PORT Thijs libregts in doodlopende straat DIOK prolongeert landstitel PSVhet lek nog niet boven SPOoTTV Der Spiegel beschuldigt Dr. Donike Op karakter langs rivaal HRC: 18-7 Kritiek Neuberger op kaartverkoop in Italië MAANDAG 26 MAART 1990 HAMBURG (SID/DPA) - Na twee i artikelen te hebben gewijd aan ver ondersteld systematisch dopege bruik in de DDR richt het weekblad Der Spiegel zich in de editie van de- J ze week op de situatie in de Bonds- 1 De in Olympische kringen hoog aangeschreven anti-doping expert j professor Dr. Manfred Donike wordt daarbij onder vuur genomen. I Het blad verwijt Donike dat hij Westduitse dope-gebruikers begun- 1 stigt. De baas van het instituut voor I biochemie aan de Keulse sportho- i geschool zou een dubieuze dubbel rol spelen, politie-agent en tegelij- j leertijd doping -adviseur. Donike sloot met vele sportbon- den contracten voor aanvullende i test-onderzoeken. ..De clientele, die met doping volgestopt moet wor den. financieert zi.in eigen achter- volgers met als gevolg, dat de West duitse topsport door 'schone' resul taten uitblinkt." heet het letterlijk. Der Spiegel schrijft dat de bonds- trainer voor het gewichtheffen Rolf Milser unne-stalen van atleten inza melt en ze in Keulen door Donike laat onderzoeken. Gewichtheffer Karl-Heinz Radschinsky. die in 1986 wegens illegale anabolica-han- del tot anderhalf jaar gevangenis- straf werd veroordeeld, zou volgens eigen verklaring tweemaal zijn ge tipt dat hij positief was. Milser zou de betrokken atleten een seintje hebben gegeven als zij volgens de laboratorium-apparatuur weer Het weekblad zegt verder dat drie kogelstoters, de Zwitserse wereld kampioen Werner Günthör en de Duitsers Kalman Konya en Claus- Dieter Fohrenbach systematisch anabolen hebben gebruikt. Daarbij wordt een doctoraal studie van Nor- bert Wolf van het instituut voor sport en sportwetenschappen van de universiteit van Heidelberg als bewijs aangevoerd. In deze begin vorig jaar gepubliceerde studie werd het dagelijks anabolen-ver bruik van drie kogelstoters nauw keurig bijgehouden. Volgens Der Spiegel zou het onderzoek tot de conclusie hebben geleid dat er nog maar weinig takken van (kracht sport zijn. waar geen anabolen- bruik heerst. Op basis van de studie wilde de inmiddels teruggetreden professor Helmut Weicker, directeur van de sportmedische afdeling van de Hei- jdelbergse universiteitskliniek be lwijzen, dat met hoge doses leucine - een van de essentiele amino-zuren - dezelfde anabole effecten zouden kunnen worden bereikt. Maar dan zonder schadelijke bijwerkingen. Volgens het blad- gebruikte Günthör in de aanloop naar de Olympische Spelen van Seoul, waar hij brons won, gemiddeld per dag twaalf tot vijftien milligram anabo- lica-substanties. Na het bekend jworden van de op handen zijnde pu- blikatie heeft de Zwitserse wereld kampioen gedreigd met juridische 'stappen. Hij kan daarbij terugvallen op uitlatingen van Norbert Wolf. de auteur van de wetenschappelijke studie. Deze verklaarde tegenover ;het Zwitserse persbureau Sportin- formation, dat het in het geval van de wereldkampioen slechts om ver moedens ging. Volgens het blad wordt in vrijwel alle Westduitse sportmedische in stituten achter gesloten deuren ijve rig naar nieuwe werkzame doping- (bestanddelen gezocht. Het komt daarbij niet zelden voor dat atleten zich daarbij als proefkonijn ter be schikking stellen. Aan de ene kant rekenen zij op de zwijgplicht van de medici, aan de andere kant hopen