'Ook sloop van Leidse woningen onvermijdelijk' i Ijl MAANDAG 26 MAART 1990 Situatie wordt onlioudbaar bij verbreding A4 aan westelijke zijde Verrassend concert bij jubileum Matilo Hoofdagent breekt neus bij vechtpartij Nationale belangstelling voor Paasvebo Bewonerscommissie Denken en Doen stapt op na ruzie met Opaalgroep ST A II II IIK I LEIDSCH CÜ DAGBLAD I'II —«fMMS Burgerlijke Stand LEIDEN Matilo hoeft geen spijt te hebben dat het voor zijn invitatieconcert de Stadsgehoor zaal heeft afgehuurd. Toen klok ke acht, de rode gordijnen open gingen, zat de zaal zo op het oog mudjevol. Zo'n zaal vol publiek kan een muziekgezelschap enorm stimuleren en dat gebeur de ook in dit geval. Na de opening door het voltallig orkest met de Sandon-Hymn heette voorzitter Henk Boelee het publiek harte lijk welkom en introduceerde vervolgens Monique Lasschuit. Deze 'Lady speaker' praatte de onderdelen van het concert aan elkaar. Bovendien kreeg ze door haar ongedwongen manier van spreken gedaan dat er in de zaal algauw een eensgezinde stem ming ontstond. En., wat nóg be langrijker was, ze stelde de band leden op hun gemak, zodat de ze nuwen iets minder een rol speel den. Voor het eerst lieten de ju nioren van zich horen. Na één jaar oefenen, waarin ze leerden noten lezen én een instrument bespe len, mochten ze onder de opge wekte leiding van 'muziekjuf Dicky Kwestro al hun eerste schreden op het podium zetten. Een hele prestatie. Zowel dirigent Piet Beekman als Jan van Hooven de instruc teur van de Tamboers hadden het in hun geschreven voorwoordje over de goede onderlinge ver standhouding en de prettige sfeer binnen de vereniging. Dat was te merken ook voor buitenstaan ders. Je voelde dat iedereen zich inzette voor het slagen van de avond. Het repeteren van de mu ziek was een serieuze zaak ge weest en op zo'n avond kun je niet méér dan je best doen en maar ho pen op een goede afloop. Ik moet zeggen dat ik heus wel eens wat verdwaalde noten heb gehoord deze avond en ook al.zat de stem ming er goed in, de andere 'stem ming' (in toonhoogte) wilde er wel eens naast zitten Toch vond ik het knap dat in een stuk als "Song of Liberation" de verschil lende stemmen goed van elkaar te onderscheiden waren. Heel moe dig waren de solisten: Jan-Pascal van Best op dwarsfluit in 'Feetings' en vier saxofonisten die zonder dirigent een Menuet speelden. De fluitist stond zijn mannetje voortreffelijk, maar aan het Menuet valt toch nog wel een en ander bij te schaven na deze vuurdoop. Na de pauze een komplete ver rassing: kosten noch moeite (vooral dat laatste) waren ge spaard voor de omschakeling naar een heuse Big Band. Andere opstelling, andere kleding (heel inventief en mooi in elkaar gesto ken!) andere kleuraccenten., en natuurlijk andere 'sound'. De tamboers die voor de pauze al op vielen door hun gedisciplineerd spel, gaven nu helemaal ingewik kelde staaltjes van ritmische per fectie weg. Het ontbrak dirigent Jan van Hooven dan ook niet aan zeer duidelijke en besliste geba- Zonder nog in te gaan op het verrassingseffect van de Fantasie der tamboers kan zo ook wel ge steld worden dat Drumfanfare Matilo een zeer onderhoudend programma kan brengen en dat het invititatie concert daarom al leen al een succes genoemd kan worden. MONICA SCHIKS Zilveren Bondskruis voor N. Wassenaar ALPHEN AAN DEN RIJN - Lei- denaar N. Wassenaar heeft zater dagmiddag in het Alphense hotel Toor het Zilveren Bondskruis van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers gekregen. Was senaar vierde zaterdag zijn tachtig ste verjaardag en de bond wilde zijn respect en waardering voor de oor- logsgewonde van de meidagen van 1940 tot uitdrukking brengen. Het voorstel Wassenaar het zilve ren kleinood te geven is afkomstig van de