Bonn maakt einde aan noodopvang Rellen Hongaren en Roemenen hebben eeuwenoude wortels Zo voordelig heb je nog nooit 'n tent opgezet! Italiaanse vindt na 12 jaar haar bambino Shamir: geen nieuwe coalitie met Peres Nujoma beëdigd in onafhankelijk Namibia WOENSDAG 21 MAART 1990 PAGINA 7 Stop op speciale hulp Oostduitsers ROME "Toen ik in een tijdschrift zijn foto zag, twijfelde ik niet meer: Dat was mijn kind Sebastiano huilt de moeder. "Eindelijk had ik hem teruggevonden. Ik herkende hem aan zijn rode haar". Zo vond mevrouw Notarnicola uit Milaan na twaalf jaar haar zoon terug, die haar als baby was ontstolen. door Marjon van Royen Sebastiano was vijf maanden oud toen zich op een dag een onbekende vrouw aandiende bij het gezin No tarnicola. De vrouw gaf zich uit voor 'sociaal werkster', en bood de moe der van Sebastiano aan om 'finan cieel bij te staan' door wat kleertjes voor de baby te kopen. "We hadden het niet breed", aldus mevrouw No tarnicola. "Dus ik ging op haar aan bod in. Toen we bij de babywinkel kwamen, zei de vrouw dat ik beter even in de bar ernaast kon wachten, terwijl zij met de baby de kleertjes ging passen". Mevrouw Notarnicola wachtte en wachtte. Maar daarna heeft ze de vrouw en ook haar kind nooit meer teruggezien. Zoals elke geschiedenis waarin een kind, een 'bambino', voorkomt, huilt nu heel Italië met moeder No tarnicola mee. Moeders wanhoop, moeders geluk; het wordt allemaal breed uitgemeten. Tot in details krijgen we via krant en televisie te horen hoe het is gegaan: een paar maanden geleden publiceerden een Italiaans tijdschrift en een aantal re gionale kranten het vreemde ver haal van het echtpaar C. en hun zoontje Walter. Walter was op bevel van de kin derrechter weggehaald bij zijn ou ders en in een kindertehuis gestopt omdat hij geen geboortebewijs had. Toen Walter al een jaar of negen was, besloot het echtpaar C. om hem eindelijk naar de lagere school te sturen. Bij de inschrijving op school bleek echter dat het kind geen geboortebewijs had. Niemand had hem ingeschreven bij de bur gerlijke stand. Het excuus dat vader en moeder opgaven voor het ont breken van het document, klonk de kinderrechter zo verdacht in de oren dat hij besloot om Walter bij zijn 'ouders' weg te halen. Tweeling Maar het was een ander verhaal, waarmee het echtpaar C. voor het eerst in de pers kwam dat de aan dacht trok van mevrouw Notarnico la, en haar op het idee bracht dat 'Walter misschién wel dezelfde als is Sebastiano.' Nadat de heer en me vrouw C. een aantal keren hadden geprobeerd om Walter uit het kin dertehuis te ontvoeren, diende het echtpaar een aanklacht in tegen een gyneacoloog uit het ziekenhuis van Milaan. Ze beschuldigden de dok ter ervan hun pasgeboren tweeling te hebben gestolen. Mevrouw C. zou de tweeling onder narcose hebben gebaard, en de dokter zou er onmid- delijk ermee vandoor zijn gegaan. Maar mevrouw C. had nooit een tweeling op de wereld gezet. Na een medisch onderzoek bleek namelijk dat mevrouw C. onvruchtbaar is, geen kinderen kan krijgen, en ook nooit een kind gekregen heeft. Toen kwam ook het verhaal van Walter met foto's en al in de pers. En de rest van de geschiedenis kan men al ra den: Mevrouw Notarnicolo zag de foto's, en ook de datum stemde overeen met het moment waarop haar zoon gestolen werd. Een chro mosomentest wees vorige week uit dat Walter 'voor 95 procent zeker het gestolen kind is van het echt paar Notarnicolo. Maar hiermee is het drama nog niet ten einde: De kinderrechter wil Sebastiano alias Walter niet teruggeven aan zijn 'na tuurlijke' ouders, omdat het gezin in grote economische en sociale moeilijkheden verkeert. 