Verbod alcoholverkoop in supermarkten lost niets op Eén Duitsland zorgelijk vooruitzicht Intimidatie ongewenst, maar nooit intiem OPINIE DRANK EEN EXCLUSIEVE SMAAK VERDIENT EEN OVEREENKOMSTIGE ZAAK. DAAROM IS NOORTLEOLUX-DEALER. Kritiek neemt toe op secretaris dr. Castro NABIJ VRIJDAG 23 MAART 1 GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG Staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) denkt aan een verscherping van het beleid dat het gebruik van alcoholhoudende drank terugdringt. Maar als de be windsman uit is op een totaalver bod op de verkoop van alcoholhou dende dranken in de levensmidde lenhandel, zou hij zich nog eens moeten bedenken. Hij zou de dos siers eens moeten nabladeren en met deskundigen uit bedrijfsleven en van het ministerie van economi sche zaken moeten praten. Want zo'n verbod lost niets op. door Kees Cornelisse De overheid is nu sinds 1985 daadwerkelijk bezig met een beleid dat de Nederlanders matiger met al cohol moet maken. In dat jaar ver scheen de nota 'Alcohol en Samen leving' waaronder nog de handteke ning staat van de toenmalige staats secretaris Van der Reijden. Sedert dien kennen we campagnes met slagzinnen als 'Drank maakt meer kapot dan je lief is'. Nederland telt honderdduizen den alcoholisten en het is moeilijk juist die groepen te bereiken. Voor lichtingscampagnes dringen wel tot veel mensen door als het erom gaat de nadelen van drankgebruik en - misbruik toe te lichten. Maar mis bruik als sterfteoorzaak wordt vaak niet onderkend. En er zijn de vele 'verborgen' gevolgen als schade door criminaliteit en verkeersonge vallen onder invloed. De overheid is als hoedster van het algemeen belang de aangewe zen instantie op de risico's van alco hol te wijzen. Van der Reijdens nota gewaagt van vele gezondheids stoornissen door drankmisbruik, la gere arbeidsproduktiviteit door al cohol tijdens het werk, van relatie problemen, kindermishandeling, echtscheiding en verwaarlozing. "Aan aard en omvang van de huidi ge alcoholproblematiek zijn ook duidelijke financieel-economische consequenties verbonden", zo luid- dé één van de conclusies. Bewustwording is het eerste sleu telwoord bij pogingen de alcohol consumptie terug te dringen. Daar om kwam er een alcoholvoorlich- tingsplan, dat nu al enkele jaren in uitvoering is. Thema's als alcohol en sport, alcohol in het verkeer, tij dens zwangerschap e.d. werden en worden nog steeds via de media aan de orde gesteld. Normaal De alcoholconsumptie was sedert de jaren vijftig zo ongeveer verdrie voudigd. Mede door de gestegen koopkracht werd het drankgebruik voor velen een normaal verschijn sel. Juist dat moest worden bestre den: alcohol mag niet als 'normaal' worden beschouwd. Inmiddels is de alcoholconsumptie enigszins ge stabiliseerd. Er lijkt de laatste jaren zelfs een lichte daling op te treden. Naast voorlichting, bewustwor ding, preventie is nog steeds de vraag aan de orde welke wettelijke maatregelen te nemen zijn. Een mo gelijkheid is de verkrijgbaarheid van alcoholhoudende dranken te beperken. De ervaringen (in landen als de VS bijvoorbeeld) met een al gemeen verbod zijn bijzonder slecht. Zulke maatregelen zetten eerder aan tot meer misbruik, zoals in de Scandinavische landen, waar- alcoholhoudende dranken moeilijk aan te schaffen zijn en ook zeer duur gemaakt. Een nieuwe Alcoholwet zou de gemeenten meer bevoegdheid ge ven om plaatselijk de verkoopver gunningen (tappen of slijten) onder controle te houden. Reclameverbo den zitten nog altijd in de pen; alco holverkoop in stadions is al verbo den, in benzinestations en levens middelenzaken nog niet. Het bedrijfsleven heeft onder dreiging van wetgeving zelf wel wat gedaan in de vorm van een gedrags code, zowel ten aanzien van de re clame als waar het gaat om agressie ve verkoop in de supermarkten. De levensmiddelenhandel heeft zich vrijwillig beperkingen opgelegd bij de verkoop van wijn, bier, port, sherry, vermouth e.d. De sterkere dranken (als jenever) mochten in de supers al niet worden verkocht, in andere EG-landen