'Nederlander leent niet ongebreideld' HBG bovenal voorzichtig op overnamepad Voor 8,1 miljard krediet opgenomen in 1989 Beleggingsfondsen Robeco lopen stevige klappen op Omzet Leids HCG loopt zorgwekkend snel terug BRAZILIË IN LAST Hoogovens en Bührmann in hun nopjes met jaarcijfers Leidse staaldochter HCG al jaren zorgenkindje De stoel van de maand de Ridder VRIJDAG 23 MAART 1990 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) Nederlandse huishoudens hebben gemiddeld ruim 2400 gulden schuld aan doorlopend krediet, persoonlijke leningen, autofinanciering of andere soorten van consumptief krediet uitstaan. Toch blijft de Nederlander de voorzichtigheid zelve en gaat hij in het algemeen alleen verplichtingen aan die hij of zij denkt te kunnen betalen. "Duidelijk is dat de Nederlander zich niet ongebreideld in de schul den steekt nu zijn economische toe komstverwachtingen goed zijn", al dus de voorzitter van de Vereniging van Financieringsondernemingen, C.H. van der Velden, gisteren bij de presentatie van het jaaroverzicht van zijn organisatie. Volgens bij die gelegenheid ge presenteerde becijferingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is in 1989 bijna 8.1 miljard gulden aan consumptief krediet op genomen, op een fractie na 4 pro cent meer dan in 1988. De toene ming was minder dan in het vooraf gaande jaar. Toen nam het totaalbe drag aan verstrekt consumptief kre diet toe met 5,3 procent. Wat ook al weer ver achter bleef bij het topjaar 1986, toen de toeneming 15,3 pro cent bedroeg. Het vertrouwen van de consu ment in de economische toekomst is al geruime tijd hoog, maar de groei van de consumptieve krediet verlening blijft gelijke tred houden met de bestedingen aan duurzame goederen (auto's, woninginrichting, verbouwingen, studie en dergelij ke), aldus Van der Velden. "Boven dien wordt in deze gunstige tijden ook meer gespaard; ook wé lening Oostbloklanden zetten roebel aan de zijlijn BUDAPEST (AFP/AP/Rtr) - Na drie dagen van harde onder handelingen hebben de Sov jetunie en Hongarije een ver drag ondertekend om de onder linge handel vanaf 1991 af te re kenen in harde valuta. Ook voor dit jaar wordt er een formule ge hanteerd waarbij de Sovjetunie aan Hongarije 736 miljoen dollar (1,3 miljard gulden) betaald voor het Hongaarse handelsover schot in 1989. Daarmee is het oude Oost- bloksysteem waarbij de onder linge handel werd afgerekend in roebels definitief aan de kant ge zet. Ook Tsjechoslowakije zet stappen in deze richting. Het land heeft zich als eerste lid van het Comeconblok formeel te ruggetrokken uit de valuta-, overeenkomst, waarbij de roe bel als rekeneenheid wordt ge bruikt bij de onderlinge handel van de tien Comeconlidstaten. Economie kort 14,5 men aan de andere kant heeft lopen". 'Rood' In totaal stond eind vorig j, miljard gulden krediet uit, 770 een jaar tevoren. Tegenover nieuw verstrekte kredieten (plus een be drag van 1,86 miljard aan in reke ning gebrachte rente en kosten) stonden aflossingen tot een totaal van 9,1 miljard gulden. Overigens stond Nederland ook nog eens voor 1,4 miljard gulden 'rood' op salaris rekeningen bij bank en giro, 200 miljoen meer dan eind 1988. In de totaalcijfers zitten niet de kredieten verwerkt die postorder bedrijven, winkels en bij voorbeeld creditcard-Organisaties onder hun cliënten hebben uitstaan. Met het Bureau Kredietregistratie in Tiel heeft de VFN inmiddels al wel over eenstemming bereikt over de regi stratie van creditcards (Eurocard, Visa, American Express en dergelij ke). De erecode voor de leden (finan cieringsmaatschappijen, banken en dergelijke) van de VFN zal onder tussen worden aangescherpt. Na klacht van de consumentenor- ROTTERDAM (GPD) - De drie be langrijkste beleggingsfondsen