Spanning in Tirgu Mures blijft groot Bouwbedrijf Timmerlieden Loodgieters Aartsrivalen bundelen krachten muiden van *i VAN DER VALK Joodse afkomst hield Trotski van stoel Lenin TUIN OPKNAPPEN? „Hallelujah" Matthaus Passion BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE BUKAREST (AP) Honderden Roemenen hebben in het weekeinde gedemonstreerd te gen vermeende plannen van de Hongaarse bevolkingsgroep in Transsylvanie om zich van Roemenië af te scheiden. Ondanks een oproep van de regering om de kalmte te bewaren, gingen in Transsylvanie honderden Roemenen de straat op in Cluj en Sibiu om hun steun te betuigen aan de Roemenen in Tirgu Mures, waar de afgelopen week zeker zeven doden zijn gevallen bij gevechten tussen Hongaren en nationalistische Roemenen. Ook in de hoofdstad Boekarest be- deeld, maar tijdens de Tweede We- been gebracht om de twee bevol- toogden honderden Roemenen, die reldoorlog weer korte tijd bij kingsgroepen te scheiden. "Ceause- Hongarije beschuldigden van po- Hongarije gevoegd. Nu Ceausescu's gingen om Transsylvanie in te lij- ijzeren greep op het land is verdwe- ven. De Roemenen zijn bang dat het nen. kunnen de twee groepen vrijer verlangen van de twee miljoen uiting geven aan hun sentimenten. Hongaren in Transsylvanië om op de scholen het Hongaars te gebrui- De Hongaren eisen meer rechten op ken een verhulde poging is om meer en de Roemenen, die de Hongaarse autonomie te krijgen en zich uitein- overheersing in de 18de en 19de delijk aan te sluiten bij Hongarije, eeuw nog niet zijn vergeten, stellen Transsylvanië werd na de Eerste zich daar fel tegen te haatte ons, maar we waren ten minste niet bang om gewoon op straat te lopen", aldus een Hongaar in deze plaats. Ook andere minder heidsgroeperingen, zoals de 100.000 Russen in het oosten van het land en de Servische minderheid in Ti- misoara, waar in december de revol te tegen Ceausescu losbrak, hebben rechten geëist, zoals het recht Wereldoorlog bij Roemenië inge- In Tirgu Mures is het leger op de op onderwijs in hun eigen taal. LONDEN (GPD) Omdat hij van joodse afkomst was, heeft Trotski kort na de Russische Re volutie geweigerd om Lenin op te volgen. Trotski was bang dat een Sovjet-regering die geleid werd door een jood, een te gemakkelijk doelwit zou vormen voor de vij and. Met deze onthulling zal de Rus sische geschiedkundige Victor Danilov binnenkort een van de grootste mysteries van de Russi sche Revolutie oplossen: waarom Trotski het aanbod van Lenin af sloeg. Danilov is van plan zijn be vindingen te publiceren in de 'History Workshop Journal', een uitgave van de Oxford University Press in Engeland. Lenin deed zijn aanbod enkele uren na de Oktoberrevolutie, toen hij en Trotski lagen uit te rusten op de vloer van het Smolny Insti tuut in Sint Petersburg (het huidi ge Leningrad). Lenin zei: "We moeten jou Volkscommissaris voor binnenlandse zaken maken, kameraad Trotski. Jij zal de bour geoisie en de aristocratie verplet teren". De functie van Volkscommis saris voor Binnenlandse Zaken was voorbestemd voor de man die Lenin zou opvolgen. Maar Trotski weigerde het 'minister schap' en eventuele andere top functies met de woorden: "Het zou veel beter zijn als er geen en kele jood in de eerste revolutio naire regering komt te zitten". De motieven van Trotski om de op een na hoogste functie te wei geren werpen een schril licht op het weidverbreide anti-semitisme dat in die dagen in de Sovjetunie bestond. Als Trotski 'zich niet zo veel zorgen had gemaakt over zijn joodse afkomst, had de geschie denis volgens historicus Danilov een geheel andere loop kunnen nemen. Trotski zou dan Stalins machtsgreep in 1924 (na Lenins dood) hebben kunnen voorko- Danilov is een van de dertig his torici die toegang hebben gekre gen tot de partij archieven. In de notulen van een vergadering van de Centraal Comité op 26 oktober 1923 trof hij de ontboezemingen van Trotski over diens dialoog met Lenin aan. Tot dusverre werd aangenomen dat Trotski zelfs niet op die vergadering aanwezig was geweest. Historici verwachten dat het onderzoek naar de geschiedenis van de Russische communisti sche partij zal leiden tot de reha bilitatie van Trotski, die in 1940 in zijn ballingsoord in Mexico werd vermoord door - waarschijnlijk - agenten van Stalin. Interim-president Ion Iliescu