'Geen softe aanpak werkloze migranten' tifriC 1* t»0hty! PvdA moet zich niet geforceerd profileren "Uitspraak Lubbers wekt woede Ombudsman: Overheid moet werktempo opvoeren 3 Haarlemmer vier maanden te lang in cel Bom ontploft bij ministerie TGV over bestaande spoorlijn in Brabant' Jonge leraren eisen meer loon Steun voor ambtenaren die ultra-rechts niet informeren Je Icht a/ch Mc Je ci$chW4 j*cihbmch! Omstreden rectrix gewoon aan het werk I MAANDAG 26 MAART 1990 jen da n ilDEN HAAG (GPD) - Werkloze migranten hebben de plicht om te proberen een baan te vinden. Volgens premier Lubbers is te lang het verkeerde signaal van "wij vangen jullie wel op" uitgezonden. Hij bepleitte gisteren voor de Ikon-radio een minder "softe benade- I ring" van het minderhedenprobleem. Het Nederlands Centrum Buitenlanders is ont- Istemd. Directeur Rabbae spreekt van "stemmingmakerij, die nergens goed voor is". DEN HAAG - Naüonale Ombuds- man M. Oosting vindt dat de over heid meer aandacht moet besteden aan het werktempo van de ambte naar. Er moeten interne behande lingstermijnen worden gesteld en het overschrijden van die termijnen dient gevolgen te hebben. De Om budsman schrijft dit in zijn jaarver slag over 1989. door Weert Schenk Drie van de vier klachten die bij de Nationale Ombudsman binnen komen, hebben te maken met het lage tempo van werken bij de over heid. Oosting constateert dat de be langhebbende burger meestal de dupe wordt van die traagheid. Als de overheid in een zaak een steek heeft laat vallen, zoals door vertraagde afhandeling van een aanvraag, werkt dat vaak zodanig door dat de belanghebbende burger ook in de fout gaat door niet op tijd aan een bepaalde administratieve verplichting te voldoen. Dat kan ertoe leiden dat hij niet in aanmerking komt voor een bepaal de subsidie. Het nadeel ligt dan bij de burger, terwijl de overheid niet door enig negatief gevolg wordt ge troffen. De overheid kan zelfs voor deel hebben door het niet hoeven betalen van de subsidie. Oosting meent dat de overheid in dit soort gevallen toch de schade zou moeten vergoeden. Een ander voorstel is dat de burger er in be paalde gevallen van uit mag gaan dat zijn aanvraag is' toegekend als hij voor het verstrijken van de ter mijn geen afwijzing heeft ontvan gen. De Ombudsman zegt dat de po litiek ervoor moet zorgen dat over heidsorganisaties de middelen heb ben om hun taak naar behoren uit te Terecht Uit het jaarverslag blijkt verder dat de Nationale Ombudsman in 76 procent van de gevallen van mening was dat er terecht was geklaagd. In 1988 lag dat percentage op 69 pro cent. Veel van de klachten hadden betrekking op de informatiever strekking door de overheid. In 1989 benaderden bijna 13.000 mensen de Ombudsman schriftelijk of telefonisch met een klacht, een verzoek om hulp bij een probleem of met vragen. Dat is een stijging van 18 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Mr. Oosting bracht 1022 rapporten uit. De klachten waren vooral gericht tegen de ministeries van financien en justitie en tegen de politie. De Nationale Ombudsman doet in zijn rapport ook een suggestie voor een nieuwe 'ambtsinstructie'. Hij vindt dat het geduld van de ambtenaar in principe altijd groter moet zijn dan dat van de burger, ook wanneer zich uitzonderlijke si tuaties voordoen. "De ambtenaar is ook medeburger", zegt Oosting. „hij zou zich kunnen leiden door de gedachte: wat gij wilt dat u ge schiedt, doet dat ook uw medebur gers". Lubbers sprak gisteren naar aanlei- i 'ding van de winst die Centrum De- imocraten en Centrum