PF Stortplaats De Does voortij dig in gebruik Oud-Poelgeest als gemeentehuis of locatie villapark 'Asielzoekers ruilen voor vluchtelingen' Ondernemer verliest geld door 'getreuzel' Wassenaar met Rijksstraatweg-project Nieuwe kunststofvloer Wassenaarse sporthal Geheime notulen over aankoop Oegstgeester kasteel na vijftig jaar openbaar OEGSTGEEST - 'In cle gister avond gehouden vergadering van den Raad der gemeente Oegstgeest is met negen tegen drie stemmen aangenomen het voorstel tot aankoop van het kasteel Oud-Poelgeest met bijbehoorende gronden, zulks na een geheime zitting van niet minder dan twee en een half uur en een langdurige be spreking in het openbaar'. 110.000 gulden betaalde de raad voor het kasteel, zo meld de het Leidsch dagblad van 28 maart 1940. door Eric-Jan Weterings De aankoop van Oud-Poelgeest zorgde precies vijftig jaar geleden voor de nodige commotie, omdat het aanbod van eigenares Willink aan de gemeente in de krant kwam voordat alle raadsleden waren ingelicht. Voor de toenma lige burgemeester A. J. van Gerre- vink was dit reden om in een be sloten vergadering tekst en uitleg te geven. Nu de notulen na vijftig jaar openbaar zijn. wordt stukje bij beetje duidelijk dat de affaire binnenskamers minder hoog werd opgenomen dan de lengte van de besloten vergadering deed vermoeden. B en W hadden afgesproken dat ze de raadsleden vertrouwelijk over het aanbod zouden inlich ten, waarna in een raadsvergade ring een besluit zou worden geno men. Door 'ongesteldheid' van de burgemeester werd dezé vergade ring enkele malen uitgesteld, waarna door 'eenige misverstan den de zaak ontijdig in de publici teit is gebracht'. Gestichten Toch bevatten de notulen infor matie die de krant in 1940 niet be reikte, omdat de raadsleden zon der lastige pottekijkers vrijuit konden spreken over de voors- en tegens van aankoop. Zo werd druk gediscussieerd over een aantal toekomstige bestemmin gen die het gebouw zou kunnen krijgen. In de raad stelden B en W dat het 'niet minder dan een ramp zoude zijn' als Oud-Poelgeest weeshuis, kerkhof of krankzinni gengesticht zou worden. In de besloten vergadering for muleerde de burgemeester het volgens de notulen anders: 'Een vreemdeling heeft eens de op merking gemaakt, dat, als men in Oegstgeest drie of vier bomen bij elkaar zag staan, daar of een be graafplaats of een gesticht was. We hebben dan ook reeds vijf, binnenkort zes, begraafplaatsen en vier gestichten binnen de ge meente'. Volgens de burgervader was dat 'meer dan genoeg'. Van Gerrevink noeyhde vervól gens een aantal andere bestem mingen voor het kasteel, waar over de raadsleden het niet eens konden worden. Oud-Poëlgeest zou gemeentehuis kunnen wor den. want 'de ontwikkeling der gemeente gaat in die richting'; 'Zou men over vier of vijf jaren een gemeentehuis bouwen, dan zal dit bestemd moeten zijn voor een gemeente van 20 a 25.000 in woners'. De burgemeester keek te ver vooruit want in.1990 telt Oegstgeest nog maar 18.000 zie len. Daarna volgden voorstellen uit financieel oogpunt worden be keken', stelde een raadslid vast. 'We moeten onze zelfstandigheid bewaren en behouden en een waardige plaats in de rij der Ne derlandse gemeenten innemen'. Een ander raadslid vroeg zich af of 'een dergelijk bezit een me de-argument kan zijn om de zelf standigheid der gemeente te handhaven. Aankoop van Poel geest door Leiden zou slechts een beperkte uitbreiding van het be zit van Leiden binnen onze ge meente betekenen'. De burge meester liet zich in deze discussie kennen als een warm voorstander van aankoop en gooide zijn volle bestuurlijke gewicht in de strijd: 'Poelgeest is het laatste stukje on gerept bos in de gemeente. Wordt ook dit privaatrechtelijk bezit van Leiden, dan wordt het bedorven of afgesloten. Men lette slechts op de Vogelenbuurt en Endegeest'. Restauratie Het Oegstgeester kasteel OucljPoelgeest. De aankoop leidde vijftig jaar geleden tot de nodige commotie.