Ik dcwht: Heerwat heb ik misdaan Libië kreeg tonnen springstof van Tsjechen D66 kan gewonnen zetels zonder problemen bezetten NIPO: Idezer bleef weg uit protest Inbreng Den Haag was nog nooit zo klein als woensdag 'Bedrijven moeten aantal buitenlanders melden' Gemeente moet onnodige bijstand terug eisen VRIJDAG 23 MAART 1990 BINNENLAND/1 BUITENLAND/ECONOMIE PAGINA 9 'Voldoende voor 150 jaar terrorisme' LONDEN - De Tsjechische communistische regering heeft Libië voldoende springstof geleverd om het hele internatio nale terroristendom de komende 150 jaar van bommen te voorzien. In totaal, zo heeft de Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel gisteren in Londen onthuld, heeft het regime- Husak zo'n duizend ton van de plastic explosieven naar Li bië verscheept. Het zogeheten semtex is onder ter roristen razend populair. Het is reukloos, het is onzichtbaar voor röntgenmachines, het wordt niet opgemerkt door metaaldetectoren en er is slechts 200 gram van nodig om een vliegtuig op te blazen. "Je kan er tegenaan schoppen, het in water onderdompelen of er een luci fer onder houden, het blijft intact. door Cees van Zweeden Je kan het tien jaar in de grond be graven, en l}et daarna alsnog ge bruiken", vertelde veiligheidsex pert Michael Yardley. Met de hoe veelheid semtex die Tsjechoslowa- kije sinds de jaren '60 heeft uitge voerd, kunnen vijf miljoen vliegtui gen worden opgeblazen. Tsjechoslowakije, dat van ouds her al een wapenproducerende na tie was, is het enige land ter wereld dat de geelachtige, op boetseerklei gelijkende substantie vervaardigt. "Het absurde van de zaak is nog dat Tsjechoslowakije geen cent ver diende aan de export", zei Havel gisteren. "Het werd op bevel van de regering weggegeven". Praag exporteerde de plastic ex plosieven naar Libië, vanwaar het een weg vond naar terroristen aller landen. In 1988 werd met het spul, dat verstopt was in een casette-re- corder, de Pan Am-Boeing boven het Schotse Lockerbie opgeblazen (270 doden). Ook de aanslag op een Franse DC-10 vorig jaar boven de Sahara (170 doden) zou zijn uitge voerd met semtex. Op de Britse eilanden wordt sem tex onder meer gebruikt door de IRA, het verboden Ierse Republi keinse Leger. DEN HAAG (ANP) - Plaatselijke politieke partijen hebben woensdag bij de gemeenteraadsverkiezingen wisselende resultaten behaald. In veel gemeenten scoorden de lokale ongebonden partijen goed. In ande re gemeenten werden ze wegge vaagd. Algemene tendens was dat met name gemeentelijke lijsten en de lijsten van Gemeentebelangen het goed deden (vooral in Noord-Bra bant), terwijl vele andere kleine par tijtjes, veelal gegroepereerd onder de noemer "overige" nauwelijks succesvol waren bij de kiezer. Plaat selijke politieke affaires lieten soms hun sporen na in de uitslag, maar ook heel vaak niet. De Leidse prof. dr. Wim Derksen meent dat ondanks de invloed van de landelijke politici, de gemeente raadsverkiezingen van woensdag lokaler zijn geweest dan ooit tevoor. Juist door de lage opkomst hebben lokale vraagstukken bij de raads verkiezingen een grotere rol ge speeld dan werd verwacht. "Met die lage opkomst op zich ben ik niet blij, maar-wel met het feit dat de in breng van de landelijke politiek kleiner was dan ooit". Serieuze lo kale politieke partijen 'Verlevendi gen" de politiek, meent Derksen. "Ik hoop dat die trend zich doorzet, en eigenlijk ben ik daar wel van overtuigd". De Leidse hoogleraar kan nog niet helemaal overzien in hoeverre de