zij dat er uit het onderzoek iets naar ivoren komt. dat hen in de alledaag se dopingpraktijk van nut kan zijn. I Zoals Der Spiegel schrijft is er niet alleen in de DDR-sport. maar pok in de Bondsrepubliek sprake [van 'een alliantie van het zwijgen'. (De regie daarvan zou al sinds jaren in handen zijn van functionarissen en sportmedici. Der Spiegel: ..De doktoren na pen daarbij vroegtijdig een dubbel rol op zich. In het openbaar bestre den zij het anabolen-gebruik van- |\vege de schadelijke bijwerkingen, jin het geheim gedroegen zij zich poms als doping-assistenten." PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) De kruistocht tegen bondscoach Thijs Libregts is voltooid. Offi cieel hulde iedereen zich vannacht weliswaar in een absoluut stilzwijgen, in werkelijkheid hebben de spelers van het Nederlands elftal Libregts een doodlopende straat ingestuurd. De Rotterdammer is vandaag via zijn advocaat op de hoogte gebracht van de uitkomst van het anderhalf uur durende spelersberaad en mag zich nu gaan buigen over de hoogte van de schadeclaim. En die zal niet mals zijn. Ruud Gullit hulde zich gisteravond in Schiphol evenals zijn ploeggenoteii In afwachting daarvan kan het sec- tiebestuur alvast op zoek gaan naar een tijdelijke vervanger van Lib regts bij het komende WK in Italië. De keuze voor Ajax-trainer Leo Beenhakker ligt daarbij het meest voor de hand. hoewel Ronald Koeman vannacht met klem tegen sprak dat er door de spelers over een alternatief is gesproken. Net als sectievoorzitter drs. Mar tin van Rooijen weigerde de reser ve-aanvoerder van Oranje in te gaan op de inhoud van het spelersberaad. MAASTRICHT (GPD) - De stem van Guus Hiddink klinkt schor; het tempo waarmee hij zijn lepel tje door de koffie roert is net wat te snel. Hans Dorjee verplaatst zijn lichaamsgewicht doorlopend van het ene been op het ander. De technische staf van PSV voelt zich niet op het gemak. De vier uur durende vergadering vrijdag avond heeft het er niet beter op gemaakt. De wedstrijd tegen MW - PSV won met 1-0 - al even min. Het was weer een van die ontmoetingen die het bestuur in Eindhoven eerder deed besluiten Kees Rijvers op onderzoek uit te sturen. Onderzoek naar de ziekte kiem die voortwoekert in het pe perdure voetballichaam. De tech nische staf, belast met de hoofd macht. ervoer dat als motie van wantrouwen en had aan het lang durige gesprek niet voldoende om met het bestuur uit de impas se te geraken. Over de inhoud van de crisisbij eenkomst wil niemand iets kwijt. Hiddink, die toch al niet het hart op de tong heeft, niet; Dorjee, doorgaans wat toegankelijker, verklaarde zich solidair met de af spraak. Wel wensen beide heren hun mondelinge toezegging met PSV na te komen en distantieer de Hiddink zich van het gewraak te artikel in een weekblad waarin de diepere zieleroerselen van de coach met betrekking tot zijn PSV-toekomst uitvoerig uit de doeken werden gedaan. Logisch en juridisch verantwoord, want die mondelinge toezegging heeft op. „Als ik afspraken maak dan houd ik me ook daaraan", maakte Guus Hiddink duidelijk. Enkele meters verderop verwachtte Hans Dorjee tegelijkertijd dat „de tweejarige verbintenis gewoon ingaat. Waarover dan nog ondui delijkheid bestaat kwam er in De Geusselt niet uit. Zelfs niet wan neer het volgende gesprek plaats vindt. Oo daarover kon geen me dedeling worden gedaan. „Ik ben voor duidelijkheid, daarom ver ontschuldig ik me voor het feit dat ik inhoudelijk niet op het ge sprek in kan