TAD LEIDEN D66 en Groen Linies voor progressief college 'Falen stadsverwarming in Juwelenbuurt schuld WBL' Huurders Opaalstraat massaal tegen huismeester LEIDSCH DAGBLAD Bier vloeit rijkelijk bij testen van rampenplan s VRIJDAG 23 MAART 1990 PvdA streeft naar college met 3 eigen wethouders LEIDEN - D66 en Groen Links hebben zich uitgesproken voor een progressief college, waarin ook de PvdA zitting heeft. De PvdA zelf heeft nog geen voor keur uitgesproken voor een be paalde coalitiepartner, maar wil dit weekeinde 'oriënterende ge sprekken' houden met alle par tijen die woensdag in de ge meenteraad werden gekozen. Lijsttrekker Van Dongen vertelde desgevraagd wel dat de PvdA een college nastreeft waarin haar partij met drie wethouders is vertegen woordigd. Het CDA hee^t in een brief aan de PvdA dde bereidheid tot collegedeelname uitgesproken. De WD wacht voorlopig het stand punt van de PvdA af. In een brief aan de PvdA en Groen Links nodigt D66-fractielei- der Langenberg de PvdA uit de on derhandelingen voor de vorming van een progressief college te ope nen. D66. de grote winnaar van de verkiezingen, zal verzoeken van an dere partijen om tot samenwerking I te komen 'tijdelijk terzijde leggen', j aldus Langenberg. Daarmee is de weg om tot een rechts college van CDA. VVD en D66 te komen voor- alsnog door de laatste partij afgeslo ten. "Maar als we er niet uitkomen met Groen Links en de PvdA, slui ten we andere opties niet meer uit". Langenberg vindt de huidige op stelling van de PvdA - eerst praten met alle partijen - niet vreemd. "Ik beschouw dat in het kader van de gemeentewet, waarin praten met al le partijen wordt voorgeschreven. Maar het mag volstrekt duidelijk zijn dat wij, en nu dus ook Groen I Links, streven naar een college van PvdA, D66 en Groen Links. We ho pen en verwachten dat na de ge spreksronde de PvdA de vorming daarvan ook ter hand neemt". Volgens Langenberg is er pro grammatisch alle reden voor een progressief college, waarvoor Groen Links zich overigens altijd al heeft uitgesproken. Hij wijst daar bij ook op de 23 zetels, waarop zo'n college in de gemeenteraad kan re kenen. "De PvdA heeft altijd ge zegd dat er een werkbare meerder heid zou moeten zijn. Van Dongen j zei in de verkiezingscampagne dan te denken aan 21 of 22 zetels. Nu zijn er 23. Dat is dus een werkbare meer- 1 derheid. Ik houd Van Dpngen dan ook aan haar uitspraak", aldus Lan genberg. D66 stelt in de brief verder dat er een nieuw college moet komen, dat 'de kiezer hernieuwd vertrouwen in de lokale bestuursvorm kan geven'. D66 heeft op dat punt 'een verwach ting in te lossen', aldus de brief van Langenberg. Hij noemt een college met zes wethouders voor de hand liggend. De PvdA zou dan drie, D66 twee en Groen Links één wethou- jder krijgen. De PvdA-fractie heeft tot nu toe alleen uitgesproken dat er een colle ge moet komen waarin minimaal drie PvdA-wethouders zitten. De I zevende wethouder zal verdwijnen. Fietsenstalling bij de Hartebragkerk LEIDEN Bij de Hartebrugkerk komt een nieuwe fietsenstalling. De j bewaakte stalling komt op het ter- rein van de Hartebrugkerk. Er komt plaats voor 180 fietsen. Het kerkbe stuur is akkoord gegaan met dit plan voorlopig voor een proefperio de van twee jaar. De gemeente wil de stalling nog voor deze zomer ope- i Om het terrein van de kerk toe- 1 gankelijk te maken voor de (brom fietsers, wordt er een deur gemaakt in de muur langs de Lange Mare. Met de inrichting van de stalling en de bewegwijzering is een bedrag van 33.000 gulden gemoeid. De kerk rekent voor huur van het terrein een bedrag van 2000 gulden per jaar. De fietsenstalling wordt geëx ploiteerd door De Zijlbedrijven. de 1 voormalige sociale werkvoorzie ning. op dezelfde wijze als die