Tijd voor het nieuwe fietsen Democratisch Forum lonkt naar Kohls CDU Tom and Jerry in Hongarije Vrije markt met 'n vleugje socialisme Cadeau-tips voor de zijdeschilder Romantische Kraag haken VRIJDAG 23 MAART 1990 In de groter serie Hobbywijzers van Cantecleer verscheen on langs het boekje 'Zijdeschilde ren, sieraden en accessoires' van Rosemarie Kindervater (ISBN 9021305119). In dit boekje doet ze tal van suggesties aan de hand voor het maken van kleine voorwerpen: oorbellen, gespen, broches, dasspelden en man chetknopen. Allemaal van die kleine cadeautjes, die handig zijn om alvast in voorraad te hebben. In het boekje gaat ze er eigenlijk van uit dat de lezer al enige kennis van zijdeschilde ren heeft. De technieken en hulpmiddelen worden heel kort beschreven. Voor sommigen zal dit voldoende maar ik kan me voorstellen datje, voor je inves teert in een goed spanraam, pen selen, zijde en andere materia len, wat meer wilt weten. Dan is voorbeeld het boek van Susan- ne Hahn 'De kunst van het zijde schilderen: technieken en voor beelden' een goede aankoop. Nog meer goede ideeën voor en thousiaste zijdeschilders zijn te vinden in de boekjes 'Zijde de coratief beschilderen' (ISBN 9021302776), 'Zijdeschilderen: kussens en wanddecoratie' (IS BN 9021302667) en 'Zijdeschil deren: sjaals en dassen' (ISBN 9021304317). Losse kragen, van kant, piqué of fijne katoen zijn weer helemaal 'in'. Ze geven een eenvoudige trui van lamswol iets feestelijks of veranderen een simpele blou se in een romantische creatie. Ze zijn ook handig, die losse kra gen, zeker als je make-up ge bruikt. Zo'n kraag sla je snel door een sopje en is de volgende dag weer gebruiksklaar. Soms hoeft daar nog niet eens een strijkbout aan te pas te komen. Maar daar staat wel iets tegen over: ze zijn tamelijk aan de prijs. Wie handig is met haakpen maakt trouwens heel snel een heel mooie kraag. In het boekje 'Gehaakte kanten Kragen' van Diny Zijp' (Cantecleer ISNB 9021305453) staan prachtige voorbeelden van echt oude kra gen, zoals de vier modellen die vroeger werden gedragen bij de Veluwse klederdrachten. Voor deze en nog 19 andere kragen geeft Diny Zijp naast een een duidelijk afbeelding, een telpa- troon en een korte beschrijving. Koga, exclusief produkt waarbij prijs geen rol speelt Het nieuwe fietsen is begonnen. Ten minste, zo lijkt het voor wie na een aantal jaren weer eens in een fietsenzaak komt of de folders van de grote merken doorkijkt. De gewone huis-, tuin- en keukenfiets, die nog met recht een rijwiel genoemd kon worden, wordt amper meer gemaakt. door Arend van der Meulen Een stalen frame, twee wielen, een breed stuur, met degelijk zadel, hier en daar wat chroom en steevast zwart, het soort rijwiel waarop Ne derland zich decennia lang massaal verplaatste, kan niet meer. Solid turquoise en nightblue zijn slechts enkele van de nieuwe kleuren. Op z'n minst een dozijn versnellingen, steerhornsturen in moderne vor men, roestvrij chromolybdeenstaal, aluminium, carbon of titanium voor de framebuizen, turbo-gel zadels, index schakelsystemen en aero- velgen; daar gaat het om. En de technische ontwikkeling van de fiets is nog maar pas begon nen, zeggen Batavus-directeur Hans Wezenaar en Koga Miyata- manager Jacobus Rijcken. High-tech De fiets is een stukje high-tech ge worden. Vooral die fiets waar wat Het hyperglide schakelsysteem maakt schakelen over alle 21 versnellin gen onder volle belasting mogelijk. (foto's gpd) extra's aan zit. Zeker, Batavus heeft de oude zwarte Batavus dienstfiets nog in de folder staan 919). Maar deze en de zwarte weduwe, die te genwoordig 'old