maande de Roemenen zaterdag tot kalmte. Hij zei dat er geen andere weg was dan in vrede samen te le ven met de andere bevolkingsgroe pen, en dat problemen op democra tische wijze opgelost dienen te wor den. Eerder op de dag had de Roe meense premier Petre Roman een onderhoud met de Hongaarse am bassadeur in een poging de span ningen tussen de twee buurlanden te verminderen. Roman vroeg Hongarije geen verklaringen uit te geven die de Roemeense nationalis ten nog meer in woede zouden kun nen doen ontsteken. Drugsvangst van J unglecommando PARAMARIBO (ANP) - Het Jung lecommando heeft de grootste co caïnevangst ooit in Suriname ge daan. Dinsdag nam het 1000 kilo gram in beslag in de buurt van Moengo in Oost-Suriname, zo maakte het Junglecommando giste ren bekend. De drugs werden aan gevoerd met een vliegtuig dat uit Cali in Colombia kwam en als be stemming Apoera in West-Surina- me had. De vier inzittenden zijn door manschappen van het Junglecom mando aangehouden. Ze zullen bin nenkort aan de justitiële autoritei ten in Paramaribo worden overge dragen. Het toestel waar het Jungle commando de cocaïne in aantrof was door het slechte weer afgewe ken van de oorsponkelijke koers en in Oost-Suriname terechtgekomen. MAANDAG 26 MAART 1990 Curacao wil niets weten van Nederlands plan WILLEMSTAD (ANP) - Curasao is tegen het plan van minister Hirsch Ballin (Antilliaanse en Aru baanse Zaken) om vier rijksdelen te creëren door de Antillen in een Bo venwinds en een Benedenwinds deel op te splitsen. Hoewel de Ne derlandse ministerraad vrijdag ak koord is gegaan met plan het blijven de politieke partijen van Curasao aandringen op zelfstandigheid voor het grootste en belangrijkste eiland van de Nederlandse Antillen. In het plan van Hirsch Ballin, dat voorziet in de vorming van een Ne derlands Gemenebest, zullen naast het reeds bestaande politieke cen trum op Aruba ook bestuurscentra moeten komen op Curasao, dat met Bonaire een nieuw rijksdeel moet vormen, en op Sint Maarten, dat in de toekomst samen moet gaan met Saba en Sint Eustatius. Rufus McWilliam, secretaris-ge neraal van de grootste politieke par tij van Curasao (de Nationale Volks- COCOA BEACH Op het strand volgen toeschouwers de lancering van de Air Forse Delta 2-raket. De raket, die partij (NVP)), verklaarde dat zijn aterdagnacht vertrok vanaf de lanceerbasis Cape Canaveral in Floria, moet een militaire commumcatiesatel- partij "niets wil weten de ruimte brengen van 65 miljoen dollar. liet i Nederland i ABN en AMRO samen naar wereld-top 20 De fusie tussen de Algemene Bank Nederland en de AMRO-bank is even spectaculair als pikant. Spec taculair is vooral de gezamelijke omvang van de twee grootse Neder landse banken, die met een ba lanstotaal van bij elkaar bijna 350 miljard gulden veruit de grootste bank van Nederland vormen en op de wereldranglijst dicht tegen de top-20 aankruipen. Pikant is het vooral dat uitgerekend de twee aartsrivalen, die nagenoeg even groot zijn, de krachten bundelen. door Karei Berkhout Want de ABN en de AMRO be- twisten elkaar al sinds jaar en dag de positie van marktleider in de Ne derlandse bankwereld. Het meest in het oog sprong daarbij de laatste jaren de rol van de ABN en de AM RO in de hevige discussie in de beurswereld over de beschermings constructies van bedrijven, waarbij ABN-dochter Bank Mees en Hope en AMRO-dochter Pierson Heldring en Pierson ieder één van de twee twistende kampen den. De ABN is er altijd voorstander geweest om bedrijven te beschermen tegen onvrijwillige overnames door 'raiders'. De AM RO heeft tot nu toe verkondigd dat bedrijven niet te veel «moeten wor den dichtgetimmerd, omdat de dy namiek van het bedrijfsleven daar door zou verminderen. Beide banken zijn als grote con currenten heel actief in de handel in aandelen en obligaties. De ABN heeft daarbij vooral een enorme hoeveelheid beleggingsfondsen in de Verenigde Staten en het Verre Oosten voor de particuliere beleg ger. Daarentegen heeft de AMRO zich gestort op het naar de beurs brengen van grote bedrijven zoals vorig jaar nog het chemie-concern DSM. Het opmerkelijke verschil van mening over de beschermings constructies zal ongetwijfeld nog even moeten worden bijgelegd bij de fusie-beprekingen. Hoe pikant en spectaculair ook, de komende fusie van de banken, die vooral in de