Overleg over onlusten in Tirgu Mures Gorbatsjov is superpresident op wankele troon Belgische justitie pakt pers aan na berichten over misstanden justitie Labour veegt Tories weg in deelverkiezing Drugsmafia vermoordt linkse presidentskandidaat Colombia VRIJDAG 23 MAART 1990 BUITENLAND PAGINA 7' Hongarije: geweld is schuld Roemenië TIRGU MURES/BUKAREST/BUDAPEST (AP- /AFP/DPA) - In Tirgu Mures zijn gisteravond enkele dui zenden anti-Hongaarse betogers vreedzaam uiteen gegaan, nadat de Roemeense vice-premier Gelu Voican hen had verzekerd dat Transsylvanië voor altijd deel zal blijven uit maken van Roemenië. Leiders van de Roemeense en et nisch Hongaarse gemeenschappen in Tirgu Mures zijn gis teren gesprekken begonnen om een eind te maken aan de etnische gewelddadigheden. Vice-premier Gelu Voican leidde de besprekingen tussen de Hongaarse Democratische Unie en de Roe meense nationalistische beweging Vatra Romanesca. "Niemand zal Transsylvanië van ons wegnemen. Laat u niet door geruchten voor de gek houden", zei Voican gisteren tot een menigte van naar schatting 3000 Roemenen, die hij opriep om zich te beheersen. "Conflicten kun nen alleen door middel van een dia loog worden opgelost". Gisteren was de vierde achtereen volgende dag dat in Tirgu Mures on lusten ontstonden tussen Roeme nen en etnische Hongaren. Dins dagavond kwamen bij bloedige straatgevechten tussen beide bevol kingsgroepen zeker zeven mensen om het leven en raakten 300 mensen gewond. Volgens het Hongaars De mocratisch Forum zijn er zeker der tig doden gevallen. Inmiddels is het leger ingezet om de strijdende par tijen uit elkaar te houden. Voican is in Tirgu Mures om lei ding te geven aan de pogingen van de regering in Bukarest een einde maken aan het etnisch geweld in Transsylvanië, waar een grote Hon gaarse minderheid woont. Hongarije heeft gisteren de Roe meense regering verantwoordelijk gesteld voor de onlusten in Tirgu Mures omdat zij "fascistische en ra cistische" organisaties toestaat. Budapest reageerde daarmee giste ren op beschuldigingen van de Roe meense premier Petre Roman dat Hongarije achter de rellen zit en Roemenië tegenwerkt bij pogingen om de orde te herstellen. In de officiële verklaring, waaruit het Hongaarse persbureau MTI ci teerde, wordt de Roemeense rege ring gemaand alsnog krachtig op te treden tegen organisaties zoals Vatra Romaneasca, "die een racisti sche politiek uitdraagt" en de IJze ren Garde, "bekend om zijn fascis tisch verleden". De Roemeense regering wordt /erweten alleen beschuldigingen rond te slingeren, in plaats van Hongarije, dat via diplomatieke ka nalen had gevraagd om een objec tief onderzoek in Tirgu Mures, ge rust te stellen. Roemenië zou de werkelijke redenen van de onrust willen verdoezelefi en zo de door het bewind-Ceausescu begonnen anti- Hongaarse politiek aanwakkeren. Premier Roman zei gisteren voor de Franse televisie dat extremisten in en buiten het land de etnische on rust opstoken. Roman zei een tele foontje te verwachten van zijn Hon gaarse ambtgenoot Miklós Nemeth om de crisis in Transsylvanië te be spreken. In Tirgu Mures heerste gisteren een gespannen rust. Volgens het of ficiële Roemeense persbureau Rompress hadden de plaatselijke Meer buitenlands nieuws op pagina 11 Buitenland kort Coup Aquino De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft steun verleend aan de staatsgreep tegen de Filipijnse pre sident Corazon Aquino in decem ber vorig jaar, zo heeft generaal Ale jandro Galido, voormalig bevelheb ber op het eiland Luzoneen, giste ren onder ede verklaard. Galido zou vorig jaar .juli van een Amerikaan, die zei de CIA-vertegenwoordiger in Manila te zijn, te horen hebben gekregen dat de CIA het wenselijk achtte dat de regering-Aquino ten val werd gebracht. De couppoging werd overigens afgeslagen met be hulp van Amerikaanse gevechts vliegtuigen. Kosovo In de Joegoslavische provincie Ko sovo zijn meer dan 200 etnische Al banese scholieren met mysterieuze vergiftigingsverschijnselen in zie kenhuizen opgenomen. Zowel in