overigens wel. Alleen slijters stallen alcohol op straat uit en stuntprijzen zijn vensmiddelenzaken taboe. Er onderlinge afspraak niet beneden inkoopprijs plus btw te verkopen. Consumptie Een onderzoek dat de toenmalige staatssecretaris Evenhuis (econo mische zaken) liet uitvoeren leidde vorig jaar tot twee belangrijke con clusies: als de verkoop van alcohol in de super wordt verboden zal het aantal slijterijen sterk stijgen, waar door het totale verbruik eerder toe neemt dan daalt; als de verkoop ge heel wordt vrijgelaten zal het ver bruik in het begin iets stijgen, maar uiteindelijk gebeurt er niets met de consumptie, zo leren ervaringen in het buitenland. Vast staat dat grote levensmidde lenconcerns (meer) slijterijen zullen stichten als ze geen alcoholhouden de dranken meer in hun supers mo gen afzetten. Het is dan ook geen wonder dat de kleinere, zelfstandi ge levensmiddelendetaillisten al meteen tegen het denkbeeld van Si mons in het geweer zijn gekomen. Zij zullen deze slag om de consu- lercy drinken met TtateEjs? Ikheb zo'n honger-.' T r op dan een verkoopverbod in de ment verliezen. Niet denkbeeldig is Een verbod zou nieuwe problemen dat het aantal winkels verder terug- oproepen en overigens niets oplos- loopt. Daarmee is niemand gebaat, sen. De veranderingen die zich geduren de het laatste halfjaar hebben voor gedaan in Oost-Europa en ook in de Sovjetunie zijn even ingrijpend als onverwacht geweest en het einde hiervan is nog niet in zicht. De best geinformeerde politieke 'sterrenkij kers' waren volkomen verrast, evenals uiteraard de bevolking on zer landen, door hetgeen zich heeft afgespeeld achter het thans geheel opgetrokken IJzeren Gordijn. Men moet constateren dat het democra tische Westen een prachtige over winning .heeft behaald en dat het communisme geheel heeft gefaald. door J.M.A.H. Luns Het democratiseringsproces heeft zich in de diverse Oostblok landen verschillend geopenbaard. Oost-Duitsland staat, terecht, thans in het middelpunt der internationa le belangstelling, voornamelijk van wege de te verwachten vrij spoedi ge hereniging met de Bondsrepu bliek. Om het ietwat speels uit te drukken, er wordt niet in de straten van de Westeuropese democratieën gedanst vanwege dit vooruitzicht. Zulks is begrijpelijk. De Bondsre publiek is thans het machtigste eco nomische conglomeraat wellicht in de gehele wereld. En dat dit ver sterkt zal worden met 17 a 18 mil joen staatsburgers, om maar te zwij gen over de grote territoriale uit breiding, is zorgelijk. Natuurlijk behoeft men op poli tiek gebied de eerste tien en willicht twintig jaar geen bedenkelijke ten- denzen van zulk een groot Duits land te verwachten, doch wie kan voorspellen wat zich zal afspelen wanneer een generatie Duitsers, die geheel onkundig zal zijn van wat zich heeft afgespeeld tijdens de laatste Wereldoorlog en de sinistere rol die Hitler-Duitsland daarin ge speeld heeft, het voor het zeggen zal hebben. Met name de Polen zijn zeer onge rust, te meer waar de Duitse bonds kanselier zich tot dusver heeft ont houden met alle duidelijkheid de Oder-Neisse grens als definitief te verklaren. Het is in dit verband te kenend te constateren, dat er in Po len thans zelfs stemmen opgaan om de Sovjet legers, althans gedeelte lijk, in Polen te laten blijven als een soort garantie tegen agressieve be doelingen van de machtige Duitse buur. De regeringen van Frankrijk, En geland en ook van de Benelux, als mede Denemarken, daarbij onder steund door Amerika, dat terugge komen schijnt te zijn van haar oor spronkelijk te groot enthousiasme voor de Duitse hereniging, zijn een drachtig in hun standpunt dat de Oder-Neisse lijn als de definitieve grens met Polen, zonder enig voor behoud, door Duitsland dient te worden erkend en wellicht nog door een soort verdrag zou moeten worden onderschreven. Desalniettemin zijn dergelijke verklaringen en verdragen slechts van betrekkelijke waarde en kun nen door latere agressieve tenden- zen worden achterhaald. En zelfs wanneer de bezorgdheid der Weste lijke landen, ook