We hebben de strijd gewonnen Womngbouwvereniging Leiden: de cijfers spreken voor zich Architect Verheijen: ik ben er apetrots op Goede bedoelingen, onhandige presentatie 'Geen direct gevaar voor omgeving terrein Sigma' 1^ - MEIDEN/REGIO LEIDEN - Dc Agaatlaan is ecn juweel van een flat geworden. Dat menen de bewoners die vele ontberingen van de ingrijpende renovatie te boven zijn gekomen. Volgens hen is het niet langer een schande om er te wonen, zijn ze zelfs trots op hun flat. Anderhalf jaar na de grondige renovatie zijn er overal juichende verhalen te horen. Dat is wel eens anders geweest. Door vergaande en zichtbare verpaupering bouwde dc Agaatlaan ecn bedenkelijke reputatie op. Leegkomende flats waren bijna niet meer te verhuren, omdat niemand er in wilde wonen. Vandalisme en criminaliteit vierden hoogtij, alles was ondergekladdcrd met graffiti, vuilniszakken werden over de reling naar beneden gegooid en niemand kende elkaar. Dat alles blijkt nu verleden tijd te zijn. Bij de opknapbeurt betrokken partijen (bewoners, Woningbouwvereni ging Leiden en de architect) blikken in bijgaande verhalen terug op de oude en vooral op de nieuwe situatie. Het ziet er naar uit dat de wijze waarop de problemen van de Agaatflat zijn verholpen straks model staat voor de aanpak van flats in de Slaaghwijk. Verpauperde flat aan Agaatlaan is uit zijn as herrezen LEIDEN - "Hoe het nu is? Uit de kunst. Kan niet anders zeg gen". Voorzitter Cor van Eg- mond van de bewonerscom missie Agaatlaan is juichend over de renovatie die de flat van april tot september 1988 in een complete bouwput om toverde. Hij behoorde samen met Maja Brunt tot de strij ders voor verbetering van het eerste uur. Ze zaten vanaf het begin in 1982 in de bewoners commissie en stapten in 1987 naar de eigenaresse Woning bouwvereniging Leiden met de eis van een opknapbeurt. door Meindert van der Kaaij Voor de renovatie liepen beiden nog met verhuisplannen rond. Nu zegt Van Egmond: "Ze zouden me moeten wegdragen, want ik heb het nu vreselijk naar m'n Maja Brunt valt hem onmiddel lijk in de rede. "Kijk dan eens hier om je heen", zegt ze op haar hefti ge manier. "Dan zi'é je het toch. Die hal beneden is zo schoon dat ik nu weer visite durf te ontvan gen zonder me kapot te schamen. Je vindt er zelfs geen papiertje meer. We hebben gewoon gewon nen!" klinkt het triomfantelijk. Bij de vraag wat er vroeger dan aan mankeerde, kijken ze elkaar somber aan. "Moeten v naar boven halen?" Dan komt er een rits van nare herinneringen. Bij voorbeeld over het portaal dat zo smerig was, dat de leuningen niet om aan te pakken waren. Overal lagen papier en kranten. "Bewoners scheurden in de hal hun post open, de inhoud namen ze mee naar boven en de envelop flikkerden ze op de grond. Kon ze gewoon niks schelen", zegt Van Egmond. Herrezen Bij de garages beneden was het elk weekeinde raak. Mensen sleu telden daar de hele dag en spoten er zelfs hun auto's. Altijd ellende met het vuilafvoer. De te smalle stortkokers verstopten om de haverklap. Sommige bewo ners vonden de afstand naar de stortkoker te lang en gooiden hun vuilniszak maar over de reling, zo de plantsoenendienst handen vol werk bezorgend. Baldadige jeugd gooide sigaretten en andere bran dende voorwerpen in de koker waardoor de vuilcontainer gere geld in de fik stond. "Dan kwam midden in de nacht de brandweer maar weer", zegt Van Egmond hoofd schuddend. Ruiten werden regelmatig in gegooid. In de liften was geen