gaan". De uitspraak van een politicus die net een moeilijk coalitiegesprek achter de rug heeft. Hiddink stond ech ter niet op een plaatselijke lijst in het Gelderse Zelhem. „Eigenlijk wil ik het niet, maar ik voel me net een politicus". PSV rammelt in alle geledin gen. In Maastricht werd dat an dermaal duidelijk. Slechts de werkers als Eric Gerets. Stan Valckx en Berrie van Aerle lijken niet beinvloed door de competen tiestrijd die zich in de boezem van de club af schijnt te spelen. Ge heel passend in het beeld moest er een toevalstreffer van Wim Kieft aan te pas komen om het du el met MVV te beslissen. De hoekschop van Juul Eller- man dwarrelde tussen MW-doel- man De Haan en verdediger Regi nald Thai in. De een verwachtte dat de ander ingreep, maar uitein delijk deed alleen Kieft wat hem verwacht werd: 1-0. De opluch ting was van de Eindhovense ge zichten af te lezen. De strijd kan zich nu weer verplaatsen naar een van de vele vergaderruimten in het bolwerk aan de Frederiklaan. Wel gaf Koeman toe dat zijn stand punt over Libregts niet afwijkt van een eerdere mening die hij over de bondscoach gaf. En die was ronduit negatief. Zoals dat eveneens gold voor Ruud Gullit en Marco van Bas ten. Gullit heeft er in de voorbije an derhalf jaar nooit een geheim van gemaakt hoe hij dacht over Libregts en liet zaterdag in zijn wekelijkse column in een landelijk ochtend blad nog eens fijntjes weten dat „al le pogingen om de problemen di plomatiek op te lossen geen zoden aan de dijk hebben gezet". Schicht Vergeefs achterna gezeten door een tv-ploeg verdween de aanvoerder van Oranje vannacht als een schicht uit het Hilton-hotel op Schiphol. In zijn spoor volgden Marco van Bas ten en Frank Rijkaard, die evenmin bereid waren een tip van de sluier op te lichten. Van Rooijen deed het zelfde tijdens een nachtelijke pers conferentie, waarin hij elke vraag catgegorisch uit de weg ging. „Om de dóódsimpele reden", verklaarde de ex-staatssecreatrid, „dat wij eerst de advocaat van Libregts wil len inlichten. We wachten nu op de stappen die hij gaat doen", voegde Van Rooijen daar naderhand in een tv-interview aan toe. Dat zegt in feite genoeg over de uitkomst van het nachtelijk beraad. Gisteravond laat stond in feite ook niet meer de vraag centraal of het doek voor Libregts nu wel of niet was gevallen, maar in hoeverre de internationals de durf hadden zich te scharen achter het onwrikbare standpunt van Gullit, Van Basten en Ronald Koeman. Op die drie spe lers doelde Libregts vrijdagavond in een tv-interview met Koos Poste- LEIDEN - Als je dan toch (lands)kampioen wordt, is het na tuurlijk het mooiste wanneer je zoiets gestalte kunt geven aan de hand van een glanzende wedstrijd. Als bekroning derhalve van een prima seizoen. Helaas gebeurt dat maar heel zelden, al te dikwijls bepalen externe factoren - zoals nervositeit, een tegenstander die niet wil meewerken - het beeld van een kampioensduel. De partij die DIOK de pro longatie van zijn titel moest brengen, vormde daar helaas geen uitzondering op. Er werd gewonnen van de nummer twee HRC, ruimschoots zelfs met 18-7, maar de alles beslis sende pot rugby kon de ruim 300 toeschouwers aan de Morsch nimmer echt bekoren. Daarvoor was het te romme lig, te hard, te chaotisch ook. i elk geval bepaald niet Hagenaar, die ook bondscoach eerder geneigd om naar het 'hoe en waarom' te kijken dan naar het uit eindelijke resultaat. Natuurlijk rea liseert ook hij zich dat dat laatste nu een juiste