de hoofdstad Pristina als in het stadje Podujevo bleken kinderen deze verschijnselen te vertonen. Onder de Albanese bevolkingsgroep de den onmiddellijk geruchten de ron de dat de Serviërs verantwoordelijk waren. De regering heeft nog niet officieel gereageerd. Jezuïtenmoord De mensenrechtengroep Americas Watch vreest dat het brein achter de moord op de zes Jezuïeten in El Sal vador in november vorig jaar buiten schot zal kunnen blijven. De groep is ook bang dat er onvoldoende be wijzen zijn om op grond van de Sal vadoraanse wet kolonel Benavides te veroordelen, die volgens lagere officieren opdracht heeft gegeven tot de moorden. Sovjetunie bekent schuld aan massamoord Katyn MOSKOU (AP) - Stalins gehei- me politie NKVD heeft in het voorjaar van 1940 duizenden Poolse officieren gedood bij het Russische plaatsje Katyn, zo heeft de historica Natalja Lebe- deva bekendgemaakt in een ar tikel in het blad Moscow News. De Sovjetunie geeft daarmee voor het eerst toe dat niet de Duitsers, maar de Russen ver antwoordelijk waren voor de massamoord. Volgens het artikel blijkt uit officiële stukken, die tot nu toe geheim waren, dat de na de Rus sische inval in 1939 krijgsgevan gen gemaakte Poolse officieren in het voorjaar van 1940 op bevel van Jozef Stalin zijn geëxecu teerd. Volgens Lebedeva moesten de gevangenkampen leeg ge maakt worden om de tiendui zenden Balten in op te sluiten die na de Sovjet-bezetting van de Baltische staten in 1940 naar de Sovjetunie afgevoerd zouden worden. Ook zou Stalin een per soonlijke wrok tegen de Polen gekoesterd hebben vanwege een nederlaag van het Sovjet-le ger tegen de Polen in 1920. Toen de graven van de vol gens Lebedeva 15.000 Poolse of ficieren in 1943 door Duitse troe pen ontdekt waren, gaven de na- zi's meteen de schuld aan de Sovjetunie. Moskou heeft altijd de nazi's van de slachtpartij be schuldigd. De kwestie heeft de verhou ding tussen Polen en de Sov jetunie zeer bemoeilijkt. De Poolse premier Tadeusz Mazo- wiecki heeft gezegd dat de hele waarheid over Katyn boven wa ter moet komen voordat er vriendschappelijke banden kunnen groeien. In 1987 is een Sovjet-Poolse commissie opge richt om de zaak te onderzoe ken, maar die zijn bevindigen nooit openbaar gemaakt. De Poolse leden verklaarden later dat er geen twijfel bestond over de schuld van de Sovjetunie. BRUSSEL Vroeger werd de boodschapper van slecht nieuws een kopje kleiner gemaakt. In Bel- gie krijgt hij de justitie op z'n dak, zeker als het slechte nieuws over diezelfde justitie gaat. En over de gebreken van het Belgische gerech telijke en politiële apparaat valt heel wat te boodschappen door Hans de Bruijn De Belgische pers is daardoor nu het doelwit van de justitie gewor den. De Brusselse opper-aanklager weigert nog contacten met journa listen die niet over de justitie schrij ven zoals hij het wil, en gisteravond werd een huiszoeking gehouden bij de BRT-tv naar gegevens van jour nalisten over het gerecht. De vooral Vlaamse kranten staan de laatste weken vol met verhalen over misstanden bij vooral de ge rechtelijke politie, de speciale op- sporingspolitie van justitie. Zo wa ren er onthullingen over de dubieu ze contacten van hoofdcommissaris Reyniers van de Brusselse gerech telijke politie met criminele figu ren. Het gaat ook om politiemensen die iets in de drugshandel zouden doen, om privé-detectives met een strafblad die de politie hand- en spandiensten verlenen, en om een wapenhandelaar wiens bedenkelij ke financiële praktijken door be vriende politiemensen aan een on derzoek werden onttrokken. Als klap op de vuurpijl gelastte minister van justitie Wathelet deze week de schorsing van twee com missarissen van de Brusselse ge rechtelijke politie, onder wie Reyniers, vanwege hun te nauwe contacten met criminele milieus. Hen hangt schorsing boven het hoofd, en intussen beschulgt men er op los. Maar afgezien van het op treden van Wathelet is er tot nog toe niet veel tegen gedaan. Onderzoe ken worden tegengewerkt, en be trokkenen geven met graagte de Belgische