on beschreven plekje, alles was on- dergekalkt met obscene taal. Het verwijderen van de graffiti was onbegonnen werk, want het kwam elke keer terug. "Soms ging ik wel eens op zondagmor gen naar beneden om een beetje op te ruimen, zo schaamde ik me voor mijn visite. Het was natuur lijk onbegonnen werk", zegt Brunt. Voor haar was het definitieve bewijs dat de Agaatflat uit zijn as is herrezen de prettige viering van oud op nieuw een paar maanden geleden, vroeger altijd een van de ergste periodes van het jaar. "Ik ben gaan kijken en vond niet één papiertje in de hal. Al het vuur werk was buiten afgestoken. Ge weldig toch?" Knokken De overwinning is de bewoners echter niet zonder meer in de schoot geworpen. "We hebben er voor moeten knokken", verzekert Van Egmond. "We werden voor gesteld aan Auke Mulder die net directeur was geworden bij de WBL. We vertelden van onze pro blemen en tot onze verbazing hadden we de volgende dag een afspraak met hem om eens uitge breid te praten. Wij wilden een opknapbeurt, een verfje hier en een tegeltje daar, maar hij had veel grootsere plannen. Toen is het balletje gaan rollen". Achteraf zijn er toch ook zeker minpunten in het geheel te noe men. Zo viel de overlast die de re novatie met zich meebracht be hoorlijk tegen. "Het was eigenljk een grote bouwput. Het leek of ze overal tegelijk bezig waren", zegt Brunt. Dan bemoeit ook de vrouw van Van Egmond die tot dan heeft zitten luisteren, zich met het gesprek. "Soms was het gedreun zo erg dat ik het binnen niet meer uithield. Ben ik in het bushokje verderop gaan zitten om even bij te komen". Voor alle bewoners is nu het leed geleden. Door de afsluiting van de gallerijen heeft iedereen weer deurmatten voor de deur en hangen klompen met grond bui ten aan de muur. "Van de zomer zijn de gallerijen een bloemen zee". glundert Brunt. "Geen fiet sen meer te zien. De tuinen bene den zijn zo schattig geworden. De gemeente heeft voor de kinderen verschillende speeltjes ge plaatst". "Weet je", zegt Van Egmond, "laatst was hier mijn verzeke ringsagent. Die kerel heeft hier toch zo'n 60 klanten. Hij vertelde dat over 1989 geen enkele schade claim was ingediend. Het jaar daarvoor betaalde de verzekering nog voor 50.000 gulden uit aan schade door inbraak en vernie ling". LEIDEN - Directeur Auke Mul der van de WBL laat de cijfers voor zich spreken. Het percenta ge bewoners dat in 1989 is ver huisd, ligt onder de 10 procent. Bij de flats in de Merenwijk ligt dat percentage dicht bij de 20. Door de invoering van stadsver warming zijn de bewoners van de Agaatlaan bijna 25 gulden per maand minder aan verwarmings- kosten gaan betalen. De kosten om de omgeving van de flat netjes te houden zijn tot een minimum gedaald. Geen gebroken ruiten, geen graffiti. "Voor ons was de Agaatlaan een testcase. We dachten dat het de totale investering van 12 mil joen waard zou zijn, maar we wis ten het niet zeker. Aan de andere kant hadden we ook geen keus. Er moest iets aan de verpaupe ring gedaan worden want zo ging het niet langer", zegt Mulder op opvallend koele toon. De WBL heeft ook nog zo'n 900 flatwonin gen in de Merenwijk die om de zelfde aanpak vragen. "Nu deze proef gelukt is, weten we zeker dat we het zó en niet anders in de Slaaghwijk willen gaan doen". Volgens Mulder en uitvoerder Van Woudenberg ligt het succes in de integrale aanpak van de pro blemen. "Als één onderdeel was weg gevallen, had het heel anders gelopen". Mulder had voordat