LEIDSCH DAGBLAD Fusie ABN en Amro NODIG! MDF aan kop in Hongarije ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR Krasloterij in handen van Sporttotalisator Financiële gigant wordt zevende bank van Europa ABN Bank Zaak Thijs libregts vrij dag bij de rechter Ibrahim Böhme treedt af als voorzitter van SPD in DDR Brand in Newyorkse nachtclub: 87 doden ^DRUKKERIJ DELTAB ACH MAANDAG 26 MAART 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39199 Prijs fl. 1.35 den HAAG (GPD) - De Stichting Nationale Sporttotalisator mag de krasloterij organiseren. Dat hebben (ninister d'Ancona van WVC en staatssecretaris Kosto van justitie flit weekeinde meegedeeld. Het gaat om een gokspelletje, waarbij een nummer of een lettercombina tie op een kaart onzichtbaar staat af gedrukt. Kopers van zo'n kaart kun nen door te krassen direct zien of hun combinatie winnend is. Het kabinet koos voor de Sportto talisator, omdat die organisatie de jnkomsten beschikbaar stelt aan maatschappelijke, culturele en iportinstellingen. De inkomsten uit jle Staatsloterij gaan rechtstreeks paar de schatkist. Voor de organisa- Ook Staatsloterij wil uitbreiden t de krasloterij is de Sporttota lisator een samenwerkingsverband aangegaan met de Algemene Lote rij Nederland. De Staatsloterij, die de krasloterij wilde organiseren, reageerde uiterst teleurgesteld. Directeur Van Gastel van de Staatsloterij kondigde aan dat het aantal trekkingen zo spoe dig mogelijk wordt vergroot. Hij wil tenminste wekelijks en zo mogelijk dagelijks trekkingen organiseren. Ook wil de Staatsloterij Europese gokspelletjes in ons land op de markt brengen. Daarmee zal wor den begonnen, zodra de Staatslote rij is geprivatiseerd. In ons land wordt in totaal voor 3 miljard gulden vergokt. Bijna de helft komt ten goede aan illegale lo terijen, aldus Van Gastel. Hij rekent erop dat met uitbreiding van het aantal wettelijk toegestane spelle tjes een deel van de illegale loterijen teniet kan worden gedaan. Voor de krasloterij wordt gebruik gemaakt van de 3000 verkooppun ten van toto en lotto en 3000 sport verenigingen. Ook worden de 1200 verkoopplaatsen van de Staatslote rij ingeschakeld. In de met ons land vergelijkbare Duitse deelstaat Ba- den-Würtemberg leverde de kraslo terij het eerste jaar 100.000 Mark op. In de Tweede Kamer werd van daag een voorstel behandeld om de beperking van de hoofdprijs van de lotto tot een half miljoen te laten vervallen. AMRO BANK 1985 1986 1987 1988 1989 AMSTERDAM (GPD) De Algemene Bank Nederland (ABN) en de Amsterdam-Rotterdam Bank(Amro) gaan fu seren. De combinatie wordt veruit de grootste bankinstel ling in Nederland en de zevende in Europa. Op de volslagen verraste Amsterdamse Effectenbeurs werd vanochtend na de bekendmaking de handel in aandelen van beide con cerns stilgelegd. De koersen van andere banken liepen on middellijk op. De vakbonden noemen de plannen een ramp voor de werkgelegenheid. De twee financiële giganten lieten van 128 miljoen bij kon worden op- vanmiddag weten dat de besprekin- geteld. gen nog voor de zomer moeten zijn De Amro heeft in Nederland 760 afgerond, zodat de fusie in septem- kantoren, de ABN 700. Beide ban- ber of oktober een feit kan zijn. ken beschikken daarnaast over een ABN en Amro wapenen zich daar- groeiend net van vestigingen in het mee voor het verenigde Europa van buitenland. De ABN Bank heeft na 1992. De combinatie zal in groot- ruim 30.000 mensen in dienst, van te tussen de 20ste en de 25ste plaats wk ruim 10.000 in het buitenland, in de wereld komen. De eerste ne- De Amro Bank telt bijna 24.000 me- gen plaatsen op de wereldranglijst dewerkers, van wie ruim 2.000 ROTTERDAM (GPD) - Thijs Libregts gaat vrijdagochtend om 10 uur bij de president van de Utrechtse rechtbank probe ren zijn gelijk te halen in de zaak 'wel of niet mee als bondscoach naar Italië'. Van ochtend hebben de advocaten van Libregts, Mentink en Ul- tee, een kort geding aange spannen tegen de KNVB met als inzet het uitdienen van het contract voor Oranje. Vanmorgen kreeg Libregts via zijn advocaten te horen, dat de spelers van het Neder lands voetbalelftal niet met hem verder willen, maar voor de eindronde van het WK de voorkeur geven aan een ander. Vannacht kwamen dertien Oranje-spelers op Schiphol tot dat