Dure pen steeds meer in trek 'Mollige vrouw laat zich in mode nog teveel afschepen' Wonen staat centraal op Huishoudbeurs Leuke kleding voor een maatje meer MAANDAG 26 MAART 1990 Huis en Interieur staan cen traal op de Huishoudbeurs die van 28 maart tot en met 8 april in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Middelpunt van de Huis en Interieurpre sentatie zal het woontheater zijn. Hier krijgt de bezoeker het woon-nieuws op z'n aan trekkelijkst voorgeschoteld. Er zijn kamers ingericht die voorbeelden zijn van de toe komstige woonkamer, keu ken, badkamer en slaapka mer. Een andere kamer laat het effect zien kleur- en mate riaalgebruik, een kamer heeft als thema 'emotie van licht' en weer een andere 'puzzelen op de vierkante meter'. Hier wordt duidelijk gemaakt hoe creatief en ruimtelijk je kunt omgaan met kleine opper vlakken. Een nostalgisch tintje krijgt het Woontheater door de expositie '40 jaar Huishoudbeursnoviteiten. Op de beurs verder aan dacht voor: verhuizen, veilig wonen, doe het zelf, koken persoonlijke verzorging, vrije tijdsbesteding en natuurlijk een hele serie nieuwigheidjes. Die noviteiten lopen van melkchocolade met een stuk je felgekleurde kauwgom erin, een vondst van Baronie De Heer, hardhouten aan- rechtbladen van Junckers BV en een geurend lichtobject tot het nieuwste gereedschap van Sandvik en een box waarin gereedschap nóg overzichte lijker kan worden opgebor gen. Onderdeel van de Huis houdbeurs, maar met een kor tere looptijd, is de 'Negen Maanden Beurs', met alles wat a.s. ouders moeten weten, die op 4 april opengaat en tot 8 april duurt. Op de openingsdag van de beurs, 28 maart, zal de Zilve ren Knip '90 worden uitge reikt aan Wim Bosboom, pre sentator van nieuws- en con sumentenprogramma's op ra dio en televisie. De onder scheiding wordt jaarlijks toe gekend aan een persoon of in stelling die zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft ge maakt voor de Nederlandse consument. De Huishoudbeurs is van 28-3 t/m 8-4 geopend van 10.00 -17.00 uur en van 4-4 t/m 6-4 ook van 19.00 - 22.00 uur. Toegangsprijs 15,-, al leen 's avonds ƒ10,-. Pas 65 en vantevoren aangekon digd groepsbezoek voor hele dag 12,50 's avonds 7,50. De vulpen, heel lang op retour, beleeft een come-back. Dat be tekent niet dat iedereen zich een paradepaardje uit de top klasse kan permitteren. Bij de duurste exemplaren - tot 17.900 gulden voor de m.assief gouden Man-100 vulpen van Waterman - schommelt de prijs mee met de gotid- en dol- larprijs. In het luxe schrijfge rei is het omhidsel van groot belang. Waiit: de duurste Man 100 is uitgerust met een penne tje van exact dezelfde kwali teit als het goedkoopste modél van de serie. En in de goed koopste Cross ballpoint van 55 cent zit dezelfde vulling als in het 18-karaats gouden exem plaar, met een 'dagwaarde' van ruim 3000 piek. Relatiegeschenk De kenner kan aan de boven kant van een Cross pen zon der mankeren de kwaliteit van het verwerkte goud afle zen. Elke prijsklasse heeft een ander zwarte topje. De slanke pennen zijn in de zakenwe reld een geliefd relatiege schenk, net als andere luxe schrijfwaren. Snobisme is menig bezitter van een Cross niet vreemd, geeft vertegen woordiger Harold Lensen van dit merk schoorvoetend toe. door Jan Dijkstra De gouden en zilveren ball points waarmee het bedrijf vooral een grote faam heeft opgebouwd, zien er om wille van de herkenbaarheid sinds 1946 exact hetzelfde uit. Wel zijn er bijpassende vulpotlo den, vulpennen en sinds en kele jaren ook rollerballs (ballpoints met vulpeninkt) toegevoegd. Maar series met een nieuw uiterlijk, voorzien van een grijze of zwarte laag keiharde epoxyhars, mogen zich nauwelijks in een grote belangstelling verheugen. Motief Het omhulsel is niet helemaal het enige motief om duur schrijfgerei te hanteren. Een gouden pennetje in een vul pen is