fashion' heet 799), horen daarin eigenlijk niet meer thuis. Die stalen rossen vallen uit de toon bij de race-, toer-, city-, mountain- en randonneurfietsen die het moderne beeld van deze ou de fabriek bepalen. Accessoires zoals bij voorbeeld de fietscom puter, tegenwoordig ook al draad loos verkrijgbaar, dragen verder bij aan het moderne imago van de fiets in het algemeen. Een beetje fiets kost al gauw 1000. Koga Trading levert ze niet eens voor dat bedrag. Bij Batavus en de vele andere Nederlandse mer ken kan men beneden die toch wat psychologische grens, nog aardig kiezen. Bij Koga Miyata kost het goedkoopste model 1295. Het is de Prologue, een eenvoudige racefiets met zestien versnellingen in zeer kale race-uitvoering. Een beetje toerfiets van dit merk kost al gauw 2000. Mountain bike Een geheel nieuwe ontwikkeling heeft de handel een onverwachte impuls gegeven. De mountain bike slaat aan. Vier jaar geleden flopte deze fiets nog, toen enkele fabrikan ten dat model voorzichtig op de RAI presenteerde. Er was geen dealer die er brood in zag. Nu blijkt dit mo del, in berg- of stadsuitvoering, het geweldig te doen. In een jaar tijds is het marktaandeel gestegen van 0 tot 5,7 procent. Die groei gaat door. In de ons omringende landen ligt het soms al op 40 tot 60 procent. Wij zul len zeker op 10 procent uitkomen, zegt Wezenaar. "De tijd van het ou bollig fietsen is voorbij." De mountain of city bike is een fiets om erbij te hebben. De norma le Nederlander kan, als de verhalen van de fietsenfabrikanten waar zijn, straks niet meer toe met een gewo ne fiets. "Velen hebben naast het rij wiel voor de boodschappen reeds een fraaie race- of sportfiets in de schuur staan. Daar kan de moun tain bike bij komen, zo verwacht Rijcken. "De fiets is helemaal terug. We hebben een tijdje last gehad van de surfplank en daarna van de per sonal computer. Maar dat is voorbij. Je ziet 's zomers al weer veel minder mensen rijden met een surfplank op het dak. Er wordt weer gefietst." De goedkoopste atb (all terrain bike) die Koga levert, kost 1595. De duurste Sky Runner moet 3995 opbrengen. Voor dat geld koopt men dan ook een echte stoere off the road fiets met een frame van zo genaamde oversized (dikker dan normale) carbonbuizen. Een eigen vinding, waarop octrooi is aange- De Ridge Runner met oplopende achtervork. Een eigen vinding waarop octrooi is aangevr de Ridge Runner 3795) met oversized aluminium buizen en een schuin oplopende achtervork. Batavus zit daar duidelijk onder met de Trapper van 829, de Ram bler van 1049 en het topmodel, de Explorer, van 1349. Toptechniek Koga en Batavus en nog een reeks andere merken hebben zo langza merhand een ding gemeen: ze mon teren hun fietsen af met materiaal van het Japanse merk Shimano. En dan gaat het vooral om de ketting bladen voor en de derailleur achter en de remmen. Tot enkele jaren ge leden was het Italiaanse Campagno- lo onbetwist marktleider als het ging om mechanieken van topklas se. Maar, aldus Wezenaar, de Italia nen zijn de laatste jaren vooral in de ontwikkeling van nieuwe produk- ten wat achtergebleven. En de Ja panners hebben ontzettend veel geld gestoken in de ontwikkeling van hun produkten. Koga monteer de al vanaf het begin de Shimano- mechameken. Batavus en vele an dere zijn daar later bij gekomen. Koga Trading opereert met de du re fietsen in het bovenste segment van de markt. Koga laat zich dan ook geen fietsenfabriek noemen. De plaats waar de rijwielen in elkaar worden gesleuteld, heet heel chic 'atelier'. Veertien werknemers zijn daar in de werkplaats, waar tapijt op de grond is gelegd, bezig de