hij in Leiden directeur werd al in Amsterdam gezien dat in verpau perde buurten een rigoureuze en fundamentele aanpak het beste werkt. Het opknappen alleen werd als onvoldoende gezien. De indeling van de bijna 300 meter lange flat, daarmee de langste van Leiden, moest totaal veranderen. Dus kwamen op de galerijen schotten en ontstonden er gangen met 4 tot 6 woningen. De deuren naar de gangen werden afgesloten. De brievenbussen gingen weer naar boven. "Iedereen heeft nu een deel buitenshuis dat hij weer tot eigen terrein kan rekenen. De we reld houdt niet meer bij de voor deur op. Er is hierdoor weer soci ale controle", zegt Van Wouden berg. Een andere ingrijpende veran dering was het verleggen van de ingangen van de flat naar de an dere kant en het verleggen van de weg. Op de begane grond werden LEIDEN - Zeer zelfvoldaan trekt architect Fons Verheijen aan een dikke sigaar. "Apetrots ben ik er wel op", zegt hij over de Agaat laan. "Heb je die Van Egmond al gesproken over die verzekerings agent. Dat is toch magnifiek. Daar word ik helemaal warm van". Het was destijds Verheijens eerste renovatieproject. Mulder had hem aangetrokken, omdat hij tevreden was over de woningen die Verheijen voor de Lange- gracht had gemaakt. Nu houdt de mede-directeur van architecten bureau Verheijen, Heuer, De Haan zich bezig met de plannen voor de flatwoningen in de Me renwijk en heeft hij dergelijke projecten in Zwolle, Delft en Den Haag. De filosofie van Verheijen is dat als iets mooi is,'mensen daar zui nig op zijn. "Vandaar dat ik be paalde dingen bewust heel kwets baar -heb gemaakt". Verheijen maakte vervolgens vier nieuwe entrees met een pui die helemaal van glas werd gemaakt. Daarvan is tot nu toe nog geen ruit kapot gegaan. Met name 's avonds wan neer de kokers verlicht zijn, is dat een opvallend mooi gezicht. Door kenners wordt dit terecht vaak 'boegbeelden van de vernieu wing' genoemd. Verheijen wilde zich hiermee* afzetten tegen de gebruikelijke gang van zaken. "Wanneer des tijds een ruit kapot was, werd de ze vernieuwd. De volgende keer dat het kapot ging, werd het of dichtgetimmerd of kwam er ge wapend glas in. Ja, dan krijg je een atmosfeer die niet te pruimen is. Dan zou zelfs ik zin krijgen te gaan rammen". Het vandalisme- bestendig maken van de omge ving werkt dus juist averechts. Uit zijn studententijd weet hij hoe het verpauperingsproces in elkaar zit. "Ik woonde in een stu dentenhuis dat keurig werd opge schilderd. De plee was mooi en we hielden het regelmatig schoon. Dat ging een paar weken goed. Een van ons plakte op een gegeven moment een sticker op de deur en een paar weken later zat de hele wc onder. Het duurde maar een korte tijd dat we hem ook niet meer schoon maakten". Verheijen begreep ook dat de flat veel te massaal was en dat het in deeltjes gehakt moest worden. Daarnaast moest de entree helder en mooi worden, zodat het prettig was om daar te vertoeven. "Het is helemaal betegeld en geschilderd in leuke kleuren. Het is kortom een chique entree. Mensen zijn er trots op en dus willen ze er wat voor doen om het zo te houden". De architect geeft echter grif toe dat alleen het mooi maken van een gebouw beslist niet vol doende is. "Daar hoort ook zeker een huismeester bij die zorgt voor controle en op tijd zorgt voor on derhoud. Ook moet het afgelopen zijn met het grote verloop. Door een andere woningtoewijzing moeten daar mensen komen die honkvast zijn. Als dat allemaal niet gebeurt, gaat