^ (foto om in het kasteel theeschenkerij, eei lingsruimte of eer vestigen. Villapark Een heikel punt bleek de hoogte van de restauratie- en exploitatie kosten te zijn. De burgemeester wist daarvoor een oplossing te be denken, die een kleine vijftig jaar later actueel werd bij een ander kasteel in dorp: 'Indien noch het Rijk, noch Heemschut willen bij dragen in de kosten, dan kan nog worden overgegaan tot het in ex ploitatie brengen van de grond, bijvoorbeeld door stichting van een villapark'. 'In dat geval staat de rentabiliteit zo vast als een muur', wist de burgemeester. De annexatie van een deel van Oegstgeest door buurgemeente Leiden in 1935, lag vijf jaar later nog vers in het geheugen. Een groot deel van de geheime discus sie werd bepaald door de - al dan niet vermeende - annexatiedrift van de sleutelstad. 'Voor ons moet de aankoop niet uitsluitend Uiteindelijk stemde de raad op 27 maart 1940 in met de aankoop van Oud-Poelgeest. Een besluit over de bestemming zou later worden genomen, maar daar kwam deze raad niet meer aan toe. Twee maanden later werd Nederland door de Duitsers bezet en in de volgende jaren werden achter eenvolgens Duitse, Canadese en Nederlandse soldaten in het kas teel ondergebracht. In 1946 werd in Oud-Poelgeest een vormings- en scholingscentrum gevestigd, dat er nu nog steeds zit. Vorig jaar werd, na jarenlang touwtrekken met een onwillige rijksoverheid, de restauratie afgerond. Daar was men in 1940 niet meer aan toege komen... Nieuw seizoen voor veer Voorschoten VOORSCHOTEN - Het veerpontje over de Vliet brengt vanaf zaterdag I weer mensen van Voorschoten naar recreatiegebied Vlietland. De pro- vincie Zuid-Holland subsidieert een deel van de kosten en stelt het pontje ter beschikking. De gemeen- te zal ongeveer 20.000 gulden van de J kosten dragen. Recreatiecentrum Vlietland bv, de exploitant van de j commerciële voorzieningen op Vlietland, neemt de drie beman ningsleden van de pont in dienst ge- durende het vaarseizoen en zorgt J voor de organisatie. De pont is dit jaar beter aangepast voor rolstoelgebruikers. De richel tussen de wal en het pontje is door middel van een vlonder wegge- j werkt. Minder validen kunnen hier- door makkelijker op de boot stap- pen. De tarieven zijn niet verhoogd. Net als vorig jaar betalen voetgan- i gers 50 cent, fietsers drie kwartjes en surfers met fiets en plank 1,25 gulden. De pont vaart dinsdag tot en met vrijdag van 14.00 tot 19.00 uur en in het weekeinde van 10.00 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 19.00 uur. Op maandag vaart de pont niet. Voor paasmaandag geldt een weekeind- dienst. Schoon puin gebruikt voor aanleg wegen' LEIDERDORP - Gemeen ten die zijn aangesloten bij de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en omgeving (Gevulei) mogen al beperkt puin storten in het Leiderdorpse Doesge- bied. De puinstort is offi cieel nog niet open, maar het afgeven van zogenaamd 'schoon puin' is toegestaan. Dit materiaal kan dienen als bouwstof voor het aanleg gen van aanvoerwegen. De tien bij Tien meter en daarop^ ligt stort wordt naar verwach ting pas in mei operationeel. dorp. "Het is maar een heel klein bergje hoor", zegt milieuambtenaar van de Gevulei. D.L. van Tuinen. 