Apothekers blijven wetten ontduiken België wil desnoods 'tussentracé' TGV Inkrimping korps mariniers in de ijskast Rectrix Barlaeus moet verdwijnen 13.995? Kortingen niet doorberekend aan patiënt Meer aandacht nodig voor alternatieve geneeswijzen Kamer eens over hulp Suriname VRIJDAG 23 MAART 1990 BE UTRECHT (ANP) Nog steeds bedenken apothekers constructies waarmee ze de ver plichting ontduiken om kortingen en voordeeltjes door te berekenen in de medicijnprij zen voor de patiënt. De Economische Controledienst (ECD) stelde dat al vast na onderzoek ai! in mei 1989 maar constateert in een nieuwe rapport dat het gedrag van apothekers en hun ld- leveranciers "niet of nauwelijks" is veranderd. Sterker nog: er zijn alweer nieuwe con structies bedacht. De tweede rapportage van de ECD over het onderzoek naar naleving van de in januari 1988 ingevoerde tariefbeschikkingen voor apotheek houdenden is door staatssecretaris sen Bukman (economische zaken) en Simons (volksgezondheid) naar de Kamer gestuurd. Ze noemen de resultaten "wederom verontrus tend" en constateren dat "betrok ken partijen kennelijk geen afdoen de maatregelen hebben getroffen om aan de ongewenste praktijken een einde te maken". Nader beraad wordt noodzakelijk geacht. Tot nu toe zijn 455 apotheekhou denden bezocht, onder wie 286 apo thekers en 169 apotheekhoudende huisartsen. De tweede rapportage vermeldt de stand van zaken op 29 januari van dit jaar. Sinds de eerste ECD-rapportage is er dus bijna niets veranderd. De onderzoeken leveren nog steeds constructies op die leveranciers al dan niet in over leg met hun afnemers/apothekers hebben bedacht en die in strijd zijn met de Wet tarieven gezondheids zorg. Die wet bepaalt dat apothe kers kortingen moeten doorbereke nen m hun prijzen. Zo blijkt dat veel apotheekhou denden de laatste jaren gezamenlijk groothandels voornamelijk "op papier" hebben opgericht waar zij zelf de enige afnemers zijn. Door gezamenlijke inkoop genieten ze zelf inkoopvoordelen, die eigenlijk de patiënt ten goede zouden moeten Tegen een groot aantal apotheek houdenden is proces-verbaal opge maakt omdat zij van een groothan delaar omzetgebonden kortingen via credit-nota's en niet aan afname gebonden voordeeltjes hadden ge kregen zoals VW-bonnen, gratis geneesmiddelen en video-recor ders. Uit het onderzoek wordt ook duidelijk dat de groothandel vaak optreedt als financier van apothe ken, subsidie-gever van beginnen de apothekers en financier van de door de apotheekhoudenden beno digde kapitaalgoederen als compu ters, auto's en inrichting van het pand. De tegenprestatie is dan af nameverplichting van de apotheek- houdende. De ECD spreekt over on geoorloofde belangenverstrenge ling. Inmiddels hebben 26 apotheek houdenden een schikking betaald. oplopend tot 60.000 gulden. Voor prijsovertredingen werden 20 pro cessen-verbaal opgemaakt en voor het knoeien met kortingen en voor delen dertig. Bij de 185 onderzoch ten tussen mei 1989 en febrauri 1990 waren 115 apotheekhoudende huis artsen. Van hen bleken er 58 in over treding (50 procent) waarna in 24 ge vallen een proces-verbaal volgde. "Het is uiteindelijk aan de rechter om te bepalen of een apotheker te gen de wet heeft gehandeld. Er is al een aantal zaken voor de rechter ge weest, die echter in de meeste geval len tot vrijspraak kwamen. Het aan tal veroordelingen is minimaal, dus de problemen vallen eigenlijk DEN HAAG (ANP) - De Belgische minister Dehaene (verkeer) ver wacht dat uiterlijk in juni overeen stemming zal worden bereikt over de aanleg van een trabë voor de Trein met de Grote Vaart (TGV) tus sen Antwerpen en Rotterdam. Wor den Nederland en België het niet eens over de tracés die nu op tafel liggen, dan moet er een tussenvari ant komen, aldus Dehaene gisteren na een gesprek met zijn Nederland se collega Maij-Weggen. De TGV tussen Antwerpen en