van de Robeco Groep hebben in de eer ste maanden van dit jaar flinke klappen opgelopen. De beleggings resultaten van de aandelenfondsen Robeco en Rolinco liepen in de eer ste twee maanden als gevolg van het wereldwijd onder druk staan van de koersen met respectievelijk 8,3 en 9,1 procent terug. Daarmee gingen de goede resul taten over heel 1989 met een winst van respectievelijk 13,7 en 16,8 pro cent voor het grootste deel weer ver loren. Het vastrentende fonds Ro- rento, dat vorig jaar ook al een moei lijk jaar had (min 1,8 procent), liep in de eerste twee maanden met nog eens 3,2 procent terug door de da lende obligatiekoersen als gevolg van de rentestijgingen. Toch is voorzitter prof. dr. P. Kor- teweg van het beleidscomité van de Robeco Groep 'beheerst optimis tisch' voor de beleggers in deze fondsen. "Wij denken dat we ons bevinden in een tijdelijke correctie van een verder opgaande aandelen markt", zei hij bij de presentatie van de jaarverslagen van de fondsen. De vooruitzichten op de lange termijn voor aandelen noemde hij "zonder meer gunstig". Volgens Korteweg kunnen de ja ren negentig een periode worden van hoge economische groei bij een lage inflatie. De herontwikkeling van Oost-Europa zal volgens hem een positieve invloed hebben op de groei. Daarnaast zullen hoge bespa ringen en investeringen in milieu, infrastructuur en technologie voor een aantrekkelijk beleggingskli maat zorgen. Van de centrale banken verwacht Korteweg voortzetting van het be leid om de inflatie te onderdrukken. Bij de huidige hoge rentetarieven en lage inflatie in Europa en Japan is er volgens hem sprake van een ge weldig potentieel voor rentedalin gen. Bij Robeco is deze week opschud ding ontstaan door de waarschu wingen van het ministerie van fi nancien om niet in zee te gaan met Florenta Trading, een Westduits be- leggingsbedrijf uit Emmerich. De Robeco Groep heeft namelijk net consumptief ganisatie Konsumenten Kontakt - dan (KK) heeft de VFN nagegaan of haar leden zich voldoende houden aan de afspraken omtrent kredietverle ning. KK bracht enige tijd geleden een rapport uit waarin de financie ringsondernemingen werd verwe ten dat zij te gemakkelijk kredieten verstrekten, waardoor mensen in problemen kwamen. De VFN-leden zullen de touwtjes inderdaad wat gaan aanhalen, maar tegelijkertijd stelt voorzitter Van der Velden dat de achterstanden in aflossing van consumptieve kredie ten steeds verder dalen. Dat hoeft niet alleen te worden toegeschreven aan een kritischer beschouwen van kredietaanvragen maar ook aan sneller reageren (en een oploss zoeken) wanneer er een begin aflossingsachterstand ontstaat. LEIDEN/RIJSWIJK - Het Leidse metaalbedrijf Hollandse Construc tie Groep (HCG) heeft vorig jaar een verlies gemaakt van een niet nader aangeduide omvang. De omzet van de divisie metaalconstructies van de Hollandse Beton Groep (HBG), waaraan HCG een dochteronderne ming is, daalde echter met 10 tot 15 procent in vergelijking met 1988, toen de omzet 378 miljoen gulden was. Dit maakte het bouwconcern Hollandse Beton Groep (HBG) gis teren bekend bij de presentatie van de voorlopige jaarcijfers over 1989. De Leidse staalbouwer HCG ver keert al tijden in de problemen door de teruglopende marges op de markten waarop HCG actief is. De omzet daalde de afgelopen jaren van 541 miljoen gulden in 1986 tot een bedrag van tussen de 320 en 340 miljoen gulden. HCG is momenteel dan ook hevig aan het studeren op een reorganisatieplan, waarover nog niet veel bekend is. De resultaten van de metaalsec tor en de wegenbouw van HBG vor men de enige wanklank tussen de andere welluidende cijfers. In 1989 steeg de winst met ruim 11 procent van 54,5 miljoen gulden in 1988 tot 60,5 miljoen gulden. De