bij de Kapelsteeg (naast V D). Dat béte- kent dat de stalling dagelijks ge opend is van 8.00 tot 18.30 uur. Win- kelpersoneel kan een abonnement krijgen tegen een gereduceerd ta rief. De gemeente was al geruime tijd op zoek naar een geschikte lokatie voor een fietsenstalling in de buurt van de Haarlemmerstraat. Zo is er bi.i voorbeeld onderzocht om op de Stille Rijn een stalling te realiseren. Dat zou echter ten koste gaan van j een aantal parkeerplaatsten. Het realiseren van een tweede fietsenstalling in het centrum maakt deel uit van het actieplan Pi- ko Krimi. Dit plan is bedoeld om de kleine criminaliteit in de stad terug te dringen. zo verwacht Van Dongen zelf. "Bin nen de huidige situatie is het lo gisch terug te gaan naar zes wethou ders. Al sluit ik een zevende nu nog niet uit", zegt Van Dongen, die vindt dat de PvdA een zo machtig mogelijke positie in het college moet krijgen. De fractie beraadt zich de komen de tijd op het enorme verlies van woensdag, vanavond bespreekt de ledenvergadering het verkiezings resultaat en de college-onderhande lingen. "Je kunt niet zeggen dat we gis teravond feest hebben gevierd a la D66", schetst Van Dongen de sfeer in de vergadering. "Je moet niet vol ledig uitschakelen dat het niet al leen de landelijke tendens verant woordelijk is voor het verlies, maar dat de lokale politiek ook daaraan heeft bijgedragen". Het CDA heeft zich inmiddels ook aangemeld bij de PvdA voor deelname aan een college. In de brief wordt geen voorkeur uitge sproken voor een derde collegepar tij. Samen hebben PvdA en CDA slechts 19 van de 39 raadszetels. De WD wacht voorlopig af. WD-voorman Van der Nat: "Er lig gen verzoeken van Groen Links en D66 om toe te werken naar een pro gressief college. We vinden dat geen goede zaak. Maar het is verstandig om af te wachten of de PvdA daarop ingaat". LEIDEN - Zo eens in de zoveel tijd wordt het rampenplan van de gemeente eens uitgetest. Giste ren was het zo ver. Rond half twee werd een stencil verspreid waarin melding werd gemaakt van een ontplofte Boeing 747 in het lucht ruim boven de stad. door Roy Klopper De bedoeling van deze oefe ning was de verbindingen te tes ten die moeten worden gelegd tussen de bij rampen samenwer kende organisaties. Basisgezond heidsdienst (Bagd), brandweer en politie zijn daarvan de meest voor de hand liggende. Maar ook in stanties als de sociale dienst wor den opgetrommeld, bij voorbeeld voor de opvang van geëvacueer- den. In het stencil stond te lezen dat brokstukken van het vliegtuig overal in de stad neerkwamen en flinke branden veroorzaakten. Met name in de buurt van het sta tion Lammenschans en Kamer- lingh Onnesplein leidde dit tot problemen. Op het baan- vak in de richting Alphen stond het voorste gedeelte van een treinstel in lichterlaaie. Politie, brandweer en genees kundige diensten zetten al het be schikbare personeel en materiaal in. Ziekenhuizen in Haarlem en Den Haag waren eveneens inge schakeld. Er werden 650 doden en 400 gewonden gemeld. "In overleg met de burgemeester is dan ook het rampenplan in wer king getreden", stond te lezen in het stencil. Tot zo ver de invulling op pa pier. Waar het gisteren in werke lijkheid om draaide was een oefe ning waarbij ongeveer veertig mensen waren betrokken. Zij zijn verantwoordelijk voor de aanleg van verbindingen met diverse in de haast geopende rampencentra in de stad. Het zenuwcentrum was gevestigd in de kelder van het stadhuis. Van hieruit moesten drie rechtstreekse telefoonlijnen Dat werd geen succes. Slechts één lijn kon in de middaguren operationeel worden gemaakt. Tot grote ergernis van mensen die elders waren gestationeerd. "En daar zaten we dan vlakbij de plek des onheils, verstoken van elke informatie. Velen