Lichter door afslanken vaak tijdelijk succes Vrouw komt beter uit met huishoudgeld RW en Leython in beslissende periode "Du I VE NTI L Nibud laat beheer financiën gezin onderzoeken Kokkelkoren wint in België •RttiJi Afvallen op zich lukt de meeste mensen best. maar op lange termijn slaagt slechts 10 tot 20 procent van de afslankers erin om vervolgens loch niet meer aan te komen. "Het jsuccespercentage bij dit ziekte- jbeeld is bedroevender dan bij het [genezen van kanker", aldus W. Sa- Iris. hoogleraar in de voeding aan de Rijksuniversiteit Limburg. Te dik zijn is een relatief begrip, meent Saris. Mensen voelen zich va ker te dik dan dat ze dat ook werke lijk zijn. "Het aantal mensen dat zo Idik is dat het gevaarlijk is voor de gezondheid is aanzienlijk kleiner dan het aantal mensen dat zich te dik voelt". Vijf procent van de Ne derlandse bevolking, toch nog altijd enkele honderdduizenden, zou om gezondheidsredenen wat aan het gewicht moeten doen. aldus Saris. Met een rekensommetje kan wor den bepaald of iemand fe dik is. Men neme van een persoon het ge wicht in kilo's en deelt dat door het [kwadraat van de lengte in meters. Dit is de zogenoemde Quetelet-in- dex; wie boven het getal 30 uitkomt he^ft een overgewicht dat gevaar voor" de gezondheid oplevert. Tus sen de 27 en 30 kan het gewicht in combinatie met bij voorbeeld roken en een hoge bloeddruk ook gevaar lijk zijn. Wie tussen de 18 en de 25 uitkomt, heeft een normaal ge wicht. Vijf procent van de Nederlanders zit boven de 30. aldus Saris. Een kwart komt boven de 27 uit. Mauri ce de Hond meldde onlangs dat 45 procent van de mensen zich te dik voelt, vertelt Saris. Afvallen in groepsverband, zoals bij de Weight Watchers gebeurt, is een van de be tere manieren om overtollige kilo's kwijt te raken, vindt Saris. "Het zijn in feite zelf-hulpgroepen, net zoals bij de anonieme alcoholisten". Het verdient echter de voorkeur om af te vallen met de hulp van een pro fessionele diëtist, meent hij. Uit Amerikaans onderzoek blijk dat een combinatie van een aantal methodes de beste afval-wijze is. Een snellere afvalperiode in de start-periode met behulp van een laag-calorisch dieet wordt gevolgd door een langzamer dieet. Essen tieel is beweging. Niet zozeer tij dens het afvallen, want van bewe gen val je niet sneller af, aldus Saris. Maar vooral na afloop van het dieet is beweging belangrijk en kan daar door uiteindelijk een veel beter suc ces worden behaald. Appels en peren "Dik zijn en dik zijn is niet hetzelf de. Je hebt de appels en de peren", legt Saris uit. De appelvorm het bierbuikje komt meestal bij man nen voor, de peervorm vet op de heupen bij vrouwen. Heupvet is fysiologisch bepaald, door vrouwelijke hormonen. Het is in feite een extra energievoorraad voor bij het baren of als er bij voor beeld hongersnood aanbreekt. De vetcellen in de buik staan directer in contact met organen als de lever. Op langere termijn verhoogt dat de kans op suikerziekte, hartafwijkin gen, galstenen en een hoge bloed druk. "Mannen zouden zich dan ook drukker moeten maken om hun gezondheid, terwijl in de praktijk juist vrouwen zich daar drukker om maken". Het succespercentage op de lange termijn is in het algemeen echter erg laag. De meeste