Riagg: zorgen over toeloop migranten 'Met mensen houden ze bij NKF-Kabel geen rekening' 'Sn DE T VAN T @u&i&róitog Conserveringsmethoden door eeuwen heen (link verbeterd Gemeenten krijgen beschikking over miljoenen voor kinderopvang LEIDSE VISSERS DUPE VAN DROOGLEGGING HAARLEMMERMEER PAGINA 8 MAANDAG 26 MAART 1990 i preparaten middelen Farmaceutisch historische dag in Leids Anatomisch Kabinet •LEIDEN Schedels, geraamten van vergroeide mensen, foetus sen in alle soorten en maten en de meest uiteenlopende lichaamsde len op sterk water. Voor velen voorwerpen die alleen in de aller ergste nachtmerries voorkomen, voor anderen een bron van studie waar ze likkebaardend langs lo pen. Het Anatomisch Kabinet van de Rijksuniversiteit in Leiden waar al deze 'enge dingen' wor den tentoongesteld, mag zich ver heugen in een lange geschiede nis. W.J. Mulder van het Anato misch kabinet zette zaterdag tij dens de aldaar gehouden negen de farmaceutisch historische dag uiteen hoe in de loop van de eeu wen de conserveringstechnieken zijn verbeterd. Het anatomisch kabinet werd kort na 1587 opgericht als Theat- rum Anatomicum en gevestigd in de voormalige Falie Bagijnkerk aan de overkant van het acade miegebouw aan het Rapenburg. In het theatrum konden studen ten terecht, maar minstens even belangrijk waren de collecties exotische voorwerpen die de zee vaarders uit die tijd meebrachten. De technieken om materialen te bewaren, waren nog niet erg geavanceerd. De huidige collectie van het kabinet bevat dan ook slechts drie schedels die uit de be gintijd dateren. Een ervan is de schedel van de heer Van Baten- burgh die tijdens de 80-jarige oor log door de Spanjaarden werd ge dood. "Het moet heel wat moeite hebben gekost de man te doden. Zijn schedel is buitengewoon dik. Gezien de beschadigingen moet er flink op ingehakt zijn", aldus Mulder. De collectie groeide en via een omweg kwam de instelling in 1923 in de huidige behuizing in het Boerhaavekwartier terecht. Langzaam maar zeker kwamen er beter conserveringsmethoden tot ontwikkeling. Zo ontdekte Ruysch de Nautische brande wijn. Het kabinet herbergt nog 13 foetale botten die met deze me thode werden geconserveerd. In middels hebben 'de foeten' de respectabele leeftijd van 300 jaar bereikt. Weer wat later werd ont dekt dat organen met kleurstof fen kunnen worden geïnjecteerd. In het museum is nu nog een kin derarmpje te zien dat bijna 300 jaar geleden door Albinus werd geprepareerd. Aan het eind van de 18de eeuw groeide de belangstelling voor het abnormale. Foeten met aan geboren afwijkingen werden veelvuldig op sterk water gezet. Eind negentiende eeuw kwam -de formaline in de belangstelling als bewaarvloeistof. Het nadeel van deze stof is dat de kleur aan de preparaten wordt onttrokken. Talrijke potten met witte, bleke en uiterst ongezond uitziende li chaamsdelen zijn hiervan het ge volg. Inmiddels zijn betere be- waarvloeistoffen beschikbaar. Het nieuwste op het gebied van prepareren is volgens Mulder het inbedden van een preparaat met polyester of epoxyhars. Deze techniek wordt vooral toegepast bij het maken van dwarse coupes die tegenwoordig nodig zijn om de scans van onder meer het hoofd te kunnen bestuderen. Ook de techniek waarbij de vloeistof uit een preparaat wordt vervangen door siliconenrubber wordt tegenwoordig veel ge bruikt. Een handige methode, vindt Mulder. "Het preparaat blijft elastisch waardoor er alsnog aan geprepareerd kan worden zonder dat je vieze vingers krijgt". WASSENAAR - Inwoners van Was senaar hebben er bij minister Ma ij- Weggen