kregen de nei ging zelf een kijkje te gaan nemen op de plaatsen van de grootste rampspoed. Dat moeten we dus nooit meer doen, de staf moet be reikbaar blijven", werd tijdens de evaluatie later op de middag op gemerkt. En er liep meer spaak. Het ram penplan voorziet in de aanleg van een faks-lijn. Het was dan ook een onaangename verrassing dat de verouderde telefooncentrale in het stadhuis niet geschikt is voor aansluiting van dit moderne com municatiemiddel. Ook waren er klachten over de handschriften op de memo's die bij het crisis centrum binnenkwamen. "We moesten er eerst met z'n vieren overheen gaan hangen voorat we er iets van konden maken", merk te een ambtenaar op. Toch stak de leiding van de oe fening de deelnemers na afloop een hart onder de riem. "Vooral in het begin is alles goed verlopen". Maar de daarop volgende oproep 'het rampenplan toch nog maar eens goed door te nemen' was een duidelijk signaal richting betrok kenen dat het wel beter had ge kund en gemoeten. Die deelne mers hadden het overigens goed naar hun zin. Op de tafel in het cri siscentrum stonden bovenop de verschillende ontvouwen stads- kaarten grote schalen met hapjes. Ook het bier vloeide rijkelijk, ge heel passend in de werksfeer tij dens een ramp. De oefening kwam trouwens niet voor allen onverwachts. Brandweercommandant Mark meldde terloops dat hij de avond tevoren het draaiboek nog even had doorgenomen. Hiermee kwam de ware aard van de oefe ning aan het licht: kolder in de kelder. EWR: ondeugdelijke installaties in flats LEIDEN - De oudste man in Leiden is gisteren 103 jaar oud geworden. De jarige J.H. de Vink werd be zocht door burgemeester Goekoop die henj. een bloeme tje en een fles drank bracht en natuurlijk ook de felici taties namens het Leidse gemeentebestuur. De heer De Vink, die woont in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan, is in 1887 gebo ren aan de Hoge Rijndijk, toen nog tot Zoeterwoude be horend, maar later bij Leiden getrokken. Nog in de vorige eeuw is hij begonnen als aanko mend rijwielhersteller bij een fietsenzaak. Daarna heeft hij bij vele bedrijven gewerkt, onder meer in de Haarlemmerstraat. De oudste inwoonster van Leiden is mevrouw Meses, die in oktober 107 jaar oud hoopt te worden. Zij woont ook aan de Aaltje noordewierlaan. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De Woningbouw vereniging Leiden (WBL) is ge heel verantwoordelijk voor het slechte functioneren van de stadsverwarming in de flats aan de Opaalstraat, Turkooislaan en Topaaslaan. Dit maakten vertegenwoordigers van de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) en een onaf hankelijk onderzoeksbureau gister avond duidelijk tijdens een verga dering van de bewonersgroep Opaalstraat in buurthuis Morsch- wijk. Volgens de sprekers worden de problemen met de verwarming veroorzaakt door ondeugdelijke in stallaties in de flats van de WBL. De bewoners klagen al geruime tijd over de stadsverwarming. Het systeem valt geregeld uit, maakt veel herrie en geeft bovendien niet voldoende warmte. De EWR stuur de twee voorlichters naar de buurt- vergadering om duidelijk te maken dat de schuld van de problemen niet bij het energiebedriijf ligt. "In de Stevenshof werkt het allemaal prima, en in principe wordt daar de zelfde warmte gebruikt als in deze flats", aldus voorlichter P. de Jon ge. Hij benadrukte dat de EWR al leen verantwoordelijk is voor de le vering van warmte tot de grens van de flats. De verwarmingsbuizen in de gebouwen zijn de zaak van de ei genaar, in dit geval de WBL. De Jonge antwoordde met een volmon dig 'ja' op de vraag van bewoners of de woningbouwvereniging als eni ge schuldig is aan het gebrekkige functioneren van de stadsverwar ming in de buurt. De WBL