buigzamer dan een sta len en schrijft daardoor soepe ler. Verder dan 18 karaats goud kan men echter niet 'gaan, want dan wordt het me taal te zacht. Voor het uiterste puntje van het pennetje ge bruikt men een meer slijtvast materiaal als ruthenium. Bij alle merken zijn de ballpoints, vulpotloden en rollerballs aanmerkelijk goedkoper dan de vulpen, omdat men met een kleinere hoeveelheid hoogwaardige materialen toe kan. Verder hebben dure pen nen ook wel degelijk kwali In reclameboodschappen wordt het elke dag opnieuw verkondigd: slank zijn is mooi, slank zijn is aantrekkelijk. Of sterker nog: slank zijn betekent gezond zijn. Maar wie is er nu in werkelijkheid zo slank als haar dochterIn elk geval niet de helft van alle vrouwen tussen de dertig en zestig jaar, want die draagt een confectiemaat 44 of groter. En ook niet een kleine derde van alle vrouwen tussen de twintig en vijftig jaar, die eveneens in de grotere maten valt. Met andere woorden: praktisch de helft van alle volwassen vrouwen voldoet niet aan het ideaalbeeld, dat de reclamewereld ons voorschotelt. Wat op zich nog geen probleem zou hoeven te zijn, ware het niet, dat ook de modewereld het maatje 36- 38 hanteert als uitgangspunt voor de echt trendy collecties. De volslanke vrouw doet derhalve in het hele modegebeuren amper mee. En toch lijkt er de laatste tijd verandering in deze situatie te komen. Confectiebedrijven introduceren nieuwe merken voor de volslanke vrouw; her en der openen speciaalzaken hun deuren en op de internationale modebeurzen verschijnen in de shows steeds vaker mannequins met een maatje 44 tussen hun 'ideaal' gevormde collega's. Brigitte Haarke topontwerpster kleding volsianken: EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIETTE v.d. HOEVEN "Waarom hebben wij ons zo lang laten afschepen?. Waarom hebben wij zo lang geaccepteerd dat er voor ons geen echte mode werd gemaakt?". Het vriendelijke ronde gezicht van de Brigitte Haarke, omlijst door een weelderige bos rode krullen, vertoont voor het eerst een spoortje van verontwaardiging. Zij heeft het probleem aan den lijve ondervonden. De Bcrlijnse mode-ontwerpster, die momenteel internationaal aan de top staat als designer van mode voor volsianken, is zelf begiftigd met een confectiemaat 46-48. Ze kent de nood van de vrouw met de weelderige vormen als geen ander. En ze weet dan ook heel goed het antwoord op de door haarzelf gestelde vraag. door Kitty van Gerven "De media spiegelen ons een ideaalbeeld voor in de vorm van een vrouw van 1.78 meter lang, met blond haar en con fectiemaat 38. En wij hebben misschien wel onbewust al tijd gedacht dat wij niet mooi zijn, omdat we niet aan dit beeld voldoen. Onze mannen hebben het ons bovendien ook nog eens ingeprent. Waar mee ik niet wil zeggen, dat er nu ineens reclame moet wor den gemaakt met een maat 48, maar het wordt wel hoog tijd, dat iemand met die maat wordt geaccepteerd als mode consument en niet op een zij spoor wordt gezet". De verontwaardigde blik maakt plaats voor een vrien delijke glimlach. Er is immers al veel verbeterd en voor de toekomst verwacht Brigitte Haarke een nog grotere accep tatie van de mollige vrouw. Niet alleen omdat de mode wereld deze consument meer tegemoet gaat komen, maar simpel vanwege de golfbewe gingen, die de hele geschiede nis door te zien zijn geweest. "Er is altijd sprake geweest van op en af. De tijd dat Twig gy als het grote voorbeeld gold is voorbij. We zijn weer op weg naar een vrouwelijker modebeeld. Je ziet dat tegen woordig bijvoorbeeld aan de mannequins. Ze mogen weer borsten hebben". Vrouwelijke vormen Uiteraard hebben de Ruben- siaanse types over gebrek aan vrouwelijke vormen geen kla gen. En dat is nu precies, waarop Brigitte Haarke in haar collectie onder de merk naam 42-52, geproduceerd door de Duitse confectiegi- gant Steilmann, inspeelt. Haar