fietsen te monteren. Alle onderdelen wor den gekocht en kwaliteit staat voor op. aldus Rijcken. De basis van de fietsen komt uit Japan. Miyata le vert de frames, Shimano de mecha nieken. Velgen, remmen, banden, zadels en sturen komen, afhanke lijk van het model van de fiets, van de vooraanstaande Europese fabri kanten. Exclusief Een Koga is geen normale fiets. Het is zo'n exclusief produkt dat zelfs de reeds geselecteerde dealers het rij wiel niet eens eigenhandig in elkaar mogen zetten. Dat afmonteren ge beurt helemaal door de monteurs in Heerenveen. De dealer mag alleen het stuur rechtzetten en de trappers monteren. De Koga monteurs wer ken fiets na fiets af, zodat één man ook een fiets in elkaar zet en daarna ook daadwerkelijk zijn naamkaartje aan het rijwiel hangt. Het is voor de monteurs veel leuker, het verhoogt hun betrokkenheid bij het produkt en dat verhoogt weer de kwaliteit, aldus Rijcken. De exclusiviteit wordt soms bij Koga duur betaald, maar "bij dit soort fietsen speelt prijs geen rol meer". Het bedrijf zou gemakkelijk meer fietsen kunnen leveren. "Maar dat willen we niet. Van de duurste modellen maken we voor de Neder landse markt 150 per jaar. En al kunnen we meer verkopen, het blij ven er 150, want een exclusief pro dukt moet exclusief blijven." Wachttijden voor sommige model len zijn dan ook geen uitzondering. De Koga-kopers zijn liefhebbers die gewoon iets bijzonders willen hebben, mensen die hun eigen imago willen opkrikken met behulp van de fiets of echte liefhebbers, se mi-professionals en doorgewinter de amateurs voor wie een Elfste- denfietstocht slechts een omloopje Aanmeten In dat dure marktsegment is de fiets op maat een zeer geliefd arti kel. De renner komt naar de winkel of de fabriek en laat zich een fiets aanmeten. Hij kan zelf zijn rijwiel samenstellen door te kiezen voor bepaalde merken frames, mecha nieken, wielen en dergelijke. Bij Koga is dat echter niet mogelijk, want, aldus Rijcken, dan lopen we de kans dat iemand een duur Miya- ta-frame afmonteert met een goed kope groep mechanieken, of juist een dure groep aan een goedkoop frame hangt. Het is een gruwel in zijn ogen. Batavus is wel in de markt voor het zelf samenstellen van de fiets, mits er van de eigen frames en groe pen gebruik wordt gemaakt. De Professionale New Dura Ace-STI (f 3475) is de topper van dit merk. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE BUDAPEST - Bij de eerste vrije verkiezingen in Hongarije in veertig jaar lijkt de kleine held uit de Amerikaanse tekenfilmserie 'Tom and Jerry' definitief te winnen van zijn grote plaaggeest. De muis en de kater zijn in de Hongaarse hoofdstad Budapest overal te zien op affiches. Kater Tom is duidelijk gekrompen en symboliseert het tanende communisme dat na veertig jaar verre van populair is. Het muisje Jerry staat voor de ontluikende democratie. Op de aanplakbiljetten staat hij dan ook afgebeeld als een flink uit de kluiten gewassen muis. De boodschap is niet mis te verstaan: De democratie gaat Verbond van Vrije Democraten: i Hongarije. Ook de rolverdeling is anders dan in de film. Nu is het de muis die de kat achterna zit die niet weet waar hij zich moet verstoppen. De affiches hebben als onderschrift: "Wij kunnen het, wij wagen het, wij doen het!". Overal in Hongarije hangen verkiezingsaffiches van in totaal 50 partijen die meedoen aan de stemmenslag van komende zondag. Op sommige n zijn de biljetten bijna centimeters dik op de muren over elkaar heen aangebracht. Sinds enkele dagen kent nu ook Hongarije het beeld van een lachende politicus die met een brede glimlach gouden bergen