FIOD gaat achter 'zwarte' melk aan Kundige accountantgeen staatsman Ministerie speelt namen boeren door Nog geen akkoord cao banken, Akzo en ÜTA Banken schelden Venezuela deel miljardenschuld kwijt Het vastleggen van de kostbaarste momenten is nu een stuk goedkoper. WOENSDAG 21 MAART 1990 economie PAGINA 5 HAARLEM (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft van de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij de namen gekregen van melkveehouders die een deel van hun melk mogelijk verkopen in het 'zwarte-melk'-circuit. Het betreft voor zover bekend ongeveer 170 melkveehouders. kopers moeten zich laten registre- bij het Produktschap voor Zui- en de melkveehouders moeten administreren aan wie zij hun melk leveren. Advocaten van enkele buiter - len als zij meer melk produceren IfSuP -li dan hun quotum toestaat. De super- t~,°" heffing is inmiddels verhoogd tot De AID onderzoekt al geruime tijd mogelijke melkverkopen door boe ren buiten de zuivelindustrie De melkveehouders proberen daar mee de superheffing te ontlopen. Dat is de boete die zij moeten beta- van de melk buiten de juiste kana len om wordt verkocht. De AID kan bijvoorbeeld door vergelijking van recente produktiecijfers met vroe gere de indruk krijgen dat een deel de produktie op die r de melkprijs. Dat no6 Been gerechtelijke stappen 115 procent 1 betekent dat melkveehouders op dere kilogram te veel geproduceer- stap de melk 15 procent moeten toeleg- gen. Het onderzoek van de AID gonnen nadat er uit de zuivelsector fpe, ,verkocht zelf klachten kwamen over opko- bedrijven, pers die melkveehouderijen afgin gen om melk voor buitenlandse ko daartegen ondernomen. De jongste de bedrijven is het stichten inzamelpunt voor de melk België. Vandaar wordt de per tan- be_ kauto uit ons land aangevoerde belangstellende De advocaten menen dat met de- regeling geen superheffing hoeft pe*rs"öp" te kopen.~MinisTer Braks te worden betaald. Minister Braks heeft met twee recente wijzigingen heeft de melkveehouders gewaar- van de Beschikking Superheffing schuwd dat melkveehouders die de geprobeerd dit gat te dichten. De melk niet aan hun eigen fabriek le- ve^en, maar aan buitenlandse on dernemingen daarmee de verplich ting tot het betalen van de superhef fing niet kunnen ontlopen. Zodra de melk het bedrijf van een melk veehouder verlaat moet hij kunnen aantonen wat daarmee gebeurt. Kan hij dat niet dan kan het pro duktschap ambtshalve een aanslag van superheffing opleggen. Bovendien loopt de melkveehou der thans de kans dat hij de fiscus achter zich aan krijgt. De AID heeft de gegevens doorgegeven van melkveehouders van wie zij na con trole van de administratie het ver moeden heeft gekregen dat een deel LONDEN (GPD) "Een kundig accountant, maar geen staatsman". De Britse sociaal-democraat Roy Jenkins had geen dodelijker om schrijving kunnen geven van John Major, de Britse minister van finan cien, die gisteren zijn eerste begro ting mocht presenteren. door Cees van Zweeden Nettowinst van Wolters Kluwer stijgt 25 procent AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer, waarvan Samsom in Al phen deel uitmaakt, heeft in 1989 zoals verwacht goede resultaten be haald, zo heeft het uitgeverscon cern gisteren laten weten. De netto winst nam toe met 25 procent tot 140 miljoen gulden. Wolters Kluwer zette voor 1,88 miljard gulden om, 8 procent meer dan in 1988. De groei van de omzet is het ge volg grotere verkopen en hogere op brengsten, vooral in Nederland. In de Verenigde