blouses verhullen niet het decolleté, maar laten dit juist goed tot uitdrukking ko men. En ook in de avondkle ding ligt het accent doorgaans op de schouderpartij. Taille en heupen worden in haar ontwerpen daarentegen niet beklemdtoond. Verleng de colbertjasjes, lange vesten en lange rechte truien verleg gen de aandacht naar de be nen, uitwaaierende jassen in de A-lijn met brede kragen daarentegen weer naar de schouders. Toch heeft Brigitte Haarke in haar collectie voor volgen de winter ook city-bermuda's en pantalons met sigarettepij- pen opgenomen. "En waarom ook niet", zegt zij zelf over de ze toch weinig gebruikelijke kledingstukken voor de forse vrouw. "Kijk, een vrouw met zware bovenbenen moet zo iets natuurlijk niet dragen, maar een vrouw, die alleen van boven fors is kan uitste kend in een bermuda lopen". Niet alleen de meest actuele modellen zoals deze panta lons met sigarettepijpen ko men in de collectie van Brigit te Haarke voor, ook de nieuw ste modekleuren, waaronder vergrijsde ijspastels en war me aardtinten als brique, ter- ra-cotta, bordeaux, mosterd, olijf- en flesse-groen. Haar col lectie valt dan ook in modieus opzicht geenszins uit de toon in vergelijking met collecties voor kleinere maten. Actuele mode "Bij het ontwerpen ga ik ook niet uit van de mollige vrouw, maar van het actuele mode beeld, dat voor het betreffen de seizoen geldt. En dat mode beeld pas ik aan de grote maat aan". De ontwerpster houdt daarbij wel rekening met be paalde regels, die voor deze matenrange gelden. Bijvoor beeld: geen accent op heupen of taille, maar op de schou ders, die met schoudervullin gen verbreed worden om de ronding van de bovenarmen te verdoezelen. Geen stijve stoffen, maar vloeiende, soe pele materialen voor blouses en rokken en juist stevige stoffen voor pantalons, omdat die meer aan slijtage onderhe vig zijn dan bij kleinere ma ten. En vooral geen strakke taillebanden. "Het opmerkelijke is name lijk, dat de taille-omvang van forse vrouwen veel meer vari eert dan die van slanke vrou wen. Je kunt dus nooit uit gaan van een vaste lengte voor de tailleband". Brigitte Haar ke voorziet haar rokken en broeken daarom van rimpe lelastiek. "Dat zit bovendien nog een stuk comfortabeler". En het feit, dat elastiek in de taille minder fraai oogt dan een tailleband speelt amper een rol, aangezien voor volsianken de regel geldt, dat de top bij voorkeur over de rok of broek en niet erin wordt gedragen. Hoog niveau Brigitte Haarke weet waar de problemen van de .gevulde' vrouw op kledinggebied lig gen. En dat heeft haar op het hoge niveau in de modebran che gebracht, waarop zij mo menteel staat. Want had zij zelf niet tot de categorie 'volsianken' behoort, dan zou zij wellicht nog altijd kleding ontwerpen voor slanke den nen, zoals zij jarenlang heeft gedaan. Na haar opleiding tot kleer maakster in haar geboorte plaats Karlsruhe en haar stu die aan de mode-academie in Düsseldorf werkte zij name lijk vier jaar in een confectie bedrijf in Bonn en nog eens anderhalfjaar in Berlijn, waar zij kleding voor kleine maten ontwierp. In haar vrije tijd naaide zij haar eigen gardero be. Uit nood, omdat de con fectie niet voorzag in haar be hoefte ahn modieuze model len. Toen de samenwerking met het Berlijnse bedrijf teneinde liep en Brigitte Haarke voor zichzelf begon werd al spoe dig duidelijk welke richting zij uit moest gaan. Ze werd overstroomd met verzoeken uit de modewereld om kle ding, zoals zij die zelf droeg. Haar studio in Berlijn, waar zij aanvankelijk met niets meer begon dan een naaima chine, een flinke dosis energie en het noodzakelijke zelfver trouwen, groeide uit tot een bedrijf met twintig medewer kers, waar jaarlijks twee hoofdcollecties en vier tus sentijdse collecties worden geproduceerd. De collecties worden in middels getoond op de mode beurzen in München en Ber lijn