media achtergrondinfor matie. Maar nu blijken echter de bood schappers het verkorven te hebben. Niemand minder dan de procureur- generaal van de Brusselse recht bank Andrë van Audenhove kon digde deze week aan journalisten die niet juist over de justitie schrij ven te zullen weren van zijn dage lijks persconferenties. Volgens Van Audenhove gaat het om journalis ten die het gerecht bewust in een slecht daglicht plaatsen en "hun be- roepsernst niet eerbiedigen". De procureur is vooral ontstemd om dat in de pers herhaaldelijk uit ver trouwelijke justitie-rapporten wordt geciteerd. Nergens blijkt ech ter dat de informatie in de media niet juist zou zijn. Integendeel, het onderzoek van Wathelet naar de gedragingen van twee van zijn topmensen is er alleen maar gekomen door de berichten in de pers. Pikant detail is dat een van de zaken die commissaris Reyniers worden aangewreven betrekking heeft op pogingen om...tweejourna- listen die teveel wisten het zwijgen op te leggen. Gisteravond kwam de volgende episode in de strijd tussen pers en justitie, toen een huiszoeking werd gedaan bij de BRT-tv, op zoek naar notities en documenten van jour naal-verslaggever Guy Polspoel, die de laatste tijd druk bezig is geweest met de onthullingen over de mis standen in het gerechtelijk appa raat. Minister van justitie Wathelet. die als zeer integer bekend staat, was de afgelopen week op reis in het buitenland. In België kijkt men vol spanning uit naar welke stappen hij de komendè dagen zal zetten. autoriteiten maatregelen genomen om de toestand te normaliseren. In Bukarest hielden enkele hon derden Roemenen een demonstra tie die eindigde voor de Hongaarse ambassade. Op spandoeken riepen zij de regering op snel te handelen of anders af te treden. "Tirgu Mures en Bukarest zijn Roemeense ste den" en "Transsylvanië is en blijft Roemeens" riepen de betogers. Hongarije wordt ervan verdacht Transsylvanië, waar zo'n twee mil joen Hongaren wonen, te willen in lijven. Inwoners van Tirgu Mures lopen onder het toeziend oog van gewapende militairen over het gebarricadeerde plein in het centrum van de stad. De rust keerde er gisteravond voorlopig terug na vier dagen van bloedig geweld tussen Roemenen en etnische Hongaren. <ioto afpi LONDEN Bij tussentijdse ver kiezingen in MiddemStaffordshire heeft de Britse Labour Partij giste ren de grootste overwinning ge boekt sinds de jaren '30. Labour- kandidate Sylvia Heal bleek haalde 49 procent van de stemmen tegen haar conservatieve tegenstrever Charles Prior 32 procent. door Cees van Zweeden De overwinning van Labour is des te opmerkelijker omdat Mid- den-Staffordshire bij Birmingham een van de 'vaste' kiesdistricten was van de Tories. Als deze uitslag maat gevend is voor de stemming in het hele land, zouden algemene verkie zingen tot een verpletterende ne derlaag voor de Conservatieven lei den. Labour zou in het Lagerhuis een absolute meerderheid van 518 zetels behalen, terwijl de Conserva tieven van 373 op 108 zetels zouden terugvallen. Volgens de politicoloog Tony King is zo'n ommezwaai niet te ver wachten, omdat er genoeg kiesdis tricten zijn waar de Tories zeker kan zijn van een zetel. Toch sprak King van een "sensationele uitslag", om dat de Labour Partij de enige partij was die wist te profiteren van de im populariteit van de regering-That- cher. Behalve veel Conservatieve kiezers wendden zich ook veel Li beralen en Sociaaldemocraten tot Labour. King: "Dat is een unieke ontwikkeling. Niet alleen zijn de Conservatieven weggestemd, ook is het politieke centrum ingestort". Van de kiezers die zich tot Labour bekeerden, zei 52 procent dit ge daan te hebben uit protest tegen de 'poll tax' en 13 procent wegens de hoge hypotheekrente. De 'poll tax' is door de regering ingevoerde, nieuwe gemeentelijke belasting. Volgens King gaat de afkeer de af keer van het regeringsbeleid dieper dan de 'poll tax'. "Acht maandop ge leden had Labour in de opiniepei lingen al een grote voorsprong op de Conservatieven. En toen sprak nog niemand over de