EIDEN Buurt tegen nieuwe school Leidse Hout Leidenaars zijn opvallend historisch bewust LEIDSCH m DAGBLAD 21 maart Annie's lenteviering!! 'Capital Swing' 10-man's funk en soul Vereniging Oud Leiden WOENSDAG 21 MAART 1990 Prof. Van Soest opgestapt als voorzitter van Vereniging Oud-Leiden LEIDEN - De Vereniging Oud-Leiden hoeft voor haar voortbestaan niet te vrezen. "Leidenaars zijn opvallend historisch bewust. Misschien dat dat komt door de viering van 3 oktober, een feest dat erg populair is", zegt schei dend voorzitter prof. mr. H.W. van Soest van de historische vereniging. Hij heeft gister avond met een lezing in De Lakenhal afscheid van het be stuur waarvan hij 8 jaar voor zitter is geweest. door Meindert van der Kaaij De Leidse vereniging heeft nu 1800 leden. De zustervereniging in Den Haag is bij voorbeeld veel kleiner. Van Soest verwacht dat zijn opvolger zeker de mijlpaal van 2000 leden zal bereiken. "De in 1902 opgerichte vereniging is dan wel niet de oudste, maar wel een van de gezondere historische verenigingen van ons land", zegt Van Soest, hoogleraar rechtsge schiedenis aan de Leidse univer siteit. De leukere dingen die de be scheiden Van Soest 'van de grond heeft mogen helpen krijgen' zijn de zaken die blijvend zijn. Zo noemt hij de drie plaquettes die de laatste jaren bij de Hooglandse kerk, Pieterkerk en het voormalig Joodse weeshuis aan de Rooden- burgerstraat zijn geplaast. "Vaak zie je van die brave bronzen pla quettes met een tekst en een me daillon. Die vallen met op. Per soonlijk ben ik nogal gechar meerd van het werk van de Leid se kunstenaar Frans de Wit. Die weet daar toch iedere keer iets bijzonders van te maken". Rapenburg Met net zoveel trots kijkt Van Soest terug op de subsidies die de vereniging geeft aan de serie over het Rapenburg. In deze vrij unie ke serie wordt de bouwgeschie denis, het interieur en de bewo ners van de huizen van het Ra penburg tot in de kleinste details beschreven. Deel vijf komt in het najaar uit en het afsluitende zesde deel gaat onder meer over het Academiegebouw. De subsidies worden betaald uit de rente van een kapitaal dat is gevormd door de verkoop van drie historische pandjes. "Oud- Leiden heeft die pandjes vlak na de oorlog verkregen, toen de prij zen nog erg laag waren. Achteraf is dat een zeer goede greep ge weest, want de prijzen zijn later gestegen en heeft voor een niet onaanzienlijk kapitaaltje ge zorgd". Van Soest is wel geen geboren Leidenaar, maar woont toch al vanaf zijn studententijd in Lei den. In die jaren heeft hij de stad ten goede zien veranderen. Dat betreft niet alleen de monumen ten en woonhuizen, maar zeer ze ker de infrastructuur. "Ik weet nog dat de grachten werden ge bruikt als riolen en dus vreselijk stonken. Aan het Rapenburg stond een textielfabriek en de ene keer was het water fel rood en de andere keer vrolijk groen. Nu is het water schoon en zijn de wal kanten bijna overal gerestau reerd. Leiden is bijna onherken baar veranderd". Lelijke wonde Het is volgens hem ook verba zingwekkend dat er in een kleine stad als Leiden zoveel monumen ten staan die niet alleen gerestau reerd, maar ook elk jaar onder houden moeten worden. "On langs leidde ik een groep Duitse rechters uit Münster in de stad vang i rond over c stad". Nu loopt hij elke dag met ge noegen naar het Gravensteen waar hij zijn kamer heeft. Toch blijven er dingen in de binnen stad die hem vreselijk storen. "Neem nu het Vrouwenkerkplein waar het laten staan van de res tanten van de kerk geen succes is geweest. Dat vind ik een lelijke wonde in de stad. Nu zijn er wel plannen om het vol te bouwen, maar ik houd mijn hart vast wat ze ervan maken". Wanneer Van Soest een lijst moest maken van ergernissen in de binnenstad zou graffiti zonder twijfel bovenaan prijken. Niets is volgens hem zozeer een teken van verpaupering als volgekladderde muren. "De wijk De Camp is mooi