bij vuilstort Alphen Onderzoek kanker Oud papier geen cent waard Kwekers in de rij om bollen te leveren aan Keukenhof De Regt Cable mogelijke kandidaat overname NKF DINSDAG 27 MAART 1990 WADDINXVEEN - Het Capelse kabelbedrijf De Regt Special Cable lijkt te zijn geïnteresseerd in de pro- duktieafdeling van de Nederlandse Kabelfabriek in Waddinxveen. Een woordvoerder van de NKF ontkent noch bevestigt dat hiervan sprake zou zijn. De Regt geeft schoorvoe tend toe dat er onlangs informele contacten zijn geweest, maar meer ook niet. Vöor de Capelse kabelpro ducent heeft een eventuele overna me van de NKF-tak geen prioriteit. Volgens De Regt is er geen sprake van onderhandelingen. De NKF zegt dat er wel wordt ge sproken met enkele bedrijven die mogelijk een deel van de Waddinx- veense kabelfabriek willen overne men. Woordvoerder Rubay Bou- man wil echter geen namen noe men. Wel benadrukt hij dat er niet kan worden gesproken over samen werking. "We onderzoeken of er ie mand te vinden is die van onze faci liteiten in Waddinxveen gebruik wil maken". De Regt Cable produceert kabels die worden gebruikt voor de be drijfsvoering op booreilanden. De Nederlandse Kabelfabriek beweegt zich op het terrein van de telecom municatie. De Regts woordvoerder merkt dan ook op dat de NKF niet zo maar in zijn bedrijf is in te pas- Vorige week liet de NKF-directie weten dat de kabelproduktie in de vestiging in Delfzijl wordt voortge zet. Onderzoek toonde aan dat er in Europa geen plaats is voor twee ka- belfabrieken. De directie koos daar om voor concentratie in Delfzijl. Het produktiepersoneel werd de ge legenheid geboden mee te verhui zen naar Groningen of te werk te worden gesteld bij het moederbe drijf in Delft. Een deel van hen kan gebruik maken een sociaal plan dat Sneldienst Keukenhof LISSE De NZH gaat vanaf 29 maart, de dag waarop de Keuken hof in Lisse opent, een sneldienst (lijn 54) onderhouden tussen Lei den en Lisse. Elk half uur vertrek ken er bussen van en naar de bloe mentuin. De reistijd is bedraagt 25 De bus is alleen bestemd voor be zoekers van de Keukenhof. Meerij den kan alleen op vertoon van een NS-trein plus toegangsbewijs dan- wel een speciale NZH-combikaart. Deze kaarten zijn te koop bij de NZH-loketten de chauffeur op de sneldienst en bij de VW's in bad plaatsen. wordt opgesteld. Het onderzoek lekte vroegtijdig uit en leidde tot een bezetting en blokkade van de Waddinxveense fabriek. De NKF blijft tot half 1992 open. Tot die tijd worden geen mensen ontslagen zo is met de onderne mingsraad en de vakbonden over eengekomen. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Op eene bijeenkomst der afdee- ling Haarlem van de Vereeni- ging ter bevordering van Zon dagsrust is in overleg met eenige aanwezige sigarenhandelaars besloten, bij alle vakgenooten van dezen rond te gaan om te verkrijgen dat men gezamenlijk er toe komt des Zondags de win kel te sluiten. Men beriep zich op de verklaring van twee groot handelaars in sigaren in Den Haag, dat zij bij de sluiting op Zondag geene schade hadden ondervonden. - Alle uit Spanje komende brie ven zijn doorboord: het spoor van den spijker waarmede zij in de ontsmettingskamer worden opgehangen. Vijftig jaar geleden: - Voor den Haagschen politie rechter verscheen gisteren een arbeider uit Leiden. De man had een erfenisje gekregen van 550 gulden, maar dit niet opgegeven bij den dienst van steunverleen- ing, waar hij steun ontving. Nu stond hij terecht wegens val- schheid in geschrifte. De officier vond dit een erg geval, want als men zooveel geld tegelijk krijgt, is er zeker geen gebrek meer. Daarom vorderde de officier een maand gevangenisstraf. De po litierechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. - Een merkwaardig en luguber voorval deed zich onlang voor te Bodenburg (Duitschland). Een kapper aldaar kreeg een klant die veel