mensen zijn na een halfjaar tot driejaar weer terug op hun oude gewicht of zelfs extra kilo's aangekomen. De light-pro- dukten zijn volgens Saris in princi pe een prima hulpmiddel bij het streven het gewicht binnen de per ken te houden. "Het is een belang rijke ontwikkeling. Wij schreeuwen al jaren dat de produkten minder vet moeten worden". Het light-idee wordt volgens hem echter ook wel misbruikt door fabrikanten. De overheid zou hierop meer moeten gaan controleren, vindt de hoogle- Ook volgens de Consumenten bond, die in december vorig jaar een aantal light-produkten heeft on derzocht, zit er onder de light-pro- dukten veel kaf onder het koren. Bovendien bevat een light-produkt zelfs vaker meer caloriën dan mage re produkten. aldus een woordvoer der. Hij noemt als voorbeeld light- chocolademelk of light-koffiemelk. De consument moet volgens hem niet denken dat hij door het eten van light-produkten geleidelijk aan afvalt. "Met een zak light-chips be lazer je jezelf'. Veel light-produkten zijn niet ge schikt voor mensen die aan de lijn doen omdat ze niet passen in een energiebeperkt-dieet, aldus de bond. Andere light-middelen zijn overbodig omdat ze allang onder andere naam te koop zijn. De bond adviseert mensen in club-verband gedisciplineerd calorie-armer te gaan eten. "Met alleen af en toe een light-produkt eten, kom je er niet". Afslanken levert vaak r ze herendie deelnamen a Brittannië' staan ekervoi een tijdelijke gewichtsverminder e strijd om de titel 'de dikste man i hopeloze opgave. Het tien jaar oude Nationaal Jnstituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) laat onderzoeken wie in de Nederlandse huishoudens het huishoudgeld beheert, wei bepaalt welke auto of welke videorecorder er komt en wie in de gaten houdt of er niet meer geld wordt uitgegeven dan er binnenkomt. door Pien Wildeman fot nu toe adviseert dit instituut uit sluitend op basis van 'het boeren verstand'. "En hiermee komen we gelukkig een heel eind. Uit een eer ste verkennend onderzoek naar fi nancieel management in huishou dens blijkt dat we op het goede ppoor zitten", zegt Christine Groe newegen, woordvoerster van het Nibud. Jacques Keij heefl weer wat afstand geno- men van zijn concurrenten op de topsco- rersli|st. De aanvaller van ARC staat dank zij zijn treffer tegen Noordwijk twee doel punten voor op Richard Trompert van Ka- gia, die zelf rwet scoorde, maar wel gezel schap kreeg van Rob Bink (Leiden). De opmars van Rem Grooters'van Oegst- geest kreeg afgelopen zaterdag geen ver volg. Steef Roodakkers bracht de spanning in het zondagklassement terug. Tegen Al phen nam de SVLV'er de totale produktie van zijn ploeg (drie stuks) voor zijn reke ning. Hij is lijstaanvoerder Ronald de Rijk (Kickers), die op zestien doelpunten bleef staan, tot op twee treffers genaderd. Roodakkers nam door zijn hattrick fors af stand van Marcel Valk (UVS) en Frans Bouckaert (FC Lisse). die met elf doelpun ten de achtervolgende groep aanvoeren. zaterdag Jacques Keij (ARC) 16 Rob Bmk (Leiden) 14 Richard Trompen (Kagia) 14 Rem Grooters Oegstqeest.13 Johan Jonker Quick Boys .11 Marcel van der Blom (RCL) 10 Leon Laros (Hazerswoudse Boys) 10 Ron Palmg (Koudekerk) 9 Piet van Duyn (Katwijk) 8 6 spelers