Huisartsen besparen ziekenfonds vier ton Tegenstanders willen minister met gevolgen Ril confronteren Ritzens voortdurende nadruk op resultaten is een griezelige zaak VRIJDAG 23 MAART 1990 REGIO PAGINA 15 Strengere regels voor pleziervaart DEN HAAG - De provincie wil de pleziervaart in Zuid-Holland beter regelen. In de watergebieden wor den zónes ingesteld voor de ver schillende vormen van recreatie. Waar nodig wordt de snelheid van boten beperkt en motorvaarverbo- den of zelfs totale vaarverboden af gekondigd. De provincie hoopt de nieuwe verordening, waarin een en ander wordt geregeld, in de loop van de zomer vast te stellen. Ze moet in 1991 van kracht worden. De nieuwe verordening vervangt de drie bestaande regelingen voor wa tergebieden in Zuid-Holland. Met de verordening hoopt de pro- incie de 'druk' van recreanten op de Zuidhollandse plassen en meren beter in de hand te houden. In veel gebieden gelden al beperkingen. Die regelingen verschillen echter Kruisorganisaties bundelen krachten ZOETERMEER (ANP) - De 12 er kende kruisorganisaties (Eko's) in Zuid-Holland sluiten zich aan bij de Stichting Interzorg Holland. Deze stichting, die door de Eko's wordt gefinancierd, komt in de plaats van de Provinciale Kruisvereniging Zuid-Holland. De commisaris van de koningin in Zuid-Holland mr. S. Patijn stelde vanmiddag de Communicatie Centrale Thuiszorg van Interzorg in Zoetermeer in ge bruik. Wegens de schaalvergroting van de kruisorganisaties - in 1985 er 37. nu 12 - en de verkregen vrij heid voor de besteding van gelden aan kruiswerk, besloten de kr ganisaties tot reorganisatie van het overkoepelend orgaan. De Stich ting Interzorg Holland moet de ge meenschappelijke functies van de kruisorganisaties overnemen. Onderdelen van de Provinciale Kruisvereniging zijn verzelfstan digd. Deze nieuwe bedrijven wor den met ingang van 1 januari 1990 niet langer uit de AWBZ gefinan cierd. Zij richten zich behalve op de kruisorganisaties ook op andere thuiszorginstellingen. De Provinci ale Kruisvereniging Zuid-Holland denkt dat hiermee een prikkel tot selectieve inzet en kostenbewust heid bij de organisaties voor thuis zorg wordt gegegeven. Cursus voor jonge delinquenten na cle zomer in Leiden UTRECHT/LEIDEN - De bureaus voor slachtofferhulp in Nederland starten een nieuwe cursus voor ver oordeelde jongeren. Doel van de cursus is hen meer begrip bij te brengen voor het slachtoffer. In vier plaatsen is de afgelopen anderhalf jaar geexperimenteerd met deze cursus. De experimenten in Leeuwarden. Arnhem, Dordrecht en Utrecht zijn succes vol geweest: de meeste cursisten weten na afloop meer van de gevol gen van hun daden voor slachtof fers en denken ernstiger over delic ten. Een op de vier maakt zich ech ter toch weer schuldig aan een ver grijp. De medewerkers van het Leidse bureau voor slachtofferhulp jui chen de nieuwe cursus toe. Het bu reau heeft evenwel de handen nu al- meer dan vol. Steeds meer dorpen in de omgeving van Leiden sluiten zich bij het bureau aan waardoor het aantal 'klanten' sterk is toegeno men. "Als het gezien de mankracht mogelijk is, willen we na de zomer met de cursus starten. Over het nut ervan hoeven we het niet eens te hebben; dat staat wel vast", aldus een woordvoerder vanmorgen. van plaats tot plaats. Met de nieuwe, uniforme regeling denkt de provin cie meer duidelijkheid te scheppen waardoor de controle eenvoudiger wordt De provincie geeft in de nieuwe regeling meer aandacht aan de be scherming van riet en rietkragen. Het wordt watersporters verboden op dergelijke plaatsen te varen of aan te leggen. Ook beschadigingen aan riet worden voortaan bestraft. Het provinciebestuur voert binnen kort nog overleg met onder meer de gemeente Nieuwkoop. Die heeft voor de Nieuwkoopse plassen een veel verdergaande verbodsregeling afgekondigd. De provincie hoopt nu met deze gemeente alsnog over eenstemming te bereiken over uni