Partij bij de i b»gemeenteraadsverkiezingen vorige ?reijueek boekten. Volgens hem valt de i (jversterkte positie van die partijen 2aa) "reuze mee". Hij greep echter de ge- t djlegenheid aan ?lej|dat migranten gen berusten dat een zo groot deel verkopen' van hen werkloos is. Lubbers vond Brittanië. dat ze zelf moeten werken betering van hun positie. Bij de indruk zijn ontstaan dat ale zekerheid voor hen zorgt als ze te benadrukken zelf hun boterham niet kunnen ver- et in zouden mo- dienen. "Dat is niet hun fout. maar de onze", stelde Lubbers. "Wij moe ten niet achterover gaan zitten. An ders gaan we hopeloos de fout Directeur Rabbae reageert ontstemd: "Ik Hij verwijst naar Groot waar premier Thatcher zijn mening "dezelfde taal ging preken als de racisten, waardoor uit andere culturen het front tegen de minderheden wat breder werd". Het NCB heeft tot dusver geen klachten over de democratische partijen in Nederland. Maar zulke 'stemmingmakerij' als waaraan Lubbers zich schuldig maakt zou een averechts effect kunnen heb- het NCB ben. Rabbae: "Wij willen werken, daarvoor zijn de minderheden hier J betreuren als democratische partij- ook gekomen en op werk hebben i door de grotere aanhang racistische groeperingen water de wijn gaan doen kei HAARLEM (ANP) - Een 20-jarige rinj Haarlemmer heeft door een fout een van justitie 115 dagen te lang in de hqgevangenis gezeten. Justitie heeft i so de vergissing toegegeven en een rde schadevergoeding van honderd gul den per dag toegekend. Dit heeft de irin Haarlemse advocaat van de man, deiiTh. van Schagen. zaterdag beves- kentigd. Hij vindt de schadevergoeding t dj niet voldoen. ien De Haarlemmer was door het Ge- sta rechtshof in Amsterdam wegens diefstal met geweld veroordeeld tot __1.5 jaar gevangenisstraf. Bij tenuit voerlegging van.de straf ging justi- 5 'tie echter per abuis uit van de eis van de procureur-generaal. 2,5 jaar cel. De man had. volgens zijn raads- L man, zelf niet in de gaten dat hij te lang vast zat omdat hij geen reke- Bis-ning hield met de regeling van ver lam vroegde invrijheidstelling, waar bij door eenderde van de straf vervalt. 'ijk) De Haarlemmer neemt geen ge- vaijnoegen met de honderd gulden schadevergoeding voor elke dag dat e tehij te lang heeft vastgezeten. Hij eist bef vijfhonderd gulden per dag. Zijn DEN HAAG (GPD) - Bij het minis- hjkadvocaat zal een rechtzaak aan- terie van justitie in Den Haag is van- 'an-spannen waarin hij in totaal 57.500 ochtend vroeg een kleine bom ont- eprjgulden zal eisen. ploft. Tien ruiten van het gebouw Premier Lubbers ook recht. Die werkloosheid moet worden weggewerkt, evenals hun principes de sociale achterstand". Naast die plicht om te werken zou volgens de NCB-directeur ook de plicht van de werkgevers moeten bestaan min derheden in dienst te nemen. Minister De Vries (sociale zaken) heeft zaterdag overigens aangekon digd dat binnen vijf jaar 100.000 werklozen uit migranten-groeperin gen een baan moeten hebben ge vonden. Tot nog toe vinden jaarlijks maar 10.000 werkloze migranten werk in Nederland. De Vries denkt het werkloos heidsprobleem bij minderheden aan te pakken doordat de arbeids- bureau's volgend jaar opnieuw wor den gestructureerd. Werkgevers, werknemers en arbeidsbureua's krijgen in de regio meer verant woordelijkheid voor de arbeids voorziening. In combinatie met be tere scholingsmogelijkheden zou den ze op die manier effectiever kunnen inspelen op de behoeftes van werklozen uit etnische minder heden. elej Het is de tweede keer binnen kor- e tijd dat een gedetineerde t jvastzit. Begin dit jaar overkwam cut brandweer snel kon worden ge- Keen Beverwijker. Die zat door een blust. Persoonlijke ongelukken SË?"