'Schanda lig', zo werd deze beslissing ge noemd in de redactionele kolom men van het grote dagblad II Messa- gero. "Hoe kan iemand nou op zo'n manier omspringen met het natuur lijk instinct van een moeder"? BONN (DPA/AFP/Rtr/AP) De Bondsrepubliek schrapt per 1 juli de noodopvang en speciale financiële steun aan Oost-Duitsers. Het Westduitse kabinet heeft gisteren een wetswijziging aangenomen die een einde maakt aan een wet uit 1950 waarin noodhulp aan Oost-Duitsers verankerd lag. Ook zullen de speciale opvangcentra voor de 'Übersied- ler' worden gesloten, zoals de elf Westduitse deelstaten heb ben geëist. Het besluit van Bonn komt twee da gen na de eerste vrijE verkiezingen in de DDR in meer dan een halve eeuw, waarbij de Oostduitsers zich uitspraken voor een snelle aanslui ting bij de Bondsrepubliek. De Bondsrepubliek hoopt met de wets wijziging de stroom van vluchtende Oostduitsers in te dammen. "De hulpverlening tast het budget van de sociale voorzieningen te zeer aan", zo zei vorige week al een CDU-politicus. De premier van Saarland en SPD- lijsttrekker bij de verkiezingen voor de Bondsdag in december, Oskar Lafontaine, sprak zich al eerder uit voor het stopzetten van de financië le steun aan DDR-vluchtelingen. "Deze maatregel is nodig om de exodus van Oostduitsers vanuit de DDR een halt te kunnen toeroe pen", aldus Lafontaine in een reac tie. De nieuwe maatregel verbiedt Oostduitsers niet om zich in de Bondsrepubliek te vestigen. Dat recht ligt immers in de Westduitse grondwet verankerd. Maar de spe ciale noodhulp, waaronder een di rect recht op een werklozen-toela ge, zal hun vanaf 1 juli niet meer ten deel vallen. Een dagelijkse toestroom van 2000 Oostduitsers in de Bondsrepu bliek, aangetrokken door de gunsti ge sociale voorzieningen in de BRD, zorgt voor een belasting van de Westduitse economie en spanning op de arbeids- en huizenmarkt. Dui- Meer buitenlands nieuws op pagina 15 Buitenland kort El Salvador De Salvadoraanse verzetsbeweging FMLN heeft gisteren in Caracas be sprekingen gevoerd met de Venezo laanse president Carlos Andres Pe rez, die bemiddelt in de burgeroor log in El Salvador. 'Het FMLN zei voor een politieke oplossing aan de burgeroorlog te zijn, maar nadere details zijn niet bekendgemaakt. Op 29 maart wordt de Salvadoraanse president Alfredo Cristiani in Vene zuela verwacht om een Venezolaans intiatief tot onderhandelingen te bespreken. zenden Oostduitsers zitten in op vangkampen en de Westduitse re gering wil met de maatregelen de stroom vluchtelingen indammen. Sinds de verkiezingsuitslag van zondag is de stroom overigens al iets afgenomen. Tegen 2000 in de dagen er aan voorafgaand trokken maandag slechts 1500 Oostduitsers naar het westen. In 1989 zochten in totaal 344.000 Oostduitsers hun toe vlucht in de Bondsrepubliek. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben al 35.000 Oostduitsers de overstap gewaagd. Verschillende plaatsen in de Westduitse deelstaat Nordrhein- Westfalen, waaronder Düsseldorf, accepteren de komende twee maan den geen nieuwe vluchtelingen meer omdat zij de toestroom niet kunnen verwerken. Bij een peiling van de televisiezender ZDF bleek nog maar 13 procent van de onder vraagden bereid Oostduitsers toe te laten. Groot-Brittannië had beleefd gratie "moeten vragen' PARIJS (AP) Het leven van de journalist Farzad Bazoft zou mogelijk zijn gespaard als Groot-Brittannië Irak op een be leefdere manier om clementie had gevraagd, zo heeft de Iraak- se ambassadeur in Frankrijk Abdul Razzak El-Hashimi giste ren gezegd. "Als je om clementie vraagt, dan zeg je 