voorzitter van de afdeling Zuid-Holland noord, K. Mechelse. een Leiderdorper. Het hoofdbe stuur kon de zienswijze van Mechel se volledig delen. Klingloop Projekt schenkt Greenpeace 5000 gulden LEIDEN - Het Kringloop Projekt Leiden bestaat 5 jaar. Ter gelegen heid hiervan zullen de vrijwilligers van deze vereniging op zaterdag 31 maart een bedrag van 5000 gulden overhandigen aan de milieu-organi satie Greenpeace. Het kringloop project is opgezet om afgedankte goederen zoals meu bilair, boeken, kleding, elektrische apparatuur en dergelijke, na even tuele reparatie, opnieuw in omloop te brengen. De nog goed bruikbare artikelen worden verkocht in een winkel aan de Volmolengracht 13. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan zal op alle aankopen in de week van 26 tot en met 31 maart een korting worden gegeven van 25%. Tevens wordt er op zaterdag de ge hele dag gratis koffie en thee geser veerd en staat er een grabbelton voor kinderen. Om 16.00 uur is er een receptie die voor iedereen toe gankelijk is. Goederen voor de kringloopwin kel kunnen worden aangeboden tij dens de openingsuren van de win kel (woensdag t/m zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur) of kunnen na af spraak (tel.226082) gratis worden opgehaald. Inbreker die traangas spoot aangehouden KATWIJK/LEIDEN - De Leidse politie heeft in het weekend een 25- jarige Katwijker uit zijn woning ge haald wegens een inbraak die zich een maand geleden voordeed in een café in de Hoogstraat in Leiden. De man wordt ervan verdacht de in braak met een andere man te heb ben gepleegd. De politie had de twee op heter daad betrapt, toen ze een kluis aan het openbreken waren. De Katwij ker spoot dè politie traangas in het gezicht, waardoor hij met zijn com pagnon wist te ontkomen. LEIDEN Het straatje luistert naar de idyllische naam, Rhijn- vreugd en de mensen die bij Van Diemen op bezoek komen, zeggen wel eens: "Goh. het lijkt wel of je hier langs de rand van het bos woont". Maar Van Die- men woont niet langs het bos. De begroeiing die wel iets van een bosrand weg heeft, is die op het talud van rijksweg A4, op ongeveer 80 meter afstand van de woningen aan Rhijnvreugd. Als het aan Rijkwaterstaat ligt, komt dat talud nog enkele tiental len meters dichter bij de zes wonin gen aan het straatje. De A4 (Amster dam-Rotterdam) moet worden ver- LEIDEN - Een 28-jarige Leidse hoofdagent heeft een gebroken neus opgelopen bij een massale vechtpartij op het Stationsplein za terdagochtend rond 3.00 uur. De hoofdagent liep samen met een col lega in burger te surveilleren en wil de een man aanhouden die even daarvoor een vrouw onzedelijk had betast. Tien mannen liepen van de Nieu we Beestenmarkt in de richting van het station. Zij waren onder invloed en daagden telkens passanten uit tot vechten, maar die gingen daar niet op in. Bij het station -aangekomen ging de groep naar binnen, naar later bleek omdat ze in Den Haag nog een biertje wilden halen. Uiteindelijk besloten ze dat niet te doen. Ze ver lieten het station weer en op dat mo ment stapte een van hen op twee vrouwen af, die een taxi wilden ne men. Een van hen, een 32-jarige vrouw uit het Schotse Glasgow, werd onzedelijk betast. De twee po litiemannen besloten de dader aan te houden. Onmiddellijk nadat de twee poli tiemensen zich hadden gelegiti meerd. brak de vechtpartij uit. Daarbij kregen de agenten veel klappen. Nadat assistentie was ge arriveerd. konden drie Leidenaars worden aangehouden: een 19-jari- ge, die de vrouw had aangerand en twee 23-jarigen. Ze zitten alledrie nog vast op het Leidse bureau. Be halve de hoofdagent, die zijn neus brak, hield ook de aanrander een bloedneus over aan de vechtpartij. LEIDEN Geboren: Mounia. dv. M. Sayem en F.Z. Benomar; Marjolein