had verzuimd een verte genwoordiger van de technische dienst naar de vergadering te stu ren. Een woordvoerster liet weten dat de dienst een andere bijeen komst had die niet meer kon wor den verzet. Ze voegde er aan toe dat het de WBL niet bekend was dat er zo veel klachten zijn over de stads verwarming. Wel zat iemand achter de tafel die namens de woningbouwvereniging uitleg gaf over het systeem van stadsverwarming. Hij benadrukte echter dat hij namens de WBL sprak en er geen medewerker van was. Dat betekende dat hij bij voor beeld geen antwoord kon geven op de vraag of op korte termijn een on derzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van de klachten. De lezing van de EWR werd be vestigd door G. Boonstra, een ande re energiedeskundige. Hij werkt bij een onafhankelijk bureau voor energie-onderzoek, dat door de Stichting Welzijn in de arm is geno men. Het bureau heeft de klachten onderzocht en is eveneens tot de conclusie gekomen dat de proble men moeten zitten in het verwar mingssysteem in de flats. "Het wordt dan ook hoog tijd eens te be kijken waarom het vroeger met de verwarmingsketels wel goed ging, maar sinds de invoering van de stadsverwarming niet meer". WBL-medewerker F. van Wou denberg, op de vergadering aanwe zig in verband met het agendapunt over de huismeesters, beloofde de zaak spoedig voor te leggen aan zijn directie. Onduidelijkheid over boycot enquête LEIDEN - De overgrote meer derheid van de bewoners van de Opaalstraat en omgeving zijn tegen de aanstelling van een so ciaal huismeester in hun wijk. Dat is gisteravond duidelijk ge worden tijdens een bewoners vergadering in buurthuis de Morschwijk. Uit een stemming bij hand-opste ken kwam naar voren dat alle aan wezigen tegen de huismeester wa ren. Ook eisten ze' de maandelijkse bijdrage van 7,27 gulden terug die Afdruk foto's op eetbaar taartglazuur LEIDEN - De firma Reece aan de Rooseveltstraat in Leiden neemt binnenkort een voor Eu ropa uniek apparaat in gebruik. Het gaat om een machine waar mee op eetbaar taartglazuur fo to's kunnen worden afgedrukt. De machine heeft de afgelo pen weken op proef gedraaid bij de Bijenkorf in Den Haag. Waar schijnlijk wordt alleen in massa- produktie gewerkt, zodat het voor particulieren niet mogelijk is één taart te bestellen. Het bedrijf, dat zich tot nu toe louter bezig hield met de pro- duktie van naaimachines, be geeft zich met dit nieuwe pro- dukt op een totaal andere markt. De directie heeft al de ver wachting uitgesproken dat de introductie gepaard gaat met een groei van de werkgelegen heid bij de onderneming. de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) sinds juli 1989 reserveert voor een huismeester, die overigens nog niet is aangesteld. Namens de WBL was F. van Wou denberg aanwezig. Hij liet weten dat de bewoners wat hem betreft de vrije keuze hebben. Door middel van een opiniepeiling, die de wo ningbouwvereniging binnenkort verspreidt, kunnen alle 229 huur ders aan de Opaalstraat, Turkooi- slaan en Topaaslaan aangeven of ze de huismeester, die ongeveer 17 gulden per maand gaat kosten, wil len of niet. Met name de Opaal-bewoners- groep is niet tevreden met de brief die met de enquête wordt meege stuurd. Woordvoerder W. de Leen vindt de inhoud onduidelijk en riep de huurders dan ook nogmaals op de peiling te boycotten. "Alleen in dien de inhoud verandert valt er weer te praten". Het is de vraag is of De Leen zijn zin krijgt. Veel aanwezigen wilden de enquête-ormulieren zo snel mo gelijk invullen. "We hebben tijdens deze vergadering voldoende infor matie gekregen". Van Woudenberg kwam De Leen op een punt tegemoet. De bewo nersgroep mag de vragenformulie ren zelf huis-aan-huis gaan ophalen. Hierom was al een tijd geleden ge