medische wereld en beleggingen eikaars concurrenten zijn en daar nu vrede kunnen slui ten, is in veel opzichten voor de hand liggend. De interne markt van de Europese Gemeenschap is in aantocht en daarmee ook een enor me schaalvergroting in de bank- en verzekeringswereld. Per 1 januari 1991 vervalt ook in Nederland het verbod op het samengaan van ver zekeringsmaatschappijen en ban ken. Daarmee komt voor de steen rijke banken en verzekeraars in met name Japan de weg vrij om een be trekkelijk kleine banken (ABN en AMRO staan 46 en 47 op de wereld ranglijst) over te nemen. Samengaan is dus synoniem voor overleven, maar het vinden van een fusie-partner is moeilijk in Europa. De meeste banken zijn of al onder dak, of peperduur of kunnen met geen mogelijkheid in elkaar worden geschoven. Alleen in het econo misch snel opkomende Spanje, waar de Rabo-bank vorig jaar een spaarbank inlijfde, liggen nog wat mogelijkheden. De AMRO-bank is al tijden op zoek naar een fusie-partner>en was al bijna één geworden met de Gene rale Bank in België. Dat samengaan ketste vorig jaar af door een 'ver schil in bedrijfscultuur' zoals dat werd genoemd, maar waarschijnlijk doordat beide partijen het niet eens konden worden over de verdeling van de aandelen. Naar aanleiding daarvan zei Scherpenhuijsen Rom. topman van de NMB Postbank, toen in Leiden dat volledige fusies .steeÖs minder zouden voorkomen en dat er meer op een los-vastbasis zou worden samengewerkt. De vraag is dus hoe de banken s mengaan en wie het daarbij precies voor het zeggen krijgt. De werkne mers van AMRO-bank, die o\ gens blij zijn een concurrent minder te hebben, zijn enigszins bevreesd dat de ABN de dienst gaat uitma ken. Zij herinneren zich het ont staan van de Amsterdam Rotter dam-bank (de AMRO dus) waarbij gemaakte afspraken over de verde ling van de directie-posten uitein delijk ondersneeuwden. Duidelijk is dat er in de Neder landse bankwereld een en machtsblok ontstaat, die ruim 2 keer zo groot is als de Rabo-bank. Vooral de vakbonden, die morgen weer met de bankwerkgevers aan tafel moeten zitten om te onderhan delen over de nieuwe cao, zijn zeer ongerust. De bonden, waarbij ter nauwernood 10 procent van de werknemers is aangesloten, pro beerden juist de laatste tijd om e poot aan de grond te krijgen in wereld, waar zij altijd zwak hebben gestaan. Aan de onderhandelingsta fel is een van de gespreksgenoten immers tweemaal zo breed gewo den. Bouwbedrijf Van der Valk is onderdeel van het bekende Van der Valk Concern. Wegens snelle uitbouw van ons relatiebestand vragen wij: Zelfstandige, fulltime vakmensen die graag in een gezellig team willen werken nodigen wij uit te solliciteren. U kunt schrijven naar Bouwbedrijf Van der Valk, Postbus 31, 2400 AA Alphen aan den Rijn. U kunt ook bellen naar telefoonnummer 01720-37634/31087. U kunt natuurlijk ook zelf bij ol onze lezers door de brievenbus goon roepen wat u in de aanbieding heeft... SCHIL DER VAKMANSCHA^!NDSJ90^ cMeesterwerkers Hoge Rijndijk 68/70 Leiden I 071-122469/126741 Voor weinig geld heeft u, zolang u wilt, een perfekte kettingzaag. Maar ook voor een grondwals, grondfrees, grondboor, paalhamer, etc. kunt u bij ons terecht. Kortom, voor alles wat u voor uw tuin nodig heeft. K-Rental verhuurt zo'n 300 verschillende ge reedschappen. Voor vak man en doe-het-zelver. Redelijke huurprijzen. Spe- 1 f/'i ciale redukties voor extra Vi 1/1 lil huurdagen en weekenden. Vraag de K-Rental folder. Weversbaan 4-6 Hoorn 236 Ind. terrein De Baanderij bij Haalhout VERHUUR VAN GEREEDSCHAP KATWIJK AAN ZEE 19e uitvoering Christelijk Gemengd Koor aaio. w' Sfó l ^1 'zS'f- /l\ 'V* Donderdag 29 maart 1990 j Dorpskerk te Katwijk aan den Rijn aanvang 19.30 uur Ellen Bollongino Marion van den Akker Lieuwe Visser Bernard Kruysen Nederlands Symfonie Orkest in Het Dorpshuis" a 2,00 verknjgb STAMMIS VERHUUR V.O.F. verkoopt ook: Karcher stoomcleaners, solide ladders en trappen. Soms is huren goedkoper. Voor meer informatie: Hoge Rijndijk 352 2314 AP Leiden Tel. (071)417438 Fax (071)413788 Middenweg 571 Heerhugowaaid Tel. 02207-14956 Fax 02207-43788 'n Echte Bakker uit Maastricht is onlangs van zijn bed gelicht en is door de B VD meegenomen in een slee, Huis ten Bosch... Vorstebroodjes... Mondje dicht

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22