besluit na een hoorzitting met drie leden van het sectie- bestuur: voorzitter Van Rooij- en, en Masman en Michels. Ruud Guliit was woordvoer der, ook Ronald Koeman en Marco van Basten hadden een doorslaggevende stem. De internationals op Schip hol waren, behalve Gullit en Van Basten, de broers Ronald en Erwin Koeman, de Ajacie- den Wouters en Van 't Schip, de 'Belgen' Rutjes, Bosman en Van Tiggelen, de PSV'ers Van Breukelen en Kieft en de Feyenoorder Hiele. Gerald Vanenburg en Berry van Aerle waren 's middags wel op Schiphol, maar vertrokken al snel. Met achterlating van hun stemverklaring. Scctievoorzitter Van Rooij- en is vandaag niet met Oranje vertrokken naar Kiev. waar woensdag de oefeninterland tegen de Sovjetunie wordt ge speeld. Van Rooijen besloot hier te blijven.in afwachting van het kort geding. Mr. Mentink, de woordvoer der van Thijs Libregts stelde dat hij zijn cliënt tot aan het begin van het kort geding een zwijgplicht heeft opgelegd. Het zou niet verstandig zijn om de komende dagen nog veelvuldig de media te halen", aldus Mentink. (p»l doodlopende 13: Thijs Libregts in Vakbonden: weinig vertrouwen UVISTERDAM (GPD) - De vakbonden van bankpersoneel, de Diensten- Ionden van FNV en CNV, hebben weinig vertrouwen in een fusie van IBN en Amro. In een eerste reactie zeggen ze het samengaan „rampzalig" e vinden voor de werkgelegenheid, omdat beide banken op dezelfde narkt opereren. De bonden verwachten een verlies van duizenden banen Js de fusie doorgaat. ..Mijn eerste reactie was: dit kan niet, ik heb dit verkeerd begrepen", zegt piek Hamaker, bestuurder van de Dienstenbond FNV. „Dit wordt een amp. Amro en ABN zitten op dezelfde markt die nauwelijks groeit. Ook Ie kantorennetwerken overlappen elkaar. Op hoofdkantoren en stafafde- ingen dreigen werknemers overcompleet te raken". Als er geen harde af spraken worden gemaakt over de werkgelegenheid zal de Dienstenbond fNV weigeren mee te werken aan de fusie. De Dienstenbond FNV voorziet ook negatieve gevolgen voor de bankgi- ocentrale. die de betalingsopdrachten voor de banken verwerkt. Er zal ninder werk voor deze centrale overblijven, vreest Hamaker. Consumenten: 'Machtsconcentratie' consumentenbond-directeur Westendorp spreekt van een verdere inachtsconcentratie. „Steeds meer macht in de financiële wereld komt bij ïen steeds kleinere groep. Het dwingt soms de kleine instellingen tot neelopen. Het is een proces dat al een paar jaar loopt. Over de effecten laarvan voor de gewone klant zijn wij niet optimistisch". „Je zou mogen verwachten dat er straks aan de kostenkant besparingen Ontstaan doordat deze banken hun netten in elkaar schuiven. Efficiënter werken zou in de tarieven terug te vinden moeten zijn. Nu is het zo dat de arieven van ABN en Amro altijd al op hetzelfde niveau liggen. Je kunt niet .an veel concurrentie spreken". De Consumentenbond heeft vier klachten over deze banken bij de Eu- 'opese Commissie gedeponeerd. Daarbij gaat het over de afstemming van jente op betaalrekeningen en kredieten, over betaalsystemen en over bere gening van tarieven voor klanten in algemene zin. Ook Konsumenten Kontakt heeft geen goed woord over voor de fusie. Directeur Bert Donia: „Deze gigantische machtsconcentratie is voor de lonsument een uiterst slechte zaak. Ook al omdat er nu geen Postbank neer is die tegengas kan geven. De Postbank is ook al een normale han- lelsbank geworden. Als je dan terugdenkt aan de bedoeling die Duisen- üerg in zijn periode als minister van financiën had met de vorming van een |>ank voor de consument, dan zijn we in 15 jaar sterk afgedwaald". zijn voor Japanse banken. Minister Kok (financiën) richtte zich met een brief tot de Tweede Kamer, onmiddellijk nadat de bei de banken hem van hun fusieplan nen op de hoogte hadden gesteld en hij zelf kontakt had gehad met de president van De Nederlandsche Bank. Hij liet de Kamer weten ,niet af wijzend' op de aankondiging te heb ben gereageerd. Wanneer de twee banken hem om de vereiste 'verkla ring van geen bezwaar' vragen, zal hij die dan ook verlenen. De verkla ring is nodig op grond van de Wet Toezicht Kredietwezen. De fusie van Amro Bank en ABN Bank is de grootste die Nederland ooit heeft beleefd. Beide banken zijn ooit zelf ook uit omvangrijke fu sies ontstaan. De