vraagd. De Leen noemde dit 'e positief gebaar, maar met genoeg'. Hij sprak de verwachting uit de huurders toch zo ver te kunnen krij gen dat ze de vragenlijst niet invul len als de tekst bij de enquête niet verandert. Van Woudenberg vroeg De Leen om zich niet te hard op te stellen. "U moet er ook rekening mee houden dat de bewonerscommissie Denken en Doen er iets anders over denkt als de Opaalgroep moet nog wat te vertellen hebben over de inhoud". Hij gaf aan dat de woningbouwvereniging graag voor eind april duidelijkheid wil hebben over de mening van de 229 huur ders. "Als het antwoord negatief is, komt er echt geen huismeester", verzekerde de woordvoerder. Hij waarschuwde de bewoners zich niet bij voorbaat rijk te reke nen. De 7,27 gulden die nu maande lijks worden gereserveerd voor de huismeester zijn voor het grootste deel kosten van de stortkokers bij de flats. Het onderhoud daarvan zit in het takenpakket van de huis meester. Als die er niet komt moet iemand anders dit werk doen. Dat betekent volgens Van Woudenberg dat de huurders er dus niet op hoe ven rekenen dat het vooruit betaal de geld (in totaal tot nu toe ruim 87 gulden) geheel terug krijgen. Eerst worden de kosten van het stortko- ker-onderhoud ervan afgetrokken. En ook in de toekomst moet een bij drage in dit onderhoud worden be taald. Leiden 3de wat betreft gebruik van treintaxi's LEIDEN Leiden staat op de derde plaats wat betreft het ge bruik van de trein-taxi. Alleen bij het station Eindhoven en Ede-Wageningen maken meer mensen gebruik van deze goed kope mogelijkheid om per taxi te reizen. Het project draait in dertig gemeenten. Zeven weken na de start heb ben de trein-taxi's inmiddels 100.000 mensen vervoerd. De verwachting was dat dit reizi gersaantal pas over een maand zou worden gehaald. In Leiden wordt het trein-taxi project uitgevoerd door Eltax. Voor een bedrag van vijf gulden kunnen treinreizigers gebruik maken van dit vervoersmiddel. De treintaxi wordt in principe met meer gebruikers gedeeld, zodat vaak niet de snelste route naar de bestemming wordt ge kozen. Een rit met eqn treintaxi kan daardoor vijf tot vijftien mi nuten langer duren dan met een gewonen taxi. NIEUWBOUW VOOR TNO LEIDEN Het nieuwe gebouw van TNO aan de Zernikedreef in de Leeuwenhoek is vrijwel klaar. In het gebouw worden de drie medische instituten van TNO ondergebracht. Deze houden zich voornamelijk bezig met het onder- ook de WBL zoek op het gebied van ziekten en gebreken bij ouderen, de zogenaamde gerontologie. Het centrum is ongeveer 10.000 vierkante meter groot, er komen 250 mensen te werken. (foto wim Dijkman» Surséance betaling voor vleesgroothandel LEIDEN De groothandel in vlees Kooter verkeert in surséance van betaling. Het bedrijf is gevestigd in een ruimte in het slachthuis aan de Pasteurstraat. Er werken bij het be drijf momenteel 34 mensen. Eigenaar Kooter wil niet zeggen wat de oorzaak is van de betalings problemen. Hij verwacht dat er voor volgende week woensdag uit sluitsel is over de toekomst van het bedrijf. De groothandel is een van de gro tere vleeshandelaren in het slacht huis. Directeur Van den Berg ver- wacht niet dat het slachthuis door een eventueel vertrek v<.n Kooter in dè problemen zou komen. "Het zou een tegenslag zijn, maar ik denk niet dat het grote problemen ople vert". Nieuwe mensen in bestuur WD LEIDEN Johan Hommes wordt de nieuwe voorzitter van de Leidse afdeling van de WD. Hij volgt Eric Mackay op die is voorgedragen als onder-voorzitter van de Kamercen trale Leiden van de WD. De afdeling Leiden krijgt ook een nieuwe secretaris, Maurice van He- zik. Hij volgt Pieterjan Vonk op, die is gekozen tot lid van de gemeente raad. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13