van verkeer op aangedron gen rijksweg 11-west met spoed aan te leggen. Inwoners van de buurge meente Voorschoten deden vorige week juist een beroep op de minis ter af te zien van deze verbindings weg tussen de A 4 en A 44. De activi teit in beide gemeenten is te verkla ren uit de naderende behandeling van het tweede structuurschema Verkeer en Vervoer door het kabi net waarin rijksweg 11-west al dan niet een plaats krijgt. De argumenten die vanuit beide gemeenten worden aangevoerd zijn Oost West Thuis Best naai- minister met pleidooi voor All precies tegengesteld. Zo betogen de Wassenaarders, verenigd in de buurtvereniging 'Oost West, Thuis Best', dat de grote verkeersproble men in en rond Wassenaar alleen opgelost kunnen worden door de aanleg van de nieuwe rijksweg. Nu al, schrijft de buurtvereniging 'wor den de binnenwegen van Wasse- ming In Voorschoten daarentegen heeft men de overtuiging dat rijks weg 11-west een bedreiging is voor de leefbaarheid in de gemeenten Leiden, Voorschoten en Wassenaar en dat ze de verkeersproblemen in deze plaatsen op geen enkele ma nier oplost. Uit een provinciaal on derzoek zou duidelijk zijn gewor den dat de hoeveelheid verkeer in Wassenaar na de aanleg met 15 pro cent toeneemt, weten de Voorscho tenaren. Leiden behoefte aan buitenlandse hulpverleners DEN HAAG/LEIDEN - Het geld dat het kabinet beschikbaar heeft voor de kinderopvang, gaat naar de gemeenten en niet naar de werkge vers- en werknemersorganisaties. Premier Lubbers deelt dit vandaag mee in een brief aan de sociale part ners. Het gaat om een bedrag van 20 miljoen in 1990, oplopend tot 160 miljoen in 1994. Minister d'Ancona De Leidse wethouder Van Don gen reageerde vanochtend positief op de beslissing. Leiden krijgt naar verwachting 1.6 miljoen gulden. Volgens Van Dongen gaat de beste ding van het geld deel uitmaken van de college-onderhandelingen. Zij is echter ook van plan met plaatselijke "werkgevers- en werknemersorgani saties te gaan praten over de behoef te aan bedrijfskinderopvang. Eerder ontving Leiden 1,3 mil joen gulden voor uitbreiding van de kinderopvang uit de Oort-pot. Dat was geld dat was overgeschoten na de belastingherziening. Het geld werd zowel gebruikt voor algemene opvang als voor kinderopvang in bedrijven. Leiden telt 800 wachten den voor kinderopvang. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het geld beschikbaar zou worden gesteld aan de werkgevers- en werknemersorganisaties. Dat was afgesproken in het centraal ak koord. dat het kabinet met de part ners heeft gesloten. Minister d'An cona heeft zich daar altijd tegen ver zet en is erin geslaagd het voltallige kabinet achter zich te krijgen. In de Tweede Kamer had de bewinds vrouw al haar voorkeur voor de ge meenten uitgesproken. d'Ancona sluit niet uit dat de ge meenten met het bedrijfsleven sa menwerken om kindercrèches te realiseren. "Nu komen er bij bedrij ven alleen crèches als ze vrouwen nodig hebben. Zodra die vrouwen niet meer nodig zijn, gaan de crè ches dicht. Daarom moet de kinder opvang op gemeentelijk niveau ge organiseerd worden". De sociale partners zijn woedend over de standpuntwijziging van het kabinet. De werkgeversorganisa ties VNO en NCW zijn het volstrekt oneens met hel hesluit van d'Anco na. "Dit is een schending van de af spraak". aldus VNO-woordvoerder Beemsterboer. "We zullen ons wen den tot de minister-president om dit besluit teruggedraaid te krijgen". Het NCW spreekt van een 'bedrijfs ongeval uit de categorie 'eens maar nooit weer'. "Het is moeilijk te vat ten voor wie uitgaat