omzet van ar wereldwijd zo'n 13.000 mensen werken, nam met een kwart toe tot bijna 3,8 miljard gulden (was 3 miljard). De helft van de omzetstijging was te danken aan de overname van bedrijven in Bel- gie en het Verenigd Koninkrijk, waaronder het Britse Kyle Stewart. Het bouwconcern verwacht het komende jaar aanzienlijk minder koopwoningen te bouwen dan afge lopen jaar. De ontwikkelingen rond de vorming van de monetaire unie tussen West- en Oost-Duitsland hebben de rente zo hoog opgejaagd, dat het voor veel mensen eenvoudig te duur wordt een hypotheek af te sluiten. "Bouwondernemingen zul len zich meer gaan richten op de bouw van kantoren en fabrieken', zei president-directeur Endtz giste- Desondanks denkt HBG, dat 10 procent van zijn omzet uit de koop woningen haalt, dit jaar evenveel winst te maken als vorig jaar. Direc teur Endtz. die zich zeer optimis tisch toonde over de toekomst van HBG, kondigde aan dat zijn bedrijf voorlopig zou blijven doorgaan met het aankopen van bedrijven in het buitenland. HBG wil een rol spelen op de belangrijkste markten in de wereld en dan vooral in Duitsland en Frankrijk. RIO DE JANEIRO De rigoureu ze maatregelen die de Braziliaanse president Collor heeft afgekondigd om de moordende inflatie tegen te gaan hebben kleine en grote gevol gen. Zo moeten de winkels nieuwe prijskaarten schrijven in de nieuwe munt, de cruzeiro. Ingrijpender zijn de plunderingen van winkels. Enke le tientallen mensen zijn gearres teerd, onder wie uitgehongerde vrouwen, die warenhuizen hadden leeggehaald. Pogingen om in 11 an dere supermarkten de schappen leeg te halen werden verijdeld door de politie. Acties in winkels UTRECHT (ANP) - De detailhan del in Nederland kan zich gaan op maken voor acties van het winkel personeel. De Dienstenbond FNV zal zijn leden oproepen werkonder brekingen te houden uit protest te gen de op handen zijnde verruiming van de winkelsluitingswet. Winkels zouden daardoor doordeweeks een half uur en op zaterdag een uur lan ger open kunnen blijven. IJMUIDEN/AMSTERDAM (ANP/GPD) Voor Hoogovens en Bührmann-Tetterode (BT) was 1989 een zeer goed jaar. Het nettoresul taat van Hoogovens nam toe met 47,1 procent tot 406 miljoen gulden, zo heeft het metaalconcern bekend gemaakt. BT had al goede cijfers ge presenteerd en meldde gisteren tij dens een toelichting op de jaarresul taten de komende vijf jaar een om zetverdubbeling haalbaar te achten. De resultaten van Hoogovens zijn boven verwachting. Wordt de ver koop van belangen in andere bedrij ven voor een bedrag van 345 mil joen gulden meegeteld, dan komt de winst uit op 751 miljoen tegen 301 miljoen van 1988. De omzet van Hoogovens nam in 1989 toe met 14,5 procent tot ruim 9 miljard gulden. Voor 1990 verwacht de raad van be stuur een lagere winst. Hoogovens verwacht op staal en aluminiu dit jaar wat minder te verdienen. Hoog ovens telde eind vorig jaar 28.037 werknemers tegen 27.632 in 1988. De verdere omzetgroei van Bühr mann-Tetterode zal voor een deel komen uit de overname van andere bedrijven. Zoals al eerder bekend werd gemaakt, groeide de netto- omzet in 1989 met 13 procent tot 5,1 miljard gulden en bedroeg de netto winst ruim 219 miljoen gulden, een derde meer dan in het voorafgaande jaar. Bührmann-Tetterode is nog altijd hevig geïnteresseerd in de Ahrend Groep, waarin het concern al 51 pro cent van de aandelen heeft. Een tweede overnamekandidaat heeft BT in Engeland, waar onderhande lingen worden gevoerd met Robert Horne. Tegelijkertijd lopen overi gens onderhandelingen over de ver koop van de boekhandelketens Bruna en (in België) De Standaard. Ook wil BT nog af van de speel goedonderneming Siso Spielwaren in Duitsland. In de min De al dagen aanhoudende koersval op de beurs van