* .'1 he! hebben zich niet voorgedaan. even voor vieren vanmorgen hej "'OPEN TBC In de gemeente De- "ejnekamp (Twenthe) is een patient "'met open tuberculose ontdekt. Hij blijkt de besmettelijke ziekte aan in ieder geval zes mensen te hebben Idoorgegeven. De gezondheids- (dienst in Enschede onderzoekt of er mQDr mensen zijn besmet. nog r kreeg de politie fonische melding binnen, die nage noeg onverstaanbaar was. "Er was veel ruis op de lijn en de stem klonk ver weg", aldus woordvoerster McLean. "De enige woorden die we konden verstaan, waren: bommel ding. ontruiming, ontploffing. Maar een adres werd niet opgegeven". Een halfuur later ontplofte de bom bij het ministerie. "Op dat mo ment reed toevallig een van onze surveillancewagens langs. Er was een korte knal te horen en een rook wolk te zien", aldus de woordvoer ster. De brand beperkte zich tot en kele houten kozijnen op de begane grond. Er bestaat nog geen vermoeden wie de daders zijn. Volgens de poli- tele- tie zijn er duizenden mensen, die iets tegen Justitie hebben. Ook wordt (nog) geen verband gelegd met de bommelding van afgelopen vrijdag. Toen meldde de actiegroep RaRa dat een bom was geplaatst in het gebouw van Rijkswaterstaat. Het pand werd ontruimd, maar er werden geen explosieven aange troffen. Protest milieufederatie en provineie BERGEN OP ZOOM (ANP) - Noord-Brabant vindt dat de trein met de grote vaart (TGV) gebruik moet maken van de bestaande rail verbinding via Antwerpen en Roosendaal. De provincie vindt ook dat de trein daar met een aangepas te, lage, snelheid moet rijden. De aanleg van een compleet nieuw tra cé voor de TGV in West-Brabant is uit milieu-overwegingen niet aan vaardbaar. Dat zei de Brabantse commissaris van de koningin Houben gistermid dag in Bergen op Zoom. De TGV gaat in de toekomst rijden tussen Parijs en Amsterdam. Houben sprak op een manifesta tie die de Brabantse Milieufederatie (BMF) had georganiseerde op land goed De Mattemburgh in Bergen op Zoom, eén van de vele waardevolle natuurgebieden die in de knel ko men als pr een nieuw tracé wordt aangelegd. BMF-directeur Van Poppel stelde daar net als het pro vinciebestuur niet tegen de komst van de TGV te zijn. maar wel tegen de aanleg van een nieuwe spoor baan. De BMF is het ook met Houben eens dat de flitstrein straks met aan gepaste snelheid door West-Bra bant moet rijden. Dat betekent dat de trein er ongeveer twintig minu ten langer over doet om van Parijs in Amsterdam te komen. Volgens Van Poppel weegt dat op tegen de erïorme aantasting van de natuur die ontstaat wanneer een nieuw tra cé wordt aangelegd. Bovendien, zo benadrukte com missaris van de Koningin Houben. rijdt de TGV ook in Frankrijk op een aantal trajecten langzaam. "Brabant gaat zeker niet dwars lig gen om de komst van de TGV te ver hinderen. Het is een goede vorm van openbaar vervoer, maar die moet dan wel komen op de plaats waar wij dat willen", aldus Houben. Het Brabantse voorstel strookt niet met de plannen van de Belgi sche overheid. Die wil de TGV via Antwerpen en het Antwerpse ha vengebied in noordelijke richting laten rijden. De trein zou dan ten westen van Ossendrecht de Neder landse grens bereiken. Van daaruit zijn verschillende tracés voorge steld. Die doorkruisen volgens de BMF echter in alle gevallen waarde volle natuurgebieden of ze lopen er vlak langs. Ook de leefbaarheid in West-Brabant zal er ernstig onder