Eva Andrea, dv. P.J. Barendse en M.C.M. Vollering; Roselien Berendina Annette, dv. J.J.P.M. Kerkvliet en A.B.M. van Velzen; Christian, zv. B.A. van der Weyden en L.J. Ouwehand; Ricardo, zv. M. de Swiiger en T. van der Steen; Xanne. dv. A.J.J. Liebregts en E.S. Wentel; Nicolaas Maria, dv. J.F. de Vlieger en M.L.R. Stokman; Ruben Mi chael, zv. J.M. Pronk en H.F. de Zeeuw; Sa- manta Maria, dv. R.R. Zwaag en E.A. Met horst; Tim, zv. A Keizer en M.L. van den Berg, Sander, zv. A. Keizer en M.L. van den Berg; Mark, zv. L D. Cornet en C.J.J.A. van der Zwet; Eva Dientje. dv. H.A. Lens en M. Struik; Cheryl, dv. J.F. Notman en G. Cheetham; Annabel Ju lie, dv. O.J.F. Middeldorp en J. Platenburg; Joyce, dv. G.L.D. Lakerveld en P. Fraterman; Jeffrey Hendrik Wilhelmus, zv. H. Jungerius en M M. Dekker; Adriana Helena, dv. J.W. van Dorp en K.A. Hoek; Jelmer Pieter Chrysosto- mus. zv. R P C. van Leeuwen en V.J. Brouwer; Arjen, zv. H. van der Plas en H.C. de Jong; Nicky Davey, zv. H.H. Snik en S. Kukler; An toinette, dv. F.W. Hardijzer en C. Prins; Wou ter. zv. H. Kok en Y.M.M. Beuk, Ricky Jaap Adriaan, zv. G.J. de Mooi) en J.C. van Dui|n; Maarten, zv. J.H. Wessels en M.J. Bink; Koen, zv. H. Mioch en M.M.C. Abma; Rosalie, dv P. Vring en H. Oostendorp; Dominique Hendrik Hermanus Marinus. zv. G.H. Snellenburg en M.E.H. Gommers: Patrick Johannes, zv. J.F. Heeremans en E.M Schenkeveld; Joris, zv. J. Kramer en M.H.G. Hoogeveen, Ramon, zv. A.J. Wijling en S Fasel; Yael Joan Rebecca, dv. M.C.G. van Praag en I.A. Schipper; Vera Elisa, dv. P.G.M. van Rijn en S. Tijsen; Tarik, zv. H. Abdales en H. Abdales; Neeltje Janna, dv. J. Hoek en W.J. van Duijn; Dirk Jacobus, zv. J. van Dui|n en D Kuijt; Philip Lodewijk Christiaan, zv. P.C. Akkerman en M.J. Ket- tenis; Thomas Sebastiaan. zv. S P Cats en M.R. Ham; Hidde Pieter. zv. M.A.G. Aronds en W.A.M. Weber, Umit Bayram, zv. N. Akbinar en F. Akbinar; Klaas, zv. D. van Duijvenbode en A.M Oskam; Petronella, dv. L. van Wijk; Yoska, zv. Y. Ruigrok van der Werven en M. Wallaart; Nicole, dv. N. Meijvogel en G.'J. van der Zwan, Jan. zv. Th. van der Mei| en P. Drie bergen; Nadira, dv. A. Bouda en M. Ouchen; Desiree Mirte, dv. R. Brouwer en G. Prins; Re becca. dv. A. van Duijvenbode en W. Rovers; Lysia Cornells, zv. L.C. de Vries en A C. van Deift; Kim, dv. M.E. Lindeman; Vincent Sebas tiaan, zv. M. Vlak en B.P.E.A. IJzerman; Claire Beryl, dv. J P. Boly en A.M.B.A. Hendrikx, Mels Matthijs, zv. S.A. Hartman en J.A.M. Casteel; Icram dv. L. Ezarrouki en L. Chebaa Amimoun; Mike, zv. H.P. van Dijk en G.M. Honing; Mant- ta, dv E. van Evert en A.E van der Vijver; Har- men Jan. zv. A. de Vries en G.A. Jonker. LEIDEN Gehuwd: P. van Dijk en J. van der Neut; J. Tegelaar en H.A. van Gerven; W.J. Jonkbloed en M. Stapper; R. van Hal en M.M. LEIDEN De Paasvebo krijgt na tionale allure. Dat concludeert se cretaris van de Vebo, A. de Jong, na afloop van de veetentoonstelling die afgelopen zaterdag in de Groen- oordhallen werd gehouden. Het evenement trok ongeveer 2000 be zoekers, waarvan er volgens De Jong velen van buiten de regio kwa- breed en het meest waarschijnlijk is, dat dat aan de westelijke zijde ge beurd, de kant van de woningen aan Rhijnvreugd. De situatie voor de bewoners van die straat en die van de vier woningen om de hoek langs de Hoge Rijndijk, lijkt dan onhoud baar geworden. Een van die vier wo ningen is inmiddels te koop aange boden. Er schijnen zich al tal van speculanten te hebben gemeld in de veronderstelling dat Rijkswater staat wel een fikse uitkoopsom op tafel zal leggen. door Willem Spierdijk G.J. van Diemen, die al namens de bewoners met de gemeente Lei den heeft gesproken, benadrukt dat er officieel nog niets bekend is ge maakt door Rijkswaterstaat. Hij