poll tax. Er is een algemeen gevoel dat deze rege ring de economie niet goed beheert en de lasten van de economische malaise oneerlijk verdeelt". De uitslag van de verkiezingen in Midden-Staffordshire komt grof weg overeen met de voorspellingen die opiniepeilers hadden gedaan. De presentatie van de begroting voor het komend jaar. afgelopen dinsdag, werd door hen gezien als een laatste mogelijkheid voor de Conservatieven om het tij te keren Maa^ de begroting lijkt meer kwaad dan goed te hebben gedaan. Hoewel minister van financien Ma jor een kleine tegemoetkoming voor de poll tax-betalers uit zijn mouw haalde, was het algehele beeld negatief. De begroting werd weggehoond in de City. het finan ciële hart van Londen, en leidde tot een opmerkelijke val van het pond. De meeste financiële deskundigen meenden dat de regering te weinig doet om de inflatie, die deze zomer rond de tien procent zal liggen, in te tomen. Minister Major had, zo me nen zij, een forse belastingverho ging moeten aankondigen en een datum moeten noemen voor de toe treding van het pond tot het wissel mechanisme van het Europees Mo netair Fonds. MEXICO-STAD In Colombia is gisteren opnieuw een kandidaat voor het presidentschap vermoord. De aanslag op de 36-jarige Bernardo Jaramillo Osa, kandidaat voor de linkse Union Patriotica, is volgens de Colombiaanse veiligheidspolitie DAS het werk van het drugskartel van Medellin. door Rob Sprenkels De Union Patriotica (UP) heeft aangekondigd nu niet meer mee te zullen doen aan de presidentsver kiezingen. De linkse groepering die zeven jaar geleden werd opge richt als de politieke arm van de FARC, de grootste guerrillabewe ging van Colombia houdt de rege- ring-Barco verantwoordelijk voor de moord en eist daarom het aftre den van Carlos Lemos, de minister van binnenlandse zaken. Ook heeft de UP opgeroepen tot een protest staking van 48 uur. Een woordvoerder van het Meddlin-kartel gaf gisteren in een anoniem telefoontje details over de aanslag en kondigde aan dat de drugsmafia een nieuw offensief be gint. De volgende op de lijst, zo werd beweerd, is Cesar Gaviria, de presidentskandidaat van de libera len en als zodanig al bijna zeker van het presidentschap. Jaramillo werd gisteren op het vliegveld van Bogota doorzeefd met kogels door een niet nader geïdenti ficeerde 21-jarige jongeman. Vol gens de Colombiaanse veiligheids politie DAS was de andere aanval ler een inmiddels gearresteerde 16- jarige jongen, die voor de moord 625 dollar als aanbetaling zou hebben gekregen. Jaramillo werd al met de dood bedreigd sinds hij twee jaar geleden was benoemd als opvolger van de eveneens vermoorde Jaime Pardo Leal. DAS-directeur Miguel Maza zei gisteren dat zijn dienst een telefoon gesprek heeft afgeluisterd tussen de leider van het Medellin-kartel Pablo Escobar en een van diens on dergeschikten, waarin opdracht werd gegeven tot de moord. De CUT, een coalitie van vakbon den, heeft onmiddellijk na het nieuws van de aanslag een nationa le staking uitgeroepen. De commo tie die het bloedige drama in Colom bia heeft veroorzaakt, heeft veel weg van die van vorig jaar augustus. Toen maakten huurmoordenaars tijdens een politieke meeting een einde aan het leven van Luis Carlos Galan, een politicus die leek voort- bestemd om de opvolger van presi dent Virgilio Barco te worden. De Colombiaanse minister van defensie generaal Oscar Botero heeft de versie van de drugshande laren onmiddelijk overgenomen. Maar veel Colombianen blijven twijfelen. Jaramillo was immers een voorstander van een vreedzame oplossing voor het conflict met de cocaine-baronnen, aan wie presi dent Virgilio Barco vorig jaar au gustus, na de moord op Luis Carlos Galan, de oorlog verklaarde. Ook vraagt iedereen zich af hoe de moordenaar met zijn mini-Uzi- mitrailleur en kogelvrij vest zonder medewerking van de autoriteiten tot de vertrekhal op het vliegveld is weten door te dringen. Bij de in gang moet immers iedereen wapen verklikkers passeren. En de moor denaar had zich in de vertrekhal ge posteerd. Met