van het eenvou dige beginsel dat afspraken afspra ken ziin". de Stichting van de Arbeid hebben we dat ook laten weten", aldus de woordvoerder. Op 13 maart is afge sproken dat we nader overleg zou den hebben over de besteding van het geld voor de kinderopvang. We zijn benieuwd of dat overleg er nu nog komt". LEIDEN/UTRECHT - De Riagg in Leiden maakt zich ernstig zorgen over de toene mende stroom buitenlan ders die bij haar voor hulp aanklopt. Zuwel de vluchteling als de migrant doet herhaaldelijk een beroep op deze instelling voor geestelijke ge zondheidszorg. Het beeld van Leiden komt min of meer overeen met het landelijke. De Nederlandse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg meldt in haar laatste blad dat vooral de lange duur van de aan- vraagperiode de psychische ge zondheid kan schaden. De ver wachting wordt uigesproken dat het aantal hulpvragen de komende tijd toeneemt. Overal in het land zijn er al jaren initiatieven om de Riagg meer in te richten op hulpvragen van migran ten. Zo ook in Leiden waar het be leid intern wordt bijgesteld. Vier jaar geleden startte een project om de ervaringen structureel over het land te verspreiden. Nu de eindfase van dit experiment nadert, luidt de conclusie dat Riagg's toegankelij ker zijn te maken voor buitenlan ders. Dit kan echter alleen worden bereikt door het beleid op hen af te stemmen en door de deskundigheid van medewerkers te bevorderen. Overigens hebben lang niet alle vluchtelingren die asiel zoeken psy chische problemen, maar een deel van hen wel door onder meer ver volging en marteling. Als voorbeeld noemt dr. E.R. Zepeda, psychiater bij de Riagg in Leiden, een vluchte ling uit Soedan, een professor die naar Nederland was gevlucht. Heel zijn familie was uitgemoord. De man kon zijn draai niet vinden en zat psychisch geweldig in de knoop. Het probleem waarvoor de Riagg in Leiden, maar ook de andere in stellingen in het land, zich nogal eens ziet geplaatst, zijn de taalpro blemen, vertelt dr. Zepeda. Een goed gesprek met hen voeren is dan ook niet gemakkelijk. Veel van deze mensen spreken slechts gebrekkig Engels of spreken alleen de taal van het land waar ze vandaan komen. De psychiater zegt dat Leiden ei genlijk extra geld nodig heeft voor het aantrekken van een Turkse of Marokkaanse hulpverlener. Ie mand die met de migrant in zijn ei gen taal kan spreken maar tevens in het Nederlands met zijn collega's kan overleggen over de problemen waarmee hij wordt geconfronteerd. Nu hebben de gesprekken plaats middels tolken. Daarnaast probeert de Riagg de buitenlanders te helpen door vrijwilligers in te schakelen. Dr. Zepeda zegt trots te zijn op de mensen die zich hiervoor in Leiden beschikbaar hebben gesteld. "Ze doen geweldig goed werk", is zijn mening. "We kunnen het werk op dit mo ment nog aan. maar er moeten niet veel meer aanvragen bij komen an- ders moeten we echt met het minis terie gaan praten om extra financië le middelen". Dr. Zepeda vertelt dat de Riaggs in Alphen en in de Bollenstreek aanmerkelijk minder worden ge confronteerd met buitenlandse pro bleemgevallen dan in Leiden het geval is. Stropdas niet langer verplicht op universiteit LEIDEN - Hoogleraren hoeven niet langer een stropdas te dra gen bij officiële gelegenheden, zo heeft het college van decanen van de Leidse universiteit beslo ten. Het besluit is genomen na dat enkele weken geleden de Leidse hoogleraar Bertels bij een promotie werd wegge stuurd omdat hij geen stropdas droeg. Bertels overtrad daarmee de officiële kledingvoorschrif ten en de