TAD LEIDEN AZL betaalt seen cent voor stationsplannen Mooiste als de kijkers op beelden reageren Doorbraak discussie stadsverwarming Slaaghwijk LEIDSCH DAGBLAD Drie maanden cel voor 'het Leidse lieverdje' s DINSDAG 27 MAART 1990 Stichting Centrum Leidse Stadsfilms vertoont oude Leidse films LEIDEN - Alle Leidenaars konden onlangs op Rijnland TV kijken naar een film met originele beelden van de stadsbrand van 1929. De rol prent is eigendom van de Stichting Centrum Leidse Stadsfilms (SCLS), die zich ten doel heeft gesteld oude films over Leiden te bewaren en te vertonen. door Roy Klopper Om dat te bereiken proberen me dewerkers van de stichting origi nele beelden, de zogenaamde moederfilms, in handen te krij gen. Daarvan wordt een cop ie ge maakt voor vertoning, terwijl het authentieke materiaal veilig wordt opgeborgen in het Ge meente-archief. De vertoning van de film op televisie was een een malige zaak. aldus voorzitter Mir jam Kervers. "We kregen er erg veel geld voor. maar we moeten het niet vaker doen. Straks neemt iedereen de films op en hoeven wij ze niet meer vertonen". De SCLS werd eerder opge richt in 1980 en was een initiatief van onder meer de Openbare Bi bliotheek, het Gemeente-archief en de schoolbegeleidingsdienst. De stichting kwam al snel in de problemen. Volgens Kervers om dat de plannen veel te ambitieus waren. Buiten filmvertoningen werd bij voorbeeld ook gepro beerd om filmapparatuur ter be schikking te stellen aan belang stellenden. "Genoeg plannen, maar totaal geen geld. Dat ging dus snel mis". De stichting werd eind jaren tachtig nieuw leven ingeblazen en houdt zich sindsdien alleen nog bezig met het aanvullen van de verzameling films en de verto ning daarvan. Dat loopt goed, meldt Kervers. Vorig jaar waren er in totaal twaalf voorstellingen, dit jaar is al zes keer een film ver toond. Tot de 'klanten' van de stichting behoren onder meer be jaardenhuizen, buurthuizen en scholen. Maar er komen ook wel eens aanvragen uit heel andere hoeken. Vorig jaar werd een film vertoond tijdens een reünie van een vroegere zesde klas van een school aan de Marnixstraat. Kervers geniet ervan als kijkers op de beelden reageren. "Bij voorbeeld als op het scherm een of andere wijkagent voorbij fietst en iemand in de zaal zijn bijnaam roept. Dan komen de verhalen los. Ik raak daardoor ook elke keer weer enthousiast, ook al heb ik de film al meer malen gezien". Inmiddels bevinden zich vier moederfims in het Gemeente-ar chief, en de onderhandelingen over nog eens vier rolprenten zi jn ver gevorderd. Een van pijlen die de stichting op de boog heeft is een film van en over het Diaco- nessenhuis. Overigens begint het grootste werk pas op het moment dat een band in handen is van de stich ting. De oude rolprenten moeten op een uiterst nauwkeurige wijze worden schoongemaakt, breuken moeten hersteld en ten slotte moeten de beelden worden over gezet op video. Al met al een werk dat snel zo'n 3000 gulden per film vergt, aldus de voorzitter. Het kost nogal eens wat moeite om oude films te bemachtigen, vooral als ze in handen zijn van particulieren. "Dat ligt vaak ge voelig, zo'n film is vaak al jaren in bezit van een familie en die neemt er maar met moeite afstand van", heeft Kervers gemerkt. Bij instel lingen gaat het meestal wat ge makkelijker. Het wordt dan vaak op een deal gegooid. De film naar de stichting en de instelling krijgt er een videoband van. De bedoeling van al dit werk is natuurlijk om zo veel mogelijk mensen de gelegenheid te geven de