in de vérdere toe komst, ongegrond zou blijken te zijn geweest, dan nog blijft het feit, dat veruit het machtigste land van Europa geografisch, demografisch, politiek en vooral economisch een immense invloed in Europa en de rest van de wereld zal uitoefenen. Men constateert reeds thans een lichte tendens bij de West-Duitsers tot grotere zelfverzekerdheid. NAVO Overigens zijn er nog andere pro blemen die moeten worden opge lost. Zo is het begrijpelijk dat de Sovjetunie, die van grote redelijk heid heeft blijk gegeven inzake een Duitse hereniging, zeer negatief re ageert op de in sommige kringen in het Westen verbreide opinievor ming, dat na de hereniging ook het gebied dat thans de DDR omvat, lid zou dienen te worden van de NAVO en troepen der Westelijke bondge noten aldaar gestationeerd zouden moeten worden. Persoonlijk zou ik dit geen gelukkige ontwikkeling achten hoewel het logisch zou zijn, dat een verenigd Duitsland in haar geheel lid zou zijn van de Westelijke Alliantie. Niet onbedenkelijk acht ik het, dat, vooruitlopend op nog onzekere toekomstige wapenbeheersings-af- spraken met het Oostblok, enkele Westeuropese kleinere mogendhe den, met name Belgie en Neder land, reeds overgaan tot een ver mindering van hun strijdkrachten. Ik acht zulks, zoals gezegd, heilloos en wel om de volgende redenen. Niettegenstaande de reeds enige jaren bestaande situatie, die een agressief militair optreden van de Russen tegen West-Europa uitsluit, dient men zich er rekenschap van te geven, dat een militair te zwak Eu ropa niet in staat zal zijn goede en evenwichtige akkoorden met de Sovjet-Unie te sluiten. De invloed der machtsverhoudingen is steeds in de internationale verhoudingen in grote mate bepalend geweest en zal axiomatisch dit ook in de toe komst blijven. Frankrijk en Enge land zijn gelukkig voorzichtig en houden hun bewapening op peil terwijl in Amerika de aldaar beslo ten vermindering van de militaire machine niet van dien aard is, dat het militair gewicht van dat land er door wordt aangetast. Machtiger Tenslotte een woord over de EEG. De te verwachten nog grotere eco nomische vervlechting in 1992 en de mogelijke toetreding van de in het in een verenigd Duitsland opge gane DDR zullen de gemeenschap pelijke markt een nog machtiger economisch blok - veruit het mach tigste economische conglomeraat ter wereld - maken. Doch als Euro peanen kunnen wij ons hierover slechts verheugen. Het komt mij voor dat de nodige aanpassingen en de eventuele veranderingen in het EEG-statuut niet te veel moeilijkhe den zullen opleveren. Mr. dr. Joseph Luns (1911) was van 1952 tot 1971 minister van buitenlandse zaken van Nederland. Van 1971 tot 1984 was hij secretaris-generaal van de NAVO. Sinds zijn terugtreding uit de actieve politiek, woont Luns in Brus sel. Onder invloed van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken en werkge legenheid) heeft de 'ongewenste in timiteit' een gelukkige naamsveran dering ondergaan. Voortaan heet dit delict 'seksuele intimidatie'. Volgens de Utrechtse stichting Handen Thuis hebben vrouwen daar negen keer zo vaak last van als mannen. Ter Veld wil dat er meer wettelijke mogelijkheden komen om dit euvel, waartegen vrouwen zich nu slecht kunnen verweren, be ter aan te pakken. door Marij van Donkelaar Onlangs signaleerde prof. dr. ir. Iteke Weeda de 'gewenste' intimi teit als tegenhanger van de 'onge wenste'. Met die wat lacherige vast stelling werd de indruk gewekt dat men zelf kan beslissen of seksuele toenaderingen op het werk al dan niet gewenst zijn. Aan het aspect machtsmisbruik ging Weeda voor bij. Van intimiteit kan echter alleen maar sprake zijn als die door beide partijen wordt gewenst. Ter Veld heeft dus, terecht, die ra re benamingen afgedankt. Met haar adviesaanvraag aan de Sociaal Eco- riomische Raad (SER) en de Eman- cipatieraad, om tot een betere wet geving te komen, geeft de nieuwe staatssecretaris er blijk van de bij zondere aard van dit delect ernstig te nemen. Wie via de rechter gelijk wil krijgen moet bewijzen dat de