het gegaran deerd weer naar de bliksem". de garages weggehaald. In de plaats daarvan kwamen wonin gen met aan de achterkant tuinen. Daar waar eerst een troosteloze groenstrook was die als vuilnis hoop diende, zijn nu de goed ver lichte ingangen van de flats met parkeerplaatsen. Aan de andere kant kwamen witte bergingen. Op een nabij ge legen braakliggend terrein wer den patiobungalows gebouwd. "De totale aanzicht van de Agaat laan vormt nu een eenheid en dat is een duidelijke verbetering", meent Mulder. Een prestatie die volgens hem op conto van archi tect Verheijen komt. De huismeester die beneden zijn ruimte heeft is in de ogen van Mulder absoluut een onmisbaar element in het geheel. "Hij wijst iedereen op hun plichten en houdt alles op orde. Hij vormt de schakel tussen bewoners en WBL. Ook uit de verhalen van de bewoners maken we op dat die man niet meer is weg te denken". Uitgerekend ten aanzien van de huismeesters bestaat bij bewo ners in de Slaaghwijk, het volgen de ingrijpende project, veel weer stand. "Dat is heel jammer en on begrijpelijk", meent Mulder. "Dat geldt ook voor de weerstand tegen de komst van de stadsver warming. De Agaatlaan bewijst dat dit stukken goedkoper is dan de gasgestookte ketels". De huur verhoging, inclusief de kosten van de huismeester, van 33 gul den wordt bijna teniet gedaan door de verlaagde stookkosten. Mulder geeft toe dat behalve juichende verhalen ook wel valse tonen zijn te horen. Zo heeft de WBL de klus beslist onderschat. De renovatie bracht veel meer on gemakken voor de bewoners met zich mee dan verwacht. Bewo ners zaten bij voorbeeld midden in de winter zonder verwarming. "We hebben daar veel van ge leerd. De bewoners hebben heel wat moeten doorstaan. Dat is het nadeel van een proefproject te zijn. Het voordeel is echter dat zij als eersten er nu goed bij zitten". (naschrift redactie: dit inter view is gemaakt voordat de heer Mulder zijn vertrek als directeur van de WBL bekend maakte.) Opstappen Mulder nieuw probleem WBL LEIDEN - De Woningbouwvere niging Leiden (WBL) zit in de hoek waar de klappen vallen. De laatste tijd lijkt bijna elk voorstel de weerstand van huurders op te roepen. De meest in het oog springende conflictpunten be treffen de huismeesters en stads verwarming in zowel de Slaagh wijk als de Juwelenbuurt. door Roy Klopper Het onverwachte opstappen van directeur A. Mulder komt daar nog eens bij. Zijn vertrek is te betreuren, omdat hij zijn func tie uitoefende in alle openheid en met oog voor het bewonersbe lang. Zijn opstappen houdt ver band met de problemen van de af gelopen maanden, liet bestuurs voorzitter R. van den Helm we ten. Deze uitspraak is overigens van directiezijde enigszins genu anceerd. Er zijn ook wat menings verschillen over de taakverdeling tussen directie en bestuur. Het opstappen van Mulder be tekent geenszins dat alleen hij verantwoordelijk is voor de pro blemen waarmee de WBL mo menteel kampt. Het beleid wordt gedragen door zowel de directie als het bestuur. De goede bedoe lingen van dat beleid staan niet ter discussie. De voorstellen zijn louter gericht op verbetering van de woonsituatie van huurders. De huismeesterskwestie is daarvan een goed voorbeeld. Wo ningbouwvereniging en huurders zijn tevreden over het functione ren van de huismeesters, maar zit ten in de maag met de financie ring. Bewoners, die toch al zeer hoge woonlasten hebben, weige ren 20 gulden per maand extra te betalen. De WBL is