lokale en plaatselijke lijsten er het bij de verkiezingen hebben af gebracht, omdat er onder deskundi gen verschil van mening bestaat over de vraag of bij voorbeeld een combinatie van D66 en PvdA als een lokale partij moet -worden be schouwd. Gemeentebelangen Woordvoerster Oostrom-Roozend- aal van de Brabantse Onafhankelij ke Fracties (B.O.F.) ziet de winst van 75 zetels van Gemeentebelan gen en gemeentelijke lijsten in Noord-Brabant (tegenover een ver lies van 60 zetels voor "overige" lijs ten) als zeer positief. "Ik denk dat de plaatselijke politiek toch meer aanspreekt dan het gestechel van de landelijke politici", zegt ze. Dat plaatselijke lijsten vaak ook verlies leden, is haar niet ontgaan. Per saldo hebben de recente raads verkiezingen echter een "positieve rekensom" voor plaatselijke Onge bonden politieke groeperingen op geleverd. Die resultaten moeten nu politiek in de zin van wethou derszetels worden vertaald. Oostrom: "Je kunt niet zonder meer zeggen dat politici van landelijk po litieke partijen maar de dienst moe ten uitmaken in de gemeenten". Sommige plaatselijke partijen be haalden woensdag opmerkelijke re sultaten. Gemeentebelangen Tie- tjerksteradeel bijvoorbeeld, ge ducht tegenstander van Friese plaatsnamen op de wegbewijze- ringsborden, deed voor het eerst mee aan de verkiezingen en behaal de meteen vier zetels. De Friese Na tionale Partij (FNP) boekte zes ze tels winst in vergelijking met de raadsverkiezingen van vier jaar ge leden. Andere opvallende resultaten werden geboekt in plaatsen als Kampen en Schoorl. In het eerste stadje behaalde Alert van de om streden oud-PvdA-wethouder Kra nenburg drie zetels, tot groot ver driet van burgemeester H. Kleemans. Kranenburg moest twee jaar geleden uit het Kamper ge meentebestuur verdwijnen, nadat hij tot voorwaardelijke gevangenis straf was veroordeeld wegens on tucht met drie medewerksters van de gemeente. In Schoorl stemde de liberale aanhang massaal op de plaatselijke partij Gemeentebelangen, die overi gens sterke overeenkomsten ver toont met de liberale partij. De WD kon in de Noordhollandse plaats niet meedoen aan de verkiezingen omdat de kandidatenlijst te laat was ingeleverd. Gemeentebelangen steeg van drie naar zes zetels. Nijenrode Een vertegenwoordiger van oplei dingsinstituut Nijenrode mag bin nenkort de groepering Lijst 6 in de raad van Breukelen vertegenwoor digen. Plaatselijke politieke affaires lijken in steden als Winschoten, Apeldoorn, Arnhem en Amersfoort grote invloed op de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen te heb ben gehad, maar de plaatselijke lijs ten profiteerden daar in beperkte mate van. Vooral D66 en Groen- Links (of zoals in Winschoten CPN) profiteerden in deze steden van het onverwacht grote verlies van de PvdA, dat hier nog sterker was dan elders in het land. In Winschoten (met grote interne problemen in de PvdA) behaalde een nieuwe sociaal-democratische partij slechtë één zetel. Hetzelfde gold voor de Liberale Volkspartij Apeldoorn (LVA), die zich pal op stelt voor de bouw van een nieuw stadhuis in Apeldoorn en met één zetel in de raad komt. De LVA werd opgericht nadat de plaatselijke VVD vorig jaar wegens de politieke kwestie uiteenviel. Zeven van de acht WD-gemeenteraadsleden keerden onlangs niet terug op de lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen. DEN HAAG Het onderzoeksin stituut NIPO ziet de lage opkomst voor de gemeenteraadsverkiezin gen als een 'hele zware motie van