films te bekijken. Daarom wil de stichting wat meer bekend heid. Er wordt momenteel een brochure ontworpen waarin alle films staan die tot het assortiment behoren. Kervers hoopt die verza meling binnenkort flink te kun nen uitbreiden. Ze vraagt belang stellenden of mensen die oude films willen afstaan zich bij haar te melden: tel. 144076 (na 18.00 uur). LEIDEN/DEN HAAG- Een 18-jari- ge Leidenaar. die bij de politie be kend staat als 'het Leidse lieverdje', werd gisteren door door de politie rechter veroordeeld tot vijf maan den cel, waarvan twee voorwaarde lijk. De man stond terecht wegens zware mishandeling. Tijdens een ruzie in de woning van een vriend in het centrum van Leiden, raakte de verdachte slaags met een bovenbuurman. De body- buildende buurman moest het te gen zijn veel kleinere opponent af leggen, want deze schopte hem een gebroken rib. Het slachtoffer moest toch al naar het ziekenhuis, want hij liep ook en kele messteken op. Maar die waren toegebracht door een maat van het 'lieverdje'. Volgens de raadsman van ver dachte, mr. J. Landman, trof zijn cliënt dan ook geen blaam. De bodybuilder zou hem dreigend heb ben genaderd, terwijl hij in een stoel zat en geen kant meer op kon. Daar- Jaar celstraf voor Leidenaar LEIDEN Een 34-jarige Leidenaar is vanochtend veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek van voorarrest. De man werd door de Haagse rechtbank schuldig bevonden aan het illegaal in bezit hebben van 17 gram heroï ne, 38 gram cocaïne en 67 me- thadonpillen. De verdachte heeft bekend dat hij deze verdovende middelen wilde verhandelen in Spanje. De man zei te hebben gehandeld uit geldgebrek. De officier van justi tie eiste twee weken geleden acht tien maanden cel voor de Leide- Peters: geen interesse voor woningbouw BOERHAAVE MOGELIJK IN PABO-GEBOUW LEIDEN - Het Academisch Peters denkt vooral Ziekenhuis weigert mee te betalen aan de tunnels die bij het Leidse station ko- bedrijven komen", aldus Peters, men. In tegenstelling tot wat In de plannen wordt wethouder Van der Molen rekening gehouden met opbrengst voor het AZL van 12 tot (PvdA/ruimtelijke ordening) miljoen gulden. Dat geld heeft onlangs liet weten, wil het het ziekenhuis zelf nodig, bena- AZL de opbrengst van de drukt Peters. "We moeten allerlei verkoop van de eigen grond ook. "Er is nog steeds geen sluitend financieel plaatje. Zo'n uitspraak, dat het maar 15 miljoen mag kosten, is wel leuk om met elkaar te begin nen. Het wordt dus gewoon afge- In de plannen wordt nog steed6 wenteld op de andere partners, of bouw tussen het huidige gebouw 50, het Poortgebouw, en de Rijns- burgerweg. "Daar zie ik niet zo snel gebruiken voor voorzieningen en dergelijke "Voor een bijdrage aan de tunnels, het parkeren. De gemeente heeft bij parKeer- de nieuwbouw geëist dat we 2000 parkeerplaatsen aanleggen, hebben we berekend dat daar voelen wij geen ontsluiting van dit gebied is primair de De parkeerplaatsen nodig hebben te bouwen medische fa de grondprijzen worden de sluit post. Daarvoor voelen wij niets". Peters stelt verder dat het AZL voorlopig het convenant tussen NZH, NS en gemeente niet zal teke nen. Dat convenant is een intentie verklaring en moet leiden tot een duidelijk plan voor het gehele sta- Zelf tionsgebied. Peters vindt het conve nant veel te vrijblijvend. "Er staat niets in. Het is niet meer dan een in tentieverklaring. Sommige i 1500 gemeente" verantwoordelijkheid de culteit nog eens 500. We wilden die zeggen: je kunt het toch wel onder- aldus