Tokyo heeft uitein delijk gisteren tot een reactie geleid op de Newyórkse beurs. De Dow Jones-index van de dertig belang rijkste industriële aandelen ging onderuit met een verlies van 32,21 punten en sloot op 2695,72 punten. Tegen Esso-testen Het personeel van Esso Nederland heeft zich gisteren uitgesproken te gen alcohol- en drugstest in de ves tigingen van het bedrijf. Alle op twee bijeenkomsten aanwezige werknemers spraken zich onom wonden uit tegen de gewraakte plannen van de multinational. Esso wil de verplichte alcohol- en drugs test invoeren om de veiligheid bij het bedrijf te vergroten. Nieuwe organismen Produkten die zijn verkregen door genetische manipulatie van planten en dieren zullen binnenkort een voudiger toegang krijgen tot de EG- markt. De EG-ministers van milieu hebben een richtlijn goedgekeurd die het in de handel brengen van dergelijke produkten op Europese schaal regelt. Als een nieuw pro- dukt eenmaal is goedgekeurd kan het in de toekomst in de hele EG op de markt worden gebracht. Scheepsbouw klimt Het' gaat weer beter met de Neder landse scheepsbouw. In het afgelo pen jaar waren er in ons land. 107 schepen in bestelling met een geza menlijk tonnage van 264.500. Dat blijkt uit het jaarrapport van de Ne derlandse poot van LLoyd's Regis ter of Shipping, dat in Rotterdam bekend is gemaakt. Het dieptepunt voor de Nederlandse scheepsbouw was 1987. Toen waren er 67 schepen met een gezamenlijk tonnage van 62.400 in aanbouw. Graanovereenkomst De Verenigde Staten en de Sovjetu nie hebben een nieuwe graanover eenkomst afgesloten. De Sovjetu nie heeft zich verplicht om de ko mende vijf jaar gemiddeld per jaar minimaal tien miljoen* ton tarwe, mais, sojabonen en sojameel van de VS af te nemen. Dat is een miljoen ton meer dan in de nu nog lopende overeenkomst. Van het totaal moet minstens vier miljoen ton bestaan uit tarwe en voedergranen. LEIDEN/RIJSWIJK - Temidden van alle vrolijk stemmende cijfers die de Hollandse Beton Groep (HBG) gisteren bekend maakte (winst van 64,5 miljoen gulden in 1989) vormden de resultaten van de staalbouw en de wegenbouw de eni ge wanklanken. In deze twee tak ken, die al jaren een zorgenkindje zijn, leed HBG vorig jaar weer forse verliezen. De omzet in de metaal constructies. waar het Leidse me taalbedrijf HCG actief is, daalde 541 miljoen gulden in 1986 tot 378 miljoen in 1988. Vorig jaar daalde de omzet van de Hollandse Construc tie Groep nog eens verder met zo'n 10 tot 15 procent. door Karei Berkhout De Leidse staaldochter Hollandse Constructie Groep is dan ook al maanden bezig met een reorganisa tie-plan, dat nog steeds niet bekend is. Wel is duidelijk dat HCG wordt opgesplitst in vier min of meer zelf standige poten, die ieder voor zich rendabel moeten worden. De vraag is al tijden wat er precies gaat ge beuren met de te vormen takken In dustrie Services (onderhoud), Staal bouw, Elascon (gevelbekleding) en NEM Ketel en Apparatenbouw. Naar het zich nu laat aanzien zet HBG bij de reorganisatie zijn kaar ten op Staalbouw en Industrie Ser vices. HBG voorziet een forse groei in de het gebruik van staal in de bouw van kantoren en fabrieken. Het concern, dat al een sterke posi tie in de betonbouw heeft, is vastbe sloten om ook in de staalbouw een belangrijke rol te spelen. De staal bouw in de off-shore, waarin HCG de laatste jaren zonder veel succes actief was, wordt waarschijnlijk af gestoten. Optimistisch is HBG ook over het' spectaculair groeiende onderhoud van industrieën in Nederland, waar Industrie Services zich mee bezig houdt. Ook hier ziet HBG echter nog een aantal plaatsen in Neder land 'witte plekken' die het concern graag wil opvullen. Elascon en de ketelbouw komen in aanmerking voor samenwerking of fusie met