'alstublieft'. Maar in plaats daarvan heeft Groot-Brit tannië zich bediend van dreige menten, chantage en het uitoe fenen van druk", aldus de am bassadeur. Volgens hem heeft de Iraakse president Saddam Hussein zich in het verleden in vergelijkbare gevallen wel cle ment getoond, maar deed hij dat in het geval van Bazoft niet "om dat Irak nooit zwicht voor chan tage, druk en dreigementen." De 31-jarige Bazoft, die als buitenland-medewerker ver bonden was aan het Britse weekblad The Observer, werd afgelopen donderdag in Irak ge- executeerd nadat hij was ver oordeeld wegens spionage voor Israël en Groot-Brittannië. Smeergelden Bij de leverantie van gegevens voor de bouw van onderzeeers aan Zuid- Afrika is voor bijna twee miljoen gulden aan omkoopgelden in de zakken van Westduitse politici ge vloeid. zo heeft het Westduitse tele visieprogramma Monitor gisteren gemeld. Met behulp van de om koopgelden zijn Westduitse bouw tekeningen ondanks een embargo naar Zuid-Afrika verdwenen. De eerste Zuidafrikaanse onderzeeër naar Westduits model zal waar schijnlijk binnen achttien maanden in Durban van stapel lopen. Etiopië In de Eritrese stad Asmara is giste ren gevochten tussen het Etiopi- sche leger en het Eritrese verzet. Vier dagen geleden meldde de radio van het Eritrese Volksbevrijdings front (EPLF) dat het Eritrese verzet het Etiopische leger zware verliezen had toegebracht in de regio rond Asmara. In drie weken tijd waren er 13.500 Etiopische soldaten gedood, verwond of krijgsgevangen ge maakt, aldus de radiozender. Nepal Bij een razzia op de Tribhuvan-uni- versiteit aan de rand van de Nepale- se hoofdstad Kathmandu zijn giste ren zo'n 500 mensen, meest artsen, docenten en journalisten, gearres teerd. Zij namen deel aan een bij eenkomst die deel uitmaakt van een campagne voor de vestiging van een meerpartijendemocratie in Nepal. Onder de arrestanten bevin den zich oud-minister van binnen landse zaken en justitie Sambhu Prasad Gwayali, die waarnemend voorzitter is van een mensenrech tenorganisatie, en Govinda Biyogi. die voorzitter is van de Nepalese vakbond van journalisten. Vietnam De leiding van de communistische partij in Vietnam is achter gesloten deuren bijeen om te bezien hoe snel en hoe ver er politieke hervormin gen zullen worden doorgevoerd na de instorting van het communisme in Oost-Europa. Volgens een ont werpplan moet de partij haar optre den en ethische maatstaven moet verbeteren. Ook is voorgesteld te beginnen de macht over te dragen aan de jongere garde. x gisteren op de luchthaven van Windhoek aanwezig om de buitenlandse gasten te ontvangen. (foto afpi JOHANNESBURG/WINDHOEK Met het hijsen van de nieuwe na tionale driekleur (groen, blauw, rood) en de beëdiging van Swapo- leider Sam Nujoma als eerste presi dent, is vannacht de onafhankelijk heid van de laatste kolonie in Afri ka, Namibia, ingeluid. Tienduizen den mensen hadden de gestaag val lende regen getrotseerd en waren naar het stadion in de hoofdstad Windhoek getogen om getuige te zijn van dit grootste ogenblik in de geschiedenis van Namibia. door Peter van Nuijsenburg De 60-jarige Nujoma werd inge zworen door secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar. Het neerhalen van de Zuid afrikaanse vlag en het ontsteken van de vrijheids vlam waren de pas sende ouverture van de ceremonie geweest. Eerder op de avond had de Zuid afrikaanse gouverneur Louis Pie- naar een banket gegeven voor de talloze genodigden die uit letterlijk de gehele wereld alleen Israël was niet vertegenwoordigd naar Windhoek waren gekomen. Het on afhankelijkheidsfestijn van Nami bia is de grootste