forme, bepalingen. Consultatiebureau voor ouderen LEIDEN - Net zoals er een con sultatiebureau voor baby's is, zou er een voor ouderen moeten ko men. Daar kunnen senioren zich van tijd tot tijd laten onderzoe ken. Nu komen patiënten vaak te laat bij de huisarts of andere hulp verleners. op het moment dat het proces van bijvoorbeeld demen tie al niet meer terug te draaien is. Directeur G. van der Does van het Katwijkse psychogeriatrisch centrum Overduin pleitte giste ren voor de totstandkoming van dergelijke consultatiebureaus voor ouderen. Hij deed dat bij de opening van de Dependance dag behandeling Overduin, dat in het Leidse verzorgingshuis Van der Willigenhof is gevestigd. De capa citeit van deze dagbehandeling is tien bezoekers per dag. Zij richt zich op psychogeriatrische pa tiënten (demente bejaarden) en heeft tot doel opname in een ver pleeghuis uit te stellen of zelfs te voorkomen. Tevens kan de dag behandeling de taak van de fami lie enigszins verlichten. Van der Does pleitte tevens voor meer samenwerking tussen ziekenhuizen en verpleeghuizen op het gebied van behandeling van dergelijke patiënten. Vooral ook omdat patiënten die wèl moe ten worden opgenomen op een lange wachtlijst komen te staan. Zelfs wordt verwacht dat in 2007 ongeveer 17.000 psychogeriatri sche patiënten in Nederland op een wachtlijst staan en dat de ge middelde wachttijd 70 weken zal bedragen. Minder verwijzingen naar specialist LEIDEN Huisartsen die kleine ingrepen zelf ver richtten en hun patiënten daarvoor niet doorverwezen naar een specialist, hebben het regionale ziekenfonds Zorg en Zekerheid een be sparing op de ziektekosten bezorgd van zo'n 400.000 gulden. Directeur Kool van het ziekenfonds gaf vanmorgen toe dat dit bedrag niet zo hoog is als dit wordt afgezet tegen de 47 miljard gulden die lan delijk elk jaar in de gezondheids zorg worden besteed. Maar, voegde hij er onmiddellijk aan toe, als alle ziekenfondsen en particuliere ziek tekostenverzekeraars in Nederland op deze manier gaan werken, loopt dat bedrag op tot vele miljoenen guldens. Geld, aldus de Z en Z-di- recteur. dat dan zou kunnen wor den aangewend om, bij voorbeeld, meer open hartoperaties uit te voe ren, meer te 'dotteren' en de toene mende zorg voor ouderen aan zijn trekken te laten komen. Het ziekenfonds Zorg en Zeker heid kreeg - als enig fonds in Neder land - zo'n anderhalf jaar geleden bijna 1.3 miljoen gulden van de Zie kenfondsraad voor een onderzoek naar alternatieve beloningssyste men voor huisartsen in de regio Lei- den/Alphen. Aan het onderzoek was een experiment verbonden om huisartsen meer medische hande lingen zelf te doen in plaats van hun patiënten naar de specialist te stu ren. Doel: besparing van kosten. Plezierig Het experiment is eind 1989 afgeslo ten, maar Z en Z wil er mee door gaan. Zij heeft de Ziekenfondsraad gevraagd voor dit jaar nog eens 1.3 miljoen gulden beschikbaar te stel len. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) wil per 1 januari 1991 Aoi's verliezen hun kort geding maar krijgen gesprek met Ritzen RIJNSBURG - 'Kom in de kas' luidt de uitnodiging van de Vereniging van Nederlandse Tuinbouwstudiegroe pen. Op zaterdag 7 april is het publiek namelijk weer welkom op de jaarlijkse open dag bij de glastuinbouw. In Rijnsburg kan een bezoek worden gebracht aan de veiling, waar bloemstukken gemaakt door examenleerlin gen van bloemschikcursussen staan opgesteld. Met behulp van een replica van een veilingklok kunnen bloemstuk ken en planten worden gekocht. Wie vervolgens wil zien hoe het in de glastuinbouw toegaat, kan met de bus naar een van de tuinbouwbedrijven aan de Kloosterschuur worden gebrachtwaar de kassen openstaan. Ook in Roelo- farendsveen kan de veiling worden bezocht. Van daaruit kan bezichtiging van tuinbouwbedrijven worden gere geld. 