universiteit haalde met deze rel zelfs de landelijke pers. Op voorstel van rector-magni- ficus Beenakker hebben de de canen vastgesteld dat de kle dingvoorschriften beschouwd moeten worden als een 'drin gend advies' maar niet letterlijk opgevolgd behoeven te worden. Voorzitter ondernemingsraad Van Velzen voelt zich gefrustreerd WADDINXVEEN - "Met i houden ze bij NFK-Kabel absoluut geen rekening. Werken in de onder nemingsraad is dan ook behoorlijk frustrerend. Toch moeten we als OR wel blijven zitten. Stappen we op, dan heeft de directie helemaal de handen vrij om maar te doen wat ze wil. Zolang we er zitten, kunnen we ten minste vechten voor onze men- door Monica Wesseling Voorzitter Han van Velzen van de ondernemingsraad van NFK-Kabel in Waddinxveen is niet bepaald op timistisch gestemd nadat vrijdag de directie van de fabriek definitief liet weten dat de produktie van buik kabels de komende twee jaar van Waddinxveen naar Delfzijl wordt verplaatst. Waddinxveen, waar 150 produktiemensen werken, moet dicht. Zelfstandig voortbestaan van de fabriek als leverancier van zoge heten specialiteiten is volgens de di rectie economisch niet haalbaar. Zowel de ondernemingsraad als de vakbonden betwijfelen ten zee rste dat Waddinxveen geen enkel bestaansrecht meer heeft. Van Vel zen: "Er worden onderhandelingen gevoerd met een andere fabriek die specialiteiten maakt voor de off shore industrie. Als het lukt een sa menwerkingsverband met die an der aan te gaan, kan Waddinxveen openblijven. Hoeveel mensen hier dan kunnen blijven werken, hangt af van de omzet die de twee bedrij ven gezamenlijk kunnen behalen". De onderhandelingen met de fa briek in off-shore-kabels - de naam ervan wordt nog niet vrijgegeven - worden gevoerd door de directie. De fabriek in Waddinxveen zou im mers eigendom blijven van NFK- Kabel. De ondernemingsraad en de vakbonden volgen als waakhonden de onderhandelingen. Van Velzen: "De levensvatbaar heid van Waddinxveen hangt onder meer af van de hoeveelheid orders die de directie bereid is aan deze fa briek toe te schuiven. Het gaat om de vraag wat je als een specialiteit betitelt. Een PTT-kabel die in bulk in Délfzijl zal worden gemaakt, kan naar ons idee toch soms een specia liteit zijn. Orders die buiten de nor male produktie vallen, een speciaal stukje kabel dat heel snel moet wor den geleverd, is een specialiteit. Voor een aparte order onderbreek je immers niet het bulk-produktie- proces. Zo'n stukje moet in Wad dinxveen en niet in Delfzijl worden gemaakt". Volgens de vporzitter van de OR is de directie van NFK-Kabel, al thans enige leden daarvan, redelijk bereid mee te denken over moge lijkheden WadÓinxveen open te houden. "Ze hanteren daarbij ech ter als strikte voorwaarde dat Delf zijlbij alles de meeste rechten heeft. Daar zit 'm nou net de kneep". Het besluit om Waddinxveen te sluiten is ingegeven door een rap port van het adviesbureau Markon waarin wordt geconcludeerd dat de specialiteitenmarkt in Nederland (kabels voor computers, spoorwe gen en industrieën) niet voldoende groot is. Volgens Van Velzen is het marktonderzoek van Markon wel goed geweest, maar zijn er verkeer de conclusies getrokken. De ko mende tijd zullen experts van de OR en de vakbonden het rapport dan ook kritisch opnieuw bestude- Het bekend worden van het nieuws van de sluiting leidde een paar weken geleden tot bezetting van het bedrijf en een wilde staking. Van Velzen verwacht niet dat op korte termijn opnieuw het werk zal worden neergelegd. "Een paar be langrijke eisen van ons zijn ingewil ligd. Geen