bijeenkomst van staatshoofden, regeringsleiders, staatslieden zonder land zoals PLO-leider Arafat en diplomaten van de laatste jaren. De afwezigheid van president Robert Mugabe van Zimbabwe was daarom des te op vallender. Een reden voor zijn ab sentie werd niet gegeven, maar naar verluidt verloopt zijn campagne voor de presidents- en parlements verkiezingen van volgende week niet naar wens. Plechtigheden als deze worden ook gekenmerkt door druk diplo matiek verkeer. Deze dagen staan dan ook in het teken van politieke onderonsjes. De ontwikkelingen in Duitsland en Litouwen zullen wor den besproken door de ministers van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, de Sovjetunie en West-Duitsland. Voor ANC-leider Nelson Mandela zijn het drukke dagen: hij spreekt onder andere met Baker en diens Engelse collega Hurd. Maar ook zijn grote tegenspeler De Klerk is druk bezet: hij voerde gisteren al ge sprekken met zijn ambtgenoten Dos Santos (Angola) en Chissano (Mozambique). Maar de 1,3 miljoen Namibiërs hebben deze week geen boodschap aan de finesses van de hogere diplo matie. Zij vieren de onafhankelijk heid die na een strijd van bijna 25 jaar een feit is, maar een jaar gele den nog ondenkbaar was. Op 1 april 1989 vielen strijders van de, toen nog bevrijdingsbeweging, Swapo vanuit bases in Angola het land bin nen. De invasie dreigde het onaf- hankelijkheidsproces waarover in december 1988 dankzij de druk van de SU en de VS een akkoord was ge sloten tussen Zuid-Afrika, Cuba en Angola te laten ontsporen. De verkiezingen voor een Grond wetgevende Vergadering van no vember verleden jaar kende een vrijwel ideale uitslag. De belang rijkste partijen, Swapo en de con servatieve DTA, moesten wel met elkaar samenwerken. Het opstellen van de Grondwet, die vannacht in werking trad, verliep in nagenoeg volmaakte harmonie. Nujoma ont popte zich als de grote verzoener van de nieuwe natie, zodat van een extreem rechtse blanke reactie geen sprake is en de gevreesde uit tocht van talent en kapitaal (nog) is uitgebleven. TEL AVIV (GPD/Rtr) - Likud-lei- der Yitzhak Shamir heeft vanmor gen een uitnodiging van Shimon Peres afgeslagen om opnieuw een coalitie aan te gaan. De uitnodiging aan Shamir wordt algemeen gezien als een tactische manoeuvre van Pe res, die gisteren door president Chaim Herzog tot formateur werd benoemd. Peres wil proberen een zo breed mogelijke regering te vor men, die zich zal wijden aan de voortgang van het vredesproces in het Midden-Oosten. De Arbeiderspartij wil directe on derhandelingen met de Palestijnen, maar de Likud heeft daar grote be zwaren tegen en heeft verklaard al les op alles te zullen zetten om te voorkomen dat de Arbeiderspartij van Peres opnieuw in de regering komt. Toch sluiten politieke com mentatoren niet uit dat de twee par tijen elkaar toch zullen vinden in een nieuw partnerschap. Peres dient Israël binnen drie we ken aan een nieuw kabinet te hel pen, maar Peres zei te hopen dat hij eerder in zijn opdracht zal slagen. Het nieuwe kabinet zal volgens hem de hoogste voorrang moeten geven aan het op gang brengen van een vredesproces. De helft van het Israëlische parle ment heeft in de afgelopen dagen te genover president Herzog zijn voor keur uitgesproken voor Peres als formateur. Likud-leider Jitschak Shamir kreeg de steun van een zelf de aantal afgevaardigden. De presi dent vertelde gisteravond dat hij door zijn keuze de partij die de val van het kabinet-Shamir heeft be werkstelligd, een kans wil geven een nieuwe regering te vormen. Bo vendien was hem uit zijn consulta ties met de partijen gebleken dat voor