met 7 doelpunten zondag Ronald de Rijk (Kickers)16 Steef Roodakkers (SVLV) 14 Marcel Valk (UVS) 11 Frans Bouckaert (FC Lisse) 11 Pieter van Zoest (Alphense Boys)10 Hans van Marwijk (Docos) 10 Stan Ul|ee (Foreholte)10 Theo Aanhane (VVSB) 9 Marcel van der Burg (Roodenburg)8 Rob Retèl (SJZ) 8 Nico van Rijn (Foreholte) 8 3 spelers met 7 doelpunten SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 12 ie prijs geen winnaar, 2e pri|S' 2 w bruto 150.000.00:3e prijs 44 winna 10 5.187.70, 4e pri|S 2 851 winnaar 6e pri|S 56.534 winnaars. pri|s: 35 winnaars, i naars, ieder 81.90 Toto gelijk 12 ie prijs geen winnaar. 2e prijs 1 winnaar, 293.70. 3e prijs 7 winnaars, ieder 209,80. 4e pri|s: 318 Winnaars, ieder 7.30 Cijferspel 12 ;6 cijfers goed' geen winnaar, 5 cijfers goed 3 win- 'naars. 4 cijfers goed 21 winnaars; 3 cijfers goed 234 winnaars: 2 ci|fers goed 2.342 winnaars NOOTDORP Eerste koers, 2000 m 1Eldert Norton (G. W. v tykelenborg) 2 50,0 -1.25,0. 2 Dragon Crown, 3. Dart Mendel Niet gestart Dandy Voorne Toto Winnend 12 90 plaats 3 80 4 60 koppel 38 10 trio B81.20. Tweede koers, 2000 m 1 Count Ken D (H W. Langeweg) 2 46,5 - 1.23,3. 2 Crimson' 3. Drieka Hanover Toto winnend 2.80 plaats 1.60 2.40 kop- veel mensen met e komen rond moeten komen". De uitslag van zo'n onderzoek geeft dan wel aan hoe erg het met een bepaalde groep is gesteld, maar gaat niet in op waarom mensen bij voorbeeld in geldproblemen ko men. "Dat is jammer, want met dit rapport in handen roept de politiek onmiddellijk dat deze mensen hele maal niet in geldnood hoeven te ko men als ze maar gebruik maken van subsidies die er voor hen zijn. En dat vraag ik me af', zegt Groenewe- gen. Het staat vast dat veel mensen geen gebruik maken van financiële bijdrageh die de overheid ter be schikking stelt (bijvoorbeeld huur subsidie en kinderbijslag). "Maar er is nooit een link gelegd tussen fi nanciële problemen en het vergeten of omdat het te moeilijk is niet kunnen aanvragen van deze subsi dies. Dus wie zegt dat die mensen die dat geld niet aanvragen dezelfde mensen zijn die in geldnood zitten", zegt Groenewegen. "Ook zou het nuttig zijn om te we ten of mensen bij de postorderbe drijven op afbetaling kopen omdat ze in finaciële problemen zitten, of dat ze juist in geldnood komen om dat ze bij steeds meer winkels op af betaling kunnen kopen. Een kip en het ei-probleem", vervolgt Groen wegen. Zij zou het een grote stap voor waarts vinden als wetenschappelijk onderzoek bij voorbeeld zou aanto nen dat twintig procent van de fi nanciële problemen kan worden opgelost door betere voorlichting. Het Nibud wil daarom graag meer weten over hoe mensen zich gedra gen. Traditie De vakgroep Huishoudkunde van de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen heeft daarom in samenwerking Samenstelling Raymond Peil Met dit verkennende onderzoek is volgens Groenewegen de eerste stap in de goede richting gezet. "Maar we moeten verder. In Neder land is al wel geregeld beschrijvend onderzoek gedaan naar de financië le situatie binnen huishoudens. Zo js op een rijtje gezet hoeveel men- pen in financiële problemen zitten en hoe groot hun schuld is. En hoe ILIQofoafeteigiR met het Houtense onderzoeksbu reau Ipso Facto voor