haast had omdat hij de trein moest halen. De kapper zet te zich snel aan den arbeid. Plot seling werd de kapper door een hartverlamming getroffen. Hij viel en in zijn val sneed, hij met het mes den klant de halsslag ader door. Even later waren zoowel klant als kapper overle den. ALPHEN AAN DE RIJN De GGD Rijnstreek gaat onderzoeken of er in de buurt van de vuilstort in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn een verhoogd aantal kankergevallen onder bewoners voorkomt. Het gemeentebestuur van Alphen heeft daar gisteren opdracht toe gegeven. Volgens een buurtbewoner zouden giftige dampen die vrijkwamen bij het verbranden van afval op de vuilstort de oorzaak zijn van de kanker. Het onderzoek richt zich in de eer ste plaats op de bewoners van het buurtschap langs de Machineweg dat onder de rook van de vuilstort ligt. Volgens voormalig buurtbewo ner A. van Leeuwen zouden er van de dertig bewoners zeven mensen zijn overleden aan kanker terwijl nog eens zes personen de ziekte on der de leden hebben. Van Leeuwen - hij woonde zelf meer dan dertig jaar in het buurtschap - is één van de slachtoffers van deze ziekte. Burgemeester Paats van Alphen besloot tot het onderzoek nadat hij via een regionale krant de beschik king kreeg over de gegevens van Van Leeuwen. Al in '88 onderzocht de GGD of er een verband was tus sen kanker en de eventuele aanwe zigheid van asbest in de vuilstort. Dat onderzoek waarbij alleen de huisartsen van de bewoners betrok ken waren, bracht geen verband aan het licht. Milieubeleid De GGD is vandaag begonnen met het onderzoek. Hoeveel mensen er bij betrokken worden, weet GGD- directeur mevrouw Tichler-Moer- man nog niet. "We beginnen met de mededeling van de heer Van Leeu wen na te trekken en zullen zoveel mogelijk gegevens over de door hem genoemde mensen verzame len", aldus Tichler-Moerman. "Wanneer het er op lijkt dat kanker onder de bewoners vaker dan ge middeld voorkomt, moeten we be sluiten wat verder te doen. We kun nen dan kijken naar welke stoffen er precies bij het verbranden zijn vrijgekomen en hoe lang mensen daaraan hebben blootgestaan". De directeur verwacht dat het 'heel moeilijk' zal zijn een verband aan te tonen. "Er zijn een heleboel soorten kanker en een oorzakelijk verband is eigenlijk alleen bij as best duidelijk omdat van deze stof vezels in het lichaam achterblij ven". Voor de bewoners kan het on derzoek weinig betekenen 'want de situatie kan niet meer worden te ruggedraaid'. "Van belang kan zijn dat wat zich op de vuilstort heeft afgespeeld, schadelijk voor de volksgezondheid is. Dat betekent voor de toekomst dat daar bij het milieubeleid reke ning mee wordt gehouden", aldus de GGD-directeur. Voor het beheer van de vuilstort noemt zij het onder zoek van 'nauwelijks enige beteke nis'. "Als je maar zorgt dat die goed dicht zit, kunnen mensen ook niet aan gevaarlijke stoffen worden blootgesteld", aldus Tichler-Moer- Volgens een woordvoerder van burgemeester Paats is tot het onder zoek besloten "omdat je dit soort mededelingen van bewoners seri eus moet onderzoeken, zeker als het om de gezondheid van mensen gaat". Van Leeuwen was overigens de enige bewoner die met deze klachten naar buiten kwam. Vuurtje Onder bewoners rond de vuilstort wordt verschillend gedacht over het onderzoek van de GGD. "Aan de ene kant is het natuurlijk wel goed dat zo'n onderzoek wordt ge houden". zegt buurtbewoner P. van Vliet;-"Maar het kan ook weer een hoop onrust veroorzaken. Het vuur tje wordt weer behoorlijk aange wakkerd. Nee, persoonlijk zou ik niet op zo'n onderzoek hebben aan gedrongen". Van Vliet heeft bovendien zo zijn twijfels over de cijfers die zijn voor malige buurtgenoot Van Leeuwen heeft aangedragen. "Als je het ge bied maar groot genoeg neemt, kom je wel aan zeven sterfgevallen. Dan nog, een verband met de vuilstort is moeilijk aantoonbaar. Ik