Staten en het Vere nigd Koninkrijk bleven de resulta ten volgens het concern op hetzelf de niveau als vorig jaar. De resulta ten bij de ondernemingen in België en ook in de Bondsrepubliek noemt Wolters Kluwer goed. In Frankrijk en Spanje waren de cijfers aanzien lijk verbeterd, vooral door de over neming van de uitgeverijen Lamy en CISS. Wolters Kluwer had eind 1989 on danks de overnemingen van vorig jaar nog 225 miljoen in kas, even veel als in 1988. Voor 1990 verwacht de uitgever dat de groei van de om zet en de winst zich zal voortzetten. Dat past in de doelstelling van het concern om in 1992 een bedrijfsre sultaat te behalen van 15 procent John Majors toespraak in het La- van de omzet. In 1989 werd een per- gerhuis, die voor het eerst live in de centage van 12 geboekt. huiskamers was te volgen, was in- drukwekkend. De nieuwe schat kistbewaarder bleek welbespraakt, terzake kundig en soms zelfs gees tig. De laatste minuten van zijn rede door het tumult op de oppo- sitiebanken onverstaanbaar, maar Ci i xrc /Iwoio-t na att00P had zetfs Labour-leider oiaKing l*ö ureigl Neil Kinnock lovende woorden. Bij de onderhandelingen over een Major zegde enige steun toe aan nieuwe cao voor NS-personeel drei- mensen die de gewraakte 'poll tax', gen acties. Als de Nederlandse de nieuwe gemeentelijke belasting, Spoorwegen niet met een nieuw niet kunnen betalen. "Ik zie een bod komen. Dit melden de Ver- piepklein begin van redelijkheid bij voersbonden FNV en CNV en de de regering", sprak Kinnock. "Dat spoorwegvakbond FSV. De bonden is fijn. Nog fijner is het, dat het te vinden het huidige bod van de NS laat komt om deze regering te kun- van 4,5 procent loonsverhoging in nen redden", ieder geval volstrekt onvoldoende. Vredestein Bij de bandendivisie van Vrede stein in Enschede zullen 120 tot 140 arbeidsplaatsen verloren gaan. Het betreft banen in de indirecte sfeer. Dat vreest voorzitter J. Weustink van de ondernemingsraad van Vre destein in Enschede, tevens voorzit ter van de centrale ondernemings raad van het rubberconcern. Hij be rekent dat aantal op basis van het bedrag van 10 miljoen gulden aan voorgenomen bezuinigingen op de bandendivisie. Scheepsbouw bloeit De wereldscheepsbouw is de crisis te boven. Vorig jaar werd voor 19,3 miljoen bruto-ton aan nieuwbouw- contracten afgesloten, 57 percent meer dan in 1988. Japan heeft Korea weer van de eerste plaats verdron gen. Ook de Nederlandse scheeps bouw leeft weer op. Dat blijkt uit het vandaag gepubliceerde jaarver slag van Lloyd's Register of Ship ping. Aaw-pensioen D66 heeft een klemmend beroep ge daan op staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) een wettelijke rege ling te treffen opdat ongehuwden alsnog recht krijgen op een wedu- wenpensioen. De Kamerleden Groenman en Schimmel dringen hier in schriftelijke vragen op aan naar aanleiding van de recente uit spraak van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht dat bij een ver schillende behandeling van gehuw den en ongehuwden geen sprake is van discriminatie. Geding Campina De directie van de ijsfabriek van Campina in Roermond wil een kort geding aanspannen tegen de sta kers in het bedrijf. De staking gaat intussen gewoon dbor. De stakende werknemers en de Voedingsbond FNV zeggen het kort geding met vertrouwen tegemoet te zien. De produktiemedewerkers van de ijs fabriek legden maandag het werk Asea Brown nu wereldleider in elektrotechniek BRUSSEL (GPD) Het elektro technische concern Asea Brown Boveri (ABB) is nu de wereldleider