wantrouwen aan het adres van de politiek'. "Ook in de uitslag van de stembusstrijd herken ik protest", meent NIPO-onderzoeker Leo van Doorn. Zijn grote tegenspeler van bureau Burke/Interview, Maurice de Hond, meent dat het ontbreekt aan 'meeslepende, hete politieke kwesties'. "Geen wonder dus dat de kiezer er het nut niet van inziet de gang naar de stembus te maken. Laks en ongeïnteresseerd", aldus De Hond over niet-stemmers. door Margreet Vermeulen Intomart-onderzoeker Tom van Dijk zet de conclusies van een aan tal belangwekkende onderzoeken naar kiezersgedrag nog eens op een rij. "In wetenschappelijk opzicht is de meest verantwoorde uitspraak over het verschijnsel niet-stemmen: we weten er gewoon niet zoveel Over één ding zijn de opiniepei lers het opmerkelijk eens. Met een opkomstpercentage van 61,9 pro cent voor de gemeenteraadsverkie zingen is deze week een historisch dieptepunt bereikt. Maar verder gaat de eensgezindheid niet. Maurice de Hond meent dat het dieptepunt voorlopig is. "De op komstpercentages vertönen een ge staag dalende lijn, voor alle verkie zingen". De golfbeweging die ande re onderzoekers in de cijfers ont dekken, is volgens De Hond maar schijn. "De dalende lijn werd ge maskeerd door de grote belangstel ling van de kiezer voor de Tweede Kamer-verkiezingen van '86 en '82", aldus De Hond. In '82 leidde de val van de - feite lijk doodgeboren - rooms-rode coa litie tot een verhevigde gang naar de stembus. Ook in '86 was de opkomst 'absurd hoog', zoals De Hond het uitdrukt, omdat 'links Nederland' zich toen ten doel had gesteld de macht te breken van de rechts/con fessionele coalitie. NIPO-onderzoeker Van Doorn ziet in die twee pieken in de op komstpercentages juist een bevesti ging voor zijn stelling dat 'toevallige factoren' de hoofdrol spelen. "Er zit een lichte trend in de cijfers naar een lage opkomst, dat is waar. Maar toevallige factoren zijn veel bepa- lender". Tweede keus Volgens NIPO-onderzoeker Leo van Doorn is het merendeel van de niet-stemmers thuis gebleven uit protest. "Uit boosheid over wat de politieke partijen in de gemeente raad te bieden hebben, is men of niet gaan stemmen öf men heeft een extreme keuze gedaan (CD, CP) öf men heeft op de partij van de twee de keus gestemd (D66)", aldus Van Doorn. In de opinie-peilingen is D66 al jaar in jaar uit de grootste partij als 'partij van de tweede keus', zoals Van Doorn het noemt. "Wat bete kent het nu als kiezers massaal de rollen omdraaien en hun stem uit brengen op de partij van hun twee de keus? Dat betekent dat de 'gewo ne partij' hen niks meer te bieden heeft". De verkiezingsstrijd in Amster dam past 'perfect in dit plaatje', vindt hij. "De enige echte campag ne die in de hoofdstad is gevoerd, had als thema dat men vooral niet op de heersende macht (de PvdA) moest stemmen. Ook weer uit pro test, en wel tegen de wijze waarop de PvdA-bestuurders zich isoleren van de bevolking". Volgens Maurice de Hond mist de kiezer een prikkel om zijn huis uit te gaan. "In een tijd van polarisatie en hete politieke hangijzers kon je ten minste nog eens kwaad worden op een partij. Nu is het allemaal een pot nat. Er is één issue: het milieu. Maar ik zou niet weten wat het verschil in milieu-standpunten is tussen de PvdA, het CDA en de WD". Daar komt nog eens bij, meent De Hond, dat de leidende figuren in de politiek geen 'nationaal sausje' over de gemeenteraadsverkiezingen hébben gegoten. "Daardoor vindt men de verkiezingen gewoon min der