en op de grootste interna tionale confectiebeurs, de Ige- do in Düsseldorf, om vervol gens hun weg te vinden naar de detailhandel in heel West- duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk, Nederland en Canada. Goldene Nase Maar daarmee is de succes story nog niet ten einde. In september 1988 ontving Bri gitte Haarke de 'Goldene Na- se', een mode-onderscheiding van de Berlijnse modejourna listen, ze werd gevraagd als gastdocente op te treden op de mode-academie van Ham burg en tenslotte werd zij door confectiegigant Klaus Steilmann, die onder meer ook samenwèrkt met Karl La- gerfeld, uitgenodigd de ont werpen te maken voor het nieuwe grote-maten-merk 42- 52. Anderhalf jaar duurt de sa menwerking, die Brigitte Haarke omschrijft als "een groot succes". Een succes, dat haar trouwens nog altijd ver baast. "Ik begrijp nog steeds niet, waarom er niet meer ont werpers zijn, die zich op deze consumentengroep richten", zegt zij. Slechts een handjevol gelijkgestemde designers kan ar echt grote zijn er niet bij. En die al helemaal niet. Toch zouden volgens Bri gitte Haarke ook mannen in staat moeten zijn modieuze kleding voor forse vrouwen te ontwerpen. "Maar. dan moet het wel een man zijn die be grip heeft voor onze proble men. Hij moet zich in de situa tie van de mollige vrouw kun nen inleven". Brigitte Haarke kan dat. Reeds als meisje van veertien jaar droeg zij confectiemaat 42 en als vrouw van 35 maat 46. "Ik heb jarenlang allerlei di eeten gevolgd, viel af en kwam ook onmiddellijk weer aan. Totdat ik op zekere dag besloten heb te blijven zoals ik was. En dat zouden veel meer forse vrouwen moeten doen. Zichzelf accepteren zoals zij zijn. Want ook mollige vrou wen hebben hun specifieke aantrekkingskracht. En die vrouw verdient het om er goed gekleed en modieus uit te zien". Een grote maat? Trek je er niets van aan, draag gewoon watje leuk vindt, wat mode is. Dat was de boodschap die de modeshow van 'Maatje Meer' (Leidseweg 48 in Voorscho ten), uitstraalde. 'Maatje Meer' heeft kleding voor vrou wen die maat 44 tot 60 dragen en die zonder daar direct kapi talen voor uit te geven, leuk gekleed willen gaan. En dat dat kan, blijkt uit modellen en de prijzen bij de Voorschoten- se winkel. Kleding van het ei gen merk Charmiek Fashion komt voor een totaal-outfit zo rond de 300 gulden en vaak slaag je ook goedkoper. Kle ding van andere grote maten- ontwerpster is wat duurder. Omdat in het modegebeu ren deze zomer broeken in al lerlei vormen te zien zullen zijn, brengt 'Maatje Meer' die natuurlijk. Die broeken wor den altijd gecombineerd met vrij lange blouses met mou wen tot op de elleboog. En omdat een maat 54 nooit de il- lussie kan wekken een 38-je te zijn, wie zin heeft om een rui me blouson tot in de taille op te trekken en h'm dan te laten overbloezen, doet dat ge- Jasjes en blazertjes zijn al tijd weer een goede investe ring, welke maat je ook hebt. Er zijn talloze manieren om ze te combineren. Heel mooi wa ren bijvoorbeeld de vrij lang vallende jasjes met grote zak ken voorop, en wat platte plooien in het achterpand. Een effen jasje, gedragen op een gebloemde wijde broek en blouse maakt een heel jeugdige combinatie. Wat klassieker is het vrij rechte, reverloze blazertje, dat in blauw, gedragen op een blauwwitte jurk een fijne combinatie vormt maar dat met een even goed effect kan worden gedragen op een spij kerbroek. Naast heel sportieve jeugdi ge kleding bij 'Maatje Meer' ook oog voor de vrouw die klassiek gekleed wil gaan. Een mooi voorbeeld daarvan is het pak met de plissee-rok, het topje een de lange hes met een draperie-sluiting in soé- pelvallende stof. Iets voor de bruidsmoeder of een een feest. De show werd besloten met een serie vriendelijk ge prijsde zomerjassen in vrolij ke kleuren. Henriette van der Hoeven PAGINA 11 Al jaren groeit de vraag naar kostbare schrijfinstrumenten, zoals kenners de vulpennen, ballpoints, vulpotloden en rollerballs met meer gevoel voor de verfijnde kwaliteiten noemen. Steeds meer Nederlanders zijn bereid om flink wat geld te spenderen aan een goede pen. De Meisterstuck-vulpen Mont Blanc. met een speciaal gemaakte Parker in sterling zilver. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan bracht de firma de Parker Duofold- vulpen weer op de markt. Net als bij de introductie in 1927 boort en schaaft men de hou der uit een blok hoogwaardig kunststof en het uiterlijk van de zwarte, donkerrode en blauwe pennen is gelijk aan dat van de illustere voorgan ger. En net als vroeger laat Parker de Duofold graag als onverwoestbaar te boek staan. Tijdens de advertentie campagne in de jaren twintig werd de pen onder andere uit een vliegtuig geworpen en door een dubbeldekker over reden. "De Parker Duofold overleeft echter (althans in die reclamecampagne) alles", schrijft de firma nu eerlijk. Parker heeft verscheidene De bruyérestruik, die alleen in ruige gebieden rondom de Middelandse Zee groeit, ken nen we als leverancier van pij penkoppenhout. Waterman vervaardigd de pennen met de hand uit de wortelverdik kingen. De vulpen kost ƒ850, houten ballpointsj 460. Lamy heeft echter gekozen voor de frontale aanval. Dit merk biedt pennen die geen ander maakt, maar dan wel met kwaliteit in prijzen tot on geveer 200. Gouden en zilve ren exemplaren zal men bij Lamy tevergeefs zoeken. De materiaalkeuze staat volledig ten dienste van de uiterst strakke vormgeving. Het eer ste opvallende model kwam in 1966 op de markt: de Lamy 2000-serie, met pennen in bij na een sigaar-vorm. Het ont werp in mat opglimmende zwarte en lichtgekleurde me talen verdiende prijzen op di verse 'designers-beurzen', meldt vertegenwoordiger Ro- Paradepaardjes De paradepaardjes van Water man zijn op de oude, ver trouwde wijze breed van vorm. De goedkopere series hebben een slankere vorm. Het eveneens Amerikaanse merk Sheaffer laat de klant voor een pen uit de uitgebrei de Targa-serie zelf de keus tussen een brede of slank mo del. Het witte puntje op de clip is bij Sheaffer zowel een handelsmerk als een teken van levenslange garantie. De Oude vulpennen, na tientallen jaren als model nog lang niet achterhaald. teit. Op het mechaniek en de buitenkant van de blinkend gouden of zilveren Cross pen nen biedt de producent een le venslange garantie. Want be trouwbaarheid is een factor van belang in het wereldje van de luxe schrijfinstrumenten. De merknaam moet vertrou wen inboezemen. Oude na men als Parker, Waterman, Sheaffer, Montblanc, Pelikan en Cross zijn in de ogen van menig klant nog altijd syno niem aan kwaliteit. Traditie De klant die geld aan een mooie pen wil spenderen, kiest vaak voor een vertrouwd model. Een merk als Pelikan speelt daar bij de kwaliteits- pennen handig op in. Alle vul pennen zijn uitgerust met een draaipompje om op de ouder wetse manier inkt uit een pot je op te zuigen. Het goedkoop ste exemplaar onder de kwali- teitspennen kost 39 gulden. Maar topmodellen als de Sou- verein - volgens de folder 'van onvergankelijke schoonheid en waarde' - en de Toledo, zijn copieën van populaire vul pennen uit het begin van deze eeuw. De pennehouder van de Souverein heeft een schild padbruin of heldergroen laag je. Dit bijzondere materiaal wordt in Italië gemaakt. Het procédé is echter strikt ge heim Verkoopleider Huub Wekx is slechts bereid een tip je van de sluier op te lichten: "Platen van twee materialen worden weken onder een pers gelegd. Dan blijft er een dun plaatje in deze kleuren over. Dat wordt enkele weken in een vochtige grot gedroogd". De Toledo is voorzien van een handgesneden huls van ster ling zilver. Sommigen vinden het resultaat misschien protserig. De liefhebber telt er echter grif 1365 voor neer. Eerste Waterman - ook