het Nibud een eerste onderzoek verricht naar de wijze waarop beslissingen genomen worden over het beheer van inko mens en uitgaven binnen huishou dens. Het gaat hier nog niet om een re presentatieve studie omdat de on derzoekers zich, wegens gebrek aan tijd en geld, nogal wat beperkingen moesten opleggen. Zo hebben zij al leen traditionele huishoudens (twee volwassenen met ten minste ëén kind onder de 19 dat inwonend is) met een gemiddeld netto inkomen van 2800 gulden in de maand onder vraagd. En alleen de vrouw van de ze 266 gezinnen heeft de vragen be antwoord. "Maar dat neemt niet weg dat het onderzoek wel een aantal leuke aan- kopingspunten oplevert. Aan de ene kant werden veel van onze ver onderstellingen bevestigt, terwijl we er aan de andere kant op werden gewezen dat we soms ook echt de plank mis slaan", zegt Groenewe gen. Zo blijkt dat er inderdaad veel behoefte is aan informatie over de kosten van kinderen en zakgeld, on derwerpen waarover het Nibud brochures uitgeeft. Maar er is ook grote behoefte aan voorlichting over sparen en belastingen, onder werpen waar het Nibud bij voor beeld in haar tienjarige bestaan nog niet uitgebreid aandacht aan heeft besteed. "Uit ons onderzoek komt onder meer naar voren dat grotere uitga ven voor een auto of een wasmachi ne steeds meer door man en vrouw samen worden gedaan, terwijl in het verleden vooral de man de meeste invloed uitoefende op deze aankopen", vertelt E. Knippers van Ispo Facto. Ook blijkt dat vrouwen over het algemeen een iets beter overzicht over de financiën hebben dan man nen. Knippers: "Het is dan ook niet vreemd dat zij de tekorten sneller opmerken. Er zijn maar weinig huishoudens waar de vrouw alleen of de man alleen zich met alle aspec ten van de financiën bezighoudt". Bijna 25 procent van de 266 on dervraagde huishoudens hebben een persoonlijke lening, een doorlo pend krediet of een andere vorm van consumptief krediet "(hypo theek telt niet mee). Per maand be talen deze 59 huishoudens hiervoor gemiddeld 594 gulden. Daarnaast hebben 68 huishoudens financiële verplichtingen bij postorderbedrij ven, betalingsachterstanden met huur of hypotheek, leningen bij fa milie of kennissen, studieschulden en dergelijke. De totale hoogte van deze verplichtingen bedraagt voor de 68 huishoudens gemiddeld 9886 gulden. Deze financiële verplichtin gen hangen samen met de hoogte van het inkomen. Hoe hoger het in komen hoe minder financiële ver plichtingen. "Van de 266 ondervraagde huishou dens hebben 80 in de afgelopen vijf jaar te kampen gehad met financië le problemen. De meest voorko mende oorzaken van deze proble men zijn: vervanging duurzame consumptiegoederen zoals auto's en wasmachines, inkomensdaling, een structureel te laag inkomen en te dure vakanties. De gezinnen los ten hun problemen op door bezuini gen. een lening bij de bank of fami lie of hulp van de sociale dienst", vertelt Knippers. De eerste bezuinigingen worden gedaan op de dagelijkse bood schappen, zo blijkt uit het onder zoek. En het zijn nog steeds voorna melijk de vrouwen die boodschap pen doen. "Ruim 75 procent maakt boodschappenlijstje en dat is na tuurlijk de manier om de dagelijkse uitgaven in de hand te houden. Wat ons ook opviel is dat