (DPA) - Een 21-ja- rige doktersassistente in het Westduitse Traunstein heeft haar collega (25) in de artsenpraktijk radioactieve limonade voorgezet. Als reden gaf de jonge vrouw op dat zij jaloers was omdat de oude re assistente voorgetrokken werd door de arts. De zaak kwam aan het licht doordat een stralingsdetector in de röntgenkamer van het zieken huis alarm sloeg toen de 25-jarige langs liep. Bij nader onderzoek werd in haar maag en gal radioac tieve straling gemeten. DE VROEGERE PANAMESE DICTA TOR NORIEGA LOOPT KANS VEROORDEELD TE WORDEN TOT 1^5 0AAR GEVANGENIS - STRAF HET ZAL WEL /MET AFTREK. VAN VOORARREST WORDEN zijn scheep-j£ pat ie! aa/v de ataaade aam j1 MAAR. ZUN LIEF-JE DAT ZAG HU DAAR i met staan AL GAUW KWAM MJ r te weeten ze had /ets ver keerds gegeetem

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22