beloofd. Een voorheen onbekend verschijnsel in de Hongaarse straten. De grote vraagis wie van de nieuwe democratische partijen zal winnen. Dat de communisten zullen verliezen voorspelt ook een opiniepeiling die werd gehouden in opdracht van het onafhankelijke Median. De verwachting is dat de Hongaarse Socialistische Partij, die bestaat uit ex- communisten 10 procent van de stemmen zullen bemachtigen. De Hongaarse Socialistische (voorheen communistische) Partij komt op de vijfde plaats, nog na de radicale Federatie van Jonge Democraten. Waar de radicale democraten voor staan, laat zich makkelijk raden. Op een affiche van hun staan de vroegere communistische leiders Leonid Brezjnev en Erich Honecker in een 'broederlijke' omhelzing met daarnaast een jong kussend paartje. 'Kiest u maar', luidt de bijgaande uitnodigende tekst. Maar het zal zondag gaan om de pro-westerse Alliantie van Vrije Democraten (SzDSZ) en het centrum-rechtse Hongaarse Democratisch Forum. Volgens het opinie-onderzoek wordt het een nek-aan-nekrace tussen deze partijen die op respectievelijk 21,4 en 20,9 procent van de stemmen zullen uitkomen. Vandaag, op de laatste dag dat er campagne mag worden gevoerd, portretten van deze twee rivalen. BUDAPEST - Arrogant worden ze genoemd, en intellectueel. De kandidaten van het Hongaarse Verbond van Vrije Democraten (SzDSZ) hebben zich bij hun tegenstanders niet echt geliefd ge maakt met hun zelfverzekerde optreden en hun vaak goed onder bouwde meningen. LAKITELEK - Meer dan een stoffig dorp op de Hongaarse laagvlakte is het niet. Het kan zich beroe pen op een camping, een zwembad met heet water en een natuurgebied langs de tweede rivier van Hongarije, de Tisza. En op twee kerken, een watertoren en een cultuurhuis. En niet te vergeten op de geboorte van de partij die naar alle waarschijnlijkheid over een paar dagen de overwinning in de Hongaarse verkiezingen kan opeisen en dan ook meteen de nieuwe premier zal leveren, het Hon gaars Democratisch Forum (MDF). In dit gat op de poesta werd in 1987 geschiedenis geschreven toen het MDF werd opgericht als eerste officiële oppositiepartij van Hongarije. Het is dan ook een logische keuze om hier de laatste verkiezingsbijeenkomst te organiseren. door Runa Hellinga Een grijs pak, de handen v> buik gekruist, een gedragen toon stemgeluid. De leider MDF en de gedoodverfde premier van Hongarije, Joszef An- tall, is niet direct een volksmenner. De driehonderd bewoners van Lakitelek luisteren beleefd. De noodzaak van kennis en intellekt in de nieuwe regering lijkt aan de boe ren die de zaal vullen, voorbij te gaan. Of de mensen echt geboeid zijn, is onduidelijk. In ieder geval klappen ze op geregelde tijden be leefd. De stemming zit er niet echt Antall is een ijdel man, dat valt ook deze keer weer op. Wie hem vraagt naar zijn toekomst als pre mier, krijgt van de voorman van het MDF een zeer bescheiden ant woord. Natuurlijk heeft zijn partij de verkiezingen nog niet gewon nen, natuurlijk is het heel goed mo gelijk dat een andere partij straks als sterkste eindigt, dus het kan nog heel goed dat hij straks geen pre mier wordt. Maar of de historicus Antall deze bescheiden woorden echt gelooft, is niet waarschijnlijk. Hier op het po dium staat in ieder geval overduide lijk de toekomstige premier. Hij doet het land er kond van dat hij be reid is met iedereen samen te wer ken in een coalitie, als het maar niet de socialistische partij, de voormali ge communisten, is. Zijn toespraak duurt eindeloos, maar daarna is hij snel verdwenen. Een tv-optreden elders wacht. Na tuurlijk vergeet hij niet de dorpsbe