Rotterdam maakt deel uit van een Europees hogesnelheids-spoornet dat steden als Amsterdam, Brussel, Frankfurt. Keulen, Londen en Pa rijs moet verbinden. In 1998 zou het net klaar moeten zijn. Voor het tracé Antwerpen-Rotter- dam moet een nieuwe spoorlijn worden aangelegd. Nederland wil dat die langs de snelweg naar Breda gaat lopen. België geeft de voorkeur aan een verbinding via het westelijk Antwerps havengebied en Bergen op Zoom. Volgens Dehaene is de wederzijd se bereidheid tot een oplossing te Fraude De Sintmaartense politicus Leo Chance van de oppositiepartij Sint Maarten Patriotic Alliance (SPA) wil dat er een onderzoek wordt in gesteld naar mogelijke fraude bij de parlementsverkiezingen vorige week. Kiezers zijn naar de stembus gegaan met oproepkaarten van an deren. zo verklaarde hij. Heijn In Haarlem is gisteren opnieuw een jaar gevangenisstraf, waarvan dne maanden voorwaardelijk, geëist te gen de man die verdacht wordt van een poging tot oplichting in de ont voeringszaak Heijn. Een nader psy chiatrisch rapport over de verdach te uit Stadskanaal, was voor het openbaar ministerie geen reden de eis te veranderen. Rohypnol Omdat ze zich door haar collega's in het Rotterdamse bejaardentehuis Hogenban gediscrimineerd voelde en wilde de sfeer verbeteren, heeft een 35-jarige bejaardenverzorgster in januari enkele tabletten van het slaapmiddel Rohypnol in de kan met koffie voor het personeel ge gooid. De collega's werden stuk oor stuk doodziek en twee moes ten naar het ziekenhuis. De officier eiste gisteren een voorwaardelijke celstraf van zes maanden tegen de Kantonrechter De reorganisatie van de rechterlijke macht zal in verschillende fasen worden doorgevoerd. Eerst zullen de raden van beroep en de ambtena rengerechten opgaan in de arron dissementsrechtbanken. Ir) het vol gende stadium worden de recht banken ook belast met de overige administratieve rechtspraak, zoals AROB-zaken. In 1995 worden ver volgens de kantongerechten geïnte greerd. Dat heeft staatssecretaris Kosto (justitie) gisteren gezegd. Wildwest Een overval door vijf Italianen op een PTT-kantoor aan de Albert Cuijpstraat in Amsterdam is giste ren uitgemond in een wildwestver toning. Politie en overvallers vuur den over en weer tientallen schoten af. Daarbij raakten twee overvallers gewond evenals drie voorbijgan gers. Na een woeste achtervolging lukte het de politie uiteindelijk de twee gewonde gangsters te arreste- Meer binnenlands nieuws op pagina 9 OMMEN - Een deurenfabriek en ee door brand verwoest. De schade ve draagt volgens de brandweer zeker e nog niets bekend. MAASTRICHT (ANP) - Prof.dr. P. Knipschild (epidemiologie. Rijks universiteit Limburg) vindt meer wetenschappelijk onderzoek naar alternatieve geneeswijzen nodig. Ook in het onderwijs aan toekom stige artsen en in de nascholing zal de alternatieve gezondheidszorg meer aandacht moeten krijgen. Op een bijeenkomst in het kader van het studium generale van de Limburgse universiteit zei Knip schild gisteravond dat de bewijslast voor de doeltreffendheid primair ligt bij de mensen die met alterna tieve gezondheidszorg hun brood verdienen. Maar ook de medische faculteiten zullen daar meer dan nu een rol bij moeten gaan spelen. "Waar sprake is van een grote be langstelling bij en een fors gebruik door patiënten is het arrogant om de wetenschappelijke discussie uit de weg te gaan", aldus Knipschild. Overigens is volgens hem al veel meer onderzoek gedaan dan de voor- en tegenstanders beseffen. "Men bekvecht meer dan men zich in de literatuur verdiept". Boven dien accepteren beide kampen on derzoeksresultaten onvoldoende als die in strijd zijn met hun voor oordeel. Als voorbeeld noemde Knip schild zijn onderzoek naar irissco- pie (waarbij bepaalde kleuren en structuren in het regenboogvlies van het oog zouden wijzen op aan doeningen in andere delen van het