verwacht echter dat die instantie voor verbreding aan de westelijke zijde kiest. "In het gemeentehuis van Leiderdorp hangen foto's van de nieuwe weg. Daarop zijn onze woningen verdwenen, ook twee huizen die hier om de hoek op de Hoge Rijndijk staan trouwens". Navraag bij Rijkswaterstaat leer de Van Diemen echter dat deze ont werpen nog niet definitief zijn. "We willen nu eindelijk wel eens weten waar we aan toe zijn. Volgens mij is de beslissing allang genomen, maar wordt-ie nog niet bekendgemaakt". Janboel De noodzaak voor verbreding van Toneelgroep van Stedelijk Gym behaalt zilver LEIDEN - De leerlingen van het Leidse Stedelijk Gymnasium die gisteren hebben meegedaan aan een toneelwedstrijd in Paradiso zijn geëindigd op de tweede plaats. In een goed bezette zaai voerden zij hun stuk 'Status Low' uit, geba seerd op een verhaal van Herodotes. Eén van de Leidse deelnemers, Huib Tabbers, sprak na afloop van 'een groot succes'. Met name de spektakelstukken die de gymna siasten hadden ingebouwd met een brommer sprake erg aan. de weg ziet Van Diemen ook wel in. Maar als straks defintiief voor uit breiding van de weg aan de westelij ke zijde wordt gekozen, is er naar zijn maar één oplossing: de huizen moeten worden gesloopt en Rijks waterstaat moet de bewoners op be hoorlijke wijze schadeloos stellen. "Eigenlijk is de situatie nu al on houdbaar, maar ik ben intussen aan het lawaai van de auto's gewend. Ik kan echter geen logés te slapen leg gen, want die doen geen oog dicht. Toch woon ik hier naar m'n zin. Waar vind ik zo'n huis terug. Ik woon hier al 25 jaar. Maar toen ik hier kwam, reed er tien procent van het aantal auto's van nu over de weg". Niet alleen wegens de toenemen de geluidsoverlast, ook de werk zaamheden die de verbreding met zich mee brengt, maken wonen aan de Rhijnvreugd volgens Van Die men straks onmogelijk. "Ik kan me nog herinneren wat een enorme jan boel het was, toen deze weg eindja ren vijftig werd aangelegd", zegt de geboren Zoeterwoudenaar. Intimidatie Van Diemen ziet wel op tegen even tuele onderhandelingen met Rijks waterstaat en de mogelijke sloop van de woningen aan Rhijnvreugd. "Ik heb gehoord hoe dat aan de Morsweg is gegaan waar woningen werden gesloopt. Als er twee wo ningen zijn'verkocht, worden de an dere eigenaars geïntimideerd door de gemeente om hun woning ook te verkopen". De bewoner van Rhijnvreugd hoopt bij de gesprekken met Rijks waterstaat-juist de lokale overheid aan zijn zijde te vinden. "De ge meente Leiden kan veel voor ons doen. Die kunnen bijvoorbeeld bij Rijkswaterstaat aanvoeren wel mee te willen werken aan wijziging van het bestemmingsplan, als er voor de bewoners een goede oplossing wordt getroffen". De gemeente heeft nog geen standpunt ingenomen. Milieu-amb tenaar J. Vellekoop - in ambtelijke kringen wel 'Jan, de sloper' ge noemd vanwege zijn bemoeienis sen met Morsweg 4 - zegt dat het nog lang niet zeker is of de wonin gen op Leids grondgebied wel moe ten worden gesloopt. "Op 11 april geeft Rijkwatersaat informatie aan de gemeenteraad in de commissie ruimtelijke ordening en verkeer. Pas daarna neemt de gemeente een standpunt in over de verbreding". LEIDEN - De bewonerscommissie Denken en Doen in de Juwelen- buurt heeft zichzelf met onmiddel lijke ingang opgeheven. Reden hiervoor is een conflict met de be- wonersgroep Opaalstraat. De commissie wil het besluit deze week officieel meedelen aan de Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL). Het nieuws is echter eerder uitgelekt. Mevrouw A. van Leeu wen van Denken en Doen wil nog geen commentaar geven op het be sluit om te stoppen. "Ik wil het eerst met de woningbouw bespreken". Beide bewonersgroepen leven al geruime tijd op gespannen voet. De Opaalgroep is zelfs