in de elektrotechnische industrie. Met overnames van Westinghouse Transmission Distribution en Combustion Engineering in de Ver enigde Staten, eind vorig jaar, en overnames in Europa is ABB in de bouw van elektriciteitscentrales en overbrengingssystemen (transfor matoren) inmiddels vier keer zo groot als zijn naaste concurrenten Siemens en General Electric Com pany (GEC) geworden. ABB heeft zo blijkt uit het giste ren gepubliceerde jaarverslag goe de resultaten behaald. De omzet steeg van 35 tot 41 miljard gulden en dé winst werd meer dan verdubbeld tot 1,1 miljard gulden. Het haalde voor 43 miljard gulden orders binnen. Belegger moet oppassen voor Duits Florenta HANNOVER - Wie een computer dl kopen op de Cebit 90, de grootste telecommunicatiebeurs ter wereld, heeft keus te over. Alleen al bij deze fabrikant staan 250 verschillende types iLitgestald, die overigens ge lijktijdig door één man/vrouw kun nen worden bediend. De laatste wordt net nog even op zijn plaats ge- Vredesdividend WASHINGTON (Rtr) - Het 'vredesdividend' dat wordt ver wacht door de ontspanning tus sen Oost en West moet leiden tot ëen verhoging van de levens standaard in de Verenigde Sta ten. Dat heeft het begrotingsbu reau van het Congres (CBO) gis teren bekendgemaakt. Op lange termijn hebben de bezuinigin gen gunstige gevolgen voor de economie en leiden zij tot een hogere levensstandaard. AMSTERDAM (GPD) - De bank- werkgevers hebben in de onderhan delingen over een nieuwe cao (100.000 werknemers) een deel van hun eisen laten vallen. De werkge vers wilden de openingstijden van de kantoren verruimen. Het moest mogelijk worden dat de kantoren op werkdagen van half acht 's och tends tot zeven uur 's avonds open waren en op zaterdag van half ne gen tot twee uur 's middags. Deze eis hebben ze nu laten vallen. Ook zijn de bankwerkgevers be reid de huidige vut-regeling te handhaven, in plaats van de vut- leeftijd naar achteren op te schui- DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van financiën heeft gisteren in een persbericht gewaarschuwd voor de activiteiten van het in de Bondsre publiek (Emmerich) gevestigde be- leggingsbedrijf Florenta Trading. Volgens het ministerie loopt ieder een die van Florenta effecten koopt, het risico zaken te doen met een be drijf dat in strijd met de wet han delt. Florenta heeft voor zijn activitei ten in Nederland Wet Effectenhan del een vergunning of ontheffing nodig. Die papieren heeft de onder neming niet. Het ministerie heeft Florenta al verscheidene malen per brief om opheldering gevraagd en medegedeeld dat het bedrijf op de ze manier mogelijk in overtreding is. Het Westduitse effectenbedrijf heeft hier niet bevredigend op gere ageerd", aldus het ministerie. Financien heeft de zaak enige tijd aangezien en erop gelet of Florenta zich bij toeval of systematisch op de Nederlandse markt begaf. Het con- cludeert:"Met name vanuit Duits land blijken steeds vaker malafide ondernemers hun aandacht te rich ten op Nederlandse potentiële be leggers". Volgens directeur Sahin en de ad vocaat van Florenta, F.A.J. Bakker zeggen dat het bedrijf de Neder landse wet niet overtreedt. Sahin: "Wij helemaal geen effectenbedrijf loonbod zijn- Hoe komt het ministerie daar bij? Ze weten daar niet van de rand en de hoed. We geven beleggingsad viezen en handelen helemaal niet in effecten". Volgens Bakker begeeft het Ne derlandse ministerie zich "op een terrein waar zij niets te maken De vakbonden hebben hun oordeel heeft Verder is Duitsland volgens