lijden, vreest de BMF. DEN BOSCH Het weer was gisteren nog niet om over naar huis te schrijven, maar in elk geval beter dan vier weken geleden toen de zoveelste storm over het land raasde. Vandaar: toch nog de uitgestelde carnavalsop tocht gisteren in Den Bosch (Oeteldonk). Tienduizenden mensen stonden langs de route en zo was al het werk aan de praalwagens niet voor niets ge weest. (foto ANP) Binnenland kort ■tie Opvangruimte let|Justitie wil in Rotterdam een op- ro" vangcentrum inrichten voor asiel- )n"(zoekers die via de haven binnenko mmen. Daarnaast zou het bestaande dcentrum op Schiphol moeten wor den uitgebreid. Dat heeft staatsse- aieicretaris Kosto (justitie) dit weekein- Dn-lde gezegd. Dit jaar worden bijna Aanranding sy-i ?rp ge_ Een 28-jarige Utrechtse heeft aan- 5UJgifte gedaan van aanranding door De|drie jongens van dertien en veertien ?rk'jaar oud. Ze was bekogeld met ste- )ornen. toen ze op de fiets langsreed. de en daarna meegetrokken. Eerder -lo. waren ook andere fietsers en auto- Veevoer 'Veevoerhandelaar De Bruijn uit 1 Waspik is failliet verklaard door de ''Bredase rechtbank. Door toedoen van De Bruijn kwam met lood ver- giftigde grondstof voor veevoer te- "recht bij de firma Slump in 1 Stroobos. Enkele tientallen koeien >in Nederland en Groot-Brittanie Jkwamen om het leven toen ze dat oer aten. De Bruijn moet zich daar- oor op 10 mei voor de strafrechter erant woorden. CPN-voorzitter CPN-voorzitter Elli Izeboud is om gezondheidsredenen afgetreden. Op 9 en 10 juni zal op een buitenge- >n congres een nieuwe voorzit- .vorden gekozen. Op dat congres dt tevens gesproken over moge lijkheden om CPN-leden te royeren die zich verkiesbaar stellen voor andere partij, zoals de Herenig- de Communisten in Amsterdam. Tolheffing Als het niet lukt een technische me thode te vinden om het beroepsgoe- derenvervoer buiten de elektroni sche tolheffing te houden, wil mi nister Maij-Weggen (verkeer) de sector fiscaal.tegemoet komen. Ze heeft dat in een vertrouwelijk ge sprek toegezegd aan de wegver- voerorganisaties. Hoeveel geld voor die financiële compensatie beschik baar is. is nog niet bekend. De elek tronische lolheffing zal in de loop van 1992 worden ingevoerd. 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 DEN HAAG (ANP) Ambtenaren die in gewetensproblemen komen doordat ze informatie moeten ver strekken aan raadsleden van de Centrumpartij en de Centrumde mocraten, kunnen op ondersteu ning rekenen van de AbvaKabo. Dat zei woordvoerder Van Herpen van de ambtenarenvakbond gister middag voor de NCRV-microfoon. De medezeggenschapscommissie van de Haagse gemeente-ambtena ren had al eerder steun toegezegd. Van Herpen zei gisteren dat raadsleden van de extreem-rechtse partijen in principe net zo benaderd moeten worden als raadsleden van andere politieke partijen, maar dat er grenzen zijn aan de hulp van ambtenaren. "Daar waar men te ver gaat in het stellen van vragen, gele gen op racistisch gebied, zou ik de leden willen adviseren: trek daar voor jezelf een lijn", aldus Van Her pen. Acceptabele opdrachten zou den volgens hem moeten worden uitgevoerd, maar anderszijds wordt "die streep getrokken dóór iemands individuele geweten". Ambtenaren die door hun werk gever (de gemeente) eventueel be schuldigd zouden worden van werkweigering kunnen aankloppen bij de vakbond, die op zijn beurt een regeling zal proberen te treffen met de colleges van B en W, zodat gewe tensnood niet meer aan de orde is. Lukt dat niet. aldus Van Herpen, dan kan de ambtenaaar in het uiter ste geval naar de