volgebouwd met nieuwe huizen die zeer wel mijn goedkeu ring kunnen wegdragen. Ook de Boerhaavezalen zijn mooi gewor den. Je kunt een toerist heel Lei den laten zien, maar naar de Camp gaan doe je niet". Vervuiling prijkt bij Van Soest op de tweede plaats en wordt door de auto gevolgd. Dat laatste vindt hij een noodzakelijk kwaad. "Mensen die hier wonen kun je moeilijk het recht ontzeggen om met de auto te komen. De binnen stad moet evenzeer bereikbaar blijven voor de winkeliers. Ja, het is natuurlijk een afschuwelijk ge zicht al dat blik. Ik maakte een tijdje geleden dia's voor mijn af sluitende rede. Er is geen dia zon der auto. Zelfs het fotograferen op zondag helpt niet meer". 'Woutertje Pieterse' barst uit zijn voegen LEIDEN - De bouw van ba sisschool Woutertje Pieterse aan de Antonie Duycklaan is een aantasting van de Leidse Hout, zo menen omwonen den. Met name de mensen die op beoogde bouwterrein kijken, vinden dat hun uit zicht straks bedorven wordt. Buurtbewoners vinden ook dat met de school aan de Houtlaan een gevaarlijke verkeerssituatie gaat ont staan. De softbalvereniging Volle Bak die gebruik maakt van de groenstrook vreest dat het veld door de kinde ren naar de knoppen gaat. Over de bouw van de school op het door bomen omzoomde grasveld op de hoek van de Antonie Duycklaan en Houtlaan, werd gisteravond voor bewoners een informatie-avond ge houden. Woutertje Pieterse is nu ge huisvest in een klein pand aan de Antonie Duycklaan. Doordat de school nu al uit haar voegen barst is er volgens de gemeente haast gebo den met nieuwbouw. Van de aanwezige bewoners ble ken sommigen zeer wantrouwig te zijn ten aanzien van de plannen. Zij vertelden nog slechte herinnerin gen te hebben aan de poging van de gemeente van vier jaar geleden om op datzelfde stuk grond een par keerterrein aan te leggen voor de at letiekbaan die daarachter ligt. "Ik vind dat we toen slecht zijn behan deld', zo zei een bewoner. Het plan is destijds overigens niet doorge gaan. Een andere slechte ervaring voor bewoners bleek het plan te zijn om in de Leidse Hout aan de Warm- onderweg huizen te bouwen. "Hoe haalt de gmeente het in haar hoofd", riep een bewoner uit. De hoofdingang van de nieuwe school moet aan de Houtlaan ko men. De bewoners wezen op de ge woonte van ouders om hun kinde ren met de auto te brengen en te ha len. "De moeders zullen op de Hout laan gaan stilstaan waardoor er geen auto meer doorkomt. Boven dien rijden over de Houtlaan met een razende vaart ambulances voor het Diaconessenhuis. De gemeente moet zich goed realiseren welk een gevaarlijke situatie hierdoor ont staat", zo werd gewaarschuwd. Uitzicht De grootste bezwaren kwamen van de kant van de bewoners die recht op het stuk grond kijken waarop de school is gepland. Het uitzicht waar deze mensen jaren van hebben ge noten wordt nu in hun ogen grondig verpest. Anderen vinden dat het grasveld, hoewel geen openbaar ter rein, zeker deel uitmaakt van de Leidse Hout. "Elk stukje groen dat er nog is moet behouden blijven", zo menen bewoners. In het bouw plan staat overigens dat voor de bouw van de school geen enkele boom gekapt hoeft te worden. De maquette van de nieuwbouw van basisschool Woutertje Pieterse, zoals die moet verrijzen bij de Leidse Hout. Andere bezwaarmaker tegen de komst van de school is softbalvere niging Volle Bak die het terrein ge bruikt. Langs het grasveld dat over blijft komt een voetpad. De leden vrezen dat kinderen met hun fiets jes het grasveld oprijden en zo zul len vernielen. Daarnaast zijn zij bang dat op het veld honden wor den uitgelaten. Bewoners stelden verschillende andere plaatsen voor om de school te bouwen. Zo werd het sportterrein van lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft en het plantsoentje voor het Agnes- college genoemd. Volgens stede- bouwer Halfwerk van de gemeente zijn deze plaatsen wel overwogen, maar toch veel