vraag me af of de mensen hier op zitten te wachten". Van Vliet zegt zondermeer de overtuiging te hebben dat er op de Alphense vuilstort het nodige is fout gegaan. "Maar die stort is er nu eenmaal en gaat echt niet weg. Waar zouden ze met het vuil naar toe moeten. Ik vind de rol van de ge meente ook wel wat dubieus. In het verleden werden alle klachten van de bewoners onder tafel geveegd, nu kiezen ze opeens onze kant. Het is natuurlijk mooi dat de gemeente tot inkeer is gekomen, maar toch". Buurtbewoonster Gerritsma is wél gelukkig met het onderzoek ook al omdat zij nog steeds klachten heeft over de vuilstort. "Er zijn pe rioden dat er een vreselijke stank uitkomt. Dan is het onmogelijk om langer dan een paar uur in de tuin te zitten. Zolang je het niet zeker weet, blijf je toch zitten met de vraag wat het gevolg voor je gezondheid is". Veel vertrouwen dat het onderzoek daadwerkelijk leidt tot verbetering van de situatie heeft mevrouw Ger ritsma niet. "We zijn in het verleden aan alle kanten beduveld. Destijds had de gemeente in moeten grijpen. Nu vertrouw ik niets meer totdat er concrete maatregelen zijn geno- Instellingen gaan door met ophalen in afwachting betere tijden ENSCHEDEAVOUBRUGGE/RE- GIO De handel in oud papier is volledig ingestort. Was de prijs in de afgelopen maanden al gedaald tot twee cent per kilo, vanaf vandaag berekenen de meeste handelaren niet meer dan één cent. "En dat is ei genlijk nog teveel", aldus een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Groothandelaren in Papierafvallen (NVGP). Volgens de NVGP staat de prijs onder druk door import van oud pa pier uit West-Duitsland en export vanuit Amerika naar Zuid-Europa. De handelaren blijven daardoor met te grote voorraden zitten. Dat de handel ondanks de problemen toch oud papier blijft accepteren heeft te maken met de continuïteit. "We hebben er geen belang bij de banden met scholen, verenigingen en andere inzamelaars nu plotseling te verbreken" aldus de NVGP- woordvoerder. Ook de instellingen zélf blijven doorgaan met inzamelen uit angst dat een concurrent de handel over neemt wanneer de prijzen in de toe komst mogelijk weer gaan stijgen. Bovendien garanderen de meeste gemeenten een bodemprijs. Vaak wordt de verkregen opbrengst door gemeenten aangevuld tot mini mumbedragen van bij voorbeeld 5 cent per kilo. Ook de Voetbalvereniging Wou- brugge, die elke eerste zaterdag van de maand met vier containers oud papier inzamelt, krijgt een aanvul lende subsidie. Hoeveel wil H.Haak van de jeugdcommissie niet zeggen. "We doen het al twintig jaar en we hebben wel meer periodes meege maakt dat het niets waard was. Maar er zijn ook tijden geweest dat er 15 cent voor de kilo werd be taald". Stoppen met de inzameling is er bij de voetbalbvereniging niet bij. "Als je eenmaal stopt krijg je zo iets nooit meer van de grond". De vereniging beschouwt de inkom sten, de laatste tijd overigens niet meer dan 500 gulden per jaar, als een extraatje waarvan activiteiten voor de jeugd kunnen worden geor ganiseerd. Dominee J. ter Bals van de her vormde Oudshoornsekerk in Al phen denkt ook niet aan steppen: "We krijgen inderdaad nog maar heel weinig voor dat oud papier. De laatste maand was de opbrengst nog maar 127 gulden voor 6,5 ton. De gemeente legt er niets bij. Maar wij willen proberen onze klantjes vast te houden. Die import houdt heus wel eens op. En dan gaat de prijs weer omhoog. We beschouwen het als een extraatje, we zijn er niet financieel van afhankelijk. En bo vendien werken we zo mee aan een goede zaak: hergebruik van pa pier". Directeur Snoek van de Prinses Beatrixschool in Katwijk blijft er ook mee doorgaan: 6,5 ton per jaar wordt er opgehaald en de gemeente vult de bodemprijs aan tot zes cent. Met de opbrengst, 120 gulden per jaar, kan de school bepaald geen deur intrappen, maar "het is voor onszelf ook