'Kom in de kas' staat dit jaar in het teken van geur, smaak en kleur. Van alle drie heeft de tuinbouw zeer veel in huis. zoals de bezoekers zelf kunnen ervaren. Een prijsvraag, smaak-, ruik- en proeftests helpen het publiek daar bij een handje. Wie vragen weet te beantwoorden als 'in hoeveel kleuren worden gerbera's geteeld?' of'van welke bloem is een eetbare soort te koop?' maakt kans op een prijs in stijl, zoals een hoorn des overvloeds vol groenten. 365 rode rozen, of een bloem die de naam van de prijswinnaar krijgt. In totaal zijn op 7 april 400 bedrijven opengesteld. Niet alleen tuinders, maar ook akkerbouwerd en veehouders stellen hun bedrijf tot vier uur voor het publiek open. (toto Lock zuyderduin) DEN HAAG (ANP) - De universitai re assistenten in opleiding (aio's) hebben hun kort geding tegen mi nister Ritzen (onderwijs) verloren. De Haagse rechtbankpresident Portheine heeft hun eis om meer sa laris vanochtend afgewezen. De stellingen waarop de assistenten' zich baseren, gaan geen van alle op, aldus Portheine. Het Landelijke AIO-Overleg (LAIOO) eiste twee weken geleden een salarisverhoging voor alle uni versitaire assistenten tot een salaris volgens ambtenarenschaal tien. Het overleg wilde de verhoging boven dien met terugwerkende kracht. Assistenten in opleiding worden op hun salaris gekort omdat zij naast hun werk als onderzoeker ook nog in opleiding zijn. In het eerste jaar van hun aanstelling bedraagt de korting 45 procent van het sala- Op korte termijn gesprek met Maij-Weggen" VOORSCHOTEN - Het Platform te gen de aanleg van Rijksweg 11-west wil op korte termijn een gesprek met minister Maij-Weggen (verkeer) over het onderzoek van Rijkswater staat naar deze weg. Het platform vindt het een gemis dat Rijkswater staat geen enkele uitspraak heeft gedaan Over de noodzaak van de rijksweg, hoewel dat nu juist het doel was van de studie. Omdat de conclusie ontbreekt, wil het plat form zijn eigen bevindingen aan de minister doorgeven. Het gesprek heeft mogelijk al vol gende maand plaats. Volgens voor zitter R. Koopmans van het plat form zal de burgemeester van Voor schoten erbij aanwezig zijn. De ge meente Voorschoten heeft Maij- Weggen inmiddels officieel ver zocht de weg uit het zogeheten Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer te schrappen. De ge meente stelt dat de nieuwe rijksweg een bedreiging is voor de leefbaar heid in de gemeenten Leiden. Voor schoten en Wassenaar en dat ze de verkeersproblemen in deze plaat sen op geen enkele manier oplost. Volgens het platform is Rijkswa terstaat tot dezelfde conclusies ge komen. "Ze weigert echter een uit spraak te doen over de aanleg van de weg", zegt Koopmans. "Dat is op zichzelf raar. Het was nu juist de vraag waarop Rijkswaterstaat een antwoord moest geven. Als zij ech ter geen definitieve conclusie wil trekken, doen wij het wel. En die willen we de minister ook vertel len". Uit het rapport blijkt onder meer dat na de aanleg van Rijksweg 11- west - een verbinding tussen de A4 en de A44 - de verkeersdruk in Lei den niet afneemt, het autogebruik flink toeneemt en de omliggende plaatsen worden geconfronteerd met meet geluid- en stankoverlast. Uit een tweede onderzoek, dat is ge maakt in opdracht van de provincie, komt bovendien naar voren dat de hoeveelheid verkeer in Wassenaar na de aanleg met 15 procent toe neemt. Oostvlietpolder Met het opnemen van de weg in het Structuurschema Verkeer en Ver voer is nog niet gezegd dat ze snel wordt aangelegd. Integendeel, het rijk geeft de rijksweg weinig priori teit en ingewijden verwachten dan ook niet dat ze er voor het einde van deze eeuw komt. Zo lang de weg echter in het structuurschema staat, kunnen de betrokken gemeenten niets beginnen met het terrein waar ze is gepland. Dit betekent onder meer dat de Leiden geen besluit kan nemen over de bebouwing van de Oostvlietpolder. Naast Voorschoten verzet ook de gemeente Leiden zich tegen de aan leg van rijksweg 11-west. De Leidse verkeerswethouder Van der Molen heeft Maij-Weggen echter