interessant; iets waar de kleine partijen automatisch garen bij spin nen. Als nationale kopstukken de toon zetten voor lokale verkiezin gen zijn dat Lubbers en Kok,, kortom de machthebbers. Als die zich stilhouden, voelen de kiezers zich vrij eens op een andere partij te stemmen". De Hond is ervan over tuigd dat voor het merendeel van de D66-stemmers de 'uitspat ting' eenmalig zal zijn, zich in ieder geval niet zal herhalen bij Tweede Kamerverkiezingen. Tom van Dijk van Intomart vreest dat 'de kunst der profetiéen' hem niet gegeven is. "Er is nauwelijks onderzoek naar stemgedrag ge daan. Dergelijk onderzoek is ontzet tend ingewikkeld. Voor politieke opinie-peilingen krijg je altijd men sen, die politiek interessant vinden. Mensen die politiek een zooitje vin den, krijgen wij moeilijk te pakken. Die denken natuurlijk als ze ons aan de lijn krijgen: geef mijn portie maar aan fikkie" "Ten tweede willen mensen zich altijd mooier voordoen dan ze zijn. Daardoor wordt de waarheid nogal eens geweld aangedaan", aldus Van Dijk. "Om een goede indruk op de ondervrager te maken, zeggen veel mensen dat ze gaan stemmen, ter wijl ze daar in hun achterhoofd nog vraagtekens bij zetten". Het meeste onderzoek naar stem gedrag betreft de zeventiger jaren. "De geschiedenis kent teveel onge node gasten om aan te nemen dat er niets is veranderd", waarschuwt Van Dijk. Hij wijst bij voorbeeld op het proefschrift van Elsinga uit 1984 waarin geen enkel verband werd aangetoond tussen stemgedrag en leeftijd. De enquête onder niet- stemmers die Maurice De Hond woensdagavond hield, wijst op het tegendeel. De thuisblijvers zijn veelal tussen de 18 en 24 jaar. Van de 65-plussers daarentegen is 65 procent trouw stembusganger. Een van de weinige zekerheden is, dat regelmatige kerkgangers ook regelmatige stembusgangers zijn. Van de traditionele aanhang van de kleine christelijke partijen is woensdag slechts 15 procent thuis gebleven, blijkt uit de enquête van De Hond. Van de PvdA-kiezers bleef maar liefst 35 procent thuis. Het CDA schurkt daar met 30 pro cent overigens dicht tegenaan. Maurice De Hond tilt niet zwaar aan de lage opkomst. "Ze moeten het zelf weten als ze een kans laten liggen", vindt hij. "Uiterst pijnlijk. De kiezers gooien toch iets weg waarvoor jarenlang harde strijd is geleverd", vindt daarentegen Van Dijk. Ook Van Doorn vindt dat de opkomst te denken geeft. "Let wel, perioden van politieke kalmte en la ge opkomst worden altijd gevolgd door turbulentie en instabiliteit. Denk maar aan de zestiger jaren in Frankrijk." DEN HAAG (ANP) - D66. de grote winnaar van de gemeenteraadsver kiezingen van woensdag, verwacht geen grote problemen bij het bezet ten van de 422 raadszetels die de de mocraten in het hele land erbij ge wonnen hebben. In geen enkele ge meente is het aantal kandidaten op de lijst kleiner dan het aantal zetels dat is behaald. D66 krijgt in de nieu we gemeenteraden in totaal 651 ze tels. Een woordvoerder van D66 wees er gisteren op dat sterke winst voor al gerealiseerd is in plaatsen waar toch al een vrij sterke D66-afdeling aanwezig was. Ook is men niet be ducht voor "gelukszoekers", die ge bruik hebben gemaakt van de ster ke winst van de partij. Toen immers vorig najaar over de kandidaatstel ling besloten werd door de afdelin gen tekende zich nog absoluut niet de enorme winst af die woensdag is geïncasseerd. Een andere waarborg voor kwali tatief goede raadsleden wordt ge zien in het feit dat D66 de afgelopen jaren