gedwongen ontslagen, de produktie gaat pas over twee jaar naar Delfzijl en de mogelijkheden voor samenwerking worden onder zocht". Bij het zoeken naar vrolijke men sen die met plezier naar hun werk gaan, kan de NFK-kabelfabriek in Waddinxveen echter nog steeds ge voeglijk worden overgeslagen. "Ie dereen is behoorlijk teneergesla- gen. Voor veel mensen is de toe komst onzeker en dat werkt niet lekker", aldus Van Velzen. Diep in zijn hart heeft de voorzit ter de stille hoop dat het allemaal niet doorgaat. Bij NKF wordt er, zo leert volgens hem de geschiedenis van het bedrijf, elke vier jaar een re organisatie doorgevoerd. Zodra de directie wordt gewijzigd, en dat ge beurt met de regelmaat van de klok, worden er grootscheepse verande ringen doorgevoerd. De plannen voor sluiting van Waddinxveen da teren van twee jaar terug. Over twee jaar moet Wadclinxveen worden ge sloten. Dan zijn echter ook weer de traditionele vier jaar voorbij. "Wel licht komt er dan een nieuwe direc tie aan het bewind die zegt dat Delf zijl dicht moet en Waddinxveen bulk'gaat maken". Midden in het hart van Holland lag in vroeger eeuwen een grote waterplas. Een meer, dat liep van Leiden naar Haarlem en Amster dam. Deze Haarlemmermeer was berucht. De weke veengrond bood bij stormachtig weer het wa ter talloze mogelijkheden om nieuwe veroveringen te maken in het Hollandse landschap. In de jaren 1591 en 1611 waren bijvoorbeeld de dorpen Vijfhui zen, Nieuwerkerk en Rijk door het water verzwolgen. Leiden zag in stormachtige ja ren het water opdringen tot de wallen van de stad. Niet alleen de Sleutelstad, maar ook Amster dam en Haarlem werden regelma tig door de Haarlemmermeer be dreigd. In 1584 besloeg het meer een oppervlakte van bijna 12.000 hectare. In 1645 14.000 ha. en in 1764 bijna 17.000 ha. Tot 1750 gin gen jaarlijks zo'n 20 hectare land verloren. Als het 's nachts ging stormen, lagen de inwoners van Leiderdorp en de bewoners van de Leidse stadswijk rond de Zijl poort wakker. Kerkklokken waarschuwden de mensen. De Haarlemmermeer was een constante bedreiging. Het meer was ook berucht door de vele scheepsrampen die er plaatshad den. In het bijzonder het noord oostelijk deel was gevaarlijk. De ze plaats werd dan ook Schiphol, graf van schepen genoemd. Drooglegging Toch leidde het altijd dreigende water niet tot een eensgezinde houding van de bedreigde steden. Er werd wel gesproken over drooglegging, maar het bleef bij praten. Leeghwater voerde in 1641 in zijn Haarlemmermeerboeck een pieidooi voor drooglegging. In 1712 kwam de landmeter Cruqui- us met voorstellen. Zumbach de Koetsfeit ondernam in 1743 en Blanken in 1808 een poging de overheid voor de mogelijkheden van een drooglegging te interes seren. In 1821 stelde Baron van Lynden voor de Haarlemmer meer met stoomgemalen droog te malen. Plannen genoeg, maar het bleek lange tijd onmogelijk om de besluitvorming af te ronden. Ook Leiden maakte proble men. Drooglegging zou de Leidse belangen in de omvangrijke vis serij op het meer schaden. Het Hoogheemraadschap Rijnland wilde de Haarlemmermeer in stand houden als waterberging. De najaarsstormen van 1836 maakten een einde aan het Leidse verzet. Opnieuw stond het water voor de poorten van de stad. Bij Koninklijk Besluit van 1 augus tus 1837 werd een commissie in gesteld met de opdracht een ont werp voor de drooglegging en een begroting van de kosten op te stellen. Iedereen was er nu van overtuigd dat de Haarlemmer meer droog moest. In 1848 begonnen de werk zaamheden. Eerst werd een ring vaart met een dijk om het