minder geschikt be vonden. Aanvankelijk was het plan om de school te bouwen op het terrein van de voormalige Annaklimek. De ge meente slaagde er echter niet in om deze grond aan te kopen. Een ande re reden om naar een plaats aan de andere kant van de Rijnsburgerweg te kijken was dat de kinderen voor een zeer groot deel uit de Raadshe- renbuurt afkomstig zijn. De ge meente wil zo weinig mogelijk kin deren de drukke Rijnsburgerweg laten oversteken. Flinke groei Woutertje Pieterse werd in 1987 ge- sticht en bleek al snel in een grote behoefte te voorzien. In de laatste drie jaar is de school explosief ge groeid. In het huidige pand kan de school geen kant meer op. Nu heeft de school 113 leerlingen en de ver wachting is dat dat in het jaar 2004 er 220 zullen zijn. Het ministerie van onderwijs heeft dan ook het groene licht gegeven voor nieuwbouw. De Amsterdamse architect Sa- bien de Kleijn heeft een gebouw ontworpen met twee bouwlagen die in de richting van de Houtlaan lig gen. Door te kiezen voor een con structie waarbij het gebouw aan de Antonie Duycklaan smal begint en verder wijder wordt, is het zicht van de bewoners van die straat zo ruim mogelijk gehouden. Het pand heeft acht lokalen, een gemeenschaps ruimte en enkele kleine ruimten zoals de docentenkamer. Het huidige bouwplan komt in de gezamenlijke raadscommissie van ruimtelijke ordening, onderwijs en volkshuisvesting op 29 maart aan de orde. Aangezien de bouw van een school in strijd is met het be stemmingsplan van de Raadsheren- buurt, moet de gemeenteraad op 2 april een zogenaamd voorberei- dingsbesluit nemen waarmee ver anderingen in het bestemmings plan mogelijk worden. Twee weken later liggen de plannen ter inzage en kunnen bezwaren worden inge diend. LEIDEN - De uitbreiding van het kantoor van de di rectie sport en recreatie bij de 3 Octoberhal ligt al twee weken stil. De bouwer, het aannemersbedrijf Oostveen bvis failliet. Hoofd Duivesteijn van de directie hoopt dat op korte termijn de werkzaamheden kunnen wor den hervat. "We hebben inmiddels een ander bedrijf bereid ge vonden het werk af te maken op dezelfde voorwaarden. Daar ben ik al heel blij mee", vertelt Duivesteijn. "Meestal proberen aannemers een flinke korting te be dingen als ze een klus van een failliete collega moeten overnemen. Dat is in dit geval niet gebeurd". De uitbreiding is nodig omdat het kantoor van de di rectie nu te klein is. Vooral de mensen die de financiële administratie moeten bijhouden, hebben meer ruimte nodig. "En we krijgen dan eindelijk een fatsoenljke vergaderzaal", aldus Duivesteijn. In de uitbreiding komen ook twee kleinere kleedkamers voor de squas hers die gebruik maken van de 3 Octoberhal. De directie sport en recreatie heeft geen schade gele den door het faillissement van Oostveen. "We betalen in termijnen. Wat we hebben betaald is niet meer en niet minder dan we tot nu toe hebben gekregen", zegt Duivesteijn. "De extra ruimte hebben we natuurlijk wel'nodig, maar niet per se morgen. Die vertraging is dan ook niet zo erg". Volgens het hoofd worden de werkzaamheden voort gezet als wethouder Tesselaar akkoord is met de nieu we aannemer en de curator in het faillisement van Oostveen groen licht heeft gegeven. (foto Jan Holvast) Twee jaar cel geëist wegens inbraak bij bejaarde vrouw LEIDEN/DEN HAAG- Wegens een inbraak bij een bejaarde dame werd* gisteren voor de Haagse rechtbank 3 jaar cel. waarvan éen jaar voor waardelijk, geëist tegen een 26-jari- ge Leidenaar. De 73-jarige vrouw lag boven in haar woning in Leiden te slapen toen de verdachte haar huis leegroofde. Onder de meegenomen bezittingen bevonden zich onder meer geluidsapparatuur, sieraden en een pendule. De buit was groter dan de man kon verstouwen. Een kostbare antieke klok viel uit zijn overvolle handen op de grond aan gruzelementen. De Leidenaar bracht de spullen naar zijn gehuurde kamer in Lei den. Dat