andere bedrijven in die sectoren. De concurrentie is moor Luchtopname van de bouw van twee drijvende betonnen ringen, waarin HBG deelneemt. De ringen i betonnen beschermmuur rond de olieopslag in een Noordzees olieveld. dend op de markt van gevelbekle ding waar Elascon een niet al te gro te rol speelt en lage marges haalt. Elascon lijkt dan ook rijp voor de verkoop. Hetzelfde geldt een beetje voor NEM Ketelbouw, dat zich be weegt op een markt, waar de over capaciteit met concurrenten zoals VMF Stork enorm is. NEM dreigt met de huidige omvang een beetje tussen servet en tafellaken te vallen en moet waarschijnlijk op zoek naar een fusiepartner om wat te groeien. Polsstok Het Nederlandse bouwconcern maakt duidelijk schoon schip in de eigen organisatie om het rendement op te krikken. Voordat HBG met een polsstok nog eens wat verder op de Nederlandse en buitenlandse markt springt, wil de bouwgigant sterker in de schoenen staan. Presi dent-directeur Endtz van de Hol- landsche Beton Groep (HBG) wilde gisteren dan ook niet ingaan op de veelbesproken overnames door HBG. Vooral over de samenwerking met Volker Stevin bleef de mond op slot. De gedeeltelijke overname van deze concurrent, waarbij HBG een belang van niet meer dan 40 procent verwierf, heeft nogal wat stof doen opwaaien. "We hebben een radio stilte afgekondigd", zei hij, "en we zien geen reden daarvan af te wij ken. Over de al even geruchtmaken de strijd met Joep van den Nieu- wenhuyzen, de befaamde opkoper van noodlijdende metaalbedrijven, om de overname van pijpbekle- dingsbedrijf Key en Kramer Coatings, wilde hij evenmin meer kwijt dan een wat technische ver handeling over pijpleidingen. Tomeloos Toch zijn het deze overnamege vechten affaires die een licht heb ben geworpen op de tomeloze ambi ties van HBG de laatste jaren. Het bouwconcern streeft ernaar om bij 20 grootste bouwbedrijven van Eu ropa te komen en directeur Endtz schat dat HBG "inmiddels op de een nieuw, fiscaal vriendelijk obli gatiefonds voor de particuliere markt geintroduceerd: het Florente Fund. De naam Florente heeft niets te maken met Floreanta. Dit bedrijf probeert in Nederland effecten te verkopen, maar beschikt volgens het ministerie niet over de benodig de papieren. Het wordt ook ver dacht van malafide praktijken. Het Florente Fund is vooral bestemd voor mensen met hogere inkomens (al gauw meer dan 80.000 gulden per jaar). Bij de Robeco Groep is men deze week wel even geschrokken van de naamsgelijkenis. Men kon echter niet meer van naam veranderen (al le brochures en campagnes waren al geregeld) en men verwacht bo vendien dat de beleggingsmarkt wel door heeft dat Florente een pro- dukt is van de 'degelijke Robeco Groep'. Weer bedrijf in moeilijkheden door junk bonds NEW YORK (Rtr) - Opnieuw is een Amerikaanse bedrijf in moeilijkhe den gekomen door leningen tegen hoge rente en lage rangorde bij af betaling. Het telecommunicatie- concern Western Union heeft de Amerikaanse beurscommissie SEC laten weten dat de maatschappij een rentebetaling van 51 miljoen dollar in juni niet kan voldoen. Het fonds verloor gisteren 25 dol larcent, eenderde van de koers, op Wall Street om te sluiten op 50 dol larcent. Het was het op eën na meest verhandelde fonds. Enkele jaren ge leden betaalden de beleggers nog dertig dollar voor een aandeel Wes tern Union. 