aanvankelijk te gemakkelijk voorbijgegaan aan dit argument. Een haastig ge houden enquête onder bewoners, gevolgd door een uitgebreid ge goochel met percentages van voor- en tegenstanders, gaven de indruk dat de huismeesters bij de huurders door de strot werden ge duwd. Deze fouten zijn bij monde van bestuursvoorzitter Van den Helm ruiterlijk toegegeven. Dit ken merkt de houding van de woning bouwvereniging. De bedoelingen zijn goed, maar het wordt wat on handig gebracht. Van den Helm wijt dit aan een gebrek aan erva ring bij de WBL. In een jonge ver eniging zijn altijd strubbelingen, zo meent hij. Wat ook de precieze reden mo ge zijn, feit is dat de WBL op deze wijze veel huurders onnodig te gen zich in het harnas heeft ge jaagd. En dat kan de vereniging de komende tijd wel eens opbre ken. Eind april staat een nieuwe buitengewone ledenvergadering op het programma over de huis meesterskwestie. Tijdens de vori ge vergadering in januari kwam naar voren dat de positie van het bestuur uiterst wankel is. Er hangt een motie van wantrouwen in de lucht. Volgens verscheidene leden van bewonerscommissies wordt deze volgende maand ze ker in stemming gebracht indien het huidige voorstel blijft ge handhaafd om de huismeesters vast in dienst te nemen. In dat geval zit de WBL vanaf begin mei niet alleen zonder di- recteur, maar ook zonder bestuur. Die situatie is om meer redenen ongewenst. Het is sowieso niet in het belang van de huurders, die dan immers nog met een paar problemen blijven zitten. Ook voor de sociaal huismeesters, die op proef zijn aangesteld, leidt een dergelijke situatie tot extra onze kerheid. Het is niet netjes deze mensen nog langer in het onge wisse te laten over de vraag of ze ook na 1 januari 1991 nog werk hebben. Het is in deze krant al eerder be toogd dat de politiek een (finan ciële) rol zou moeten spelen bij het oplossen van dit probleem. Alle partijen spraken zich on langs tijdens een verkiezings avond in buurthuis Op Eigen Wie ken uit voor verbetering van de woonomstandigheden in de Slaaghwijk. Een nieuw college heeft de kans snel te laten zien wat deze beloften waard zijn. Al leen op die manier kan worden voorkomen dat de WBL vanaf mei een stuurloos schip is zonder directeur én bestuur. ALPHEN AAN DEN RIJN - On derzoek van de grondwatermon sters geeft tot nu toe geen aanlei ding om direct maatregelen te tref fen op het terrein van Sigma aan de Emmalaan in Alphen. Het college van burgemeester en wethouders antwoordt dat qp vragen van het SP-raadslid G. Harmes. Volgens Harmes is het terrein sterker ver vuild dan wordt aangenomen. Hij is tot die conclusie gekomen na ge sprekken met omwonenden en ex- personeelsleden van Sigma. De SP'er zei 'enorm te zijn geschrok ken' van het rapport over de vervui ling van het bedrijfsterrein. B en W wijzen er op dat eerder uit bodemonderzoek is gebleken dat de grond en het grondwater rond de aanwezige tanks in het midden van het terrein zijn verontreinigd met alifatische en aromatische koolwa terstoffen en lood. Een gedeelte van de grond waar grondstoffen worden opgeslagen, is verontreinigd met onder andere xyleen. Voorts zijn een gedeelte van de grond aan de 1 zuidzijde van het terrein (waar in het verleden afvalstoffen werden opgeslagen) en het grondwater ter plaatse verontreinigd met onder meer benzeen en cadmium. Van direct gevaar voor de omge ving is volgens B en W echter geen sprake. De verontreiniging is bo vendien binnen de grenzen van het terrein gebleven. Wel is het moge lijk, zo stelt het college, dat het on diepe verontreinigde grondwater in het diepe' grondwater komt. Door regelmatig monsters te nemen van het grondwater kan verontreiniging van het diepe grondwater tijdig 1 worden geconstateerd en kan zono dig worden ingegrepen. Van plastic vaten waarmee een sloot parallel aan de Emmalaan zou zijn gedempt, is volgens B en W niets gebleken. 