woners nog even te zeggen dat dit dorp hem bijzonder na aan het hart ligt. Minzaam deelt hij nog wat handtekeningen uit aan de kinde ren, korzelig weert hij vragen van tv-ploegen af. Hoge politici De toekomstige premier heeft haast. De afgelopen weken, toen de grote mannen van de andere partij en het hele land doorkruisten op zoek naar kiezerspubliek, had An tall ook al andere dingen aan zijn hoofd. Hij bezocht achtereenvol gens Parijs, Bonn en London, en sprak daar met mensen als Kphl, Chirac en Thatcher. En hij bena drukt dat hij daar niet zijn partij, maar "maar het algemene Hongaar se belang" vertegenwoordigde. Antall wijdt graag over zijn bui tenlandse escapes uit, en na iedere reis organiseert hij een persconfe rentie voor de internationale pers, waarin hij haarfijn uit de doeken wordt gedoen welke hoge politici hem allemaal ontvangen hebben. Hij steekt niet onder stoelen of ban ken dat hij buitenlandse betrekkin gen zeer belangrijk vindt voor een klein land als Hongarije en over de internationale positie van zijn land heeft hij uitgesproken ideeën. Per soonlijk streeft hij naar een neutrale status voor Hongarije, buiten het Warschaupact en buiten de NAVO. De afkeer van het Warschaupact heeft het MDF in de campagne niet onder stoelen of banken gestoken. Heel Hongarije is bedekt met affi ches, waarop het achterhoofd van een dikke Rus prijkt, met daarover in het Russisch de woorden 'Kame raad, het is genoeg'. De poster heeft voor een van de weinige schandaal tjes in de tamelijk gematigde Hon gaarse verkiezingscampagne ge zorgd, omdat de orthodoxe commu nisten de afbeelding smakeloos vonden: het was volgens hen een uitnodiging de Russen in de nek te schieten. Veel moeilijker is het om te ach terhalen wat de toekomstige pre mier en huidige directeur van het medisch-historische Semmelweis- smuseum op binnenlands gebied eigenlijk voorstaat. Het MDF noemt zich 'vertegenwoordiger van alle Hongaren, ongeacht hun staatsbur gerschap. De partij wordt als cen trumrechts omschreven en Antall noemt dat "bepaald geen beledi ging". door Runa Hellinga Buitenlandse journalisten melden zich bij het perscentrum, dat met het oog op de vrije parlementsverkiezingen zondag in Budapest is ingericht. Er wordt een nek-aan-nek race voorspeld tussen het conservatieve Demo cratisch Forum en het liberale Verbond van Vrije Democraten. (foto epai Maar pas de laatste tijd koketteert nis als in geld ruimhartig gesteund het MDF steeds openlijker met zijn door de Westduitse zusterpartij «christendemocratische sympa- CDU. En de MDF-standpunten mo- thiën. Die komen niet echt uit de gen nog wat vaag zijn, de campagne lucht vallen. Antall was niet alleen heeft zeker gewerkt. De Westduitse betrokken bij de oprichting van het bondskanselier Kohl zou komende Forum, maar ook bij de christende- zondag wel eens zijn tweede Oost- mocratische partij. Pas toen duide- europese verkiezingsoverwinning lijk werd dat die partij maar weinig kans maakte, koos hij definitief voor het MDF. kunnen binnenhalen. Antall is daar ieder geval vrij zelfverzekerd "De overwinning in de DDR Sindsdien wordt de partij in haar heeft aangetoond dat links verloren verkiezingscampagne zowel in ken- heeft in Oost-Europa". De partij houdt niet van obligate verkiezingsmeetings, waarin een spreker, liefst een beroemde, groot se verhalen voor een hele menigte houdt. Liever trekken de SzDSz- kandidaten met een verkiezingsca- ravaan door een gebied en praten zoveel mogelijk met mensen per soonlijk. Of ze organiseren beschei den debatten over diepgaande on derwerpen. En dat werkt. De steun voor de sociaal-liberale