een aantal partijen die Shamir steunen Peres aanvaardbaar is als tweede keus. De verwachting is dat Peres zijn inspanningen zal richten op de drie ultra-orthodoxe partijen: Shas, Agoedat Jisraël en Degel Hatora met samen dertien zetels in het par lement. Tot nu toe heeft alleen Agoeda, waarmee Peres gister avond al heeft gesproken, de Arbei derspartij steun toegezegd. Hij zal verder de liberale Shinuy en de linkse Mapam en Beweging voor Burgerrechten in de regering be trekken, terwijl hij passieve steun verwacht van de kleine Arabische fracties. BUDAPEST "Wij Roemenen le ven in een smeltend blok ijs en ik heb het gevoel dat we bezig zijn te verdrinken omdat we nooit hebben geleerd te zwemmen in het meer dat nu onstaat". De Roemeense dichter Mircea Dinescu kan zijn verdriet om de gebeurtenissen inde stadTir-' gu Mures van de afgelopen dagen nauwelijks verhullen. Dit is niet het Roemeniewaarvoor hij op de barri caden heeft gestaan en zijn leven heeft gewaagd in het tv-gebouw in Bukarest, bestookt door de sluip schutters van de Securitate. door Runa Hellinga De ironie van het lot wil dat dertig Roemeense en Hongaarse intellek- tuelen al twee dagen in Budapest discussiëren over de betere verhou ding tussen hun volkeren, terwijl die relatie op dit moment een abso luut dieptepunt bereikt lijkt te heb ben met tegen de Hongaarse min derheid gerichte, f pogromachtige rellen in Transsylvanié. Die komen niet echt als een verrassing: de afge lopen weken werd al duidelijk dat de spanningen tussen de Roeme nen en de Hongaarse minderheid na een korte tijd van verbroedering weer opliepen. De anti-Hongaarse rellen tonen pijnlijk aan dat er in sommige op zichten nog weinig veranderd is sinds de val van dictator Ceausescu. Het anti-Hongaarse sentiment is overigens niet van gisteren of van daag. Het heeft eeuwenoude wor tels en vindt zijn oorsprong in de zwaar beladen geschiedenis van het gebied. De problemen begonnen vorige week tamelijk onschuldig. Op de Hongaarse nationale feestdag, de vijftiende maart, vierden de Honga ren in Transsylvanié de herdenking van de eerste onafhankelijke Hon gaarse republiek in 1848. Vroeger een verboden feest, nu konden ze met de Hongaarse driekleur de straat op. Voor de Roemenen is die 15de maart een minder feestelijke dag. De uitroeping van de republiek in 1848 betekende tevens de scheiding van Transsylvaniëvan de rest van Roemenië. En terwijl de Hongaren claimen dat het gebied van oudsher Hongaars was, heeft het volgens de Roemenen eigenlijk altijd bij Roe- meniëgehoord, al is het tijdelijk (eeuwenlang) in Hongaarse handen geweest. De feestgangers bleven die dag weliswaar ongedeerd (al is er een onbevestigd bericht van de Hon gaarse radio dat er een dode is ge vallen). Maar ze hadden wel te lijden onder verbale aanvallen van de 'Vatra Romaneasca', de Roemeense Haard, een extreem-rechtse organi satie die een 'zuiver' Roemenië voorstaat en die zich sinds de val van Ceausescu roert. Ook in de Roe meense kranten verschenen artike len tegen de Hongaren. Een plaatse lijke krant schreef: "Laten we niet vergeten dat het land waarin de •Hongaarse chauvinisten de 15de maart vieren, Roemenië heet. We veroordelen de demonstratie, de kransleggingen en het feit dat de Hongaarse vlag domineerde boven de Roemeense". Boeren De gebeurtenissen waren de op maat voor de rellen van de dagen er na. Vrijdag dromden vijfhonderd Roemenen bijeen voor een apo theek in Tirgu Mures (Marosvasar- hely in het Hongaars), die naast het Roemeense winkelopschrift het Hongaarse woord voor apotheek 'gyogyszertar' had opgehangen. De ruit werd ingegooid, het