opgericht uit on vrede met het werk van Denken en Doen. De bewonersgroep nam het voortouw in de strijd tegen de aan stelling van een huismeester in de wijk. Na bemiddeling van onder meer Stichting Welzijn kwam er een toenadering tussen Denken en Doen en de Opaalgroep. Gezamen lijk schreven ze een vergadering uit waarbij de huismeesterkwestie en de problemen met stadsverwar ming op het programma stonden. Tijdens deze bijeenkomst kwam het oud zeer weer naar boven. Van Leeuwen weigerde achter de spre kerstafel te gaan zitten en kreeg ver volgens ongezouten kritiek te ver duren van W. de Leen van de Opaal groep. De partijen stoeiden vooral over de financiën. De bewonerscommis sie Denken en Doen krijgt jaarlijks 600 gulden van de WBL als bijdrage in de kosten. Volgens De Leen ge beurt er zelden iets nuttigs met het geld. "Het wordt grotendeels weer teruggestort". De Opaalgroep heeft voor ruim 200 gulden kosten ge maakt met het organiseren van de vergadering van vorige week. Tot groot ongenoegen van de Opaal groep heeft Denken en Doen gewei gerd die kosten te betalen uit de WBL-toelage. De Leen maakte hierover opmer kingen tijdens de vergadering. Van Leeuwen meent dat hij zich hierbij 'onbeschoft gedroeg'. Na ampele overwegingen heeft de commissie daarom besloten het bijltje erbij neer te gooien. Waarschijnlijk wordt volgende maand een nieuwe bewonerscommissie gekozen. Ook de animo van de deelnemers voor de 40ste Paavebo was groter dan voorgaande jaren. De Jong no teerde 12 procent meer inschrijvin gen dan vorig jaar, toen de tentoon stelling overigens op donderdag werd gehouden. Opvallend was de grote inschrijving van vleesvee. De Jong: "Door de superheffing scha kelen steeds meer boeren op het fokken van vleesvee over". Behalve de veekeuringen was er dit jaar ook een presentatie van liet Bedrijfsschap voor slagers. De de monstraties van de slagers, waarbij de bezoekers vlees konden proe ven, trokken veel belangstellenden. Ondanks een redelijk toeschou wersaantal was De Jong toch niet tevreden over de opkomst. "Door het wurgcontract dat de gemeente Leiden met Publex heeft, is buiten reclame voor ons onbetaalbaar ge worden. In vergelijking met vorig jaar is een enorme tariefstijging doorgevoerd. Wij moeten niet al leen drie keer zoveel betalen, de Informatie-avond woningverbetering LEIDEN - De werkgroep Kasko- verbetering Maredijk houdt maan dag 2 april een informatie-avond over woningverbetering. Ter spake komen de subsidiere gelingen voor verbetering van parti culiere woningen. Er wordt een vi deo-band vertoond over dit onder werp en er zijn twee ambtenaren van volkhuisvesting aanwezig om uitleg te geven. Aanvang 20.00 uur in het Speel tuingebouw aan de Maredijk. Rhijnvreugd: een idyllisch straatje langs de Rijn en langs rijksweg A4... De keurmeesters aan het werk tijdens de 40ste Paasvebo. borden blijven ook nog eens acht dagen staan in plaats van veertien", stelt De Jong. Hij verwacht dat de gemeente Leiden dat uiteindelijk financieel zal bemerken. "Omdat de evene menten minder geld opbrengen, komt er minder geld in de gemeen tekas. De gemeente krijgt uiteinde lijk toch de rekening gepresen teerd". Uitslagen: Algemeen kampioen vrou welijk vee Broos, Breda; algemeen kam pioen manlijk vee Spronk, Zoetermeer; jong vee geschikt voor mesterij, vrouwe lijk, Piet Otters, Hippolytushoef, manlijk Boom, Stompwijk; jeugdkampioen vrouwelijk vee Herman Maarel Delfgauw, manlijk, Jacques Vrolijk, Noordwijkerhout; varkens. Van Veen Zoeterwoude; ram-lammeren mevr. Van der Voort- Van Saassen, Hillegom; ooi lammeren, mevr. Fokke-Boot, Koeken- gen. r ook nog gehandeld in de Groenoord- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDENSTAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7