lichaam). Een van de deelnemers was een leraar irisscopie aan de Ne derlandse Akademie voor Natuur geneeskunde in Hilversum. Het on derzoek leerde dat irisscopie waar deloos is. "Na publikatie bedolven de belangengroeperingen der iris- scopisten mij onder hun scheldka nonnades". aldus Knipschild. "ter wijl ze ook de betreffende leraar in discrediet probeerden te brengen". Omgekeerd weigerde het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun de een artikel waarin Knipschild aan de hand van een groot aantal onderzoeken aangaf dat ginseng (de wortel van een Koreaanse plant) een goed tonicum kan zijn voor ou dere mensen die last hebben van apathie en nervositeit. De negatieve conclusie uit ruim honderd gecontroleerde experi menten met acupunctuur leidde bij de betrokken beroepsorganisaties tot de reactie dat het onderzoek van mee", aldus secretaris Harderwijk van de apothekersorganisatie KN- MP. Harderwijk laat onverlet dat de beroepsorganisatie zich fel keert te gen substitutiefraude en dergelijke. Verder merkt de hij op dat de ECD dit keer meer apotheekhoudende huisartsen dan apothekers heeft ge controleerd. De overkoepelende organisatie van de farmaceutische industrie Nefarma noemt het "uiterst spijtig en betreurenswaardig" dat kenne lijk nog steeds constructies worden bedacht om de tariefbeschikking te ontduiken. Gepleit wordt voor na der overleg om de problemen aan te pakken. komen echter zo groot, dat geen "eindeloos getouwtrek" zal ont staan. "En als het niet lukt het eens te worden over de varianten waar over nu gesproken wordt, moet er maar gezocht worden naar een mo gelijkheid tussen die twee tracés in", aldus de Belgische bewinds man. Hij wilde niet ingaan op de vraag waar een dergelijk tracé dan zou moeten komen. Nederland zal in de komende we ken de resultaten presenteren van een onderzoek naar de gevolgen die de aanleg van een TGV-verbinding heeft voor het milieu. België heeft een dergelijke milieu-effect-rap portage al af. Dehaene verwacht in mei weer met Maij te spreken. Verder hekelde Dehaene gisteren de "nationalistische benadering" van spoorwegbedrijven in de EG- landen. Volgens hem maken die nu "nog liever omwegen om maar zo lang mogelijk op eigen grondgebied te blijven", dan voor de kortste weg te kiezen. De enige manier om deze mentaliteit te doorbreken, aldus Dehaene, is de oprichting van een Europese spoorwegmaatschappij. geen kant deugde. Anderzijds zijn aanwijzingen dat grote doses vita mine E bij patiënten met aderver kalking in de benen pijn en andere ongemakken kunnen verminderen, nooit gevolgd door grotere en me thodisch betere onderzoeken. knipschild zei dat de overheid al les best vindt zolang de alternatieve zorg maar minder kost dan de regu liere. Wel hecht ze aan diploma's: "Goedkopere alternatieven moeten vooral geleerd worden op dure scholen. Daar worden tentamens af genomen over bijvoorbeeld de Nei Ching (acupunctuur), de Materia Medica (homeopathie) of de wereld beschouwing van Rudolf Steiner (antroposofie). Ook worden daar de vaardigheden getoetst van de me disch astroloog, de voetzoolmas seur en de paranormale strijker in spé. Eenmaal gediplomeerd ver langt de overheid dat men zich na der 'intercollegiaal toetst' om zo verdere 'kwaliteitsbevordering' te bewerkstelligen". Verkrachting invalide vrouw bleek verzonnen HEERLEN (ANP) - Het relaas i een 39-jarige invalide vrouw Hulsberg (gemeente Nuth) over verkrachting door twee blijkt volledig verzonnen te zijn. Dit is gisteren door het recherche bij standsteam in Heerlen meegedeeld. Twee toevallige voorbijgangers troffen de vrouw dinsdagavond da nig overstuur aan naast haar rol stoel op een weg in Hulsberg en alarmeerden de politie. Ze verklaar de door twee mannen in een wit busje klem te zijn gereden. Ze zou daarna in het busje zijn gesleurd en onder bedreiging met een mes op een veld