afspiegeling DIOK verder uitstekend verlopen jaar. waarin slechts eenmaal werd verloren. Een seizoen dat overigens nog een aardig staartje kan krijgen eenmaal doorslaggevend is, omdat de Leidse club in het beker toernooi is doorgedrongen tot de halve finale. Gezien het feit dat DIOK daarin afgelopen woensdag hoogstpersoonlijk de gevaarlijkste concurrent Castricum elimineerde, moet de ploeg van Snijders in staat gew worden geacht de zogenaamde blev 'dubbel' op zijn naam te brengen. Dan zou er zeker sprake zijn van een op alle fronten geslaagde missie. Net als zijn spelers, die na afloop van de slopende wedstrijd dodelijk vermoeid her en der door de kleed kamer lagen, was coach Theo Snij ders verre van content over het tref- hij stelt zijn standaard inmiddels bijzonder hoog. "Teveel elementai re zaken", zo verwoordde hij zijn ongenoegen, "gingen vandaag mis. Slechts omdat wij fysiek sterker dan HRC hebben wij dit duel nen. Maar in creatief opzicht i we ver onder ons niveau. Daarom ben ik, over een heel sei zoen gezien wel blij, maar over de wedstrijd van vandaag absoluut niet tevreden". Schakel Natuurlijk, er wa het feit dat het bij DIOK niet liep fen met buur HRC. Na drie jaar Zoals het gewoonlijk loopt. Door van noeste arbeid in Leiden is de gaans spelen de Leidenaars het door Snijders zo gewenste vijftien mans rugby, waarbij de voorwaart- sen het vuile werk opknappen en de driekwartlijn het karwei moet af maken. Van die opzet kwam tegen HRC evenwel nauwelijks iets te recht, omdat DIOK het in het kam pioensduel moest doen zonder een wel zeer belangrijke schakel. Uitge rekend op het moment suprème achtte fly-half Mark Michelsen, de gene die binnen de ploeg kracht in snelheid moet omzetten, de tijd ge komen om op wintersport te gaan. Op zich valt de beste technicus van DIOK, als rechtgeaarde amateur, niets te verwijten. Aan de andere kant is er op zijn zachtst gezegd van de zijde van een international toch zeker sprake van een ietwat 'ver keerde' planning. Tragisch genoeg liep het met zijn vervanger, de jonge en onervaren Onno Veldhuizen, al na vijftien mi nuten verkeerd af. Hij raakte bij de stand 7-0 (strafkick Bos en een try van de voorwaartsen) dermate ge- blessseerd dat DIOK niet alleen met veertien man verder moest, maar MILAAN (Cil'D) Herbert Neuberger, de voorzitter van het orga nisatiecomité van het WK '90. heeft zaterdag in Zürieh ernstige kri tiek geuit op de kaartverkoop voor het aanstaande WK: „De kaarten zi jn te duur. Dat wil zeggen de gemeenschappelijke reizen. Als je als buitenlander het WK wilt volgen moet je een reeks wedstrijden zien. zonder dat je er zelf vrij in bent om het programma samen te stellen. En de prijzen die je daarvoor moet betalen zijn zeer hoog. Ik kan begrijpen dat veel mensen verschillende landen willen zien op een WK en door het hele land willen reizen met eigen middelen, maar dat is door deze combinatie nu onmogelijk geworden". De organisatoren zijn niet erg gelukkig met deze kritiek Nieeolö Bastiunini die zelf verantwoordelijk is voor de kaartverkoop rea geerde zelfs Verbolgen: „De kritiek van Neuberger is goedkoop. Al les was al twee jaar geleden bekend en daarbij was dit systeem het enige om de gevaarlijke supportersgroepen te kunnen weren en daarmee de veiligheid te kunnen garanderen. Trouwens, ik begrijp de klacht niet. want 90 proeent van de kaarten is al verkocht. Het WK is een dure aangelegenheid en wie het wil volgen moet daar ook wel wat voor over