een vrij gestaag groeiproces heeft doorgemaakt. Degenen die zich op de kieslijsten gekandideerd hebben zijn vaak degenen die al lan ger actief zijn binnen de partij-afde lingen. Hoofdzakelijk zou er sprake kunnen zijn van verrassing bij kan didaat-leden die er volstrekt niet op gerekend hadden dat ze, gezien hun plaatsing op de lijst, tot raadslid ge kozen zouden worden. Naar verwachting zal ook het aan tal wethouders sterk toenemen, op het moment heeft D66 nog 14 wet houders in het hele land. Maar nu D66 bijvoorbeeld in Den Helder met 11 zetels verreweg de grootste partij is geworden en in Amsterdam de tweede partij, zal dat aantal onge twijfeld sterk toenemen. Ook in dit opzicht voorziet men geen grote problemen. "Voorzover die er zou den zijn. zijn het hoofdzakelijk luxe-problemen", zo karakteriseer de de partijwoordvoerder de situa tie. Gemeenteraad Amsterdam strijdt tegen racisme AMSTERDAM (ANP) - Openlijke bestrijding van het racisme wordt de taak van de nieuwe gemeente raad in Amsterdam. Alleen de in wetten en verordeningen vastgeleg de rechten van de gekozen Centrum Partij- en Centrum Democraten-le den zullen worden gerespecteerd. Dit voornemen maakten vertegen woordigers van de nieuwe fracties in Amsterdam gisteren na overleg bekend. "Door de versterking van de CP en de CD in de Amsterdamse raad voelen vele Amsterdammers zich bedreigd", aldus een verklaring van de fracties. "Hoewel de democrati sche politieke partijen onderling op veel punten van mening verschil len, maken zij zich sterk om de vei ligheid van alle Amsterdammers de komende vier jaar te waarborgen", Ongeveer 750 mensen hebben gisteravond een demonstratieve op tocht gehouden door de Amster damse binnenstad uit protest tegen de verkiezing van de extreem-recht se partijen. AMSTERDAM (ANP) - Het minis terie van sociale zaken en werkgele genheid wil bedrijven verplichten om openbaar te maken hoe veel bui tenlandse werkenmers zij in dienst hebben. Minister De Vries zei giste ren in Amsterdam op een symposi um over de positie van minderhe den op de arbeidsmarkt dat dit 'Ca nadese rapportagemodel' wordt in gevoerd, nadat de overheid zelf haar leven heeft gebeterd en aantoon baar veel werkloze mensen uit etni sche minderheden in dienst neemt. Op het symposium werd een overeenkomst ondertekend waarbij het centrale bestuur van de arbeids- bureaus-nieuwé-stijl, inclusief werkgevers en vakbeweging, zich verplicht in de komende vijf jaar een kleine 100.000 arbeidsplaatsen te reserveren voor etnische minder heden. Dit jaar plaatsen de arbeids bureaus er een kleine 13.000. Deze inspanningsverplichting, die vooral op regionaal niveau in overleg met organisaties van min derheden gestalte moet krijgen, be tekent een verdubbeling van de aantallen. Ook zullen de arbeidsbu reaus bij wijze van proef honderd arbeidsbemiddelaars met een etni- sche-minderheidsachtergrond in dienst nemen. Die worden speciaal voor hun landgenoten ingezet. Momenteel zijn er ongeveer 100.000 mensen uit etnische min derheden werkloos, met een sterke overtegenwoordiging van laag op geleide, langdurig werkloze Turkse en Marokkaanse jongeren. Het KNOV, de belangenbeharti ger van het midden- en kleinbedrijf, heeft zich onlangs in een overeen komst met het Landelijk platform van minderheidsgroeperingen ook al verplicht om meer werklozen uit etnische minderheden in dienst te Het CNV heeft zich daar, zo signa leerde bestuurder Vonk van het KNOV, wat snerend en laatdun kend over uitgelaten. Ten onrechte, betoogde hij. Het is geen schande dat kleinere bedrijven, die kampen met toenemende tekorten aan ge schoolde werknemers (bouw- en in stallatiebedrijf, elektrotechniek, metaalnijverheid en garagebedrijf), naar de werkloze minderheden kij ken. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Schone witmaker ROTTERDAM (GPD) - Het che misch bedrijf Tiofine in het Botlek- gebied heeft een fabriek in gebruik genomen voor de produktie van ti- taandioxyde (een witmaker voor verven, plastic en papier). De fa briek produceert schoner omdat wordt gewerkt met chloride in plaats van met sulfaat. Dat scheelt afvalzuurlozingen op de Nieuwe Waterweg. Eind 1989 moest Tiofine de produktie stilleggen. De Raad van State wees toen een verzoek af voor een tijdelijke verlenging van haar lozingsvergunning van sulfaat. Wöltgens (PvdA) wijt verldezingsnederlaag aan lage opkomst DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met het wetsvoorstel dat gemeenten verplicht bijstand die onnodig of ten onrechte is verleend terug te vorderen van de uitkeringsgerechtigde of te verhalen op de ex-echtgenoot. De Kamer had al eerder zijn zegen gegeven aan een wetontwerp met die strekking, maar dat werd later (vier jaar geleden) ge torpedeerd door de Eerste Kamer. Tot dusver staat het gemeenten vrij of zij uitgekeerde bijstand wel of niet willen verhalen op de ex-partner die onderhoudsplichtig is. Met het wets voorstel wil het kabinet tegengaan dat ex-echtgenoten zich aan hun ali mentatieverplichtingen onttrekken of hun voormalige partner ertoe bewe gen af te zien van zo'n uitkering en in plaats daarvan een beroep te doen op de bijstand. Volgens een ruwe schatting kan de maatregel 200 miljoen gul den per jaar opbrengen, maar de Kamer denkt dat die berekeningen aan de optimistische kant zijrn Wie bezwaar heeft tegen tegen het terugvorderen van bijstand moet in beroep bij de kantonrechter. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) wél de bezwaren eigenlijk via een bezwaarschrift bij B en W en Gedeputeerde Staten uiteindelijk terecht laten komen bij de Kroon. DEN HAAG - De Partij van de Ar beid heeft sinds 1977 in verkiezings campagnes altijd garen gesponnen bij polarisatie in de politiek. Socia listen versus christendemocraten en liberalen. Een belangrijk deel van de aanhang van de andere link se partijen stemde PvdA. Nu zij na twaalf jaar weer in de regering zit en maatjes is geworden met het QDA, loopt het kiezersvolk en masse weer terug naar D66 en Groen Links. door Wim Molog en André Vermeulen/ANP Deze verklaring geeft Thijs Wölt gens, sinds een half jaar fractievoor zitter van de PvdA in de Tweede Kamer, aan de voor hem deprime rende verkiezingsuitslag van woensdagavond. "En nu kunnen we natuurlijk wel weer gaan polari seren, maar zo eenvoudig ligt het niet", zegt hij de volgende middag in zijn werkkamer in Den Haag. De lage opkomst is volgens Wölt gens de belangrijkste boosdoener van het povere resultaat. Het succes van de PvdA in het zuiden van het land bij de gemeenteraadsverkie zingen van 1986 was vooral te dan ken aan de hoge opkomst, meent hij. Campagneleider en partijsecre taris Alard Beck had er enkele we ken geleden al voor gewaarschuwd: de PvdA zou extreem last gaan krij gen van een massaal thuisblijven der kiezers. Wöltgens weet geen oplossing waarmee de teloorgang een halt moet worden toegeroepen en de ste ven weer op winstkoers kan worden gericht. Wel geeft hij twee sugges ties in