weggetje zijn mishandeld en verkracht. Daarna was ze erin ge slaagd naar haar stoel terug te krui pen. Het onderzoek waaraan 25 re chercheurs hebben deelgenomen stuitte al vrij gauw op diverse tegen strijdigheden in het verhaal van de vrouw en technische onjuistheden. Ook medisch onderzoek logenstraf te haar beweringen. Een arts en hulpverleners van het Riagg zijn in geschakeld gezien de pychische toestand van de vrouw. De kans of zij voor het doen van valse aangifte vervolgd zal worden achtte justitie tegen die achtergrond ook gering. WAGENINGEN - De lieveheersbeestjes zijn in opmars. Door de zachte winteren de-grote hoeveelheid voedsel blad luizenneemt de populatie van dit aimabele insekt ongekend toe. Dankzij het lieveheersbeestje blijft Nederland dit jaar waarschijnlijk verschoond van een luizenplaag. Dit schadelijke insekt kwam vorige zomer tot grote ont wikkeling. Gevreesd werd dat deze luizen de flora in ernstige mate zou aantasten. (foto ani*> DEN HAAG (GPD) - Het plan om het korps mariniers met 300 man schappen te verminderen is van de baan. Op aandringen van de Twee de Kamer, inclusief CDA en PvdA, heeft minister Ter Beek (defensie) dat gisteren tijdens een mondeling overleg laten weten. De personeelsreductie van het 2800 man tellende korps mariniers was één van de plannen die Ter Beek wilde doorvoeren om het de fensiebudget met in totaal 2,2 mil jard gulden terug te dringen. Een re ductie met 1,6 miljard kwamen CDA en PvdA overeen in het re geerakkoord. Ook moet Defensie nog eens 600 miljoen vinden voor stijgende sala riskosten, de verificatie van komen de ontwapeningsakkoorden en bo demsanering van defensie-gron den. Staatssecretaris Van Voorst zei café in Beerzeveld zijn gisteravond oorzaakt door deze felle brand, be- n miljoen gulden. Over de oorzaak is Heertje in hoger beroep tegen 'zes' DEN HAAG (ANP) - Prof. dr. Heertje van de Universiteit van Amsterdam gaat in hoger be roep tegen de verplichte zes die hij rechtenstudent R.J. Lam- bach heeft moeten geven. Heer tje maakte dit gisteren bekend. De president van de Amster damse rechtbank bepaalde een week geleden in een uitspraak in kort feeding dat Heertje het cijfer van de student moest ver hogen van een onvoldoende naar een voldoende. De student had het kort geding aangespan nen nadat hij tot twee keer toe in het gelijk was gesteld door het college van beroep voor de exa mens. Heertje gaat nu in hoger beroep tegen de voorlopige voorziening van de president. gisteren overigens te verwachten dat de 200 miljoen gulden die voor bodemsanering moet worden uitge trokken zal stijgen tot 500 miljoen. Ter Beek houdt vast aan een'be zuiniging met tien procent op de verdediging van de Nederlandse Antillen en Aruba. Volgens de be windsman moet ook daar worden meegedaan aan de noodzakelijke reducties. Wel zegde hij de Kamer toe die tien procent in het materieel en niet in het personeel (twee batal jons mariniers) te zullen zoeken. Hoewel hij op het punt van de ma riniers had toegegeven, hield Ter Beek in beginsel vast aan de ver mindering met 100 man van de Ko ninklijke Marechaussee. Het gaat Ter Beek dan vooral om de militaire politie; die heeft immers direct te maken met de grootte van de strijd krachten. Een kleinere krijgsmacht kan toe met minder ondersteuning door militaire politie, aldus de mi nister. De Kamer maakte een punt van een goed personeelsbeleid op De fensie. Met een krimpende begro ting moet goed naar de personele gevolgen worden gekeken, meen den de fracties. CDA-kamerlid Frin- king ging daarin het verst; als geko zen moet worden tussen bezuinigen op materieel of personeel, dient het personeel ontzien te worden. Ter Beek vond dat "een belangrijke po litieke uitspraak". Een inhoudelijke onderbouwing van de bezuinigingsoperatie had de Kamer gemist. Ter Beek was het met die opvatting niet eens, maar wees er