'Het gaat om een oppervlakte De gemeenten Voorschoten, Lei derdorp en Oegstgeest hebben in fe bruari al een aantal malen afval ge bracht naar de puinstort in Leider- anderhalve meter puin. Er nog maar mondjesmaat gebruikt gemaakt van deze mogelijkheid om puin te storten". De Gevulei-gemeenten die willen storten moeten dit melden bij de provincie, op grond van de provin ciale verordening bedrijfsafvalstof- fen. Bedrijven mogen geen puin storten in het Doesgebied. Leiden doet Warmond tegenvoorstel: J.W. Aeijelts-Averink: niet langer raadslid. (archieffoto) WASSENAAR - In de vergade ring van de Wassenaarse ge meenteraad is gisteravond fel geprotesteerd tegen het almaar opschuiven van de plannen voor het stukje Rijksstraatweg tussen Den Deyl en Rozenweg. Volgens inspreker Straus van Swart's autobrandstoffen kun nen de zakenmensen in het ge bied geen kant uit met hun bouwplannen. Zelfs goedgekeurde bouwvergun ningen zouden in een diepe la ver dwijnen. Zo ook de bouwvergun ning voor de sportshop van Swart. "In 1986 werden de plannen door de gemeenteraad goedgekeurd en in 1987 beloofden B en W het bouw- Leiderdorpse (21) gewond bij botsing LEIDERDORP Een 21-jarige fietsster uit Leiderdorp werd giste ren op de kruising Engelendaal- /Buitenhoflaan in haar woonplaats door een auto aangereden. Ze liep daarbij spierkneuzingen op. De fietsster stak de doorgaande Engelendaal over in de richting van de Dennenschans. De 30-jarige au tomobilist uit Rijnsburg kwam van links over de Engelendaal en had haar niet gezien. De Leiderdorpse moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. plan ter inzage te leggen, maar wij hebben - ondanks herhaalde ver zoeken - geen reactie gekregen", al dus Straus. Dat zou extra vervelend zijn om dat de oude sportshop jaren gele den is afgebroken en ondernemer Straus daardoor heel wat inkom sten zou zijn misgelopen. De Was senaarder noemde het onaanvaard baar de plannen nog langer in de kiem te smoren en vroeg de ge meenteraad in te grijpen. B en W zouden onmiddellijk moeten over leggen met de zakenman en de ter mijn van het voorbereidingsbesluit niet mogen verlengen. Dit voorbereidingsbesluit maakt duidelijk dat B en W plannen voor bereiden voor het stukje Wassenaar met regelmatige controles en geeft de gemeente, die her en der Doesgebied. panden heeft aangekocht, de kans milieu ontwikkelingen Voorschotens WD-raadslid trekt zich terug Het gestorte puin bestaat onder meer uit straatklinkers, trottoirban den en resten van een brug. Het ma teriaal kan pa§ worden verwerkt als de puinbreekinstallatie en sorteer- inrichting er zijn. Vergunningen De Gevulei heeft van de gemeente Leiderdorp nog geen vergunningen gekregen voor de bouw van een sor- teerinrichting, een puinbreker, een weegbrug en een weeghokje. Het VOORSCHOTEN - Het Voorscho- kannog wel een tijdje duren voorde tense VVD-raadslid J.W. Aeijelts genoemde zaken aangelegd zijn. Averink (58) trekt zich kort na de ge want tegenstanders van de stort- meenteraadsverkiezingen terug, plaats (zoals Leefbaar Leiderdorp) Hij heeft vanochtend bevestigd dat verzetten zich tegen het verlenen hij wegens familie-omstandigheden van deze bouwvergunningen. zal afzien van een nieuwe benoe- "Als de nood hoog wordt, zullen ming. Het raadslid werd vorige wij gebruik gaan maken van een week herkozen. Hij stond op de der- mobiele puinbreekinstallatie", zegt de plaats van de kandidatenlijst. De van Tuinen. "De behoefte van de ge- WD haalde vijf zetels. Aeijelts Ave meenten om hier te mogen storten rink werd in 1982 raadslid, is groot". Mevrouw S. Holland-Dalmeijer, de nummer zes op de WD-kandi- De