SzDSz, anderhalf jaar geleden nog een kleine organi satie van voormalige dissidenten, is in korte tijd fors toegenomen. Ter wijl de partij een half jaar geleden op niet meer dan vijf of zes procent van de stemmen kon rekenen, be hoort ze nu tot de grote kansheb bers van de Hongaarse verkiezin gen. De SzDSz is wat standpunten be treft het meest met D66 te vergelij ken. Als partij zijn de Vrije Demo craten nog niet erg oud, maar meer dan andere partijen in Hongarije hebben ze het recht zich een oude beweging te noemen. De partij komt voor uit het Netwerk van Vrije Initiatieven, een dissidente organi satie die actief was tijdens het re giem van de communistische leider Kadar. En nog steeds spelen dissi denten een belangrijke rol. Zoals Laszlo Rajk, tijdens het communis tisch bewind uitgever van de illega le, zogenaamde samizdatliteratuur. De naam Rajk heeft in West-Euro pa een bekende klank. Dat heeft minder met de SzDSz-kandiaaat zelf te maken dan met zijn vader, oud-Spanjestrijder en tot 1948 mi nister van binnenlandse zaken. Hij werd in 1949 ter dood veroordeeld tijdens een groot Stalinistisch show-proces dat ook in het westen veel aandacht trok. Eerder had hij onder martelingen 'bekend' tijdens de Spaanse burgeroorlog zijn kame raden te hebben verraden en later een agent van de Amerikaanse en de Franse inlichtingendienst ge weest te zijn. Rajk jr., 41 jaar oud, wees sinds zijn geboorte, gekleed in verschoten spijkerbroek, leren jasje en een oud leren rugzakje aan zijn schouder, is niet erg representatief voor de Hon gaarse politiek, waar stropdassen en grijze pakken overheersen. Hij is een van de leiders van de Vrije De mocraten, die tot nu toe geweigerd hebben een echte lijsttrekker te be- Rajk ziet een grote kans dat de SzDSz de grootste partij zal wor den. Zo niet, dan belandt hij vrijwel zeker in de oppositiebanken, want samenwerking met de andere grote kanshebber, het' centrum-rechtse Hongaars Democratisch Forum (MDF), zit er niet echt in. "De tegen stellingen zijn te groot", meent Ra jk. Meer mogelijkheden ziet hij in een coalitie met de Partij voor Klei ne Landeigenaren, de derde grote partij in de Hongaarse verkiezin gen. Met het belangrijkste program mapunt van die partij, die de grond weer terug wil geven aan de boeren die in 1947 eigenaar waren is de SzDSz het weliswaar helemaal niet eens. Maar daar staat volgens Rajk een belangrijk voordeel tegenover: de partij heeft verder feitelijk geen programma, en zal als coalitiepart ner dus weinig in te brengen heb ben. De economische problemen van Hongarije, te weten een groot be grotingstekort, een groeiende infla tie en een torenhoge buitenlandse schuld, spelen in het programma van de Vrije Democraten een door slaggevende rol. Ze kiezen als enige partij openlijk en zonder terughou dendheid voor een vrije markteco nomie, al realiseren ze zich dat dat in de eerste tijd tot een forse groei van de werkloosheid in Hongarije zal leiden. De 'derde Hongaarse weg' die ande re partijen voorstaan, bestaat vol gens Rajk simpelweg niet. "Ande ren, zoals de MDF, willen een hele centralistische controle houden op de privatisering, wij kiezen voor een liberale weg. Een vleugje socialistische opvat- tingen is aan de SzDSz overigens niet helemaal voorbijgegaan. Tien procent van de aandelen van bedrij ven moet volgens de partij in han den van de arbeiders blijven, om te voorkomen dat zij hun zeggenschap helemaal verliezen. "Wij willen de arbeiders en de vakbonden niet ver liezen. Hun invloed in de Hongaarse samenleving moet behouden bly-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11