an der ongelijk heeft. Juist bij seksueel geweld is dat vaak een onmogelijk heid. Seksuele intimidatie valt volgens Handen Thuis vooral vrouwen in ondergeschikte arbeidssituaties ten deel. Voor de officier van justitie blijft het een welles-nietes kwestie, zolang een klacht op zichzelf staat. En zo er al collega's zijn die kunnen getuigen, dan is nog niet gezegd dat zij ook willen. Als dat bewijs ont breekt bij de behandeling van zo'n rechtszaak is er weinig fantasie voor nodig om de afloop te voorspellen: de klaagster delft het onderspit. En de belager krijgt het voordeel van de twijfel: vrijspraak. De tijd die tussen aanklacht en behandeling van de zaak verstrijkt, ten minste een halfjaar, is een fac tor die ernstig in het nadeel van de klaagster werkt. Zelfs als mocht blijken dat de werkneemster door toedoen van een impertinente colle ga, chef of werkgever op non-actief werd gesteld, dan nog trekt zij aan het kortste eind. Want welk bedrijf handhaaft een werkneemster die haar 'meerdere' voor de rechter heeft gedaagd? Ontslag Daarbij valt nog op te merken dat, ook al stelt de rechter haar in het ge lijk, hij toch het belang van het be drijf boven het hare kan stellen. Ontslag wegens verstoorde arbeids verhoudingen wordt door het Ge westelijk Arbeidsbureau (GAB) als ontslaggrond aanvaard. In het gun stigste geval wijst de rechter haar een schadeloosstelling toe. Maar zelfs al kan de vrouw haar financiële nadeel voorcijferen, de gevolgen van carrièrebreuk en gedwongen ontslag zijn wat moeilijker in gul dens uit te drukken. Volgens Handen Thuis is het aan tal rechtszaken als gevolg van klachten over seksuele intimidatie, bijzonder klein. Een zaak, die in 1988 diende in het arrondissement Amsterdam, kan echter als voor beeld gelden. In dit geval kwam de klaagster 'sterk' te staan, toen in de zelfde periode een tweede klacht te gen dezelfde persoon bij het Open baar Ministerie binnenkwam. Een 23-jarige receptioniste deelde dagelijks de kantoorruimte met haar chef, haar enige collega. Hij bleek een geïnteresseerde ge sprekspartner te zijn. Vooral, nadat zij zich iets had laten ontvallen over een incest-ervaring uit haar jeugd (waarvoor haar oom werd veroor deeld). Nadien gingen de praatjes van de chef nog maar één kant uit. Hij werd opdringerig en begon haar tegen haar zin ook thuis te bezoe ken. De man dook zelfs op als mede cliënt bij de haptonoom die hij haar had aangeraden om van haar pro blemen af te komen. Na twee jaar gaf dat voor haar de doorslag. Ze diende een klacht in bij de politie. Toen de chef daar lucht van kreeg, kwam hij haar thuis be dreigen. Bij haar werkgever kreeg zij nul op request en werd ze direct op non-actief gesteld. Haar klacht bereikte de officier van justitie, maar zou het nooit gehaald hebben als niet ook het achttienjarige nicht je van haar baas een klacht tegen diezelfde chef had ingediend. Tij dens een rondleiding door het be drijf betastte hij haar. Beide klaag sters wonnen deze zaak. De chef kreeg een boete van 1500 gulden, maar behield zijn baan. Referenties De receptioniste probeerde ander werk te vinden. De ontslagaanvraag door het bedrijf was inmiddels door het GAB ingewilligd. Telkens als ze voor referenties verwees naar het bedrijf, dat haar een getuigschrift had geweigerd, hoorde ze niets meer op haar sollicitatie. Ook na haar ontslag bleef de chef haar nog dwarszitten. Dit 'domme' meisje, dat zich aan vankelijk toch maar had laten inpal men, moest het na de rechtszaak doen met de schrale troost dat ze in het gelijk was gesteld. Zonder scha devergoeding en - naar later bleek - ook zonder uitkering omdat het be drijf bij navraag beweerde dat ze zelf ontslag had genomen. Het is te hopen dat de staatssecretaris er in slaagt om aan deze belabberde wet geving iets goeds toe te voegen. noort Mterfessr mmmr74, mix tiloi718-29S76. mmammmom. mmcemnn. Wereldraad van Kerken GENEVE/DEN HAAG (ANP) - Het centraal comité van de We reldraad van Kerken staat volgende week wellicht voor een van de spannendste vergaderingen uit zijn