ruim 20 pro cent van de huishoudens inkom sten en uitgaven vastleggen in een kasboek", aldus Knippers. Opvallend is verder dat de helft van de mensen over geldzaken praat en de andere helft niet. "Dit betekent dat steeds meer mensen over financien praten. En de men sen die het over geld hebben, praten daar vaak met meerdere mensen over zoals hun kinderen, hun part ner, andere familieleden en vrien den", zegt Knippers. Dit onderzoek is voor het Nibud een eerste stap op weg naar advies gebaseerd op wetenschappelijk on derzoek. Ipso Facto. Wageningen en het Nibud bekijken nu hoe het verder moet. "Het belangrijkste is de lobby voor geld, want voor ver der onderzoek op dit gebied is veel geld nodig", zegt Groenwegen. LEIDEN - Nu de mannen van RW het kampioenschap van de regiona le eerste klasse in de tas hebben gaat de belangstelling vooral uit naar het treffen van de topploegen bij de vrouwen. RW en Leython 2 steken met kop en schouders boven de andere ploegen uit. Zaterdag omtmoeten zij elkaar voor de twee de maal. De eerste confrontatie in Leiderdorp werd in drie sets door Leython gewonnen. Maar die voor sprong werd teniet gedaan door Leython 3 en Liusna. Beide ploegen wisten een winstpunt te pakken. RW, geprikkeld door de ongezou ten nederlaag in Leiderdorp, ver speelde geen punt meer. De aanloop voor de wedstrijd in Rijnsburg die waarschijnlijk beslis send zal zijn voor het kampioen schap staat in beide kampen in het teken van blessures. Bij Leython tobt men over de beschikbaarheid zijn van spelverdeelster Anouk Weyers. Zij moest in de wedstrijd tegen VCO afhaken voordat de eer- ste bal was gespeeld. Bij de war ming up ging zij door haar enkel en Leython durfde het risico van een verergeren van die blessure niet te nemen door haar toch te laten aan treden. De Leiderdorpse kandidaat voor het kampioenschap won overi gens ook zonder haar in drie sets, 15-5,15-9,15-4. In vijfenvijftig minu ten. RW miste tegen S'70 behalve met griep kampende spelverdeel ster Coby Kuipers ook middenaan- valster Edwin Stuivenberg en Esther van der Lans. De Rijnsburg- se kampioenskandidaat verspeelde meer punten maar won eveneens met 3-0. Setstanden 13-15, 13-15, 4- 15. S'70 is een lastige tegenstandster omdat de ploeg het ene moment schuttert en het andere moment we- reldballen produceert. Gelukkig hield RW het hoofd koel. Dat deed LUSV veel minder tegen het zwak ste zusje uit de eerste klasse. Salvo, dat in de derde set brutaal een 0-6 voorsprong nam. Een koninkrijk voor een aanvalster zal het motto bij Salvo wel zijn in deze competitie. Een zwaluw maakt weliswaar geen zomer maar een aanvalster van enig kaliber zou Salvo ongetwijfeld uit de perikelen halen. LUSV won met 7-15, 10-15, 12-15. Liusna en In Up Go waren aan el kaar gewaagd. Bij Liusna was de pass beter verzorgd, bij In Up Go de service. Het resultaat was een 3-1 overwinning voor Liusna. 15-10, 15- 12, 13-15, 15-9. Liusna dankte de winst aan de bekeken prikballen, diep in het slecht verdedigde ach terveld van In Up Go. Bij de mannen stuitte SKC op verbeten tegenstand van Aspasia, 15-8,15-11 na 3-8,12-15 na 0-8 en 8-8, 15-11. Grotere slagkracht gaf de doorslag ten gunste van SKC. Grafi con 2 stelde teleur door met 0-3 te verliezen van Ridderveld 2, 10-15, 12-15, 14-16. Er wilde bij Graficon letterlijk niets lukken. Geen pass, geen service en geen constante aan val. Arjan Middendorp werd hevig gemist. DAC 2 en Gemini/ Kangeroes wis selden sterke en zwakke periodes af. Het werd 2-2 in Voorschoten met de setstanden 10-15, 15-5, 8-15. 