hebben". bovendien zijn opstelling zo rigp- reus moest aanpassen dat de ploeg op de voorhand al 'vleugellam' was gemaakt. Dat alles bevorderde de verbinding tussen de voorwaartsen en de driekwartlijn vanzelfspre kend niet. Hoewel DIOK in het ver dere verloop nog wel zou trachten om 'met z'n allen' te ballen, was het vanaf dat moment duidelijk dat slechts pure kracht tot het gewenste doel zou leiden. Over die boeg dus, uit balans en derhalve oneigenlijk voor DIOK. Dat vervolgens 'de mazzel' had - voor zover je daarvan in zulke situa ties kan spreken - dat ook HRC het duel met een man minder moest voortzetten toen Andre Theuns we gens het maken van een slaande be weging naar Dick Altink vroegtij dig kon inrukken, dit op last van de overigens zeer inconsequent leiden de arbiter Ton van der Aa. In de tus sentijd had Gottfried Bos de score naar 10-0 getild, een marge die verre van veilig was gezien de strakke wind mee die DIOK voor de pauze automatisch een handje hielp bij het uitverdedigen. Omdat het zeer agressief spelende HRC evenwel een paar maal goed was uitgeko men en toch eigenlijk de betere spelopvatting hanteerde, zag het er bij rust tamelijk somber uit voor de thuisclub. Maar zie, na de pauze toonde DIOK, net als vorige week tegen Castricum. dan toch eindelijk weer die winners-mentaliteit waaraan het de laatste tijd nog wel eens Schortte. De voorwaartsen, met daarbij hoofdrollen voor Yves Kummer, Marcel van Loon, Dick Altink en Gidion van der Bom. ver zetten bergen werk en krikten al na een paar minuten het moreel van de troepen flink op door driemaal ach tereen met een running maul een half veld te winnen op HRC. De pre cies op tijd inschuivende fullback Bert Wisse en de wegsprintende Rob Kamp gaven vervolgens op zeer knappe wijze een vervolg aan dit voorbereidende werk van het pack. Een try zo uit het boekje was het gevolg: 14-0. Achteraf bleek deze score het breekpunt van de wedstrijd te zijn geweest. Hoewel HRC via Berre- voets de marge iets verkleinde en ook in het verdere verloop nog dap per tegenspartelde, controleerde DIOK vanaf dat moment het tempo. De voorwaartsen hielden het spel aan de grond, smeten daarbij met hun energie, maar bleven zodoende ook tegen de wind in op de been. Toen Richard Huisman tien minu ten voor het einde precies op tijd aanwezig was om de doorgebroken scrumhalf Ronald Vermeulen van support te voorzien, was de wed strijd gespeeld. Ook al stelde San- der Hadinogoro daar wat later een net zo fraaie try tegenover: 18-7. Bezinning Een periode van bezinning zal nu volgen op dit tweede kampioen schap in successie. Met dertigers als Koemans, Berendsen. Van der Bom, Huisman. Korver en Altink in de gelederen lijkt de tijd rijp om de verjonging bij de Morsch-ploeg ver der door te voeren, dit met het oog op de verdere toekomst. Aan de an dere kant is het wel zo dat juist die ervaren rotten gisteren nog in staat bleken om onder die moeilijke om standigheden een nadrukkelijke stempel op een hele belangrijke wedstrijd te kunnen drukken. De keuze zal derhalve geen eenvoudige zijn. AD VAN KAAM ma. dat er drie spelers tegen hem zouden zijn. ..Naar de namen heb ik niet gevraagd en ze zijn me ook niet meegedeeld". Libregts voelt zich ernstig in eer en goede naam aangetast. „Ik heb dat elftal geleid naar de eindronde en wil dat toernooi ook zelf afmaken. Ik vind dat ik daar recht op heb". Dat recht wordt hem ontzegd door Gullit. die een week geleden geen spaan van de bondscoach heel liet en die