'FNV-gebouw planologisch onding' ALKEMADE - "Een blunder van de eerste orde". Dat is de mening van de WD-fractie in Alkemade over het gisteravond door de gemeen teraad genomen besluit om het nieuwe FNV-gebouwtje bij het par keerterrein van voetbalvereniging DOSR te plaatsen. De VVD'ers H. van Duijkeren en A. van den Boogaard stemden derhalve tegen het be schikbaar gestelde krediet van zesduizend gulden. Dat bedrag is nodig omdat het nieuwe clubgebouwtje boven op een hoge drukgasleiding is gepland. Die leiding moet worden omgelegd. In juni vorig jaar brandde het FNV-geboüwtje aan de Narcisstraat af. Herbouw op de oude plaats vond het gemeentebestuur uit stedebouw kundig oogpunt ongewenst. Daarom zocht zij in overleg met de FNV- afdeling naar een nieuwe plek en die werd gevonden op de groenstrook nabij DOSR. WD-fractievoorzitter Van Duijkeren, tevens ere-voorzitter van DOSR, vond dat maar niets. "Het is een hoogst ongelukkige plek. Pla nologisch een onding. Als het FNV niet in de Ignatiusschool wil blijven dan kan het beter een nieuw clubgebouw betrekken in combinatie met de nieuwbouw voor jongerencentrum Splotsz. In Oude Wetering be staat een soortgelijke situatie met het Farmhouse". Voor het Veense jongerencentrum Splotsz heeft het gemeentebestuur een plaats aan de westzijde van hetzelfde parkeerterrein in gedachte. LEIDEN - Overleden: L. Riccardi. geb. 24 sept. 1986, zoon; E. van Rij, geb. 14 juli 1904, vrouw; J.M. Venema, geb. 19 nov. 1989, doch ter; G. Ciere, geb. 28 feb. 1896, gehuwd ge weest met B. van Zijll, S.S. van Kampen, geb 27 (eb. 1902, vrouw; C. Hillebrand, geb. 22 leb 1912, man; J.M. Aniba, geb. 15 dec. 1914 man; A. Alami-Nej|ar, geb. in 1940, J.C.M. Duivenvoorden, geb. 25 maart 1905 gehuwd geweest met J. van der Poel; V Vogelenzang, geb. 27 maarl 1931, man; J.W ueijteman. geb. 13 april 1895. gehuwd weest met K. van der Meij; A.C. Verhagen, geb. 12 juni 1897, gehuwd geweest met H. Groenewegen; M.H. Lindsay, geb. 29 okt. 1937, echtgenote van N. van der Voet; A. den Engelsen, geb. 17 okt. 1921, gehuwd geweest met J. Heemskerk; M.P. van der Meulen, geb. 4 okt. 1916, gehuwd geweest met C.P.M. Dol le; G.H. de Jonge, geb. 20 sept. 1902, gehuwd geweest met G. Booij; J.J. Paanakker, geb. 20 mei 1966, vrouw; H.M. Malschaert, geb. 28 mei 1921, echtgenote van G.H. Prenger; W. van en, geb. 3 (eb. 1916, man; A. Kappeyne van de Coppello. geb. 24 okt. 1936, echtgeno te van H.F. de Groen; E. Wassenburg, geb. 23 jan 1898, gehuwd geweest met P. Sonneveld; J. Wijnberg, geb. 17 (eb. 1929, man; C.H. Leemans, geb. 27 mei 1907, echtgenote van A.J.iVI A. Genanq; J.W. Planier, geb. 5 feb. 1905, gehuwd geweest met L. van den Akker; J Kralt, geb. 5 aug. 1949, man; J. Weber, geb. 16 feb. 1929, man; J. Singeling, geb. 5 juli Booij, geb. 21 maart 1902, gehuwd geweest met J.W. Groenewol; S. Siahaija. geb. 12 aug. 1906, gehuwd geweest met T. Pattikawa; K. Minnee, geb. 1 jan. 1905, gehuwd geweest met W. Kuijt; J. van Beelen, geb. 26 mei 1906,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14