15- Nuttige zege THB LEIDEN - THB Boys heeft een nuttige overwinning behaald. Het zaalvoetbalteam uit Lisse won gis teravond in Moordrecht met 2-1 van FC .Torna. Door een fout in de verdediging kwam THB Boys in de eerste helft met 1-0 achter. Pal na de veld wisse ling zorgde Frans Bouckaert voor de gelijkmaker. Wim Bouckaert bracht THB Boys een kwartier later op voorsprong (2-1), maar weigerde de zege uit een strafschop veilig te stellen. Daardoor beleefden de Lis- r spannende slotminu- waann FC Torna echter niet langszij kon komen. 1640 m: 1. Cesar Crown (C. J. de 7 -1.22.7,2 Don Worthy. 3 Diaman- tino. Toto' winnend 2.20 plaats 2.20 3.20 koppel 17 40 trio 156.80 Vierde koers, 1640 m: 1. Carel Buitenzorg (J. L Meertens) 2.14,4 -1.22.0, 2. Dave Victrix, 3. Sun- crown Toto winnend 6 50 plaats 2 20 2.00 2 60 koppel 27.90 trio 343 00 Vi|tde koers. 2000 rrv 1Clip Parade (Mei L. Hoog- eveen) 2 45,7 -1,22.9, 2. Yvanhoe Fortuna, 3. Za- rathoestra. Toto winnend 11 30 plaats 2.70 1.70 2 00 koppel 29.60 trio 325.30. Zesde koers, 2750 m 1 Boy B (W. P. M. v d. Pijl) 2 53.1 -1 24,8,2 Cito Uiterdijk. 3. Black Beauty. 4 Berdien du Nord. Toto: winnend 10.60 plaats 2 30 1.50 1.20 koppel 22 70 trio 199.90 kwartet 2633 90 Zevende koers, 1640 nr 1. Wise Impulse (R van Toor) 2.16.,8 - 1.23,4, 2. Decennia, 3 Carrera M Toto. winnend 3 20 plaats 1.60 2.20 3.80 koppel 6 30 trio 117.10. Achtste koers, 2000 m 1Bob Bush (H. W. Lange weg) 2 42.6 -1.21.3. 2. Alibi F. 3. Zefier West. To to winnend 2.00 plaats 2.50 3.00 1 80 koppel 27.20 trio 167.80 Negende koers, 2000 m 1 Zadkine D (J. G Rui|- grok) 2 42,5 - 1 21,3. 2. Berthi Prinses, 3 Yonkers, 4 Zeb van de Lente. Niet gestart: Zieglried B. To to winnend 2.40 plaats 1.60 1.60 2.00 koppel 4 60 tno 56 40 kwartet 280 60 Tiende koers. 2000 m: 1Arno Oostland iJ. F. van Dooyeweerd) 2 45.3 - 1 22.7, 2. Angelique, 3 Atinkatranss R Toto winnend 3.10 plaats 1 20 1.50 3 70 koppel 5 60 trio 51 80. W-5 Spel (10-10-1-7-7): 765,80. Totahsator-omzet: 192,313,00 DRESDEN (DPAi - Een team. be staande uil oud-internationals van de DDR en de Bondsrepubliek, ver loor in Dresden een gala-optreden tegen een wereldteam van ex-ster ren met 1-3. Bijna 40.000 toeschou wers. onder wie de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl, zorg den voor een uitverkocht huis. Het was de eerste keer sinds de po litieke omwenteling in de DDR. dat een gemengd Duits team in actie kwam. In die ploeg speelden onder meer Beckenbauer. Breitner. Ho- ness. Overath. Seeler (allen BrDk Sparwasser. Kreische en doelman Croy (DDR), in het wereldteam tra den voor rust onder meer de Neder landers Willy van de Kerkhof en Johnny Rep op. Rene van de Kerk hof maakte na rust zijn opwachting. Op de foto duelleert de gewichtige manager van Bayern. Uh Höness, met Bruno Pezzey. (foto epa) Ronald Zoodsma naar Duitse club HAARLEM (GPD) - Ronald Zoodsma vertrekt per 1 juli naar TSV München-Milbertshoven. Twee