met zijn messcherpe aanval een breuk wilde forceren. Daarbij in de rug gedekt door Rinus Michels, het tegenwoordige bestuurslid technische zaken, met wie de aan voerder van Oranje tijdens het zo glorieus verlopen EK '88 een specia le relatie heeft gekweekt. Gullit wist zich bovendien verze kerd van de steun van Van Basten, die vorige week in Milaan verklaar de: „Als Libregts naar het WK gaat, dan ga ik niet mee". Alleen al op ba sis van die uitspraak was er van nacht sprake van een ongelijk ge vecht, waaruit Libregts op voor hand als verliezer tevoorschijn zou komen. Een gesprek onder vier ogen tussen de bondscoach en de internationals zou het meest voor de hand hebben gelegen. Zo'n ge spreksronde werd Libregts echter niet toegestaan, hoewel Van Rooij en vannacht het tegenovergestelde verklaarde. „Wij hebben Libregts die suggestie gedaan, maar daar wil de hij niet op ingaan". Aanval De slotvoorstelling in de tragi-ko- medie rond Libregts speelde zich aanvankelijk af in de hal van Hilton- Schiphol. Liefst vier cameraploe gen belaagden de hoofdrolspelers in het conflict, Rinus Michels en Ruud Gullit, toen die even voor tien kort achtereen een verwoede poging deden de lift naar de eerste etage te nemen. Het wachten was toen nog op het Milan-duo Van Bas- ten-Rijkaard, dat speciaal voor deze door Libregts besmet verklaarde hoorzitting was overgevlogen vanuit Italië. Rijkaard en Van Basten voegden zich even na elf uur bij de interna tionals. Tot die vaste kern van 15 in ternationals behoorden ook Vanen burg en Van Aerle. De twee PSV'ers voelden er echter niets voor aan de beraadslaging deel te nemen en ver trokken vroeg in de avond al weer naar huis. De acht andere voor de oefensessie in Kiev geselecteerde spelers (Blind, Witschge, Fraser, Van Loen, Sturing, Laamers, Eykel- kamp en Peeper) werden niet in de besluitvorming betrokken. Toch al geplaagd door de absentie van Rijkaard en Van Basten in Kiev kwamen daar gisteren nog eens de afzeggingen overheen van Van Aer le (knieproblemen) en Van Tigge- len. De verdediger van Anderlecht werd door de club een speelverbod opgelegd in verband met de Belgi sche topper van zaterdag tegen KV Mechelen en de Europa Cup-ont moeting vier dagen later tegen Di- namo Boekarest. Daar staat echter tegenover dat KV Mechelen Bos- Rutjes op het laatste mo ment toch toestemming heeft gege- Kiev aan te treden. Een po ging van De Ruiter om ook Vanen burg aan de selectie toe te voegen leed schipbreuk. Nachtrust En dat was eigenlijk maar goed ook. Hij kreeg daarmee in elk geval de nachtrust die een topvoetballer hard nodig heeft. Dat gold niet voor de internationals van wie verwacht wordt dat zij woensdagavond in Kiev een aansprekend resultaat neerzetten in een ontmoeting tus sen de twee EK-finalisten van twee jaar geleden. Alleen al op basis van de hectische taferelen die zich de laatste weken hebben voorgedaan kan van een fatsoenlijke voorberei ding geen sprake zijn en is de inter land derhalve van nul en generlei waarde. ALBERT GEESING MAANDAG 16.30-19 00 Sportnet Wedstrijd uit de World Series honkbal m "89 17 00-17 30 BBC 2 Autosport Formule I autoraces m Brazilië. 19.00-19.25 Ned 2 Sporlpanorama. 19.00-20.30 Sportnet American Basket ball. 22.00-22.25 BRT 1 Tofsport vrijtijdsspor- 22.15-23 45 Sportnet' US Professional Boxing 23 45-00 15 Sportnet Paarderaces 00.15-00 30 Sportnet Spain Spam Sport. 00.30-??.7? Sportnet Rugby League.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13