gemeente Leiderdorp, de Ge- datenlijst. zal zijn plaats innemen, vulei en milieubureau Tauw Intra Het njeuwe raadslid noemt het Consult zijn inmiddels begonnen jammer' dat ze onder deze omstan- digheden in de raad komt. "Ik had Het projectbureau gehoopt dat we zes zetels zouden de gemeente Leiderdorp halen. niet dat er iemand zou utval- richting te sturen. Zonder enige dis cussie besloot de gemeenteraad dat de termijn van het voorbereidings besluit met een jaar verlengd mag worden, terwijl ook de tweede sug gestie van Straus geen reactie ont lokte. Na afloop van de vergadering nam wethouder Ch.B. Aptroot van ruimtelijke ordening duidelijk af stand van de harde kritiek van de ondernemer. De Wassenaarder zou, tot twee maanden terug, steeds nieuwe plannen hebben ingediend voor de sportshop. De gemeente zou aan niets te verwijten zijn om dat die nog steeds wil praten over 'oude' bouwaanvragen. Onduide lijk bleef wanneer de plannen voor de 'entree van Wassenaar' klaar zul len zijn. bepaalde controleert nu 1 tot 2 keer per week len.. a]dus Holland. De VVD-fractie net zoveel WARMOND In plaats van asielzoekers krijgt de gemeente Warmond mogelijk mensen met een officiële vluchtelingen status. Enkele weken nadat Warmond de gemeente Leiden vroeg om de asielzoekersplaat sen over te nemen, heeft G. Jue van de Leidse sociale dienst een dergelijk tegenvoorstel gedaan. Het afgelopen jaar hebben achter eenvolgens drie gezinnen van asiel zoekers in de gemeente Warmond gewoond. Hun opvang bleef zonder succes en het evaluatierapport van de gemeente maakt dat duidelijk: "De asielzoekers moeten te lang in de opvanggemeente wachten. In Warmond zijn geen faciliteiten als georganiseerd taalonderwijs of so ciaal-cultureel werk, waaraan zij overdag kunnen deelnemen. De asielzoekers raken geïsoleerd, om dat er geen andere lot- en landgeno ten in de gemeente wonen. En de asielzoekers hebben een andere vorm van leven, dan de andere be woners van de flat waarin zij waren gehuisvest". De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Warmond begeleidde de asielzoekers en de vrijwilligers raakten na de drie slechte ervarin gen ontmoedigd, zo meldt het rap port. Toen duidelijk werd dat War mond twee extra asielzoekers moest opnemen, besloten gemeente en vrijwilligers in Warmond te stop pen met de opvang van asielzoe kers. De gemeente vroeg Leiden of die enkele plaatselijke woningzoe kenden wilde onderbrengen in de woning die tot dan toe was gereser veerd voor asielzoekers. Zelfde probleem W.A.B. de Vos, WD-gemeente- raadslid in Warmond, mengde zich al eerder in de discussie over de op vang van asielzoekers. Het nieuwe voorstel heeft hem niet overtuigd: "Alleen de juridische positie van de vluchteling is anders, maar feitelijk blijft het probleem hetzelfde. Net zoals de asielzoekers kunnen de vluchtelingen niet tot een groep toe treden". zal de stortplaats 2 tot 3 maal telt straks twee per week bezoeken als die officieel ajs de huidige, open is. Op verzoek van de gemeente Lei- derdorp zal een dieselpomp uit het ——.T g™eBeenteVeentn^eLJnedts?r Wassenaar koopt iiiilieu-meetwagen pomp kans op bodemverontreim- wassenaar - De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond 50.000 ging opleverde. gulden uitgegeven voor de aanschaf van een milieu-meetwagen. Het be- e, en ^ge^eme^tenXr ^ft een ru'itSe bestelwagen, voorzien van apparatuur voor het doen van het eventueel storten van vervuilde geyplgse^"h™y™J^teel'"|nnB en w is het mogelijk de verkregen informatie grond. De gemeente is hier geen plekke te verwerken en bewerken. Ze verwachten dat de