mr. dr. J.H. Pe- parkeerplaatsen horizontaal aanleg- ters, voorzitter van de Raad van Be- gen, r r dat z i betekenen dat v stuur van het AZL. "Dat wij zouden bijdragen in de stationsplannen, daar is nooit sprake van geweest. Dan kan de gemeente net zo goed geld vragen aan de universiteit en aan alle andere bedrijven die hier ParkGTGIl zijn gevestigd". Het ziekenhuis wil wel meewer ken aan een ontwikkeling stationsgebied, genomen van de plannen die pro jectontwikkelaar Mabon heeft ge maakt. Daarin waren op het AZL- terrein, dat vrijkomt door de sloop van allerlei oude gebouwen, zo'n 450 woningen gepland. Daarv hectare nodig zouden hebben voor parkeerplaatsen. Als je het ter rein anders wilt inrichten, moet je dus parkeergarages maken", aldus Peters. Die parkeergarages - één grote gara ge is vanwege allerlei redenen zoals h'èëft afstand het behe,er, en de enorme omvanS onwenselijk - kost veel geld. "Dat zal de nodige extra kosten met zich meebrengen", constateert Peters. "Als je in je eigen tuin woningen en kantoren toestaat van anderen, mag je verwachten dat de anderen ook participeren in die extra kosten" voelt het AZL niets. Het ziekenhuis L T dnenci dcui nel vcivvmitc uc- fnvprkppr drijven zich kunnen vestigen. Aan h(rf aanta, een groot aantal bedrijven is al een optie verleend voor de vestiging, zoals aan de Noordwijkse reumakli niek Sole Mio, het Rijnlands Revali datiecentrum uit Katwijk, dochter ondernemingen van Eurotrans plant, een slaapcentrum en de Trombosedienst. Woningbouw Peters heeft op zich geen enkele be- het aantal parkeerplaatsen kan den verminderd. De voorzitter van de Raad van Be stuur beseft dat door het onderzoek naar de gewenste grootte van het MediPark, dat op 15 mei is afge rond, nu een vertraging ontstaat. Verwijten dat het AZL de hele tijd treuzelt, werpt Peters verre van zich. De nieuwbouw van de medi sche faculteit die pas enkele tekenen want het is niet meer dan een intentieverklaring. Maar dat is het juist de reden om het niet te on dertekenen. Wij willen dat er wat meer in het convenant komt te staan. Bovendien, wij zullen het convenant nooit ondertekenen voordat we weten waar al onze acti viteiten komen die we hier niet kun nen realiseren". Politiecontrole LEIDEN - Bij een regionale algeme- Rector D. van Kooten i ne politiecontrole zijn gistermiddag finitieve aankoop afhankelijk is van het grondmecha- en -avond in totaal 65 processen- nisch onderzoek dat wordt verricht. Het gebouw heeft verbaal opgemaakt. Op verschillen- momenteel hinder van het grondwater. Daardoor kun de plaatsen in Leiden en Voorscho- nen de fundamenten zijn aangetast. Uit het onderzoek ten bleken 61 automobjlisten te moet blijken hoeveel geld nodig is om de moeilijkheden erg kostbare zaak is, kunnen drie mensen die geen auto- er nog problemen ontstaan over de verdeling van de n hadden en had één auto- kosten met het ministerie van onderwijs", aldus Van mobilist onder invloed gereden. Kooten. LEIDEN Het gebouw van de voormalige Pabo aan het Galgewater wordt zeer waarschijnlijk overgeno men door scholengemeenschap Boerhaave. Het pand staat nu ongeveer een halfjaar leeg nadat de Pedago gische Academie die er was gehuisvest, werd opgehe- i Boerhaave zegt dat de de- doofd%brXmëSrëgë5ègn om'het aï hl?bben gerede-n' Daamaast verhelpen. "Als dat e te dammen mogelijk Ifppmlaatcpn Iran umr. om was hier sprake van noodweer, aldus Landman. Politierechter, mr. Eikerbout, wees de advocaat echter op het feit dat verdachte volgens getuigen 'al maar bleef schoppen'. Na een