ven. Verder hebben zij op tafel gelegd dat neerkomt op een loonsverhoging van 1,7 procent over een periode van twee jaar. De vakbonden houden onveranderd vast aan een loonsverhoging van 4 procent, verdere arbeidstijdverkor ting en verlaging van de vut-leeftijd voering 'flexitime' bij Bakker scherper dan in Nederland. - "Desondanks leggen de Westduitse Britse minister van financiën besluiteloos in strijd tegen inflatie was de bestedingsdrift zo groot ge worden dat de prijzen omhoog wa ren geschoten en vervolgens ook de lonen. Major moest dus de beste dingsdrift afremmen. het chemieconcern Akzo (23.000 werknemers) gematigd. Vorige autoriteiten Florenta niets week zei FNV-bestuurder Voerman weg". nog weinig heil te zien in het door werknemers laten kopen of verko pen van vrije dagen. Voor de laagst betaalden zou flexitime een verkap te inkomstenbron kunnen zijn. Ak zo heeft een maximum van vijf koop- of verkoopdagen voorge steld. De huidige cao kent al tien koopdagen. Bovendien kunnen werknemers aan het eind van het jaar niet opgenomen vrije dagen la ten uitbetalen, wat in feite neer komt op 'verkoopdagen'. De bon den vellen volgende week een defi nitief oordeel over 'flexitime'. de Ford betaalde voor Jaguar 4 miljard 'te veel' Daartoe had hij, zo leek het, twee (UTA, 50.000 werknemers) is giste- tie die snel opliep en een pond dat zo kwetsbaar was dat zelfs een hoge rentstand niet vermocht te helpen. Mede om het pond nog enigszins Thatcher i maakt het traditionele gebaar: an de pers getond. (foto ap> Lagerhuis tenminste een datum zou hebben genoemd voor de toetre ding van het pond tot het ERM. keer e op peil te houden, besloot de Britse Centrale Bank dit jaar de ren testand verder te verhogen. Een nieuwe val van het pond immers zou geïmporteerde goederen nog duurder maken en daarmee de financiën kwijt geraakt, zo re deneerden zij, een tweede keer zou ze dat niet riskeren. Maar Major bleef trouw aan de premier die hem vorig jaar als schatkistbewaarder aanstelde. De toetreding azijn flatie aanwakkeren. Maar tegelij- pond tot het ERM lag ook dinsdag het Lagerhuis stuitte kertijd is een hoge rentevoet op den verscholen in een verre toekomst vesteren) Major gelijk al op problemen. Nadat, duur funest hij voor zijn ambtswoning in Dow- dat hij lenen (en dus ning Street 11 het koffertje aan de duur maakt, pers had getoond dat in de vorige eeuw Gladstone nog had gediend, moest hij in zijn Jaguar een alterna- ze problemen snel oplossen tieve route nemen om het parle- den de critici. Dezelfde Duitser mentsgebouw te bereiken. Boze de- volgaarne bereid zijn om zijn spaar- monstranten hadden zich met centen tegen een hoge rente handboeien aan de hekken bij Dow- geland te beleggen als hij zeker wist ning Street vastgeketend en daar- dat de Britse munt zijn waarde be- mee de jaarlijkse rit onmogelijk ge hield. Sterker, de aantrekkings- maakt die met de Aflossing van de kracht van een rente Wacht en de Cupfinal tot het Britse zou zo groot zijn en erfgoed is gaan behoren. pond zo groot dat de Britse Centrale Wat Major vorig jaar van zijn Bank al heel snel gedwongen zou voorganger(s) had geërfd, was een zijn haar rentestand tot Europese weinig begerenswaardige econo- proporties terug te brengen. Daar- mie. De staatsschuld was goeddeels mee zou het pond eindelijk in rustig afgelost, maar alle andere indicato- vaarwater komen en de inflatie wor- ren stemden tot pessimisme. Een den afgeremd, tekort op de handelsbalans van meer dan 20 miljard pond, een infla- de lage belastingen, hoeksteen n Thatchers 'supply-side' econo- e, wordt niet getornd. 