nog niet officieel verzocht de weg te schrap pen. "Overigens is de gemeenten ook met gevraagd hun mening te geven. Dat kunnen we natuurlijk al tijd spontaan doen. maar ik wil lie ver wachten tot het standpunt van de provincie bekend is. Dat geeft misschien nieuwe mogelijkheden om ons tegen de aanleg te verzet- Decaan Claessen heeft ernstiger zorgen clan vertrekkende hoogleraren LEIDEN - Dit soort transfers is niet van vandaag of gisteren. Elke universiteit probeert figuren van kaliber aan te trekken. Ook wij hebben mensen in huis gehaald waar andere universiteiten be droefd over zijn". Prof.dr. H. Claessen. cultureel antropoloog en decaan van de fa culteit der sociale wetenschap pen van de Leidse universiteit is niet zo somber over de 'leegloop' van zijn faculteit. Onlangs werd bekend dat 'hot shots' als de socio loog Schuyt en de pedagoog Ris pens het Leidse voor het Utrecht se verruilen. Over de psycholoog Diekstra zouden de onderhandelingen nog in volle gang zijn. al wil niemand dat bevestigen of ontkennen (Diekstra zou bereid zijn in Lei den te blijven wanneer hij een ei gen opleiding op het gebied van de volksgezondheid mag gaan be heren). In totaal zit Claessen opge scheept met zeven vacatures. door Annemiek Ruygrok "In Utrecht is bij sociale weten schappen flink gesaneerd. Er zijn vacatures gecreeerd. terwijl in Leiden ondanks de bezuinigin gen het de ideologie was om men sen niet zomaar op straat te zet ten. Maar in Utrecht is gesneden in elke discipline. Als resultaat daarvan is de experimentele stu dierichting algemene sociale we tenschappen ontstaan. De inhoud ontgaat de buitenstaander overi gens. maar alle vakgroepen zitten Volgens Claessen kan Utrecht de ambitieuze wetenschapper wel het een en ander bieden. "Dan wordt er gezegd: 'Je krijgt zes aio's (assistenten in opleiding -red.) of je krijgt een nieuw com putertje'. En dan is de vis bin nen". Maar. zo benadrukt de de caan. in Leiden' staan ze ook niet in de kou. "Wij kunnen ook het een en ander bieden. Een compu terbestand. we regelen de subsi die op een nog uit te geven boek of we bieden de mogelijkheid voor de betrokken persoon om zijn vakgroep in een eigen rich ting te sturen. We zijn niet onbe middeld. maar behoedzaam. Die zeven vacatures zijn over de hele faculteit verdeeld en we zijn bezig om met zorg goede mensen te kie- Sociale wetenschappen in Lei den is een 'fabriek'. Dat wordt duidelijk, nu sinds kort alle vak groepen in één gebouw (het voor malige gebouw 5 aan de Wasse- naarseweg) zijn ondergebracht. "Per dag worden hier 7500 kop pen koffie uitgeschonken. 2500 lunches geserveerd, er lopen 4000 studenten rond. 700 stafleden. Dat is een menigte. Voor het eerst hebben we dit studiejaar meer dan 1.000 eerstejaars. Dat is afgrij selijk veel. Psychologie, bedrijfs kunde zijn disciplines die enorm aantrekken". Over een studentenstop wordt niet gerept. Want het huidige overheidsbeleid koppelt het aan tal studenten aan geld. Met ande re woorden: hoe meer studenten een universiteit binnenhaalt, des te meer geld er uit Den Haag bin nenkomt. En dat beleid Claessen zich meer zorgen maakt dan over de vermeende leegloop van zijn faculteit. "Ik ben over die koppeling heel ongelukkig. Als ik Ritzen hoor zeggen dat de ovef- heid universiteiten gaat betalen naar aanleiding van het aantal uit gereikte doctoraal-bullen, dan vrees ik dat de kwaliteit van de di ploma's achteruit gaat. Het is een gevaarlijke procedure. Die voort durende nadruk op de output is een bijzonder griezelige zaak. Ik krijg daardoor niet de indruk dat we het Nederlands onderwijs in vergelijking met andere Europe se landen optimaal beheren". De pressie op stafleden is nave nant, is de mening van de decaan. De publikatieplicht drukt zwaai en komt de kwaliteit van de arti kelen niet ten goede: "Ze stam pen er soms maar wat uit. Schrij ven hetzelfde artikel, met wat kleine wijzigingen, in drie ver schillende