smart wacht iedereen op zijn verklaring. De jongeman wordt op dit moment onder zware bewaking verpleegd aan de kogel- wonden die hij zelf in armen en be nen opliep. Joseph Hazelwood krabt zich over het kalende hoofd tijdens zijn proces. Hij werd grotendeels vrijgesproken. uoto ad Zaak tegen kapitein Exxon Valdez dooft uit als een nachtkaars WASHINGTON Een jury in An chorage (Alaska) heeft gisteren ka pitein Joseph Hazelwood van de Exxon Valdez, de tanker die een jaar geleden in zuid-Alaska tegen de Hoewel hij vorige week meer macht in handen kreeg dan wie ook sinds Jozef Stalin, lijkt de positie van Mi- chail Gorbatsjov wankeler dan ooit. Niet alleen vecht hij tegen de wind molens van een steeds verder stagnerende samenleving, hij komt ook onder steeds heviger vuur te liggen van zowel zijn vroegere vrienden - de radicale hervormers - als van zijn oude vijanden - de con servatieven. Het Congres van Afge vaardigden is in luttele maanden veranderd van een applausmachine in een kritisch forum, en Gor batsjov moest zware druk uitoefe nen en aanzienlijke concessies doen om zijn presidentschap-nieuwe-stijl in de wacht te slepen. door Sjaak Smakman En nu is hij dan super-president. Maar wat kan hij met die bevoegd heden doen tegen de twee grote pro blemen, het opkomende nationalis me en de vastgelopen economie? Litouwen heeft als eerste Sovjetre publiek de onafhankelijkheid uitge roepen zonder dat Gorbatsjov daar met oproepen, een persoonlijk be zoek en dreigementen ook maar iets aan heeft kunnen veranderen. Inte gendeel, de controverse tussen Moskou en de Sajudis-regering in Vilnius begint explosieve vormen aan te nemen. Een van beide partij en zal, zover is het wel gekomen, straks zwaar gezichtsverlies lijden. Gorbatsjov: gokkeyi om te overle- Om te voorkomen dat de zaak he lemaal uit de hand loopt, moeten beide partijen snel met elkaar om de tafel gaan zitten om een compromis te bereiken. Voor de Sovjetpresi-, dent is daarbij uitstel van de op ter mijn waarschijnlijk onvermijdelij ke onafhankelijkheid uitgangs punt, vooral om het oplevende na tionalisme in de twee andere Balti sche republieken Estland en Let land en de republieken Georgie en de Oekraïne wat te temperen. De net aangenomen afscheidingswet - een referendum, gevolgd door een overgangsperiode van vijf jaar - geeft hem een juridische uitweg, maar de Litouwers zijn niet bereid zo lang te wachten. Het laatste geweldloze wapen van Gorbatsjov is dan nog een economi sche boycot: Litouwen betrekt vrij wel al zijn energie, katoen, metalen, auto's en tractoren uit de Sovjetu nie. Omgekeerd draagt Litouwen maar voor 1,5 procent bij in het Bru to Nationaal Produkt van de Sov jetunie. Het enige waar de Litouwers niet bang voor hoeven te zijn - en dat is ook hun troefkaart - is geweld. Mos kou heeft herhaaldelijk gezegd dat het leger niet wordt ingezet. Dat heeft vooral met eigenbelang te ma ken, want met geweld zou Gor batsjov een groot deel van zijn in de afgelopen vijfjaar in het westen op gebouwde krediet verspelen. Polen En dat krediet heeft hij hard nodig om het hoofdprobleem te lijf te gaan: de economie. Wil hij tot 1995 (en daarna bij de eerste vrije presi dentsverkiezingen) overleven, dan moet Gorbatsjov zorgen voor eco nomische groei en gevulde etalages. Hij heeft zijn topeconoom Leonid Albakin - getipt als opvolger van de conservatieve premier Nicolai Ry- zhkov - opdracht gegeven ingrij pende hervormingen voor te berei den. Het Poolse model, waar op 1 ja nuari in één klap werd omgescha keld naar een vrije-markteconomie, dient daarbij als voorbeeld. Dat 'Poolse model' (een shock therapie van afschaffing van een groot aantal subsidies en vrij laten van de prijzen) zou in de Sovjetunie tot forse prijsstijgingen leiden. Ge rekend wordt op ongeveer 40 pro cent voor de belangrijkste levens middelen. Met de her en der al aan geboden westerse kredieten op gunstige voorwaarden kan Moskou op korte termijn zorgen voor vol doende consumptiegoederen in de winkels waarmee het de Sovjetbur gers even