schop had de Leidenaar zich makkelijk uit de voeten kunnen maken, vond Ei kerbout. De rechter vonniste conform de eis van de officier van justitie, mede omdat de jongeman al een ellenlang strafblad heeft. Vijftig mille uit kluis gestolen LEIDEN - Uit een kluis in een wo ning aan de Teunisbloem is afgelo pen weekeinde 50.000 gulden gesto len. Inbrekers kwamen het huis binnen na het forceren van de ach terdeur. De woning werd doorzocht en daarbij vonden de daders in de buurt van de kluis de sleutel. Behal ve het geld werden ook een paar Eu rocheques en sieraden meegeno men. Het is onduidelijk waarom de bewoners zoveel geld in huis had den. D66 De aankoop van het gebouw stelt Boerhaave niet voor financiële problemen. De overname kost de school namelijk helemaal niets. "Wij worden economisch ei genaar. Dat betekent dat wij straks voor het onder houd moeten opdraaien. Het juridisch eigendom blijft bij het ministerie". Het hoofdgebouw van de scholengemeenschap, die dag- en avondonderwijs verzorgt voor volwassenen, blijft aan het Noordeinde. In de avonduren wordt er ook lesgegeven in het Louise de Coligny en de Agnes- scholengemeenschap. Als de aankoop van het voorma lige Pabo-gebouw doorgaat, wil Boerhaave nieuwe ac tiviteiten ontplooien. Van Kooten wil nog niets zeggen over deze nieuwe plannen. (foto Wim Dijkman) Met verbazing heb ik kennisgeno men van een aantal opmerkingen in het commentaar over de uitslag van Leidse gemeenteraadsverkiezingen in de krant van donderdag j.l. Met name de opmerkingen over D66 getuigen van een merkwaardi ge vooringenomenheid. Naast de wel erg oppervlakkige analyse van de winst van D66 ('vooral een ge volg van onvrede over de andere partijen') worden enkele boute uit spraken gedaan over de kwaliteit van de nieuw gekozen raadsleden, die alleen op onkunde gebaseerd kunnen zijn. Beter dan uw com mentator heb ik de gekozenen de af gelopen jaren leren kennen. Sommigen van hen hebben lan delijke partijervaring, anderen heb ben door studie en werk kennis en ervaring op belangrijke terreinen als milieu en algemeen bestuur. Bo vendien draaien de meesten al vele jaren mee in de steunfractie, die de raadsfractie met raad en daad terzij de staat. Het lijdt geen twijfel dat ze zich kunnen meten met de raadsle den van andere partijen, als dat ten minste het criterium moet zijn. En ook als het gaat om wethouderskan didaten vallen andere raadsfracties heel wat lichter uit dan de D66-frac- tie. Frederik van Lookeren Campag- Pieterskerkgracht 25, Leiden. Naschrift redactie: briefschrijver stond nummer 15 op de kandida tenlijst van D66 voor de gemeen teraadsverkiezingen. Dienstverlening voor diefstal portofoons LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanochtend een 24-jarige Lei denaar veroordeeld tot 300 uur dienstverlening en een jaar voor waardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man in maart vorig jaar elf porto foons van de Leidse parkeerpolitie heeft gestolen. Voorts werd hij schuldig bevonden aan een aantal inbraken en brandstichtingen on der meer in Leiderdorp. De officier van justitie had een gevangenisstraf van 14 maanden geeist. hoefte aan woningbouw. "Wat moet den geleden bekend werd, heeft tot ik onroerend goed? Wij zijn alleen Bouwverenigingen en bewonerscommissies eens over voorwaarden geïnteresseerd kenhuis interessant gebied. Het Me diPark is een versterking voor een van onze kernfuncties: onderwijs en onderzoek". Het AZL is wel bereid een deel van zijn grond te ruilen met de ge meente. Zodat