tijdschriften. Rijp of groen het wordt allemaal maar ge drukt. Het baart me zorgen, want het beschikbare talent is echt niet groter geworden, alleen maar meer verspreid. De Kamer wil re sultaten zien. Nu dan schept men resultaat, zonder de kwaliteit in het oog te houden". Resultaat voetbal dus, om de vergelijking maar eens door te trekken. Blitse yuppie r Floreert de faculteit qua instroom van studentenuiteindelijk gaat het erom al die academici aan het werk te helpen. En onlangs, bij de opening van het Centrum Acade micus-Maatschappij. werd nog duidelijk dat het met de 'slogen' op de arbeidsmarkt niet zo best is gesteld. Vooral het aantal werklo ze sociologen is schier eindeloos. Constateert Claessen dat pro bleem met de werkgelegenheid ook? "Tja, wat beschouw je als werk gelegenheid? Is een psycholoog die na anderhalf jaar werkloos heid een baan als beleggingsadvi seur krijgt mislukt omdat hij niet in zijn vakgebied aan het werk komt? Of dat meisje dat hier cul turele antropologie studeerde en na een half jaar bij een bank het beheer kreeg over de rekeningen van etnische minderheden? Dat meisje was opgeleid voor veld werk in de rimboe en nu rijdt ze als een blitse yuppie in een auto rond. Ik vind niettemin dat ze goed is terechtgekomen". Volgens Claessen heeft 80 pro cent van 'zijn' studenten die met redelijke resultaten afstuderen binnen een jaar een baan. "Het hoeft niet per se dè baan te zijn. Maar hoe vaak zie je in een adver tentie niet staan dat iemand van academisch niveau wordt ge vraagd. Dan hoefje niet in je vak gebied aan de bak te komen, maar aan werk kom je wèl". Claessen vindt dat middelbare scholieren wat al te lichtvaardig zijn in hun beslissing om te gaan studeren: "Het is een eeuwig pro bleem. Een enorm aantal jonge ren stroomt jaarlijks zo'n univer siteit binnen, maar enig vooraf gaand gewetensonderzoek zou op zijn plaats zijn. Je ziet al dat de propaedeuse voor velen een on neembare hindernis is. Ze kun nen nu wel om wat voor reden dan ook willen studeren, maar daarbij kan de vraag worden ge steld of het allemaal academici in spë zijn. Ik denk dat het niet zo Decaan prof.dr. H. Claessen maakt zich meer zorgen over het 'resul taatvoetbal' waarop de overheid aanstuurt dan op de 'transfers' tussen de Leidse en Utrechtse faculteit. iioto Lock Zuyderduin) ris. De aio's verdienen daarmee zelfs minder dan het minimum- looon. Het LAIOO vindt de korting om een aantal redenen onredelijk. De korting mist een degelijke juridi sche basis, aldus de assistenten. Ook krijgen ze in de praktijk veel minder onderwijs dan het percenta ge van de korting suggereert. Minis ter Ritzen is het niet eens met die re denering van de assistenten. Bij di verse gelegenheden heeft hij zelfs gesuggereerd dat hun salaris nog la ger zou moeten zijn. Ritzen heeft gisteren de aio's uit genodigd voor een gesprek. Hij heeft nog geen agendapunten voor ogen, aldus zijn woordvoerder. De bewindsman wil met de uitnodi ging in de eerste plaats demonstre ren dat hij met de assistenten in ge- prek wil blijven. de huisarts een deel van zijn hono rarium als vast laten verdienen en het restant door middel van het zelf uitvoeren van kleine ingrepen. Zorg en Zekerheid vindt het daarom on zin om de nu ingeslagen weg te ver laten. De ervaringen die het zieken fonds. in samenwerking met het In stituut Huisartsengeneeskunde van de Leidse universiteit in de afgelo pen anderhalfjaar heeft opgedaan, zijn heel positief. Patiënten vinden het plezieriger door hun huisarts te worden behandeld, dan een andere medicus. Bovendien hoeven ze niet met een taxi naar het ziekenhuis, blijven lange wachtijden achterwe ge en voor wat Z en Z betreft, werkt het kostenbesparend. Klachten hebben het ziekenfonds niet bereikt. Niet van de patiënten, niet van de specialisten. Daarom wil Zorg en Zekerheid op deze weg doorgaan. Van de 150 huisartsen in het gebied van Z en Z werken er 106 