makkelijk om die oude kranten op een goede manier kwijt te raken" Buurtbewoner signaleert hoog aantal sterfgevallen Leiden doet onderzoek naar interna tionale prestaties van WIO dreigt met demonstratie en zondagsdienst UTRECHT (ANP) De vereniging WIO (Verpleegkundigen en Ver zorgenden In Opstand) wil op don derdag 26 april een landelijke de monstratie en zondagsdiensten in alle instellingen houden om de looneis van 8 procent voor de ge zondheidszorg kracht bij te zetten. Of de WIO al eerder tot acties in de instellingen oproept, zal afhangen van de vraag of het kabinet meer ruimte wil bieden dan de huidige 2.3 procent. Dat heeft VVIO-woord- voerster A. Slappendel vandaag meegedeeld. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR), de werkgeversorganisatie in het ziekenhuiswezen (200.000 werk nemers), zal de verantwoordelijke bewindslieden om een ruimte van 4 procent vragen. De vakbonden krij gen op 11 april te horen of de missie van de NZR succes heeft gehad. De WIO roept de werknemers in het ziekenhuiswezen op om de volgen de dag tussen elf en twaalf uur het werk te onderbreken voor beraad over eventuele acties. Belastingen In de ingezonden brief over het on derwerp 'belastingen' die op 17 maart werd gepubliceerd, is een fout geslopen. Briefschrijver be toogt de extra kosten als gevolg van de sluiting van de vuilverbranding 'evenredig over alle huishoudens' te verdelen en niet 'over alle huiseige naren' zoals werd afgedrukt. De GGD gaat onderzoek doen naar de gezondheid van de bewoners in de buurt van de vuilstort, bij voorbeeld vliet buurtje aan de Machineweg. (foto BBen de uruyn) Lissese bloementuin vanaf donderdag open LISSE De belangstelling van bollentelers om hun plantmate- riaal op de Keukenhof in Lisse tentoon te stellen, neemt nog steeds toe. Hoewel de telers voor de bollen geen vergoeding krijgen, is er een wachtlijst van 'bollenboeren' die maar al te graag aan de Lissese bloe mentuin leveren. "Het is voor de telers dé gelegenheid om vak genoten en exporteurs te laten zien wat ze in huis hebben", al dus directeur H.N.T. Koster. De bijna zes miljoen bloem bollen die jaarlijks de Keuken hof opfleuren, worden gratis door de kwekers geleverd. Vijf tien jaar geleden leken de telers het nut van de bloementuin niet meer zo in te zien en was het voor de Keukenhof moeilijk aan de noodzakelijke bollen te ko men. Door het organiseren van speciale keuringen van gewas- groepen, tentoongesteld in de paviljoens, steeg de interesse en de omvang van de inzendingen De negatieve berichtgeving over het gebruik van bijzonder milieu-onvriendelijke midde len in de bollenteelt heeft vol gens Koster geen enkele in vloed op de animo van de telers en de bezoekers. In de Lissese tuin wordt overigens zeer be perkt met chemische middelen omgegaan. Door vruchtwissc- ling wordt uitbraak van ziekten voorkomen. Niet alleen de oude beuken en eiken eisen een voor zichtig gebruik van chemische middelen, de 33 vogelsoorten die in het park broeden geven hiertoe ook voldoende reden. Architectuur Omdat het assortiment aan bloemen jaar op jaar hetzelfde is. probeert Koster, zelf van ori gine tuinarchitect, de Keuken hof aantrekkelijk te houden door elk jaar een nieuwe inde ling te maken. Zo ligt er dit jaar voor het eerst een vierhonderd meter lang lint van blauwe druifjes in de lindenlaan. De waterlopen zijn gewijzigd en ook de combinatie van kleur vlakken verschilt volgens de di recteur wezenlijk van die van vorig jaar. Bovendien zijn dit jaar voor het eerst acht beeldend kunstc- Directeur Koster: "Het is voor de telers de gelegenheid om vakgenoten en exporteurs te la ten zien wat ze in huis hebben (foto WIm Dijkman) naars uitgenodigd hun werk in de tuin te exposeren. Koster: "Voorheen nodigden we elk jaar één kunstenaar uit. We wilden nu wat meer werken en boven dien meer verscheidendheid. In een