geschiedenis, aldus de gereformeerde predikante M.J. van der Veen-Schenkeveld,, sinds 1975 lid van dit 150 personen tellende algemeen bestuur.! pijn en moeite werd de solidari teit met de lidkerken betuigd Zij wijst daarbij op twee zaken: de veel bekritiseerde houding van de Wereldraad tegenover de inmiddels gevallen dictatoriale regimes in Oost-Europa en de plannen om de Wereldraad veel centralistischer te organiseren. Beide onderwerpen hangen sa men met de wijze waarop dr. Emi- lio Castro, een methodistentheo loog uit Uruguay, als secretaris generaal leiding aan de Wereld raad geeft. Of „geen leiding geeft", zoals mevrouw Lois Wilson uit Canada al anderhalf jaar na Castro's benoeming con stateerde. Zij is een van de zeven presidenten van de Wereldraad. Bij velen binnen en buiten de Wereldraad bestaat de indruk dat Castro liever gewillige dan sterke persoonlijkheden om zich heen heeft. Het gevolg is dat goede mensen, die nog wel acceptabel zouden zijn, er zelf liever vanaf zien. Van der Veen-Schenkeveld formuleerde onlangs haar me ning over Castro als volgt: "Toen hij werd benoemd, kreeg hij het voordeel van de twijfel. Nu is al leen de twijfel overgebleven". Castro is een man van dé insti tuten. Voor hem zijn kerken en kerkleiders belangrijk, zegt de eveneens uit Uruguay afkomstige Julio de Santa Ana, bevrijdings theoloog en ontwikkelingsdes- kundige, die Castro al ruim een kwart eeuw kent. In Buenos Aires was Castro afwezig bij de weke lijkse demonstratie van de Dwaze Moeders. „Voor hem was de ont moeting met de toenmalige presi dent Alfonsin van Argentinië het hoogtepunt," aldus De Santa Ana. Een zelfde patroon valt te con stateren in Castro's houding ten opzichte van Roemenië. Over het centraal comité dat vorig jaar geen veroordeling over de schen ding van mensenrechten in Roe menië uitsprak, schrijft Castro in zijn verslag voor de vergadering van volgende week: „Met veel Directeur H.A.J. Kruijssen Cebemo tevreden over controle OEGSTGEEST (ANP) - De rooms-katholieke medefinancie ringsorganisatie voor projecten in ontwikkelingslanden, Cebe mo, kan volgens directeur H.A.J. Kruijssen niet worden verweten, dat er onvoldoende controle op de projecten wordt uitgeoefend. Niet alleen wordt een project van Nederland uit gevolgd, maar ook hecht Cebemo er grote waar de aan, dat de organisatie in de Derde Wereld die het project uit voert, „instrumenten" ontwikkelt voor een goede begeleiding van het project. Iedere Nederlander, aldus Kruijssen, zal echter inzien, dat Cebemo onmogelijk kan na gaan, of elke gulden die ze uit geeft, goed wordt besteed. De afgelopen jaren is van een aantal kanten kritiek gekomen op het beleid van de vier medefinan cieringsorganisaties (naast Cebe mo, ICCO, NOVIB en HIVOS). De critici vinden onder meer dat er te weinig controle bestaat op het doen en laten van de mede financieringsorganisaties en dat de hulp lang niet altijd terecht komt bij de armsten in de ontwik kelingslanden. In reactie op de kritiek hebben de vier medefinancieringsorgani saties besloten een commissie in te stellen, waarin onder anderen critici als ontwikkelingseconoom prof.dr. J. Breman en politicoloog dr. P. Hoebink zitting hebben. Deze zal de effecten van de mede financiering in de Derde Wereld onderzoeken. Minder bijbels STUTTGART - De Wereldbond van Bijbelgenootschappen in Stuttgart houdt er rekening mee, dat in 1990 minder bijbels, nieu we testamenten en afzonderlijke bijbelboeken kunnen worden verspreid dan in 1989. De Wereld bond, die in 108 landen actief is, heeft wegens dalende inkomsten zijn begroting voor dit jaar met ruim 6 miljoen gulden moeten te rugbrengen, zo heeft het West- duitse Bijbelgenootschap meege deeld. Het aantal evangeliën en ande re bijbelboeken dat door de We reldbond werd verspreid, be droeg in 1989 49 miljoen, 4 mil joen minder dan een jaar eerder. Het is zeer de vraag of die soli dariteit de gewone kerkgangers en dorpspredikanten betrof of al leen de kerkleiders die de Wereld raad van een veroordeling wisten af te houden. EN VER Bij het