al zo'n oud merk met grote faam - is altijd vulpennen blijven produce ren. Een van de eerste paten ten op dit gebied stond dan ook op naam van grondlegger Lewis Edson Waterman, een verzekeringsmakelaar in New York. Volgens de overleve ring zou hij in 1883 de eerste betrouwbare vulpen met inkt- kanaaltjes in elkaar hebben geknutseld, nadat hij een be langrijk contract misliep door een weigerende vulpen. Het waardepapier raakte onlees baar door inktvlekken. En toen Waterman met een nieuw contract terugkeerde, had de klant al een andere le verancier gevonden. De eerste Waterman vulpen - de Regular - had een omkle ding van hout. Dat materiaal is in deze eeuw in onbruik ge raakt, omdat er fraaier glim mende metalen waren. Pas sinds 1987 maakt Waterman in de Man 100-serie weer vul pennen en ballpoints van bruyére-, ebben- en olijfhout uit een stuk, uitgerust met een 18-karaats gouden penpunt. topmodellen zijn - alweer - geënt op de klassieke pen en de namen als Nostalgia en Masterpiece geven die hang naar traditie zonder manke- De trots van het merk Mont blanc is de Meisterstück-se- rie, die naast enigszins be scheiden exemplaren ook in een enorm forse uitvoering verkrijgbaar is. Aan de topper in de serie hangt een prijs kaartje van 14.840, de goed koopste uitvoering kost altijd nog ruim 300. Montblanc is een merk van uitersten: de goedkopere SL-serie biedt pennen met een slankere en strakkere vormgeving in zwart of donker metaal dan menig ander merk. grote namen De Parker Pen Company - in 1888 in de Amerikaanse staat Wisconsin opgericht door ex- leraar George Parker, die deels de kost verdiende door het verkopen van pennetjes - schermt graag met namen van bekende Parker-bezitters. Zo ondertekenden de presiden ten Reagan en Gorbatsjov in 1987 het INF-akkoord over middellange afstandswapens ijzers in het vuur. Met de se ries Jotter, Vector, Parker 15 en 25 uit staal en kunststof be dient het bedrijf met succes de markt voor scholieren en anderen, die voor weinig geld een goed pennetje willen ko pen. In de duurdere prijsklas se springt men echter even eens scheutig om met goud, zilver en hoogwaardige lak ken - of 'laqué', zoals men het laatste materiaal in vakkrin gen noemt. De klant kan kie zen tussen slanke en traditio neel gestileerde pennen. Nieuwelingen Alleen het Duitse Lamy heeft zich in de afgelopen jaren als nieuweling tussen deze oude merken weten te nestelen. Het eveneens Duitse Elysée roert zich weliswaar sinds een tiental jaren ook met keurig afgewerkt schrijfgerei in de prijsklasse tot zo'n 400, maar moet het toch afleggen tegen de vertrouwde merken. Het uiterlijk van de Elysée-pen- nen onderscheidt zich nauwe lijks van de anderen en dan kiest een klant - ongeacht een vergelijkbare kwaliteit - toch vaak voor de bekende weg. bert-Jan Plomp trots. De latere modellen van La my zijn slanker, maar zonder uitzondering uiterst strak van vorm. Het presentatiemateri aal en zelfs de hypermoderne architectuur van de fabriek dienen aan te sluiten bij het karakter van de beoogde doel groep: de jonge manager met gevoel voor noviteiten. Maar Lamy heeft een nadeel: het bestaat nog niet sinds de vori ge eeuw. VERSHOUDDOZEN -Sinds hun introductie zijn de Vers- houddozen van Curver voor dit doel zeer populair, vooral omdat ze goed afsluiten. Sinds kort heeft Curver (tel. 076-780888) zook een doos om cake in te bewaren. Behalve een speciale cakebox zijn er nu ook schaalvormige dozen, prettig om een salade voor de picnic in mee te nemen. De prijzen van de dozen lopen op van f 4,25 voor een 0,2 liter rond doosje tot f 14,95 voor een vierkante doos van 5 liter. Mannequin Harmony Ker- marec content met haar weel derige figuur. "Ik houd van lekker eten". Brigitte Haarke: "Ook molli ge vrouwen hebben hun speci fieke aantrekkingskracht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11