'Deze vertoning was diep teleur- de- stellend", sprak Roy Jenkins, die stel- zelf onder premier Wilson enige ma len met Gladstones koffertje naar het Lagerhuis was getogen. "Dit is En- geen zelfstandige man, dit is ge- Thatchers minister van finan- middelen. Hij kon de rentestand verder verhogen en daarmee het le nen nog duurder maken en het spa ren aantrekkelijker. Of hij kon de belastingen, die onder Thatcher tien jaar lang waren verlaagd,' ver hogen. Major deed geen van beide. De rentestand verder opschroeven zou het politieke en economische doodvonnis hebben betekend van de regering. Met een rente van 15,4 procent kan een half miljoen Brit ten nu al zijn hypotheekverplichtin gen niet meer voldoen, en een ver dere verhoging zou onaanvaardbaar zijn. Geen verhoging van de rente dus. maar ook geen verzwaring van de belastingdruk. Omdat de lage in komstenbelasting het hoogste ta rief is 40 procent een van de stok paardjes van het thatcherisme is, was het voor Major alleen al om ideologische redenen onmogelijk de belastingen te verhogen. Critici hadden stilletjes gehoopt dat Major de draad op zou vatten waar zijn voorganger Nigel Lawson die was verloren. Lawson liep uit het kabinet weg na een ruzie met premier Thatcher ding van het pond tot het wisselme chanisme (ERM) Monetair Systeem, een mechanis- DETROIT (UPI) Het Amerikaan se autoconcern Ford heeft bij de overneming van Jaguar vijf keer de waarde van de Britse autofabrikant betaald. De overneming kostte Ford 2,5 miljard dollar (bijna 5 mil jard gulden), maar de werkelijke waarde van Jaguar was maar 500 miljoen dollar (bijna 1 miljard gul- de bouw den). Ford betaalde dus 2 miljard dollar zogeheten 'good-will'. Dat de gebruikelijke 'premie' die een 37-urige wëïkweekTnu 38 koP<;r betaald voor onmeetbare tweejarig contract. Het kwaliteiten van het overgenomen Het overleg tussen werkgev vakbonden over een nieuw voor uitvoerend, technisch ministratief personeel afgebroken. Eerder op de dag ex*ra ereenstemming bereikt ,s: p uur) aantal roostervrije dagen 18 gaan, bedrijf zoals bijvoorbeeld het merk. 'drie dagen naamsbekendheid, prestige, voor scholing bestemd. De werkge- kennis vers wilden er daarvan nog eens twee schrappen of anders de vut- premie met 0,8 procent verhogen. distributie vakbonden heb- akkoord bereikt o voor de confec- tie-industrie (12.000 werknemers). Gezien de faam van Jaguar is in vakkringen is steeds gezegd dat er een aanzienlijke premie was be taald. Het bedrag dat Ford gisteren in het jaarverslag bekend maakte is echter enorm hoog. Een Ameri kaanse overnemingsdeskundige zei i vijftien maanden biedt heel hard te hebben moeten naden- in totaal 4 procent loonsverhoging, ken voordat hij zich kon herinneren De werkgevers hebben de garantie dat er eerder 5 zoveel is betaald als gegeven dat geen enkele werkne- de waarde van de bezittingen. De mer er in het nieuwe systeem op extra twee miljard wordt de komen- achteruit zal gaan. de veertig jaar afgeschreven. NEW YORK (UPI/ANP) - Onge- den vermindert in het kader van het -_.JW— ^00 banken schelden Vene de toetre- zuela grote bedragen kwijt. Vene- wisselme- zuela heeft gisteren een prihcipe- het Europees akkoord bereikt met de commercie- I t ^en mechanis- banken waarbij het land in het dat"grote"koé*rsschommelingen knJl staat- De buitenlandse schuld -• n het land zou als gevolg ereenkomst met plan-Brady, het plan voor schulden vermindering