op dat zijn plannen slechts voornemens zijn. Bovendien was hij door premier Lubbers onder tijdsdruk gezet. Lubbers verklaarde tijdens het debat over de regerings verklaring dat de minister van de fensie al in januari, bij de behande ling van de begroting, met voorstel len zou komen om de bezuinigingen in te vullen. Niettemin zegde Ter Beek giste ren toe de Kamer vlak voor of na het zomerreces een notitie met uit gangspunten te zullen sturen. De minister zal daarin uiteenzetten met welke beleidslijnen in het achter hoofd hi j de Defensienota zal schrij ven. In de Defensienota zullen alle plannen in daadwerkelijke maatre gelen worden vertaald. Ouders Keten dochter misbruiken DORDRECHT (ANP) - Twee man nen hebben bekend een tijd lang met toestemming van de ouders seksuele gemeenschap te hebben gehad met een op dat moment 9-ja- rig meisje. De ouders uit Leerdam moesten gisteren voor de Dordtse rechtbank terechtstaan. De vader werd er ook van beschuldigd dat hij in 1982 incest had gepleegd met zijn dochter, die toen zes jaar was. Verder zou hij zijn echtgenote on der bedreiging met geweld tot pros titutie hebben gedwongen. De ïw moest zich verantwoorden r het feit dat zij niets had onder- toen de mannen het meisje vele malen verkrachtten. Officier van justitie Varekamfc» eiste tegen de man 3,5 jaar celstraf en tegen de vrouw achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De man ontkende de incest, maar gaf toe dat hij het goed gevonden had dat de mannen met het meisje sliepen, als ze maar betaalden. De vrouw had uit angst niet durven in grijpen. De rechtbank doet 5 april uitspraak. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer is het gisteren eens geworden over het verlenen van financiële steun voor de economische en in dustriële opbouw van Suriname. Om daarvoor in aanmerking te ko- 'men dient de Surinaamse regering eerst een toekomstvisie op tafel te leggen. Ook moet er een aanpas singsplan komen voor begrotings sanering. Minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) kan daarop vooruitlopend wel hulp verlenen aan onderwijs en volksgezondheid, alsmede incidentele steun aan on dermeer de Surinaamse oliemaat- schappij Dat bleek gisteren tijdens een ding v door de WD aangevraagd debat Aarts, over hulp aan Suriname. De voor- De waarden die in een motie van CDA en PvdA waren verwoord, werden door minister Pronk aanvaard. CDA-woordvoeder Aarts wilde na de gebleken eensgezindheid over de voorwaarden er toch niet toe overgaan zijn motie in te trekken. "Deze motie is niet zozeer tegen de minister gericht, als wel tegen de Surinaamse regering", aldus Aarts. Nederland moet volgens hem een krachtig signaal afgeven dat de hulp geen auutomatisme is, maar dat er van de kant van de Surinaam se regering wel wat voor gedaan moet worden. "De druk moet op de ketel blijven. Het CDA wil niet het risico lopen over een aantal jaren verantwoordelijk te worden gesteld n de Tweede Kamer laat onverlet dat Pronk alvast be sprekingen kan gaan voeren in Su riname over de inhoud van de zoge noemde beleidskaders, waar bin nen de hulp kan plaatsvinden. Vooral dat laatste is voor de be windsman van groot belang omdat hem dat de gelegenheid geeft ver der te werken aan versterking van het democratiseringsproces in Suri name en het scheppen van perspec tieven voor de bevolking. "Dan hoe ven ze niet allemaal naar Amster dam Zuid-Oost te trekken om per spectief te vinden", zo merkte hij ironisch op. Tevens wil hij voorko men dat de handel in drugs een te zware prioriteit krijgt bij de inrich ting var AMSTERDAM (GPD) De rector van het Barlaeus gymnasium in Amsterdam, mevrouw C. de Vries Lentsch, moet zo snel mogelijk uit haar functie worden ontheven. De gemeente Amsterdam moet haar vervolgens een passende functie aanbieden. Dit heeft de commissie van goede diensten geadviseerd aan het