romantisch prieeltje kan je nu eenmaal niet een erg strak en abstract kunstwerk plaatsen". Jaarlijks trekt de Lissese at tractie ongeveer 800.000 bezoe kers. Hoewel hij geen harde uit spraken doet, zegt Koster be nieuwd te zijn naar de resulta ten van dit jaar. De winter is erg zacht geweest waardoor men sen minder behoefte hebben aan 'nu eindelijk naar buiten en een frisse neus'. Door de zachte winter ligt de natuur twee we ken 'voor op het schema'. De tuin is de komende weken z'n mooist. Koster raadt bezoe kers dan ook aan niet te lang te wachten met het bezoek aan de bloementuin. De Keukenhof is van donderdag 29 maart tot en met Hemelvaartsdag 24 mei el ke dag van acht tot acht ge opend. wetenschappers LEIDEN - Het Centrum voor We- tenschaps- en Technologiestudies van de Leidse universiteit begint aan een uniek onderzoek, dat tot doel heeft de internationale rol en positie van de Nederlandse weten schappers te belichten. Het cen trum heeft voor dit onderzoek, dat minstens vier jaar gaat duren, 320.000 gulden gekregen van de Ne derlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO). Hoe bedrijft Nederland weten schap, dat is het hoofddoel van het onderzoek. "Onderzoek over onder zoek dus", aldus dr. A.F.J. van Raan, directeur van het Leids Cen trum voor Wetenschaps- en Tech nologiestudies (CWTS). Er wordt vaak gekeken naar lan den als de Verenigde Staten, Frank rijk en West-Duitsland maar ook Nederland presteert het nodige, vooral in de breedte, vindt Van Raan. "Er zijn weinig gebieden waarnaar in ons land geen onder zoek wordt verricht". Het CWTS zal onder andere een inventarisatie maken van alle we tenschappelijke publikaties, die in de afgelopen tien jaar van de hand van Nederlanders zijn verschenen. In tienduizenden publikaties over de hele wereld wordt Nederlands werk geciteerd. Ook dat wil het CWTS in beeld brengen. Ook zal duidelijk worden ge maakt hoe de geldstromen naar het wetenschappelijk onderwijs lopen. Van Raan: "De zogeheten eerste geldstroom, geld dat direct van het ministerie komt. is bij ons vele ma len groter dat in omringende lan den. Daar moet men meer knokken om geld voor wetenschapsdoelein den binnen te halen. Dat competi tie-element heeft natuurlijk ook z'n aantrekkelijke kanten. Men moet er meer voor doen. Ik mag wel zeggen dat de universiteiten met bijzonde re belangstelling naar de resultaten van ons onderzoek zullen uitkij ken". Interim-manager renbaan Duindigt WASSENAAR - De Wassenaarse renbaan Duindigt zal tot 1 novem ber worden beheerd door het hip pisch adviesbureau Cavalcade uit Den Haag. Het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Harddra verij- en Renvereeniging, dat de renbaan exploiteert, heeft tot deze maatregel besloten nadat de samen werking met de vorige directeur. C. de Rooij, voortijdig was beëindigd. Zilveren Kruis en ziekenfonds PWR bundelen krachten NOORDWIJK - De particuliere ziektekostenverzekeraar Het Zilve ren Kruis in Noordwijk en het zie kenfonds PWZ (Purmerend, Wor- mer en Zaanland) hebben overeen stemming bereikt over een verdere uitbreiding van de bestaande sa menwerking. Zilveren Kruis en PWZ zeggen met deze samenwerking een voor schot te nemen op het mogelijk ver dwijnen van het onderscheid tus sen particuliere verzekering en zie kenfondsverzekering. Kabinets plannen wijzen in die richting. De beide organisaties gaan in de regio als één ziektekostenverzekeraar op treden, zo hebben zij meegedeeld. In de nieuwe samenwerking komt er een nieuwe PWZ-ziekte- kostenverzekering waarvoor Zilve ren Kruis als verzekeraar optreedt. PWZ heeft nu 175.000 ziekenfonds verzekerden en al 15.000 Zilveren Kruis-verzekerden. Verdere hoofd lijnen worden de komende maan den uitgewerkt. Zilveren Kruis voert ook met andere ziekenfond sen overleg over verdere samenwer king.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15