Hongaarse personeel bedreigd. Een van de per soneelsleden is getrouwd met een lid van het plaatselijke Front voor Nationale Redding en ze belde hem om hulp. De politie kwam, maar greep niet in. De menigte vernielde ook nog de flat van een in de buurt wonende Hongaarse familie en liet uiteindelijk een verwoeste apo theek en vijftien gewonden achter. Een dag later trokken Roemeense studenten van de medische facul teit door de stad, leuzen roepend te gen de Hongaren en tegen Laszlo Tökes, de Hongaarse dominee met wiens arrestatie de val van Ceauses cu begon. Dinsdag stonden in Tirgu Mures duizenden Hongaren en duizenden Roemenen op het plein in de stad tegen elkaar te protesteren, met tus sen hen in de tanks van het leger. Maar het voorlopige hoogtepunt van de anti-Hongaarse rellen was maandag, toen aanhangers van de Roemeense Haard het gebouw van de Hongaarse Democratische Fede ratie in Tirgu Mures bestormden en de mensen die binnen waren, in el kaar sloegen. Daarbij raakte een aantal mensen gewond. De schrij- Duizenden Hongaren demonstreerden gisteren in Budapest tegen de be handeling van hun landgenotenin Roemenië. ver Andras Sütö, een van de be kendste Hongaren in Roemenië, werd zelfs zo ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen dat de Hongaren hem een dag later met een helikopter ijlings naar Bud apest overvlogen. De aanvallers waren boeren uit de omgeving, die met vrachtwagens werden aangevoerd en volgens Hongaarse kranten behoorlijk wat alcohol te drinken hadden gekre gen. Ondanks alle verzoeken om hulp grepen leger en politie niet in en ook telefoontjes naar Bukarest konden daaraan niets veranderen. Waardig Opvallend is dat de autoriteiten al die dagen niets hebben gedaan om de rellen te verhinderen. Hoewel het officiële standpunt sinds de re volutie luidt dat de Hongaren gelij ke rechten heboen, komt daar in praktijk niet zoveel van terecht. "De leiding van het land is dadeloos en doet niets. Ze treedt niet op tegen chauvinistische elementen in onze samenleving en stelt het vraagstuk van de nationaliteiten steeds uit", verweet dominee Tokes de Roe- (foto EPA) regering gisteren in een re actie op de gebeurtenissen. Er zijn nog steeds geen Hongaar se kranten en boeken in Transsylva- nië te krijgen. Er bestaat wel enig begrip voor het verlangen naar ei gen universiteiten en scholen. Maar dat de Hongaren Hongaars willen kunnen praten als ze een paspoort aanvragen of voor de rechtbank moeten verschijnen, dat gaat de meeste Roemenen echt te ver. Van Hongaarse zijde wordt naar aanleiding van de gebeurtenissen op rust en verstand aangedrongen. Her en der gaan stemmen op dat Transsylvanié beter af zou zijn als het weer bij Hongarije zou horen. Maar bij een massale demonstratie gisteren in Budapest werd vooral tot kalmte en waardig protest opge roepen. Terwijl de menigte span doeken meevoerde met teksten als 'Vatra Romaneasca fascisme' en 'Vatra Romaneasca Securitate' (wat niet eens zo'n hele onwaarschijnlij ke veronderstelling is) waarschuw de een van de sprekers tegen ge weld: "Wij willen deel worden van het Europese Huis en daar kunnen we niet met messen en stokken bin nenkomen". Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 31 maart of zolang de voorraad strekt. Super Adelaar 2, dubbeldaks tent. Ruime 2-persoons slaaptent en grote woonruimte. Van 100% katoen. In groen/geel. Hoogte 110-135 cm. Van 219,- voor Ook verkrijgbaar: Super Adelaar 3. Ruime 3-per- soons slaaptent en grote woon ruimte. Hoogte 130-150 cm. Van 299,-voor 225,- 't Wordt steeds leuker bij V&D.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7