Amsterdamse gemeentebe stuur. De commissie is van mening dat de verhoudingen op de school ern stig zijn ontwricht en vastgelopen; "Rondom de rector is een volstrekt onwerkbare situatie ontstaan. Alle geledingen hebben bouwstenen aangedragen voor het conflict, en het in stand houden ervan." De commissie, bestaande uit oud minister van Binnenlandse Zaken prof. mr. M.G. Rood, het voormalige SER-lid dr. H. Verweij-Jonker en drs. R. van Amerongen, oud-rector van het Stedelijk Gymnasium in Haarlem, werd eind februari geïn stalleerd. Zij moesten op korte ter mijn adviseren over de situatie die a de be- rector. De aanstelling van een vrouwelij ke rector vorig jaar vloeide voort uit het voorkeursbeleid dat de Amster damse wethouder van Onderwijs, Ada Wildekamp, had ingevoerd. Binnen een periode van vijf jaar mochten uitsluitend nog vrouwelij ke schooldirecteuren bij het open baar onderwijs worden benoemd. Op het Barlaeus was men het van meet af aan oneens met dit voorne men. Het merendeel van de docen ten en medezeggenschapsraad had het oog al laten vallen op een man nelijke rector. Zelfs de rechter moest er enige malen aan te pas ko men om de benoeming van De Vries Lentsch erdoor te krijgen. In haar advies raadt de commissie met klem aan het voorkeursbeleid van de wethouder in deze bijzonde re situatie te relativeren bij een vol gende sollicitatieprocedure. Voor lopig zal, in overleg met de mede zeggenschapsraad, echter eerst een waarnemend rector benoemd moe ten worden, vindt de commissie. In haar onderzoek vermeldt de commissie de specifieke cultuur op het Barlaeus: iets vrijgevochtener dan elders, waant zich de Olympus onder de scholen, zeker niet vrijge vochten. Het conflict heeft de rela ties op de school negatief beïn vloed. De tolerantie op de school maakte plaats voor een opvallende mate van intolerantie. De democra tische en collegiale verhoudingen onder een collectief leiderschap zijn verstoord en autoritaire standpun ten kwamen naar buiten. De wethouder is naar het oordeel van de commissie op een aantal punten tekort geschoten. Zij is ten onrechte niet ingegaan op een ver zoek vanuit de school een afkoe- •lingsperiode in te stellen en de in diensttreding van de rector uit te stellen. Bovendien had zij kunnen weten dat De Vries Lentsch niet paste in de schoolcultuur. Ook heeft zij de slechte verhoudingen op de school te lang laten voortbestaan. Over de rol van de medezeggen schapsraad zegt de commissie van goede diensten dat die al in een vroeg stadium stelling heeft geno men tegen het beleid van de rector. De toon waarop werd geschreven en gesproken, was al snel hard en onverzoenlijk en men heeft zich in de onderhandelingen hard opge steld. Over de omstreden rector zelf wordt gesteld dat zij heeft getuigd van een zekere moed, doorzettings vermogen en zelfverzekerdheid, maar ook van enige zelfoverschat ting. Zij blijkt er echter niet in te zijn geslaagd de zichzelf gestelde taak te realiseren om binnen een jaar de leiding van de school in han den te hebben. Ze zocht vooral za kelijke oplossingen en in het con flict bleek het voor haar moeilijk om hoofdzaken van bijzaken te schei den. In een reactie zegt de medezeg genschapsraad bijzonder gelukkig te zijn met de adviezen van de com missie. De raad rekent erop dat de wethouder zich houdt aan de af spraak, namelijk dat het advies van de commissie bindend is. De onder wijswethouder zah zich vandaag over de kwestie uitspreken. ADVERTENTIE exclusief wordt inclusief: tijdelijk afleverings- i kosten en ml-behandeung t.w.v. f 690/- gratis «SpecMepqja, beperkte voorraad Prijzen incL BTW, katalysator, afleveringskosten en ML-behandeling. Uw LADA DEALER; AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN LEIDEN B.V. Potgieterlaan 32 - 2321 XZ Leiden - telefoon 071-310800/314331

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3