overweging die de bevolking een grotere betrokkenheid bij de lo kale politiek zouden kunnen geven: door het volk te kiezen burgemees ters en het houden van referenda (volksstemmingen over belangrijke onderwerpen) in de grotere steden. Thijs Wöltgens: "Ik ben de laatste om niet te erkennen dat er dingen moeten veranderen Dat is overigens het gedachtengoed van D66 en haar leider Hans van Mierlo, de grote winnaar van woensdag. .Kortademigheid Partijvoorzitter Marjanne Sint komt volgende week woensdag naar het Binnenhof om met de frac tie eens stevig van gedachten te wis selen over de "herkenbaarheid" van hetgeen de sociaal-democraten sinds het aantreden van het kabi- net-Lubbers III in de Kamer bezig houdt. Wöltgens: "Ik ben de laatste om niet te erkennen dat er dingen moe ten veranderen, maar ik ben een beetje bedutht voor een hectisch activisme. Je kunt in drie of vier maanden niet zichtbaar maken dat het beleid van de PvdA een ander beleid is dan van het vorige kabinet. De ^herkenbaarheid mag niet een kwestie worden van al te veel kort ademigheid". Omstandig legt de opvolger van Wim Kok in de Kamer uit dat zijn partij tijdens de kabinetsformatie van vorige herfst bewust heeft ge kozen voor regeringsdeelname. Volgens hem was de keuze voor nog eens vier jaar oppositie een makke lijker beslissing geweest. "Dan had den we weer kunnen gaan polarise ren. Maar het kan niet zo zijn dat de grote groep mensen die op de PvdA stemt, zo lang buiten de regering blijft". Wöltgens waakt ervoor om de "basisgedachten" van de partij ter discussie te stellen. Redelijke inko mensverhoudingen, een baan voor iedereen, sociale voorzieningen op peil houden, een beter milieu en een efficiënter openbaar vervoer blijven wat hem betreft de PvdA-items. "Er 3 nog op vele fronten ongelijkheid, lat is in wezen onze inspiratiebron oor de sociale vernieuwing", zegt Niet verkrampt Een verontrustend verschijnsel vindt de fractievoorzitter het gerin ge aantal jongeren dat nog PvdA stemt. Volgens het bureau van opi niepeiler Maurice de Hond neemt de aanhang af naarmate de kiezer jonger is. Van degenen die woens dag op de PvdA hebben gestemd was slechts 16 procent jonger dan 25 jaar. Wöltgens wijst erop dat jongeren hun mening nog wel eens wijzigen, dus vanuit dat perspectief is er wei nig reden de toekomst met vreze te gemoet te zien. Maar aan de andere kant is er onder de huidige genera tie jongeren toch duidelijker dan vroeger "een zekere carrièregericht heid" die leidt tot afstandelijkheid van de politiek in het algemeen, zo stelt hij vast. De PvdA zou wat hem betreft pogingen in het werk moe ten stellen om het sociaal engage ment te vergroten. De Limburgse leider van de soci- aal-democraten kan niet wakker lig gen van de kritiek op zijn eigen functioneren als fractievoorzitter. Hij heeft geen zin om zich ver krampt te gaan profileren, zodat hij elke dag in de krant staat. "Ik wil best het spreekgestoelte in de Ka mer beklimmen en een wetsont werp behandelen, maar dat heb ik Voorhoeve en Van Mierlo sinds het debat over de regeringsverklaring ook niet meer zien doen". Refere rend aan de bekendheid van zijn voorgangers Kok en Den Uyl zegt hij "natuurlijk wel vanuit een ach terstandspositie"- te moeten opere- Thijs Wöltgens wekt daags na de verkiezingsuitslag niet de indruk ernstig aangeslagen te zijn. "Maar toen ik vanochtend opstond en de kranten zag, dacht ik: Heer, wat heb ik misdaan".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9