mee. Maar de vereniging die de huisartsen in de regio ondersteunt heeft al diverse verzoeken van huis artsen gehad om ook op deze ma nier te mogen gaan werken. SoUicitatieclubs LEIDEN/LISSE - De arbeidsbu reaus in Leiden en Lisse zijn sollici tatieclubs begonnen. De clubs ver zorgen cursussen en trainingen voor werklozen, zodat die beter toe gerust op zoek kunnen naar een baan. Dergelijke clubs zijn eerder al in andere plaatsen opgericht. Daar bij bleek dat na die cursussen ge middeld 70 procent van de werklo zen binnen tien weken een baan vond. De cursisten zijn gedurende een maand vier ochtenden en middagen per week kwijt. Maandag 2 april gaat de eerste groep van 15 deelne mers aan de slag. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij infocen tra van de arbeidsbureaus. Volgens Van der Molen bestaat de mogelijkheid dat de weg wordt 'gedegradeerd' tot een secundaire weg. Als dat gebeurt besluit niet het rijk maar de provincie over de ver wezenlijking ervan. Zuid-Holland heeft overigens nog geen officieel standpunt over rijksweg 11-west. De gemeente Wassenaar wil bin nenkort bij de minister pleiten om de weg juist wèl aan te leggen. Deze gemeente is er van overtuigd dat daarmee het doorgaande verkeer in Wassenaar voor een belangrijk deel kan worden ingedamd. Dat door gaande verkeer is een probleem dat de gerrjoederen in deze plaats flink bezighoudt, aldus een woordvoer der van de gemeente. De actiegroep Stop doorgaand verkeer Wassenaar heeft inmiddels zo'n 7000 handteke ningen opgehaald. 'Duinbehoud1 tegen testvluchten Fokker op Valkenburg LEIDEN - Ook de Stichting Duin behoud is er op tegen dat de vlieg tuigfabriek Fokker testvluchten uitvoert vanaf het vliegveld Val kenburg. Eerder maakten de ge meenten Valkenburg, Katwijk en Wassenaar bezwaar tegen dit plan. De Stichting Duinbehoud is, net als deze plaatsen, bang dat de testvluchten grote overlast veroorzaken. De stichting vreest bovendien dat het testcentrum van Fokker een eigen leven gaat leiden en uit eindelijk zelfs het hele vliegveld zal gebruiken als de Marine zich terugtrekt. "Zonder publieke dis cussie zitten we dan met een groot centrum. De kans dat het vliegveld ooit verdwijnt, wordt dan kleiner. Vooral ook omdat Fokker nog lang niet is uitge groeid", aldus de stichting. (Suöitoutos; - Gedresseerde katten. - Een Ne derlander, de heer Bennetty, trekt te Konstantinöpel veel pu bliek naar het Concordia-thea- ter door de voorstellingen, welke hij met gedresseerde katten geeft. Toch heeft hij nog niet de eer gehad eene afzonderlijke voorstelling voor den Sultan te geven. Maar hij heeft op waardi ge wijze de eer der Nederland- sche humaniteit opgehouden door de opbrengst van een zijner avonden te bestemmen voor de arme Fransche artisten, die, pas te Konstantinopel aangekomen, door een brand in het Zomer- theater al hunnen bezittingen hadden verloren. -Bij de ontgravingen in de kerk te Susteren meent men het graf van Koning Swentibold gevon den te hebben, die daar in 900 werd begraven. VijftiQ jaar geleden: - De Maginot-linie, zooals die aan de Fransch-Duitsche grens is gebouwd, met haar geweldige permanente verdedigingswer ken, haar forten en blokhuizen, kan eiken stormloop weerstaan. Elke beschrijving zinkt in het niet bij de werkelijkheid. Daar, aan Frankrijks Oostgrens, is een muur gebouwd van staal en be ton, waar elke indringer zich te gen dood loopt. Metersdik is het beton, tientallen tot honderden meters toe is de laag aarde, die alles overdekt. "De Duitscher weet het en hij weet veel en dat is maar goed ook", verklaarde ons de commandant," maar hij weet niet alles...en dat is maar goed ook", besloot hij met een fijn lachje. Wat de Duitscher b.v. niet zal weten, is de onverzettelijke geest die heer heerst. Een Fran- schman-in-oorlog is overtuigd van de rol. die hij persoonlijk in dit treurspel speelt. i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15