afdeling voorstander van en heeft de Pr° mllieu dewagen bijna continu in gebruik zal hebben, 'temeer nu de contro- vergunmnlvfor heeft.'In het Does- lewerkzaamheden een almaar groter deel van het totale takenpakket gaan gebied mogen volgens de Afvalstof- "™cr de gemeente de wagen met andere gemeenten zou moeten de- fenwetvergunning alleen bouw- en het gevaar bestaan dat de afdeling op cruciale momenten niet over ken de Gevutó ptentsoïnaftai de wagen kan beschikken. De jaarlijkse lasten van de milieu-meetwagen en straatvuil worden gestort. bedragen 10.650 gulden. Bewoners eisen openstellen van Ominedijkseweg tijdens spitsuren DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Bewoners van de Zoeterwoudse wijk Rijndijk-oost hebben gisteren via een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag geprobeerd de afsluiting van de Ommedijk- seweg tijdens de avondspits onge daan te maken. De gemeente wil met een aantal verkeersmaatrege len, waaronder de afsluiting van de Ommedijkseweg. de Oranjelaan en de Platanenlaan, sluipverkeer vanaf het achterliggende industrieterrein naar de Hoge Rijndijk tegengaan. De bewoners zijn ontevreden over dit besluit omdat ze nu via drukke onoverzichtelijke kruisingen aan de Hoge Rijndijk hun wijk moeten bin nenrijden. Sinds de maatregel van kracht werd, plaatst een gemeente-ambte naar iedere dag tijdens de avond- spits een paal in de Ommedijk seweg om auto's de toegang te be letten. De buurtbewoners vinden een verbodsbord, met daaronder de Volgens het raadslid is de ge- vermelding 'met uitzondering van meente afhankelijk van plaatselijke bewoners', voldo'ende om het auto- vrijwilligers als er vluchtelingen ar- verkeer in de wijk te beperken. Vol- riveren: "De vluchtelingen moeten gens gemeentewoordvoerder J. worden opgevangen en het ambte- Kliffen is het echter moeilijk te con- lijk apparaat is daar niet voldoende troleren wat bestemmingsverkeer toe in staat. De gemeente zal eerst ,s en wat njet. met de vrijwilligers moeten praten, bewoners voerden gisteren voordat zij eventueel vluchtelingen aan dat verkeerstellingen die aan de kan huisvesten verkeersmaatregelen ten grondslag Jue van de Leidse sociale dienst üggen, op een niet-representatief wil donderdag over de eventuele tijdstip zijn gehouden. Bovendien ruil overleggen met het Ministerie zou het hoofd bureau weg-en water- van Welzijn, Volksgezondheid en bouw van de gemeente Zoeterwou- Cultuur. Verantwoordelijk wethou- de al in oktober vorig jaar hebben der van welzijn in Warmond, D. geadviseerd de afsluiting op te hef- Duijnhoven, wilde nog geen reactie fen Desondanks besliste de ge geven op het voorstel voordat hij of- meenteraad diezelfde maand an- ficieel is geïnformeerd. ders. Oude vloer door storm en regen aangetast WASSENAAR - De Wassenaarse sporthal krijgt deze zomer voor 202.000 gulden een' kunststofvloer. Een groot deel van de oude houten vloer was door regen aangetast na dat de winterstormen een deel van de dakbedekking hadden wegge blazen. De gebruikers kozen al eer der voor kunststof en gisteren ging de gemeenteraad unaniem ak koord. De oplossing kost 20.000 gulden minder dan de aanleg van een nieu we houten vloer en is 36.000 gulden duurder dan het vervangen van de aangetaste vloerdelen. Voordeel van kunststof is dat het voldoet aan de normen voor universele binnen- sportvloeren, de Nederlandse Sport Federatie er mee instemt en de on- derhoudslasten lager zijn dan die van de bestaande sportvloer. Nadeel is dat het tweemaal zo lang duurt voordat de kunststof vloer ligt. De gemeente houdt er re kening mee dat de operatie