ABN kwam in 1964 voort uit een fusie van de Ne derlandsche Handel Maatschappij en de Twentsche Bank. In 1967 volgde een belangrijke uitbreiding door de overname van de Holland- sche Bank Unie. Voorts trad in 1975 de Bank Mees Hope tot het con cern toe. het buitenland. (pagina 22: Aartsrivalen sluiten vrede) Familieleden ceerd. geidentifi- De Amro Bank ontstond even- slachtoffers eens in 1964 uit een fusie tussen de ^"0.nen nadat zij Amsterdamsche Bank en de Rotter- '*e£ Schaam m damsche Bank. De Amro werd, ge- "e uitgebrande rekend naar het balanstotaal, de nachtclub in tweede bank van Nederland. In New York heb- 1975 voegde het bankiershuis Pier- son Heldring Pierson zich bij het concern. De ABN heeft een balanstotaal van 173,2 miljard gulden. De Amro Bank kwam in 1989 uit op een ba lanstotaal van 179,7 miljard. De ABN behaalde in 1989 een netto winst van 701 miljoen gulden (een stijging ten opzichte van 1988 met 14,7 procent), de Amro Bank kwam aan een nettowinst van 721 miljoen (een stijging met 22,7 procent), waar eenmalig een buitengewone bate BUDAPEST (GPD) Zo rustig als ter van buitenlandse zaken Gvula door het sociaal-liberale Verbond het stemmen zelf verliep, zo chao- Horn is nog onduidelijk. Zij haal- van Vrije Democraten (SzDSz), dat tisch is de telling van de stemmen den te weinig stemmen voor een 19,5 procent had gehaald. De ver- vannacht en vanmorgen bij de Hon- parlementszetel, maar doen nog wel wachting is dat het SzDSz nog aan- gaarse verkiezingen verlopen. Door mee in de tweede verkiezingsronde zienlijk zal inlopen omdat de uitsla- problemen met het computersys- op 8 april. gen van bijna heel Budapest, het teem stond vanmorgen alleen vast bolwerk van de partij, nog ontbre- dat de huidige premier Nemeth in Na telling van 27 procent meldde ken. zijn kiesdistrict een meerderheid het verkiezingsentrum in Budapest De Socialistische Partij (de voor heeft gehaald en terugkeert in het dat het centrumrechtse Hongaarse malige communisten) zou 10,4 pro- parlement. Het politieke lot van Democratische Forum (MDF) op cent halen, terwijl de orthodoxe partijleider Imre Pozsgay en minis- winst stond met 24 procent, gevolgd communisten niet over de kies drempel van 4 procent kwamen. De Partij van Kleine Landeigenaren stond met 13 procent lager dan in de opiniepeilingen. De Jonge Demo craten (Fidesz) scoorden beter dan verwacht met 8 procent, terwijl de Christendemocraten op 6 procent stonden. De verkiezingsdag zelf is in alle rust verlopen. Tegen alle pessimis tische verwachtingen in bleken de kiezers over het algemeen geen moeite te hebben met het ingewik kelde Hongaarse kiessysteem waar bij ze twee stemmen moesten uit brengen, op een partij en op een in dividuele kandidaat. Sommige ou deren raakten even in verwarring, nu ze na jaren stemmen op een van te voren vaststaande kandidaat, plotseling te maken kregen met een hele reeks van partijen met tal van namen eronder. Maar hun voor naamste probleem waren de kleine lettertjes van het stembiljet. WD-kamerlid en lid van het co mité van internationale waarne mers Bolkestein zei dat er gestemd was "alsof de mensen niet anders gewend zijn. Als er niet zoveel inter nationale pers was, zou er weinig verschil zijn met Nederland". De aanwezigheid van de internationale waarnemers moet volgens voorzit ter Walter Mondale dan ook niet worden gezien als een blijk van wantrouwen tegen de Hongaren. Politie pakt mogelijke brandstichter OOST-BERLIJN (Rtr) De leider van de Oostduitse SPD, Ibrahim Böhme, is vanmorgen tijdelijk afge treden naar aanleiding van de be schuldiging in het Westduitse weekblad Der Spiegel vandaag dat ook hij zou hebben gewerkt voor de voormalige Oostduitse veiligheids dienst Stasi. Vorige week werd ook de leider van de Oostduitse CDU, Lothar de ^laizière, beschuldigd van samen- Werking met de Stasi. Beide politici hebben de aantijgingen fel ontkend en hebben dit weekeinde gezegd lat de onderhandelingen over een egenngscoalitie in de DDR stopge zet moeten worden tot alle verhalen over het Stasi-verleden van enige tientallen nieuwgekozen parlemen tariërs zijn onderzocht. Böhme legt voorlopig ook zijn werk als parle mentslid neer totdat zijn naam is ge- zuiverd, zo liet hij weten. (Pairina 5: 'Ook Böhme werkte voor Stasi in DDR') Zonnig Zonnig. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtcmpcratuur onge veer 11 graden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. De vooruitzichten voor woensdag tot tn met zaterdag: Zonnig maar schraal Middagtcmpcratuur onge\ Dinsdag 27 maart ton op: 07.27 uur, zon onder: 20.05 uur: maan op: 07.16 uur, maan onder: 21.34 26 PAGINA'S V£B Stuttgart zet Arie Haan direct op straat STUTTGART (DPA) - VfB Stuttg art heeft Arie Haan vanmorgen met onmiddellijke ingang op straat ge zet. „We zijn tot deze stap genood zaakt om de kans op een plaats in het UEFA-bekertoernooi te behou den", verklaarde voorzitter Ulrich Schafer. Haan had nog een contract tot 30 juni 1991 bij de Zuidduitse club. Co-trainer Willi Entenman krijgt voorlopig de verantwoorde lijkheid voor de selectie. Arie Haan is de vierde trainer die dit seizoen voortijdig de Bundesliga moet verlaten. Voor hem werden Willi Reimann (Hamburger SV), Wolf Werner (Borussia Mön- chengladbach) en Gerd Roggen- sack (FC Kaiserslautern) ontslagen. Spandoek gestolen WASSENAAR - Het actiecomité Stop Doorgaand Verkeer Wasse naar verdenkt Voorschotenaren ervan een spandoek met de tekst 'Rijksweg 11-west JA' te hebben verwijderd. In Voorschoten be staat veel weerstand tegen de aanleg van deze weg. Het span doek hing bij de rotonde bij de Kerkdam en bleek gisterochtend verdwenen. Het hek waaraan het hing is omgegooid. Het comi té deed aangifte bij de politie. WASHINGTON (GPD) - De politie kleine ruimte zonder i New York heeft vannacht e i gearresteerd, die c i deur, nog volop gedanst. verdacht brand in een nachtclub te hebben gesticht die 87 i leven kostte. Slechts drie overleefden de vuurzee. De brand brak rond 4 uur gis terochtend uit in de Happy Land nachtclub, een vooral bij La- tijnsamerikaanse jongeren populai re uitgaansgelegenheid in een van de armoedigste gedeelten van de Bronx. Op dat moment werd op de eerste verdieping van de nachtclub, in een i wordt Omdat de brand beneden begon, Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, 500 gram Rundertartaar, 1 QQ 100 g i S®® L69J..O*/ albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea hadden de slachtoffers geen enkele kans om te ontsnappen. Brandweerlieden vonden de li chamen letterlijk op elkaar gesta peld in de kleine ruimte. Sommige slachtoffers hadden geprobeerd ga ten in de muur te slaan om zo te ont snappen. Twee vrouwen en één man, de 25- jarige disc-jockey van de club ont snapten aan de vlammenzee. Alle overige bezoekers kwamen in de meeste gevallen door verstikking om het leven. Omdat het vuur zich razendsnel verspreidde dacht de brandweer al direct aan brandstichting. Brand weercommandant Rivera zei gis terochtend al: „Het lijkt erop dat er benzine of iets dergelijks in het spel Enige uren later arresteerde de Newyorkse politie een 36-jarige man. Vast staat dat hij om 3 uur naar de nachtclub toeging en ruzie maakte met een vroegere vriendin, die er kaartjes verkocht. Een politiewoordvoerder: „De man wilde het goed met haar ma ken, maar zij wilde niets van hem weten, en liet hem door een uitsmij ter buiten de deur zetten". De man ging daarop weg, maar zou even la ter terug zijn gekomen en brand hebben gesticht. De brand is de ergste in New York sinds 79 jaar geleden een kle dingfabriek in brand vloog. De nachtclub opereerde illegaal. Eind vorig jaar werd sluiting bevolen, omdat de brandrisico's te groot wer den geacht. Volgens de brandweer zijn in New York zeker 700 clubs te vinden die ook slecht beveiligd zijn. 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude Drie maanden voor illegale olielozing ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank veroordeelde van daag de 61-jarige Roemeense kapi tein van het vrachtschip Borcea tot 3 maanden celstraf. Hij werd schul dig bevonden aan het lozen van zware stookolie begin 1988 op de Westerschelde en het kanaal van Gent naar Terneuzen. Voor een ver oordeling wegens de dood van vele vogels op zee en aan het strand als gevolg van de lozingen vond de rechtbank onvoldoende bewijzen. Tegen de kapitein was 6 maanden geëist. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een laarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats- -Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1