Ambtenarenrech ter stappen. De vakbondsman wees er giste- UTRECHT (ANP/GPD) - Een groep van veertig jonge leraren is een actie begonnen voor salarisver hoging. De groep, die zich de Na- hossers noemt, heeft dat vandaag bekendgemaakt op een onderwijs- symposium in Utrecht. De groep eist een verhoging van salarissen voor beginnende leraren. Door het zogeheten HOS-akkoord dat oud-minister Deetman in 1985 sloot met de bonden, verdienen be ginnende leraren op dit moment nog maar half zoveel als hun oudere collega's. Terwijl we precies hetzelf- op dat nog steeds geen goede de werk doen, aldus de woordvc gewetensnood raken. De Ambtena- zich in hun situatie bevindt. renrechter geeft in individuele vallen wel een oordeel, gens Van Herpen is dal vredigende situatie. De Na-hossers willen niet dat hun ten koste gaat van collega's of onbe- het onderwijs. Verschuivingen bin nen de onderwijsbegroting zijn uit den boze, zeggen woordvoerders De Haan en Verweij, er moet meer geld naar het gehele onderwijs. De groep heeft nog geen concrete plan nen voor acties. Maat er wordt ge dacht aan het vrijaf geven van leer lingen en het uitdelen van voldoen des voor het eindexamen. De Na-hossers hebben weinig vertrouwen in de onderwijsbonden. In navolging van de WIÖ, die vorig jaar verbetering van de salarissen van het verplegend personeel eiste, voeren zij hun actie buiten de bon den om. De christelijke onderwijsbond PCO heeft vandaag gesteld dat mi nister Ritzen (onderwijs) zich in plaats van op de tekorten aan lera ren moet richten op de grote werk loosheid onder leraren, vooral in het middelbaar- en hoger beroepson derwijs. AMSTERDAM (GPD) - Vrijdag viel de bijl over haar positie als rec trix van het Barlaeusgymnasium, maar vanmorgen is De Vries- Lentsch gewoon aan het werk ge gaan. Met haar twee aartsrivalen, de conrectoren, vergaderde ze over de benoeming van docenten. "Je kunt het misschien gek vinden, maar over dat soort dingen zijn we het ei genlijk altijd eens geweest." B en W van Amsterdam lieten De Vries Lentsch vallen nadat een commissie van goede diensten had geadviseerd haar weg te sturen. "Die commissie heeft gefaald. Ach teraf las ik in de krant dat commis sielid Jonker Verwey vindt dat ik nooit een kans heb gehad maar dat ik weg moet omdat 'de situatie werkbaar moet blijven' en 'je de school niet kunt straffen'. Had ze dat maar in dat rapport gezet. Daar in word ik nota bene impulsief en militaristisch genoemd". "Zolang B en W mij de toegang tot de school nog niet verbieden blijf ik gewoon de rector", zegt De Vries. Ze hoopt dat de Amsterdam se gemeenteraad zich volgende week achter haar blijft opstellen, zo dat ze de beslissing weg te gaan aan zichzelf kan houden. "Als ze nu de ondemocratische krachten in het gelijk stellen en me wegsturen zal dat een ongehoord uitstralingsef fect hebben. Dan kunnen ze bin nenkort alle leraren de klas uitdra gen". zegt ze. "Ik hoop wel dat ze iemand van buiten benoemen, als het even kan een vrouw. Een school moet zijn ei gen rector niet benoemen. De sfeer van schijndemocratie op het Bar- laeus moet eindelijk eens doorbro ken worden. Ze willen een rector van wie niemand mag merken dat het de rector is. Wie dat kan weet ik ook niet. Ze hebben zich in feite on mogelijk gemaakt. Wie stapt daar nou in na zo'n voorgeschiedenis? Ik zou het nu in elk geval niet meer doen, nu ik dit weet". "Ik ben niet uitgeput of gedepri meerd. Maar ik wil wel op een fat soenlijke wijze weg gaan. Aan het eind van het schooljaar, want we zit ten nu met de examens en een inte rim manager kan hier in zo'n korte tijd helemaal geen kant op. Als die beslissing is gevallen kunnen de mensen misschien eindelijk eens normaal gaan doen". Maximumsnelheid DEN HAAG (GPD) Er komen buiten de Randstad meer wegen, waar de maximumsnelheid 120 ki lometer per uur wordt. Het wordt dan duidelijker waar'100 en waar 120 mag worden gereden. Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft dat gis teren aangekondigd voor de AVRO- radio. Afgelopen vrijdag stemde het kabinet in hoofdlijnen in met een voorstel om de maximumsnelheid voor bijna alle snelwegen in de Randstad terug te brengen naar 100 kilometer. De WD vindt dat niet verstanding. De liberalen meent dat de snelheid zichzelf regelt omdat op veel stukken in de randstad niet harder dan 100 kilometer kan wor den gereden. DEN HAAG (ANP/GPD) - PvdA- voorzitter Marjanne Sint vindt dat haar partij na de verkiezingsneder laag zich niet geforceerd moet gaan profileren in het kabinet. Ze wil zich houden aan de afspraken in het ka binet. "Ik vertrouw erop dat de ze geningen van het beleid geleidelijk zichtbaar zullen worden". In een interview in de Volkskrant zegt de partijvoorzitter dat een dras tische cultuurverandering in de PvdA nodig is. De partij zal weer contact moeten zoeken met de ge wone kiezers in de wijk. "Ons pro bleem is dat het geheel voor buiten staanders vaak een bastion vormt. Niet alleen de afdelingsvergaderin gen, maar ook de raadsleden en de wethouders". Regionaal Sint wil dat ook kamerleden zich meer concentreren op het contact met de kiezers. "Onze kamerleden \vorden regionaal geselecteerd. Maak daar dan gebruik van. Laat hen deelnemen aan het werk in de gewesten in plaats van dat ze alle 49 al hun tijd doorbrengen onder die glazen stolp aan het Binnenhof'. Het meer dan gemiddelde verlies dat de PvdA in'enkele grote steden leed, wijt Sint aan interne ruzies in de partij in die plaatsen. Ze vindt het normaal dat in die steden be stuurders hun eigen positie ter dis cussie stellen. In Amsterdam is dat al gebeurd: wethouder Van der Vlis keert niet terug in de raad en zijn collega Etty wil liever geen wethou der meer worden. Maar Sint vindt dat in steden als Arnhem, Apel doorn en Enschede, de PvdA-be- stuurders ook eens zouden moeten nadenken over hun eigen positie. Mouwen Marjanne Sint vindt overigens dat zij zelf niet schuldig is aan de ne derlaag van haar partij bij de ge meenteraadsverkiezingen. Zelf zal ze dan ook niet opstappen. "Dat vind ik niet terecht. Als je kon zeg gen: het ligt aan de koers die Sint gevaren heeft, oke dan moet Sint weg. Maar dat is niet het geval". PvaA-kopstuk en commissaris van de koningin in Drenthe Wim Meijer vindt dat de partij nu eindelijk eens de mouwen moet opstropen en op houden met onderzoeksprojecten en discussies. Dat moet vanaf van daag gebeuren, anders komt er een vervolg op deze verkiezingsneder laag, aldus Meijer gisteren voor de AVRO-microfoon. De voormalige fractieleider in de Tweede Kamer vindt het de taak van het partijbe stuur om snel een lijn uit te zetten voor een hernieuwde en frisse PvdA. Meijer verweet het partijkader nooit iets te hebben gedaan met de aanbevelingen in Schuivende Pane len en Bewogen Beweging, twee be langrijke beleidsnota's van de soci aal-democraten. Hij vindt niet dat de kamerfractie of de gemeenteraadsleden schuld dragen aan het grote stemmenver lies van afgelopen woensdag. "Wij zijn met z'n allen verantwoorde lijk", aldus Meijer. "Maar als we Marjanne Sint: partij moet w

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3