er op het terrein waar nu de klinieken staan wonin gen kunnen komen. Maar dan moet de gemeente wel een terrein elders in de Leeuwenhoek beschikbaar stellen, waar onderdelen van het MediPark kunnen worden gereali seerd. "Dat zal nog best moeilijk zijn, zo'n grondruil. U begrijpt dat wij de grond in eigendom willen, van erfpacht kan geen sprake zijn". heroverweging en de onder zoeksopdracht naar het MediPark LEIDEN - In het conflict over êen do°r stadsverwarming of door het bureau B.M. Bouwkosten- d0 nieuwe verwarming in de ketels. Woensdag volgt e dat ook andere partijen het proces vertragen, al wil hij niet a de Zwarte Piet toeschuiven. "Ik vind het onthutsend dat al leen al van de kant van de PvdA i te brengen, De Sleutels wil hier- or een huurverhoging berekenen enkele guldens per maand. reikt, verdwijnen de extra kosten van de energie. Voorts vreesden veel bewoners iemand te zÜn bereikt. De bewoners commissies en de woning bouwverenigingen zijn het na bemiddeling door wethouder oktober werd gezegd dat de hele Tesselaar zo goed als eens over handel moest worden afgeblazen voorwaarden voor invoering omdat ze niet meer dan 15 miljoen van stadsverwarming, voor de tunnel overhadden. Die si tuatie heeft tot eind december ge duurd. Wij kunnen niet snellek Als Dat betekent dat de weg vrij we dat hadden gekund, hadden we het gedaan". De maximale bijdrage van 15 mil joen enquête onder de ongeveer 1300 betrokken bewoners. Zij mogen nu bepalen of de verouderde ketels in i de gemeente stoort hem hun flats moeten worden vervan gingen WBL en De Sleutels. Volgens woordvoerder H. Schreuder van de bewonerscom missies in de Slaaghwijk moeten er nog wat kleine plooitjes worden glad gestreken. Zo zijn de bewoners nog in de slag met de directie van De Sleutels over de kosten van ex tra grote radiatoren in woningen. Die worden geplaatst als er eventu eel koude plekken in de flatblokken blijven. De WBL heeft al toegezegd in dit geval gratis meer radiatoren Voor het overige zijn de bewoners dat de stadsverwarming niet i_ tevreden. De bezwaren die ze de werkt. Na negatieve berichten uit laatste maanden maakten tegen de de Juwelenbuurt nam deze angst al- stadsverwarming spitsten zich leen maar toe. Tesselaar heeft giste- vooral toe op de jaarlijkse extra kos ten van 90 gulden. De woningbou verenigingen wilden dit bedrag mingsinstallatie eerst innen door een toeslag te bere- onderzoeken, kenen op de energieprijs. Dat wil- toegezegd dat een onafhanke lijk onderzoeksbureau de verwar de flats gaat Verder bleef de belofte overeind den de huurders niet. Mensen die dat de bewoners in ieder geval de veel stoken kunnen bij die regeling kosten van de stadsverwarming te- wel eens veel meer gaan betalen, zo rugverdienen met een besparing op meenden ze. Nu is besloten dat alle de stookkosten. Indien dat niet het bewoners maximaal 90 gulden toe- geval is, wordt het verschil vergoed slag betalen. Als dit bedrag is be- door de woningbouwverenigingen. Indien woensdag inderdaad spij kers met koppen worden geslagen, begint een onderszoeksbureau meteen met het opstellen van een enquête. Hierin wordt exact aange geven wat de kosten zijn van stads verwarming en nieuwe ketels. Aan de hand van de binnengekomen in gevulde formulieren wordt bepaald welke verwarmingsbron wordt ge kozen. De meerderheid beslist, ook al komen er maar 10 ingevulde vra genlijsten binnen. Het is de bedoe ling dat de hele pocedure voor eind april is afgerond. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13