weken voor de reis van het Nederlands volleybalteam naar Cu ba kwam de Fries rond met Beierse club. Van der Velde naar De Cauwer HEERLEN, SINT NIKLAAS (GPD) Voor Johan van der Velde is eindelijk een einde gekomen aan een'lange periode van onzekerheid betreffende de voortzetting van zijn wielercarrière. De Brabander, die tot dusver tevergeefs wachtte op de oprichting door Albert Stofberg van een nieuwe Spaanse wieler ploeg, heeft eindelijk een nieuwe werkgever gevonden. Gisteren te kende Johan van der Velde een con tract bij de nieuwe IOC-Tulip-for- matie van José de Cauwer. Dankzij bemiddeling van oud renner Rini Wagtmans heeft de Bel gische ploegleider zich bereid ver klaard Johan van der Velde een laatste kans te bieden. Vorig jaar reeds leek een abrupt einde te zijn gekomen aan de loopbaan van de man die ooit in Tour en klassiekers schitterde. Problemen op het per soonlijke vlak 'en een conflict met zijn toenmalige ploegleider Cees Priem, waren toen aanleiding tot zijn ophefmakende verdwijning uit de Ronde van Italië. Geruime tijd na zijn ontslag bij de ploeg TVM nam de Italiaan Davide Boifava de in op spraak geraakte Van der Velde in zijn ploeg op. De Brabander maakte echter geen gebruik van de gebo den kans. LEIDEN - De Noordwijkerhoutse wieleramateur Martien Kokkelko ren heeft succesvolle dagen in Belgie achter de rug. In Retinne won hij met overmacht een omloop over 130 kilometer voor Johan de Crom en Jean Habets. Ook in de klassieker Rotheux-Rimiere kwam hij goed voor de dag. In de finale sloegen de Nederlanders de handen ineen en de Belgen waren verslagen. Danny Nelissen reed een solo van 32 kilo meter en won glansrijk. Kokkelkoren werd vijfde. Wilt u iets melden? Bel 01-161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.30 en 21.30 uur. -Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Klaas Dekker, bij De Sleutels vertrokken, traint bij UVS Na Emiel van Eykeren (ZW) en Mar cel Valk (UVS) heeft ook de 22-ja- rige aanvallende middenvelder Wim Grootscholten (Verburch) bij FC Den Haag een tweejarig contract getekend UVS speelt vanavond om 18.30 uur een oefen wedstrijd tegen DHC in de Kik kerpolder Ex-Roodenburg-trai- ner Harry Talsma blijft nog een seizoen bij de zaterdagtak van Hoofddorp Rolff, Cafe Rex. Scagha, Canton Reiss, Hoornsche Veerhuys, Lobel, Kras Boys en Sphinx zijn de laatste acht clubs voor de landelijke zaalvoetbalbe ker Het zaalvoetbalprogramma voor woensdag is: Bax-Silva Boys, FV Snoekie-Van der Plas BMW, Alter Boys-De Rozet, Men- ken-Cosy Corner, Van Egmond- JSB, RGC-Martin Centrum (19.00 uur), Jan de Kuyper-FC Lisse en Lugdunum-Eigeman Lard Koe ken is schaatskampioen van Zoe- terwoude geworden Op 12 april begint het zesde Bollenstreek voetbaltoernooi Paul Haarhuis staat aan de leiding van het Audi- tennisklassement. Jan Siemerink (Rijnsburg) is opgeklommen naar de 14e plaats. Bij de vrouwen neemt Heieen van der Berg (Noordwijkerhout) een keurige 13e plaats in Volleybalclub Gra- ficon/Donar zoekt een trainer- /coach Rijnsburgse Boys be staat 60-jaar en viert dat op vrij dag 30 maart met een receptie op het sportcomplex De Middel- mors De Hillegomse voetbal vereniging SIZO is eveneens op zoek naar een trainer en eèn