doen van uitspraken wordt de Wereldraad belemmerd door de regel dat er met de lidker ken in een bepaald land eerst overleg wordt gepleegd. Er zijn echter wel situaties denkbaar waarin de Wereldraad zich niet uitsluitend door het standpunt van de lidkerken laat leiden. Het centraal comité heeft dit in 1985 in Buenos Aires nog eens be krachtigd, aldus prof. dr. Th.C. van Boven, voorzitter van de We reldraadcommissie voor interna tionale zaken. De voorgestelde reorganisatie van de Wereldraad houdt ener zijds het gevaar van centralisatie in en anderzijds dat de Wereld raad zich van basisgroepen ver wijdert, zo luidt de kritiek van een oecumenische werkgroep uit de Bondsrepubliek. Zonder de groepen die voor gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping strijden, zou het conci liair proces nooit van de grond zijn gekomen, aldus De Santa Ana. De organisatorische toenade ring tot de kerken is volgens hem ook in strijd met de ontwikkeling in de maatschappij waarbij juist wordt gedecentraliseerd. „Kijk bijvoorbeeld naar het instellen van deelraden in de grote steden of naar de basisbewegingen in de Derde Wereld. De Wereldraad is meer dan een optelsom van ker ken." De Santa Ana is van mening dat de oecumenische beweging, wil zij vaart houden, juist door zulke groepen gevoed moet worden. De Wereldraad moet voorop lopen. De Santa Ana deelt de mening van Castro's voorganger Philip Potter dat de Wereldraad gehoor zaam aan het evangelie moet zijn ondanks protesten van lidkerken. Van der Veen-Schenkeveld heeft met ds. W.R. van der Zee, die als secretaris van de Raad van Kerken waarnemer bij de verga dering is, afgesproken dat ze zich tegen de reorganisatie zullen ver zetten. Die geluiden zijn ook uit de Bondsrepubliek en van de We reldraadcommissie voor interna tionale zaken te horen. Armoede onder vrouwen UTRECHT (ANP) - Als de kerk niet meedoet in de opstand tegen de huidige economische structu ren, ontkent ze dat elke mens naar het evenbeeld van God is ge schapen. De kerk zal dan vanzelf nutteloos worden voor de men sen, aldus Dini van Velthooven van het Breed Platform Vrouwen voor Ekonomische Zelfstandig heid. Van Velthooven was gisteren in Utrecht een van de vele sprekers op een studiedag over armoede onder vrouwen. De bijeenkomst werd georganiseerd door de werkgroep 'Arme kant van Ne derland' van de Raad van Kerken en DISK, het overkoepelend or gaan voor het bedrijfspastoraat. Kerken en christenen hebben volgens Van Velthooven een gro te politieke verantwoordelijk heid. Zij moeten hun energie niet verspillen aan zinloze discussies over de vraag of geloof en politiek iets met elkaar te maken hebben, maar juist op alle niveaus probe ren recht te doen aan de armen en in het bijzonder aan de arme Vooral alleenstaande boven de vijftig „zakken steeds verder weg in de armoede". Van Velthooven stelde de rijksover heid hier direct verantwoordelijk voor, omdat deze nog steeds uit gaat van de „gezinsideologie" en het kostwinnersprincipe. De visie van christelijke partij en - „het CDA voorop" - op het hu welijk noemde Van Velthooven „onrechtvaardig, onchristelijk en ondemocratisch" ten aanzien van de ruim 2,5 miljoen alleenstaan den in Nederland. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Gen- deren: A. Prins te Werkhoven. Aange nomen het beroep van de Generale Sy node tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger bij de Koninklijke Marine): H. Poot te Nieuw-Stadskanaal, wonende te Gouda; naar Everdingen: W. Groenen boom, kandidaat te Capelle aan den IJssel en vicaris te Amstelveen: naar Ochten (toez.): A. den Besten te Kam perveen. Bedankt voor Wezep (toez.): P. J. den Admirant te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Vollenhove- Kadoelen: P. M. de Wit te Bergent- heim. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Capelle aan den IJssel (wijk West): A. F. Honkoop te Zwijndrecht. Bedankt voor Katwijk aan Zee: J. Mol te Werkendam; voor Spijkenisse: D. Rietdijk te Moerkapelle.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2