tevreden kan houden. Maar op iets langere termijn zul len de Sovjetburgers net als de Po len alsnog door een zure appel heen moeten bijten van structureel hoge re prijzen en werkloosheid door re organisatie en privatisering van de onrendabele staatsbedrijven. Gor batsjov heeft een plan voor de eer ste drie maanden, zei een vart zijn topadviseurs na zijn verkiezing tot superpresident, maar nog niet voor de periode daarna. Gok Overneming van het Poolse model betekent voor Gorbatsjov een sprong in het duister. Want ook hij ziet wel in dat de situatie in Polen in tenminste één wezenlijk opzicht verschilt van die in de Sovjetunie: de maatregelen in Polen zijn geno men door een regering die de Polen zelf hebben gekozen en die hen heeft weten te overtuigen dat er geen alternatief was. De populari teit van premier Tadeusz Mazo- wiecki in Polen is onvergelijkbaar veel groter dan het prestige dat Gor batsjov in eigen huis heeft. Teke nend daarvoor is dat Gorbatsjov dreigde met aftreden toen het Con gres van Afgevaardigden directe presidentsverkiezingen opperde. Daar komt bij dat Gorbatsjov zichzelf blijkbaar de onmogelijk op gave heeft gesteld om de partij te la ten overleven. Als de 'fluwelen re volutie' van 1989 één ding heeft ge leerd, dan is het wel dat een tiental len jaren lang economisch en soci aal onderdrukt volk daartoe niet be reid is. Zowel in Polen, Oost-Duits- land, Tsjechoslowakije, Roemenië en hekkesluiter Bulgarije moesten eerst de partij en vervolgens het sys teem het veld ruimen. Zijn enige kans - hoe klein ook - is dat Gorbatsjov kans ziet om de eco nomie uit het slop te halen. Met brood en spelen hebben de Romein se keizers ook eeuwenlang een door en door verrot regime in stand we ten te houden. Gorbatsjov presen teerde vorig jaar al een vergaand pakket economische maatregelen, maar dat werd door premier Ryzhk- ov en diens medestanders in de cember effectief de grond in ge boord. Het parlement nam uiteinde lijk een slap aftreksel van de oor spronkelijke plannen aan en Gor batsjov leed zijn eerste grote neder laag. Met zijn uitgebreide bevoegdhe den kan hij nu echter om zijn tegen standers heen en kan hij al die maat regelen in tweede instantie alsnog nemen. Het wordt een enorme gok. Maar een keuze heeft hij niet. Want een ding is boven alles duidelijk: als hij niet gokt, verliest hij zeker. grond liep en daarbij 40 miljoen liter olie verloor, grotendeels vrijgespro ken van schuld aan deze milieur amp. Met de uitspraak van de jury kwam een even dramatisch als on verwacht einde aan een proces, dat wekenlang heeft geduurd. Hazel wood stond onder meer terecht op de beschuldiging, dat hij dronken was geweest op het moment dat de ramp plaatsvond. Tien uur nadat de Exxon Valdez was gestrand, werd door onderzoekers vastgesteld dat Hazelwood élcohol gedronken had. door Henk Dam Het Openbaar Ministerie had daar om een proces tegen de kapitein aangespannen waarbij deze dron kenschap centraal stond. Maar de aanklager slaagde er tij dens het proces niet in overtuigend te bewijzen dat dat inderdaad het geval was geweest. De verdedigers van Hazelwood daarentegen riepen getuigen op die vertelden dat Hazel wood nuchter was, in elk geval vlak voor de tanker tegen de grond liep. Dat bleek uiteindelijk voor de ju ry het zwaarst te gelden en ze sprak Hazelwood vrij op de zwaarste pun ten, naast dronkenschap ook roeke loos gedrag. Slechts op eén punt - op een onachtzame manier olie lo zen - werd hij schuldig bevonden. Dat kan hem een straf van hooguit 90 dagen cel en 1000 dollar opleve ren. De overige aanklachten had den 70 jaar en 61.000 dollar boete kunnen bezorgen. De juridische strijd rond de ramp met de Exxon Valdez is overigens nog niet afgelopen. Begin deze maand maakte het Amerikaanse ministerie van justitie bekend, de oliemaatschappij Exxon te zullen vervolgen. Daarnaast lopen nog tal van civiele procedures tegen Exxon van mensen, vooral vissers, die gro te schade hebben geleden door de olieramp.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7