voor arme landen. Grootste zorgenkind 15 procent tie, die nu al ruim 7 procent op het komende maanden in.de buurt van de 9 procent zal komen. De vraag was: hoe gaat John Major de geld ontwaarding, die het vertrouwen in de Britse economie schokt, te lijf? De inflatie was ontstaan doordat de Britten hun geld de afgelopen ja- chanisme, zo meenden velen, wordt dollar afnemen, de galopperende inflatie automa tisch ingetoomd. Toetreding tot het wisselmecha- de infla- nisme zou een verdere koersval het pond voorkomen en uitermate of vorderingen heilzaam zijn Banken kunnen kiezen of zij Ve nezuela nieuwe leningen willen ver strekken, de rente willen verlagen deel af- de Britse econo- schrijven. De gevolgen voor de De Duitser die vorig jaar zijn schuld van het land hangen af van Engelse bank zet- de keuzes die de 400 betrokken ban ken maken. Venezuela heeft een to tale buitenlandse schuld van 34 mil jard dollar, waarvan 20 miljard dol- Mexico heeft door het akkoord met de banken zijn renteverplich tingen iets zien verminderen. Ban de ken zijn nauwelijks over de brug ge- miljard komen met nieuw geld en nieuwe leningen van het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank de den de schuldvermindering te niet. In de financiële wereld worden vaak de psychologische effecten van de overeenkomst onderstreept. de rente gemiddeld 13 pro cent was (vergeleken met 5,5 ir Duitsland), kwam aan het einde var het jaar bedrogen uit. Van elke 100 iar aan commerciële banken. Deskundigen hadden gehoopt ten rollen. Aangemoed dat Major in zijn toespraak tot het ene belastingverlaging r wel erg geestdriftig hebben la- genvesteerde marken had hij er nog Venezuela is na Mexico en de Fili- pijnen het derde land dat zijn schul- ADVERTENTIE Sony accu NP 77. Oplaadbaar battery pack. Goed voor 90 minuten speel- duur op een lading. 149,- Sony video 8 camcorder F250E. FM-geluidskwaliteit. Automatische scherpstelling, belichting en witbi 6x200 mm-lens. Variabele elektronische sluiter van 1/50 tot 1/1000 sec. Van 2299,- voor 1999,- Böny. p3 Vtdeo8 Videotape Sony 8 mm. Type P-5-90. j Speelduur 90 minuten. 2 stuks. Van 59,90 voor 39,90 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 31 maart of zolang de voorraad strekt njgbaar in Alphen a/d Rijn. 't Wordt steeds leuker bij V&D. EG-Commissie zet vaart achter monetaire unie BRUSSEL (GPD) - Voor het eind van deze eeuw moet de Europese burger in alle twaalf EG-landen kunnen betalen met één Europese munt. de ecu. Die moet de bestaan de munteenheden van de lidstaten vervangen en zal worden uitgege ven door een onafhankelijke Eu ropese centrale bank naar West duits model, de 'Eurofed'. Dat staat in een 'werkdocument' over de Europese economische en monetaire unie (EMU) dat de Eu ropese Commissie gisteren naar de EG-lidstaten heeft gestuurd. De mi nisters van financiën van de twaalf zullen het eind volgende week op een informeel beraad in Ierland voor het eerst bespreken. De Europese Commissie wil dat het EMU-proces moet worden ver sneld. Op 1 juli treedt de eerste fase ervan in werking, die vooral bestaat uit het volledig vrijmaken van het geldverkeer in de EG. De Deense EG-commissaris voor economische zaken, Christophersen, zei gisteren dat de derde en laatste fase al in 1996 afgerond zou moeten worden. De ene Europese munt en de Eu ropese centrale bank vormen het sluitstuk van de EMU. In de tweede fase gaat het vooral om meer econo mische en monetaire king.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5