jeugdtrainer De NCRV bestaat 60-jaar en laat alle zaterdag eerste klassers in toernooivorm voetbal len. Op 3 augustus is er een voor ronde bij Vitesse Delft. Eén van de kwartfinales op 8 augustus wordt bij Quick Boys gespeeld Oud-VVSB en FC Lisse-speler Albert van der Burg wordt trainer van Abbenes Noord wij k-jeug- speler Patrick Scheurwater staat in de belangstelling bij Ajax Woensdag de klassieke wegwed strijd De Omloop van de Glazen- stad. Frank van Veenendaal start als eén der favorieten. Voor Swift- 'Casba komen Eric Bos. Dick Kooijman, Jan Hendrik Lager- weij, Eric van Nieuwkerk, Peter Mol en Remco van Gils aan de start. Tom de Jong en Erwin van Diest zijn reserve De jeugd van SV Voorschoten gaat in de herfst vakantie deelnemen aan een toer nooi in Barcelona Alphenaar Hans van Beek is gekozen in het sectiebestuur van de KNWU. Hij gaat zich verdiepen in de regle mentering bij de bond Theo Korperaal wordt de nieuwe trai ner van korfbalclub TOP Het programma morgenmiddag om Renbaan Duindigt begint met de Vreeburgprijs Het Oegstgeestse VIVAX speelt in de halve finale van de waterpolobeker II uit te gen ZCE. De vrouwen van De Zijl/LGB gaan bij Brandenburg op bezoek De stand van de in terregionale zaalvoetbalcompeti- tie is als volgt: Rovedo (21-34). HMSH (21-29). JSB (21-29). Bak ker Sport (20-27), COAL (21-27). Van Egmond (21-25) en Bakkenes (22-25). Van Egmond kan zich nog plaatsen voor de landelijke eerste klasse De zwemafdeling van AZC/Tarvo zoekt een hoofdtrai ner De COVS heeft vanavond haar algemene ledenvergadering Ex-prof Werner Wieme wil voor Swift/Casba gaan fietsen Rand stad Sport oefent vanavond thuis tegen WIK Het gewest Zuid Holland maakt zich sterk om de wereldkampioenschappen schaatsen heren allround 1991 naar De Uithof in Den Haag te ha len Wim van Hanegem neemt voorlopig de honneurs bij de Utrechtse voetbalclub Holland waar. De huidige trainer Janos Beke is door een bedrijfsongeval uitgeschakeld Een jeugdig elf tal van Roodenburg neemt tij dens de pinksterdagen deel aan een internationaal voetbaltoer nooi in Uitgeest Fery de Ruiter (17e) en André Mohlman (18) re den zich in de prijzen in de Ronde van Woensdrecht De Water vrienden uit Lisse vergaderen op donderdag 29 maart Ook Zui derkwartier vergadert. Alleen is het niet duidelijk of dit op van daag of donderdag gebeurt Dat is wel duidelijk bij gymnastiek vereniging Excelsior woensdag 28 maart Joyce Rutten (Spring- school Leiden) is opgenomen in de nationale jeugdploeg. De schoonspringer doet mee aan in ternationale wedstrijden in Italië Op 23 juni houdt wielervereni ging De Bollenstreek een groot landelijk jeugdtoernooi in Lisse In Hillegom is op 22 april een Grand Nationaal voor fietscros- sers In Noordwijk wordt op 31 juli het Nederlands kampioen schap jeugdgolven gehouden Op maandag 9 april houdt de KN VB een thema-avond De vrouw in het voetballen'. Plaats van han deling: bondsbureau afdeling Leiden, De Bloemerd Leiderdorp Martin Centrum, kampioen van de hoofdklasse in het zaalvoetbal, ontvangt op woensdag 25 april de kampioen van Dordrecht, een club uitJLeerdam Morgenavond organiseert voetbalclub Valken in Valkenburg een prestatieloop.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21