tien we ken in beslag zal nemen en wil er op 1 juni mee beginnen. Half augustus kunnen de sporters dan weer te recht in de hal aan de dr. Mansvelt- kade. Als blijkt dat de sporters de hal half mei al willen verlaten, kan de operatie twee weken worden ver vroegd. Kost de vervanging van de vloer 202.000 gulden, herstel van de stormschade aan dak, wanden, kleedkamers en dergelijke komt de gemeente op 126.000 gulden te staan. Van die 126.000 had de ge meenteraad bij een eerdere gele genheid al 70.000 gulden betaald. De rest werd gisteren zonder mok ken bijgepast. Vernielingen in 't Meerpunt in Warmond WARMOND - In het openbare ge bouw 't Meerpunt op de Herenweg in Warmond zijn in het afgelopen weekeinde vernielingen aan het dak, op zolder en op de begane grond aangericht. De beheerder van het pand ontdekte gisteren de be schadigingen. De schade wordt ge schat op zes- tot zevenhonderd gul den. Op zolder heeft de dader de deur post van de toegangsdeur, twee re- gen-afschermingen van pijpen, en de dakbedekking kapot gemaakt. Op de begane grond is een plafond plaat vernield. In 't Meerpunt zijn verschillende verenigingen en de openbare bibliotheek gevestigd. Ie dereen kan het pand betreden, en de politie kan de dader daarom moeilijk achterhalen. 21.00 ui ne EWR, Prins Bernh kinderkledingbeurs centrum Elckerlyc, v; ji. Bach. Mozart aanvang 20.00 ui arugkerk. i vergadering Leidsche Vereeni- ing van Postzegelverzamelaars. anvang 20.00 uur in r Warmond vergadering Contact Commis sie Agrarische aangelegenheden, aanvang 20.00 uur in de Kaagso- WOENSDAG 28 MAART Alphen jeugdinstyuif volleybal in gym- bloemschool, Jongkindt Coninck- straat, van 18.30 tot 19.30 uur. uitvoering van 'Blanco Strafre gister', door Toneelvereniging Kunst na Arbeid, aanvang 19.30 De Wiele- Leiden kindervoorstelling: 'Addio Ad- dio Adieu', door Tonneelgroep Balloen, aanvang 14 30 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap- nen, Gerestraat 20, tel: 121554. lezing over 'Kreta en Malta', door reisleidster Karin Schaedtler, aanvang 20 15 uur in de Kapel- Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp. Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. bingo bij carnavalsvereniging De Rijnschuimers, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Ter Aar lezing over Oost-Europa door J. ter Laak, aanvang 19.15 uur in bibliotheek De Aarlezer. Woubrugge schrijfavond Amnesty I DONDERDAG 29 MAART Leiden lunchconcert Axel Schoenlem Vliriam Jaurena Y Calderon (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van KSO. Oude Vest. voorstelling door Valentin, Veldman S Co met een Komisch Labyrinth, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. derde lezing Tuinen en tuinge- schiedenis: 'China, moeder der tuinen', door dr. Leslie Tjon Sie Fat, aanvang 20.15 uur, Kapel zaak van KSO, Oude Vest. voorstelling: 'Verre Vrienden', van Alan Ayckbourn, door Thea tergroep Imperium, aanvang I Micro-Theater, Leiderdorp klaverjas- en sjoelavond Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen, 20.00 uur in Frerikshof. voorlichtingsavond 'Eet je bord leeg', Stichting Spel- en Opvoed- huis De Kringloop, aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Oegstgeest CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. ledenvergadering Humamtas Bollenstreek met thema: 'Groeps wonen door ouderen' en 'Centraal Wonen', aanvang 20.00 uur in Ge meentecentrum, Lijtweg. VRIJDAG 30 MAART Alphen optreden door Slagwerkgroep Den Haag, thema 'Slagwerk in Kleur', aanvang 20.30 uur in het Parktheater.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16