tot grote verbazing van zijn hospita. De vrouw, die argwaan kreeg, lichtte de politie in. Daar bleek de Leidenaar geen onbeken de. Hij was in totaal al tot vier jaar cel veroordeeld wegens inbraken. Uit het reclasseringsraport dat gisteren tijdens de zitting werd voorgelezen bleek dat verdachtes moeder al jaren tevergeefs probeert haar aan drugs verslaafde zoon op het rechte pad te brengen. Een schrijnende situatie, meende officier van justitie, mr. J. van Ek. Hij stelde dat de Leidenaar zowel zijn moeder als de maatschappij tel kens weer teleurstelt door niet af te kicken. Daarom kan de verdachte wat hem betreft op de blaren zitten. Twee jaar in de gevangenis was daar ten minste voor nodig, deelde Van Ek de rechtbank mede. De rechtbank zal over twee we ken uitspraak doen. Wassenaar niet langer duurste in Haags district WASSENAAR - Na Leidschendam en Rijswijk heeft de gemeente Was senaar de laagste belastingdruk per woning in het district Den Haag. Twee jaar geleden had de gemeente nog de hoogste belastingdruk, maar door tariefsverhogingen in andere gemeenten en tariefsverlagingen in Wassenaar is dat beeld ingrijpend gewijzigd. In een overzicht aan dë commis sie financiën en economische aan gelegenheden stelt het college dan ook 'met voldoening vast' dat de woonlasten voor 1990 verder zijn te ruggebracht. In de tien gemeenten in het dis trict zijn de onroerend-goedbelas- ting, rioolheffingen en het reini gingsrecht of de afvalstoffenheffing bij elkaar opgeteld. Gemiddeld ligt in de negen andere gemeenten de belastingdruk op 535,29 gulden per jaar, terwijl in Wassenaar de belas tingdruk drie gulden lager is. In Voorschoten bedraagt de gemiddel de belastingdruk 583,33 gulden. Onhygiënisch vleesvervoer LEIDEN Een 24-jarige Rotter dammer heeft gistermiddag van de Leidse politie een bekeuring gekre gen wegens het onhygiënisch ver voeren van vlees. De man werd in een bestelauto aangehouden op de Haarlemmerweg. Daar ste.lde de po litie vast dat de laadbak van de wa gen vies was. De auto werd op het politiebu reau schoongemaakt, waarna de Rotterdammer zijn reis mocht ver volgen. Geslaagden GRONINGEN/LEIDEN - Aan de Culinaire Vakschool in Groningen zijn de Leidenaars M.H.J Straathof en C.J.M. Wijsman geslaagd voor i kok. Collecte Reumafonds brengt 14 mille op de week van 12 tot 18 maart heeft i; Leiden een bedrag opgebracht va: bijna 14.000 gulden. Dat is ruim 3000 gulden meer dan in 1989. Dit LEIDEN - De inzamelingsactie heeft het bestuur van de Reuma voor het Nationaal Reumafonds in fonds in Den Haag meegedeeld. ADVERTENTIE 'Uit je dak' met Aanvang 22.30 uur Toegang is gratis Heeft u belangstelling voor de geschiedenis en de monumen ten van Leiden en omgeving meldt u dan als lid van de U kunt lid worden door 27,50 te storten op postgiro 175228 t.n.v. Vereniging Oud Leiden ondér vermelding van 'nieuw lid'. U ontvangt gratis het Leids Jaarboekje en het mededelingen blad. Bovendien heeft u toegang tot de lezingen in De Laken hal en kunt u deelnemen aan excursies. Oppaspool voor een-oudergezinnen ning bij alleenstaand ouderschap, te" organiseert dit jaar weer een op paspool voor huizen. Mensen die op vakantie gaan en liever hun huis landelijk heid-In rui1 voor het verblÜf verzor- hulpverle- £en de tijdelijke bewoners de plan- eventuele huisdieren vakantiegangers. Mensen die hun huis tijdens de vakantie beschikbaar willen stellen niet onbeheerd achterlaten kunnen ze^ 'n aan narking willen komen contact opnemen met de stichting. Deze plaatst een-oudergzinnen in de woningen en biedt die daarmee een goedkope vakantiemogeliik- verblijf in andermans huis kunnen contact opnemen met Yo- landa Hakemulder het Fiom-bu- reau Leiden aan de Langegracht 65a. Tel. 226199 of 206098. Prof. Van Soest op het Gravensteen. Sinds gisteravond is hij ex-voorzitter van de Vereniging Oud-Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9