'Western Union zucht onder een schuldenlast van 500 miljoen dollar in junk bonds. Deze obligaties, die te vergelijken zijn met een achterge stelde lening, dragen een rente van 19,25 procent. Het pakket is eind 1987 in elkaar getimmerd door de investeringsbank Drexel Burnham Lambert om Western van het faillis- sement te redden. Drexel heeft nu zelf uitstel, van betaling aange vraagd. Western zal worden gedwongen uitstel van betaling aan te vragen, tenzij de schuld via nieuwe lenin gen in ëën klap kan worden afbe taald en een lagere rente op de nieu we kredieten kan woren verkregen. Wellicht moet het 139 jaar oude be drijf ook bezittingen verkopen. ADVERTENTIE ranglijst rond de 22ste plaats staat". Vorig jaar nam HBG onder meer het Britse Kyle Stewart en het Ierse As- con over en in België ook Galère en RET. In Nederland kocht HBG verder nog het elektro-technische bedrijf Ergon. Met de overname van Ergon heeft HBG in Nederland een eerste stap gezet naar het opzetten van een hele nieuwe poot van installatie- bouw. Buiten Nederland hoopt HBG met enkele overnames een aantal 'witte plekken' op de land kaart in te vullen, met name in Duitsland en Frankrijk. Hoe spectaculair de overnames soms ook ogen, in feite is HBG heel voorzichtig en uiterst schoorvoe tend op het overname-pad. In Enge land heeft het Nederlandse bouw bedrijf jarenlang gezocht naar een geschikte overname-kandidaat. De meeste bedrijven bleken daar ech ter veel te duur in vergelijking met wat een bedrijf volgens HBG moet opleveren. De overname van Kyle Stewart was eigenlijk een beetje gelukkige toevalstreffer. Met dezelfde omzichtigheid on derzoekt HBG in Duitsland en Frankrijk welke bedrijven voor een overname in aanmerking komen. In tegenstelling tot Engeland is het probleem in deze landen niet zozeer, de hoge prijs, als wel dat de meeste bedrijven gewoon niet te koop zijn. Beleggers houden hun aandelen in wat vaak familie-bedrijven zijn ge woon een levenlang vast. Volgens een directeur van HBG geven vaak alleen ruzies in de familie de moge lijkheid tot aankoop. Hoe voorzichtig HBG overnames pleegt, blijkt ook uit het het kapitaal waar het bedrijf over kan beschik ken: het meeste is eigen geld. HBG heeft nauwelijks geld geleend: het 'vreemd vermogen' is met een be drag van 10 miljoen gulden een frac tie van het eigen vermogen van 629 miljoen gulden. En dat terwijl een verhouding van 1 op 4 in deze be drijfstak normaal is. HBG leent dus erg weinig voor zijn overnemingen en ook de hoeveelheid geld (151 mil joen gulden in 1989 tegen 144 mil joen in 1988) die in kas zit lijdt nau welijks onder de forse uitgaven. De radio-stilte wordt dus alleen verbro ken door het gerinkel van de goed gevulde geldbuidel. Wie als een vorst wil zitten kiest voor "Wing". Een comfortabele armstoel van fijngevlochten pitriet. Deze maand als speciale aanbieding bij de grootste rotan-interieur-specialist. stoel i 395 Hartenstraat 21-25 Amsterdam Telefoon 020-231180 Overleg over cao ziekenhuiswezen snel afgebroken UTRECHT (ANP) - Het cao-over leg in het ziekenhuiswezen (200.000 werknemers) is al na de eerste dag afgebroken. Het verschil tussen de eisen van de vakbonden (die meren deels 6 procent loonruimte eisen) en de ruimte die de in de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) vertegen woordigde werkgevers beschikbaar hebben (2,2 procent) is te groot om vruchtbare onderhandelingen te kunnen voeren. Volgens werkgeversonderhande laar drs. C. Meijers is de NZR in ge sprek met staatssecretaris Simons van volksgezondheid en minister De Vries van sociale zaken. Zij zet ten in dat overleg in op een ruimte van 4 procent. Bonden en NZR heb ben twee weken de tijd genomen om het resultaat af te wachten. De overheid heeft nu 2.3 procent ruim te beschikbaar gesteld. De bonden, AbvaKabo, CFO, FHZ en GOB, alsmede de NMV (die 8 procent loonruimte eist) informe ren de komende veertien dagen hun leden. Zij zullen tevens de bereid heid om actie te voeren peilen. Als het overleg tussen NZR en de over heid tot resultaat leidt, dan worden de onderhandelingen op 11 april voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5