nu 18.000 hectare grote meer aange legd. Uit Engeland werden drie stoomgemalen ingevoerd. In 1852 hadden deze gemalen, genaamd de Lynden, de Cruquius en de Leeghwater, het karwei geklaard. Opluchting bij de stadsbewoners, diepe teleurstelling bij de Leidse Nicolaas Beets, een van belangrijkste gelegenheids- KJk. Pioniers in de Haarlemmermeer enkele jaren het meer werd een begin gemaakt met de verkoop van de grond. Aanvankelijk werd op de verko pingen een prijs van 733,- per LEIDSE KRONIEK OVER dichters uit die tijd dichtte: 'De slokop opgeslokt". De Staatscou rant van 1 juli 1852 berichtte kort en bondig: "het Meer is droog". Een jaar na het droogvallen van 'MENSEN EN GEDANE ZAKEN bunder gehaald. Al snel liep de opbrengst terug tot onder de 400,- per bunder. De teruglopen de belangstelling was logisch, ge zien de situatie in de nieuwe pol der. De regering had gezorgd voor de drooglegging, maar schoot ernstig tekort in de nazorg. De Haarlemmermeer was een grote modderige vlakte. In de pol der groeide het onkruid meters hoog op en het land werd een wil dernis. De eerste kolonisten wer den in feite aan hun lot overgela ten. De boeren konden het land nauwelijks bewerken. Paarden zonken weg in de modder. De boeren bonden de paarden plank jes onder de voeten om wegzak ken te voorkomen. De situatie van de eerste pioniers was ramp zalig slecht. Meerbewoners kre gen mede door hun drankmis bruik een niet al te beste reputa tie. Pas rond 1880 werd de situatie beter en werden de vele beloften ingelost. De Haarlemmermeer werd een van de rijkste landbouwgebieden in ons land en dat allemaal voor een uiterst bescheiden prijs. In to taal bracht de verkoop van de drooggevallen gronden ongeveer 9 miljoen gulden op. De kosten bedroegen ongeveer 13 miljoen gulden. In totaal kostte de droog making van de gevreesde Haar lemmermeer het rijk dus zo'n vier miljoen gulden. De Leidse vissers ontvingen geen schadeloosstelling. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Naar de D.Cverneemtheeft het Delftsche gemeentebestuur maatregelen getroffen om te trachten den verpestenden stank van het grachtwater aldaar zooveel in zijn vermogen is on schadelijk te maken. Aan een vijftal arbeiders der gemeente reiniging is opgedragen, langs de grachten carbol te sprenkelen opdat de lucht gezuiverd worde. - Te Konstantinopel is de eerste katoenspinnerij geopend. In Au gustus zullen 9000 spinnewielen aan het werk zijn en zal katoen garen worden vervaardigd te gen 85 pCt. van de kosten van het Engelsche artikel. Vijftig jaar geleden: - Twee inwoners van 's-Graven- zande, de heren Rijpma en Klop, hebben zich aan het paleis Noordeinde te 's-Gravenhage vervoegd om daar een door hen gevonden kievitsei te overhandi gen. Dit is ten paleize in ont vangst genomen en naar Soest- dijk, waar H.M. de Koningin momenteel vertoeft, opgezonden. - De heer P. van Oosten, Heeren- weg te Noordwijk, heeft Zater dag de eer gehad, het eerste kie vitsei in deze omgeving te vin den. De vinder heeft het ei ver zonden aan onze jeugdige prin ses Irene. Vorig jaar was zijn broeder G. van Oosten de geluk kige. Deze zond het ei aan het prinselijk paar, waarvoor hij later door bemiddeling van den burgemester een dankbetuiging ontving. - Zeven leden van de Ira zijn den dertienden dag ingegaan van een hongerstaking die zij hebben ondernomen in de Arbourhill militaire gevangenis te Dublin, om te protesteeren tegen hun ge vangenneming door de regee ring van de Valera, die zij wei geren te erkennen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8